Piet Römer: %£cidóc(Soti/ïcmt „Toch speel ik het liefst echt serieuze rollen EDUARD, AGRIPPIEN EN DE NOZEM Televizier schrijft Kamerleden PAGINA 2 DE LFjpsE CX)URANT WOENSDAG 11 JANUARI 1967 Een politiek met risico 's OPVALLEND in de buitenlandse inte resse van menig Nederlandse poli tieke partij is, dat men de kiezers op de hoogte stelt van concrete wensen voor het oplossen van de problemen in het verre Azië. Meest sprekende voorbeelden hiervan zijn uitspraken, dat het Westen de vrede in Vietnam moet helpen bevorderen door gedeeltelijke of volledige erkenning van de rode Vietkong en dat communistisch CJhina zijn plaats moet krijgen binnen de organisatie der Verenigde Naties, volgens velen desnoods met degradatie van Tsjang Kai Sjek en zijn regime op Formosa. Aan de wensen liggen zeer nobele be doelingen ten grondslag: men wil in Vietnam zo snel als maar mogelijk is een einde maken aan het bloedvergieten, waarbij dan de Amerikaanse bombarde menten nog vaker als voorbeeld worden genoemd dan de terreuracties van de Vietkong in het gebied dat nog geheel of gedeeltelijk onder controle van Saigon staat. Men hoopt daarnaast, door Peking zijn plaats aan de conferentietafel te geven, meer vaste grond te geven aan de nog altijd labiele wereldvrede. Vooral in het geval-Vietnam (op de achtergrond waarvan de Chinese kwes tie overigens een niet te verwaarlozen rol mee speelt) is de doorsnee Neder lander als gevolg van het zich er nauwer mee geconfronteerd weten door de veel grotere en snellere mogelijkheden van krant, radio en televisie, gevoeliger ge worden voor misère en nood dan vroeger bij mogelijk nog rampzaliger burger oorlogen of gewapende conflicten. Dat is ben bijkomende reden, waarom er bij de Nederlandse verkiezingsstrijd voor kwesties het verre Azië betreffend zelfs in urgentieprograms plaats ge maakt is. "pLKE bijdrage om de burgeroorlog in Vietnam te beëindigen en rood China op een beter spoor te brengen is wel kom. Maar wie in dit verband inviteert tot het voeren van een bepaalde politiek, mag om wille van de veelgeroemde poli tieke duidelijkheid en eerlijkheid ons inziens toch niet de risico's verhelen die aan die politiek gepaard kunnen gaan. Door de bekende grillen van het lot zijn het in Vietnam nu de Amerikanen die fungeren als mikpunt van veler kritiek omwille van een politiek oog merk, waarvan zij in andere gevallen toen men In Washington meer impulsief improviseerde dan een duidelijke lijn zag de deugdelijkheid zonder meer ontkend hebben. Men heeft in de Ver enigde Staten lang gedacht, dat in het atoomtijdperk een soort van machts evenwicht tussen de Grote Twee vol doende zou zijn om de wereldvrede te behouden en voor een groot deel van onze samenleving de democratie veilig te stellen. Vandaag begrijpt iedereen, dat rood 'China niet meer gerangschikt kan wor den op een niveau onder de Grote Twee. En behalve idealisten die nu anders dan bij de gevaarlijke opkomst van het rechtse totalitairisme verkondigen dat men zelfs de ondergang van demo cratie en vrijheid moet prefereren boven gewapende acties tegen de Russische en Chinese wereldrevolutie, is het toch wel een onbehagelijke gedachte, dat het evenwicht waarbij tien jaar geleden nog gezworen werd, meer en meer een utopie dreigt te worden. Kan men de hieruit voortvloeiende risico's neutraliseren, door rood China op voorwaarden die natuurlijk minstens ten dele door Peking gedicteerd gaan worden, een plaats te bezorgen in de Verenigde Naties, de Veiligheidsraad en ontwapennigscommiesies in het bijzon der? g\OK wanneer slechts de helft van de V geruchten die thans uit China komen op waarheid berusten, is er al reden om zich nog eens ernstig op de idealis tische oogmerken van een groot deel der Westerse politici te bezinnen. In het verre Azië beginnen nu de verschillende stromingen van een communistisch im perialisme pas goecl de machtsstrijd, die binnen de Sovjet-Unie reeds in de twin tiger jaren was losgebroken. Met welk regime gaat de vrije wereld zich straks, in goed vertrouwen, aan de conferentietafel inlaten? Het antwoord op de vraag is daarom zo belangrijk, omdat aan die conferentietafel niet alleen de vraagstukken van het verre Azië behandeld moeten worden, maar ook kwesties die de toekomst van de gehele wereld onmiddellijk zullen raken. Met deze opmerkingen bedoelen we bepaald niet te pleiten voor het berusten in een toestand van een gewapende vrede, die door een paar incidenten in een catastrofe kan overgaan. We vra gen alleen aandacht voor de risico's in een politiek die eerlang tot dezelfde catastrofe zal leiden, wanneer ze niet onderkend en bestreden worden. Dat geldt zeer zeker voor de houding van het Weeten tegenover communis tisch China, maar zij het zowel propor tioneel als inhoudelijk een beetje anders, ook voor Vietnam. Vooral moet men niet te hard schermen met termen als het vrije beschikkingsrecht der volkeren en de profestische rol van nationalistische leiders. Wat die uiteindelijk bereikt hebben le vaak niet meer dan het schep pen van een nieuw soort imperialisme; zelfs bij het eigen volk gaat dan zie Soekamo, zie het Midden-Oosten, zie menig Afrikaanse staat het aureool snel verbleken. t1 ERLANG blijkt de grote fout van het Westen misschien wei te zijn, dat het na een te lang volgehouden kolonialisme en imperialisme zich door een verkeerde ethische politiek heeft laten leiden. Politici die nu aandacht vragen voor de problemen van het jaaT 2000, zijn bij onze snelle evolutie natuurlijk niet in staat te ramen hoe het dan met de wereldpolitiek gesteld zal zijn. Het zou toch wel eens beter leunnen zijn, dat men niet te vast rekent op een gedrags patroon van de nieuwe Imperialisten in het Oosten, dat het meest met de eigen Idealen van de vrije wereld strookt. Wel bedankt Verslag van enkele bittere ervaringen Dick Houwc/art, de journalist, die door zijn conflicten in de C.H.TJ. en bij 'de N.C.R.V. meermalen tot de vóór pagina der ochtendbladen doordrong, heeft na zijn toetreden tot de Partij van de Arbeid een boekje geschreven over 'zijn belevenissen in de laatste jaren. Het werd een deeltje in de Amboreeks en kreeg als titel mee: „Wel bedankt", verslag en verantwoording van een Op ons maakt Houwaarts boekje min- TJer indruk als verantwoording dan als verslag van enkele bittere ervaringen. Wat hem overkomen is, komt meer voor en ook in zijn geval spelen bepaalde ge zagsdragers een niet zo fraaie rol. De :scliuld ligt ook wel een beetje bij Hou- «waart zelf, want wie als redacteur van -een partijblad of als werknemer ontdekt 'dat hij geremd wordt in het uitdragen van bepaalde Ideeën die hij naar zijn mening uitdragen moet kan beter ontslag nemen en vanuit een onafhankelijke 'positie actie voeren. Houwaart is een bewogen mens en hij meent de strijd die hij voert. De tweede helft van zijn boekje, met losse schetsen en een uitwerking van zijn maatschap- 'pelijk „credo", is dan ook beter dan het min of meer chronologisch verslag van zijn moeilijkheden met partij en omroep- Jvereniging. Het. grote probleem van Houwaart was. dat hij niet meer geloven kon in déze cconfessionele partijen van Nederland. Hij is niet de enige die met twijfelgevoelens "worstelt; maar dan blijft het merkwaar dig dat hij op overwegend negatieve ge voelens als besluit neemt de overgang naar de P.v.d.A., partij waarin naar 'Houwaarts mening de noodzaak tot her- Vormingen al evenzeer aanwezig Is. Van daar dat de gegeven verantwoording veel 'op de motivering van een noodsprong "lijkt. Misschien moet Houwaart zijn „Wel oedankt" nog eens laten volgen door een E „Tegenvallend welkom". Hij heeft voldoende moed en oprecht heid om zo nodig ook dèt te "erkennen. 1 Egyptische schatten terug in Leiden LEIDEN (ANP) De tentoonstel ling van tekeningen en schilderingen 'uit de musea te Brussel en Leiden -'„Kunst voor de Eeuwigheid" heeft, evenals in Nederland, ook in België grote belangstelling getrokken. Na de ""sluiting van deze tentoonstelling in Brussel zijn de voorwerpen uit Leiden, voornamelijk de geïllustreerde papyri, teruggekeerd. Zij zijn thans weer, in dezelfde zaal als voorheen, tentoonge steld. met als aanvulling een aantal voorwerpen, die, evenals de papyri, be trekking hebben op het Egyptische do tden gelooflijkkisten, lijkvazen, mum miemaskers, lijkbeeldjes en kisten voor lrjkbeeldjes. Onder de collectie lijk beeldjes bevinden zich die van twee Egyptische koningen: Seti I en Psoe- sennes I, de laatste een recente winst van het museum. AMSTERDAM (ANP) Aan de voor avond van de behandeling in de Twee de Kamer van het ontwerp-omroepwet (maandag en dinsdag a.s.) heeft het weekblad Televizier, dat zijn voortbe staan in gevaar ziet komen als deze wet haar het afdrukken van de radio- en tv-programma's gaat verbieden, zich in een uitvoerige brochurt tot alle Kamerleden gewend. Het blad keert zich daarin tegen de voorgestelde arti kelen 22 en 23, waarin is neergelegd, dat op de programmagegevens auteurs recht rust en dat alleen de omroepor ganisaties het recht hebben program mabladen uit te geven. Televizier stelt, dat door goedkeuring van de bewuste artikelen de programma's een monopo liezaak voor de omroeporganisaties wor den, zodat Televizier wordt bnitenge- Televizier, dat thans een oplage van bijna 600.000 heeft bereikt, is een ge vaar geworden voor de omroepen en hun programmabladen en moet daar om blijkbaar verdwijnen", zo staat in de brochure. „Andere persorganen wor den niet getroffen. De dagbladen krij gen toestemming voor de publikatie voor een of enkele dagen. De weekbla den hebben met uitzondering van Tele vizier ge^n belangstelling getoond de publikaties der programma's." In de brochure worden de artikelen 22 en 23 daarom „anti-Televizier-artike- len" genoemd en wordt de Kamerleden verzocht, alvorens te beslissen, zich door deskundigen behoorlijk te laten voorlichten. Er wordt aan herinnerd, dat enkele hoogleraren in de rechtwe- tenschappen het voorstel hebben ge kwalificeerd als „pseudo-auteurs-rech- terlijke programmabescherming". Zij zijn van mening, dat het ontwerp het auteursrecht ernstig vervormt en bruikt. Ook is de Europese commissie van de rechten van de mens in Straats burg vorige maand tot de conclusie ge komen, dat de door Televizier bij haar tegen de Nederlandse staat ingediende klacht over dit onderwerp ontvankelijk is, zodat deze in behandeling zal wor den genomen. Het is de eerste maal, dat de commissie een klacht tegen Ne derland accepteert. Concert voor jonge mensen Het VPRO-programma van woensdag 11 januari begint met „Concert v jonge mensen". In deze aflevering troduceert dirigent, pianist en compo nist Leonard Bernstein de jonge talent volle dirigenten en solisten: Seiji Oza- wa, Maurice Peress, John Carenina, Gary Karr (contrabas), Ruth en Naomi Segal (piano), Paula Robison (fluit en piccolo), Paul Green (klarinet) en Da vid Hopper (klokkenspel). Uitgevoerd wordt, m.m.v. het New Yorks Philhar- monisch Orkest, o.l.v. Leonard Bern- NEDERLAND NTS 18.45 uur: PI po de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort STER 18.55 uur: Reclame-uitzending VPRO 19.00 uur: Concert voor jonge mensen, muziekpro- DEN HAAG. „Nee, ik vind het niet akelig meer om overal her kend te worden. Je raakt er echt aan gewend. Trouwens, het is gewoon de tol die je betaalt als je met een televisieprogramma succes hebt. En vergeet niet, je zit bij al die mensen in de huis kamer, ze hebben daarom het idee dat je een stukje familie van ze bent. Die populariteit geeft me een extra-kick om bij mijn werk als toneelspeler telkens weer het uiterste van me zelf te vragen" Als ik het toneel op kom moet -ik onmiddellijk op. mijn beste kracht draaien. En dan gebeurt toch nog dikwijls dat je de eerste ogenblikken een gefluister door de zaal hoort gaan van „Stiefbstiefbstiefbee". Tja, dan zien ze dus ineens een favoriet van de te levisie op het toneel. Nou Ik zou als ik Danny Kay in de Kalverstraat tegenkwam, ook stil blijven staan om die man nou eens in werkelijkheid goed te bekijken, dat is toch eigen lijk een heel normale reactie, hè? Piet Römer (38), nog in zijn passe partout kostuum (uit ,,De reis om de wereld in 80 dagen") zit na afloop van de opvoering in de Maastrichtse schouwburg lekker ongedwongen te vertellen. Hij ziet er niet erg moe uit ondanks het feit dat hij ruim twee uur onafgebroken op het toneel heeit gestaan. Hij zegt daar zelf over: „Tja d'r zijn stukken waar je fysiek volledig uitgeput na afloop je kleed kamer binnen struikelt. Bijvoorbeeld in „De Draak" daar ben ik de bur gemeester. Met een koningsmantel (weegt 20 kilo) moet ik op het laatst nog een hups rondedansje maken. Dan drijf ik als ik het toneel af kom. Hoelang al toneel? Ik zit al twaalf jaar bij Centrum. Verbaasd hè? Tja, dat zijn de meeste mensen. Hoewel, de vas te schouwburgbezoeker moet het toch weten. O ja, ik heb ook een seizoen bij de Haagse Comedie gespeeld. Het liefst speel ik serieuze rollen, maar ja, ik heb toch ook veel leuke gekke rollen gehad. Je krijgt natuurlijk altijd dat je in een bepaald hoekje terecht komt. Je sterke kant wordt natuurlijk op die manier naqr voren gehaald. T'iar toch moet je ook het andere willen, daar moet je dan soms extra hard voor werken, maar als het je lukt geeft het extra vol doening Favoriete toneelschrijvers? Wel, dat is moeilijk. Ik speel graag stukken van Sartre, Pinter. Hoewel ik vind, dat de moderne toneelschrijvers wel toneel maken, wordt er naar mijn, indruk te weinig voor het theater gemaakt. Neem nou net'afe déz'é reis om de wereld, dat is theater. Vol gekke effecten, de ac teurs in de zaal. Het publiek wordt veel meer opgenomen in het geheel. Vanaf het moment, dat je op het toneel komt, moet er een spanningsboog ontstaan tussen het publiek en jezelf. Als dat niet het geval is, val je beiden terug in een immense leegte. Waar ik woon? Natuurlijk in Amster dam. Tja, ik ben vader van vijf kinde ren. Maar ja, laat mijn privé-leven er NTS 19.50 our: Uitzending Stichting Socutera 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd politieke par tyen: PSP HILVERSUM I VARA 20.05—20.50 uur: Trammelant in Loeren aan de Hor, hoorspel. 21.05—21.35 uur: Julie Andrews zingt melodieën uit haar mu sicals 23.2523.55 uur: Concert door ensemble Benedetto Marcello 20.30 uur: Speciale berichtgeving, film over Finland 20.55 uur: Ja nee geen mening, programma over opinie peiling 21.45 uur: Jacques Debronckart. programma rond chan sonnier 22.15 uur: Impromptu's, twee to neelspelen NTS 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Slutting NEDERLAND II NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort HILVERSUM II NCRV 20.35—21.15 uur: Concert door Radio Philharmonisch Orkest 21.30—22.15 uur: Oor-zaken, amusements programma Reclame-uitzending 20.05 uur: Coronation Street, t.v<- serie 20.55 uur: Achter het nieuws, ac tualiteitenprogramma 21.20 uur: Door een tuinraam. programma over dieren 21.40 uur: Klassieke kamermuziek door het duo Salomon- Stroo STER 22.10 uur: Reclame-uitzending Tweede journaal 23.00 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7 00. 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM O: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) VARA: 18.00 NWS, actualiteiten, 18.20 Zendtijd politieke partijen, 18.30 Nederl. artiesten op de plaat, 19.05 Dansmuziek, 19.30 Artistieke staalkaart, 20.00 Nieuws, 20.05 Trammelant in Loeren strumentaal ensemble: klassieke 23.55 Nieuws. HILVERSUM IX (298 m) - vrij voor muziek in vrije (kinderkoor, fanfare-orkest). 18.30 Spectrum, 18.50 Orkestmuziek, 19.00 Nieuws. 19.10 Radio krant, 19.30 Muziek van het Leger des Hells, 19.45 Wereldpanorama, 19.55 Stereo: Gram., 20.35 Stero: Mod. muziek, 21.15 Gesprekken met Surlnamers en Antllllanen, 21.30 Oor- HET huwelfjk gisteren bracht bi Den Haag relatief weinig mensen op straat. Eigenlijk wel te begrijpen. Het was koud, guur, glad. En thuis was er de tv. die alles op het scherm bracht. De t.v. deed het voortreffelijk. In een van begin tot eind boeiend verslag dat aan de ene kant de praal van een grandioos gebeuren registreerde, maar dat ook telkens aandacht had voor intieme details. Het was ook een eerlijk verslag. Den Haag is géén „lastige stad" en men hoefde dus niet om een paar baldadig heden heen te praten. In de beelden was de continuïteit vrijwel volmaakt. Bij de commentatoren was dat niet helemaal het geval, maar over het geheel troffen zij de goede toon en hadden zij dank zij de voorlichtings dienst van Den Haag. ook voldoende spreekstof. Merkwaardig: het commen taar bij de directe reportage was veel en veel beter dan de op dicteersnelheld gesproken woordbegeleldlng van de be knopte herhaling die 's avonds werd vertoond. Het verdere (nationale) avondprogram ma stak gunstig af bij wat nationale programma's plegen te bieden. „Dit is een land om lief te hebben" vonden we in zijn variaties bepaald voortreffelijk. Aan Margriet en Pleter werd In een vlot interview gevraagd wat zij wensten te zien. Hun smaak beantwoordde zo ongeveer aan wat aan iedere kijker wel ergens moest appelleren en die wensen vormden het meest heterogene program ma dat zich denken laat. terwijl hel door dat interview tocli een bijzondere homogeniteit kreeg. Vreemd dat Van Dalsum In King Lear aan Aafje Heynis in de Matthaus ge koppeld kon worden door een flink en onbetaalbaar sterke Toon Hermans. Maar het kon: misschien een kapitaal idee voor de t.v.-mensen: Maak er een vast programma van „Wensen van prominenten". Succes lijkt onvoorspel baar groot. „Koopvaarders en doopvaders" mocht er eveneens zijn. Toepasselijk op de trouwdag van het petekind van de koop vaardij. deze reeks van „losse schetsen" die door Joop Scheltens zorgvuldig tot een geheel waren gebundeld. De vijf hoofdstukken waren goed afgewogen en tal van elementen kwamen er tot een geheel dat zelfs onhistorisch ingestelde kijkers bevredigd moet hebben. Al met al een t.v.-dag die óók in de annalen van de t.v. als een hoogtijdag geboek staafd kan worden. Omdat aan alle „t.v.-eisen" beantwoord werd: het nieuws in huis brengen, ontspanning geven en kennisverrijkend werken. Vg. eigenlijk maar liever buiten. Zo nu ga ik nog even een pilske vatten voor Je dorst en dan duik ik er in. We moeten morgen al weer vroeg terug naar Haar lem. De mensen van de technische dienst gaan vannacht al, ondanks het dikke pak sneeuw, het moet wel, want ze moeten morgenvroeg kunnen begin nen om de decors op te bouwen. Als ze niet om tien uur kunnen beginnen, kan, er morgenavond niet gespeeld worden. Tot ziens!" Weg is Piet Römer. Chansonnier acques Debronckart Enige tijd geleden maakte de VPRO in het Mickery Theater te Loener- sloot opnamen van het optreden van Jacques Debronckart. Reeds eerder heeft men deze Franse chansonnier in een VPRO-programma kunnen zien en wel in „Cave, caveau, cabaret" van Ernst van Altena en Rob van der Lin den. Debronckart, wiens chansons on der meer door Juliette Gréco, Les frères Jacques en Isabelle Aubret ge zongen worden, brengt in het 30 mi nuten durend programma: Ma mère était Espagnole; Adélaïde; Dehors-de- dans; Oh! mes copains; Toi qui nait cette année; On chantait; Dans les blés en Le mariage de ma tante. Hij wordt bij de kijkers ingeleid door Ernst van Altena. Voor de begeleiding zorgen: Henk van Dijk (piano), Eddy Esser (gitaar), Tom Dissevelt (bas) en Chris Dekker (drums). De regie van dit programma met Jaques De bronckart heeft Rob van der Linden. (Ned. I 21.45 uur) Coronation Street: meest bekeken Britse t.v.-serie De VARA-televisie begint vandaag met de nieuwe Engelse filmserie „Corona tion Street". Deze filmserie, die in Engeland eind 1960 van start ging, is sindsdien één der meest populaire tele visieprogramma's. Coronation Street is een denkbeeldige straat in een Noord-Engels stadje, met bewoners, die in elke „gewone" straat ter wereld zouden leunnen wonen: een postbode met zijn gezin, een kruide nierster, een weduwe, een kasteleins echtpaar, een gepensioneerde school meester, de buurtroddelaarster en vele anderen. De gebeurtenissen in Corona tion Street en de belevenissen van zijn bewoners vormen de basis voor iedere aflevering van deze serie, waarvan in Engeland tot nu toe ruim zeshonderd (600) delen zijn uitgezonden. De idee om een serie te maken over doorsnee-mensen in een typische arbei dersstraat in het noorden van Enge land, is van Tony Warren, medewer ker van Granada TV. Hij baseerde het verhaal op eigen ervaringen in Salford (een wijk in Manchester) en ontleende de namen aan grafstenen op de plaat selijke begraafplaats. De eerste uitzending van Coronation Street laat de kijker kennismaken met vrijwel alle bewoners: de familie Bar low, Martha Longhurst, Minnie Cald well, Annie en Frank Walker, Albert Tatlock, Ena Scharples, Elsie Tanner, haar getrouwde dochter Linda Cheveski en haar zoon Dennis Tanner Corona tion Street wordt geproduceerd door Harry Kershaw en Stuart Latham. De regie heeft Derek Bennett. Ned. II. 20.05 uur. deren, 22.55 Chaos rond Eros?, lezing, 23.10 Oude liederen, 23.15 Platennleuws, 23.55 Nws. BRUSSEL Ned. (324 m) 18.00 Nieuws, 18.03 Voor de soldaten, 18.50 Sportkroniek, 19.00 Nieuws, 19.40 Lichte muziek, 20.00 Operette muziek, 21.19 Lichte muziek, 21.29 Lichte muziek, 21.50 Pedagog. adviezen, 22.00 Nws. Nieuws), 12.00 Orkestmuziek, 12.27 Voor land en tuinbouw, 12.30 Orkestmuziek, 12.50 Draai orgelklanken (gr.), 13.00 Nieuws, 13.10 Journ., 13.30 Mannenkoor. 14.00 Belaardconcert.14.15_ huishoudelijke zaken (voor c 16.1 klavecimbel, klavichord en virglnaal, 17.00 v. d. jeugd. HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gram., (7.30 Nieuws), 7.55 Overweging, 8.00 Nieuws, 8.10 Pianorecital: klass. muziek. 8.30 Nieuws, 8.32 Voor de hulsvrouw, 9.40 Schoolradio, 10.00 Stereo: Omroeporkest, 10.40 Schoolradio, 11.00 Voor de zieken: VPRO: 11.30 Mensen geloven, lezing, 11.45 Streeks gewijs: informatie over de Over-Betuwe. 12.27 Voor land- luzlek, 13.45 Voor de Pianorecital (klass.): TROS: 14.45 Van 1685 tot vandaag: muzikale lezing, 15.15 v 17.00 Voor de jeugd, 17.19 Nederl. liederèn liedjes, 17.30 Stereo: Licht Instrumentaal kwartet, 17.50 Stereo: Meisjeskoor. HILVERSUM III (FM-kanalen en 240 m): NCRV: 9.00 Nieuws, 9.02 Lichte vokale mu ziekjes, 10.00 Nieuws, 10.02 Dixielandmuziek, 10.30 Nieuwe langspeelplaten, 11.00 Nieuws. 11.02 Gram., 12.00 Nieuws, 12.02 Variant: ilitelten, reportages en lichte muziek. Nieuws, 13.02 Top twintig. 14.00 Nieuws, Nieuws. 16.02 Actualiteiten, 16.05 Tiener- 17.00 Nieuws, 17.02 Actualiteiten, Verzoekplatenprogramma. BRUSSEL Ned. «324 m) 12.00 Nieuws, 12.03 lultenlands^ perso 0.10 Arbeidsvitaminen, (11.00 Letterkundigen solidair met t.v.-acteurs AMSTERDAM, (A.N.P.). Het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen heeft een brief gericht tot minister Klompé, waarin men zich ten volle soli dair verklaart met het optreden van de toneelkunstenaars, die zoals bekend met ingang van 15 januari niet langer contracten ten behoeve van de televisie zullen ondertekenen. Ook bij de Neder landse letterkundigen bestaan. zo schrift het bestuur, „ernstige grieven ten aanzien van de honorering en het algemene culturele klimaat waarin zij bij radio en televisie moeten werken". Tevens is het bestuur in bijzondere mate verontrust over de aantasting van de materiële belangen die door deze NTV- actie veroorzaakt wordt. „Er is een aan zienlijk aantal letterkundigen in ons land. wier gezinnen onmiddellijk in hun bestaansmogelijkheden worden bedreigt door het wegvallen van vaste inkomens uit televisieopdrachten. Immers het werk van letterkundigen is zonder acteurs veelal niet te realiseren, noch in dramatische produkties, noch in poë zie-, cabaret- en kinderprogramma's; zelfs niet in films of shows. De zeker heid dat deze in de nieuwe situatie geen doorgang zullen vinden en de catastro fale gevolgen daarvan voor een groot aantal acteurs, verplichten ons bestuur een ernstig beroep te doen op de bemid deling van uwe excellentie om dit con flict op de kortst mogelijke termijn tot een bevredigende oplossing te brengen". Geert Lubberhuizen in „Vragenvuur" In „Vragenvuur" zal vanavond de heer G. Lubberhuizen, directeur van de uit geversmaatschappij De Bezige Bij, vra gen beantwoorden van leerlingen van het Spinoza lyceum te Amsterdam. Bij De Bezige Bij verscheen onlangs „Ik Jan Cremer II". „Vragenvuur" wordt geproduceerd door Co de Kloet en Jan Nagel. Hllv. I. 21.35 uur. De VPRO brengt i

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2