HARSTER: „NOOIT MEER ZOIETS" Pratende Harster, zwijgende Zöpf, leugenachtige Slottke Moorden gevolg van de situatie Wilson pleit voor toelating tot Europa moet één worden Proces- Harster afgebroken Russische president arriveert in Rome ^UM&DAG 24 JANUARI 1967 DE JLEIDSE COURANT PAGINA 5 Fraületa Slottke D*. .Wilhelm Harster (Tan onze speciale verslaggever) MUENCHEN. Een vlot cau- serende dr. Wilhelm Harster, een gesloten Willy Zöpf en een leugen achtige Gertrud Slottke stonden gisteren in de hoofdstad van de deelstaat Beieren voor hun rech ters. De beschuldiging, vervat in een met Duitse grondigheid opge- gestelde aanklacht, luidde: mede plichtigheid aan moord op bijna 100.000 Nederlandse joden, tijdens de bezettingsjaren. Aan 't proces, dat jaren werd voorbereid, liggen stapels dikke dossiers ten grond slag, voornamelijk aangedragen door het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie in Amsterdam en door de rijksrecherche. Met pijnlijke zekerheid stelde de offi cier van justitie hij het gerechtshof van het district MUnohen IE, dr. B. A. Huber, vast, dat er in 86 transporten 94.398 mannen, vrouwen en kinderen werden weggevoerd naar vernietigingskampen als Auschwitz, Sobibor en Mauthausen. Slechte 1070 van hen overleefden de hel-, waarin hun 'barbaarse vervolgers hen hadden gestort. Het hof, dat tót drie rechters en zee beëdigde leken bestond, liet sich. op de. eerste prooesdag nauwkeurig voorlich ten over de toestanden in bezet Neder land, zomede over de antecedenten van de drie „schrijftafelmoordenaars". Door de grote, moderne rechtszaal, waarvan geen plaats onbezet bleef behalve de Nederlandse en de Duitse publiciteitsmedia gaf ook het Beierse publiek van enorme belangstelling blijk klonken beruchte namen als Hitier ea Kfcmmler, Kaltenbrunner, Eichmann, Seyss Inquart, Fiaohböck, Rauter, The- pesienstadt en Bergen-Beleen. De voorzichtig formulerende president, dr. Karl Göppner, vroeg de verdachten zoveel details dat het leek of de mis daden van de nazi's tegenover de joden voor het eerst aan de kaak werden ge stéld, Hij deed dit echter om de „ge zworenen" een beeld te geven van de moordenaarsorganisatie, waar Harster, Zöpf en Slottke deed van hadden uitge- Dwaalspoor De Amerikaanse Jurist Robert M, W. Kempner, die als neven-aanklager op treedt tijdens de processen van Neu renberg was hij hoofdaanklager namens de Ver, Staten wist bij de aanvang van de zitting meteen al de aandacht op zich te vestigen. Hij vroeg eenst aan Harster en daarna aan Zöpf wat zij nu dachten van de pogingen van de nazi's de Weeteuropese joden uit te roeien. Beiden verklaarden volmondig, dat ze op een dwaalspoor waren gebracht Bij nader inzien vonden ze de opgeschroefde en de tot noodlottige consequenties ge leid hebbende jodenhaat in het Derde Rijk afschuwelijk en misdadig. „Nooit meer zoiets", zei Harster, die kreupel is en op een stok «steunt. „Wat men ook tegen de joden zou kunnen hebben", voegde hij er snel sprekend aan toe, „de misdaden die tegen hen begaan zijn, kunnen door niets worden gerechtvaardigd", „Om Godswil", bracht Zöpf naar voren, toen ook hem werd gevraagd hoe hij thans tegenover het antl-semitisme stond, „men kan zich na deze catastrofe niet voorstellen dat men zulke ideeën heeft gehad". De Amerikaanse neven-aanklager, stelde overigens vragen, die gewoonlijk aan het eind van dit soort processen worden gesteld, en dan nog meestal uit de mondl komen van de officier van justitie of van de president. Hij ver sterkte daarmee de indruk, dat zijn aanwezigheid in München op zijn minst omstreden kan worden genoemd. In officiële Duitse klingen deze mening wordt ook gedeeld door de hoofdassistent van het rijkeinstituut voor oorlogsdocumentatie, de heer B. A. Sijes, die het proces als waarnemer volgt vindt men het optreden van Kempner eigenlijk overbodig, omdat de gewelddadige dood van bijna alle Neder landse joden en niet die van enkelen (dr. Edith Stein, de broers en zusters Löb, Anne Frank, enz.) aan de orde is. De Amerikaan voelde dit terdege aan. Tijdens de verantwoording die hij voor de rechtbank aflegde, verklaarde hij geen der omgekomenen beter te achten dan de ander. Zonder benen De officier van justitie verwees aan het begin van de zitting naar een pam flet, dat door de Duitse vereniging van nazlvervolgden bij de ingang van het gerechtsgebouw was uitgedeeld. Hierin stond! dat Harster op een verzoek om Vrijstelling van deportatie van de Inva lide Utrechtse jood G. A. van der Hal, geschreven hadi „Jood blijft jood, met of zonder benen". Experts op het gebied van de wegenbouw hebben succes gehad met proeven, tvaarbij plastic wordt gebruikt als wegdek. Het nieuwe materiaal, styrofaam geheten, is bestand gebleken tegen buitengewone hitte en kou. Platen van verschillende dikten werden getest in de Amerikaanse staat Michigan. Men voorziet minder slijtage aan de wegen. Leden van de federatie van nazislaohtoffers hebben voor het gerechtsgebouw in München gede monstreerd. Zij droegen borden mee met een foto van Anne Frank en een met een reproduktie van een document waarop staat flood is jood, met of zonder benen". Dit laatste is door de aanklager van dr. Harster tijdens de zitting onjuist Het was een beschuldiging, aldue dr. Huber, die onjuist was. De verdediger, dr. Eugen Leer, voerde aan dat deze kanttekening afkomstig was van gene raal Christiansen, de opperbevelhebber van de Duitse troepen dn bezet Neder land. Harster zette omstandig uiteen hoe zijn leven verlopen was. Hij sprak meer over zijn vader en de nationalistische sfeer, waarin hij was opgevoed, dan over zijn wandaden in Nederland. In allerijl stelde hij dat hij vroeger veel joodse vrienden had gehad. Wat de anti-Semi tische maatregelen van Hitier betreft, voerde hij aan, dat hij die aanvankelijk moeilijk kon steunen, omdat hij „con servatief" was ingesteld,. In Oostenrijk, in België, ln Polen, overal was deze politiechef ln functie geweest. Hij zou in de jaren dertig tegen zijn wil bij de politieke afdeling zijn geplaatst. Herhaaldelijk, doch tever geefs, zou hij geprobeerd hebben weeT bij de „gewone" politie terug te komen. President: „U bent wat vergeten. De Krlstallnaoht" Harster: „O ja, neemt u mij niet kwalijk. Ik was toen in Innsbruck ge stationeerd en wegens de daar ontstane moeilijkheden 's avonds uit München teruggeroepen. Het kwaad was toen al geschied. Er waren joodse winkels ver nield! en joodse mensen afgeranseld. Twee waren er omgekomen. Goerlng is er later ontzettend kwaad over geweest. Hij vond het economisch niet verant woord met wat er met de joden was gebeurd". In het tegenwoordige Bolzano, waar hij na zijn verblijf in Nederland hoofd van de veiligheidsdienst en de veiligheidspolitie in Italië geworden was, was Harster ge vangen genomen. Na in Duitsland en in Engeland van het ene kamp naar het andere te zijn vervoerd, werd hij in augustus aan de Nederlandse justitie uit geleverd. Deze veroordeelde hem tot twaalf jaar gevangenisstraf, doch in 1955 werd hij op vrije voeten gesteld, na strafaftrek wegens goed gedrag. (Van een verslaggevers/ STRAATSBURG In Straatsburg leeft de Britse premier Harold Wilson maandag een krachtig beroep op de achttien landen van de Raad van Europa jedaan om Engeland te steunen bij zyn mglng om zich aan te sluiten by de ïuropese Economische Gemeenschap. De Ongeduldige nieuwe generaties in Euro- Pa zouden niet kunnen begrypen, zo zei Üj, dat de leidende politici de nu be staande mogelijkheden om Europa tot eenheid te brengen, zouden doen verzan de®. Zonder die vrijheid zou Europa eco nomisch afhankeiyk worden en niet in staat zyn de grote taak te vervullen die het jegens de rest van de wereld, met name ook tegenover de onderontwikkel de landen, heeft. Wilson legde bijzonder veel nadruk op de grote inbreng die Engeland in de tech nologische ontwikkeling van Europa kon geven. Hij wees er in dit verband op, dat z(jn regering in de afgelopen twee jaren alles gedaan heeft om de onafhankelijk heid van zijn computerindustrie veilig te stellen. Ditzelfde moest op Europese schaal geschieden „want de computer techniek is de sleutel tot de toekomst. Wij moeten ervoor zorgen, dat de Euro pese industrievan morgen niet afhan kelijk wordt van een buiten-Europese techniek." Deze en andere uitingen waarin Wil son de onafhankeiyke rol van Europa ook in het Atlantische verbond op de voorgrond stelde, waren ©en duidelijke aanwijzing, dat hij met zyn eerste optre den op Frapee bocjem reed* ©alge va# de reserves heeft kunnen wegnemen, waar mee president De Gaulle hem in Parijs opwacht. De Franse president en de Brit se premier beginnen vandaag hun eerste terreinverkenning- over de mogelijkheid om de Britse toetreding tot de Euro pese gemeenschap officieel op de agen- in Straatsburg werd getoond, weerspie gelde die aan het eerste gesprek in Pa- rys wordt gehecht. Meest opvallend is zyn briljante be toog waren de passages, waarin Wilson er voor waarschuwde, dat Europa ln zijn huidige verdeeldheid steeds verder af hankeiyk dreigt te worden van de Ame rikaanse industrie. Zyn woorden leken over de hoofden van de 160 Europese parlementsleden heen, gericht tot de kop pige generaal in Parijs, die 4 jaren ge leden Engeland de toegang tot Europa ontzegde. Dat gebeurde toen omdat De Gaulle de Britten ervan verdacht meer Atlantisch dan Europees te denken. Wil son zei niet, dat Europa indien Enge land werd toegelaten de grootste indus triële eenheid ter wereld zou zyn, ter wijl het als het onderling verdeeld bleef, de ontwikkeling der moderne techniek niet meer zou kunnen volgen. Loyaliteit jegens de Navo mocht volgens hem geen onderdanigheid aan Amerika zyn. Europa moet daarentegen, door zijn industriële kracht te verenigen, in staat worden gesteld om tegenover Amerika vanuit een krachtige stelling te kunnen spreken. Wilson geeft hoog op over de kracht die zijn land, voral op het gebied van ,,de elektronische revolutie" in Euro pa zou kunnen investeren. Sprekende over Engelands economisch herstel, riep luj uit: „Het lijkt wel of ik de trompet blaas, maar waarom ook niet?" Wilson ontkende niet, dat nog moeilijke proble men vooral op het gebied van de land bouw op te lossen waren, maar hy ging breeduit voorby aan ieder detail en dat moest volgens hem, ook by de onder handelingen gebeuren. Men zou by de grote lijnen moeten biyven en niet ln een moeras van detailkwesties verzinken. Een jaar later kreeg hy in het Beierse bestuursapparaat een functie als refe rendaris. Hy beschouwde deze als „levenstaak". Hoewel hy zijn „totale strafregister" zou hebben overlegd, werd hy- wegens begane misdaden jegens de mensheid in 1963 op straat gezet ofwel vroegtydig gepensioneerd. Zöpf, die evenals Harster sinds 12 januari van het vorig jaar in voorarrest gehouden wordt, gaf min of meer toe gedeserteerd te zijn, toen het einde van de oorlog naderde. Hij was sportleraar geworden en had in een Beiers zieken huis, waar hij reeds voor de oorlog had gewerkt, lessen in heilgymnastiek ge geven. Bij de denazificatieproeedwre, die hij had ondergaan, had hij verzwegen Ud van de S.S. te zijn geweest. „Ik hield meer van de sport en de muziek dan van de politiek", aldus deze verdachte, die in Nederland onder meer persooniyk toezicht hield op de doden- transporten naar de vernietigingskam pen. „Vele malen heb ik tevergeefs ge probeerd uit Den Haag weg te komen om aan het front te worden ingezet". Harster zowel als Zöpf waren in keu rige, donkere kostuums met hagelwitte overhemden gestoken. Zöpf zag er on danks zdjn leeftyd als een dandy uit. Zyn grijze haar was kort geknipt en naar voren gekamd, waardoor hij een jeug dige' indruk maakte. Gedwongen De „Heks van Westerbork", Gertrud Slottke de enige van het drietal, die ontkent geweten te hebben wat de „Entlösung der Judenfrage" in feite be tekende sloeg wel het slechtste figuur haar verklaringen waren zo ongeloof waardig, dat ze zowel door de president als door de officier van justitie lang en zwaar aan de tand werd gevoeld. Het schrale vrouwtje, dat zonder genade was als het om op transport stel len van joodse mannen, vrouwen en kin deren ging, kreeg een brok in de keel, toen ze over haar familieleden en haar sociale werk van na de oorlog sprak. Ze had tientallen initiatieven genomen om de Duitse vluchtelingen uit het Oosten, met name die uit haar geboortestad Danzig, een beter bestaan te bezorgen. Slottke, die vroeger ook al joodse vrienden zou hebben gehad, zou niet ge weten hebben by welke Duitse „Dienst- stelle" ze aanvankeiyk in Amsterdam werkte. Ook verklaarde zy dat „on bekende S.S.'ers" haar gedwongen had den naar Beriyn te gaan om zich daar by een onder Himmler ressorterende af deling te melden. Vandaar was ze ook al gedwongen naar Nederland door gestuurd. Haar functies by de afdeling IV B4 in Den Haag was van ondergeschikte betekenis geweest. Ze zou nooit zelfstan dig beslissingen hebben kunnen nemen. Ze was met „tien andere Duitse vrou wen" wier namen ze wilde noemen de president verhinderde dit uitsluitend met administratieve bezigheden belast. Toen dr. Göppner haar vroeg waarom ze ln 1943 het oorlogsverdlenstekruis der tweede klasse had gekregen, antwoord de ze dat ze dit niet precies wist. Het zou waarschyniyk „iets te doen hebben gehad" met haar vrijwillige werkzaam heden van 1939 tot 1941 by een onder deel van de luchtmacht. Slottke, die voortdurend aan het draaien en liegen was, bedachtzaam praatte en opvallend serviel deed, heeft zich op het laatste moment van een an dere verdediger voorzien. Dat is dr. Ru- dolf Aschenauer, die zich intussen wel specialist mag noemen in zaken van oor logsmisdadigers. Boger, de beul van Auschwitz, behoorde tot zijn cliënten, evenals de adjudant van Hitier, luite nant-generaal Carl Wolf. In het laatste deel van de zitting van gisteren ontrafelde Harster de afdelin gen die hy in bezet Nederland leidde. Hy deed dit met een uitvoerigheid, die de reohtbank zowel als het publiek ver baasde. Hy sprak van het Engelandspiel, de NSB, de Nederlandse Unie, het con- centratratiekamp Vught, „dat wordt met *n harde, Hollandse g. uitgesproken meneer de president" Westerbork, Mussert en de door hem gelezen boeken van „Herr Professor Presser'. De verzetsstrijders, in by zonder de En gelandvaarders, noemde hy „flinke en zielige mensen". Het nationaal socialis me vond volgens hem geen weerklank in Nederland, terwyi de weerstand tegen het Duitse regiem met het jaar groter geworden was. Harster ontkent dat hij wist van liquidatie joden (Van een speciale verslaggever MÜNCHEN. Vanmorgen om half elf werd liet proces tegen de schrijf - tafelmoordenaars" Harster, Zöpf en Slottke abnibt afgebroken na heftige protesten van de zyde van de pers. De geluidsinstallatie werkte niet, of althans slecht, waardoor op de tribunes niets van de verhoren kon worden verstaan. Nadat zich onmlddeliyk na de herope ning van de zitting opnieuw akoestische moeilijkheden openbaarden, werd er van de perstribune af geroepen dat van de verklaringen, die werden afgelegd of voorgelezen, niets kon worden opgevan gen. De president van de rechtbank, dr. Karl Göppner, beloofde beterschap, maar de hypernerveuze deurwaarder, die werd ontboden, slaagde er niet in de nodige technische ingrepen tot stand te bren gen. Op het laatst moest de hele geluids installatie worden uitgeschakeld, omdat de „klopgeest", die er zich in verborgen wist te houden, niet meer aan te horen Om half elf, ruim een uur na de aan vang van de zitting van vandaag, stond een dozijn Nederlandse en Duitse journa listen plotseling op, en verliet onder uit roepen als „Wij protesteren" en „We kun nen er niets van verstaan", de zaal De president schorste onmiddeliyk de zitting. Hy beloofde dat er binnen een kwartier verbeteringen zouden zijn aan gebracht. De werkzaamheden namen echter zoveel tyd in beslag dat er van middag pas zou worden doorvergaderd. Vandaag, op de tweede zittingsdag van het monsterproces tegen Harster c.s., was de moordenaarsorganisatie IV B 4 aan de orde. De vroegere S.S.-generaal en bevelhebber van de veiligheidsdienst en de veiligheidspolitie in bezet Neder land ontkende vanmorgen o.m. dat hy tot juni 1942 iets geweten had van de betekens van de term „Entlösung der Judenfrage". De Wannseeconferentie, waar dit begrip officieel met de liquida tie van de joden vereenzelvigd werd, was overigens al in januari 1942 gehouden. Glasfabriek sluit een maand later BORGER (ANP) De directie van de Verenigde Glasfabrieken te Schiedam heeft besloten de produktie in de glas fabriek te Nieuwbulnen, een dochteron derneming, die op 1 februari definitief zou worden gesloten, voorlopig, yo.or^ te zetten. Het is niet mogelijk gebleken de lopende orders voor de reeds in begin december gekozen sluitingsdatum geheel af te werken. Men verwacht daarmee op 1 maart van dit jaar gereed te zijn. Ongeveer honderd werknemers, die reeds per 1 februari waren ontslagen, zullen tot 1 maart in dienst van het be drijf kunnen biy'ven. Het kantoorperso neel zal wel op de „normale" datum het dienstverband moeten beëindigen. Meer vlaggen dan voor Kennedy (Van o s correspondent) ROME Vandaag arriveert de voor» zifter van de Opperste Sovjet en do» het staatshoofd van de Sovjet-Unie, Nicolai Podgorni, in Rome voor een officieel be zoek dat een week zal duren. Alle publi» citeltsmiddelen in Italië hebben in het Paus Paulus knielt bij een invalide Amerikaans meisje. De tienjarige Mary- d'Aroy Philadelphia, die een audiëntie in het Vatioaan bijwoonde, kreeg «km» de Paus een hand vriendelijke «voorden. afgelopen weekeinde uitvoerige beschou wingen gew(jd »an dit bezoek en de slot som van dit alles luidt, dat niemand ln Italië of In de Sovjet-Unie ook maai: enig resultaat verwacht van de besprekingen die Podgond met de Italiaanse president Saragat aal gaan voeren. Het bezoek te oföoteef het gebruikelijke tegenbezoek na do ongelukkige reis van Italito toenmalige president Gronchi in 1960 aan Mbekou. Dit ie inderdaad een der meest ongelukkige politieke vergis singen geworden, die ln het naoorlogse Europa werd begaan. Omdat de onmatig ambitieuze Gronchi mot alle geweld het eerste staatshoofd uit de vrije wereld wilde zyn, die Moskou bezocht, en omdat Kroetsjev Juist toen ln een toestand van grootheidswaanzin verkeerde, die hem tot de grootste lompheden bracht. Zo werd de plechtige afscheidsreceple die Gronchi op de Italiaanse ambassade aan bood. bijna tot een internationaal schan daal omdat Kroetsjev er veel te laat en bovendien stomdronken verscheen en zonder uitstel de Italiaanse president en het Italiaanse volk met wrange beledi gingen overlaadde ten aanhore van alle te Moskou aanwezige diplomaten. Het komende officiële bezoek Is ln ieder geval om één reden van belang. Men kan zich daarvan gemakkelijk la ten overtuigen door de fenomenale voor bereidingen die de Italiaanse communis tische party heeft ontplooid om van dit Russische staatsbezoek een compleet historische gebeurtenis te maken. De communisten hebben deze gebeurtenis broodnodig na alle narigheid en tegen slag. die met de onverwachte dood van Togliattl begon en die in de Chinese crisis haar hoogtepunt nadert. Ook van uit dit land bezien staan de Italiaanse communisten er bijzonder abominabel voor: de nieuwe centrum-linkse koers en de hereniging der belde socialistische partijen, hoe weinig deze ook waard mo gen zyn. betekenen ln feite Isolering van de communisten. Om deze reden willen zy dus uit het Sovjet-Russische bezoek halen wat eruit te halen valt. Daarom zyn vele tiendui zenden partyleden en knokploegen ge mobiliseerd om ln Rome, Milaan, Turyn, Venetië en Napels de Russische man toe te Juichen en te bejubelen als een soort „vadertje van alle volkeren" ln stalinistische geest en als hoogste ver tegenwoordiger van het arbeldersparadljs, dat dit Jaar zijn 50-Jarlg Jubileum viert. In leder geval hingen er al maandag avond veel meer vlaggen uit ln Rome dan zelfs bij het bezoek van president Kennedy ln juli 1963. Want tegenover de enorme communistische manifestatie krygen zowel de regeringsinstanties als die van provincie- en gemeentebestu ren plotseling toch weer last van he» oude minderwaardigheidsgevoel

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5