Sleutelringen vliegen met tienduizenden tegelijk de deur uit Handelaar gevallen niet meer opgewassen tegen lawine van technische vondsten Straks penning in plaats van visitekaartje PAtiliSA (5 DE LEID SE COURANT DINSDAG 24 JANUARI 1967 (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De sleutelring is „in"! Uit Frankrijk overgekomen, begint deze rage steeds meer veld te winnen in Ne derland. Het speldje is er bijna geheel door verdrongen. Ditmaal schijnt men de oorsprong van deze rage te hebben kunnen achterhalen. Een stel slimme Franse fabrikanten ontdekte op een ge geven moment, dat in Afrika verschil lende negerstammen hun hutten ver sierden met sleutelringen, daar door handelsreizigers als souvenirs achter gelaten. Met miljoenen tegelijk werden toen sleutelringen naar de binnenlanden van Afrika vervoerd. En moeite om ze daar kwijt te raken, hadden de fabri kanten beslist niet. Wel inziende dat de speldjesrage, die op dat moment woedde in de binnenlanden van West- Europa, ook niet eeuwig zou duren, lanceerden zij ook hier de sleutelring. De een beetje „speldjesmoe" wordende massa was al gauw enthousiast over dit nieuwe verzamelobject. De commercie in Frankrijk zag brood in deze nieuwe rage. Iedere fabriek van levensmiddelen tot schoencrème toe zorgde, dat sleu telringen de artikelen koopgraag maak ten. Fabrikanten ontketenden rage zelf De rage nam zo toe dat er een „sleutelringenverzamelaarsclub" ont stond, die er een heus clubblad op na hield. Om het sparen een wat „weten schappelijker" cachet te geven (ben je wel verplicht in de binnenlanden van West-Europa) werden de diverse soorten sleutelringen gecodeerd. Hele bijzondere kregen het cijfer 7 of 8, wat minder exclusieve moesten het met 2 en 1 doen. Toen de rage naar zijn hoogtepunt begon te groeien, werd er zelfs een echte Miss Sleutel ring gekozen. Ze maakte een tournee door Europa. Ook in Nederland kwam zij in hel voorjaar '66 op het beeld scherm. En toen dacht mijnheer A. Berentzen in Maastricht: „Oei, dat wordt overschakelen, van speldjes op sleutelringen." En inderdaad duurde het niet lang of hij kreeg zijn eerste grote order voor sleutelringen. Sindsdien is het flexibele bedrijf van de heer Berentzen steeds meer sleu telringen en steeds minder speldjes gaan vervaardigen. „Zo lang er maar rages blijven ont staan, zitten we heel goed. Weet je wat het grappigste is, ons bedrijf heeft ai zo lang speldjes vervaardigd, ook sleutelringen. Al jaren hebben verschillende bedrijven deze artikelen afgenomen. Natuurlijk in kleine hoe veelheden van een 5 a 10 duizend. EXPLOSIE Toen kwam ineens die enorme ex plosie van het speldjes verzamelen. Met honderdduizenden werden ze be steld. De levertijden liepen op van weken naar maanden. Nu zijn het dus de sleutelringen. Sinds ik in mijn bedrijf de eerste orders ontving voor deze nieuwe rage ben ik vier keer naar Frankrijk geweest. Eén ding is bijzonder opvallend. In Nederland zoekt men altijd het goedkopere. In Frankrijk zijn het alleen dit soort sleutelringen". Hij laat wat monsters zien. Diepdruk, ingekleurd. „Ik maak deze ook, maar de meeste vraag is toch naar het plastic, met het plaatje ■cliil. Weet je, er is een grappig Die speldjesrage, hè, die is eigenlijk in het leven geroepen door de jeugd zelf. In Nederland ontstond dat in Zeeland. Maar bij deze sleutelringen- rage komt het initiatief van de fabri kanten (van alles en nog wat). Hun batige saldo's zijn kennelijk gestegen door deze weggeefdingen bij de arti- De enige, die er eigenlijk mee zit, is de detaillist. Die loopt het risico dat hij op een gegeven moment blijft zit ten met een heel assortiment goede ren zonder speldjes (en nu dus zon der sleutelring). FLEXIBEL De flexibiliteit van ons bedrijf is dus het voornaamste punt en dit wordt vergemakkelijkt doordat we beschik ken over een eigen stempelmakerij. Maar bij dit soort rages is het altijd een gevecht leveren tegen' de tijd. Zo'n rage is namelijk altijd gebonden aan een bepaalde reclamecampagne van de bedrijven. Het komt veel voor dat de bedrijven blijven vasthouden aan een bepaalde herkenningsreclame. Maar toch komt het ook dikwijls voor dat grote bedrijven ons vragen om een nieuw ontwerp te maken. Dat is heel leuk, maar in een oerwoud van voor-beelden is het ook wel heel moei lijk om toch nog weer iets origineels te bedenken. Is het je gelukt dan OpQO poo- êiéèèéA* po 9P9CO geeft het toch wel een enorme vol doening. Hoe groot mijn orders momenteel zijn? Wel een order van 100.000 is niet abnormaal. We maken er mo menteel een half miljoen. Per week gaan er 80.000 plastic sleutelringen de deur uit en een 10 a 15 duizend metalen. België en Nederland zijn de landen, die wij bewerken. En hier neemt deze rage van dag tot dag nog Hoe het in het nabuurland Duitsland is weet ik niet. Aan Duitsland lever ik alleen carnavalsmedailles. Het grap pigste is dat die orders voor carna valsonderscheidingen vanzelf binnen komen. Dat komt door de contacten die de Nederlandse carnavalsvereni gingen hebben met de Duitse. Het uit wisselen van onderscheidingen is hier van de oorzaak. Als zo'n onderscheiding namelijk in de smaak valt, en u weet het, ik maak geen rotzooi, zien ze achterop staan ..Berentzen Maastricht". En voilft, dan krijg ik de opdrachten binnen zonder dat ik er iets aan hoef te doen. Er zijn momenteel ongeveer 150 carna valsverenigingen die ik „belever". Of ik ooit van de speldjes en sleutel ringen afkom? Ik geloof het echt niet. Ik ben nu elf jaar directeur van dit bedrijf. En speldjes en sleutelringen zijn altijd een produkt geweest dat we vervaardigden. Dus d'r ooit van af komen, ik geloof het niet. En geluk kig maar'! Brieven van verzamelaars, zoals tijdens de speldjesrage, 60 a .80 bedel brieven per week, hebben we nu nog niét gekregen maar dat zal echt wel niet lang meer uitblijven. En mis „In Nederland zoekt men altijd naar iets, wat nóg goedkoper is," zegt sleutelringenfabrikant Berentzen. „Kijk, deze plastics zijn het meest gevraagd. Er gaan er zo'n 80.000 per week de deur uit." schien komen er ook nog wel inbraak- jes. Op het hoogtepunt van de speld jesrage is er zeker een vijftal keren door van verzamelwoede bezeten kin deren ingebroken. Hoeveel van dit soort fabrieken er in Nederland zijn? Wel, ik geloof vier. die zoals wij het betere spul maken. En dan zijn er natuurlijk nog diverse bedrijfjes ontstaan ten tijde van de speldjesrage. Maar ja, die zijn eigen lijk wat te laat geweest. Als beginnend bedrijf is het namelijk moeilijk om plotsklaps te moeten overschakelen. „Ik ben blij dat ik per week een paar dagen op reis moet om de diverse klanten te bezoeken", zegt de heer Berentzen. „Soma heb ik namelijk het gevoel van nerveus te worden in dit voortdurende gevecht met de tijd. Ai- les komt meestal allemaal op tijd klaar. Ik heb namelijk een reuzebe drijfsleider. Ach voor u weggaat zal ik u mijn visitepenning geven. Als di recteur van dit bedrijf vond ik het namelijk wel een leuk idee om van de gebruikelijke visitekaartjes af te stappen. Kijk er zit een groot voor deel verbonden aan zo'n visitepenning met naam, adres, telefoonnummer. Een kaartje wordt namelijk wegge gooid, deze penning bewaren de men sen uit curiositeit. Waarom aan de keerzijde van die penning Michiel de Ruyter staat? Wel, dat was toch een zeerover!!" zegt de heer Berentzen lachend. En het is misschien wel een idee voor dele grootfbrikant in rage artikelen. Mocht er ooit een rage- loos tijdperk komen, dan kan hij dit idee van de visitepenning eens proberen en wie weet ontstaat dan de visitepenningrage. (Van een onzer verslaggeversI EINDHOVEN In een boek, dat in de vorige eeuw is geschreven, lazen wij eens, dat een bepaalde edelman iedere zaterdag een uurwerkmaker op zijn kasteel ont bood. De taak van de uurwerkmaker, Oscar geheten, bestond hierhi, dat hij alle klokken in het huis opwond en gelijk zette. Na dat gedaan te hebben, kreeg hij een glas wijn en verdween dan, met hoog opgezette bont kraag in de duisternis en de sneeuwstorm, die om één of andere reden telkenmale bij het vertrek van de uur werkmaker in de roman aanwezig waren. Het heeft ons wel eens gefrappeerd, dat die uurwerkmaker niet aan normale slijtage is tenondergegaan, in tegenstel ling tot zijn adellijke broodheren, maar integendeel de stamvader is geworden van vele generaties service monteurs. CENTRALE WERKPLAATS GAAT BIJ SERVICE STEEDS BELANGRIJKER ROL SPELEN De klokkenmaker verscheen in de adel lijke salons in het kielzog van een voor die tijd onbegiijpelijk en kostbaar appa raat: de klok. Zodra de pendule was in gevoerd, moest de handel dit technische snufje een vakkundige hegeleider be zorgen. Zó zuinig was men vioeger op de klok, dat zelfs het opwinden niet aan lekehanden werd toevertrouwd.. De ingebouwde straf van de techniek! Elk apparaat dat ons leven veraangenaamt, vraagt zijn specifieke zorgen en brengt daardoor zijn specifieke onaangenaam heden mee. En geen enkel, door mensen handen gemaakt ding. heeft het eeuwige leven. „Service", een laatste vorm van grotendeels ambachtelijke bedrijvigheid, zal dan ook steeds belangrijker worden in ons leven. Een jaar of vijf geleden werd berekend, dat elk Nederlands gezin gemiddeld vijl „amusementsappaiaten" uit de elek trische branche in huis had. Een statis tische prognose wijst uit. dut dit aantal technische „huisgenoten" binnen korte tijd verveelvoudigd zal zijn. Zulks be tekent dat „service" op al die sleed* moeilijker te repareren dingen, voort durend belangrijker zal worden. Wij zullen de servicemonteur, nazaat van Oscar de uurwerkmaker, steeds minder kunnen missen. Niet in de sherry - Het sterkst is dit verschijnsel aanwe zig in de elektrische en elektronische branche ..Service" vormt hier een pro bleem. ciat zich niet in een paar glazen fraaie sherry laat verdrinken. Wie voor de oorlog een radiotoestel bezat, kon als het ding sputterend de geest gaf - zijn handelaar waar schuwen. Deze verscheen, nam het toe stel mee of verrichtte de ingreep bij de mensen thuis. De technische raadsels waarvoor hij kwam te staan, waren doorgaans niet onoplosbaar. De elektro nica stond nog in de kinderschoenen en ging dienovereenkomstig langzaam vooruit. Wie eenmaal een paar basis gegevens omtrent de werking van een radio-ontvanger kende, kon de verdere ontwikkeling zonder al te veel moeite bijhouden. Principieel veranderde er maar wei nig. Tot ongeveer vijf jaar na de oorlog bleef dit zo. Toen sprong de elektronica plotsklaps uit de babybox en ging dis creet zoemend, maar onweerstaanbaar, ons leven beheersen. „Het was een soort explosie", vertelt ons de heer Heijmans. één van de eervice-topmannen van Philips Neder land. Hij heeft het 7-e\f grotendeels mee. gemaakt. „Een explosie, niet alleen van tech nieken, maar ook van produkten. Als een lawine kwamen bi-ampli. Hi Fi, transis- loren. stereo, gedrukte schakelingen, UHF-televisietechnieken ons komt daar nog de VHF- te spreken over de ontwikkelingen op het gebied van röntgen, radar, compu ters. verwarming, verlichting, koeling". Specialisatie In amper vijftien jaar is de elektro nica zo kordaat opgemarcheerd, dat alleen een genie op servicegebied in staat, is om alle apparaten, zelfs als ze van één en hetzelfde merk zijn. bij storingen te repareren Aangezien universele genieën zeer dun gezaaid zijn, moest men het ook op liet gebied van de service zoeken In specia lisatie. De handelaarsservice kan deze specialisatie niet meer opbrengen. Steeds vaker moesten ze terugvallen op fabrieksservice. De servlcegroepen van de elektronische industrie zijn daardoor in belangrijkheid enonn gegroeid. Zij kwamen steeds dichter op de kein van Service, vorder van do klemt, hogere kwaliteit. I de ondernemingen te zitten waartoe zij behoren en het zal niet lang duren (hier j en daar is het al zover), dat de top- functionarissen van de afdeling „produk- i tenservice'' een eigen beklede stoel in de directiekamers krijgen. Service is een zeer belangrijke voor- I waarde geworden voor het aanzien dat een produkt bij het publiek geniet. 1 Grote elektronische industrieën be- schikken nu in de landen waar zij een I behoorlijk marktaandeel hebben over centrale servicewerkplaatsen. Dit zijn technische diensten, die reparaties richten waaraan de doorsnee hande- laarsservic^ zich niet meer kan wagen. „Service" is één van de gevoeligste zaken die je je kunt voorstellen, zegt de heer Heijmans. Iemand, die een du apparaat heeft gekocht, voelt het als e soort onverdiende parkeerboete, als het ding vooral als liet hem van amuse ment moet voorzien de dienst opzegt. Immers: overal in zijn straat zijn soort gelijke apparaten, die het jaren uit houden. Maar juist bij hem moet er iets misgaan! Bovendien: zijn plezier is niet alleen vergald, de grap gaat hem nog geld kosten ook. Service na de garanlie. tijd moet nu eenmaal door de klant lM-tuald worden. Boven z'n pet Het kapotte apparaat komt nu in eerste aanleg terecht In de winkel waar het gekocht is, tenzij het een klein euvel was dat de servicemonteur van de handelaar zelf bij de klant thuis kon verhelpen. De handelaar constateert, dat het apparaat hem eenvoudig boven de pet gaat, wat nog wvl eens gebeurt bij mir.iatuurtoestelletjes, die zulke fijne zenuwtje.s hebben dat een horlogemaker ei' nog vooizlchtig mee zou omspringen, maar ook bij apparaten die pas op de markt zijn en waarop men nog niet is I ingespeeld. In die gevallen moet de technische'dienst van het rayon waarin de handelaar woont, eraan te pas komen En hier beginnen nieuwe moeilijkheden Een onderzoek heeft uitgewezen, dat ongeveer een derde deel van alle ser- vicegevallen in de elektrische en elek tronische branche, de handelaar boven de pet gaat, ofwel alleen ten koste van onverantwoordelijk lange arbeidstijden door hem kan worden uitgevoerd. Ar beidstijden vormen bij reparaties de hoofdmoot van de rekening. Tarieven De tarieven kunnen echter sterk ver schillen. De niet-gespecialiseerde service- man werkt, per arbeidsuur gerekend, goedkoper dan zijn collega. Hij heeft doorgaans echter méér uien voor een reparatie nodig en het totaal van die ..goedkope" arbeidsuren zal veelal een hoger bedrag opleveren, dan de totale reparatiekosten in het geval dat een specialist wordt: ingeschakeld. Maar waar ligt de grens precies? De keuze ligt nu tussen: snel repa reren tegen hoog tarief, of traag repa reren tegen een lager tarief. Bij het steeds verfijnder worden van de elek tronische apparatuur, gaat dit keuze element meer meespelen. Het hoge uur tarief wordt Nblj het snel en effic opheffen van ingewikkelde storingen, voordeliger voor de klant dan het lage uurtarief van de niet-gespecialiseerde monteur, die echter meer uren in reke ning brengt. De niet-specialist werkt daarentegen goedkoper, als hij zich be paalt tot reparaties die hij gemakkelijk aankan. Bij Philips vernacht men. dat over een aantal jaren, de rol van de centrale werkplaats steeds belangrijker wordt. Het aantal uitstaande apparaten groeit, het produktenpakket groeit, het woidt ingewikkelder van bouw en ver eist daardoor steeds kostbaarder instru mentarium en steeds duurdere specia- Namen de centrale werkplaatsen tot voor kort ongeveer een derde van alle voorkomende reparatiegevallen voor hun rekening, dit aandeel zal waarschijnlijk gaan groeien tot 40 50 procent Het zal tegelijkertijd steeds belangrijker worden, dat er een verantwoorde schif ting plaats vindt tussen reparaties die „des handelaars" zijn. en die op de centrale werkplaats moeien worden uit gevoerd. Als de centrale-werkplaatsmonleur ontdekt «lat de stekker van een t.v.- apparaat geen goed contact maakt en hij herstelt dat euvel, dan kost dit kar weitje van luttele minuten «Ie klant een relatief krankzinnig bedrag. Dat is dus duidelijk een zaakje voor de handelaar. Hoe meer technische mirakeltjes wij om ons heen verzamelen, hoe belang rijker wordt het, dat de handelaar op een verantwoorde manier de reparatie- gevallen schift. Een moeilijk punt, want do aanwezigheid van do centrale werk plaatsen. die in veel rayons zelfs i speciale ophaaldiensten beschikken, ken het voor de handelaar die nature even zwak is als alle vlees, leidelijk om alle reparatiegevallen r de speciaisten te verwijzen. Men hoort een handelaar dan ook wel eens betogen- (liefst nog wel als een reclameslogan): „Ik etuur alles door naar de fabriek. Ik repareer zelf niets meer". Zo'n handelaar bewijst zijn klanten vaak een slechte dienst. Psychologie De service deelt overigens in de wel vaartsontwikkeling. Er zou een complete „psychologie van de service" geschre ven kunnen worden. De bezitter van één of meer vernuftige apparaten meet de koeten.van reparaties altijd ergens aan af. Hij relateert ze gewoonlijk aan de aanschaffingsprijs. Een reparatie aan een t.v.-toestel kan 50 gulden kosten zonder dat de bezitter van het ding ondersteboven valt. Maar als zijn koffie molen van nauwelijks twintig gulden kapot is en er wordt hem tien gulden aan reparatiekoeten gevraagd, dan voelt hij zich letterlijk bedrogen. En toch kan het best zijn. dat het repareren van de koffiemolen méér tijd vergt dan het herstellen van het t.v.-apparaat. Mis schien legde de handelaar, die de koffie molen weer In orde maakte, bij gebrek aan een precieze tijdschrijving, wel gold op de reparatie toe! In het geval van de koffiemolen werkt de duurte van de zeer arbeidsintensieve reparatie, de goedkoopte van het massa- produkt tegen Dit I» trouwens in het algemeen de ln de controlewerkplaats buigen J specialisteu zich over de apparaten en heffen in korte tijd storingen op. F trend. Mussnfabricage bestaat bij «h gratie van mechanisatie en automatic, met andere woorden, door het drukken van de loonkosten per te vervaardigen produkt. Bij de serviceverlening gaal het juist andersom. Steeds meer dingen in de service, vereisen steeds meer am bachtelijke inspanning. Totdat, zoals bij alles, een grens i.' bereikt. Heel dure toestellen, zoals com puters. zijn samengesteld uit gemakke lijk te demonteren secties. Een storing in één zo'n sectie wordt verholpen dooi plaatsing van een geheel nieuwe eecti< Dat is, ondanks de hoge prijs van éér 'n sectie, toch goedkoper dan eer langdurig onderzoek in een apparan' dat als één vast geheel is gebouwd. D^l arbeidsduur i« korter, de reparatieprij.' daalt. Ook bij t.v.-toestellen treft mer direct wisselbare onderdelen (de mees1 stonnggevoelige) aan. Onder aan de trap. bij de koffiemoler bijvoorbeeld, wordt vervanging v£ hele produkt al gauw aantrekkelijke an een dure reparatie. De vraag: „Hoe groeit de se verlening met de produkten n wordt daarom ook voortdurend belang rijker bij de ontwikkeling van een nieuvj produkt. „Service" heeft dan ook ziy I eigen zegje te zeggen als er weer eens iets geheel nieuws aan d- horizon verschijnt, zoals straks d< kleurentelevisie.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6