Negentien maal naar de vlakte NOC-voorzitter Ad Paulen: de Wij willen nog wereld voor n steeds kwartje Militairen door met één been in v. d. Kuylen eindtoernooi TOPSCHAKERS BAR SLECHT BETAALD Reis van atletes kan niet doorg aan Verkerk imponeerde Schenk komt in vorm Feijenoord wil pas 5 februari tegen ADO Protesten haddengeen enkele kans FIRMA B. ZEILSTRA FIRMA B. ZEILSTRA DONDERDAG 12 JANUARI 1967 DE LEIDSE COURANT S. PAGINA 1 55 55 DEN HAAG Een onjuist vertaalde. In het Russisch gestelde brief en een tekort aan geld Is de reden dat drie Nederlandse atletes, verspringster Corrie Bakker, hoogspringster Marjan Thomas en 400-meterloopster Lia Louer, een tournee door Rusland onder leiding van Fanny Blankers-Koen in rook hebben zien opgaan. Aanvankelijk kondigde de Kon. Ned. Atletiekunie met trots aan, dat de drie atletes drie weken naar Rusland zouden gaan, waar zjj In Moskou, Riga, Tallin en Leningrad zouden deelnemen aan Internationale indoor - wedstrijden, die met het oog op de tweede Europese spelen op 11 en 12 maart in Praag van grote betekenis waren, aan gezien in Nederland nu eenmaal geen indooraccommodatie aanwezig is. De uitnodiging werd in dank aanvaard en ln de brief, waarjn werd meegedeeld wanneer de Nederlandse afvaardiging in Moskou zou aankomen, werd tevens gevraagd de vliegtickets op te sturen. De atletes werden hiervan in kennis gesteld en zij schakelden op hun beurt in de training om van con ditie naar prestatie, terwijl zij tevens met het oog op de kou in Rusland in Moskou vriest het momenteel 30 graden dikke bontmutsen en laarzen kochten. Gistermorgen kwam er uit Rusland evenwel een telegram met de mededeling dat de vliegreis Amsterdam-Moskou vice versa door de KNAU zou moeten worden betaald, hetgeen op ongeveer 4.000 gulden kwam te staan. De KNAU had echter geen geld. zodat de reis niet doorging en een schone droom tot het verleden be hoorde. „In Nederland wil men nog steeds de wereld voor een kwartje", aldus ir. Ad Paulen. de directeur van het Nederlands Olym pisch Comité, aan wie wij vroegen of er een mogelijkheid bestodn om de KNAU alsnog aan de nodige financiën te helpen. Die mogelijkheid was er niet. De begrotingen voor de sportbonden ten aanzien van de topsport waren niet klaar, al kregen de bonden wel reeds een voorschot. Het beleid in zake de topsport en het programma voor de Europese, wereld en olympische kampioenschappen is geheel uitgestippeld door de sportbond ln overleg met het NOC. dat op zijn beurt de Nederlandse Sportfederatie van advies dient bij de ver deling van de totogelden. Precedent Natuurlijk zou de KNAU naar Rusland kunnen gaan, maar dan moet bijvoorbeeld de afvaardiging naar de open Engelse kampioenschappen vervallen. „Het is nu eenmaal zo", aldus de heer Paulen, „dat de sportbonden al minder krijgen dan het vorig Jaar, omdat de toto onder Invloed van de lotto sterk terugloopt. Wij zouden graag willen helpen, maar het is gewoon onmogelijk, te meer omdat wij, wanneer wij de KNAU zouden helpen, een precedent zouden scheppen tegen over al die andere bonden, die ln verband met Europa-Cup wedstrijden om geld smeken." Overigens komt in de Nederlandse sport steeds meer tot uiting dot bonden, die vroeger met een begroting van 30 a 50.000 gulden werkten en thans over enkele tonnen beschikken, steeds minder activiteiten ontplooien ten aanzien van het technisch werk en wedstrydwezen, terwijl de kosten van de bondsbureaus ten zeerste zijn gestegen Uitstekende resultaten kernploeg SKIËN. De Nederlandse kernploegle den hebben gisteren tijdens Internationale schaatswedstrijden ln de Noorse plaats Skiën enkele uitstekende resultaten be haald. Vooral wereldkampioen Kees Ver kerk imponeerde. Op de sprint bleef hij goed overeind (42,6) en hij had nog ge noeg kracht over voor een prachtige over winning op de vijf kilometer (7.42,5). Hiermee versloeg hij zelfs de Noorse stayer bij uitnemendheid. Fred Anton Maler (7.44.6). Europees kampioen Ard Schenk liet zien. dat zijn grote vorm van het vorige seizoen langzaam aan 't terug keren is. Dit was duidelijk te merken aan zijn verrichting op de 8 000 m., die hij aflegde in 7.49,7. waarmee hij vierde werd. Dit is tevens zijn beste selzoenstijd tot nu toe. Peter Nottet kwam uitstekend voor de dag en hij kon dit seizoen wel teens voor een verrassing zorgen. Op de 5.000 meter benaderde hij zijn persoon lijk record tot op 1,8 sec. (7.45.9). Frits Bartllng kon niet zo op de voor grond treden als de andere Nederlanders, toch mochten zijn prestaties op deze schaatsontmoeting, waaraan door de kern ploegen van Rusland, Noorwegen, Zweden en Nederland werd deelgenomen, er best zijn. Van Rudi Liebrechts is dit seizoen niet veel te verwachten. Op de 500 meter kwam hij ten val. een lot dat ook de Bnelle Rus Valery Kaplan beschoren was. PROTEST BIJ KNVB (Van sportredactie) DEN HAAG. De K.N.V.B. heeft enige tijd geleden als datum voor de al uitgestel de competitiewedstrijd FeijenoordADO woensdagavond 18 januari aangewezen. De Rotterdamse club heeft met die dag geen genoegen genomen en meteen protest aan getekend. Manager Guus Brox van Feije noord verklaarde ons. dat deze ontmoeting een inhaalwedstrijd is en dus op een in- haaldag moet worden gespeeld. Op zondag 5 februari is een inhaalprogramma vast gesteld en Feijenoord zou op die dag pas tegen ADO willen uitkomen. Vanavond Is er een speciale vergadering van de K.N.V.B over deze aangelegenheid. Bij Feijenoord neemt men aan dat de K.N.V.B zal Instemmen met het protest van Feije noord- Overigens blijven de destijds in de voorverkoop gekochte kaarten geldig voor deze ontmoeting. Post winnaar zesdaagse Bremen BREMEN Het Nederlands-Zwitserse koppel Post/Pfemiinger heeft gisteravond de zesdaagse van Bremen gewonnen. Ne genduizend toeschouwers zagen in een uit verkocht huis een spannende eindstrijd, waaniit tenslotte het duo Post-Pfenninger zegevierend te voorschijn kwam. Het was een zege op het nippertje, want de voor sprong op het tweede koppel. Oldenburg Kemper bedroeg slechts 17 punlen In totaal hebben 75.900 toeschouwers de zes daagse bijgewoond. De eindstand luidt: 1 Post-Pfenninger (Ned-Zwits) 579 pt.2 Oldenburg-Kemper W-Dld) 562: 3 Bugdahl-Sercu (W-Dld Belg) 346; op twee ronden 4. Renz-Rog- gendorf (W-Dld) 278: op drie ronden: 5. Schulze-Eugen (W-Dld/Den) 278. Bobsleebaan eiste eerste slachtoffer ALPE 'dHUEZ De nieuwe bobslee- baan die voor de Olympische Winter spelen van 1968 is gebóuwd heeft gis teren zijn eerste slachtoffer geëist. Jean- Jacques Masselot, remmer van een Franse militaire ploeg, moest met ern stige verwondingen in een ziekenhuis in Grenoble worden opgenomen nadat de slee in een bocht was omgeslagen. De andere drie inzittenden liepen slechts schrammen en builen op. De baan kwam in het najaar van 1966 gereed en werd kortgeleden gedeeltelijk 'n gebruik genomen. Dë wereldkam pioenschappen bobsleeën voor twee en vier man zullen hier van 4 tot 12 februari worden gehouden. meter luidt: 11.5 sec., 2. Eduard 3. Roar Groenvold (Noor) 42.3 en Ard De uitslag vi Matusevitsj (Ri (Noor) 42.0, 4. 7 Schenk (Ned) 42.3, (Rus) 42.4 en Ants Antson (Rus) 42.4, 8. Frits Bartllng (Ned) 42.5, 9. Sveln Erik Stiansen (Noor) 42.6. en Kees Verkerk (Ned) 42.6, 11. Valery Tsjagln (Rus) 42.7 en Alexander Tse- kuljS'jev (Rus) 42.7, 13. Legotsjin (Rus) 42.8. 14. Oge Dalby (Noor) 42.9, 15. Peter Nottet (Ned) 43.0, 16. Legetskln (Rus) 43.2, 17. Dag Nordskog (Noor) 43.3, 18. Petrov (Rus) 43.5 en Anatoly Masjkov (Rus) 43.5. 20. Fred A Maler (Noor) 44.0, Oerjan Sandler (Zwe) 44.0 Ingar Bollerud (Noor) 44.0, 23. Svein SJoe- (Zwe) 6. Bollerud Lavrusjkin (Rus) 7.54,5, Tveter 7.55,8, 11. Kaplan 7.! sen 7.58.0, 13. Liebrechts 7. Matusevitsj 7.53.6, 8. d 8.03,3 en Tsjagln 8.03 EINDHOVEN Met Zuideuropese hartstocht hebben de Portugese militairen gepoogd scheidsrechter Schaut ervan te overtuigen, dat op de smeltende sneeuwlaag van het P.S.V.-stadion beslist niet gespeeld kon worden. Gistermorgen betoogden zij al, dat onder de kille omstandigheden geen sprake was van 'n normale krachtmeting. Scheidsrechter Schaut bleek on- verbiddélijk. Hij liet de Portu gezen weten, dat hij om kwart voor zes pas een definitieve be slissing zou nemen. Op dat mo ment flitsten de schijnwerpers van het stadion even aan. Vijf minuten later velde de Belg het vonnis, de felle protesten van de hem om ringende Portugezen negerend. HOBART Lldy Jansen Venneboer en Betty Stoeve hebben zich gisteren in Hobart geplaatst voor de halve finales damesdubbelspel van de open tenniskam pioenschappen van Tasmanië. Het Neder landse duo versloeg de Australische com binatie Kaye Harris/Lorraine Robinson in twee sets: 75, 63. Sneeuw voor Portugezen bijna abstract begrip. Represailles Oranje na grove overtredingen EINDHOVEN Willy van der Kuylen as opeens tot het schier onmogelijke in staat Zijn passes waren voorbeelden van accuratesse, zijn gedurfde acties brachten de Portugese verdediging steeds weer aan het wankelen. De defensie van de Por tugese militairen, die voor 10.000 toeschou wers op het PSV-terrein meer dan vijftig minuten had stand gehouden tegen de stormlopen capituleren. danken, dat Nederland in de eerste ont moeting met de ploeg uit Zuid-Europa voor het internationale militaire kam pioenschap een 31-zege kon boeken. Of dat verschil van twee treffers, onder In het vage verschiet ziet de Deen Bengt Larsen (links vooraan) al tweeduizend gulden, hoofdprijs van het schaakfeest, blinken. Hij is hier gestart tegen de Rus Loetikov. Dan ziet men daarachter links onze landgenoot Langeweg in actie tegen de Joego-Slaaf Gligoric. ""«F moeilijke omstandigheden behaald, op een veld waar de sneeuw een ongelijke strijd tegen de dool voerde, voldoende is voor een plaats in het eindtoernooi staat nog te bezien. Die vraag zal pas kunnen worden beantwoord als over veertien dagen op het zonnige Madeira in de Atlan tische Oceaan de tweede ontmoeting is ge speeld. Mogelijkheden om die voorsprong met succes te verdedigen bezit Nederland zeker. Dat heeft de eerste krachtmeting duidelijk aangetoond. De zege had stellig hoger kunnen zijn. De Nederlanders gaven hun tegenstanders, van wie voor velen 6neeuw een bijna ab stract begrip moet zijn geweest, te veel gelegenheid om aan de omstandigheden te wennen. Ze lieten zich verleiden tot harde represailles na grove overtredingen van de beweeglijke Portugezen. Oranje, door de natuur duidelijk in het voordeel gebracht, kon zelfs niet verhinderen, dat de gasten de eerste speelhelft met een 1—0-voor- sprong afsloten. Moeizaam pasten de atletische Zuider lingen zich aan. Simoes, de vleugelspeler, die er mede voor zorgde dat Portugal ln het toernooi om de Coupe Jules Rlmet als derde eindigde, toonde ook ln 't winterse Eindhoven zijn talenten. De Nederlanders waren verbluft. Ze hadden er op gerekend de strijd snel in hun voordeel te kunnen beslissen. Toen dat niet mogelijk bleek, verslapte de greep van de Nederlandse formatie. Portugal zag zijn kans. Aanvalsleider Rodrlgues, even snel als gevaarlijk, miste na een voorzet van Simoes het doel op enkele centimeters. Het zelfvertrouwen van de Nederlanders was merkbaar aange tast. Na 37 minuten zag het er somber uit Doelman van der Wekke (Eexcelslor) gleed uit en kon een voorzet van links niet meer onderscheppen. Peis bracht redding op de doellijn. Het bleek een nutteoze actie van de Haarlemmer te zijn geweest. Een feilloos ingeschoten strafschop van Seraf lm, voorafgegaan door een schijnbe weging, die Van der Wekke als kansloos maakte, bracht Portugal tooh de openings treffer. Simoes' rol was even later uitgespeeld. Toen de onvriendelijkheden elkaar steeds sneller gingen opvolgen, stapte hij wat trekkend met het linkerbeen van het veld. Het had er alle schijn van, dat de -vleugel speler van Benfica zijn „gouden been" be langrijker vond dan een plaats ln het eindtoernooi. „Stroomlijnin Hoogoventoernooi Hoofdprijs „maar tweeduizend gld. BEVERWIJK „Gezelligheid", liet oer-Nederlandse woord, waarvoor het buitenland vergeefs equivalenten zoekt, is dit jaar hij de presentatie van het 29ste Hoogovenschaaktoernooi, wat min der frequent over de lippen van de offi ciële sprekers gevloeid. Gezelligheid blijft natuurlijk een van de aantrekke lijke punten in het Beverwijkse gebeuren, dat vanaf de laagste vierkamper tot de imposante bovenbouw van grootmeester- en meestergreep een dwarsdoorsnede vormt van het internationale schaakle ven, maar er wordt minder de nadruk op gelegd. De sfeer is zakeRjker gewor den. Eerlijk gezegd, wat meer in over eenstemming gebracht met de standing van de beide hoofdgroepen. De groteske openingsceremonie uit het verleden is teruggebracht tot normaler proporties. Voor het eerst worden de spelers naar prestatie betaald en toppunt van zake lijkheid: er is een manager aangesteld. Overigens is die manager dezelfde heer De Graaf, die tot dusverre als wed strijdleider optrad, zodat naar buiten toe het gemoedelijke karakter van het Hoog- overtoernooi wel bewaard zal blijven. De heer De Graaf moet nog wennen aan zijn nieuwe functie. Als manager heeft hij mede het prijzengeld vastgesteld: tweeduizend gulden voor de winnaar van de grootmeestergroep met een afda lende reeks tot nummer zes, die duizend gulden zal incasseren en voor degenen, die daaronder eindigen honderd gulden per punt. Maar als oud-wedstrijdleider zegt hij: „Topschakers worden afschuwe lijk onderbetaald. Tweeduizend gulden voor een maand lang zware inspanning met de kans nog minder te verdienen. Voor zo'n bedrag krijg je een wielrenner nog geen dag op de fiets. Daarbij moet men rekenen dat een topschaker crea tieve arbeid verricht voor duizenden, maar er is geen Buma. die zijn hersen werk op enige wijze financieer be schermt". Vooralsnog nemen de schakers echter genoegen met een bescheiden ho norering. De Hoogovens hebben er zelfs het budget niet voor behoeven te ver groten. Wat vroeger aan startgeld werd betaald, wordt nu in de vorm van prij zengeld uitgekeerd. Sommige schakers zijner gelukkig mee, anderen niet. Felle prijsjager Het meest ingenomen met de nieuwe regeling ls ongetwijfeld de Deense groot- mester Ben Larsen. een felle prijsjager, die geld wil verdienen met schaken Beverwijk niet maakte. Ditmaal is hij er wel bij en hij maakt er geen geheim van het toernooi ten derde male (vorige ma len in 1960 en 1961te willen winnen. In Moskou slaat men echter ook de marktwaarde van een Hoogovenwinnaar hoog aan en heeft men Boris Spasski op gedragen de successenreeks van Keres te komen van de internationale meester titel dient hij 6.5 punt te behalen. Daar naast komen voor Nederland uit groot meester Jan Hein Donner, die de extra vrye dag, die hij kreeg door het niet op tijd arriveren van Ciric, maar matig waardeerde en de jongere spelers Frans Kuijpers, Kick Langeweg en Dirk (1966) voort te zetten. Spasski voor hem teleurstellend verlopen twee kamp om het wereldkampioenschap te gen Petrosjan volledig te boven en won onlangs het toernooi van Santa Monica, waar de gehele wereldtop aanwezig was. Hy wordt vergezeld door Anatoli Luti- kov. secondant van Steinberg, de win naar in Groningen. Lutikov is buiten Rusland minder bekend, maar dat was zijn landgenoot Ney enkele jaren gele den ook toen hij voor het eerst naar Be verwijk kwam en meteen een hoofdrol vertolkte. Voor Lutikov zal dat heel moeilijk z(jn, want sinds de FIDE onder- soheid heeft gemaakt tussen actieve en niet actieve grootmeesters, heeft men voor Beverwyk alleen gerenommeerde grootmeesters uitgenodigd: tien in ge tal samen met vijf internationale mees ters en één niet-titeldrager. Deze laatste is de jonge Hans Ree, die zijn vorig jaar behaalde mesterresultaten in de B-groep door de internationale schaakbond niet erkend zag en thans in de grootmeester- dienten gevolgs vorig Jaar de reis naar groep een kans krygt. Om in het bezit 1964). Geiler (1965) en Poloegajevski Geet. Laatstgenoemde won twee jaar ge leden de meestergroep. De met het Hoog oventoernooi historisch vergroeide T. D. van Scheltinga heeft een stapje terug gedaan en komt uit in de meestergroep. die overigens met acht internationale meesters sterker is bezet dan ooit te- irroep: Svetosar Gligoric (Z.S (Rusl.)—Kluus Darga (W.Dld.) 1—0; Har Na de hervatting was de sfeer nauwe lijks vriendelijker. Dat lag niet alleen aan de 22 spelers, de wijze waarop de Belg Schaut ln Nederland bekend doordat hij de Europa CupbesUssingswedstrijd LiverpoolKöln in Rotterdam arbitreerde leidde, was daaraan stellig ook niet Een doelpunt van Kleinjan, die in de achtste minuut een hard schot van rich ting veranderde, was de inleiding van een herstel. Willy van der Kuylen, goed ge steund door zwoeger Kleinjan. groeide naar een grootse vorm Te weinig gesteund kreeg de PSV-er helaas van ..gastspeler' Jan Mulder, die in de natte sneeuw grote moeite had om een aanvaardbare presta tie te leveren. Toen van der Kuylen na een kwartier een prachtige solo afsloot met een briljant schot (2—1) was de Por tugese tegenstand gebroken. Met zeven man ln de verdediging trachtte de ploeg de score zo laag mogelijk te houden. Het team slaagde daarin maar ten dele. Tegen het schot dat van der Kuylen in de 35ste minuut afvuurde had doelman Malo op nieuw geen verweer: 31. De met sterren en balken getooide mill- Frankrijk (Van onze sportredactie DEN HAAG. Men scoort, ook by yshockey, zoveel doelpunten als de vijandelijke defensie die toestaat. En die verdediging van Tilburg was zwak, heel zwak zelfs. H.IJ.S H.O.K.IJ. had gisteravond totaal geen moeite om de puck liefst negentien maal langs de Tllburgse doelman te Jagen. Het werd voor hem en zyn teamgenoten, die bovendien door autopech een half uur te laat op de baan verschenen, 'n troosteloze avond. De twee treffers, die zyzelf scoorden, konden daaraan natuur lijk niets veranderen. Het werd dus 19—2De wedstryd vond plaats in het kader van de Coupe International, die op zo'n manier enorm ln aanzien devalueert. Voor de Hagenaars was het een nuttige gelegenheid hun doel- puntensaldo nog wat op te halen. Brooker en MacLallan (ieder 5 n), Naud (4 x). Wil Ooms (2 x), Bakker, Cyrlel en Leo van Dflk slaagden daar aardig ln, zoals op de foto nog eens treffend tot uiting komt. Doelman Wessels (met witte masker) gaat hier voor de tweede maal naar de vlakte. talre leiders op de tribunes wilden meer. Met driftige armbewegingen beduidden zij de aanvalsllnie dat de strijd nog niet ge streden was. Het bleken nutteloze gebaren De laatste reserves waren nu wel aange sproken. Daaraan konden die „bevelen" vanaf de tribunes niets meer veranderen. Het Nederlandse militaire elftal kwam in de volgende opstelling in het veld: doel: van der Wekke (Excelsior): achter: Peis (Haarlem). Hulshoff lAjax). Atv Graaumans (NAC), v. Egmond (Telstar) midden: Jansen (Feijenoord) en Ab Graaumans (NAC); voor: Hou waart (ADO), Mulder (Anderlecht). Kleinjan (DFC) en van der Kuylen (PSVj. De stand in deze groep, waarin Neder land. Portugal en Frankrijk zijn inge- 3 3 0 0 6 3 2 0 1 4 0 0 4 0 2—10 .Shell-Butagas' en ,Shell-Propagas' overgedragen aan: Langebrug 101, Leiden, tel. 40845 Wij danken U voor het genoten vertrouwen Hoogachtend. Verfhandel „De Pelikaan" Pelikaanstraat 27 Leiden Tel. 25813 Voor afhalen en bezorgen van Shell-Butagas' en ,Shell-Propagas' Langebrug 101 Leiden tel. 40845 Geet 0—1; Anatol Meestergroep: Heikl Westerlnen (Flnl.)— .lc.se UlelUv (Tls .SI 0—1, Henk Hi r.lev.'out -Jens Enevoldsen (Den.) Manuntun Jainggolan (Indon.)—Theo van Scheltinga 1; Josef Szlly (Hong.)—Pedray Ostojlc (Z. >1.) 'A; Eddy Scholl—Stefano Tatal (It.) 4—Antonio Medina Garcia (Sp.)—Nicola (Z.S1.) afg.; Draz Willy Burgmeyer toch naar Berlijn DEN HAAG De 19-jarige schaat- senrydster Willy Burgmeyer, die geen deel uitmaakte van de dameskernploeg van de KNSB, is door het Sportfonds Leo van der Kar alsnog in de gelegen heid gesteld deel te nemen aan de trainingswedstrijden van de dameskern ploeg in Berlijn, Grenoble en Davos. Omdat zij nu het volledige voorberei dingsprogramma kan volgen, ls het tevens vrywel zeker dat zy aan de wereldkampioenschappen in Deventer deelneemt. Rob Goris trok zich terug DEN HAAG De équipe Rob Gorris -Hans Koster zal toch deelnemen aan de 36ste rallye van Monte Carlo. Het was de bedoeling dat de Nederlandse ploeg zaterdag met een BMW ln Frank fort zou starten. De startplaats in ech ter de Poolse hoofdstad, Warschau. Tennismeisjes wonnen KAAPSTAD Elly Krocké en Trudy Groenman hebben zich gisteren tydens de tenniskampioenschappen van de oos- teiyke provincies, die ln Kaapstad wor den gehouden, geplaatst voor de kwart finales van het damesenkelspel. Elly Krocké versloeg de Zuidafrikaanse Sue Stuart met 60, 61 terwyi Trudy Groenman in twee sets met 75, 63 won van Maryna Godwin iZ.-Afr.).

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7