Voorschotens dagelijks bestuur gaf antwoord op waslijst van lastige vragen Verzilting gevaar watervoorziening Zuid-Holland GROOTSE JOSEPHINE VAN GASTEREN IN VOORSTELLING VAN „THEATER" KANGEROES DOOR NEDERLAAG IN HAARLEM IN GEVAARLIJKE ZONE Bona Stars wacht belangrijk weekeinde Sleutels Conserven neemt handelsmerk „Bever" over Godsdienstvrijheid als onderwerp van discussie op oecumenische bijeenkomst te Leiden RECORD IN GROEI VAN HAZERSWOUDSE BEVOLKING EEN R.K. PROPAGANDIST PIERROT VRIJDAG 20 JANUARI 1967 DE LEIDSE COURANT B. en W. van Voorschoten konden het tijdschema, dat zij zich gesteld hadden voor de beantwoording niet geheel nakomen. De limiet werd met dTie kwartier overschreden. Dientengevolge konden na de schorsing van de open bare vergadering met een half uur nog slechts twee fracties zich uitspreken met een wederwoord. Het college gaf uitvoerige antwoor den. Burgemeester L. de Kool besprak allereerst de voorlichting. Het besturen in deze tijd wordt zeer gecompliceerd, zowel bij Rijk, provincie als de ge meente. De gemeente heeft direct met de burgers te maken, maar voor de gemeente zijn er veel obstakels, die de burger niet ziet. Het standpunt van 't college is, dat hij bereid is duidelijke voorlichting te geven. De parkeernota, waarin veel aange legenheden ter sprake zullen komen kan medio 1967 tegemoet worden ge zien. Alles wat gezegd is aangaande het verkeer zal als bouwstenen bij de samenstelling van de nota worden ge bruikt. Intergemeentelijke samenwerking Eigt in deze streek moeilijk. Het begin is er, doch men zal hierbij wel eens van zajn „sokkel" moeten. Voorschoten zal an dere gemeenten sans rancune tege moet treden. Publiekrechtelijke orga nen sluiten publiekrechtelijke regelin gen. Voor het wijkvervoer via een minibus ziet het college geen moge lijkheden. Het verlaten station Voor het lange afstandsvervoer zal het college nogmaals contact opnemen met de N.S. inzake het stoppen van treinen te Voorschoten. Het college zal alles in het werk stellen om met behulp van andere instanties te Voor schoten dit voor Voorschoten gedaan te krijgen. Het college heeft goede hoop terzake. De woningcommissie werkt tot te vredenheid van het college. Er is goede samenwerking en waardering voor het optreden. Het college heeft geen be hoefte tot aanvulling of wijziging. Er zal een nieuwe doorstromingsregeling komen, waar het college goede ver wachtingen van heeft. Leegstaande woningen Inzake het verhuren van leegstaande woningen heeft het college contact met de bouwers gehad. De bouwers zien zich niet als financiers. Het ligt allemaal moeilijk. Tijdomstandigheden zullen dit wellicht oplossen en als dat niet geschiedt dan is het college be reid opnieuw te gaan praten. Voorlo pig wil het college niet verder gaan met burgeravonden dan voor nieuw komers en oudere ingezetenen. Burger- avonden voor niet-Nederlandse inwo ners kunnen pas in 1968 gerealiseerd worden. Inzake de brandveiligheid voor ge bouwen die op de lijst voor Monu menten staan, welke lijst met nog enige gebouwen moet worden uitge breid, zal het college contact opnemen .jpet de commandant van de brand weer. Het college is direct geen voor stander van alcoholvrije recepties. Men richt zich tot zijn gasten en daar zijn ook niet-autorijders bij, terwijl boven dien ieder zijn eigen verantwoordelijk heid in deze heeft De rondvraag weer aan de orde stellen, het college is geen voorstander. Doch als de fractievoor zitters zich in meerderheid vóór uit spreken, dan wil de voorzitter dit in het seniorenconvent brengen. Weinig bezinning Wethouder Kamminga (Financiën) besprak de financiële positie. Er zijn weinig mogelijkheden tot bezuiniging. Het efficiëncy-onderzoek is gedaan en nu wordt het verder aanpassen. De kosten zullen worden bewaakt en waar arbeidsbesparend kan worden gewerkt zal dit gebeuren b.v. door coördinatie van de diensten. Uitbesteden en afsto ten van veel werk wordt reeds gedaan. Spr. noemde schoonmaakdienst, straat- onderhoud, schilderwerk, het leggen van kabels, het bouwrijpmaken van terreinen, ombouw gas en salarisad ministratie. Het standpunt van het col lege is niet: het staat op de begroting, dus het moet op. De grenscorrectie kostte Voorschoten aan uitkering uit het gemeentefonds 79.000.- Ter com pensatie kreeg Voorschoten 32.000.-, wegens te hoog geraamd inwonertal gaat hier weer 28.000.- af, zodat het tekort van 300.000.- teruggebracht mag worden tot 296.000.- Diverse instellingen in Voorschoten kostten de gemeente veel geld. De nog steeds toenemende verzilting van het water van de grote rivieren heeft de watervoorziening van Zuid- Holland in zo'n groot gevaar gebracht, dat er zeer spoedig maatregelen moeten worden genomen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, schrijven dit in de memorie van antwoord, die behoort bij de begroting voor 1967. Een verdere verdieping van de Nieuwe Waterweg zal de verzilting op de hand werken. Hetzelfde gevolg heeft de eventuele aanleg van een haven op de noordelijke oever van de Nieuwe Wa terweg tussen Hoek van Holland en Maassluis. Zoals bekend heeft de ge meente Rotterdam plannen voor zo'd haven opgesteld. Waarschijnlijk zal ook het baggeren van een geul in de Noordzee, voor de monding van de Nieuwe Waterweg, het zoutgehalte ln de rivieren doen toene men, de aanleg van deze geul is nodig om zeer grote tankers tot de Europoort havens te kunnen toelaten. Een mogelijke oplossing is, aldus GS het water voor het ten noorden van de grote rivieren gelegen deel van Zuid Holland niet langer te halen uit Nieuwe Waterweg, Nieuwe Maas en Hollandse IJssel. De bestaande inlaatpunten moe ten een flink stuk stroomopwaarts wor den verplaatst. Een andere mogelijkheid is het nodige water te betrekken uit het IJsselmeer. Haast is in ieder geval geboden, want nu ai dreigt de Hollandse Llssel te zllten. Nemen wij een Voorschotenaar op zijn weg door het leven ter plaatse als voorbeeld. Als zuigeling komt hij bij de Gezondheidscentra, naderhand gaat hij naar het instructiebad, weer later vertoont hij zich op de sportvel den of hij bezoekt het Cultureel Cen trum en om tenslotte te rusten op de begraafplaats. Alle genoemde instellin gen kunnen zich niet bedruipen. Ver hoging van de eigen belastingen zal stellig plaats moeten vinden en dat zullen dan zijn de reinigingsrechten en de straat- en rioolbelasting. Men kan niet bij de overheid aankomen als men zelf niets doet. Het afstoten van het gemeentelijk woningbezit is financieel voor de ge meente gunstig. 32 woningwetwonin gen werden verkocht voor 426.000.- Dit geld vloeit in hoofdzaak af naar het Rijk, doch 17 premiewoningen ber den verkocht voor 484.000.- en met deze gelden konden de bouw van twee kleuterscholen en het binnenkort te openen gymnastieklokaal worden ge financierd. De bedrijven zijn gezond, die bedruipen zich en dat dient ge continueerd te worden. Nu de olie prijzen onlangs zijn gestegen, wordt het aantrekkelijk de gemeentelijke gebou wen met gas tc gaan verwarmen, wat dan goedkoper is. Witte gas-gebieden Voorschoten heeft witte pompen, maar ook witte gebieden voor gas. Dat betekent dat er gebieden zijn, waar geen gasleiding ligt. Deze moeten eruit. Het betreft hier ongeveer 700 wonin gen. De bewoners zullen worden be naderd en dan dient er een regeling te komen inzake de aanlegkosten voor gas. De watervoorziening wordt meer regionaal geregeld. De besprekingen hebben reeds plaats gehad. Het is al leen nog het wachten op de goedkeu ring van de diverse gemeenteraden. Het betreft hier een intercommunale waterleiding, waarbij betrokken zijn Den Haag, Wassenaar, Voorschoten en Leiden. Lengte van de leiding 8,6 km, doorsnee buizennet 1 meter. Nu ver bruikt Voorschoten 600.000 m3 water, doch dat wordt in de toekomst 1,8 miljoen m3. Er wordt naar gestreefd deze nieuwe regeling in 1968 in ge bruik te kunnen nemen. Het college voelt er niet voor de suggesties van de markt een dagmarkt te maken. Middag- en avondmarkt is aantrek kelijk en gezellig. Gaten in de kern Wethouder Van der Laan (Openb. Werken) zette uiteen, dat terzake van de woningbouw de gemeente in hoge mate afhankelijk is van het Rijk en de bouwwereld, wat betreft contingen- tering, financiering en realisatie. Vrije bouw ligt thans moeilijk, wo- ningwetbouw is haast niet aan de man te brengen, terwijl het bij de premie- bouw wat gunstiger ligt. In Adegeest is gestart met de bouw van 91 premie woningen en binnenkort wil men in Boschgeest beginnen met de bouw van 12 premiewoningen. Het college wil 't bouwteam beslist niet aan de kant zetten, doch de omstandigheden zijn moeilijk. De réconstructie van de dorpskern, het z.g. achtergebleven ge bied, krijgt bijzondere aandacht van het college. Er wordt aan gewerkt. De Amrobank gaat bouwen en daar naast komen woningen. Toch zullen nog meer gaten vallen in de kern. De Pilatusbuurt zal spoedig gesloopt wor den en ook de panden Schoolstraat 28 t/m 32 voormalige kleuterschool, wo ning meester Schut en de voormalige winkel van Zwetsloot. Dit zal tijdelijk oplossing bieden als parkeerruimte. Een nota inzake de grondpolitiek kan tegemoet worden gezien. De reconstructie Vêurseweg - Leid- seweg met uitvalsweg Vlietwijk is moeilijk. Het tracé staat nog niet vast. Verplaatsing van de St. Laurentius was indertijd geen standpunt van de wethouder, doch slechts een suggestie. Welke oplossing er komt valt niet te zeggen, doch wel een oplossing, die technisch en financieel verantwoord moet zijn. Afval-produktie hoog De Voorschotenaar produceert veel afval, 210 kg per inwoner, terwijl het landelijk gemiddelde 200 kg per inwo ner is. Bovendien zit in het afval veel plastic, dat verwerking tot compost moeilijk maakt. Daarom wil Voorscho ten zich richten op vuilverbranding. Een voorstel om dit te Leiden te gaan doen zal binnenkort aan de raad wor den voorgelegd. Voorschoten is ook nog een groene gemeente. Elke 'in woner beschikt over 22 m2, landelijk heeft de inwoner maar 12 m2. Dit kost geld, doch het aantal personeelsleden van de dienst is toch lager dan het landelijk gemiddelde. Wil men gaan bezuinigen op de dienst dan zal open baar groen moeten worden opgeofferd. Bezetting van Cultureel Centrum Wethouder Iestra (Onderwijs en Culturele Zaken): De mens leeft niet van brood alleen, daarom zorg voor een goed cultureel klimaat. Niet alles opofferen omdat het financieel niet kan, doch de gulden middenweg. Bij de scholenvoorziening ter plaatse zal zoveel mogelijk systeembouw worden toegepast. Coördinatie bij de aanschaf van leermiddelen zal worden gestimu leerd, doch men wil niet de eigen vrijheden aantasten. Er is een zeer goede samenwerking tussen de diverse scholen op allerlei gebied. Een be leidslijn vaststellen voor subsidies is uiterst moeilijk. Dat is zoeken naar de steen der wijzen en die zal wel niet te vinden zijn. Het Cultureel Centrum zal onder bepaalde voorwaarden voor particuliere recepties in bruikleen worden gegeven om een verdere bezet ting te verkrijgen. Een voorstel inzake de tarieven zal aan de raad worden voorgelegd. De wethouder deelde nog mede, dat het Cultureel Centrum in het af gelopen jaar als volgt was bezet. De hele zaal slechts 28 keer, de voorzaal 47 x, de achterzaal 4 x en de ball 79 x. Dit is te laag. Het college had gedacht de bibliotheken onder te brengen in het Ambachtshuis als dat gerestaureerd zou zijn, of geschikt te maken voor kunst in kleine kring. De kasinhoud van het fonds voor beeldhouwwerken wordt te gering ge acht om nu reeds over te gaan tot aanschaf van een beeldhouwwerk. Op de sport wilde de wethouder niet in gaan. Eerst de sportnota afwachten en die zal nu wel snel komen. Het college heeft alle respect voor het vele werk, dat bij de samenstelling daarvan is en nog wordt verricht. Een eventueel in het leven te roepen dienstverleningscentrum voor de be jaarden zal van het college alle steun ontvangen, die maar mogelijk is. Voor schoten behoeft niet in paniek te ra ken wat betreft de werkloosheid. Het aantal werkzoekenden ter plaatse is gering (11), maar het aantal steeg de laatste weken met enige personen. Na dit antwoord werd de raad een half uur geschorst, om de fracties gelegenheid te geven zich met elkaar te verstaan en beraad te houden. Na heropening werd begonnen met de replieken tot 12 uur, maar hier komen wij morgen op terug. Leidse studenten veroverden ski-bokaal in Mayerhofen Onder ideale weersomstandigheden hebben de Nederlandse studenten giste ren in Mayerhofen gestreden om de oud ste ski-trofee van Nederland: de Interae Deze prachtige beker kwam in han den van de Leidse studenten, die in Jan Plesman, Hans Brom en Papingk-Soer- mond een uitstekend trio afvaardigden. Het team van de universiteit van Delft eindigde op de tweede plaats. Derde werd Groningen en 4de Utrecht. Individuele uitslagen: reuzenslalom (lengte 1680 m., hoogteverschil 370 m. en 30 poortjes). Dames: 1 Valerie Dei- ters (Utrecht), 2 A. Schor (A'dam), 3 A. van Elderen (A'dam). Reuzeslalom heren: 1 Floris Croon Groningen), 2 Frank Hunnissen (Lei den). 3 Jan Plesman (Leiden). Slalom (hoogteverschil 340 m., lengte 1206 m., 39 poortjes), Dames: 1 V. Dei- ters, 2 Schor. 3 Van Elderen. Heren; 1 Croon, 2 Plesman, 3 Brom. SPOKEN: aangrijpend stuk van Ibsen In een aangrijpende voorstelling bracht de toneelgroep „Theater" gister avond in de Leidse Schouwburg een stuk van de Noorse toneelschrijver Hen- rik Ibsen, „Spoken", voor het voetlicht in het kader van het K. en O.program ma. Hoewel er ruim een halve eeuw verstreken is sinds de eerste opvoerin gen van dit rebellerende stuk plaatsvon den Ibsen leefde van 1828-1906 zijn de problemen die hij behandelt, dermate actueel, dat ze ook nu nog sterk aanspreken. In dat opzicht kan 't stuk met succes concurreren met mo derne theaterstukken. Ibsen stelt fouten in de maatschap pij aan de kaak. die mensen letterlijk tot de ondergang kunnen voeren. Wan neer men voor het oog van de wereld en volgens de normen van de burger moraal gedwongen is tot een verkrampt innerlijk leven, omdat achter een facade van een rustig en harmonieus gezins leven een hel van echtelijke onenigheid schuil gaat, moet dat op zeker ogen blik wel tot een dramatische uitbarsting leiden. Ook gepleisterde graven springen te eniger tijd wel open. Ibsen voert een vrouw ten tonele, die geheel op haar eentje een poel van verderf tracht te be dekken voor de buitenwereld. Zo het schijnt is ze daar tot voor het ogenblik buitengewoon goed in ge slaagd. Zelfs de dominee weet niets an ders van het gezin Alving dan dat het een voorbeeldige familie is. In feite was het inmiddels overleden hoofd des hui zes een beest, dat slechts bfj uitspat tingen kon leven. Maar de vrouw wist dit alles verborgen te houden en droeg het helse leven in stilte. Totdat en hierop is Ibsens stuk gegrond het allemaal teveel wordt en ze alles, de verdrongen waarheid en het stille leed er uitgooit voor een ontgoogelde domi nee, die geschokt is door het blootleg gen van de schrijnende waarheid. „En Volleybal Hoofdklasser Kangeroes ls door de gis teravond in Haarlem geleden 31 ne derlaag tegen HVS nu toch wel echt in de gevaarlUke zone terecht gekomen. In de komende wedstrijden zullen aUe krachten moeten worden Ingespannen Het a.s. weekend zal voor het ver dere verloop in de Landelijke klasse van bijzonder belang zijn. Een uitge breid wedstrijdprogramma, waardoor alle teams een dubbele wedstrijd spé len, zal beslist een afscheiding teweeg brengen onder de eerste zes geplaat sten. Vooral nu de Leidse Bona Stars tegen no. 4 Vlubbers; en Argus, die tweede staat, tegen no. 3 EBBC twee maal zullen uitkomen. Na dit weekend zal enigszins duidelijk zijn, wie straks de eredivisie gaan betreden. De Bona Stars staan voor een zware opgave. Maar liefst vier oefenwedstrij den binnen twee weken hebben de Stars veel zelfvertrouwen geschonken. Voor de Leidenaren is Vlubbers een dubbel moeilijke tegenstander, daar de lange reis naar Enschede zeker zijn uitwerking zal hebben in het spel. De teams hebben hier echter beide mee te kampen. Gezien de recente presta ties tegen SVE en Punch zal een kleine zege voor de Stars met tot de on mogelijkheden behoren. De opstelling zal misschien een kleine wijziging on dergaan. Het is n.l. nog niet zeker of om te voorkomen dat de plaats in de hoofdklasse verloren gaat. In het begin van de wedstrijd leek het erop dat Kangeroes naar een over winning zou kunnen doordrukken. De sterkere aanval van de Leidenaars had niet al te veel moeite de verdediging van HVS te doorboren en via 36 namen Koos Taconis c.s. een 610 voorsprong. Even kwamen onze stadgenoten toen in moeilijkheden en hiervan profiteerde HVS handig. Met 1513 schreven de Haarlemmers deze set op hun naam! Dit setverlies bracht Kangeroes ge heel van zijn stuk. Vooral Pieter Bas van Duyvenbode faalde voUedig in de aan val en weer ging de setwinst, nu met ruim verschil nl. 15—8, naar HVS. Kangeroes wist zich in de 3e set ech ter goed te herstellen. Hans Dreef, ver vanger van Bas van Gellecum, en Wybe Pera voorzagen hun medespelers nu van prima set-ups en door een 5—15 setzege van Kangeroes herleefde de hoop op 'n goed resultaat van onze stadgenoten. De 4e set werd echter een grote des illusie voor de Leidse spelers. HVS zette direct na het begin een geweldig offen sief in, waarop Kangeroes aanvankelijk geen antwoord had. Wel kwamen Ta conis c.s. later nog even terug maar de afstand was niet meer te overbruggen. LUSV BEHAALDE DERTIENDE ZECE In Amsterdam heeft LUSV gister i uvond zijn dertiende zege in successh Andre de Jong. die woensdag tegen tegen VHH kwam-, Pt.n.h spiertje verrekte, mee zal d c,,_s •rekte, spelen. Opstelling: K. Pley. A. en P. de Jong, A. van Slingerland. K. den Hollander. H. Kaper. H. Stol, H. van Mameren. OVERIGE TEAMS De Starsdames, met name hel eerste team, staat reeds meer dan een maand stil. Zondag zal aan deze gedwongen rust een einde komen. UW daggers uit Utrecht zal op bezoek komen en waarschijnlijk met een zege naar huis gaan. Voor Bona Stars 2 valt zondag Aanvankelijk moest LUSV heel wat moeilijkheden overwinnen, zoals rumoe rige zaal (op 4 velden wordt in de Am sterdamse sporthal west tegelijkertijd 'n wedstrijd gespeeld), terwijl daarnaast VHH natuurlijk alles op alles zette om tot een zege te komen. In de eerste set wist VHH de ln het begin genomen voorsprong tot het eindt* vast te houden. 1715, maar in de 2e set deelde LUSV de lakens uit: 3—15. Nog eenmaal kwam VHH terug zo'n man richt u nu morgen een standbeeld op?", vraagt hij ontzet. In derdaad was het mevrouws plan de le gende van de „goede kapitein Alving" tot het eind toe voort te laten leven, zelfs in een standbeeld, ter zijner ere. Het kan niet. De crisis nadert snel. als er niets meer aan te doen is. als de waarheid met een lotszekerheid baan breekt en van de schijnwereld geen spaan meer overblijft. Plotseling komen haar spoken voor de geest, spoken uit het verleden. Het ergste is. dat die spoken in werkelijkheid bestaan: -ze hoort haar zoon hetzelfde zeggen als eertijds haar pijnigende man. Een ge broken vrouw blijft achter met een krankzinnig geworden zoon. Josephine van Gasteren speelde een grootse rol als de vrouw ,in wie zich de geestelijke zelfontlediging voltrekt. Met imponerende waardigheid en zelfver zekerdheid op momenten waarop ze het goede verdedigt, en van de andere kant even overtuigend in haar buigen voor het noodlot van de vernedering. Cor van den Brink excelleerde in de iet wat ongrijpbare rol van de labiele zoon. die ten onder gaat aan geestelijk onvermogen, veroorzaakt door de lie derlijke levenswijze van zijn vader. Ber nard Droog vertolkte met groot talent de armoedszaaier, die parasiteert op andermans goedheid. Johan Schmitz was voortreffelijk in zijn domineesrol. Margreet Blanken zette charmant de eigenzinnige Regine op de planken, die niets te maken wil hebben met de al gemene aftakeling en het volle leven intrekt. Een langdurig hartelijk applaus ge tuigde van de waardering van het pu bliek voor deze bijzondere voorstelling, die onder regie van Hans Croiset stond. De vertaling was van de hand van Nini Scholtz, Frank Raven -verzorgde decor en costuums, beide uitstekend uitgevoerd. Sleutels Conserven N.V. Fabriek va Verduurzaamde Levensmiddelen v/h L. E. Nieuwenhuizen te Leiden, heeft de bestaande voorraden en het handelsmerk „Bever" van de N. V. Beverwyksche Conserven Fabriek overgenomen. Het merk .Bever" zal naast de bestaan de merken „Sleutels" en „Ooievaar" gevoerd worden. De produktie geschiedt in de fabrie ken te Leiden en Helden-Panningen. Een en ander zal gepaard gaan met een vergroting van de capaciteit. Sleutels Conserven neemt met 280 werk nemers een vooraanstaande plaats in onder de Nederlandse conservenindustrie. Deze belangrijke Leidse industriële tïging vierde in oktober van het vorige jaar het honderdjarig bestaan. LEIDSCHENDAM WEER WONINGBOUW De christelijke woningbouwvereniging heeft rijksgoedkeuring ontvangen voor de bouw van 270 woningwetwoningen te bouwen in het verlengde van de Dil lenburgsingel, evenwijdig aan de spoor lijn Den Haag-Leiden. ook de beslissing. Hei reserveteam.we, jn de Se 8et Wat ln siaap gesukkeld dat nog steeds ongeslagen staal, ziet 16 in Suvrikri 2 zijn grote rivaal. Zondag zullen deze twee uitmaken wie het kampioenschap gaal behalen. Bona Stars 4. eveneens ongeslagen, zal ook zijn naaste rivaal ontmoeten. Achilles 2 werd uit reeds door het vierde ge klopt. Programma: 20 jan. 19.00: Suvrikri 2 —Bona Stars 2. 21 jan. 14.00: Bona Stars 4Achilles 2; 15.15: Dames 3 Vodo 2; 16.30: Bona Stars b—Jumpers b; 20.00: Vlubbers—Bona Stars. 22 jan. 14.00: Dames 1—UW daggers; 12.00: Bona Stars cPleeman b; 15.30: Bona StarsVlubbers. door de ruime setzege in de de 2e set verzuimde LUSV alles op de aanval te zetten en hiervan profiteerde VHH om naar een 1510 setzege door te druk- Een volledig geconcentreerd LUSV gaf zijn tegenstanders in de 4e en 5e set geen kans meer gevaarlijk te wor den. Uitstekend veldspel van de Leide naars bracht LUSV-aanvallers steeds weer in ideale slagpositie, hetgeen dui delijk werd gedemonstreerd werd door de cijfers, waarmede de Leidse Btuden- ten deze sets op hun naam brachten: 2—15 en 3—15. In restaurant Van der Heijden had gisteravond de eerste iijleidings- en dis- ,cussie-ayond plaats, yan de, Oecumeni sche Raad van Leiden en de R.K. Oecu menische Werkgroep. Inleider op deze bijeenkomst was drs. H. van Breukelen, over het onderwerp: Kerk en verdraagzaamheid, daarbij de basis nemend schema XII van het Va ticaans Concilie II. De waardigheid van de menselijke persoon en het getuigenis van het evan gelie pleiten beide voor een mens die in vrijheid zonder dwang zijn eigen ge- wéten mag en moet volgen aldus de in leider. Want alleen wat hét geweten van de mens raakt is voor déze mens waar, en alleen de kfacht van de waar heid zoals die in de mens leeft kan hem overtuigen. Het aanvaarden en volgen van de waarheid is daarom een vrije plicht. Niemand mag tegen zijn eigen geweten in handelen, zelfs niet als zijn uitgangspunt naar het oordeel van an deren onjuist zou zijn. Deze vrijheid geldt niet alleen voor het individu, maar tevens voor elke menselijke gemeen schap. Het recht op vereniging behoort daarmee tot de echt menselijke levens waarden. Binnen het gezin hebben al leen de ouderS het recht de opvoeding van hun kinderen te bepalen, mét het recht van inspraak in die instanties (b.v. school) waaraan zij de opvoeding ge heel of gedeeltelijk aan toevertrouwen. De burgerlijke macht is er om de rechten en plichten van die vrije mens te handhaven ook waar het gaat om als het gaat om zijn godsdienstige vrijheid. Een staats-godsdienst mag dus nooit be tekenen, dat andere godsdiensten niet vrij zouden zijn, of niet door de staat beschermd zouden worden. De godsdienstvrijheid kent uiteraard ook normen daar zij wordt, uitgeoefend in een menselijke samenleving. Men is verplicht rekening te houden met de rechten van anderen en het algemeen welzijn. Bovendien heeft de staat het recht zich te beveiligen tegen misbrui ken welke onder voorwendsel van gods dienstvrijheid zouden kunnen ontstaan, niet het recht de vrijheid te beperken als haar eigen bestaan er mee ge moeid Is. Als kritiek op het tamelijk korte schema XV kan naar voren gebracht worden, dat het niet zozeer theologisch als wel juridisch van opzet is. Het voor deel echter daarvan is dat het een dui delijke handreiking kan betekenen aan heel de wereld, nu vrijheid wordt gezien als het geboorterecht van elk mens. Bo vendien was juist rond het Concilie voor al de juridische kant van de vrijheid in het geding, stond de theologische nog te weinig vast en was binnenkerkelijk de vrijheid nog te zeer een open vraag (verhouding onderdaan-gezag). Vragen van de opponent Als opponent stelde ds. Van Bilder- beek de vraag of het wel vanzelfspre kend is dat de vrijheid gegeven is met de waardigheid van de menselijke per soon, daar uit de geschiedenis ook het tegenovergestelde zou kunnen worden afgelezen; nl. de mens die steeds bezig is zijn eigen vrijheid aan banden te leg gen. Is het bovendien zo duidelijk als de Kerk zegt dat de openbaring de vrijheid leert. Heeft de Kerk ook niet geput uit andere bronnen zoals het Communisme en liberalisme en humanisme die als ver borgen krachten de mens in verzet ge bracht hebben tegen al te groot inbreuk op zjjn vrijheid. Als de staat alleen de vrijheid kan beperken waar de recht matige openbare orde gevaar loopt, wat verstaat het Concilie dan onder deze openbare orde Is deze niet van land tot land verschillend en mede afhankelijk van de wijze waarop de Kerk in een be paald land regeert Spanje) Hoe groot is daarom de vrijheid die je als gelovige mens aan een anders gelovige of niet-ge- lovige mag laten? Dit zijn vragen die elke Kerk aan zichzelf moet stellen. Want de tekst van schema XV biedt op zichzelf nog geen garantie voor vrijheid. De kerk blijft het huwelijksrecht beheer sen, mag zij daarbij de staat te hulp Gebonden vrijheid Hier was drs. Van Breukelen het met de opponent volledig eens. Het recht op het huwelijk is een persoonlijk recht. Elk mens heeft daarom het recht om te huwen met wie en hoe hij zelf wil. Zo zijn ook de eisen door de Kerk gesteld aan het z.g. gemengde huwelijk tegen schema XV met name waar het gaat over de eisen gesteld aan de opvoeding van de kinderen, want het Concilie stelt uitdrukkelijk, dat de ouders het recht hebben om die opvoeding te bepalen. En terugkomend op de eerste vragen: Vrij heid zal nooit de rechten van derden mogen aantasten. Dan zou zij in strijd komen met de liefde. Vrijheid is dus altijd een gebonden vrijheid, want speelt zich af in een menselijke sarr leving en heeft dus steeds te maken met andere mensen. Totale vrijheid kan ont aarden in de grootste liefdeloosheid. Paus Johannes heeft al gezegd: de volgorde is: waardigheid, rechtvaardig heid, liefde, vrijheid. Vrijheid is dan ook meer dan alleen tolerantie: het dulden van andereu, zoals ds. Bilderbeek teken de. Het is wederzijds erkennen van el- kaars vrijheid. Omdat dit schema ir feite een eerste poging van de Kerk is geweest om vrijheid te omschrijven blij ven er nog vele open vragen. Met name of een botsing tussen staat en g dienst wel te vermijden is, omdat de Kerk als geloofsgemeenschap niet i aan kan haken bij de ervaringen va wereld. Hoewel het eigentijds erv een heel gelovig ervaren kan zijn e ook een stuk openbaring kan betekenen. De belangstelling uit alle. kerkelijke kringen was buiten verwachting groot. De oecumenische raad heeft er eer mee ingelegd en we zien dan ook met belang stelling uit naar de volgende discussie avond op donderdag 26 januari maar niet om 8 uur doch 7.30 uur. Nieuwjaarsrede van burgemeester De bevolkingsgroei in Hazerswoude In 1966 was zodanig, zoals in de geschiede nis van deze gemeente nimmer is voor gekomen, zo hbeft, bugremeester C. G. v. Dobben de Bruyn gisteravond in zyn nieuwjaarsrede aan de raadsleden mede gedeeld. Het. aantal inwoners bedroeg per 1 januari j.l. 8190 personen. Aantal inwoners op 1 januari 1966: 7709. Geboorten 213. Overleden: 38 Ge vestigd: 667. Afgevoerd: 361, huwelij ken 70. PoUtiestatistiek Verkeersongevallen met dodelijke af loop 3. Aantal zwaargewonden 38 per sonen. Verdrinking: een kind van twee jaar. Aantal misdrijven: 100. Aantal overtredingen: 916 geconstateerd. Opge maakte overtredingen per radar gere gistreerd 217 processen verbaal; aantal Volkshuisvesting Gereed gekomen woningen in 1966: 220. Gespecificeerd: woningwetbouw: 48, premiebouw: 157, vrije sector 15. Onderwijs Begonnen werd in 1966 met de bouw van de r.k. lagere school in Rhynen- burch. In het dorp is in aanbouw de r.k kleuterschool, waarvan vandaag de eer ste steen officieel werd gelegd. Ook werd in 1966 begonnen met de bouw var het gymnastieklokaal. Industrie De Nederlandse Coöperatieve Kel ders en Van Swaay's Airconditioning begon met de bouw van de fabriekshal, die wellicht dit jaar nog in gebruik zal deze gemeente. Fasson Nederland N. V. maatschappij vestigde zich vorig jaar in worden genomen. DE LEIDSE COURANT vraagt voor haar PROPAGANDA-AFDELING Voor aktieve werker goede levenspositie. Sollicitaties te richten aan: Abonnementen-propaganda, Bureau: Papen gracht 32, Leiden. (ADVERTENTIE) GOUD was nog nooit zó goedkoop als nu in onze opruiming! GOUDEN RINGEN van ƒ49.- nu f29.95 GOUDEN ARMBANDEN van ƒ150,- nu ƒ95,95 GOUDEN COLLIERS van 275,- nu ƒ179,95 GOUDEN ZEGELRINGEN van ƒ79,- nu ƒ48,95 U weet 't JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 Leiderdorp Damnieuws In de vierde ronde val de onderlinge bordencompetitie behaald» Ton Verweij een overwinning op P. v. d Leek, die hierdoor z'n eerste nederlaag incasseerde. Ook P. Lovink deed val zich spreken door te winnen van A Bloemendaal. Jan v. d. Leek behaald» z'n vierde overwinning in successie, na tegen J. Soek; C. v. d. Leek sr heeip zijn zoon C. v. d. Leek jr. blijkbaar goed het damspel onderwezen; hij moed het onderspit delven. De uitslagen: P. Lovink-A. Bloemendaal 20, J. Sandijk-G. H. Oostergo 02, Jan v. c Leek-Jan Soek 20, Ton Verwey-F» v. d. Leek 20, M. v. d. Ouweelen-C Verwey 02, M. Wassenburg-F. Sm 02, C. v. d. Leek sr.-C. v. d Leek j| 0—2. LEIDEN Burgerlijke stand Geboren: Rudolf H. M., z.v. J. C. dj Vriend en T. M. van der Poel; Johar. na H. M., d.v. N. M. de Water en Heijmans; Leonardus N., z.v. N. J. van Schie en M. J. W. van Uffelei Ronaldus J. W., z.v. J. B. M. van Dij en C, H. J, Smit; Jutta L., d.v. C. J. NL Chorus en M. A. E. MenkeU Cornelis R. E., z.v. K. E. P. Dettmn en I. Ciabocchi; Margriet F., d.v. 11 Ouwehand en J. Zwanenburg; Anthil nia T. H., d.v. A. G. H. Roeberding el A. W. H. Bunskoek; Hendrika J. M. Al d.v. W. N. M. Wijnands en M. E. u Altorf; Jacob T., z.v. C. J. Vermeulej en G. Huisman; Thomas, z.v. A. vaa der Loo en A. M. B» Collaardt; Mari! nus J., z.v. W. Oskam en C. H. Jansze. Overleden: W. Schipper, 33 jaar| man; C. Staring, 68 jaar, echtgenote van C. van Gorsel; J. C. Leuering, f jaar, man; J. Rietkerken, 85 jaar man; G. van Rhijn, 97 jaar, man. Gehuwd: H. J. Lam en J. H. v< Drunick; P. G. N. van Hagen en C. 1 Kaizer; W. M. v. Vliet en C. J. Albenf Y. Heemskerk en C. W. Brouwer. Ondertrouwd: B. N. Swanenburg er- N. Nanning; H. J. Nijhof en T. JI Brink; N. Timmers en A. M. G. G. Heesen; T. Dompeling en W. G. d(l Lezener Coulander; M. A. de Korte er| T. A. E. Groen; C. R. Jadnanansing e B. C. Mangroeall; A. A. v. d. Hulst e H. M. v .Amsterdam; P. H. Tulner ei| G. C. Kuneman; W. G. K. Boot L. Kleijn; F. R. H. v. Effering en M Heemskerk; J. Wielhouwer en M. Stefl phanus. AFSCHEID M. G. H. DEN HAAN Op woensdag 25 januari a.s. zal de hi M. G. H. den Haan afscheid nem< hoofd van de Dr. van Voorthuysen- school, aan welke school hij sinds juni verbonden is. De bijeenkomst zall worden gehouden te 15.30 in 't school-1 gebouw aan de Marnixstraat 104. OEGSTGEEST Geboren: Jeroen Cornelius, zn. v. P j C. van der Vooren en van E. A. M."vai ,j Rooden; Karin Yolanda, dr. v. J. Oskam]., en J. Doornenbal; Marco Hanriot Joan zn. v. M. H. J. de Rijk en H. Peet. A Ondertrouwd: H. Hangelbroek en M, C. J. JanSen Schoonhoven. Getrouwd: G. Schamle en R. H. Welch- han; S. C. Poot en J. K. Verhaar. I ZAALHANDBAL Voor het komende weekeinde staa I er slechts een klein aantal zaalhand 1 balwedstrijden op het programma. Vai'J de Leidse topteams hoeft alleen HVL binnen de lijnen in de Rotter! damse Energiehal te komen. De strijc j tegen het wisselvallig spelende Meeu wen moeten de roodwitte Leidenaar» i in winst kunnen omzetten, waardoo: zij hun positie aan de top van de rang- I lijst in de 2e districtsklasse aanzier. I lijk zouden versterken. In Poeldijk ontmoeten zaterdagmiddag n.l. de con- currenten Hellas 2 en Actief elkaar. Het programma voor het weekeindt E ziet er als volgt uit. Dames jun. IIB: Olympia-VVSB.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4