$)z£eidóe(2oiiïant Vorming anti-Mao-legers in het zuidoosten van China „VERZET ZONDER WEERGA" Weinig kans op echt leven in netwerk van reglementen Amerikaanse kijk op Holland Vier autos over de kop Man acht uur zwaar gewond in autowrak Malik eist In confectie korter werken voor 3000 man PROCES TEGEN HARSTER BEGONNEN opnieuw aftreden Soekarno Nantsjang centrum opstand Nederlandse tanker op oceaan gekapseisd na felle explosie POOL PIKT OVERLEVENDEN OP Suiker vandaag 2 cent duurder GROTE BETOGING IN NICARAGUA Stuurman vermist, één gewonde Margriet en Pi eter in Z.-Amerika PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10 30 r 3 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,03; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franco per post 15.40. ADVERTENTIES 22 ct p mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) MAANDAG 23 JANUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MINDER KOUDE NACHT De weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.L, geldig tot morgenavond: Aanvankelijk in het oosten en noordoosten van het land nog enige regen, overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 58e jaargang, no. 17.045 WASHINGTON (AP) U.S. News and World Report schrijft, dat Nederland eens een vreedzaam klein land, plotseling Is overspoeld door een ongekende golf van onte vredenheid over de inmen ging van de regering, die het publiek te groot acht. In een artikel uit Den Haag schrijft dit weekblad, dat Nederland een voorbeeld is van datgene wat gebeur wan neer een volk schoon genoeg krijgt van de bureaucratie. De regering beslist vrijwel alles. Zij stelt zelfs de prijzen van de schouwburgkaartjes vast. De Nederlander is van mening, dat hij betuttelt wordt en is ondanks de voor spoed onrustig. Medio februari zullen alge mene verkiezingen worden ge houden en alle grote x politie ke partijen van Nederland worden geconfronteerd met een toenemende rebellie in de gelederen van de kiezers. Ver volgens citeert U.S. News een bereisde Nederlandse diplo maat (hij wordt niet bij na me genoemd), die zegt: „Wat ons ergert is. dat wij te veel aan banden worden gelegd, te veel geleid, te veel gedirigeerd en dat wij te weinig leven". Je hoort dezelfde klacht over al in Nederland op verschil lende manieren uiten. De moeilijkheid is. dat niemand weet wat er aan gedaan moet worden. Voor de Nederlanders, een van de dichtst bevolkte landen met 965 mensen per vierkante mijl (ca 2.5 vierkante km), lijkt veel gereglementeer onvermij delijk. Wanneer 12,5 miljoen mensen zitten samengedron gen op 33.000 vierkante kilo meter, is het onvermijdelijk dat zij zich opgesloten voelen. Thans heerst er een algemeen gevoel van frustratie, dat de regering op alls niveaus te groot en te log is geworden; dat de bureaucratie te streng is geworden om te reageren op de behoeften van een zich veranderende Nederlandse thaatschappij. Verder wordt in deze studie over Ned eiland geconstateerd, dat het opzienbarendste symp toom van deze algemene on tevredenheid in Nederland thans de verschijning is van de 200 Amsterdamse provo's. Maar deze provo's zijn herrie schoppers noch communisten. Zij vormen ongeorganiseerde groepen idealisten, die protes teren tegen het net van kleine beperkingen, die zovele men sen hier ergeren. Tot voor luttele jaren was Nederland voornamelijk een land van handelaren en boe ren. Toen het imperium in Indonesië verloren ging. wer den de Nederlanders gedwon gen te industrialiseren of ten onder te gaan. Het zijn de gevolgen van de industrialisa tie met de daarbij behorende urbanisatie die het land ver anderen, aldus US News. ENORME OPSTOPPING fR lijk JL AMSTERDAM. (A.N.P.). Bij de Utrechtse Brug in Amsterdam zijn van- morgen rond kwart over acht niet min der dan vier auto's over de kop geslagen. Het verkeer op de Utrechtse weg heeft hierdoor een vertraging van anderhalf uur opgelopen; er ontstond een kilometers Op de Utrechtse Brug botste een Ford busje op een ervoor rijdende personen auto- Het busje kantelde en de personen auto kwam door de schok op de .linker weghelft terecht, ramde een tegenligger, die op zijn beurt tegen een andere auto botste, en kantelde eveneens. De inzitten- ?an het personenbusje liepen enkele lichte verwondingenn op. maar verder hebben zich geen persoonlijke opgelukken voorgedaan. Een vliegtuig van de rijkspolitie op Schiphol werd ingeschakeld om samen met de Porches van de rijkspolitie het ver keer zo snel mogelijk op gang te brengen (Van onze correspondent MAASLAND Acht uur lang heeft de 19-jarige Vlaardlnger K. vannacht in Maasland zwaar gewond in zijn totaal vernielde auto moeten wachten voor er hulp kwam podagen. Nabij de Maaslandse veiling is de jonge man. die op weg was naar een tuinderij om daar vannacht sla te gaan snijden, over de kop geslagen. Vanmorgen vroeg werd hij m ernstige toestand aangetrof- i ten en ijlings naar een ziekenhuis in Vlaardingen vervoerd. Een Amerikaanse marinier passeert voorzichtig 'n ontdekte Vietkongval. De scherpe punten zijn van hout of bamboe en soms met vergif bestreken. De punten zijn zo scherp, dat zij de dikke zool van een laars kunnen doorboren. EMMEN. (A.N.P.). Drie confectiebe drijven In Almelo, t.w Bendien N.V.. mwarder Textielmaatschappij N.V. en Kledingindustrie H. Smits en Co. N.V.. hebben bi) de arbeidsinspectie vergun ning aangevraagd met ingang van 20 februari a s de werktijd te mogen beper ken. De werktijdbeperking zal voor prak tisch het gehele personeel gelden. Gedu rende acht weken zal dc werktijd met de helft worden verminderd. Tot deze aanvraag is besloten op grond van de volgende overwegingen: hoewel de voorverkopen in het afgelopen najaar en winterseizoen normaal waren, bleven orders in wlnterkleding en na-orders, «pedaal voor overjassen uit, terwijl reed6 ren tendens van voorraadbeperking bij de detailhandel viel waar te nemen. MüNCHEX (DI'A) Voor de' Mün- iliense rechtbank is vanmorgen het pro ces begonnen tegen dr. Wilhelm Harster, aan wie medeplichtighei daan moord op j tienduizenden Nederlandse joden tijdens de tweede wereldoorlog teiC laste gelegd wordt. Dit proces zal naar verwacht DJAKARTA (Reuter) „Wil er een einde komen aan de politieke crisis in Indonesië, dan zal president Soekarno moeten aftreden, zo heeft Adam Malik minister van Bui tenlandse Zaken, gisteravond op een receptie in Djakar ta verklaard. Op de vraag wie er na het aftreden van Soekarno pre sident of staats hoofd moet wor den, antwoordde Malik: „Laat dat aan het volkscon gres over." Het In donesische parle ment is inmiddels vandaag bijeenge komen. Op de agenda staan het debat over de positie van de president en de bezetting van de 108 zetels, die vroeger werden ingenomen door leden van de verboden communistische partij. De zetels zullen nu bezet worden door leden van tegen Soekarno gerichte actiefronten, zo als die van studenten en arbeiders. Zaterdag heeft generaal Soeharto ver klaard. dat uit documenten het bewijs van Soekamo's schuld aan de staatsgreep bewezen kan worden Kleine groepjes jonge Indonesiërs door- j kruisten vanmorgen de straten van Dja- j karta. Zij eisten dal president Soekarno voor het gerecht gedaagd wordt. TOKIO (A.P.-R«uter). Com munistisch China heeft officieel melding gemaakt van een „verzet zonder weerga" van de zijde van de anti-Mao-niachten. De berichten wijzen op de vorming van „legers" in de provincies Kiangsi, Kwan- toeng, in de plattelandsgebieden rond Nanking, Tsjekiang, Foekien en Kwangsi. In en om de hoofd stad van Kiangsi, Nantsjang, zou den zich zware gevechten hebben voorgedaan. Op sommige plaatsen zouden deze „legers", waarschijn lijk primitief bewapende boeren, fabrieksarbeiders en oud-soldaten, sleutelposities in handen hebben gekregen. Premier Tsjoe En-Lai heeft aangekondigd dat 't leger zal gebruikt worden om de „contra revolutionaire elementen te onder drukken". Het eerste nieuws over de vorming van een anti-Mao-!eger kwam in een uitzen ding van radio Nantsjang. waarin de vol gelingen van Mao opgeroepen worden dit leger te verslaan. Gezegd werd dat de antl-Maoisten de wegen versperd hebben en water en elektriciteit afgesneden: fa brieken zouden zijn gesloten. ..Anti-Mao-arbeiders en boerenorgani- satles", aldus de radio. zijn.hun opstand begonnen in de plattelandsgebieden van Kiangsi. waaj zij het „gevechtskorpe 1 au gustushebben gevormo. Dit korps wordt gecommandeerd door kaderleden van de partij, waarbij een groot aantal oud-sol daten". De boeren en arbeiders wordt voorts een „kwaadaardige witte terreur" (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG Op de Atlantische Oceaan ongeveer 120 mijl ten westen van de Canarische Eilanden heeft zich het voorschip van de Nederlandse ertstanker Jacob Verolme een felle explosie voorgedaan. Een bemannings volgens in Hongkong ontvangen berich ten gist het in het gehele zuidoostelijke deel van China waar staatspresident Lioe Sjao Tsji vee] aanhang heeft. Het is ove rigens niet duidelijk of met de aandui ding ..leger' een werkelijk georganiseer de krijgsmacht bedoeld wordt, of dat er slechts sprake Is van gewapende arbei ders en boeren. President Tsjlang Kal-Sjek van natio nalistisch China heeft vandaag in een rede te Taipeh verklaard, dat de regering in Peking op de rand van ineenstorting staat. ..Door de tegen Mao en het com munisme gerichte krachten te verster ken, zullen wij een toestand scheppen die gunstig is voor de vrijheid op en buiten het vasteland van China", aldus Tsjiang Kai-Sjek. „Daarna zullen wij de namaak- regering in Peking, die op het punt staat ineen te storten, omver werpen en. onze heilige taak, namelijk de verovering van het vasteland en de bevrijding van onze landgenoten, vervullen" DEN HAAG (ANP) - De prijs voor een kilo suiker is met ingang van van daag in de winkels met twee cent ver hoogd. Deze verhoging is noodzakelijk omdat de af-fabrieksprtjs. Inclusief ac cijns- en omzetbelasting, bij beschikking van de minister van Landbouw is ver hoogd van 102,85 tot 104,35 per hon derd kilo. Zonder omzetbelasting en ac cijns ontvangen de suikerfabrieken nu voor honderd kilo suiker 77.40. Een archieffoto van de 18.731/ ton metende Jacob Verolme, die na een felle explosie op de Atlantische Oceaan op 120 mijl van de Canarische Eilanden kapseisde. Tegen dictatuur familie Somoza MANAGUA Reuter-A.P In Ma nagua, de hoofdstad van Nicaragua, is gisteren door duizenden betogers ge protesteerd tegen de kandidatuur van generaal Anas tas io Somoza voor het presidentschap van liet land. Op 5 febru ari worden verkiezingen gehouden. De demonstranten gooiden ruiten van het nationale paleis in en voor het telegraaf kantoor ontplofte een bom. Later ont stond een gevecht, met de nationale garde, waarbij enige gewonden vielen. President Lorenzo Guerrero verbleef in Leon, een stad op 100 km afstand van de hoofdstad, waar aanhangers van Somoza demonstreerden. In het land wordt de toestand gespannen genoemd. President Guerrero, aanvankelijk één weken dur Behalve de 62-jarige gepensioneerde hoofdreferendaris dr. Harster staan ook de 58-jarige employé Wilhelm Zöpf en i de 64-jarige secretaresse Gertrud Slottke I terecht. De twee eersten komen uit Mün- chen, de laatste uit Stuttgart. Reeds voordat hét proces begon hebben leden van de Duitse vereniging van door het nazibewind vervolgden (VVN) met bor den en vlugschriften gedemonstreerd. I De betogers voor het Münchense ge-1 rechts^ebouw deelden vanmorgen vlug- 1 schriften uit. waarop geprotesteerd werd j tegen het weer in dienst nemen van Har- ster door de Beierse deelstaat, hoewel men van zijn misdaden op de hoogte was. I Harster, die door een Nederlandse rechtbank reeds tot 12 jaa. -angenis- straf veroordeeld werd, mat. hts de helft van zijn straftijd behoi 'it te I zitten, wordt in de vlugschriften et.. de „succesrijkste en gruwelijkste mot denaars van Nederlandse joden" ge noemd. Het WN eist stopzetting van de pensioenuitkeringen aan de „uitvoerende assitent van Eichmann" van wie er j „enige tientallen na de oorlog in Beie ren weer in staatsdienst toegelaten «Qn, aldus het VVN, 1 B»j de Californische plaats Santa Ane *(jn gisteren twee S kyha wkbommenwerper» van de Amerikaanse marine in de lucht in botsing gekomen en neergestort. Een toestel kwam terecht op een groep buizen voor bejaarden, waardoor vijf mensen om het leven kwamen. Ook een van de piloten verloor het leven, terwfjl de andere zwaar werd gewond. Hier- bnvtn een overzicht taa de cavsge. van de vice-presidenten, werd vorig Jaar in augustus gekozen om de ambtstermijn van de overleden president, René Schick Gutierrez, vol te maken. Zijn ambte termijn loopt in juli af. Schick was, toen hij in 1963 tot president werd gekozen, de kandidaat van de door de familie Somoza beheerste liberale partij De familie heeft al generaties lang het' land beheerst. Van 1936 tot 1956 regeerde dictator Anastasio Somoza. Na diens gewelddadige dood werd zijn zoon Luis president tot 1963, terwijl zijn zoon Anastasio de leiding van liet leger en van de politie op zich nam. De familie bezit onder meer 10 procent van de in cultuur gebrachte grond van het land. Zigeuncrvrouw schoot haar man dood (Van ome correspondent) SITTARD Een 46-jarige zigeunerin, wier officiële naam Johanna M. luidt en 1 uit een bekende zigeunerfamilie stamt, heeft bekend vrijdagavond haar cchtge- noot. de 49-jarige steigerbouwer Hermen Joseph Pfeiffer, vader van acht kinderen in de huiskamer met pistoolschoten te hebben gedood. Van korte afstand heeft een pistool, dat geladen was met 5 j I-'lobertkogels leeg geschoten op haar man, die werd getroffen door 2 kogels. Het onderzoek is nog niet afgesloten. Officier van justitie mr. Moors zei niet te denken aan voorbedachte rade. Het slachtoffer stond mr. Moors bekend als j een man, die nogal vlug het mes trok en reeds meermalen betrokken was bij I vechtpartijen. De vrouw vertelde, dat donderdag avond reeds ruzie was geweest. Volgens de Sittardsc politie was Pfeiffer toen dronken. Vrijdagavond was zij alleen thuis t haar man, die in de huiskamer naar tv zat te kijken. Uit de jas van haar n haalde zij het automatische pistool. Volgens het verhaal van de vrouw wilde zij dat pistool verbergen. Haar man wilde zijn vrouw het wapen afnemen en haar slaan. De vrouw heeft toen het pis tool op haar man leeggeschoten. Oorza- van de moeilijkheden kunnen mede zijn geweest het verschil van mening tussen de echtelieden over een kostgan- en een erfeniskwestie. lid, de 24-jarige vierde stuurman A. M. G. Sengers, is hierbij vermoedijlk om het leven gekomen. De overige 46 opvarenden, waaronder 17 Nederlanders, gingen in de reddingssloepen en werden na enige uren rondzwal ken door het Poolse passagiersschip Batorv gered. Om half elf gistermorgen werden de SOS-signalen opgevangen door het Poolse passagiersschip Batory, de kustwacht van de Canarische Eilanden, de Neder landse zeesleper Zwarte Zee en Radio Scheveningen. Vanaf dat moment startte een grootscheepse reddingsactie. De Zwarte Zee, die bij de Azoren lag. was een van de eerste schepen die naar de Jacob Verolme op weg ging. Ook de Duitse sleepboot Seefalke zette koers nadr het schip, evenals het Zweedse schip Atlantide en vanuit Las Palmas de sleper Tamara. De Batory, die een cruise maakte door het Caraïbisch gebied zette onmiddellijk koers naar de onhells- plek. De eerste redders, die bij de ronddob berende bemanningsleden aankwamen waren echter mannen van de Amerikaan se luchtmacht. Twee Amerikanen spron gen per parachute uit het reddingsvlleg- tuig in de oceaan en zwommen naar de reddingboten cn verleenden eerste hulp. De 46 zeelieden en de twee redders moesten nog ruim zes uur in de vrij kal me zee ronddobberen voor de Batory hen bereikte. Vanmorgen voor het aanbreken van de dag werden de schipbreukelingen op Las Palmas aan land gezet. Een be manningslid, de 27-jarige lasser Jan Moleman, bleek gewond te zfln. De Jacob Verolme (18.734 brt.) was op \Yeg met een lading van 23 duizend ton erts van Victoria, Brazilië naar IJmuiden. Volgens de kapitein is de Jacob Verolme kort na de ontploffing gekapseisd en het schip zou ondersteboven ronddrijven. (Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven vertoeven momenteel ergens in Zuid-Amerika. Vrij dagavond 13 januari, drie dagen na de huwelijksdag, is het paar onopgemerkt in Zürich aan boord gegaan van een KLM DC-8 met bestemming Zuld-Ame- rika. Het vliegtuig vertrok even voor mid dernacht. Na een korte stop in Lissabon landde de machine de volgende zater dagochtend om tien uur op de luchtha ven van Rio de Janeiro, waar de KRO- correspondent van het actualiteitenpro gramma Echo de jonggehuwden uit het oog verloor. Ze hebben de reis onder een gefingeerde naam gemaakt. In dc Uiterwaardestraat te Amster- In de Uiterwaardeetraat te Amsterdam heeft zich gistermiddag een aardgas ontploffing voorgedaan, waarbij een persoon werd gewond. Te midden van de ravage ontfermt een brandweerman eich over een klein wit poedeltfe, da» na de ontploffing bibberend en vol komen overstuur In een hoekjo van de keuken teas weggedoken.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1