KLEUREN T.V. OP 1 JANUARI 1968 Ted de Braak: Zee van werk I. na „glaasje madeira m'dear Philips blij met invoering van kleuren-t.v. Vijftiende tournee van Ned. Studenten Orkest PAGINA 2 DE LETDSE COURANT DONDERDAG 12 JANUARI 1967 De sleutel in zetten de grote massa bepaald niet in vuur en vlam. Een opportunistische hou- de handen beld belooft eerder meer problemen bij de volgende kabinetsformatie, dan we zenlijke invloed op de stembuscljfers. ELIEFKOOSDE kreet van politici vl aller richtingen is momenteel, dat de Maar het doen en laten van het in- terimkablnet in de weken tussen nu en kiezer de sleutel in handen heeft. De sleutel om de confessionele partijen tot kleur bekennen te dwingen; de sleutel in ben. Immers, iedere Nederlander weet op dit moment dat het (hardnekkig volge handen om een gevaarlijk linkse koers te voorkomen; om geen aangebrande ge rechten uit liberale vleespotten te moe ten slikken: om door steun aan nieuwe partyen Nederlands politiek eindelijk eens uit de sleur los te rukken; om heer Koekoek tot een snelle aftocht te dwin houden optimisme van sommige socialis ten ten spyt) een voor 's lands economie, voor de werkgelegenheid op langere ter- ni(jn kritieke periode is. Een verkeerd genomen, of ten onrech te niet genomen maatregel van het nood- gen en wat met een sleutel al niet meer kan worden bereikt. kabinet kan in deze periode partijen die zich bereid getoond hebben het beleld- Zijlstra in grote lijnen te steunen, meer de kiezer diep onder de indruk is. Zou de uitslag van de Kamerverkiezingen nu leuzen ook in de programs der V.V.D., Partij van de Arbeid en kleinere groepe- van bevindingen van opiniepeilers, er zou op het Binnenhof aanzienlijk minder ver T^N voor een klein deel wordt de sleutel ■*-J dan tenslotte ook nog vastgehouden door voorstryders der politieke partijen anderen dan eind oktober of zelfs medio 1966 verondersteld werd. De politieke be- koers van het schip van staat moest dan weer worden afgeleid uit een paar zetels die komende weken oneerbiedig uit gedrukt moeten proberen hun propa gandistische koopwaar aan de man te winst hier en een paar verlies daar. Voor de kiezers blijkt het denken over duidelijkheid en onduidelijkheid dus toch brengen. De doorsnee-Nederlander reageert wel iets anders uit te vallen dan menig hardroepende politicus vindt dat nodig is. nogal bedachtzaam en gaat ervan uit, dat in een verkiezingscampagne peper, zout en mosterd in grote porties aan het "PEN merkwaardige samenloop van om- -*-J standigheden wil verder, dat de sleu gerecht worden toegevoegd. Maar de voorstryders kunnen in positieve èn in negatieve zin de kansen van hun party tel in handen ligt van een instantie die daar zelf bepaald niet om gevraagd heeft: het noodkabinet-Zyistra. toch beïnvloeden. Niet zo dat een royale winst of een Van het parlement kan de laatste da- in de zin, dat een paar tienduizend stern- nog enige werkeiyke Invloed op de ver kiezingsuitslag worden verwacht. Rege ringspartijen noch oppositie hebben bij het debat over de fiscale maatregelen systeem der restzetels nu net volgens Nederlandse normen beslissen of men „up" dan wel „down" is. Standpuntbepaling tegenover program- veel Indruk kunnen maken; de twee po litiek nogal controversiële zaken waar mee de Kamer bezig is omroepwet en de overgangsmaatregelen van de „mam moet" met alles wat hieraan vast zit Cals en beleid-Zylstra en de manier waarop men waardering of kritiek ter zake formuleert en „versiert" kunnen dan zeker van invloed zyn op de bewe gingen van de sleutel. Geen eigen offer DOUWEN op de uitkomsten van een opinieonderzoek blijft een bezigheid wikkelingsianaen al te veei is; eiecnts zeven procent der ondervraagde socia- nog even terug op de manier waarop de Partij van de Arbeid de grote trom De V.V.D. kwam tot*hetzelfde percen tage. de leden der veel gesmade con roert ten behoeve van meer ontwikke lingshulp. fessionele partyen bleken meer voor de ontwikkelingshulp over te hebben. Onder impuls van „meer links" en tegen de zin van het partijbestuur heeft het socialistisch programcongres de uit en P.v.d.A.'er gaat dus niet verder dan de portemonnee van een ander. Wat we spraak gedaan dat Nederland de vol gende parlementaire periode meer be al meer voorspeld hebben komt uit: de bereidheid tot een eigen offer is gering. schikbaar moet stellen voor ontwikke lingshulp, liefst twee procent van het P.v.d.A.-kringen het gaat hier slechts nationaal Inkomen. Maar volgens de bevindingen van het opinieonderzoek door het weekblad Akkoord! Maar dan moet men over de Revuconclusies ook maar zwijgen, wan- Re vu, behoren de leden van de Partij van de Arbeid en van de P.S.P. tot de categorie, waar het meeste beaamd wordt dat gemiddeld één procent van zyn inkomen afstaan voor hulp aan ont- antwoord wat pikant ïykt voor de K.V.P. en protestants-christeiyke groe peringen. Zaterdag j.l. in. Haarlem zyn voorzitter Tans en lijstaanvoerder Den Uyl niet zo wijs geweest. (Vervolg van de voorpagina) hoging van het kykgeld, wat echter niet zo in de iyn ligt, omdat verwacht moet De leiding van de NTS is nog niet officieel van het. kabinetsbesluit in ken- worden dat er niet direct een 6tormloop op de vrij dure t.v.-ontvangers zal ont verheugd over, omdat het mogelijk staan, zodat het hele volk zou moeten betalen voor verhoging van het kykgenot uitzendingen voor te bereiden. van de „happy few". Wellicht is het mo gelijk voorlopig de overheidskas te ge bruiken voor de financiering. Maar het Miljoenen nodig De NTS heeft geruime tijd geleden al een krediet van acht ton aangevraagd dat bestemd was voor de aanschaf van apparatuur voor het weergeven van kleurenprogramma's. Daarnaast is een reportagetrein besteld van 2,5 miljoen is evenzeer denkbaar, dat de inkomsten van de reclame op de t.v. zo omvangryk zullen zijn, dat de N.T.S. uit dien hoofde over voldoende middelen de beschikking krijgt. Eveneens is het denkbaar, dat de kleuren-t.v. begeleid zal worden door kleurenreclame. Over dit alles ls nog geen beslissing genomen. de beschikking hoopt te krijgen. Deze zal voor een deel door Philips worden geleverd en voor het overige door een buitenlands bedrijf. De zenders van het tweede net zijn reeda nu voor kleurenuitzendingen ge TOESTELLEN 2000—3000 wordt nog gewerkt door de PTT. Men venvacht uiteraard, dat ook deze zen- Kleurenuitzendingen kunnen ook op de tot nu toe gebruikte t.v.-toestellen worden ontvangen, zij het dan in zwart wit. Voor ontvangst in kleuren is een daarvoor geschikt toestel nodig. EINDHOVEN (ANP) De leiding van het Phllipsbedrijf te Eindhoven juicht liet kabinetsbesluit om per 1 janu Om de werkgelegenheid Onze parlementaire reuactie tekent hlerby aan dat de regering de invoering ari 1968 kleuren-t.v. in te voeren toe. Aanvankelijk had men gehoopt op een ingangsdatum enkele maanden vroeger, dus nog In de herfst van dit Jaar, omdat van kleurentelevisie in de eerste plaats ziet als een economische kwestie. Kleuren - t.v. betekent Immers voor een bedryf als op 25 augustus in Duitsland de eerste officiële kleurentelevisie-uitzending de lucht ingaat. Hoewel Engeland zich nog Philips en voor de verkopers van zyn produkten een nieuwe afzetmogelykheid, nu de verkoop van zwart-wit-toestellen niet officieel heeft uitgesproken hoopt men daar ook nog dit jaar tot uitzen ding van kleurentelevisie te komen. door het verzadigd raken van de markt, stokt. Een Hauwe markt is van grote Ten aanzien van de afzet van kleuren- bijzonder grote werkgever als Philips is. Vandaar dan ook. dat minister Bakker van Economische Zaken de N.V. Philips op de hoogte beeft gesteld. By 't minis televisietoestellen is Philips gematigd optimistisch. Er zijn geruime tijd gele den marktonderzoeken geweest doch re kening dient te worden gehouden met de terie van C., R. en AL kon men zeggen: „Vanuit de culturele sector zit niemand op kleurentelevisie aan te dringen". tie. Concrete cylers over de te verwachten afzet zyn niet te geven. Enige tyd geleden is de verwachting uitgesproken dat er in Het kabinet-zyistra heeft nog niet beslist uit welke fondsen de kostbare 1970 in heel Europa circa 2.5 miljoen kleurenontvangers zullen zyn. clerd. Gedacht kan worden aan een ver- Over de prys van de kleurenontvangers kon Philips zlcli no gniet exact uitspreken. Gezinsmis toegestaan in bisdom Salzburg SALZBURG (KNP) Aartsbisschop dr. Rekening houdend met het feit, dat de prys voor de zwart-wit-toestellen de aat- ste tyd Iets gezakt is. zal de prijs van kleurenontvangers 2'/i maal zo hoog lig gen, variërend naar gelijksoortige luxueuse of minder luxueuse typen. De prijs zal ongeveer liggen tussen 2000. Andreas Rohracher van Salzburg heeft ln een preek aangekondigd, dat hij zijn priesters toestemming heeft gegeven om en 3000.—. by de mensen thuis de Eucharistie te vie ren. Andere post-conclllalre vernieuwin Op het ogenblik ls voor Philips de Duitse markt zeer actueel omdat daar de gen hadden zo zei hy betrekking op de oprichting van een senaat van priesters. Om te vermyden, dat deze senaat alleen land en Duitsland hebben hetzelfde systeem, het PAL-svsteem gekozen, zodat maar uit Ja-knikkers zou bestaan, zo deelde de aartsbisschop mee, zouden de leden van de senaat voor 1/3-deel door hemzelf worden benoemd, de rest zou door Philips daar een belangrijke markt kan vinden. Omgekeerd ligt het ook in de verwachting, dat Duitse Importeurs straks Duitse merken ln Nederland zullen de priesters worden gekozen. trachten af te zetten. Contracten stromen binnen (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De martiale snor van Ted de Braak doet hem eerder lijken op een met vervroegd pensioen gestuurde tambour-maitre, dan op een vocalist, die een jaar geleden on verwacht op de hitparade kwam te staan met ,.Een glaasje madeira m'dear". En sinds dit pretentieloze liedje 'n veelgedraaide schlager werd, begon de zon van de lichte muze te schijnen op het levenspad van De Braak, die daarvoor weinig bekend heid genoot in de showbusiness. Aan de musicus-impresario Herre de Ja ger komt de eer toe Ted te hebben ontdekt. Ted trad toen nog tezamen met het trio .Triple sec" op In bars als „Le Berry" en „Caroussel" in Amsterdam. Dit driemanschap poogde met pittige cabarettekstjes en wat sne dige liedjes het uitgaand publiek te amuseren. De goede wil en de geest drift waren groot, de mensen reageer den vriendelijk, maar echte successen bleven uit totdat ..Een glaasje ma deira" plotsklaps de gunstige omme keer bracht. Willem Duys vond het een leuk liedje en inviteerde Ted een week later voor de tv-camera's in zijn programma „Voor de vuist weg". Het liedje bleek een voltreffer. Wildvreemde mensen spraken Ted de volgende dag aan en informeerden of het liedj ook op de plaat te koop was. Ze werden binnen veertien dagen tevreden gesteld en regelmatig draaiden de discjockeys het nieuwe singletje op de Hilvergum- se zenders. Al deze publiciteit rond deze tophit veroorzaakte een stroom van aanbie dingen, die Ted ontving zowel uit de theaterwereld als de omroepkrin- gen. De grootste moeilijkheid lag nu in het feit, dat Ted niet op het ene been van dat glaasje kon gaan leven en zo snel mogelijk een repertoire moest gaan opbouwen. Hij werkte als een bezetene, schreef nachtenlang tek sten voor conferences en liedjes, die hij de volgende dag weer in de prul lenmand wierp. Maar zijn artiestenin- tuitie liet hem niet in de steek en het gelukte een programma op te bouwen, dat niet alleen representatief voor hem zelf was, maar in de zalen kennelijk aansloeg. Voorlopig heeft hij nu contracten en aanvragen genoeg om er het gehele jaar mee te vullen. Ted is realist ge noeg om te beseffen, dat de verlokken de schijn van de keiharde amusement wereld spoedig plaats kan maken voor de schijn van de keiharde amusements interesse. Daarom gebruikt hij een „Gamma" over ratten In de KRO-televisie-uitzending Gam ma van vanavond zullen weer een aan tal wetenschappelijke onderwerpen ter sprake gebracht worden. Een van de onderwerpen is het onder zoek naar de gedragingen van ratten, nadat zij zijn onderworpen aan geluids-, licht- en elektrische schokken. Dit ge beurt in 't psychologisch laboratorium van de Nijmeegse universiteit. Onder zocht wordt in hoeverre het geheugen van ratten van buitenaf beïnvloed kan worden. Dit onderzoek is van belang voor de psychologie en biochemie. Voorts wordt er-i studie van dr. H. F. M. Peeters over de tieners en nozems in de 16e en 17e eeuw ter sprake ge bracht. Dr. Peeters, die zijn bevindin gen heeft vastgelegd in een onlangs verschenen boek, is tot de slotsom ge komen, dat er nogal wat punten van overeenkomst zijn tussen de jeugd van Aandacht zal worden besteed aan de ar chitect, schilder en ontwerper Henry v. d. Velde over wie prof. dr. A. M. Hammacher een boek heeft geschreven. Ter sprake wo-den nog gebracht o.a. de efficiency in de praktijk van de huisartsen en een studie over de diag nose van longziekten van ir. R. J. van Meert en. Ned. II 20.30 uur. deel van zijn vrije uren voor het ne men van spraak- en mimelessen, ter wijl een cursus bewegingsleer op het conto van de goede voornemens staat. ,,Als ik deze plotselinge kans niet be nut, dan behoor ik binnen de kortste keren tot het legioen van die snel uit gedoofde vuurpijlen aan de sterrenhe mel van het lichte amusement". Wisselende smaak ,,Hoe ik tegenwoordig mijn publiek op de „schnabbeltour" amuseer! Wel ik begin maar zo gemakkelijk mogelijk met een meezinger". Dat doen alle groten in het vak, want niets is een voudiger om daarmee een zaal op je hand te krijgen. Meteen hierna maak ik een parodie op een populaire melo die. Het moet natuurlijk wel een beet je origineel zijn. Heb je een paar lol lige broeken in de zaal dan is het ijs gauw gebroken. Niets is echter grilli ger dan de smaak van het publiek. Soms merk je van de ene week op de andere dat je toehoorders van verve ling gapen bij een protestsong. Voor mij hoeft het ook niet, want het klinkt niet oprecht en spontaan, de mensen zoeken als het ware de commercie ach ter je woorden. De meesten zien me blijkbaar liever als die excentrieke professor, welke rol ik speelde in het NCRV-programma Farce majeur". Je weet wel die filosofich ingestelde hoogleraar in de muziek, die basles- sen geeft. Ted vint het heerlijk om voor de televisie te werken. Vorige week kwam hij hog op de beeld buis in Kitty Knapperts ,,Het blijft Hollands" toen hij enige charmante dames schaduwde omdat ze „onder voortdurende controle van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen" stonden. Een gekke grap, maar Kitty weet pre cies hoe ze zo'n doldwaze situatie op het scherm moet brengen. Trouwens, met Fred. Benevente en Alexander Pola werk ik bij de NCRV-televisie ook bijzonder leuk. Ze hebben me beloofd om binnenkort wat teksten te gaan schrijven voor een nieuw programma, dat ik voor mijn theateroptreden kan gebruiken. „Draai jijofdraaiik" Daarnaast heb ik een paar fijne radio programma's bij de KRO. Elke maan dag- en donderdagmiddag presenteer ik op het derde net: „Draaijijofdraai- ik?". Dit platenprogramma is min of meer een opvolger van Henk Terlin- gens „Hullekie Dullekie". Ik ben er in gehaald door Gerard Hulshof, waar voor ik hem nog dagelijks dankbaar ben, want je krijgt op die manier een klein beetje microfoonroutine. Overi genis wacht ik me er wel voor om Henk Terlingen te imiteren, want niemand heeft zo'n lange adem en zulke gekke invallen als hij. Wel is de kreet ,,hoe- ré, hoeré flakoverkee", die ik uitroep bij de platen voor de jarigen, bezig een gevleugelde uitdrukking te wor den. Ze kunnen m'n snor niet zien of je wordt met je eigen dwaasheden be groet. Verder werk Ik nog mee aan ..ZIngening", een leuk programma van Leo Nelissen, speciaal bedoeld voor de leerlingen van middelbare scholen en waarin we bekende volksliedjes zingen. Ook van deze produktle heb ilc al heel wat opgestoken. Snor Regisseur Jos Timmer gaf me notabe- ne de raad mijn snor te laten afsche ren, want dan zou ik me beter kunnen ontplooien. Maar daar moet ik eerst nog een nachtje over slapen. Waarom zou Leo Nelissen anders zijn baard hebben laten groeien, vraag ik me af!" Engeland krijgt eind dit jaar kleuren-tv LONDEN (AP) Eind van het jaar zal men in Engeland beginnen met het uitzenden van twee uur kleurentelevisie per dag. De kleur zal van een kwaliteit zijn die voor geen enkel systeem ter wereld hoeft onder te doen. NEDERLAND I NTS 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort STER 18.55 uur: Reclame-uitzending NTS 19.00 uur: De Verrekijker. Inter nationaal Jeugdjour- 19.10 uur: Van gewest tot gewest, regionale actualiteiten 19.30 uur: Mensen in de sport, documentair informa tief programma STER 19.56 uur: Reel ame-u itzending NTS 20.00 uur: Journaal STER 20.16 uur: Reclame-uitzending AVRO 20.20 uur: Tele vizier, actualitei tenprogramma 20.50 uur: De girls van Takara- zuka, amusementspro gramma 22.25 uur: Dichters dichterbij, kunstprogramma NTS 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Pauze TELEAC in- AVRO 20.05—20.50 uur: Concert door het Om roeporkest (I) 21.15—22.00 uur: Concert door het Om roeporkest (II) 22.55—23.55 uur: 't Mag geen naam heb ben, cabaretprogramma Sluiting NEDERLAND II NTS HILVERSUM II NCRV 20.10—20.35 uur: De familie Leenhouts. hoorspel 20.35—22.00 uur: Samen uit - samen thuis, amusementspro gramma 22.45—23.15 uur: Orgelconcert door Joa chim Bartsch STER 20.01 uur: Reclame-uitzending KRO 20.05 uur: Bill Dana Show, t.v serie 20.30 uur: 20.45 i De Wally 6how. mario nettentheater 21.25 uur: Europees panorama, ac tualiteitenrubriek STER 22.10 uur: Reclame-uitzending NTS 22.15 uur: Tweede Journaal CVK/IKOR 22.30 uur: Dichterbij, religieus programma 23.00 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00, 18.00. 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II 7.00. 7.30, 8.00. 8.30. 12.30. 19.00. 2230. 23.55 Radioprogramma Dit schrijft David Attenborough, hoofd van het tweede televisiekanaal-van de BBC in het BBC-handboek voor 1967. Hij voegt hieraan echter toe: „Wij samen uit' moeten niet zo sterk door kleur wor den geobsedeerd, dat we trouwbreuk plegen tegenover onze zwart-wit-kij- kers en hun programma's voortzetten die zonder kleur vervelend of op zijn gunstigst zonder betekenis zijn". Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond. Voor vorstenhuis en Vaderland. Spreker: Ds. M. K. Drost en de heer G. Veurlnk. 18.30 Licht Instrumentaal ensemble. 18.55 Gespro ken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sltar: radiotijdschrift voor gitaristen. IKOR: 19.30 Mens en Bijbel: bljbelgesprekken. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Omroeporkest en declamatie: mo derne muziek. (In de pauze: 20.50—21.15 Kunstkroniek). 22.00 Zigeunerorkest. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Lichte grammofoon muziek. 23:5524.00 Nieuws. HILVERSUM II (398 m) NCRV: 18.10 Sportrubrlek. 18.30 Halte: programma voor twintigers. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Stereo: Moderne kamermu ziek (gr). 19.45 Op deman af, praatje. 19.50 Stereo: Licht gevarieerd platenprogramma. 20.10 De familie Leenhouts, .hoorspel. 20.35 Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sport- parade. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal en beurs berichten. 13.30 Stereo: Planorecital: klas sieke muziek. 14.00 Inleiding tot muzlekbe- tfd, k 15.30 Thuis: programm 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: I Radio-Filhar monisch orkest (opn): moderne muziek: II Omroepkoor (opn): Oude Madrigalen. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Stereo: Muzikale aan- muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade: klas sieke muziek (opn). 11.00 Voor de' i grammofoonmuzlek. 23.55 18.32 Klassieke 18.45 Sportberichten. 18.52 Taalwenken. 18.55 i, weerbericht gramma. 17.00 Voor de Jeugd. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen): AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Vrolijk ochtendprogramma. 10.00 Nieuws. 10.02 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00 Nieuws). VPRO: 12.00 Nieuws. 12.02 buitenlands persoverzicht. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nieuws. 13.02 Buitenlands persoverzicht. 13.05 Licht platen programma. 14.00 Nieuws. 14.02 Buitenlands persoverzicht. 14.05 Tophits. AVRO: 15.00 Nieuws Nieuws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Luchtig programma i NVT ADVISEERT: Geen medewerking aan t.v.-programma AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars 'TVT heeft besloten zijn leden reeds thans te adviseren al le uitnodigingen tot medewerking aan televisieprogramma's te weigeren. Aanvankelijk was hiervoor een termijn gesteld tot de vijftiende januari om het bestuur van de NTS de gelegenheid te geven in zijn vergadering van mor gen alsnog een oplossing te vinden voor effectuering van de overeengekomen maatregelen. „Het blijkt echter rldus een NVT-mededeling„ dat van deze hoffelijkheid door de omroepverenigin gen misbruik wordt gemaakt om nog vóór 15 januari honderden contactaf spraken te maken vaak zonder inacht neming van de daarvoor geldende re gels waartoe onder meer behoort het verkrijgen van toestemming van het toneelgezelschap waarbij de betreffen de acteur werkzaam ls". ER was gisteren géép, speelfilm op „I". Daar zal wel een reden voor geweest z\jn, maar de VPRO vergat die reden aan de kijkers mede te delen. Een beetje onhoffelijk vinden wij van een omroep die elke keer als hy aan uitzenden toe is de kijkers bidt en smeekt om toch asjeblieft steun te ver lenen aan de VPRO-dle-het-zo-moellijk- heeft. Dat moeilijke is misschien ver oorzaakt door dingen als het niet moti veren van een afgelasting van een der alierpopulalrste programma's van de hele t.v.-week. Wij raakten er onze enige vrije avond van deze week door kwijt. Want de VPRO kwam met een programma waar je als criticus niet aan voorbij kunt gaan. Dat wel! Dick Verkijks beeld- verslag van een reis naar Finland bij- voorbeld was een stuk t.v.-journalistiek van de bovenste plank. Verkijk schiet de roos. Ook nu weer. Hij makte de ge compliceerde politieke problemen van Finland duidelijk, maar gaf tevens in zicht in landaard, gewoonten en In een prachtig geslaagd gesprekje de Invloed van het klimaat op de Finnen. Een voortreffelijke reportage j „Ja, nee, geen mening" heeft iets ge meen met de NCR V-series die destijds door Nico van Vliet werden gepresen teerd. Bij beide programma's was opi niemeting de inzet en bij allebei werd dat uiteindelijk bijzaak. In het VPRO- progranima vinden wij het grote voor deel dat de argumentering pro en con tra zoveel directer gebeurt, waardoor de reële informatie veel groter is. Het spel met de knoppen ls daarbij niet zo ochtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuzlek. weerbericht en beursberichten. 13.20 Tafel - luziek. i4.oo Nieuws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nleuws.)_ 15.30 Elgen-Aardlg. 16.00 Deze dag. VARA: grammofoonmuzlek. 9.00 Klassieke kamer muziek. (9.35—9.40 Waterstanden). 10.00 School radio. 10.15 Nieuws en wat er ach' 10.20 Lichte grammofoonmuzlek. 11.00 delingen. 17.15 Orgelspel. 17.30 Etnische t*********************************************** belangrijk; misschien zelfs misleidend, Tl omdat de toevallige dispositie van een |_j0Cl0IlWinS l der opponenten al te sterk kan wegen op de meningsvorming van het zaal- publiek. voor NCRV Traditiegetrouw doet de VPRO veel aan Franse chansons. Wat teveel naar onze smaak, want voor het genre is over het algemeen te weinig belangstelling om frequente t.v.-uitzendingen te recht vaardigen. De (weinige) minnaars van het genre waren overigens goed af met Jacques Debronckaert. Een zéér geta lenteerde jongeman die eigen, vrij ori ginele, chansons met veel vaardigheid presenteerde. Tenslotte René de Obaklia. Van hem speelde toneelgroep Studio twee eenak ters. Een tikkeltje verwant aan het ab surde toneel van b.v. een Ionesco leken deze „improptu's" toch vooral geschre ven om wat humor te spuien op wat zweverige thema's. Ook hier een genre dat niet Ieder ligt. \V(j hebben ons er goed mee geamuseerd. Studio heeft voor deze spelsoort ook de goede ac teurs. Wat b.v. Loudi Njjhoff in beide korte spelen liet zien was voortreffe lijk! Vg. HILVERSUM (ANP) De NCRV heeft in 1966 een ledenwinst van 4.550 weten te boeken. Bedroeg het aantal leden per 31 december 1965: 469.535, per 31 december 1966 is dit gestegen tot 474.085. BRUSSEL (ANP) De Belgische re gering laat op het ogenblik een studie maken van de problematiek rondom de invoering van reclame in radio en televisie, zo heeft de minister van Ne derlandse cultuur. Van Elslande, dins dag in de kamer van volksvertegen woordigers verklaard in antwoord op vragen van een Vlaamse afgevaardig de. Misister Van Elslande waarschuwde overigens de vragensteller, die voor in voering van radio- en tv-reclame had gepleit, dat dit een zeer delicate zaak is volgens de regering, vooral omdat het voortbestaan van de vrije persorga nen ermee in het geding kan komen. Charles Aznavour getrouwd LAS VEGAS (Reuter) De Franse zanger Charles Aznavour i9 woensdag in Las Vegas In de Amerikaanse staat Nevada in het huwelijk getreden met de 21-jarige Zweese Ulla Thorssell, een fotomodel. Het paar werd in de echt verbonden door rechter John Nowbray. die vorig jaar Brigitte Bardot en Gun- ther Sachs trouwde. De huwelijksplech tigheid werd rechtstreeks via een com municatiesatelliet per televisie naar Eu ropa uitgezonden. Aanwezig waren on der andere de Britse zangeres Petula Clark en Sammy Davis, alsmede een 16-jarige dochter en een 13-jarige zoon uit vorige huwelijken van de 43-jarige Prof. H. Frietema ridder Ned. Leeuw DEN HAAG (ANP) Prof. dr. H. J. Frietema. die gisteren in een bijeenkomst in Den Haag afscheid heeft genomen als directeur van de Nationale Coöperatieve Raad. ls benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De by deze onder scheiding behorende versierselen werden hem uitgereikt door de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw en Vis- serij, dr. J. H. Pa tij n. Prof. Frietema was reeds officier in de orde van Oranje- Tot opvolger van prof. Frietema ls be noemd de heer C. R, Tybout, tot nu toe secretaris van die raad. Beatrix en Claus op concert in Scheveningen In 1952 1» liet Nederlandse Studenten Orkest opgericht: dat betekent, dat liet nu, onalgebroken doende gewest, zijn vijftiendp tournee maakt. Natuurlijk on der leiding van Jan Brussen, die sinds 1953 de directie voert met grote kennis van zaken en met minder grote kennis van mensen, die hij gedurende enkele weken /.over weet te krijgen, dat ze da gelijks negen uyr repeteren, nog afge zien van de bjjdragen van verschillende zyner leden aan de kamermuziek. Die kamermuziek floreerde in dit ju bileumjaar wel op heel bijzondere wijze: niet alleen door het feit dat men de hand op een eminente eerste concertmeester heeft gelegd, doch tevens de gelukkige omstandigheid, dat er heel wat „oudjes" weer zyn komen opdraven: op het totale getal van 82 47 heren, 35 dames is het kwantum eerst medespelenden „slechts" 41. Waaronder een orkest van hoog spelniveau te verwachten is En dat is maar goed ook, want Nico Schuyt, de Nederlandse componist van dit jaar heeft het met zijn offerte, door hem „Hymnus" genoemd, de musici al lerminst gemakkelijk gemaakt. De repu tatie van het ensemble kennend durfde hij het echter aan een werk te schrijven, niet speciaal voor de gelegenheid, niet speciaal voor amateurs gemaakt; een werk, dat evenals dat van Robert Hep- pener in 1964, zijn weg in de kringen van professionals zou kunnen vinden. Hij speculeerde daarbij op de yver, doch niet minder op de intelligentie van de studenten, die hier, meer speciaal de houtblazers, tal van ritmische puzzels krijgen op te lossen: prikkelende bezig heid. En hij wenste in zijn muziek, be halve een uitgebreide slagwerkbatterij. een tuba te doen optreden. En deze tubaïst is zowaar in de ryen der dilettanten ge vonden: als we het wel hebben te Rot terdam! Het orkest, vertegenwoordigd door de universiteitssteden Amsterdam. Leiden. Utrecht, Groningen, Delft. Rotterdam en Tilburg, doet tien steden aan. bovendien treedt het nog eenmaal te Brussel op, Emmy Verhey, de vioolsoliste, wil de hele tournee per bus meemakenbewys, dat ze zich in de sfeer geheel heeft ingeleefd. Prinses Beatrix en prins Claus zullen het concert door het Nederlands Studen ten Orkest op donderdag 26 januari in de Scheveningse Kurzaal te geven, be- Om deze tournee vooruit te lopen een korte mededeling voor het \olgende sei zoen: voor 1968 is dr. Bertus van Lier als Nederlands componist aangezocht. E. M. Forster, de auteur van „A pas sage to India" en andere beroemde romans, is maandag in „King's Colle ge" in zijn kamer gevallen en ernstig ziek naar 'n ziekenhuis overgebracht. Hij is 88 jaar.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2