Twee belangrijke voorwaarden voor medische experimenten op de mens Verzamelaarster bij schilderijen verbrand INTERCOMMUNIE VLUCHT UIT DE WERKELIJKHEID Wilson en Brown langs EEG-landen Kiesinger in Bonn terug Ontslagen bij Opel Kongo zette Union Minière onder druk Nieuwe partij in Rhodesië Mgr. Willebrands tot Stille Omgang Stille Omgang niet ten dode opgeschreven Schweitzerprijzen uitgereikt Journalist mr. Elias in trein overleden MAANDAG 16 JANUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 NIJMEGEN (KNpi Het is niet doen) yk om by von en voorgoed een oordeel uit te sprc! er de geoorloofd heid van een expc.. ient op de mens. Dit is een van de conclusies, waartoe prof. dr. M. Marlet S.J. kwam on de studiebijeenkomst van de katholieke artsenvereniging, zaterdag gehouden te Nymegen. De studie was gewijd aan het actuele thema „grenzen van het wetenschappelijk experiment op mensen". De inleidingen werden gehouden door de Weens neuro loog en psychiater dr. Gotfried Roth en de Nederlandse hoogleraar in de filoso fie aan de universiteit van Innsbruck, pater dr. Michael Marlet S.J. Deze laatste kwam tot bovenvermelde conclusie, toen hij de geoorloofdheid be sprak van het genetische experiment, waarbij menselijk leven wordt verwekt in een reageerbuis. Tot dusver zijn deze experimenten, waaronder die van de Italiaanse geleerde Petrucci zeer bekend werd, na enige maanden mislukt. Kerke lijke autoriteiten hebben zich tot dusver afwijzend over dergelijke experimenten uitgelaten. Prof. Marlet meende echter, dat het op dit ogenblik niet mogelijk is uit te maken of dergelijke experimenten eens geoorloofd zullen zijn of niet, om dat zowel de ethiek als het experiment nog onontwikkeld zijn. H|j noemde overi gens een reeks van voorwaarden, waar aan moet worden voldaan, voordat een akkoord kan worden uitgesproken. De voornaamste voorwaarden zijn eerbied Uitvoerig ging dr. Roth in op het perlment op de zieke mens. waarb|j het vraagstuk van de levensverlenging een belangrijke rol speelt. Moet een arts het leven proberen te rekken door allerlei maatregelen, wanneer hij weet heli lijden alleen maar te verlengen? Of moet hjj de behandeling stopzetten in de weten schap dat zyn patiënt dan eerder Arts staat altijd voor een dubbele begrenzing voor de mens en noodzaak van het ex periment. Prof. Marlet haakte met zijn inleiding in op het referaat van dr. Roth. Deze maakte onderscheid tussen het experi ment op hqt dier (medisch-wetenschap pelijk) en het experiment op de mens (waarbij de geneesheer met nadruk op geneesheer experimenteert). Bij het experiment op de mens is altijd een onzekerheidsfactor, zegt hij. een moge lijkheid van te ver gaan. „Mag de arts alles doen, wat hij kan?" De arts staat altijd voor een dubbele afgrenzing, na melijk die van het risico en van het on geoorloofde. sterft? Hjj moet zich hier, aldus dr. Roth, een menselijk oordeel aanmatigen over leven en dood. Bijzonder uitvoerig ging dr. Roth ver der in op de experimenten op de geest van de mens. omdat vooral hier het ge vaar groot is van schending der integri teit van de menselijke persoon, alsmede omdat op dit terrein vooral het experi ment op het dier het experiment op de mens niet kan vervangen. Hij waar schuwde hier zeer krachtig tegen pogin gen om menselijk lijden zoals verdriet of angst met chemische middelen te be strijden zonder daarbij rekening te hou den met de ooi-zaken van dat verdriet die angst. Echt menselijk leed, aldus dr. Roth. angst en vrees kunnen niet dienen tot rijping van de mens. de genezende kracht van die gevoelens met medicamenten gebroken wordt. Als grote leidslijn voor het experiment meende dr. Roth. hierbij zich baserend op talrijke uitspraken van Pius XII in de vijftiger jaren, te kunnen stellen, dat voor elk experiment, niet het totum cor pus (het lichamelijke) van doorslag gevende betekenis is. maar de totus homo (de hele mens). Maar hij erkende vol komen het dilemma van de arts. die z|jn medicynenschat voor de zieken moet verbeteren en uitbreiden, maar die bij het klinisch proberen zijn patiënten niet in gevaar mag brengen. Men heeft de indruk, aldus stelde nog prof. Marlet, dat er al te gemakkelijk ge- experimenteerd wordt vanuit weten schapsmotieven en onvoldoende rekening wordt gehouden met het welzijn van de mens op wie geëxperimenteerd wordt. Speciaal vermeldde hij hier de acade mische ziekenhuizen met hun hoog leraren en assistenten, hetgeen in de discussie overigens protesten xiitlokte. Overleg inzake oecumene Willibrord gaat praten in Rome BOXTEL, (K.NP.). D© staf van de St-Willibrord Vereniging gaat van 12 tot en met 16 februari naar Rome voor een reeks informatieve gesprekken met het secretariaat voor de Christelijke Eenheid. Het is de bedoeling, dat men ook een be zoek brengt aan de Congregatie voor de Geloofsleer (het voormalig H. Officie) om met vooraanstaande persoonlijkheden van deze instantie van gedachten te wisselen. De St.-Willibrordstaf hoopt ook een ge sprek te kunnen hebben met kardinaal Ottaviani. De staf van de St.-Willibrord Vereniging bestaat uit mgr. dr. J. Groot, voorzitter en bisschoppelijk gedelegeerde voor de oecumene, de heer C. Roeleveld, pastoor van Varik en secretaris van de S.W.V., en de beide studiesecretarissen dr. H. Fiolet en drs. D. de Lange. De bedoeling van de gesprekken zowel met het Secretariaat voor de Eenheid als met de Congregatie voor de Geloofsleer is informaties te geven over de ontwikkeling van het oecumenisch werk in Nederland en deze Instanties te polsen naar hun me ningen. Het is reeds traditie geworden in de nog jonge geschiedenis van het Secretariaat voor de Eenheid, om met de landelijke oecumenische bewegingen voort durend contact te houden en elkaar minstens eens per Jaar te ontmoeten. Voor het volgend Jaar staat er een internatio nale oecumenische conferentie op stapel, waarop het Secretariaat voor de Eenheid en felle nationale oecumenische bewegin gen elkaar zullen informeren over de oecumenische ontwikkeling in hun respec tievelijke landen en in de wereld. TILBURG. Het aantal personen dat zich in Brabant en Zeeland meldde voor emigratie ls met 50 procent gestegen tot 1500. vrijwel allen uit vrees voor werk loosheid. In Parijse Rue de Rivoli Meeste beroemde doeken behouden (Van onze parijse correspondent) PARIJS Zaterdag Is de 88-jarige levrouw Mathilde Amos in haar Parij- woning aan de Reu de Rivoli te mld- en van haar schilderijen levend ver brand. De brandweer kwam te laat om haar te kunnen redden, maar is erin geslaagd om een groot deel van de kostbare verzameling kunstvoor werpen te behouden. Men weet nog niet an de ramp precies de oorzaak is. Mogelijk is het vuur ontstaan door kort sluiting, mogelijk door onvoorzichtig heid. want mevrouw Amos was de laat ste tijd gewoon hopen papier zelf te verbranden om niet alles in een vuil nisbak te moeten deponeren. Sedert een jaar leefde Amos geheel alleen in haar Kritiek FSY op hoger NS-tarief UTRECHT (A.N.P.). Op een in Utrecht gehouden vergadering van de door de N.S.-directle niet erkende Fede ratieve Spoor- en Vakvereniging (FSV) heeft de secretaris, de heer J. van Hat- tum, kritiek geuit op de recente tariefs verhoging bij de Ned. Spoorwegen. Naar zijn oordeel kan men niet.tot het oneindige doorgaan met het ver hogen van het tarief. De grens iö nu wel bereikt. Het moet toch mogelijk zijn ook zonder deze verhogingen zonder verlies te werken. De F.S.V. pleit ervoor, dat het rijk alle bedrijfsvreemde lasten voor zijn rekening neemt. De 35 miljoen gulden, die de N.S. nu krijgt, zijn een druppel op een gloeiende plaat, aldus de heer Van Hattum. Hij zei verder te menen, dat de N.S. beter goedkope Weekendretours kan invoeren dan de avondretours te handhaven. Twintig ontslagen bij Egidius Jansen TEGELEN (ANP) Bij de N.V. Egidius Jansen briefhouderfabrieken te Tegelen zijn vrijdagavond 20 arbeiders ontslagen in de afdeling metaalwaren wegens terugloop der orders. troosteloos om de dood van haar maitre d'hotel Morio, die twee jaar geleden was gestorven. Zij ging alleen nog maar uit om musea en tentoonstellingen te bezoeken. Eertijds kwamen alle mu ziekliefhebbers en kunstkenners bij haar thuis, iedere eerste zondagoch tend van de maand. Men luisterde bij haar naar voordrachten, naar muziek of bewonderde haar schilderijenverza meling, die zij van haar man had ge- erfd, en die zij zelf met zeer veel goede smaak aanvulde. Haar man was arts, afkomstig uit Lotharingen met een gro te passie voor schilderijen. In zijn ver zameling had hij kostbare werken van Dufy, Utrillo, Chagall, Vlaminck, veel Chinees porselein en zeldzame boeken. In 1953 schonk mevrouw Amos haar ge hele collectie aan de stad Parijs, die haar in ruil daarvoor een lijfrente be taalde, zodat zij zonder zorgen na de dood van haar man verder kon leven. Aanvankelijk dacht men dat de gehe le collectie door de brand was vernield, maar de brandweer heeft zo snel inge grepen, dat van de 15 vertrekken slechts 3 totaal zijn verwoest. Daar is de scha de onherstelbaar. De andere schilderij en hebben niet of slechts zo weinig ge leden, dat de restauratie geen al te grote moeilijkheden zal opleveren. LONDEN (AP) De Britse premier Harold Wilson en zijn minister van Buitenlandse Zaken George Brown, zijn gisteravond per vliegtuig naar Rome vertrokken voor de eerste van een reeks conferenties om de Britse kansen op toetreding tot de EEG te beproeven. Voor zij morgen naar Londen terug keren, zullen zij door Paus Paulus in audiëntie worden ontvangen. In de komende zes weken zullen Wilson en Brown alle zes landen van de EEG bezoeken. Hun volgende reis, op 24 en 25 janua ri, gaat naar Parijs waar zij het naar kan worden verwacht het moeilijkst zul len krijgen. Het duo gaat op 31 januari en 1 fe bruari naar Brussel, op 2 februari naar Luxemburg, op 14, 15 en 16 februari naar Bonn en op 26 en 27 februari naar Den Haag. Het uitgebrande pand aan de Rue di Rivolidichtbij de Place de la Concorde. PARIJS (A.P.). De Westdultse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger is met de leden van zijn Westduitse dele gatie zaterdagmiddag per vliegtuig uit Parijs vertrokken na twee dagen van besprekingen met president Charles de' Gaulle en do Franse regering. De Franse minister van Buitenlandse Zaken nam op het vliegveld Oiiy af scheid van Kiesinger. Bij zijn terugkeer in Bonn verklaarde deze goede resul taten te hebben geboekt in zijn bespre kingen met De Gaulle. „Wij zijn erin geslaagd het Frans- Duitse verdrag voor samenwerking nieuw leven in te blazen", zo zei Kiesin ger op het vliegveld waar hij door ver slaggevers werd opgewacht. „GOD IN NEDERLAND' Kerken bekeken Margrietenquête DRIEBERGEN (ANP) In het weekend hebben vijftig vertegenwoordi gers van Katholieke, Hervormde en ge reformeerde Kerken zich beraden over de resultaten van de enquête God in Ne derland, die onlangs door het weekblad Margriet werd gehouden. De deelnemers waren van mening, dat de Kerken zelf al eerder een dergelijk onderzoek hadden moeten instellen. Men drong aan op het houden van een verdergaand en continu onderzocht of de geloofsverkondiging op beslist zouden moeten worden vrijge maakt. Prof. G. H. L. Zeegers, die het gesprek inleidde, noemde de enquête een spiegel, die alle geestelijken van Nederland moet worden voorgehouden. Hier is in zekere zin het falen van de Kerken geregi streerd, zei hij. Dat kan een uitdaging zijn om het in de toekomst beter te doen. Door de deelnemers werd aangedron gen op een gezamenlijk optreden van de Kerken in belangrijke aangelegenheden: reacties op actuele gebeurtenissen, voor lichting over de onderlinge samenwer king zo mogelijk via een oecumenisch persbureau. Voor alle Kerken werd het van groot belang geacht, zich aan de hand van de Margrietenquète een indruk te vormen van het beeld, dat de leden hebben van hun eigen en van de andere kerkgenoot schappen. Vooral moet grondig worden onderzicht of de geloofsverkondiging op de juiste wijze en met het juiste effect de mensen bereikt, met name vla de pre diking. RUSSELSHEIM (AP) Een woord voerder van de vakbond by de Duitse Opelautofabriek in Rüsselsheim, heeft ver klaard dat drieduizend werknemers door de directie ontslag zal worden aangezegd. De ontslagen zullen „binnen een rede lijke periode" van kracht worden. De di rectie heeft als reden voor de ontslagen opgegeven het dalen van de afzet in de Duitse automobielindustrie. Merapi weer aan het werken DJAKARTA (A.P.). Zeven dorpen in de omgeving van de rommelende vulkaan Merapi op Midden-Java moeten ontruimd worden, zo bericht Antara, De vulkaan kwam op 12 januari tot leven. Sedertdien spuwt hij as en lava. Hoewel door de dichtbevolkte streek een lavastroom van negen kilometer kronkelt, zijn er geen doden of ge wonden. KINSJASA (Reuter) De regering van Kongo heeft besloten geen beslag te leggen op de eigendommen In Kongo van de Societé Generale de Belglque, die verbonden Is met de Union du Mi nière du Haul Katanga". De Kongolese regering had gedreigd de eigendommen in beslag te nemen als Union Minière zondag om middernacht niet rond 540 miljoen gulden zou hebben betaald. De regering in Kinsjasa stelde deze eis op 31 december van het vorig jaar toen zij de vorming van een nieuwe in Kongo gevestigde maatschappij be kendmaakte ter vervanging van de Uni on Minière die in Brussel gevestigd is. Die 540 miljoen gulden vertegenwoor digden volgens de Kongolese regering de waarde van het kobalt en andere ertsen, die uit Kongo waren geëxporteerd. De Kongolese regering liet zondag weten, dat zij de Union Minière zou scheiden van de societé Generale de Bel- gique en alleen de Union Minière en haar dochtermaatschappijen zou aan vallen. Een bijeenkomst van de ultrarechtse N.D.P. in Stuttgart moest als gevolg van een geweldig tumult, veroorzaakt door tegenstanders van de N.D.P., gesloten worden. Achter de spreker verschijnt een politiefunctionaris, die de aanwezigen gelast de zaal te verlaten. SALISBURY (Reuter-AFP) In Rho desië wordt in het geheim gewerkt» aan de oprichting van een nieuwe politieke party, die een koers links van premier Ian Smiths Rhodeslsch front zou moeten va ren, aldus politieke zegslieden in Salis bury. Achter de nieuwe partij die voorlopig de reconstructiepartij wordt genoemd zouden vooraanstaande zakenlieden staan die ontvreden eijn met de wijze waarop de regering de onderhandelingen over de onafhankelijkheidskwestie met Engeland heeft gevoerd en zich ongerust maken over de toekomst van Rhodesië. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Intercommunie, die niet erkend wordt door de eigen Kerk en misschien door geen enkele Kerk, ls geen intercommunie. Want hoezeer ook probeert de eenheid te beleven, er blyft een scheiding tussen het geloof der deelnemers en er blijft een breuk tussen de Kerken. Die kan door een gezamen lijke eucharistieviering op eigen gezag niet worden opgeheven". Dit zei mgr. J. G. M. Willebrands, secretaris van het secretariaat voor de eenheid, gisteren op de jaarvergadering van het genoot schap voor de Stille Omgang te Amster dam. Hoewel hy de naam van de SjaloomgToep niet noemde, was het dui delijk dat hij o.a. de activiteiten van deze groep op het oog had. Het algemene the- van zijn betoog was: de eucharistie, sacrament van de eenheid. Mgr. Willebrands herinnerde eraan, dat de Nederlandse bisschoppen in hun herderlijk schrijven over de oecumene de gelovigen hebben verboden, op eigen ge zag tot intercommunie over te gaan. Doen zij dit toch „dan zaaien zy nieuwe ver deeldheid, in plaast van de bestaande tot oplossing te brengen". Hij vond het zin loos zich tegen de bisschoppen op een persoonlijk charisma te beroepen, omdat ook dit onder het oordeel van de bis schoppen valt. Spreker vroeg zich af, of degenen, die nu al tot intercommunie overgaan, wel de bereidheid hebben om het lijden van de kerkelijke verdeeldheid te dragen. „Ik ken dat pijnlijk gevoel", zei hij, „heel dicht bij elkaar te staan en toch niet sa men de eucharistie te kunnen vieren. Ik ken de verschrikkelijke ervaring van de gescheiden vieringen, maar ik kan m|j aan dat l|jden niet onttrekken door een kerkelijke eenheid te suggereren die er nog niet is. Misschien is geduld wel vruchtbaarder voor de eenheid, vooruitlopen op de feiten". H|j vond het Jammer dat bepaalde oecumenische figuren zo gauw voor uitge rangeerd worden verklaard, omdat ze niet meer mee zouden kunnen. „Ik denk daarb|j niet aan m|j zelf', zei hij, „maar aan mannen als Congar en Visser 't Hooft. Men zegt zo gauw: die ls uit de t|jd, daar kunnen we niets meer mee be ginnen. Maar dat is onrechtvaardig en liefdeloos. Deze mensen kunnen met Paulus antwoorden: Ik heb meer geleden (onder de verdeeldheid der Kerkn) dan rtl". In de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam zijn gisteren de Albert Schweitzerprijzen uitgereikt. De prijs voor de geneeskunde ging naar dr. Ben Assa uit Israël. De twee prijzen voor christelijke en humanitaire arbeid mejuffrouw A. B. Korndörffer, heilpedagoge en logopediste te Oosterbeek en dr. Heinrich K. E. Grüber, emeritus n Duitsland te Berlijn. predikant van de Evangelische Kerk Spreker wees erop, dat de gescheiden Kerken de eenheid het best kunnen die nen. door de trouw aan het eigen geloof- goed zo hoog mogelijk op te voeren en door zelf de eucharistie, sacrament van de eenheid te vieren. Over het re formatorische avondmaal zei hij, dat ook dit in waarheid een bron van eenheid voor de Kerk van Christus kan zijn. Mgr. Willebrands maakte deze opmer kingen in een breed opgezet betoog, waar in h|j als factoren van kerkelijke een heid noemde: Het Woord, de Geest en de eucharistie. „Deze kerkleer is nieuw", zei hij, „en wij vinden alle spanningen van het nieuwe in de concilieteksten te rug. Maar wij z|jn op de goede weg naar een geestelijke pacificatie en een broe derlijke gemeenschap, waarbij de uitwis seling tot een dialoog wordt, die de ge meenschap bevestigt". Spreker ging ook concreet in op de betekenis van de Stille Omgang voor deze tijd. Na gesteld te heb ben. dat, het hier om een devotie gaat. die niet tot het wezen van de geloofs schat behoort, noemde h|J als positieve elementen: het feit dat de Kerk hier niet als institutie verschijnt, dat alles verloopt in de nacht en in stilte, zodat elke schijn van triomfalisme kan worden vermeden. Hy vroeg niet te veel nadruk te leggen op het massale maar od de persoonlijke beleving. Verder zou men de Stille Omgang kunnen zien als een boetetocht voor de schuld aan de ver deeldheid der Kerken. T|jdens de rondvraag werd meege deeld dat de vorig jaar aangekondigde enquête onder de deelnemers van de Stille Omgang, dit jaar zal worden ge houden. Iemband merkte op, dat het wellicht beter zou zijn een enquête onder de geestelijkeen van Nederland te or- ganiseren, omdat van hun z(jde dikwijls maar weinig begrip en medewerking werd ondervonden". Anatoli de Grunwald overleden LONDEN De Britse regisseur Ana- tole de Grunwald is vrijdag na een langdurig ziekbed in Londen overleden. Hij was 56 jaar. De in Sint-Petersburg geboren De Grunwald schreef en regis seerde films als „The way to the stars". ..The yellow Rolls Royce" (met Ingrid Bergman en Rex Harrison) en „The VIP's" (met Elizabeth Taylor en Ri chard Burton) en „The Winstlow boy" met Michael Redgrave. Zijn laatste produktie, nog niet op het witte doek verschenen, is „Strangers in the house", waarin James Mason en Geraldine Chaplin de hoofdrollen ver vullen. In juni onderging de regisseur een zware operatie, nimmer geheel herstelde. Kallay overleden. Nicholas Kallay, premier van Hongarije tijdens de kri tieke jaren van de tweede wereldoorlog die vooraf gingen aan de inval van de Duitsers, is zaterdag na een langdurige ziekte in zijn woning in New-York over leden. Hij is 79 jaar geworden. DEN HAAG (ANP). Op weg naar Tunis, waar hij een week met vakantie zou gaan, is in de T.E.E. van Amster dam naar Brussel zaterdag plotseling overleden de jour nalist mr. E. Elias uit Den Haag. De heer Elias, één van de bekendste figuren in de Nederlandse journalistiek, is 66 jaar geworden. Onder het lezend publiek verwierf hij zijn grootste bekendheid met zijn rubriek „Praetvaria" in Else vier. Verder leverde hij bijdragen aan tal van andere bladen, onder verschillende namen, waarvan een van de bekendste werd „Hendrik Hagenaar" in Het Vaderland. Mr. E. Elias werd op 12 septem ber 1900 geboren in Den Bosch. Na zijn rechtenstudie in Leiden begon hij zijn journalistieke loopbaan bij Ide Nieuwe Rotterdamse Courant. Zijn in zijn studententijd gewekte belangstelling voor het zionisme maakte hem ook redacteur van de „Joodse Wachter". In de oorlogsjaren en direct na de oorlog was hij ln voorlichtingsfunc ties werkzaam op Curaqao en ln New-York. Daarna was h|j vast verbonden aan de redactie van „Elseviers weekblad". Vervolgens beoefende hij de journalistiek als free lance. Er verschenen van zijn hand ook wat belletristische werk jes. Het stoffelijk overschot zal mor genochtend om elf uur ter aarde worden besteld op de Israëlitische begraafplaats te Wassenaar.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5