Proces van Look tegen Der Stern S)e Ccidóc Bettina Dornay (84): Niet op plaats tussen oude dames.. Om publikatie Kennedyboek ,De Blauwe Biet" won het KRO-hofkapellenconcours PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 JANUARI 1967 Andere accenten in woningbouw ONJUIST zou het zijn te beweren dat minister Witte het bouwbeleid-Bo- gaers aan het ombuigen is. Maar de maatregelen die Volkshuisvesting de laat ste weken uitgevaardigd heeft, laten wel een paar nieuwe accenten zien. Blijft vanzelfsprekend nog de vraag, of hij by voortzetting van zijn ministerschap die accenten soms ook aangebracht zou heb ben. De teneur van ir. Wittes waarschu wing is. dat de woningwetwoningen goed gebouwd moeten worden, wil men, ge let op de beschikbare subsidiegelden, het begeerde kwantum kunnen bereiken. Men zou dan ook mogen stellen dat de be windsman het onderscheid tussen wo- ningwetbouw en premiebouw hoopt te verscherpen Behalve bezorgdheid voor de financiële mogeiykheden zit hierby ook de vrees dat. de gezinnen waar voor de sociale woningwetbouw in de eer ste plaats bedoeld is, anders de huur toch niet zullen kunnen opbrengen. IN tweede instantie heeft ir. Witte nog eens duidelijk gemaakt dat hij geen be- zuinigingspolitiek wil voeren met als resultaat woningwetwoningen die slecht van kwaliteit zijn. Eer wil de minister de gemeentebesturen dwingen de sociale wo ningbouw te plaatsen op de goedkoopste gronden (desnoods buiten de eigen gren zen) en om wat minder te streven naar dure hoogbouw. Nu zal de harde realiteit wel zijn. dat ook het interieur van de woningen een veer moeten laten, maar mits de dege lijkheid van de bouw maar gehandhaafd biyft en sanitaire voorzieningen niet als luxe worden beschouwd, valt het stand punt van ir. Witte te verdedigen. Voor al wanneer Inderdaad het onvermijde lijke alternatief ls: te weinig en te dure wofiingen voor de mensen met een klein inkomen. CONCEQUENTIES van de accentverleg ging ls natuurlijk, dat nagegaan moet worden of in andere bouwsectoren dan niet iets extra's gedaan moet worden voor de woningbehoeften van gezinnen die nu financieel krachtig genoeg zijn om de huur van de duurdere woningwet woningen op te brengen. Anders biyft zolang de woning markt nog krapte kent de zo drin gend gewenste doorstroming weer een zorgelijke zaak. Voor het overige is de grondpolit.iek een zaak die de doorlopende aandacht van de overheid moet blijven houden. Tussen de extreme standpunten als ab solute socialisatie en absoluut erkennen van liberale machtspolitieknormen ligt het betere midden. Maar de Nederlandse overheid moet dit nu spoedig vinden. Het nut van taakuren nE algemene lerarenorganisaties heb ben de Tweede Kamer op de hoogte gesteld van twee groepen bezwaren die ze hebben tegen de mammoetwet, die vanwege allerlei overgangsmaatregelen weer aan de orde is. De eerste groep bezwaren heeft be trekking op achterstelling die in meer dan één opzicht het openbaar onderwijs zou bedreigen; de tweede groep brengt enkele onderwijskundige bezwaren ter De laatstbedoelde bezwaren, in zekere zin eerder bedoeld als opmerkingen, on dersteunen we graag, omdat ze betrek king hebben op een goed besteden van taakuren, een der belangrijkste wijzigin gen die de ..mammoet" ons voortge zet onderwijs heeft toebedeeld. Bedoelde lerarenorganisaties willen in de eerste plaats dat in alle klassen van alle leerjaren docenten als onderdeel van hun volledige betrekking een aantal taakuren toebedeeld krijgen om de stu die van leerlingen te helpen begeleiden en, waar nodig en mogelijk, studiehulp te kunnen verschaffen. In het lesrooster kunnen dan bijvoorbeeld enkele uren per week opgenomen worden, waarin leerlingen die met het een of ander vak moeite hebben, maar individueel gehol pen worden. Terecht stellen de leraren organisaties, dat men op die manier het euvel van het doubleren wat zou kunnen Inperken. Verder wordt meer in het algemeen om beschikbaarstelling van taakuren ge vraagd, teneinde door een juiste deter minering te kunnen bevorderen dat leerlingen de goede studierichting kie zen. "Wafiheer, bijvoorbeeld door gebrek aan financiële middelen, de taakuren slechts met mondjesmaat kunnen wor den toegedeeld, zal er van vooruitgang in het studierendement niet veel terecht komen. Natuurlijk gaat een en ander O. en W. geld ten, omdat er wat meer docen ten W n moeten worden aangetrokken. Maa. .vie onlangs kennis genomen heeft van de honderden miljoenen die jaar lijks gevergd worden vanwege het vele doubleren, zal beamen dat zo ergens, dan toch ook wel hier de kosten aan de baat vooraf moeten gaan. Inderdaad ligt het grotere rendement van ons voortgezet onderwijs voor een belangrijk deel in een meer individuele begeleiding; het beschikbaar stellen taakuren is hiervoor een beter middel dan de ouders te dwingen allerlei kost bare bijlessen voor hun kinderen te ganiseren. De onderwijsautoriteiten moeten hier om nog een andere reden diligent zijn; de „mammoet" heeft voor de brugklas- se het verschijnsel studie-uren reeds ge ïntroduceerd. Maar die studie-uren zul' len pas dan hun nu volledig gaan bewij zen wanneer men ouders en docenten door een ruimere toepassing van de taakuren ervan overtuigt, dat hier een belangrijk middel tot verbetering van ons onderwijs gelegen is. De taakuren voor de brugklasse zijn nodig, maar daar niet alleen. Integen deel; er zijn momenten waarop bepaal de leerlingen de studiehulp die in de taakuren gelegen is, veel harder nodig hebben dan in de brugklasse en 't einde van dat Jaar in het bijzonder. NEW-YORK (Reuter). Het Ame rikaanse weekblad „Look" heeft in Hamburg een proces aanhangig ge maakt tegen het weekblad „Der Stern", dat contractbreuk zou hebben gepleegd door publikatie van een „ongecensu reerde" feuilletonversie van William Manchesters boek „Dood van een presi dent". „Look" eist volledige stopzetting van het vervolgverhaal door „Der Stem", dat zich volgens de aanklacht schuldig heeft gemaakt aan vervroegde uitgave van de eerste aflevering van het ver volgverhaal en de toevoeging van foto's, koppen en ander materiaal, die niet in overeenstemming zijn met de geest en toon van het werk van Manchester, zonder daarvoor toestemming van de schrijver of van „Look" te hebben ge vraagd of gekregen. „Look" heeft op verzoek van mevr. RIJKSSTUDIETOELAGEN S.V.B.-BROCHURE MISLEIDEND DEN HAAG (ANP) Door de studen tenvakbeweging zijn overzichtstabellen gepubliceerd om het studerenden mogelijk te maken zelf na te gaan of de door de afd. rijksstudietoelagen van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen toe gekende toelagen, juist zijn berekend. Deze publikatie moet om twee redenen gekwalificeerd worden als misleidend, aldus het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen in een communique. Al lereerst ls het misleidend aldus het ministerie dat in het voorwoord wordt gezegd dat het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen van deze publikatie op de hoogte is gesteld. De waarheid is dat over de tabellen inderdaad contact is ge weest met dit ministerie, maar dat de publikatie heeft plaatsgevonden, voordat controle op de uitkomsten, waartoe in dit overleg was besloten, was verricht. Achteraf is nu een groot aantal ge vallen door dit ministerie gecontroleerd, waarbij is gebleken, dat de uitkomsten in de tabellen van d, SVB slechts in enkele gevallen overeenstemmen met de resul taten die uit de op het ministerie ge volgde werkwijze voortvloeien. Dit ls voornamelijk te verklaren uit een onjuiste programemring door de SVB met betrekking tot de verwerking van de kinderbijslag. De verschillen be dragen 100 tot 750 gulden per geval. Daarnaast dient erop gewezen te wor den dat de mededeling als zouden de ryksstudietoelagen toenemen by ouder lijke inkomens van 21.000 gulden en meer, elke grond mist. Jacqueline Kennedy bepaalde passages uit het vervolgverhaal weggelaten. „Der Stern" zou voorts reclame heb ben gemaakt voor de vervolgserie ,J>ood van een president" op een wijze die niet in overeenstemming is met de kwaliteit en waardigheid van het werk en mate riaal hebben gepubliceerd waarvoor het geen toestemming had. Ondanks een duidelijk advies van „Look" heeft „Der Stern" gedreigd de publikatie van dit ongeautoriseerd materiaal voort te zet ten, aldus de klacht. „Look" heeft In New-York verklaard, dat dit verboden materiaal dé passages zijn, waartegen mevr. Kennedy bezwaar heeft. In deze verklaring staat voorts: „Der Stern is het enige blad dat gewei gerd heeft deze paragrafen van per soonlijke aard, die mevr. Kennedy be- te veranderen". In 1966 60 miljoen aan ww-uitkeringen AMSTERDAM (A.N.P.). De toe nemende werkloosheid komt ook tot uit. drukking in de uitkeringen uit het wachtgeldfonds voor de bouwnijverheid: in 1965 80 miljoen gulden, vorig jaar 60 miljoen. Er is overigens nog geen reden tot ongerustheid over de finan ciële positie van het fonds: de reserve steeg van 180 tot 192 miljoen. Deze cijfers maakte de voorzitter van de bedrijfsvereniging voor de bouw nijverheid gisteren bekend in zijn nieuw, jaarsrede. Hoewel hij van mening was, dat de werkloosheid ernstige vormen gaat aannemen, vond hij dat er geen reden was tot alarm. Het is zijns inziens te wijten aan tijdelijke omstandigheden. Het bedrag, dat over 1966 aan wette lijk ziekengeld werd uitbetaald, beliep ruim 120 miljoen gulden, tegenover bijna 116 miljoen in 1965. De heer Hagen zei er zich van bewust te zijn dat het niet zo gemakkelijk is op wetenschappelijk verantwoorde w'Jze de oorzake.i van het in de laatste jaren toegenomen ziekte verzuim vast te stellen en tot verant woorde conclusies te komen ten aanzien van verbetering van de situatie. Hope lijk zal het onderzoek, dat op verzoek van de werkgevers- en werknemers organisaties In de bouwnijverheid door het economisch instituut voor de bouw nijverheid wordt verricht, in dit opzicht een beter inzicht verschaffen. Het aantal gevallen van langdurige arbeidsongeschiktheid ligt in de bouw, in vergelijking met andere bedrijfstak ken, zeer hoog. Misschien dat een betere plaatsingsselectie moet worden nage streefd, aldus de heer Hagen. In de Stadsschouwburg te Eindhov wordt volgende week woensdag de j landelijke première gegeven van de opera „Cosi fan tutte" van Wolfgang Amadeus Mozart. Vitale pianiste vanavond voor NCRV-televisie (Van onze radio- en t.v.-redacteur) „Zolang ik nog spélen kan, lééf ik". Aldus Betsy („liever Bet tina, al m'n vrienden noemen me zo") Dornay-Culp, vandaag 84 jaar geworden en vanavond te horen in een pianorecital dat de NCRV-televisie opnam in Pulchri Studio te Den Haag. Wie ver wacht een oud dametje te zien, als hij bij haar huis in Scheve- ningen aanbelt, komt bedrogen uit. De deur wordt geopend door een vitale vrouw, die men eerder in de omgeving van de AOW- leeftijd schat. Ook in het ge sprek spreidt zij een vitaliteit ten toon, dié 'Wérkelijk beWbüdéreris- waardig aandoet 6 „Ik voel me helemaal niet verwant met de ouderdom", zegt ze, „ik denk dat dat komt doordat lk m'n hele leven tussen de jonge mensen gezeten heb. Ik heb ze les gegeven, altijd contact met ze NEDERLAND I NTS 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 urn-: Nieuws in het kort STER 18.55 uur Reclame-uitzending NTS 19.00 uur: De Verrekyker. inter nationaal jeugdjournaal 19.10 uur: Van gewest tot gewest, actualiteitenrubriek 19.30 uur Mensenin de sport STER 19.56 uur Reclame-uitzending NTS 20.00 uur: Journaal STER 20.15 uur: Reclame-uitzending NCRV 20.20 uur: Attentie, actualiteiten rubriek 20.45 uur: HILVERSUM I AVRO 19.05—19.30 uur Klassieke vrouwenfi guren documentaire 20.15—21.15 uur: Concert door Omroep orkest 21.1522.30 uur: Meneer Hugo, hoor spel Ad van den Hoed. mu ziek 21.00 uur: Oorlog en vrede, toneel- 22.30 uur: De pianiste Betsy Dor nay-Culp NTS 22.45 uur Tweede journaal 20.50 uur: Pauze TELEAC 23.00 uur Geprogrammeerde in structie (15) 23.30 uur Sluiting tualiteltenprogramma 21.20 uur: Coronationstreet. fc.v.» 21.45 uur: Avontuur, doeumen- STER 22 10 uur: Reclame-uitzending NTS 22.15 uur: Tweede Journaal CVK/IKOR 22.30 uur: Dichterby, religieua programma 23.00 i Sluiting nederland ii j.V. iTiorqen NTS J 20.01 uur: Reclame-uitzending VARA 20.05 uur: Mogul, t.v.-serie 20.55 uur: Achter 'het nieuws. 22.55—23.55 uur: Discotaria. nieuwe grammofooriplaten HILVERSUM II NCRV 20.1020.35 uur: De familie Leenhouts, hoorspel 20.35—22.00 uur: Samen uit - Samen thuis, steravondpro- NTS/NOT 10.45 uur: Schooltelevisie 11.10 uur: Hulp aan de medemens 11.35 uur: Walter en Connie, Engelse lea 12.00 uur: Sluiting gramma 22.45—23.25 uur: Concert door organist Wim van der Panne RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 8.00, 11.00. 13.00. 16.00. 18.00, 20.00, 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30. 8.00, 8.30, 12.30. 19.00. 22.30. 23.55 HILVERSUM Hl: Elk heel uur vanaf 9.00 Tweede deel van „Oorlog en Vrede" Men mag zonder veel voorbehoud de ro man „Oorlog en vrede" van de Russi sche schrijver Leo Nikolajewitsj Tol stoi (18281910) tot de hoogtepunten van de wereldliteratuur rekenen. On overtroffen is deze roman, waaraan Tolstoi van 1864 tot 1869 werkte, stellig in de romankunst van de vorige eeuw. Enkele jaren geleden maakte de Engel se televisiemaatschappij Granada een televisieregistratie van de toneelbe werking van „Oorlog en vrede". Vorig jaar werd deze bewerking bekroond met de Emmy Award (welke onder scheiding men op één lijn kan stellen met de bekende Oscars van de film industrie) van de Nationale Academie van Kunsten en Wetenschappen in de Televisie van Amerika. De NCRV zendt van deze televisiebe werking van „Oorlog en vrede" van avond het tweede gedeelte via het eer ste net uit „Oorlog en vrede", dat Tol stoi schreef op het toppunt van zijn cre atieve talent, is een kruising van een historische roman en een kroniek van twee families. Tegen de geschiedkundi ge achtergrond in het bijzonder de vergeefse opmars door Rusland van Napoleon in 1812 schilderde Tolstoi 'n veelkleurig beeld van 't leven in de twee grote steden, in legerkampen en aan het hof, in buitenverblijven en boer derijen, in onderkomens van vluchtelin gen en brandende huizen. Ned I 21.00 uur Tv-filmpje over ringleiding voor slechthorenden HILVERSUM De NTS zendt volgen de week woensdag op Nederland I een kort informatief filmpje uit over de zo genaamde ringleiding, die het slecht horenden mogelijk maakt om met be hulp van hun hoorapparaat het geluid van hun televisietoestel in vele geval len aanzienlijk beter te ontvangen dan zij tot nu toe gewend waren. Het blijkt onvoldoende bekend te zijn, dat vrijwel ieder hoorapparaat voor zien is van een speciale knop, die be stemd is voor ontvangst van het tv-ge- luid via een speciaal aan te leggen ringleiding in het vertrek, waar het tv-apparaat staat. Het filmpje toont op welke wijze men in de huiskamer zo'n ringleiding kan aanleggen en wat de slechthorende moet doen om een zo goed mogelijke ontvangst te verkrij gen. Men kan een grote ringleiding laten aanleggen, die de hele kamer omvat. Men kan ook een ring van klei ner formaat onder de stoel aanbren gen. Hoe dit alles precies in zijn werk gaat toont het filmpje „Ringleiding voor slechthorenden", dat gemaakt werd onder auspiciën van de Neder landse Vereniging voor Slechthorenden in Roosendaal. gehouden. En daar blijf je jong bij. Ik zou me helemaal niet op m'n plaats voelen tussen breiende oude dames". Voelen sommigen zich na hun pensio nering uitgerangeerd: Bettina Dornay beslist niet. „Ik heb tot m'n zeventigste jaar in New-York gewerkt, als begeleid ster. soliste en pedagoge. Toen dacht ik: Bettina het wordt tijd dat je het nu wat kalme* aan gaat doen. En ik had een beetje heimwee naar Europa. Amerika is een prachtig land, maar het ls er niet gezellig. Toen ben ik terug gekomen naar het vasteland. Eerst drie jaar gereisd, Monte Carlo. Menton, Cannes, oude vrienden opgezocht. Toen lb een beetje tot rust was gekomen, heb ik Scheveningen uitgekozen om te gaan wonen. Het leek me een ideale plaats". „Wilt u een koekje bij uw thee? Het zijn de beroemde Domav-Culp-koekjes. Na m'n eerste uitzending voor de N.C.R.V. heb ik van talloze mensen het verzoek gekregen of ik het recept ervan wilde opsturen. Deze koek wordt nu over heel Nederland gebakken". Ze smaken inderdaad voortreffelijk. „Waar was ik gebleven O ia. Nou. toen van zesenvijftig tot tweeënzestig heb ik zo'n beetle gevegeteerd. Niet dat ik "•mets té doen had. dat,'niet.' Tk onder houd nog steeds een uitgebreide rorres- 1 pbndent.le mét télloze vrienden in Amerika, maar ook in andere landen". Onder die „talloze vrienden" mocht Bet tina Domav ook Pierre Monteux. Sir Henrv Wood. Sir Thomas Reeoham en de violist Ricci rekenen. En on haar schrijftafel steekt uit de brievenhouder een brief waarop met forse letters ge drukt: Max Tak New York Bettina Domav begon haar carrière ln 1894. ln Mpppel. Daarna vertrok zij naar het conservatorium ln Keulen, waar o.a. ook Willem Mengelberg ge studeerd heeft. Daarna enkele laren Amerika een paar iaar Duitsland wa$r we tal van concertreizen hehhen waar wetal van concertreizen hebben gemaakt" en vervolgens weer Ame- Mot in de vleugel Een van de hoogtepunten in het leven van Bettina Dornay was een tournee door het voormalig Nederlands-Indië. „Ondanks het feit dat de motten dik wijls uit de vleugel kwamen vliegen en dat ik moest spelen op een Instrument waarvan twee of meer toetsen vast zaten, is die concertreis, samen met mijn man gemaakt, een groot succea ge worden." In Amerika raakte het echtpaar al snel bekend. De „Domay-Culp-Studio's" werden een trefpunt van het New-York- se culturele leven. ,.We hadden het enorm druk. maar in ons appartement, met uitzicht op de Hudson, leerden we zóveel interessante mensen kennen Na het overlijden van haar echtgenoot, in 1940, leidde Bettina Dornay derien jaar lang de Studio's op haar eentje. Tot zij naar Nederland kwam. ..Mijn muziek? U kunt me het best ver gelijken met George van Renesse. een man die vaak begeleidt, maar ook als solist optreedt. Zon leven heb ik ook geleid". De grote liefde van' mevrouw Domay-Culp een nicht van de grote zangeres Julia Culp is Chopin. Zij heeft weliswaar ook Schuman-, Schu bert- en Brahms-recitals gegeven, maar de muziek van de Poolse componist ligt haar toch het naast aan het hart. „Moderne muziek? Ach. ik voel me er niet zo toe aangetrokken. Strawinsky bewonder ik zéér, die heeft een fabel achtige techniek, maar hy boeit me niet. Kan ik ook niets aan doen". In het programma dat de NCRV van avond om 22.20 via Nederland I uit zendt. speelt Bettina Dornay uitsluitend Chopin. Achtereenvolgens twee noctur nes. twee walsen, twee mazurka's en de Ballade in As. Reportage over anthropologen In de serie „Avontuur" brengt de VARA-televisie vanavond een reporta ge over het werk van de antropologen professor Christopher von Heimendorf en zijn vrouw. In de veertiger jaren werkten zij ln India. Een regeringsop dracht voerde hen naar de Apa Tanis, een vrijwel onbekende stam in Assam, de grote staat die grenst aan China. Tijdens hun verblijf aldaar waren zij getuigen van een stammenoorlog tus sen de Apa Tanis en hun buren, de Daf- las. In 1962 keerden de Heimendorfs naar deze twee stammen terug om na te gaan welke veranderingen er hadden plaatsgevonden sedert India onafhanke lijkheid verwierf. Het Nederlandse commentaar bij deze film wordt gesproken door Ed Lauten- Ned II 21.45 uur. Radioprogramma foonmuziek. 11.00 Licht orkest. 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportparade. 13.00 Nieuws. 13.10 Radiojournaal. 13.30 Stereo: Klassieke pianomuziek. 14.00 Stemmen die gelden: grammofoonplaten met gesproken woord. 14.15 Bij de tijd en bij de thee. gevarieerd programma. VPRO: 15.30 Thuis. 16.00 Nieuws. HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Radiojournaal. 18.20 Kaarten op tafel. Uitzending van de Katholieke Volkspartij. 18.30 Stereo: Metropole orkest. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleu- JH ters. 19 05 Klassieke en moderne liederen Rad'iop'hÏÏharmonisch (gr). IKOR: 19.30 Gezeggen, gezegde, gezag: Bas en pjano: ondermijning en handhaving van gezag in jeUgd. 17.25 Muzikale aanwinsten (steret Kerk en theologie. AVRO: 20.00 Nieuws. 20 05 17 45 Actualiteiten. moderne en HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7. Nieuws en herhaling SOS-berichtei Omroeporkes Ster twintiger Radiokrant. 19.30 foonmuziek. 19.41 :ht plate rnaal. 22.55 opening. Dag- NCRV: 18.10 programma voor i weerpraatje. 19.10 15 Stei 7.32 Stereo: Amusementsmuziek. Gewijde 1.30 Nieuws, f 7 uziek. 9.00 Voor de zieker kestmuziek (gr). grammofoon land- en t Lichte iek. 22.15 Wijd als de we- -natlonale oriëntat Moderne muziek (gr). 15.11 Signaal: muzlel ten, wensen en verzoekplaatjes. 19.00 Joost mag het weten. Brandnieuwe en ongehoorde hits. Hits van morgen en overmorgen. 20.00 Nashville Tennessee: Cowboy Gerard (alweer) hoog te paard 1 21.00 Programma oor oudere luister luid-Amerika. 17.30 m (240 m AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Vrolijk platenprogramma. ,et 14.05 2 lsabelle. 21:30 Morgen "is het zaterdag;'door £jcht Marcel Overstege. 22.30 Alle remmen los, oude berichten). BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nlc 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardespo: slagen. 18.30 Franse les. 18.32 Lichte mt 18.45 Sporkronlek. 18.52 Taalwenken. Lichte muziek. 19.00 Ni radiokroniek. 19.40 Am' Vrije Politieke tribune. 20.00 Openbaar kunst- Hierin 12 20 uui 12.02 Buitenlands persoverzicht. 10. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 kprogramma. 16.00 Nieuws. 16.02 16.30 Licht platenprogramma. S- im* n.05-18.00 i Ook goeiemorgen, door VERONICA - Eddy Becker. 9.00 Muziek terwijl verzoekplatenprogi i De Polydor-show. 17.01 VRIJDAG HILVERSUM I (402 m) VARA: ,,,•1,1. ir,... ichte muziek. 12.40 Weerbericht. overzicht). VPRO: radio. (15.00 Nieuw Schoolradio. 16.03 Beursbericl de vrouw. AVRO: 11.30 Klassieke grammo- muziek. 17.50 Muziek voor de jeugd. Nieuwe jeugdserie Thierry la Fronde (Van onze correspondent) HILVERSUM Met Ingang van zon dag 22 januari zal men elke zondag avond van 19 tot 19.30 uur via Neder land aii de avontul-en kunnen volgen van Thierry la Fonde, de hoofdper soon In ccn nieuw vervolgverhaal voor de jeugd, dat door Jean Claude Deret en Jaques Harden werd geschreven, door Pierre Goutas werd geregisseerd en door Jaques Loussier van muziek weyd voorzien. In het jaar 1360 wordt koning Jean II van Frankrijk, verslagen in de slag van Poitiers, als gevangene naar En geland overgebracht. Edward, de prins van Wales, bijgenaamd de Zwar te Prins, bezet een groot deel van Frankrijk. De jonge Thierry de Joinville vat het stoute plan op koning Jean te gaan redden. Hij komt echter in de gevan genis terecht en daar ontmoet hij Je- han, met wie hij ontvlucht. Een moe dige volgeling van Thierry, Bertrand, is er getuige van als de Engelsen een bord op zijn huis bevestigen, waarp- staat dat Thierry de Joinville vogel vrij wordt verklaard. Als de Engelsen op het punt staan Bertrand doden, verschijnt Thierry en met zijn slinger (la fronde) jaagt hij de Engelsen op de vlucht. Vanaf nu bestaat Thierry de Joinville niet meer, maar is hij Thierry la Fronde. (Van onze omroepcorespondent) HILVERSUM In het nationaal hof- kapellenconcours, dat de KRO-radio heeft georganiseerd, is de hofkapel „De Blauwe Biet" uit Eysden (L.) van de carnavalsvereniging „De Klèèflep" winnaar geworden. Zaterdagochtend zal tijdens een rechtstreekse KRO-uit- zending tussen 10' en 11 uur in het Djinnprogtamma deze hofkapel acte de présence geven. Deze radio-uitzen ding komt uit de Koninklijk Oude Har monie te Eysden, in welk gebouw Jan Blaaser zijn driewekelijkse rondjes gaat weggeven. Programmaleider Her man Fikkert en de juryleden Jo Budie en Ton Kool komen het feest opluis teren. Dinsdagavond 7 februari wordt de geldprijs, groot 500 gulden, tijdens een rechtstreekse uitzending aan de Hof kapel in Eysden overhandigd. Deze KRO-uitzending op Vastenavond zal voor de pauze tot 20.25 uur worden ver zorgd door „De Blauwe Biet" en enige plaatselijke artiesten. Na de pauze komen de „Boertjes van Buuten" Gait Jan Kruutmoes, Lubbert van Gor- tel, Bertus Bolknak, Heerboer Hofstee en Annie de Reuver aan het woord. Op dit concours schreven liefst 150 ka pellen in. Ruim 75 stuurden een ge luidsband op naar de KRO, waar de resultaten werden beluisterd door een Jury bestaande uit Jo Budie, Marius Volleywedstrijd Blokkeer-Dynamo op televisie (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM. De N.T.S. is van plan zaterdagmiddag van 18.00 tot 18.45 op Nederland I een reportage uit te zenden van een deel van de volleybalwedstrijd Blokkeer—Dynamo Tirana. Deze ontmoeting wordt in het kader van het toernooi om de Europa Cup in Den Haag gespeeld. Het betreft hier de tweede ontmoeting tussen beide clubs. Frans van Dusschoten geeft een commentaar op het beeldverslag en Jan Leyendekker heeft de t.v.-regie. van 't Woud en majoor Van Diepen beek. Bij de finalisten waren De Kik vorsen (Den Bosch), De Erwtenschie ters (Bussum), Sophia's Klein Orkest (Loon op Zand), De Blauwe Jongskens (Arnhem), de Smulnarren (Ooster hout) (N.B.), De Nöletoeters (Dieren), De Knollen (Groenlo), De Dauwtrap pers (Voorburg), De Heuvellanders (Groesbeek) De Striepersgatse Hof kapel (Valkenswaard), De Klinkers (Helmond) en Die Egerlander Freun- den (Leeuw en Maasniel). Fors aandeel van wereldomroep op Expo 1967 DEN HAAG (A.N.P.). Meer dan zeventig Canadese radiostations zullen tijdens de wereldtentoonstelling die op 28 april te Montreal wordt geopend, een wekelijkse Nederlandse nieuws brief uitzenden. Het initiatief tot deze „Expo-Newsletter", waarin gebeurte nissen ln en rond het Nederlandse paviljoen de revue passeren, is geno men door Radio Nederland Wereld omroep. Verder komt de Wereldomroep met een speciale documentaire over het Delta plan. Onderdeel van 't Expo-program- ma is voorts een serie muziekpro gramma's die in het culturele centrum van het Nederlandse paviljoen kunnen worden beluisterd.. Naar aanleiding van verscheidene, wisselende exposities die in het Neder landse paviljoen worden gehouden, zal de Wereldomroep programma's uit zenden die een introductie vormen tot bijvoorbeeld een tentoonstelling over onze grafische Industrie, religieuze kunst enz. Zulk een introductie wordt eveneens gegeven voor het optreden van het Amsterdams Concertgebouw orkest op 17. 18 en 19 mei in de grote concerthal van Montreal. De negen duizend beschikbare plaatsen zijn reeds voor het grootste deel verkocht. Ter gelegenheid van de Nederlandse dag op' 18 mei zendt Radio Nederland een programma uit onder de titel „A day in Holland". DE N.T.S.-documentaire „Orde Baru", die gisteren op het scherm kwam. heeft een niet eens zo klein vermogen gekost. Een goede twee maanden geleden trok een complete N.T.S.-ploeg naar Indonesië om het proces-Soeban - drio te verfilmen en en passant vast t« leggen wat maar vastgelegd zou kunnen worden. Al spoedig heette het dat de boge kosten weggesmeten geld beteken den; het meegebrachte materiaal zou uiterst pover zijn. Er kwamen zelfs vragen van Kamerleden. Inmiddels is in een zondagmiddagse Monitor al een stukje interview met president Soekamo (de invitatie voor prinses Beatrix) te zien geweest. Rijke lijk laat kwam gisteren dan de eerste van een tweetal grote documentaires. Wij kregen er de indruk uit dat het materiaal van de dure NTS.-ploeg inderdaad niet beantwoordde aan de gemaakte kosten. Maar deze documen taire was een voortreffelijk voorbeeld van (zij het langzaam werkende) t.v.- joumalistiek. Die journalistiek werd overigens vooral in Nederland bedreven. Men monteerde het meegebrachte materiaal met tal van fragmenten uit het filmarchief tot een hecht geheel, dat ongemeen boelend was Nieuw? Neen, dat niet. Maar bekende feiten werden op een heldere wyze naast elkaar gezet waardoor men Ineens vat kreeg op een kwarteeuw geschiedenis van Indonesië. In een zo voortreffelijk kader geplaatst kregen de gevoerde gesprekken met Soekamo. Hatta Soeharto. Loebis en tal van an deren veel meer zin dan ze als „ruw materiaal" gehad zouden hebben. Als de tweede reportage (uitzenddatum nog onbekend) een geliik niveau haalt is het niet eens zo klein vermogen toch nog welbesteed geweest. Op ..II" zagen we een deel van het V.P R O -programma. Ernst van Altena's voortreffelijke serieprogramma ..Rand figuren" was gewijd aan Erich Khstner. de Duitser die zoveel van mensen (kin deren vooral), leven en vrijheid hield, dat hij soms vervallen moest tot aller bitterste teksten. Die teksten werden door Henk van Ulsen, Kitty Jansen en Willem Nijholt (deze volgorde is niet toevallig) uitstekend gebracht Persoon lijk zijn wij geen V.P.R.O.-fan. maar om een programma als Randfiguren zouden we het haast worden. Vg.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2