Ivoorkust" w DER SPIEGEL: twintig jaar schieten op Bonn de mooiste naam ter wereld BODEM LAND Aanvaller van minister Strauss thans diens woordvoerder ZATERDAG 14 JANUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAiiiNA 9 Ivoorkust is een zeer jong land. Zinnebeeld hiervan vormt dit tafereeltje: jonge Afrikaanse vrouw met haar baby in een doek op de rug. ABIDJAN Vanuit kamer 908 kon ik de hele stad overzien. Hotel Ivoire, in Hilton- stijl gebouwd door zakelijke Amerikanen volgens de plannen van een uit Berlijn stammende Israëlische architect, is eigen dom van de Intercontinental Corporation. Het is een reusachtige koelkast temidden van de equatorhitte. Het leger bedienden wordt geleid door een Nederlander en een Duitser. Het enige, wat mij niet geheel in orde leek, is de boekhouding. Het hotel ligt iets boven de grote lagune van Abidjan. Vanuit mijn kamer had ik een goed zicht op de tegenstellingen van deze in Amerikaans tempo groeiende hoofdstad van een bijna 4 miljoen zielen tellend volk, waarvan ca. 15.000 blanken zijn. De Afri kanen beslissen, de blanken verstrekken adviezen. vol goud en diamant, van koffie en cacao Overal in Abidjan staat nieuwe hoog bouw naast oude laagbouw, zeer goed verzorgde groenaanleg onder suizende palmen. De schoonheid van deze stad spiegelt zich in de lagunes. Hier kan men niet zeggen waar de zee ophoudt en het land begint. Tot diep in het land reikende waterarmen zijn de aderen van het verkeer, de voeding en de wel stand. Beneden mijn hotel droomt on der palmen, die schuin over het water neigen, het oudste woongedeelte van de stad, Cocody. De lemen hutten moes ten wijken voor blikken golfplaten. Maar nog steeds zijn de zwarten het snelste in de uitgeholde boomstammen van hun voorvaderen. Het land, met de mooiste staats- naam ter wereld, „Ivoorkust", is on geveer zo groot als Oost- en West-Duits- land samen. Een vijftig jaar geleden stond het nog in geen enkele atlas ver meld en gold het als deel van Noord-Gui nea wiens kusten wegens him produk- ten wereldberoemd waren. Geografisch heten ze ook heden ten dage nog, be ginnend in het westen, Peperkust, Ivoor kust en Slavenkust. Het waren echter vooral mensen, die hier eeuwenlang goedkoop verhandeld werden. De streek rond Abidjan leverde daarnaast de mooiste en grootste olifantstanden. De ivoorkust of Tandkust heette vroeger ,,de kust van de boze geesten". Mis schien werden daarmee de slavenja gers, misschien de huiveringwekkende maskerdragers of de dappere stammen strijders bedoeld. In 1893 werd het gebied officieel Franse kolonie. Sinds 1960 is 't het meest stabie le Afrikaanse land. Bodemschatten, zoals goud, diamanten, bauxiet, mangaanerts, ijzer, tin en koper zijn een goed funda ment voor een levendige handel. Plan tages voor oliepalmen, koffie en cacao, evenals edele houtsoorten completeren de kansen van de staat. De landbouw aan de Ivoorkust eist een permanente strijd tegen het alles overwoekerende oerwoud. De Europese landbouwgemeenschap verleent hulp. Ze heeft de ontginning van 22.000 ha oer woud uitgeschreven. „Communist" Tweemaal sprak Ik met de staatspre sident. de 61-jarige Felix Houphouet- Boigny. Het is een kleine man met een opvallend hoog voorhoofd en de goedige ogen van een kinderarts. Deze zoon van een hoofdman studeerde, nadat hij de missieschool had bezocht, medicijnen In Dakar, werd arts, later cacao- en koffie planter en ten slotte politicus en par tijleider, die in het begin z\jn sym pathie voor het communisme niet ver heelde. Hoewel hy eens de leider was van een oproer tegen Frankrijk, werd hy minister van Koloniën in het ka binet Mollet te Parijs, maar maakte la ter de Fransen boos doordat hij voor zijn land volledige onafhankelijkheid eis te. Heden is hij een van de meest ge achte en standvastige Afrikaanse politi ci, misschien zelfs de sterkste. Op een onafhankelijkheidsfeest, dat gepaard ging met parades, dansen en bals in Abidjan, kon ik mij ervan over tuigen hoe geliefd deze president is. Toen ik de president op zijn grote farm vroeg of hij plannen had voor landverdeling, scheen hij het niet op te vatten als een toespeling op zijn communistisch verle den, maar antwoordde gelaten: Wij heb ben hier zoveel land en zo weinig men sen. Wie van mijn volk het ontgint, die is ook de eigenaar ervan. Rust en verstand De Afrikaanse prominenten hebben tegenover mij onomwonden toegegeven dat Houphouets democratie de stevigst gevestigde van Afrika Is geworden. De 61-jarige houdt niet van grote woorden en theatraal optreden, zoals andere be kende Afrikaanse leider; dit doen, b.v. Sekou Touré, Nyerere, Nkroemah en Kenyatta. Als medicus neemt hij met rust, vertrouwen en verstand de proble matiek van de bevrijding van Afrika ter hand. Hij neemt geen air aan en voelt zich ook niet de redder van Afrika, hoogstens redder van zijn staat met vier miljoen zielen, wiens natuurlijke rijkdom hij ln de waagschaal durft te De Ivoorkust is het derde koffie-ex- portland ter wereld, het vierde voor cacao, het vijfde voor ananas en bana nen. Zijn edelhoutsoorten zijn wereld beroemd. Palmolie, rubber en rijst zijn produkten, die hard op weg zijn zich een plaats op de wereldmarkt te ver overen. De Ivoorkust is een eenpartij - staat. Desondanks geeft het leven van alledag en de feestdag van dit land, niet de indruk dat de bevolking zich in een dwangpositie bevindt. Juist het te gendeel was het geval. By de grote pa rade voor de lagune van Abidjan was het een weldaad te zien dat niet het militaire domineerde. De in dit oer- woudland welig bloeiende folklore be heerste alle feestelijkheden. Natuurlijk trokken ook pantserwagens langs en goed bewapende valschermjagers en lijfgardes marcheerden voorby. Maar heeo, in gelijke mate bejubeld door de zich verdringende bevolking, trokken jeugdorganisaties voorbij (niet enkel de jeugd van de staatspartij, maar ook padvinders, evenals arbei ders- en boerengroepen)By dit alles, net als in een feestcorso, rijk versierde wagens met de vruchten en industrie- produkten van het land. Geen experimenten Natuurlijk heeft Houphouet deze wel vaart en de welstand van de staatsbur gers niet zonder bondgenoten tot stand gebracht. De vroegere aanhanger van het marxisme wijst alle experimenten af en onderhoudt geen diplomatieke be trekkingen met communistische landen. Zelf de voornaamste boer van het land is hij voorstander van private onder nemingen. Frankrijk, de vroegere ko loniale heerser, de V.S., Duitsland en Israël verlenen hef land daarbij econo mische en technische hulp, die lonend Dansend verder F^fepnouet schaamt zich echter niet voor de stammen, die in het binnenland nog steeds in handen zijn van tovenaars en medicijnmannen. Hij laat de stam groepen mannen en vrouwen met geta- Aan de rand van Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust, wordt de visvangst volgens eeuwenoude traditie bedreven. Uitgeholde boomstammen doen nog steeds dienst als vissersboten. toueerde ebbenhouten gezichten op de de borst, verloor daarbij zijn lange len dendoek. Zeker zou hij gebloosd hebben, onafhankelijkheidsfeesten optreden met hun dansen. Heel indrukwekkend vond ik dit in het oerwoud van Banco nabij Abidjan. Het was een vulkanische uit barsting. Dansers en danseressen sche nen buiten bezinning te zijn. De voordan ser, met een klein glinsterend gouden kruisje op zijn naakte harige getatoueer- als zijn zwarte huid dit had toegelaten. Hij verdween en twee meisjes met neer geslagen langwimperige oogleden spron gen in de bres. Felgekleurde sieraden en blinkende tanden. De gasten, waardige mannen in rwart Europees civiel, gingen zo ln het schouwspel op, dat zij met het ritme meeklapten, meedansten en trap pelden. Houphouet, de geduldige staats- chef van de Ivoorkust zat erbij met een wijze glimlach. (Van onze correspondent in Bonn HAMBURG. De dag zou ongemerkt voorbij zijn gegaan, indien niet de liberale vrye democratische party uitgever-hoofd redacteur Rudolf Augstein die zelf deze party zeer na staat een gelukwenstele- gram had gestuurd ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van het Hamburgse nieuwsweekblad. dat hy oplichtte en groot maakte, „Der Spiegel". Augstein zelf is trouwens van mening, dat de geboortedatum van „Der Spiegel" een beetje moeilijk vast te leggen is, omdat aan de uitgave van dit weekblad gedurende zes weken een ander weekblad voorafging, dat „Die Woche" heette. Hij gaat er echter mee akkoord, dat met het nummer van 2 januari jongstleden de twintigste verjaardag van zyn blad werd gevierd. De oplage van het eerste nummer van „Der Spiegel" telde 15.000 exemplaren. Twintig jaar later was zy gegroeid tot 950.500, voorwaar 'n publicistisch succes, zelfs in het „Wirtschaftawunderland" West-Dultsland. ,,Der Spiegel" is een instelling geworden. Het blad is uit het huidige West-Duitsland niet meer weg te denken. Toen hy „Der Spiegel" in 1947 op de markt bracht, was Rudolf Augstein 23 jaar. Hy begon zoals de liberale F.D.P. het in haar gelukwenstelegram uitdrukte te schieten op een leeftijd, waarop hy eigeniyk nog geen geweer in de handen had mogen nemen. „Der Spiegel" schiet nog steeds lustig verder, hoewel de toon van het weekblad sindsdien toch aanzienlijk gematigder is geworden. „Tenslotte zijn we ook twintig jaar ouder geworden." meent Rudolf Augstein zelf. „Der Spiegel" heeft er zich niet zoals de meeste dag- en weekbladen mee tevreden gesteld het verloop van de geschiedenis te registreren. Het heeft zelf herhaaldelijk geschiedenis gemaakt. „Der Spiegel" is zelfs internationaal beroemd geworden om de vele Bonnse affaires, die het blad aan het licht bracht. Dat begon al ln 1949, toen er sprake was van de verdeling van corruptiegelden by de keuze van Bonn als voorlopige hoofdstad van de Bondsrepubliek. Het eindigde voorlopig in oktober 1963, toen de tegenwoordige vice-chef van het „Bundespresseamt" in Bonn als adjunct-hoofdredacteur van „Der Spiegel" bedoeld is Conrad Ahlers het beroemde artikel schreef, waarin hij stelde, dat ds Westduitse strijdkrachten ln geval van oorlog sleohta „beperkt bruikbaar" zouden zyn. Volgens de toenmalige minister van Defensie, Franz-Joseph Strauss, bevatte dit artikel vele staatsgeheimen. Hy gelastte een justitieel onderzoek tegen „Der Spiegel". Vele „Spiegel"-redacteuren belandden achter de tralies, inclusief Augstein en Conrad Ahlers (die in Zuid-Spanje werd opgepikt). Het bondsgerechtshof in Karlsruhe, West- duitslands hoogste gerechtshof, heeft Intussen alle beschuldigingen gesepo neerd en de „beklaagden" buiten ver volging gesteld. Van het verwijt van landverraad is niets meer overgebleven. Ahlers heeft vriend schap gesloten met Franz-Joseph Strauss, wiens financiële politiek hy nu als rege ringswoordvoerder zal moeten uiteenzetten en zo nodig verdedigen. Ook Augstein en Strauss staan niet meer (zo) vyandig tegenover elkaar ln het jubileumnummer kwam een langdurig ..Spiegel"-gesprek voor. dat Rudolf Augstein persoonlijk met minister Strauss voerde. Negatief „Der Spiegel" is ongetwijfeld het meest-gelezen weekblad ln West- Duitsland. Het is ongetwyfeld ook het meest-bekrltlseerde. Persooniyk zyn wy van mening, dat „Der Spiegel" te vaak al te negatief is. Wie „Der Spiegel" leest, moet vaak de indruk krygen, dat er aan West-Duitsland en zyn organisa ties en instanties eigeniyk geen haar deugt „Der Spiegel" heeft hoogst zelden eens wat goeds over West- Dultsland ia vertellen. *Der Spiegel" Rudolf Augstein, hoofdredacteur levert daarmee de vyanden van de i riaal om tegen Bonn te ageren. „Der Bondsrepubliek met name de com- Spiegel" beschouwt zichzelf wel niet zo, munisten achter de muur en het prikkel- I maar het blad wordt vooral na de draad in Pankow waardevol mate- I totstandkoming van de grote coalitie in I Bonn aangezien voor de enige ware oppositie ln West-Duitsland. En er is nog een gevaar: het is bekend, dat voortdurend knallen mensen doof maakt. Zo kan net zijn, dat op de lange duur „Der Spiegel" niet meer serieus wordt genomen, omdat ondanks „Der Spiegel" toch nog altijd velen in West-Duitsland van mening zijn, dat het er nog lang zo slecht niet is als het soms in Augsteins weekblad wel eens wordt voorgesteld. Zeker, ook „Der Spiegel" heeft in de loop van twintig jaar tyds zijn mening herhaaldelijk moeten wijzigen. „Alleen wanneer men een sektariër zou willen worden, kan men by een eenmaal ge vormde mening biyven," zegt Rudolf \ugstein. En hij geeft ook toe. dat „Der Spiegel" zich in de loop van zyn succesvolle be staan talloze malen heeft „vergist". Rudolf Augstein excuseert dit met de omstandigheid, dat er geen krant en geen weekblad ten alle tijde de volle waarheid kan brengen en dat zelfs een blad als de „New-York Times" al een geweldige prestatie levert, wanneer het in doorsnee tachtig procent van de waar heid brengt. Als dat waar is, komt het vooral op het percentage van onwaar heid aan. En dat percentage blijft wel Rudolf Augsteins geheim. Desondanks: ln West-Dultsland zou niemand „Der Spiegel" meer willen missen. En ten einde u gerust te stellen: uw correspon dent behoort qualltate qua weliswaar tot de geregelde lezers van Rudolf Augsteins „Spiegel". de weinige autoriteiten die geen President Felix Houphouet-Boigny van Ivoorkust op de eretribune tijdens een parade in Abidjan. De president zonnebril draagt.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9