S)e Ccid^SoiiAotvt MAO PROBEERT OPPOSITIE IN LEGER UIT TE ROEIEN Staatsloterij mag onbeperkt aantal loten uitgeven Nog stakingen Burgemeester van in Sjanghai Peking vermoord Rusland ageert tegen Chinese leider GEEN Bij Philips moeten 2500 man weg JAMIN Verzoek op heffing max. totoprijs Grote Kerk geschikt voor doop kind Beatrix DANSEN Inval politie in speelhol te Den Haag Voortaan vlees op vrijdagen DANSEN Staatsgreep in Togo kleuren-tv an. 68 PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franco per post 15.40. ADVERTENTIES 22 ct p mm. Telefoontje» 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) VRIJDAG 13 JANUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZELFDE TEMPERATUUR In het algemeen veel bewolking en voomamelitk ln het zuiden van het land plaatselijk mist. Overwegend droog weer. Zwakke, ln het noor den van het land overwegend matige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering ln temperatuur. 58e jaargang, no. 17.037 Aanpassen aan gestegen vraag (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer Is gisteren akkoord gegaan met een wijzi ging van de wet op de kansspelen. Hier door wordt het mogelijk, dat de staats loterij het aantal series, dat zij per lote rij kan uitgeven, aanpast aan de geble ken vraag naar loten. Tot dusver moch ten per loterij ten hoogste 5 series van 100.000 loten worden uitgegeven. Tegelijkertijd hoopt men de „vlucht" naar buitenlandse (Duitse) loterijen in te dammen. Alleen de AR, SGP en de heer Voogd (ex-Boerenpartij) stemden tegen deze wetswijziging, omdat zij ge kant zijn tegen uitbreiding van mogelijk heden om te gokken. Minister Zijlstra (Financiën) zei naar aanleiding van gemaakte opmerkingen: ,,Ik heb de staatsloterij niet uitgevonden. Als de staatsloterij niet bestond, zou ik niet voorstellen haar in te voeren. Nu er een situatie is, waarin zelfs zwarte handel in staatsloten wordt gedreven, is er aanleiding om tot uitbreiding van het gantal loten over te gaan." De bewinds man merkte voorts nog op. de taak van de overheid als hoedster van de moraal als een beperkte taak te zien. Minister Zijlstra zei ten slotte desge vraagd nog niet te weten, of reeds per 1 maart a.s. meer staatsloten zullen kun nen worden uitgegeven. De heer Witteveen (VVD), die namens ds vaste commissie „verslag over het wetsontwerp uitbracht, deelde mee, dat een adres van de Stichting Nederlandse Sporttotalisator is ingekomen, waarin wordt aangedrongen op de opheffing van maximale totoprijs van 100.000 gul den. teneinde concurrentie van buiten landse loterijen tegen te gaan. (Van o t correspondent) BREDA De Utrechtse hoogleraar prof. L. W. G. Scholten, die staatsrecht doceert aan de K.M.A. te Breda, heeft in een radiopraatje, getiteld „vorsten hu wen burgers" gezegd, dat het aanbeve ling zou verdienen als plaats voor de doopplechtigheid voor de baby, die prin ses Beatrix verwacht, de Grote Kerk van Breda te kiezen. „De keuze van de Grote Kerk", zo lichtte professor Scholten ons toe, „zou kunnen dienen als tegenhanger van Am sterdam, waar immers de trouwplechtig heid plaatsvond." Prof. Scholten („ik dweep met de Bredase Grote Kerk") motiveerde zijn suggesties als volgt: „De stad Breda is door de eeuwen heen nauw verbonden met de oer-Nederland- se familie van Nassau's. Breda verte genwoordigt in het zuiden toch eigen lijk ons vorstenhuis. Breda's grondge bied is vanouds Nassau's grondgebied. De keuze van de Baroniestad als plaats voor de doopplchtigheid van een oranjekind spreekt mij dus veel meer aan dan bijvoorbeeld Baarn of Den Haag, bovendien, aldus prof. Scholten, is gebleken, dat zowel prinses Beatrix als prins Claus grote belangstelling hebben voor de Grote Kerk. (zoals be kend heeft prins Claus bij zijn werkbe zoek aan de K.M.A. op eigen verzoek de kerk voor de tweede maal bezich tigd). (ADVERTENTIE) in Hotel De Stad Rome te WARMOND- VRIJDAGAVOND The Sky Devils ZATERDAG- en ZONDAGAVOND The Black Silhouets De vraag naar staatsloten is zo grootdat men tijdig in de rij moet gaan staan om niet met het bordje „uitverkocht" te worden geconfron teerd. Dat is binnenkort niet meer nodig. De uitgifte van het aantal loten mag worden aangepast aan de vraag. ZESTIEN ARRESTATIES (Van t verslaggevers) DEN HAAG Bfl een inval in een ipeelhol aan de Breukelensestraat te Den Haag heeft de Haagse politie gisteravond een aantal roulettespelers volkomen ver rast .Er werden in totaal zestien aanhou dingen verricht, waarbij de bankhouder en de bewoner van het huis. Tevens werd een paar duizend gulden in beslag genomen. De roulettespelers zijn gisteravond verhoord voordat een proces verbaal tegen hen werd opgemaakt. De bankhouder en de bewoner van het huis zijn ingesloten en worden vandaag ver- UTRECHT (KNP) De vastenbrief van het Nederlandse episcopaat zal dit jaar ondermeer handelen over de op heffing van de onthoudingsplicht op vrij dagen. In de laatste bisschoppenvergade ring is de inhoud van de vastenbrief aan de orde geweest. PEKING Reuter-A.P.). Het Chinese leger is de straat op ge stuurd „om de culturele revolutie te verbreiden en de tegenstanders van Mao Tse Toeng te verplette ren". Er blijken aanwijzingen te bestaan dat er zieh ook onder het leger anti-Maogroeperingen be vinden, gezien de opmerkingen in het blad van het leger: „Laten wij beginnen strijd te voeren tegen een handvol koppige elementen binnen de strijdkrachten die een bour- geois-reactionaire lijn volgen". Mao's opdracht tot reorganisatie van het leger zou neerkomen op een poging tot verwijdering van deze groeperingen. In Sjanghai en ook in andere grote steden; zou nog steeds gestaakt worden (Mao heeft via de radio de arbeiders laten aan sporen weer aan 't werk te gaan), boven dien ligt het openbare vervoer nog in de war en is het werk in de haven zwaar gestagneerd. Propagandaleider Tao Tsjoe zou. op weg naar Kanton, gearresteerd zijn Pekings voormalige burgemeester Peng T8jen is. volgens geruchten, doodge schoten en de vroegere defensieminister maarschalk Peng Teh Hoeai zou. na een sprong van een dak ernstig gewond of dood zijn Duizenden militairen verschenen van- Vier winnaars in sporttoto (Van sportredactie DEN HAAG De cijfers van sport toto 27 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelnemers: 602.933; inleg: 828.327.60; pr ij zenbedrag: 285.116-, eerste prijs 156.813,80 4 meldingen, bru to per kilom 39.203.40; tweede prijs 85.534,80 119 meldingen, bruto per ko lom ca. 718.derde prijs 42.767,40. Dit bedrag gaat over naar de volgende toto. Hoortwat klokt daarkinderen ZONDAGMIDDAG The Shoes ADVERTENTIE IN Dancing Groenendijk OP ZATERDAG 14 JANUARI A.S. met medewerking van THE SHOES (Ben van Nederlands beste beatgroepen) AANVANG :- 8 UUR. Toegang onder voorbehoud. daag ln de hoofdstraten van Peking om uiting te geven aan hun „vreugde over de aangekondigde vorming van een commis sie voor de culturele revolutie in het leger". Er werd druk gezwaaid met Mao's rode boekje en op vrachtauto's werden portretten meegevoerd van de oude lei der. Volksdagblad en Rode Vlag roepen op tot „verzet tegen het economisme en verplettering van de laatste tegenaanval van de reactionairen". Volgens Tsjechische waarnemers zijn de volgelingen van Lioe en Teng opvallend weerbaar. De gebeurtenissen in de grote steden als die tenminste werkelijk zijn voorgevallen bewijzen dat de provin ciale en gemeentelijke partijcomités zich in aanzienlijke mate achter Lioe en Teng stellen. Aangezien deze comités door de arbeiders gesteund worden, zijn zij in staat de economische factor aan de politieke te koppelen. Er zijn redenen om aan te ne men dat er ook nog een scheuring is in de groep Mao-Lin Piao Premier Tsjoe En Lai heeft zich uitgesproken voor Mao's proletarische lijn. maar werpt zich op als beschermer van Lioe en Peng en verzet zich tegen aanvallen op hen. Hij zou dit doen in overeenstemming met de opvat tingen van Man Tse Tneng zelf. waarmee hij zich evenwel verwijdert van de groep Lin Piao. De toekomstige ontwikkelingen zijn. aldus Tsjechische waarnemers, moei lijk te voorspellen. Dat er een veelbete kenende verschuiving in de machtsverhou dingen gaande is. is wel zeker. In Moskou is men druk doende om de reputatie van Mao Tse Toeng grondig te vernietigen. De zwaarste aanval is eerst daags te verwachten: de beschuldiging dat Mao de Russische denkbeelden over de guerrilla heeft gesloten om de grote strateeg uit te hangen Een venijnige per soonlijke aanval op Mao Tse Toeng werd onlangs op literair gebied gedaan, toen een literair blad de gedichten van Mao Tse Toeng kwalificeerde als „nonsens die niemand begrijpt" Langzamerhand wordt het Russische volk op de hoogte gesteld, dat Mao (China) de grote potentiële vij- vEen frisse ochtendwandeling,Jt gives you, a real kick" zal dit i min of meer hippe uitmonstering gestoken ..Rollend gesteente" hebben gedacht. Die kick hebben de Stones wel nodig; ze vertrekken deze iveek naar de V.S. voor een optreden in de Ed Sullivanshow. Eerst nog even 'n hapje frisse Londense lucht. Aldus besloten (van links naar rechts) Charlie, Mick, Bill, Keith en Brian. ie. de hoofdst i Togo -cdecld. Deze drie heren houden zich niet besig met een of andere merkwaardige soort wandelstokeaioercitie, maar zijn dood serieus aan het werk. Het zijn inspecteurs pan de Londense waterleiding, die, om lekken op te sporen, gebruik maken van een essehouten stok met beukehouten oorstuk. Deze methode blijkt in deze tijd van computert, atoomenergie en automatisering nog steeds de beste. In de radiouitzending uit Lome werd de stafchef van het leger, kolonel Eya- dema, het nieuwe staatshoofd genoemd. Op 21 november van vorig jaar wist president Grunitzky een staatsgreep te verijdelen van aanhangers van de ver moorde voormalige president Sylvanus Olympio. Grunitzky was de eerste premier van togoland toen dit mandaatgebied de voormalige Duitse kolinie Togo in '56 als autonome republiek in de Franse Unie werd opgenomen. Toen Togo in '59 onafhankelijk werd, week Grunitzky uit naar Ghana en werd Sylvanus Olym pio tot eerste president van het land be noemd. In 1963 keerde Grunitzky terug naar Togo, nadat president Oylmpio bij een staatsgreep van het lger was ver moord. Togo ligt aan de Westafrikaanse kust, tussen Ghana, Dahomey en Opper-Volta en heeft een oppervlak van ongeveer 78.000 vierkante kilomater. Do bevolking telt 1,6 miljoen zielen. 1 Voor Alfred is bevel bevel JOHANNESBURG, (A.P.). Voor Alfred, de Afrikaanse loopjongen, Is een bevel een bevel. Daarom verbrand de hy een kostbare elektrische reken machine by de aannemingsmaatschappy waarvoor hy werkt. De kantoorbediende H. van Vuuren werkte met de machine om op tyd de lonen te kunnen uitbetalen. Plotseling liep de papierrol vast Alle pogingen om de rol weer vry te maken liepen op nieta uit. Tenslotte werd hy woedend en schreeuwde: „Ik bent het zat. Ver brand dat rotding maar". Alfred, die dikwijls de inhoud van prullemanden er oude archiefstukken verbrandt gehoor zaamde. De verkoolde resten van dt rekenmachine werden naderhand in de verbrandingsoven teruggevonden. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Li weerwil van de berichten, waarin wordt gemeld, dat op 1 januari 1968 zal worden gestart met regelmatige uitzending van kleuren-tv.- programma's, vernemen wy van wel ingelichte zUde, dat dit overheidsplan praktisch tot de onmogelijkheden behoort. Niet alleen zullen de t.v.-technici ln Hilversum en Bussum de benodigde studlo-apparatuur minstens een Jaar vooruit dienen te bestellen, maar boven dien moet zeker vier A zes maanden proef worden gedraald, om met de bij zonder ingewikkelde elektronische appa ratuur te leren omgaan. Philips zou reeds in november van het vorig jaar de eerste kleurencamera's af leveren. welke termijn inmiddels is ver lengd tot maart. Komen de camera's eventueel in maart gereed, dan zullen ze op l april naar Duitsland moeten worden gezonden, om aldaar in een nieuwe tv.- reportagetrein voor kleurentelevisie te worden ingebouwd. Dat betekent dat men op dat moment in Hilversum nog niet be schikt over de zes kleurencamera's. die nodig zullen zijn voor het gebruik in de nieuwe *.v.-studlo's 3 en 4, waarvan de bouw en inrichting eerst medio 1968 ge reed kunnen zijn. althans, indien men geen tegenslag ondervindt. Allereerst zal de overheid voor deze studio-installatie» de benodigde gelden beschikbaar moeten stellen. Voordien kan men in Hilversum alleen maar gelaten afwachten. Het is trouwens een open vraag of de regeringscommissaris bereid blijkt, in deze moeilijke financiële periode een verhoging van het uurbedrag voor kleurenproduk- ties goed te keuren. De produktie ln kleur kost minstens een derde meer dan ln zwart-wit Het is begrijpelijk dat Philips, nu de markt voor zwart-wit ontvangers lang zamerhand het verzadigingspunt heeft be reikt op produktie van kleurenontvangers wil overgaan. Maar zijn wij goed inge licht dan bevindt de binnenlandse pro duktie zich in Eindhoven nauwelijks bul ten de laboratorlumfaze. Voorts is het de vraag, wie straks be reid blykt om f. 2500.- voor een kleuren- ontvanger neer te tellen, aangezien men dezelfde uitzendingen evengoed ln zwart wit kan ontvangen- Tussen de bekroning een zilveren koksmuts en het bekroonde gerecht is het enigszins benauwde gelaat zichtbaar van de heer J. Hoppe, kok van het Amsterdamse Hof van Holland. Hij werd gisteren winnaar van een koksioedstrijd in het congrescentrum R.A.I. Zo'n bekroning weegt zwaar op je. denkt de heer Hoppe waarschijnlijk Bijv. d. Heem gaan 250 indirecte personeelsleden af EINDHOVEN (ANP) Philips zal in het eerste half jaar 1967 met onge veer 2500 mensen minder gaan werken. Dat is drie procent van de totale per soneelsbezetting in Nederland van 83.500. Dit werd door de N.V. Philips aan de vakbonden meegedeeld. Voor zover thans is te overzien zal die. noodzake lijke vermindering van personeel even als vorig jaar in de eerste plaats kun nen worden bereikt door het niet geheel opvangen van het normale verloop van het personeel. Verder werden de volgende maatre gelen aangekondigd: wegens noodzake lijke eoncentratie en rationalisatie zul len twee kleinere verspreide bedrijven worden opgeheven, te weten te Sneek (tot voor kort een spreidingsplaats van I de NV van der Heem) en Zaltbommel. Het gebouw te Sneek zal als magazijn worden benut voor de produktie uit de noordelijke provincies. De vestiging te Oosterhout van de NV Volt zal geleide lijk worden overgenomen door de hoofd- industriegroep Elektro-akoestiek, het geen gepaard zal gaan tnet een ver mindering van personeel. In de bedrij ven te Uden, Roermond en Helden-Pa- ningen zal met een klein deel van het personeel tot verkort werken worden overgegaan. Ten aanzien van de NV van der Heem te Den Haag deelt Philips mee, dat het directiepersoneel van de on derneming thans geheel te werk Is ge steld In de telecommunicatiesector. waartoe mede werkzaamheden van de NV Philips telecommunicatie indu strie te Hilversum naar Den Haag zijn overgebracht. Voor zover het zich thans laat aanzien zal het indirect personeel van de NV van der Heem 'n verdere vermindering van ongeveer 250 personeelsleden moeten ondergaan. Deze werknemers zijn niet direct by het produktieproces betrokken, zoals administratieve krachten en tijdschrijvers. De laatste maanden werd het ontslag van circa 500 indirecten aangekondigd. In een aantal gevallen zullen de werk nemers kunnen worden overgeplaatst naar andere Philipsfabrieken, hetgeen vooral mogelijk is door de groei van enkele professionele hoofdindustriegroe- pen. Daar waar de te nemen maatre gelen geen oplossing bieden zal voor de overtollig geworden werkkrachten een afvloeiingsregeling worden getroffen. Over de vooruitzichten van de werk gelegenheid voor het tweede half jaar 1967 stelt de raad van bestuur van de NV Philips gloeilampenfabrieken, dat deze afhankelijk zal zijn van de alge mene economische omstandigheden in- en buiten Nederland. Indien de econo mie weer stabieler wordt zal tot veel verdere inkrimping van de werkgele genheid geen aanleiding zijn ADVERTENTIE engelse snijcaramels van niet duur wol heerlijk

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1