StefieidóeSou^cmt WESTDUITSE OMROEPEN: Verhoging kijk- en luistergeld is - voor ons - een harde noodzaak Inkomsten t.v.-reclame vergeten Buitenlandse journalisten over verkiezingen 67 ^ERSUM1 Den Uyl onder „Vragen vuur Dr. L. de Jong hoogleraar in Rotterdam Kapitein Jacob Verolme: GEEN IDEE OORZAAK VAN EXPLOSIE Schip goed gereinigd van olie eii gas Prognose Wilson en De Gaulle: Planbureau beiden zeer zwijgzaam Sancta Maria verbaasd over uitlatingen Grevelink Experiment in Gemeente museum TV-film voor sleclitliorendeii Conferentie over luister- en kijkonderzoek PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 JANUARI 1967 Korter werken als hulpmiddel in reserve MEEST spectaculaire gevolg van de moeilijkheden waarin een deel van het bedrijfsleven op dit moment econo misch verkeert, is niet zo zeer een ont slagmaatregel als wel het op nogal grote schaal tijdelijk inkorten van de arbeids tijd. Soms heeft dit voor de betrokken ar beiders geen directe financiële gevolgen, soms wel. In ieder geval wordt naar dit middel gegrepen om de produktie te kun nen regelen op een manier die bedrijfs economisch noodzakelijk lijkt. Niemand mag beweren dat in die ge vallen de arbeidstijdverkorting iets te maken heeft met verbetering van de so ciale positie der werknemers. Maar het opmerkelijke is, dat wanneer de loon politiek thans geheel vrij gegeven zou zijn, bij heel wat onderhandelingen de vakbond op d i grond toch naar verdere inkorting van de werktijd zou zjjn gaan streven. Maar dan natuurlijk zonder enig nadelig gevolg voor de betrokken werk nemers. IN dit licht kan men zich afvragen, of de vakbeweging en het bedrijfsleven in het algemeen niet zorgvuldig moeten allen of voor een deel korter werken, is het probleem dat men door een inzinking in de conjunctuur en be paalde invloeden vanuit het buitenland met een te grote voorraad en met te kleine afzetmogelijkheden zit. Sommige economische experts vrezen dat ook wanneer de donkere wolken die dit moment ons uitspansel verduisteren overgedreven zijn, eerlang dezelfde pro blemen zullen terugkeren en misschien dan nog wel op vergrote schaal. Neder lands positie op de geïntegreerde Euro pese markt is nog altijd vaag en onze kansen op de wereldmarkt worden in bepaalde sectoren ernstig bedreigd. En, dit alles gebeurt dan op een moment, dat het .automatiseringsproces in Europa nog in de kinderschoenen staat. Blijven de afzetmoeilijkheden voortduren en zet de automatisering straks krachtiger door dan kan opvoe ring van de produktiviteit economisch nog wel heilzaam zijn, maar sociaal geen perspectief meer bieden. Dan moet terwille voor een voldoende werkgelegenheid voor allen de arbeids tijd in de industrie en ook bij admini stratieve diensten worden ingekort. Maar gaan onderzoeken in hoeverre het eco- aangezien daarvoor ergens een grens nomisch èn sociaal nog verantwoord is. blijft bestaan die de economische moge- om na het passeren van de inzinking lijkheden bepaalt, mag die tijd niet als welke de conjunctuur in Nederland op een verrassing over onze nationale ge- dit moment beleeft, op grote schaal ver- meenschap komen, der te gaan met het inkorten van de ar beidstijd met als eerste doel tegemoet te komen aan de wens om de positie der werknemers sociaal op die manier ver der te verbeteren. Er is een tijd, dat economische redenen zich tegen werktijdverkorting op grote schaal verzetten; dat was toen het aan bod op de arbeidsmarkt praktisch nihil was en in verschillende gevallen geen garantie kon worden gegeven, dat in korting van de arbeidstijd door opvoe ring van de produktiviteit per man uur gecompenseerd zou kunnen worden. Vandaag aan de dag zijn het sociale redenen die tot waakzaamheid nopen; want wanneer nu fors wordt voortgegaan op de weg van arbeidstijdverkorting als C.A.O.-verbetering, tast men misschien mogelijkheden aan waarnaar straks moet worden gegrepen om de werkgelegen heid voor iedereen veilig te stellen. w, concreet nog mogelijk is, lijkt moeiljjk vast te stellen. Maar het komt ons zinvol voor dat het bedrijfs leven met de vakbeweging als onmis bare component zorgvuldig nagaat, of een straks economisch en sociaal nood zakelijke arbeidstijdverkorting in gevaar wordt gebracht door werktijdverkorten- de afspraken die nu wel aangenaam, maar nog niet noodzakelijk zijn. Moet het Nederlandse bedrijfsleven een verdere arbeidstijdverkorting niet als noodzakelijk middel voor later in reserve houden? Harsters bekentenis zijn aandeel in wat de nazi's noemden ..oplossing van het jodenvraagstuk" is een van de weinige oorlogsmisdadigers die zijn verantwoordelijkheden niet uit de weg gaat en zich niet beroept op de omstandigheid dat hij een willoos radertje in een grote machine zou zijn geweest. De veroordeel den van Neurenberg gingen, met uitzonde ring dan van Frank, zonder enig uiterlijk teken van berouw de dood in; hun voor beeld ls gevolgd door bijna alle nazi kopstukken. die zich nadien moesten ver antwoorden voor wat zij in de oörlog joden en niet-joden hadden aangedaan. Deze houding van Harster onderstreept nog' eens-het belang:-, vén deze processen, ook al hebben zij plaats meer dan twin tig jaar na het bedrijven'van de'misda-- den. De mensheid in het algemeen en Duitsland in het bijzonder moet zich be vrijden van een bedreven kwaad, dat zijn weerga in de historie niet heeft; welover wogen moord op vele miljoenen door mis handeling, kogel, gas, uithongering, execu tie, medische proeven, kortom op alle wij zen die een verziekte menselijke geest kon uitdenken. De generatie die hierover oor delen moet zou voor de historie niet ver antwoord zijn. indien zij haar oordeel hierover niet zou uitspreken. Dat geldt in het bijzonder voor Duitslands huidige generatie. Er zijn in 't proces aspecten naar voren gekomen die vooral Nederland betreffen. De vraag ls namelijk weer naar voren gekomen of het befaamde protest van het Nederlandse episcopaat tegen het wegvoe ren van joodse landgenoten het lot van de Nederlandse joden verzwaard heeft. Men kan rustig stellen dat dit protest niet de minste verzwarende Invloed heeft gehad. De uitroeiing van de joden stond vast, met of zonder protest. Hooguit'werd het tempo Iets versneld en werden de paar honderd gedoopte joden eerder naar de gaskamers gezonden dan wellicht in de bedoeling lag. Voor de door jodenhaat bezetenen, maakte een eventueel doopsel volstrekt niets uit. Het bisschoppelijk pro test was een uiting van intense afschuw van een kwaad, waarover geen van zijn verantwoordelijkheid bewuste geestelijke leider zwijgen mocht. (Van onze correspondent) KEULEN Hoewel de intendanten van verschillende Westduitse radio- en televisieomroepen (o.a. dr. Franz Mai van de Saarlandse omroep in Saarbrücken. Chris tian Wallenreiter van de Beierse omroep in München en dr. Hans Bausch van de Zuidduitse omroep in Stuttgart) aandringen op verhoging van de luister- en kijkgelden in de Bondsrepubliek (respectievelijk 2 en 7 Mark per maand) is het volgens de stand van zaken Het argument van de voorstanders van zulk een verhoging is vooral, dat de luistergelden in 1924 zijn vast gesteld en sindsdien niet meer zijn veranderd, behalve, dat er vroeger twee rijks- en tegenwoordig twee D.- Marken moeten worden betaald. De kijkgelden werden in 1953 op 7 mark vastgesteld (5 Mark voor beeld 2 Mark voor toon) en zijn sindsdien ook niet meer veranderd. De kosten der omroepen zijn intussen verdubbeld, zo beweren de voorstanders van de luister- en kijkgeldverhogingen. Dat de omroepen met de gestegen aantallen luisteraars en kijkers ook meer geld in handen krijgen, wijzen de voor standers van de „Gebührenerhöhung" van de hand met de bewering, dat de bloeitijd zowel voor radio als voor televisie voorbij is. Bij de televiesie nam het aantal kijkers in 1965 (laatst- bekende cijfer) nog maar met negen procent toe. Bij de radio steeg het aantal luisteraars slechts met 2 pro- r dit jaar augustus 19.00 NEDERLAND I NTS; 18 45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort STER: 18.55 uur Reclame-uitzending van dit jaar een begin zal worden gemaakt met de uitzending van televisieprogramma's in kleuren. De invloedrijkste (en tegelijk ook rijkste) der Westduitse omroepen, de Westduitse omroep in Keulen en de Noordduitse omroep in Hamburg hebben zich nog niet aangesloten bij de eis tot verhoging van de luister- en kijkgelden. de budgetten voor 1967 sluitend te hou den zullen enige bouwprojecten wor den geschrapt, maar wie in Keulen de WDR aan het werk ziet kan dat nauwelijks geloven Mona, t.v.-serie 19.25 uur Openbaar Kunstbezit 19.40 uur: 'T it zending voor slech horenden 19.45 uur: Uitzending Stichting Socutera STER: 19.56 uur: Reclame-uitzending NTS: 20.00 uur: Journaal Reclame Wat de luister- en kijkgeldverhogers echter niet vermelden is, dat de omroepen inmiddels honderden mil joenen aan extra-inkomsten hebben van dat fenomeen dat in Nederland sinds 1 januari jl. ook op het beeld scherm verschijnt: de reclame. Deze Inkomsten hebben voor de omroepen zeer veel mogelijk gemaakt en de betrekkelijk geringe stijging van het aantal radioluisteraars en tv-kijkers méér dan goed gemaakt. Desondanks is er geen twijfel aan, dat ook de produktiekosten zowel voor radio als voor televisie zijn gestegen. Zo moe ten de omroepen in de toekomst - na een ,,muziek-staking" hunnerzijds - 5,4 miljoen Mark per jaar aan royal ties betalen aan de Westduit se BUMA in plaats van 2,5 miljoen per jaar zoals vroeger. Voor de tele visie zullen de produktiekosten stijgen met de uitzending van de kleurenpro- gramma's, die zich overigens ten dele reeds in de uitgaven van 1966 hebben neergeslagen, omdat de omroepen al geruime tijd zijn begonnen met het ..inblikken" van kleurenprogramma's. Wat wordt vertoond zijn meestal zeer kostbare kostuumstukken (opera's en operettes).. Verder moet er veel nieu we equipment voor de studio's worden aangeschaft. Desondanks ook de luis ter- en kijkgeldverhogers zijn zich ervan bewust, dat zij onder hun colle ga's nog geen meerderheid hebben. Zij hebben hun plannen derhalve voor lopig opgeschort tot 1 januari 1968. Om 20.25—20.55 uur: Trammelant in Loeren aan de Hor, vervolg- hoorspel En dan heb je een chanson.liedjesprogr. 22.55—23.30 uur: Radio-jazzmagazlne Onder de titel „waar gaat Nederland naar toe?" zendt de N.T.S. een t.v.-pro- gramma uit, waarin leden van het korps van buitenlandse correspondenten in Nederland hun mening geven over de huidige verkiezingsstrijd en de stro mingen in het politieke leven van ons land- Ned. I. 21.50 uur. De lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid, drs. J. M. den Uyl, die op 24 januari met zijn verkiezingskaravaan in Limburg start, zal op woensdag 25 Motropoie-orke: januari de belangrijke Nederlander in ^!£?kaartSt 2o o het programma „Vragenvuur" zijn. De ln Loeren aan vragen zullen hem worden gesteld door ik loop door he leerlingen van het Sint Bemadinus Col- lege te Heerlen Hilversum I. 21.35 20.20 uur: Zendtijd politieke par tijen (D '66) 20.30 uur: Houd er de moed maar in, film 21.50 uur Verkiezingen 1967 22.45 uur Tweede journaal 22.50 uur Sluiting NEDERLAND II NTS: 19.50 uur: Uitzending politieke partijen (CDU) 20.00 uur: Nieuws in het kort HILVERSUM II NCRV: 20.10—21.05 uur: Concert door het Radio Philharmonisch Orkest 21.35—22.15 uur: Oor-zaken, cabaret- programma 23.15—23.55 uur: Platennieuws STER: 20 01 uur: Reclame-uitzending NCRV: 20.50 uur Sherlock Holmee, t.v.- serie 20.55 uur; Een avond in de Waag, folksongs 21.15 uur Kunstzinnigheden, eul- tureel kijkschrlft 21.45 uur: Bid om vrede, over denking 21.50 uur: Attentie voor sport, maandelijkse rubriek STER: 22.10 uur: Reclame-uitzending NTS: 22.15 uur: Tweede journaal Rad Ion leu wsd leneO: HILVERSUM I 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 7.00, 7.30. 8.00 8.30, 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 Radioprogramma HILVERSUM I (420 m) VARA: 18.00 ieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending Liberale Volkspartij. 18.30 Stereo: 'zangsollst. 19.30 Artistieke Nieuws. 20.05 Trammelant land, licht programma. 21.35 I bekende Nederlander be- jonge mensen. 22.00 Liedjesprogramma; 22.30 Niev tuallteiten. 22.55 Radio Jar" ROTTERDAM (ANP) Dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, is met in gang van 1 september benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de algeme ne geschiedenis van de nieuwste tijd aan de faculteit der economische we tenschappen. Dr. de Jong isi in .1914 i te Amsterdam geboren en studeerde aan de universi teit van de-hoofdstad, waar hij in 1937 doctoraal examen geschiedenis aflegde. Van 1938 tot mei 1940 was hij redacteur buitenland van „de Groene Amsterdam mer". Van 1940 tot 1945 was hij werk zaam als redacteur van Radio Oranje in Londen. Na de oorlog werd hij be noemd tot directeur van het rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie. Franse pers niet optimistisch (Vervolg van de voorpagina) Terugblikkend op 1966 het uit gangsjaar voor de prognoses voor 1967 constateert het Planbureau enerzijds overbesteding en extreme krapte op de kapitaalmarkt, anderzijds een beweging in de richting van herstel van de handelsbalans (vermindering der invoer) en een belangrijk gewijzig de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland. In totaal blijft de loon kostenstijging in 1967 waarschijnlijk beneden de 10 procent der laatste ja ren. Ze wordt op 8 procent geraamd. Enige vertraging in de groei van de produktie lijkt waarschijnlijk, met als gevolg een verdere, zij het enigszins afnemende stijging van de werkloosheid tot een jaargemiddelde van 85.000 per- Bij de prognoses is uitgegaan van «en betrekkelijke gunstig blijven van de wereldconjunctuur. De toeneming van de wereldhandel zou volgens het CPB slechts iets kleiner zijn dan in 1966. De uitbreiding van onze export zou, on danks verslechterde concurrentieposi tie, kunnen worden gehandhaafd en zelfs versterkt door een grotere land- bouwproduktie (als het mond- en klauw zeer niet tegenwerkt) en door vrijko mende capaciteit in het binnenland. Hierdoor zou de betalingsbalans een overschot kunnen krijgen van 500 mil joen gulden, wat een verbetering met 1,3 miljard ten opzichte van 1966 be tekent. De kapitaalschaarste en de hoge ren testand zullen vooral de bouw- en me taalnijverheid treffen. Daar neemt de stijging van de produktie in vergelijking met 1966 dan ook met de helft af, tevens is in enkele onderdelen van de metaal nijverheid, met name de elektrotechni sche industrie van een ongunstige bran checonjunctuur sprake. Dat is ook het geval in de textielnijverheid, waar het herstel van de produktie na de ove rigens internationale recessie van '65 slechts van korte duur is geweest. Bo vendien ondervindt vooral deze tak van industrie zowel op de binnen- als buiten landse markten verscherpte buitenland se concurrentie. Een versnelling van de produktie kan zich voordoen in de land bouw en de voedings- en genotmiddelen industrie, als althans de oogst normaal is. De Stem des Volks o.l.v. Cor Olthuis geeft dinsdag 21 bebruari een concert in de Kurzaal te Scheveningen. Op het programma staan Gloria van Pou- lenc, Te Deum van Kodaly en de Mis in D (Nelson Messe) van Haydn. Me dewerkenden zijn Germaine Stordiau, sopraan; Hannelore Pennink, alt; Paul Schotsmans. tenor; Max van Egmond, bariton en het Residentie-Orkest. (Van onze correspondent Lucas Kleijn PARIJS De eerste dag van de be sprekingen De Gaulle-Wilson is voorbij. Er is niets uitgelekt. Zelfs geen vrouw kan haar mond voorbijpraten want tij dens de lunch die de generaal zijn Britse gasten op het Elysée aanbood, zat geen dame aan tafel. Ook mevrouw De Gaulle niet. Misschien komen wij morgen iets meer aan de weet. Voor die dag heeft Wilson een persconferentie beloofd. De Franse bladen zijn niet optimis tisch. Volgens de Figaro heeft De Gaulle nog altjjd in zijn achterhoofd de vrees, dat hij met de Britten het Amerikaanse paard van Troje binnenhaalt. In de ge meenschappelijke markt van de Zes zit ten nu al vijf landen hem dwars als hij Europa wil losmaken van Amerika. Waarom zou hij er dan ook nog Enge land bijhalen, dat het been nog veel stij ver zal houden. Het zakenblad Les Echos voorziet dat De Gaulle zich op het poli tieke vlak zal houden en daar niet van zal afwijken. De onafhankelijke Combat vreest, dat De Gaulle ondanks alle uiter lijke beleefdheid elk uitstel te baat zal nemen om zonder Engeland zijn eigen Europa te maken. Claude Bourdet in Le Monde schrijft, dat men De Gaulle niet goed meer kan volgen. De generaal wil geen supranationalitelt. Het beste middel om de deur naar supranationalitelt dicht te grendelen is Engeland toelaten tot de Benoemingen ROTTERDAM (KNP) Op voor dracht van de deken van Den Haag heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. Jansen, pater A. J. J. M. Elling sss, kapelaan van de O.L. Vrouw van het Allerheiligst Sacramentparochie te Den Haag, benoemd tot aalmoezenier het woonwagenkamp te Den Haag. Ver volgens benoemde de bisschop kape laan H. P. J. M. Verhoeven van dt parochie van de H. Familie te Rotter dam tot kapelaan van de St.-Theresia- parochie te Rotterdam. Kapelaan W. Oostveen van de Theresiaparochie te Rotterdam werd benoemd tot kapelaan van de H.II. Engelbewaardersparochie te Rotterdam-Lombardijen. Kapelaan G. A. van den Bulk van de H. H. Engel bewaardersparochie te Rotterdam werd benoemd tot kapelaan van de H. Pius X-parochle te Den Haag. Tenslot te werd kapelaan G. J. van Dijk van de Pius X-parochie W Den Haag be noemd tot kapelaan van de parochie van de H. Familie te Rotterdam. gemeenschappelijke markt, want van supranationaal gezag zijn de Britten even weinig gediend als De Gaulle zelf. Wat bezielt de generaal? Is hij bang dat h(j in een groter Europa met Engeland en de Skandinavische landen niet meer de eerste viool kan spelen? Is hij onver schillig geworden voor wat na' hem komt? Want vast staat dat na de dood de generaal het Franse zakenleven het roer zal omgooien, om dadelijk het Engelse zakenleven bij de gemeenschap pelijke markt te betrekken. (Van een onze DEN HAAG. Haagse advocaat, heeft het bestuur i verslaggevers) Bjj monde van de nr. S. K. Martens, de psychiatrische inrichting „Sancta Maria" te Noord- ijkcrhoui zich gedistantieerd van de verklaringen, die door de onlangs ont slagen geneesheer-directeur Grevelink zijn afgelegd met betrekldng tot de Interne moeilijkheden. De zusters van liefde te Venray, die deze Inrichting besturen, zeggen met verontwaardiging en verbazing kennis te hebben genomen van publikatles hierover in pers en t.v. Mr. Martens zegt, dat in de onder havige zaak gepoogd wordt een zuiver arbeidsrechtelijk geschil tussen de vere niging en de in 1965 (met toestemming van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau) ontslagen arts J. A. S. Grevelink, dat nog door de rechter beslist moet worden, onderwerp van een openbaar debat te maken. Met verontwaardiging zegt de advo caat dat de in de publikaties gegeven voorstelling van zaken, zowel ten aan zien van de achtergronden van het ontslag als ten aanzien van de situatie in „Sancta Maria" onjuist is. Bestuur en directorium, die tot nu toe geweigerd hebben commentaar te geven op de zaak-Grevelink, wensen zich ook verder te houden aan de goede gewoonte om zolang een rechtszaak voor de rechter aanhangig is, daarover niet in een openbaar debat te treden. Zij volstaat dus met de ln kranten en op de televisie gegeven voorstelling van zaken, die afkomstig is van dokter Grevelink, als volledig onjuist van de hand te wijzen. (Van onze correspondent) SCHIPHOL. „Geen idee wat de oorzaak van de explosie geweest kan zijn". Aldus zeer laconiek de ge brilde kapitein W. Krui.jer, die maandag zijn 18.734 ton metende, 17 miljoen dure tanker „Jacob Verolme", 120 mijl ten westen van Las Pahnas in zinkende toestand moest achterlaten. Over het lot van het schip wordt op dit moment beslist. In zware deining, die momenteel in het gebied van de Kanarische eilanden staat, liggen twee slepers langszij het wrak, waaronder de sterke „Zwarte Zee" van Smit uit Rot terdam. maar een bergingscontract is nog niet gesloten. De kans bestaat, dat de assuradeurs zullen besluiten de negen jaar oude erts- en olietanker aan zijn lot over te laten, omdat het allemaal de moeite niet meer loont. Gisteravond kwamen 39 van de 41 opvarenden van het schip, grotendeels beroofd van alle persoonlijke bezittin gen en slechts provisorisch gekleed, op Schiphol aan. De oorzaak... Daar ging het bij de persconferentie na aankomst op Schip hol om. Kapitein Kruijer gaf toe, dat er op het voordek werkzaamheden aan de Karei de Groteprijs voor prof. dr. L. J. Rogier. NIJMEGEN (ANP) In bijzijn van vele genodigden is in de raadszaal van het Nijmeegse Stadhuis gisteren de Karei de Groteprijs voor literatuur uit gereikt aan de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. L. J. Rogier. De prijs, bestaan de uit een oorkonde en een geldbedrag van 2000 gulden wordt om het jaar uit gereikt als honorering -van een bijzon dere prestatie op cultureel gebied. De thans 71-jarige Rogier, Rotterdam mer van geboorte en sinds 1947 aan de Nijmeegse universiteit verbonden als hoogleraar in de vaderlandse en alge mene geschiedenis, werd de prijs niet Jn de eerste plaats toegekend voor zijn veel omvattende wetenschappelijke ar beid, maar voor de wijze waarop hij de wetenschap heeft doorgegeven. Prof. Rogier, die reeds eerder als letterkundig kunstenaar werd gewaar deerd met de P. C. Hooftprijs, heeft in Nijmegen een nieuwe school gesticht voor de geschiedschrijving. Het lezen van zijn met humor doorkruide beschou wingen is volgens de jury een tintelend genoegen. Vooral door de beheersing van de taal, warin hij volgens de jury leden in de voorbije jaren door geen ander is overtroffen. Aanbesteding viaduct Oudenrijn stoomleiding werden verricht. Daarbij kwam ook lasapparatuur te pas, maar of die op het moment van de ramp in gebruik was, kon hij niet zeggen. Hij bevond zich op dat fatale ogenblik ln een achterhut. Hij acht bet echter niet uitgesloten, dqt de vlam van Jiet lasapparaat de explosie veroorzaakt heeft. Dan nog blijft hem een vraag kwellen. De olie tanks waren leeg, het schip vervoerde louter erts van Brazilië naar IJmiutden. Ze waren bovendien volgens voorschrift gereinigd en de daarna verrichte metin gen hadden uitgewezen, dat er geen gassen aanwezig waren. Paniek was Pr volgens hem niet ge weest. Het strijken en bemannen van de sloepen ging zeer snel en efficiënt. Hijzelf ging het laatst van boord. Zijn gevoelen© toen? „Zo gauw mogelijk wegkomen, anders worden de sloepen met het wak meegezogen". Gerichte happening" (Van onze kunstredactie) DEN HAAG De kunstenaarsgroep ,De bende van de blauwe hand" zal voensdagavond 1 februari in het Haags Gemeentemuseum een experimenteel programma verzorgen. Daarbij zal ge- e worden gemaakt van geluid, licht, levende en mechanische muziek, films en dia's. Deze avond zal, aldus een van de organisatoren. Paul B. M. Pan- huysen, zeer levendig worden, met tal van verrassingen, ontstaan uit diverse activiteiten. Een soort „gerichte happe- De verschillende kunstenaarsgroepe ringen, zoals de Nederlandse Luuks- beweging, de Amerikaanse Usco en di verse individuele kunstenaars die aan deze avond meewerken hebben een ver klaring uitgegeven, waarin zij enigszins 't doel van hun programma omschrij ven: namelijk 't beeldende kunstwerk zoveel mogelijk van zijn materiële gesta te te ontdoen. Enkele stellingen uit déze verklaring: „Vanaf heden (24 januari) ls kunst uit sluitend het bieden van informatie op effectieve wijze". „Kunst is sociale Communicatie". „De strategie vai kunst beweegt tot maximale mobiliteit en tast statistische structuren aan" tot slot: „Kunst is indoctrinatie va: werkelijkheid". Het programma zal ongeveer In de - de den" zullen worden opgeroepen, zullen geen stoelen staan. Het publiek is dus gedwongen zich van de ene „uiting" naar de andere te begeven. En door het kennisnemen van die andere vorm, be drijft het kunst, althans volgens stel ling 1: Kunst is sociale gankelijk. Na afloop zal er gelegenheid zijn om met de samenstellers 4.15 Huishoudelijke zaken, praatje Literair herdenl HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 7.10 Meditatie; 7.15 Lichte grammofooi (7.30-7.32 Nieuws); 7.55 Overweging; 8.0( Muziek uit Israël; TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag: muzikale lezing: 15.15 Voor de vrouw; NCRV. 15.45 Stereo: Operamuziek (gr.); 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Mutlclana: muzikale herinneringen17 00 Voor de Jeugd: 17.15 Nederlandse liedjes; 17.30 Stereo: Lichte HILVERSUM III (240 m en FM-kanaler 20.10 Stereo: I.ichte vokale mu- ïuws; 10.02 Dlxielandmuziek; ingspeelplaten met kritisch r de. grens, klank- trip en lichte gram 8.00 Veronica's jukebox, gez. ten. 20.00 Klassiek verzoekplatenprogram- ma. 22.30 Alle remmen los, door Jan van Veen. 24.00 Gevarieerd. 1.00 Sluiting. (Van 15.02 Actualiteiten; zoekplatenprogramma. VERONICA 7.00 Ook goelemorgen, doe Eddy Becker. 9.00 Muziek terwijl u werk verzoekplatenprogramma voor de bedrljvei BRUSSEL Ned Sportkroniek. 18.55 T^al' tal er ■adlokroniel l Operettemuziek softe. Verzoekplatenprograr gepresenteerd door Muziek bij de lunch, o.l.v. trd de Vries. hleri: -skrlng. i HILVERSUM I (402 '0 Ochtendgyi itleki 7.20ALichtè grammo- VPRO: 7.55 Deze dag; AVRO: 8.35 De gro 16.00 Donderdagmiddagparade, gezellige mu ziek voor jong en oud door Chlel Montagne. 17.00 Internationale muziek, door Robby. 17.15 Favorieten express, een teenertoptune- arade, door Tineke. 17.45 Teenbeatclub. BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nieuws; nte- 12.03 Lichte muziek; 12.40 Weerbericht, mede- ka- delingen, programma-overzicht en SOS-be- mermuziek (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 richten voor de schippers: 12.48 Grammofoon- Lichte grammofoonmuziek; 10.00 Voor de platenprogramma12.55 Buitenlands pers kleuters; 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.); (11.00— overzicht; 13.00 Nws. weerbericht en beurs- 11.02 Nieuws): 12.00 Stereo: Dansorkest en berichten; 13.20 Tafelmuziek: 14.00 Nieuws; zangsollsten; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- 14.03 Schoolradio (15.00 Nieuws): 15.30 Eigen en tuinbouw; 12.30 Zing met ons mee: lied- aardig; 16.00 Nieuws; 16.03 Beursberichten; lesprogramma; 13.00 Nieuws; 13.10 Journaal 16.09 Lichte muziek; 17.00 Nieuws, weerbe- en beursberichten; 13.30 Stereo: Moderne richt en mededelingen; 17.15 Intermezzo: 17.30 pianomuziek (opn 14.00 Beiaardconcert; Vlaamse volksliederen. DEN HAAG (A.N.P.). In de loop i van de nazomer van 1968 komt het j viaduct gereed in de nieuwe klaverblad kruising van de wegen Den Haag Arnhem en AmsterdamDen Bosch bij Oudenrijn. De bouw van <lit viaduct, in gewapend en voorgespannen beton. Is ondershands aanbesteed. Laagste inschrijver was de N V. Hei en Bouwbedrijf Geka in Dordrecht met j de 19de eeuw; de tweede (4-22 1.274*325; hoogste de N.V. Aannemers- i moderne grafiek. bedrijf met 1.468.000. Met de werk- Lydia van Schagen exposeert van 28 zaamheden zou na 3 april as begonnen januari tot 17 februari in Galerie Mo- moeten worden, I kum, Amstel 186 Amsterdam, programma t In het Gemeentemuseum te Arnhem worden achtereenvolgens twee kleine tentoonstellingen ingericht van gra fiek en tekeningen van leden van de Gelderse Prentkring. De eerste exposi tie (28 januari-1 maart) omvat Franse grafiek en Hollandse tekeningen van HILVERSUM Voor de eerste maal treden de Katholieke Vereniging voor Slechthorenden en de (algemene) Ne derlandse Vereniging voor Slechthoren den, Nederlands enige organisaties op dit gebied, tezamen naar buiten op. Zy doen dit ter gelegenheid van en korte TV-uitzending vanavond om 19.40 op Ned. I. Beide verenigingen hebben in samen werking met de KRO een film gepro duceerd, waarin op praktische wijze wordt uiteengezet hoe de vele Nederlan ders met hoorhandicaps thans ruim 300.000 door toepassing van kleine hulpmiddelen het geluid van de televi sie beter kunnen horen. Het gaat om de zogenaamde „ringleiding" aan het toestel, die een magnetisch veld geeft waarvoor vrijwel alle moderne hoor- toestellen een ontvangstmogelijkheid hebben. Er zijn thans ook speciale hoor- toestelletjes uitsluitend voor dit soort ontvangst ingericht, dus niét uitgerust met een microfoon voor „gewoon" ge bruik. De verenigingen achten en bijkomend nut van de instructiefilm voor slecht horenden, dat hierdoor wellicht de ge luidshinder van goèdhorenden geringer zal worden: voor een slechthorende die deze wijze van luisteren gebruikt, ver valt de noodzaak om het toestel sto- rend-hard aan te zetten. DEN HAAG (ANP) De Nederland se Vereniging voor Radio- en Televisie- onderzoek zal op 27 januari in de AVRO-studio te Hilversum een confe rentiedag houden over de praktische toepassing van luister- en kijkonder zoek in het programmabeleid van radio In de ochtendzitting zal worden gespro- A ÜU OX/OT* ken over „Het kijkonderzoek in Neder- J- J U V/ vJ V vl land na de komst van televisiereclame" de STER; dr. B. P. Hofstede en drs. P. M. Hendriksen van de af deling studie en onderzoek NRLI/NTS. en drs. A. C. H. Kuijpers, hoofd van de afdeling marktanalyse van Philips Ne derland N.V. In de middag zal de heer Brian. P. Emmett, plv. hoofd van de afdeling kijk- en luisteronderzoek bij de BBC, een voordracht houden over „Operatio nal research models for optimum pro- gramme planning policy". Beide onder werpen zullen worden gevolgd door een discussie onder leiding van prof. mr. dr. M. Rooy, voorzitter van de vereni ging. PER t.v. kijken naar een carnavalsfeest geeft vaak zo ongeveer het gevoel dat iemand heeft na 't nuttigen van ze» glazen jus d'orange in een gezelschap dat het op iets plttigers hield. Je merkt wel dat die anderen echt plezier hebben maar je gaat hoe langer hoe minder begrijpen waarom. De verdienste van AVRO-reglsseur Theo Ordeman bij het Nijmeegse carnaval was gisteren vooral dat hU dat plezier van die anderen goed met camera's wist vast te leggen. De verdienste van het vertoonde als geheel was dat het in onderdelen óók de broodnuchteren voor de buis kon aanspreken. Het was bepaald niet zo dal we elk „alaaf" hebben meegebulderd. maar we vonden in deze reportage toch mcér ge nietbaar dan alleen de grote My fair Lady-finale met Jolian Kaart en Mar griet de Groot, al werd dat uiteraard wel het aantrekkelijkste deel van de uit zending. Ook met het verder vertoonde konden we ons wel amuseren. Al hadden we af en toe wel dat jus d'orangegevoel Maar dat kon moeilijk anders. We moes ten nog schrijven Na een maandagavond waar vrijwel ge heel gefreewheeld werd op buitenlandse produkten deed het overigens deugd de AVRO een hele avond op eigen kracht bezig te zien. Met ZooZoo, een program ma waarvan het goed ls af en toe weer eens vast te stellen dat het zich door gaans op uitstekend niveau beweegt. Met een eigen film uit Israël die er zijn mocht. En met AVRO's Televizier. de eigen krij - De VPRO-radio komt morgenochtend om kwart over twaalf over de zender Hilversum n in het programma Streeksgewijs met een reportage oVer de uitbreiding van Zoetermeer. Tot de geïnterviewden behoren o.a. prof. Van der Ende uit Delft, de heer Hopman voor de handel en nijverheid en wet houder Kentgens van Zoetermeer. Re portages zijn voorts opgenomen van de nieuwbouw in de Palestijnse polder en van de woonwagenbewoners van Zoetermeer. Hilversum II, 11.!,5 uur.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2