Meerderheid van Kamer staat positief tegenover Omroepwet Lin Piao bereidt veldtocht voor WONINGWETWONING VAN F 40.- IS TE DUUR VVD en deel CHU zullen tegenstemmen JAMIN Kwestie auteursrecht voor velen niet helemaal in orde I Nederlandse B.B. op een politieke plaat Onbeperkte toelating versnippert Gevaarlijke manoevres in Zeeland Matroos reed mee op dak van trein Minister Witte Bouwers willen voor zichzelf monument Moederlijke politie in Wenen PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENT1EAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97: p. kwart, f 11.90; franco per post 15.40. ADVERTENTIES 22 ct p mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) DINSDAG 17 JANUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZUIDELIJKE WIND De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond. Meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, zuidelijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt, morgenmiddag dezelfde of Iets lagere tempe raturen. 58e jaargang, no. 17.040 Groepen Rode Gardistenafkomstig van buiten Peking, trekken nog steeds do Chinese hoofdstad binnen om Mao-Tse Toeng hun trouw te betuigen. Intussen betekent dit, dat dene demonstranten geen ander werk doen dan wat doelloos door de straten marcheren. Gerucht in Hongkong: ZOEKT STEUN LEGER IN MANTSJOERIJE HONGKONG (AP) Volgens berich ten uit Hongkong zou maarschalk Lin Piao, die algemeen wordt gezien als Mao's kroonprins in Mantsjoerqe voorbereidin gen treffen om gewapend tegen Mao's vijanden op te treden. Hij zou ln het noordoost envan het land de steun van het leger aan het wenen zijn tegen de opstandige legereenheden in het oosten Lin heeft zich niet meer in het open baar vertoond sedert hij in november met Mao ln Peking Rode Gardisten Inspec teerde. Sindsdien doen verschillende ge ruchten de ronde over zijn verblijfplaats. In Kanton deed gisteren het gerucht de ronde dat Mao Tse-Toeng dood was, zo berichtte de „Honkong Star.' Chinese reizigers die in Hongkong aankwamen vertelden het volgende Duizenden mensen verdrongen zich ln Kanton op straat toen het bericht dat Verdachte van moord Khider schiet op agent MADRID Een man. die veel ge lijkenis vertoonde met een naar aan wijzingen van getuigen getekend por tret van de moordenaar van de Alge rijnse leider in ballingschap Moham med Khider. heeft een Madrileens poli tieman, die hem meende te herkennen, neergeschoten. De politieman werd ern stig gewond. (ADVERTENTIE) Mao dood was als een lopend vuurtje door de stad ging. De Rode Gardisten trokken later door de straten en verzekerden dat Mao's ge zondheid uitstekend is en dat de geruch ten van zijn dood door zijn vijanden ver spreid worden. De Mao-groeperingen hebben de boe ren in het land opgeroepen niet in te gaan op betogingen van partijfunctio narissen die zich tegen Mao Tse-:Toeng verzetten, om de economie van het plat teland te ontwrichten, aldus het Japanse persbureau Kyodo. Nieuw-China meldt dat studenten van de Rode Garde in vele gevallen het werk hebben overgenomen in Sjanghai en Peking van de stakende aanhangers van president Lioe Sjao-Tsji. Ook werd ge zegd dat de staatseconomie ernstige ver liezen heeft geleden door het verlammen van het spoorwegverkeer Sjanghai en Nanking tien dagen geleden. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister dr. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft vanmorgen in de Tweede Kamer geantwoord op opmerkingen en vragen van Kamer leden gisteren gemaakt bij de behandeling van de omroepwet. De Tweede Kamer staat in meerderheid positief tegenover dit nog door het kabinet-Cals ingediende wetsontwerp. Van de grote partijen zal alleen de V.V.D. en een deel van de C.H.U. tegen stemmen. Wel werden een aantal amendementen ingediend, die op punten van minder principieel belang wijzigingen kunnen aanbrengen. DEN HAAG De Anti Revolutionai re Jongeren Studieclub* (Arjos) hebben j zich op moderne manier ln de politieke verkiezingsstrijd geworpen, n.l. door het uitgeven van een 43-toerenplaatjc. waar mee men in de eerste plaats de jongere kiezers hoopt te bereiken. Op de ene kant van deze politieke hit staat een toespraak van vice-minister- prc^ident Barend Biesheuvel gegrift, waarin deze in het geheugen van de goe de kiezer wil vastleggen dat „Uw stem een stap verder in de goede richting" is. Een Nederlandse BB op de plaat dus. Op de. andere zijde staat een liedje, dat gebracht wordt door componist en tekstschrijver Wim Vegt. die het ook ook brengt onder de titel ..Politiek... allemaal vuiligheid?". E' nieuwigheid- je wellicht voor de politieke disc- jockeys? Van de zijde van de K.V.P., P.v.d.A. en A.R. werd het westontwerp gisteren geprezen als een werkstuk, dat de vrucht is van een voorbeeldig gemeen schappelijk overleg tussen regering en parlement en dat aan de Nederlandse situatie en verhoudingen op het gebied van de omroep is aangepast. De heftigste oppositie kwam gisteren van mevrouw Van Someren-Downer V.V.D.die zei, dat het wetsontwerp was ingediend „ter bestrijding van het blad Televizier en ter sluiting van de ether". Zij noemde het wetsontwerp een .ontstellend stuk, oer-conservatief, een stuk gelegenheidswetgeving, dat te ge- een is om te amenderen". Een zeer belangrijke rol in de dis cussies van gisteren speelde de kwestie van het auteursrecht op de programma gegevens. Volgens het wetsontwerp ln zijn laatste gewijzigde versie komt het auteursrecht van deze programma gegevens toe aan de omroeporganisaties en aan de N.O.S. Allen, die een zendmachtiging hebben verworven, heb ben recht op eikaars gegevens en op volledige publikatie daarvan. Wie nu, zoals „Televizier" al jaren doet, deze gegevens ook zelf publiceert, moet om niet strafbaar te zijn, kunnen bewijzen, dat hij zijn gegevens niét heeft ont leend aan de programmagegevens van de erkende omroeporganisaties. Aan vankelijk gold dat deze organisaties zelf moesten bewijzen, dat een blad als „Televizier" zijn gegevens aan de programmagegevens van de omroep organisaties ontleende. De bewijslast is dus omgekeerd. (ADVERTENTIE) MIDDELBURG (ANP( Tus sen Middelburg en Vlissingen heeft zich gisteren om half twaalf een merkwaardig voor val afgespeeld. Een tot nu toe onbekend gebleven matroos is tijdens de vijf minuten duren de treinreis tussen de beide Zeeuwse steden op bet dak geklommen. De spoorwegen nemen aan dat hij uit een raam op het dak is geklau terd. Hij bleef daar ongeveer vier minuten in gebukte houding zitten. Bij het in zicht komen van het station Vlissingen ver dween de matroos weer snel aan de andere kant van de wagon in de treincoupè. De stationschef van Vlissingen. de 51-jarige C. G. Coevert. heeft de matroos bij binnenkomst van de trein met eigen ogen op het dak zien zitten. Kort tevoren had hij een telefoon tje ontvangen van de overweg wachter bij Souburg, die bij het passeren van de trein de vreemde capriolen van de matroos had opgemerkt. Vol gens de heer Coevert moet de trein tijdens het uitstapje van de matroos een snelheid van ongeveer 70 km per uur heb ben gehad. „Zoiets heb ik in mijn tienjarige loopbaan bij de spoorwegen nog nooit mee gemaakt". zo zei hij. „Dat de matroos geen letsel heeft op gelopen mag een wonder De bewuste trein vervoerde enkele honderden matrozen, die weer naar hun schip terugkeerden. Op het ogenblik zijn er ln Vlissingen veel mariniers, omdat de kruiser ..De zeven provinciën" in dok ligt. Gevlucht meisje half bevroren teruggevonden LUENEBURG (AP) De 11 Jaar oude Waltraut Korögcr. die 25 dagen geleden van huis weg liep. is gevonden in een afgelegen weide waar zij zich in in het leven had kunnen houden door modderig water te drinken. Volgens de politie was het meisje de uitputting nabij. Haar beide voeten zijn bevroren. Volgens de politie is het meis je op 22 december van huis weggelopen nadat haar stiefmoeder haar geslagen had omdat zij een kan met ingrediën ten voor kerstgebak had laten vallen. Zij is naar een kinderziekenhuis hier overgebracht. Kort nadat het meisje verdwenen was hebben 600 man tever geefs naar haar gezocht. Het zoeken was gestaakt nadat men alle hoop het meisje nog levend terug te vinden, had opgegeven. Van verschillende-zijden kwamen gis teren in het Kamerdebat juridische be zwaren tegen deze gang van zaken naar voren. Mr. Van Rrjckevorsel (K.V.P.) noemde het omkeren van'de bewijslast een zeer or wenselijke zaak die vreenjd is aan ons strafrecht. „Niemand is schuldig voor zijn schuld is bewezen," zo stelde hy. Ook was hij van mening, dat hier incidenteel wordt gepoogd het auteursrecht te beschermen buiten de auteurswet van 1912 om en zonder dat dit nodig is. Freule Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) sprak vein een „onverteerbare zaak". De heren Baeten (K.V.P.Kleijwegt (P.v.d.A.) en Kikkert (C.H.U.) juichten echter de nieuwe regeling toe. „De wetgever moet handhaving van het wettelijke gegaran deerde auteursrecht mogelijk maken. Als vrije nieuwsgaring inderdaad een eerlqke zaak is, dan kan er tegen bron vermelding geen redelijk bezwaar zijn. Als vrije nieuwsgaring echter een louche zaak is, dan moet de Kamer de onrecht matige verkrijging van programma gegevens niet in bescherming nemen," aldus de heer Baeten. Geschikt Minister Klompé noemde vanmorgen de voorgestelde regeling zeer geschikt, zowel voor deze tijd als voor de toekomst. De bewindsvrouwe verklaarde, dat tot op heden omstreden en gedurfde pro gramma's konden worden uitgezonden omdat een omroepvereniging bereid was de verantwoordelijkheid hiervoor te ne men. Het was zeer de vraag of, rekening houdend met mogelijke moeilijkheden bij de besluitvorming dit onder een enkele omroeporganisatie mogelijk zou zijn geweest. Onder het wetsontwerp wordt de ge wenste openheid in het. omroepbestel verwezenlijkt en wordt de toelating van nieuwe zendgemachtigden mogelijk, al dus de minister. Onbeperkte toelating van zendgemachtigden zou tot programma versnippering leiden. Daarom waren be paalde toelatingseisen gesteld, en het getalscriterium was de enige objectieve maatstaf. Beweringen als zou de omroep wet in strijd zijn met het verdrag van Rome waren niet juist. Zoek de zon op, dat is zo fijn. Het is zo fijn om in de zonneschijn te zijn Dit advies, al vele Lou Bandy zingend gegeven, is door tal van Europeanen opgevolgd. Ze zijn naar Las Palmas, eilanden, gevlogen of gevaren, teneinde daar vertroeteld te worden door een zon, zoals wij die hie nauwelijks kennen. In Nederland: extra-jasje aan. Dddr: jasje uit en hup in swemgewaad het jaren geleden door op de Canarische r in de zómer nog strand op UTRECHT (ANP) De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning. ir. H. B. J. Witte, heelt in een vraaggesprek met „Ruim Zicht", de officiële uitgave van het Nederlands Katholiek Vakverbond, ontkent dat hij een voorstander is van „Kale", volgens minimale eisen gebouwde woningwet woningen. In zijn circulaire aan de ge meenten over de woningwetbouw- 1967 heeft hij er wel de aandacht op willen vestigen, dat de woningwetwoningen te duur worden voor degenen voor wie ze zijn bestemd: de handarbeiders en de mensen met overeenkomstige inko- De bewindsman vindt een huur van veertig gulden per week, zoals in vele gevallen thans voor een woningwetwo ning wordt gevraagd, te hoog, zelfs goedbetaalde handarbeiders. De te dure woningwetbouw komt vooral voor in de grote steden. „Er zijn stedebouw kundigen die een monument voor zich zelf willen neerzetten en hoge maar dure woongebouwen plaatsen die voor grote groepen arbeiders onaantrekkelijk zijn", aldus ir. Witte. Hij vreest, dat het totale aantal woningwetwoningen niet gehaald zal worden als men te lu xueus bouwt. De minister heeft begrip voor de stel ling, dat woningen met toekomstwaar de moeten wórden gebouwd, maar hij prefereert woningen die aan redelijke eisen kunnen voldoen boven te luxueuse die niet betaald kunnen worden. Hij gaat ervan uit, dat nieuwe, volgens maximale eisen gebouwde woningwet woningen betaalbaar moeten zijn voor de mensen met de hoogste arbeidersin komens. Volgens minister Witte zijn er echter gemeenten die in hun nieuwe woning wetwoningen geen arbeiders willen heb ben omdat zij deze woningen wensen te gebruiken voor doorstroming. Uit sociaal oogpunt is het onverant woord, ondermaatse woningen van di rect na de oorlog, die over enkele Jaren afgeschreven moeten worden, maar te laten bestaan voor de laagstbetaalden. Afzien van hoogbouw Uitsluitend vasthouden aan de maxi male eisen leidt tot hoge kosten, even als uitvoering in hoogbouw. Ook worden woningwetwoningen vaak op te dure grond geprojecteerd. De minister meent daarom, dat de gemeenten niet alleen volgens de maximale eisen moeten bou wen. Ook zullen zij in sommige geval len voor de woningwetsector moeten afzien van hoogbouw en moeten vermij den dat de sociale woningbouw op ta kostbare terreinen wordt uitgevoerd. Als geen minder kostbare grond be schikbaar is, zal moeten worden nage gaan of in buurtgemeenten goedkoper kan worden gebouwd, zodat dan een deel van het bouwcontingent van de ene aan de andere gemeente kan worden overgedragen. „Dit vereist natuurlijk wel wat grootmoedigheid van het betrok ken gemeetebestuur en het is de vraag, of die in alle gevallen zonder verdere dwang zal worden opgebracht", aldus Witte. WENEN (AFP) De oprichting van een vrouwelijk politiekorps in Wenen dreigt nog voor de actieve Indiensttre ding van de agentes een mislukking te worden. Van de 63 jonge vrouwen die in oktober 1965 de opleiding tot agente gingen volgen zijn er Inmiddels 35 moe» der geworden of in blijde verwachting* De vrouwelijke agenten zouden met in gang van 1 februari aanstaande ln ac tieve dienst komen. melkkrokantjes van

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1