3V Eaidte Qowïct/nk Joan Haanappel: Fijn gewerkt maar het is nu mooi geweest. Topster verlaat na 7 jaar ijsrevue Dolgraag naar de televisie... NTS weigerde Duits t.v.-spel over oorlog DE LEIDSE COURANT DINSDAG 17 JANUARI 1967 C.D. U.-lijn, een probleem voor na de verkiezingen ^ELFS in de momentele verkiezings- campagne laten woordvoerders van de confessionele partyen niet buiten beschouwing de problemen rond hun samenwerking, hun bredere basis en integratie; problemen, waarvan de oplossing in geen geval een zaak voor vandaag, maar op zijn vroegst voor overmorgen zal zijn. Als voorzitter van de Anti-Revolutio naire Partij is dr. Berghuis zaterdag ingegaan op een suggestie van K.V.P.- zijde: een niet aan partijen gebonden werkgroep de mogelijkheden van één brede christen-democratische partij te laten onderzoeken. Dr. Berghuis vreest hiervan een omweg; hy voelt meer voor rechtstreeks overleg tussen partyen. Voor de moeiiykheden die dan ryzen, is dr. Berghuis niet blind; het overleg heeft weinig zin, wanneer men het niet eens wordt over een concreet politiek christen-democratisch beleid. De gestalte van een Nederlandse C.D.U. wordt alleen duidelijk, wanneer haar programma meer is dan een stuk socialisme plus een stuk liberalisme. Een waarheid zo groot als een koe. VANWEGE die koe, valt er voor het standpunt van de heer Berghuis misschien toch nog wel iets meer te zeggen dan voor het op zichzelf ook niet onaantrekkelijke plan van de Katholieke Volkspartij. Haar plan komt in feite neer op het zoeken van een goede principiële basis; dr. Berghuis hecht in de eerste plaats waarde aan een concreet, gezamenlijk programma. En hoewel zo'n programma waarschijniyk meer moeite zal op leveren dan het formuleren van een ideologie, kan het voorkeur verdienen. Omdat men anders het risico loopt nog langer bezig te biyven met het uiten van platonische liefdesbetuigingen zonder metterdaad veel verder te komen. De niet-gebonden werkgroep vai K.V.P. zou natuuriyk ook zo'n concreet programma kunnen opstellen, maar met het gevaar dat dit een flink stuk van de politieke werkelijkheid af komt te liggen en dat na het indienen van het rapport de politieke partyen zelf de studie nog eens van voren af aan moeten beginnen. WE horen al de opmerking maken, dat met een groep als de huidige C.H.U. het heel moeiiyk zal zyn een programma op te stellen van het soort dat dr. Berg huis bedoelt. Dat is waar, mits men in eerlijkheid mede erkent, dat een deel van de K.V.P.-braintrust ook moeilijk heden kan bezorgen. Maar via de methode zoals de K.V.P. voorstelt, komt men vroeg of laat toch by dezelfde problemen terecht. En om de liberalen en socialisten afdoende van repliek te kunnen dienen met hun ver wijten, dat de confessionele partyen weigeren duidehjk te zyn, kan men niets beters doen dan de kiezers en de gehele Nederlandse gemeenschap te tonen, dat zowel in het - beleid als in het pro gramma de C.D.U. op de politiek van de socialisten en liberalen een alternatief en niet alleen een grootste gemene deler heeft. Dit hele vraagstuk is zoals reeds opgemerkt er een voor de komende jaren. Niet uitgesloten achten we even wel, dat in embronyale vorm de kwestie al aan de orde kan komen bij de rege ringsformatie na de vijftiende februari van dit jaar. De hoogste politieke leiders doen er tenminste goed aan zich thans reeds voor te bereiden op de vraag, met welk minimumprogramma de drie con fessionele fracties gezameniyk regerings- verantwoordeiykheid zouden willen dragen. BESTAAT hierover geen eensgezind heid, welnu, laat men dan na de Kamerverkiezingen bepaalde illusies laten varen of helemaal, maar dan beter, herbeginnen met een streven, dat al lange jaren op veler tongen is. Zo tegen 1971 krygt men een nieuwe, maar misschien wel de laatste serieuze kans om er iets van terecht te brengen. Russische schrijver Gherman overleden MOSKOU (Reuter) Joeri P. Gher man, een Russische schrijver, die be kend is geworden door een aantal boe ken over gewone mensen, is maandag op 56-Jarige leeftijd In Leningrad overle- Gherman werd in 1910 in Riga gebo ren. Tijdens de tweede wereldoorlog was hij correspondent voor het Russis che persbureau Tass bij de marine. In 1948 kreeg hij de Stalinprijs. Gherman schreef ook scenarios voor een aantal Russische films. Jayne Mansfield eist schadevergoeding LOS ANGELES. De actrice Jayne ^lansfleld heeft een eis tot schade vergoeding ingediend-, van 1.6 miljoen dollar (5.76 miljoen gulden) wegens de verwondingen, die haar zoontje heeft opgelopen by een aanval door een leeuw op 26 november In de particuliere dieren tuin Jungleland te Thousand Oaks in Californië. Ze beschuldigt Jungleland van nala tigheid. Ze eist een half miljoen wegens het letsel van de zesjarige Zoltan, 100.000 dollar wegens haar eigen in komstenderving en smartegeld, alsmede een miljoen bij wijze van boete voor de dierentuin. Het ongeluk gebeurde toen Jayne Mansfield de gaat van Jungleland was. Haar was gezegd, dat de leeuw tam was, voordat het dier haar zoontje aanviel en met tanden en klauwen ver wondde aan hoofd, nek, gezicht en lichaam. Het kind heeft drie operaties onder gaan: wegens een miltbreuk, een schedelbreuk en voor het verwijderen van een beensplinter uit de schedelbasis. Verder heeft het meningitis opgelopen in het ziekenhuis. NEW-YORK CAP) Van de 46 jonge musici die hadden ingeschreven voor het Internationale muziekconcours Dimltri Mitropoulos te New-York voor jonge dirigenten, hebben er dertien de halve finale bereikt. Onder hen is de Neder lander Johannes Franciscus Marie Vonk (24). De halve finales beginnen vandaag. De vier hoogst geplaatsten in het con cours krijgen- elk 5000 dollar en zullen gedurende het seizoen 1967/1968 optreden als assistent-dirigent van de New- Yorkse Phllharmonie of het Nationale Symfonie Orkest van Washington. Gisella Adorni (89) overleden BOLOGNA (AP) De Italiaanse so praan Gisella Adorni, die nog met Ca ruso heeft gezongen, is gisteren in haar woning te Bologna overleden. Ze is 89 jaar geworden. Ze maakte haar debuut als vijftienja rige in het koor van Traviata en Faust. Op 73-jarige leeftijd nam ze afscheid van het operatoneel met een i stelling van La Traviata in Bologna. Haar vader, haar oom en haar broer waren alle drie operazangers. Van haar 10 kinderen zijn er acht bij de opera ge- De dirigent Arturo Toscanini zou heb ben uitgeroepen: „Zulk zingen hoort men alleen in 't paradijs, nadat hij haar in 1913 voor het eerst had gehoord. Hij koos haar daarna vele malen als so praan bij belangrijke uitvoeringen. In haar lange loopbaan heeft ze behalve met Caruso ook gezongen met Aurelia- no Pertile, Beniamino Gigli en andere befaamde tenoren. Ze heeft 24 reizen naar Amerika gemaakt om ook daar op te treden. Meer hersens, minder tv WASHINGTON (RTR) In de meer ontwikkelde Amerikaanse kringen ge niet de televisie steeds minder belang stelling. zo blijkt uit een opiniepeiling Louis Harris. Volgens de Harris- poll werd In 40 procent der onder vraagde gezinnen minder naar de tele visie gekeken dan enkele jaren geleden, in 33 procent meer en in 27 procent even Het kwart van de bevolking, dat door universitaire opleiding of inkomen dan 35.000 gulden per jaar de bovenlaag vormt, kijkt volgens het on derzoek de meeste avonden in het ge heel niet naar de televisie. Vooral de volwassenen worden selectiever in de programmakeuze en gelegenheden, dat vier tot vijf uur achtereen naar de beeld buis wordt gekeken komen steeds min der voor, zo luidt een conclusie van het onderzoek. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Joan Haanappel (26), het Haagse meisje, dat zeven jaar lang de prima balle rina was van de Weense IJsrevue, gaat het kunstijs verlaten. Haar besluit staat onwrikbaar vast. De directie van de revue is vriende lijker voor haar dan ooit „het heeft aan vriendelijkheid en goede verhoudingen nooit ontbro ken" want men hoopt nog steeds, dat de succes-ster van haar bevlieging zal genezen. Maar Joan zal onverbiddelijk zijn. „Ik heb er genoeg van. Ik voel dat ik ermee op moet hou den, ook voor mijn gezondheid. Zeven jaar is mooi geweest". In de hal van het Brusselse Plaza- hotel aan de Boulevard Adolf Max staat ze op te vallen in een witte bont jas over een witte trui en rode lange broek, gestoken in witte laarsjes. Van ver ai al, zie ik haar onwezenlijke ge zonde huidskleur en zwaar opgemaak te ogen met onwaarschijnlijk lange wimpers. „Sorry", zegt ze, „ik zie er verschrikkelijk uit". Het is twee uur in de middag. Ze heeft van half elf tot half twee op het ijs gestaan. Terwille van de Amerikaanse televisie, die een kleurenreportage heeft gemaakt van de Weense IJsrevue. „Er speelde een Amerikaanse filmster in mee. Ylo- 'Bryne, een echte comboyfiguur. Hij .stond ook op de schaats. Nou ja... staan... Telkens als hij viel vroeg hij aan ons: „How are you on a horse?" In juni zal haar contract met de Weense IJsrevue eindigen. Een con tract, dat haar geen windeieren heeft gelegd. Ze doet daar niet geheimzin nig over. „Ik heb goed verdiend. Ie dereen zegt, dat ik hardstikke gek ben om eruit te trekken. Ik heb het in de ze jaren erg prettig gehad. Veel ge spaard, het geld niet met bakken weg gesmeten. Ik heb vrienden gemaakt, enorm veel van de wereld gezien. Ik weet dat ik kan schaatsen en daar goed mee kan verdienen. Het is nog maar de vraag of ik iets anders kan. Dit heb ik en ik weet niet wat ik krijg. Allemaal juist, maar toch... ik schei er uit. Sjoukje schijnt gezegd te heb ben, dat ze het stom van me vindt. Maar ze moet niet vergeten, dat zij pas twee jaar in een revue staat. Dat scheelt nogal wat met mijn zeven jèar". Zéven jaar schmink Intussen heeft de ober de bestelde dub bele jus d'orange gebracht. Het lijkt mij een enkele. De receptioniste komt even langs en zegt vaderlijk verma nend tegen Joan: „Je moet gaan eten". Zij, wijzend op kleding en ruim opge brachte schoonheidsmiddelen. „Ik kan toch zo niet in het restaurant verschij nen". Tot mij: „Van die zeven jaar schrpink op m'n gezicht heb ik ook genoeg". En zeven jaar logeren in du re hotels overal op de wereld is ook geen onverdeeld genoegen. Maar denk niet dat Joan Haanappel blasé is ge worden in deze showwereld van mooi- zijn en een luxe leventje leiden. Mooi is ze ontegenzeggelijk. Luxe heeft ze in deze jaren ook gekend. Maar dat neemt niet weg, dat haar vak een enorm hard vak is. Toen ze nog amateur was in die tijd eeuwi ge tweede op de wereldranglijst leefde ze in de spanning van steeds be ter, steeds perfecter. „Je moet je op werken tot een hoogtepunt in de win ter. Als ik in de maanden die daaraan vooraf gingen wilde rusten, dan deed ik dat. Als ik ziek was bleef ik in mijn bed. Dat kan bij de ijsrevue niet. Tien voorstellingen per week, En je moet al heel erg ziek zijn, wil je er een over mogen slaan. Daar staat tegen over, dat je nu niet in zo'n perfecte conditie behoeft te zijn. Om het op zijn Duits te zeggen, je hoeft geen „hochleistung" te leveren. Maar je moet wel het hele jaar door in permanente conditie zijn. dat vraagt veel van jezelf. Je moet blijven trai nen. Voor iedere première is dat moe- NTS 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort STER 18.55 uur: Reclame-uitzending VARA 19.00 uur: De Lucy Show, t.v. serie 19.25 uur.: Koning Klant, pro gramma voor consu menten STER 19.56 uur: Reclame-uitzending NTS 20.00 uur: I Journaal STER 20.16 uur: Reclame-uitzending VARA AVRO 20.05—21.15 uur: Tot uw orders, pro gramma voor mili- 21.1522.00 uur: De vouwmachine .hoor spel 22.50—23.55 uur: ten, omdat elke baan weer andere af metingen heeft. Verder hoef ik niet verplicht te trainen. Als ik merk dat het niet meer zo lekker gaat, train ik. Je hoeft niet iedere avond even goed te zijn. Je bent geen machine". Zenuwentoestand In Davos woonde ze verleden jat.r de Europese kampionsc)iappen bij. „Ik was blij dat ik aan de andere kant van de balustrade stond. Niets meer voor mij, die zenuwentoestand. Last van ze nuwen voor ieder optreden in de revue? Nee, gelukkig niet. Voor som mige premières in Wenen, Berlijn. Amsterdam. Och, je wilt natuurlijk al tijd dat het goed gaat. Als ik altijd ze nuwachtig zou zijn, lag ik al lang in een psychiatrische kliniek. Ik zie het al in de courant staan: „Joan moet er uitscheiden, ze is gek geworden In deze zeven jaar heeft Joan Haan appel enorm veel van de wereld ge zien. Zij draagt dat met zich mee als de prettigste herinnering aan deze tijd. „We waren in heeL Europa, in Rus land, in Canada. Daar kom je anders 'niet. Dat is toch wel fyeel ygprijk^id geweest. Ik heb veel mensen leren kennen. Amsterdam vind ik een heer lijke stad, al ben ik Haagse (zegt ze alsof ze zich wil verontschuldigen). En verder München, Parijs en San Francisco. Ja, dat zijn wel de fijnste steden waar ik geweest ben. In mijn vrije tijd wandel ik lees ik en schrijf brieven. Ik teb al het moois van de grote steden gezien, musea bij tiental len. Maar daar raak je ook van verza digd". Hoed verloren Aan haar carrière in de ijsrevue gaat nu een einde komen. Een carrière waarin ze triomfen vierde door de bewonderende blikken van tienduizén- den overal in de wereld. Jaren waar in ze werd voorgesteld aan de sjah van Perzië en keizerin Farah. Deze week nog aan prinses Paola van Luik. Maar de beste herinneringen heeft ze aan het spontane bezoek van de vier Nederlandse prinsessen. „Ik vond het doodeng, toen ze in Hilversum naar mijn kleedkamer kwamen. Wat moet je zeggen? Het was geweldig, reuze spontaan. Ze bleven zo lang praten, dat ik te laat in mijn nummer kwam en bovendien nog mijn hoed verloor. En de prinsessen zateh zich op de voorste rij dood te lachen". Het is niet omdat ze niet meer in de toekomst van de ijsrevues gelooft, dat ze de Weense gaat verlaten. „Ik geef de revue nog lang, lang le ven,, ook al taant door de televisie de belahgstelling en ook al concurreren de revues elkaar dood. Ik ben altijd bij de Weense gebleven, ondanks jaar lijkse aanbiedingen van Holiday on Ice. Ik vind onze stijl fijner, meer pan tomime, en iets Europeser. Dat ligt me beter. Ik vind het, om een Vlaams woord te gebruiken, plezanter, dat het geld dat door ons verdiend wordt ten goede komt aan de amateursport in Oostenrijk. Dat is gewoon een fijner idee, dan wanneer het allemaal in de zak van een big,boss verdwijnt". IJs blijft ijs Wat gaat de toekomst Joan brengen? Ze heeft al veel verzoeken gehad om eens te komen praten. Ook uit de tv-we reld. „Ik zou dolgraag bij de tv wer ken, als presentatrice bijvoorbeeld. Op 8 februari starten we in Schiedam en 20.45 uur: Z-Cars, t..v..-serie 21.35 uur: Onder anderen, docu mentair filmpje 22.00 uur Vrij entree, cabaret programma 22.25 uur: De wereld van van daag, politieke be schouwing NTS 22.35 uur: Tweede journaal 22.40 uur: TELEAC 23.00 uur: Kernfysica (15) NEDERLAND II NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort STER 20.01 uur: i Reclame-uitzending HILVERSUM II KRO 20.00—20.50 uur: Stereoconcert door Radio Kamerorkest 22.45—23.25 uur: Portret van een fluit, hoorspel NTS 20.05 uur: Openluchtcircus, amu sementsprogramma 20.30 uur: Première, actualitei tenprogramma 20.56 uur: STER 21.56 uur: Reclame-uitzending NTS 22.00 uur: Tweede Journaal 22.15 uur: Sluiting T.V. morgen VPRO 17.00 uur: Kabouter Kandelaar jeugdprogramma 17.15 uur; Plezier in prenten, in formatief kinderpro- 17.35 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30. 8.00. 8.30, 12.30. 19.00, 22.30, 23.55 dan heb ik tijd om te overleggen. Nieuw talent gaan trainen in Neder land? Ja, daar kun je veel geld mee verdienen. Maar dan zit ik weer in het zelfde straatje. IJs blijft ijs. Of er ta lent is in Nederland? Jawel, maar ze zitten weer voor dezelfde moeilijkheid als Sjoukje en ik indertijd. Wij moes ten als Nederlandse meisjes wat kon men daar nou van verwachten, Ne derland had nog nooit meegteld onze weg naar het internationale ni veau knokken. Tussen ons en nieuw Nederlands talent is weer zo'n enorme gaping ontstaan, dat het gevecht weer geleverd zal moeten worden. Het is precies hetzelfde als wanneer ik een Noors meisje op de kunstschaatsen zie. Dan denk ik: een Noorse, dat wordt niets. Want sinds Sonja Heny heeft Noorwegen niet meer meegeteld". Als ik haar vraag wie de talentvolle meisjes zijn, komt er dit besliste ant woord: „Nee laat ik geen namen noe men. Mijn vader is nog steeds voorzit ter van de Haagse IJsclub en als ik nu een naam noem, dan hangen mor gen de verbolgen ouders aan de tele foon bij vader, omdat ik hun Trüusjé niet genoemd.heb". Wellicht zien we over een goed jaar Joan Haanappel op de televisiescher men. „Gek", zegt ze, „ik treed eens in de twee jaar, drie maanden in Ne derland op en ik schijn er nog popu lair te zijn. Leuk, dat er nog zoveel belangstelling is en dat ze me nog niet vergeten zijn". Radioprogramma HEDENAVOND parle, 19.00 v.d. kinde 19.05 Gedachtenwisseling, 19.40 Amateurs siceren, 20.00 Nieuws, 20.05 v. d. milltal 21.15 De vouwmachine, hoorspel, 22.00 Sati risch progr., 22.30 Nieuws, 22.40 Hoogoven- Schaaktoernooi, 22.50 Koorzang en klass. en mod. muziek, 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) KRO: 18.00 Stereo Gram., 18.20 Zendtijd pol. partijen, 18.30 Fan- ial., 19.30 Conclliepostbus, Mod. liederen, 21.30 Mod. planokwintet. Portret van fluit, mod. muziek, 23.55 VERONICA 18.00 veronica's jukebox, druk op de knop, verzoekjes. 19.00 Joost mag het wetenHot 100 U.S.A. 20.00 Nashville- Tennessee, cowboy Gerard, hoog te paard 1 Max Appelboom 22.00 Gevarieirde platen. ao.SX; 22.30 Jazz Journaal. Tekst: Presentatie Tineke, 23.30 Hits a Rob Out. 1.00 Sluiting. (Van 8.00 t direct voor .l»eL hele uur; Nieuw berichten). T' TJ .d. soldaten, 18.32 Lichte muziek, 19.00 Nieuws, 19.40 Lichte muziek, 20.00 Hand in hand met Nederland, 20.30 Hoorspel, 21.19 WOENSDAG liederen, 12.00 Gram., 12.22 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Metropole orkest, 13.00 Nws, actual., 13.25 Gram., 13.50 Gesproken portret. 14.05 Kamermuziek, 15.00 v.d. jeugd, 16.00 Nieuws, 17.00 v.d. zieken, 17.30 Voor burger en militair, 17.40 Amateursprogramma. HILVERSUM n (298 m) NCRV: 7.00 Nws, 7.15 Gram., 7.30 Nieuws, 7.32 Licht instrum. ensemble, 7.40 Radiokrant, 8.00 Nieuws, 8.10 Gewijde muziek, 8.30 Nieuws, 8.32 Klassieke orkestmuziek, 9.00 v.d. zieken, 9.40 v.d. huis vrouw, 10.30 Morgendienst, 11.00 Gram., 12.27 Voor land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.40 Variant: actual, en reportages, 13.30 Prome nade-orkest, 14.00 De familie Leenhouts, hoorspel, 14.25 Mod. muziek, 15.50 Bijbelver- telling v.d. Jeugd, 16.00 v. d. jeugd, 17.00 Praatje, 17.15 Jazzmuziek, 17.50 Overheids voorlichting: Werk en welzijn, lezing. HILVERSUM (240 m en FM-kan.) AVRO: 9.00 Nieuws, actual, 9.05 Gevar. muziekprogr., 10.00 Nieuws, 10.02 Arbeidsvitaminen, (11.00 Nieuws), 12,00 Nieuws, 12.02 Gram., 13.00 Nieuws, actual., 13.05 Vrolijk platenprogr., (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.02 Lichte muziek, 16.00 Nieuws, 16.02 Platenprogr. v.d. jeugd, 17.00 Nieuws, actual., 17.05 Rhythm and blues. 17.3518.00 Country and Western muziek (gr.) VERONICA 7.00 Ook goeiemorgen, door Eddy Becker. 9.00 Muziek terwijl u werkt, verzoekplatenprogramma voor de bedrijven. 10.00 Koffietijd met Tineke. 11.00 Kookpunt, hulsvrouwenverzoekprogramma door Gerard de Vries. 12.00 Muziek bij de lunch, gezellige muziek met om 12.^0 uur de Agenda. Samen gesteld en gepresenteerd door Jan van Veen. 14.00 Chlel Montagne zonder franje. 15.00 Woensdagmlddagspeclaal, door Rob Out, 16.00 Nashville Tennessee, cowboy Gerard hoog te paard. 16.390 Tijd voor toppers, 17.00 Veroni ca's teenager muzlekexpress. BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nieuws, 12.03 Lichte muziek, 12,48 Gitaarmuziek, 12.55 Bui persoverzicht, 13.00 Nieuw 20 Muziek v.d. jeugd, 14.50 zang, 15.00 Nieuws, 15.03 Koorzang, 15.15 i 11.40 Klass. 17.00 Niet 16.00 Nieuws. 16.09 17.15 Tophits. (Van onze om roepcorrespondent) HILVERSUM Het Westduitse week blad „Der Spiegel" weet te melden dat de NTS heeft geweigerd het tv- spel „Der Befehl" van Fritz Hoch walder in het kader van de Eurovisie uitzending „The Largest Theatre of the World" over te nemen. Vrijdag avond wordt het stuk via het tweede Duitse televisienet vertoond. Deze produktie is vervaardigd in op dracht van de EBU (European Broad casting Union) en wordt door alle aan gesloten eurovisielanden vertoond. Na Terence Rattigan, Harold Pinter en Diego Tabbri kreeg Fritz Hochwalder, de in 1938 naar Zwitserland uitgeweken Duitse auteur, in 1962 de opdracht kreeg om een televisiespel voor alle Eurovisielanden te schrijven. Zwitserland, België, Frankrijk, Italië en Engeland hebben dit stuk in hun programmaschema opgenomen. Wel zou de originele versie enigszins wor den aangepast aan de opvattingen in deze landen over de Nazimisdaden. Van een NTS-woordvoerder vernamen wij dat de werkgroep „Drama" dit tv-spel reeds vorig jaar niet accepta bel vond. Men heeft toen zijn bevindin gen in Genève bekend gemaakt. Reeds vorig jaar had men aan de EBU laten weten, dat het niet zou worden uitge zonden. Alle leden van de werkgroep „Drama" van de NTS waren unaniem van mening, dat afgezien van de wei nig sterke artistieke normen, die in het spel worden aangelegd, dient te wor den vastgesteld dat de mentaliteit van dit spel zich moeilijk laat verenigen met de in ons land heersende opvattin gen over de Duitse schuld. „Vooral ten aanzien van de oorlogs gebeurtenissen en met name de joden vervolgingen hebben wij geheel ande re opvattingen dan Hochwalder. Wij kennen een persoonlijke- verantwoorde lijkheid en verweipen de Duitse kada verdiscipline onder het mom „Befehl ist Befehl", aldus de werkgroep. Dickens „David Copperfield op televisie Claude Heater iti kostuumrepetitie Operastichting in de rol van Siegfried, Maria van Dongen als Gutrune en Isabel Stauss als Briinhilde tijdens de van de Wagner opera „Götterdümmerung", die op 19 januari in een opvoering van de Nederlandse Amsterdam in première gaat. Den Haag krijgt dit muzikaal gebeuren op donderdag 26 januari en zaterdag 29 januari in het Scheveningse Circustheater te haren en te zien. Programmaserie over beroemde circusartiesten ..Openluchtcircus" ofte wel „Mensen tussen hemel en aarde" is de titel van zes programma's, die de NTS met in gang van vanavond gaat uitzenden. In deze programma's treden wereldbe- j roemde circusartiesten op tegen de na- I tuurlijke achtergrond van grote steden in Oost-Europa. IJe serie werd geregis seerd door dr. K. H. Wallo. I In de eerste aflevering, op 17 januari dus, ziet men de twee Thores (Tsjecho- Slowakije). duo op de vrije ladder; Coronas (Tsjecho-Slowakye), acrobatiek aan de vrije mast; Joschi (Joego-Sla- vië), jongleuract; Beno (Oostenrijk), equilibrlstiek en parterre-acrobatiek; de 2 Frattini (Tsjecho-Slowakije)par terre-acrobatiek; Deon (Polen), met voetballende honden; de 2 Schubert (Oo6t-Duitsland), luchtacrobatiek. Ned II >0.05 uur. „De Bezetting over Ned. Indië „Nederlands-Indië bedreigd" is het on derwerp van de achtste aflevering van de serie „De Bezetting", welke de NTS vanavond uitzendt. Samensteller en presentator dr. L. de Jong zegt van dit programma o.m.: „Wat zich in Indië heeft afgespeeld tussen 8 december '41 Pearl Harbour en 8 maart '42. de dag van de capitulatie van het le ger op Java, zal in het volgende pro gramma worden verhaald. Nu zijn wij aan die moeilijke strijd nog niet toe. Nu willen wij in hoofdzaak tonen voor welke problemen men in Indië stond in ruim anderhalf jaar, waarin men, na de bezetting van het moederland, goeddeels op eigen wieken moest drij ven. Natuuriyk kan men in die korte periode niet willekeurig isoleren. Wat toen gebeurde had zijn voorgeschiede nis en het is een voorgeschiedenis van het Nederlands bestuur in de In donesië kennen. „Nederlands-Indië" een beelding van die historie is noodzake lijk. Ze is dat ook omdat voor de jon geren, die nu alleen de Republiek In donesië kennen, „Nederlands-Indië" ee vaag en ver begrip geworden is. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NCRV-televisle zal binnenkort de televisieserie van de BBC David Copperfield" naar het ge lijknamige beroemde boek van Charles Dickens op hel s )crm vertonen. De eerste aflevering wordt volgende week maandag uitgezonden. David Copperfield" is stellig Dickens' meest autobiografische roman. De au teur heeft hierin zijn armoedige kin derjaren beschreven. Al heel jong moest Dickens namelijk, doordat zijn vader wegens vele schulden in gijze ling was g'ehomen, voor zichzelf de kost verdienen. Hij werkte in een schoensmeerfabriek en kwam via zijn toenmalige kosthuis in aanraking met de zelfkant van het leven. Pas nadat zijn vader in betere doen was geko men kon Dickens nog wat onderwijs genieten. Na een baantje op een advo catenkantoor en een betrekking als parlementair verslaggever bij een o h- tendblad begon Dickens met de levens echte schetsen over het Londense le ven van die tijd. In Engeland is deze tv-serie door de BBC in 13 delen uit gezonden, maar de NC^V heeft door montage een nieuwe indeling gemaakt, waardoor het mogelijk is dit feuilleton op zes avonden binnen het bestek van een maand in de huiskamers te bren gen. DE tweede Nationale Rijtest, die gis teravond door de AVRO werd uit gezonden. was een voortreffelijk tele visieprogramma. We stellen dit met nadruk voorop, omdat het nogal eens voorkomt dat instructieve programma's met een hoge nuttigheidsgraad wat hun effect betreft de mist ingaan door een dorre vormgeving en een al te zakelijk-saaie presentatie. Daar was hier geen sprake van. Het materiaal was van goed tot voortreffë- lijk; de kyker werd daardoor intens beziggehouden en de presentatie was niet van humor gespeend waardoor die intensiteit ook weer niet tè hoog werd opgevoerd. De verwerkte automobilisten- problemen leken ons aan de praktijk getoetst en mede daarom voortreffelijk geschikt. We geloven dat dit programma wezen lijk kan meewerken om de veiligheid op de weg te verhogen. We staan overigens een beetje sceptisch tegenover de waar de van een hoge score. Persoonlijk kwamen we tot 78 punten, zéér ruim dus boven het gemiddelde (59) van autorijdend Nederland. Dat bewijst alleen dat wij gewend zijn t.v.-program- ma's oplettend te bekijken, want auto rijden doen we niet. Het bewyst nog iets anders: sommige problemen konden we in een hand omdraai oplossen omdat we ons een dergelijke situatie uit een van de t.v - verkeersrubrieken herinnerden. Dat be tekent dat de tips in die rubrieken - wézenlijk tot beheersing van rijvaardig heid kunnen bijdragen. Misschien kan het Verbond voor Veilig Verkeer eens proberen te komen tot, pen coördinatie wnarhij in a' deze rubrieken (jammer dat dezp materie zo versnioperd is!) wordt ephamerd op situaties die volgens de statistieken het gevaarlijkst blijken te zijn. vg Anni'1 Fratellini in „Vrij Entree'* In een rechtstreeks programma uit zijn theater-restaurant De Koopermoolen in Amsterdam geeft cabaretier Henk El- sink weer „Vrij Entree". Zijn speciale gaste is de fantaisiste An nie Fratellini, een telg uit een oud clownsgeslacht. Reeds op haar tiende jaar stapte zy de wereld van het cir cus binnen. Annie Fratellini is boven dien chanteuse en imitatrice, terwijl ze een scala van instrumenten bespeelt. Haar zeer charmante talent heeft haar In de gehele wereld beroemdheid gebracht. „Vrij Entree" wordt muzikaal onder steund door Tom Zwanenburg piano, Henk Melgers bas, Eddy de Wind gi taar. Ned. I 22.00 uur.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2