S)e CoicbcSoivïatit ZELFMOORDEN IN CHINA Pyromaan zaait opnieuw paniek in Amsterdam Ex-stafchef Lo en vice-premier Po .Het is niet alles goud wat er blinkt, meneer Wisse" Ernstige controverse tussen dr. De Meyer en prof. Zijlstra In 2 nachten 6 branden Brandende lap in brievenbus Kritiek op vertrouweling van Lin Piao DANSAVOND Tv-kijkende diaken uit ambt gezet f600.- of we doden uw baby Over geld voor aanvullende werken DANSEN Roestschade aan auto's te voorkomen Staatssecretaris dreigt met aftreden PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. P. J. JVL KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90: franco per post 15.40. ADVERTENTIES 22 ct p mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) VRIJDAG 20 JANUARI 1967 WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met opklaringen. Op enkele plaatsen kans op wat regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets lagere. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 58e jaargang, no. 17.043 (Van ome correspondent) AMSTERDAM Precies een jaar, nadat de oude Amsterdamse binnenstad iu paniek verkeerde door het optreden van een pyromaan, wiens ziekelijke afwijking acht mensenlevens eiste, is er opnieuw een golf van otandstichtingcn over de hoofdstad gekomen. Zoals gisteren reeds in een deel van onze editie gemeld, sloeg de pyromaan woensdagnacht vijfmaal toe. Gisteravond was hij weer actief, ditmaal beperkte hy zich tot één brandstichting. Zij kostten geen slachtoffers, wel nielde het vuur bij kunsthandel Roe- lofs aan het Rokin voor 20.000 gulden aan schilderijen, kunstvoorwerpen en Saksisch porselein. In alle gevallen was de werkwijze van de maniak het zelfde. Hij goot eerst petroleum door de brievenbus naar binnen en wierp er vervolgens brandende lucifers op. Deze methode van brandstichting r;kt erg op die van de (nooit gegrepen) pyromaan van vorig jaar. Er is echter een groot verschil. Bepaalde fe maniak van vo rig jaar zich tot een enkele wijk (de vervallen Bethaniënbuurt), zodat de po litie toen aan een wraakoefening dacht de brandstichter van thans legde, waarschijnlijk per bromfiets een route van verschillende kilometers af, waarin geen enkel logisch verband schijnt te zitten. De politie weet daarom niet wat te doen. Lokale verscherping van de nachtelijke patrouilles heeft geen zin. omdat men eenvoudig niet kan voorspel len. waar de maniak de volgende keer zal trachten toe te slaan. Voorlopig heb ben alle 's nachts opererendè politie ambtenaren de instructie gekregen, scherper dan ooit op verdachte figuren te letten. Gisteravond tenslotte werd een ln pe troleum gedrenkte lap door een brie venbus van een pand in de Vondelstraat geduwd en aangestoken. De schade was gering. Het pand wordt bewoond door de bekende naaldkunstenares Cecile Dreesmann. De mogelijkheid bestaat, dat het om een vrouw gaat. Twee Braziliaanse studenten, die tegenover het pand van Cecile Dreesmann in pension zijn. verklaarden tenminste tegenover de politie, dat zij een vrouw van onbestemde leeftijd bij Cecile Dreesmann iets, dat op een katoendraad leek, in de brievenbus hebben zien werpen, waarna zij hard weg liep. Gezien de snelheid waarmee ze dat deed, kan zij niet al te oud zijn geweest. De politie heeft nog geen spoor van haar gevonden en houdt rekening met de mogelijkheid, dat de pyromaan een vermomming gebruikt. De politie schijnt niet de indruk te hebben, dat dezelfde pyromaan van vorig jaar weer aan het werk is ge gaan. „We weten, wie dat is. en houden hem nauwlettend in de gaten", zou een rechercheur tegen de directie van de boekhandel Schéltema en Holkema heb ben gezegd. PEKING (Rtr/AP) Uit biljetten die vanmiddag ln Peking op de muren zijft geplakt, blykt dat de oud-starchef van het Chinese leger. Lo Joei-sjing, zelf moord heeft gepleegd, evenals vice-pre mier Po I-po. De secretaris-generaal van de communistische partij, de veel gekri tiseerde Teng Hsiao-plng, en de presi dent van het hooggerechtshoi, Jang Sioe- feng zouden pogingen tot zelfmoord heb ben gedaan Lo is vorig jaar afgezet en sindsdien werd niets meer van hem ge hoord. tot hij liet voorwerp werd van kritiek door de Rode Garde. Teug Hsiao- piug ging door als een van de trouwste volgelingen van president Lioe Sjao-tsji, leider van de strijd tegen Mao. De president van het hooggerechtshof Jang heeft de zwaarste beschuldigingen tegen zich horen uiten. Hij zou een land verrader zijn, een geheim agent en een hardnekkig revisionist. Hij zou in 1963 al hebben gezegd dat Mao Tse Toen van het politieke toneel moest verdwijnen. Hij zou een buitenlandse inlichtingendienst vertrouwelijke dokumenten in handen hebben gespeeld en afluisterapparaten in de vertrekken van partijleider Mao heb ben geplaatst. Tegelijkertijd zijn plakkaten versche nen, waarin kritiek wordt uitgeoefend op Hsiao Hoea. hoofd van de politieke afdeling van het leger en vertrouweling van Lin Piao. Volgens de plakkaten heeft Tsjiang Tsjing, echtgenote van Mao. hem verweten te zijn afgeweken van de proletarische lijn. Deze aanval heeft in de Chinese hoofdstad beroering gewekt, omdat hij gericht kan zijn tegen Lin Piao zelf, die als minister van Defensie thans de tweede plaats in China in neemt. Men vermoedt dat de aanplak biljetten afkomstig zijn van de oppositie onder leiding van president Lioe Sjao- "P«L êêè'W uÊè*"? ADVERTENTIE C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. (01710)-30797*/21561 Nadat de Amsterdamse pyromaan in de nacht van woensdag op donderdag vijfmaal had toegeslagen, was hij ook gisteravond weer actief. Toen werd een in petroleum gedrenkte lap in de brievenbus gestopt van het atelier van de bekende naaldkunstenares Cecile Dreesmann. De schade bleef beperkt tot een geblakerde deur. IADVERTENTIE 21 JANUARI 1967 parochiehuis „GROENENDIJK" „The Loose Livers" (ADVERTENTIE) ZONDAG 22 JANUARI GENEMUIDEN (ANP) In Gene- niuiden is een geruchtmakende kerke lijke kwestie ontstaan, doordat de heer K. Mulder, die onlangs in de gerefor meerde gemeente werd herkozen tot dia keu, niet in zjjn ambt is bevestigd. De heer Mulder is in de ogen van zijn collegae-ambtsdragers niet voor dit ambt geschikt, omdat hij op 10 januari zou hebben gekeken naar de televisierepor tage van het huwelijk van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven. Het kijken naar de televisie wordt in de ge reformeerde gemeente niet te ver warren met de gereformeerde kerk beschouwd als onchristelijk. Het voorval heeft in Genemuiden gro te opschudding teweeggebracht. Een groot aantal gemeenteleden zou zich ach ter de heer Mulder hebben geschaard. De aanhangers van Mao zijn kennelijk vastbesloten de strijd tegen de „bour- geois-reactioneren" met alle onverbiddel- lijkheid voort te zetten, ondanks waaV- schuwingen uit elgén kring dat ze te ver gaan. Het Chinese theoretische party blad Rode Vlag meldt de protesten, maar raadt de betrokken leiders aan hun meningen te herzien: „Ze roepen in na volging van anderen: jullie gaan te ver. jullie maken er een troep van. Verkeersplan van Den Haag vraagt 40 miljoen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG B. en W. van Den Haag hebben de gemeenteraad een uit voerige nota over de verkeerssituatie in Den Haag aangeboden. In deze nota wordt een omvangrijk programma voor gesteld, dat in vjjf tot zeven jaar moet worden uitgevoerd en dat veertig mil joen gulden gaat kosten. De aangekondigde maatregelen, waar mee de raad zich nog akkoord moet ver klaren zijn onder meer het maken van vrije banen voor trams en bussen, het asfalteren van busroutes over een af stand van negentien kilometer, het ver wijderen van tramrails, die niet meer worden gebruikt, het houden van een verkeersherkomst- en becstemmings- onderzoek, een onderzoek naar de moge lijkheid van een centraal besturings systeem in het hoofdbureau van politie, waar aan de hand van t.v.-camera's de belangrijkste wegen kunnen worden ge controleerd, het instellen van een oost- west-circult. waardoor er onder mee een richtingsverkeer wordt ingesteld op de Laan van Meerdervoort en de hérprofi lering van de Prinsegracht. Meisje van 16 schuldig aan afpersing UTRECHT (ANP) De Utrechtse recherche heeft een zestienjarig meisje aangehouden onder verdenking van af persing. De politie heeft de indruk dat zij iets te maken heeft niet een aan een Utrechtse vertegenwoordiger gericht dreigement dat zijn negen maanden oudo baby zal worden gedood, als hij geen geld afstaat. De vertegenwoordiger trof gistermid dag bij thuiskomst op de mat by de voor deur een briefje aan, waarin stond te lezen dat zy'n baby zou worden gedood als de vader verzuimde vanavond in een bagagekluis op het Centraal Station van Utrecht een bedrag van 600 gulden te deponeren. Het geld moest in een krant worden gewikkeld en de sleutel moest volgens de instructie bovenop de bagage- kluis worden gedeponeerd. Een reden voor deze afpersing werd niet genoemd. De vertegenwoordiger waarschuwde de politie en toonde zich bereid het door de afperser voorgestelde spel mee te spelen. Rechercheurs hielden een oogje in het zeil. Hun wachten werd in de loop van de avond beloond, want er verscheen een meisje, dat de sleutel van de bagagekluis wegriste en er vandoor ging. Met atleti sche passen rendp zy het station uit, zo snel zelfs, dat de rechercheurs haar ter nauwernood te pakken konden krygen. Het voorlopig verhoor op het politie bureau bracht aanvankeiyk weinig klaarheid. Het meisje liet alleen weten dat zij 16 jaar oud is, maar zij hield zich verder van de domme. Ze wenste zelfs haar naam niet te noemen. Later bleek zij uit Arnhem afkomstig te zijn en al her- haaldelqk te hebben geprobeerd geld los te krygen via deze methode. Het meisje is ook al enkele keren van huis wegge- (ADVERTENTIE) iW Bolletje/' de p Visse, die gisteren iveldje vijftien \iit de grond haalde. De ise, bij wie het geld ook itiet op de rug groeit, prees de- dag het avond i >ef dnftig verder. Mat niet alles goud wat er blonk, de Vette Walcherse klei vond vijftien munten blijkbaar voldoende. De Mariekerkse goudschat* is toch altijd nog zo'n slordige 10.000 gulden waard en een 'half ei is echt wel beter dan de lege dop Parochiehuis VOOR II O U T I ADVERTENTIE) Alhoewel de plaatdikte van automobielen steeds dunner wordt, is doorroesten hier van niet meer nodig. Sinds enige tijd be- strydt. liet Zweeds ML-station Perquin deze roest, door toepassing van de Zweedse ML-methode Hierbij worden de holle rulmteU van de auto ingespoten met het sterk roestwerende middel dinitrol, terwijl tevens de onderzijde van de auto behandeld wordt met genoemd produkt. Vraagt U eens vrijblyvend Inlichtingen bij: Zweeds ML-station Perquin. speciaalbedryf voor anti-roestbehande ling van automobielen. Telefoon! 21345 a zijn zijde. Het schip was met een lading Chinese kiel ter waarde i personen werd door sen reddingsboot aan wat gebracht. 950.000 gulden zeggingen betreffende het verlenen van van bijdragen gedaan, met name in de maken, wat hij heeft aangekondigd (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een ernstig me ningsverschil ontstaan tussen staatsec retaris dr. De Meyer (Sociale Zaken) en minister Zijlstra (Financiën) over het (er beschikking stellen van gelden voor Ongunstiger In politieke kringen wijst men erop dat de bewindsman in zijn verlangens Bij het vaststellen van het bedrag van 21,5 miljoen gulden werd nog rekening gehouden met een werkloosheidsniveai tussen de 30.000 en 40.000. In de begro ting van Sociale Zaken werd nadrukke gelegenheid. I)e controverse is reeds zo hoog opgelopen, dat de staatssecretaris te kennen heeft gegeven, dat hij de ver antwoordelijkheid voor de onder lu-m cssortcrcndc aanvullende wcrkgeel- genheid niet langer kun dragen en ge dreigd heeft met heen te gaan. Over het zich toespitsende meningsver schil tussen de twee bewindslieden wor den uiteraard officieel geen mededelin- heidssituatie zich onverhoopt ongunsti gcr mocht ontwikkelen meer gelden bi; het parlement zouden worde aange vraagd. Staatssecretaris De Meijer ia van mening, dat dit punt thans is aange broken: het aantal werklozen is de 100.000 intussen genaderd. Op het ministerie van Financiën schijnt men zich op het standpunt te stel len, dat verdergaande steun beperkt wordt door de financiële, monetaire en evenwel om twee zaken: dr. De Meijer heeft de grootste moeite om de 21,5 mil joen gulden, die hem op de begroting voor 1967 ter beschikking staan om bij te dragen in de kosten van aanvullende werken, van het ministerie van Finan mogelijkheden zijn bepaald niet ruim. ADVERTENTIE ciën los te krijgen, terwijl men op dit ministerie helemaal niets voelt voor het verhogen van het begrotingsbedrag. Voor dr. De Meijer is het een erezaak geworden. Er is de staatssecretaris al eens verweten, dat hij op vele plaatsen met grote regelmaat betogen over werk loosheid en dergelijke afsteekt, maar zijn woorden tot dusver door weinig da den heeft laten volgen. Bovendien heeft hij op tal van plaatsen voorlopige toe

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1