S)e CoidseGou/ïant Johnson: wij zetten strijd Vietnam door Prins Bernhard vliegt Margriet en Pieter in Friendship naar Zurich JAMIN Benoeming dames Klompé en V endrik Overhaaste terugkeer van Mao in Peking Help! Een bruine rat Overlaten aan vakmensen THOMASSEN TEGEN DEMONSTRATIES ZONDER POLITIE „Ik kan goed met provo s opschieten Alpen mogelijk reisdoel I Jogere kosten fl meer verliezen en meers mart Verhoging inkomsten belasting Franse grens dicht voor Ned. tulpen PAPENGRACHT 32 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franco per post 15.40. ADVERTENTIES 22 ct p mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) WOENSDAG 11 JANUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ENIGE REGEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Vannacht opklaringen, hier en daar mist en in het binnenland temperatuur om het vries punt. Matige tot zwakke noordwestelijke wind. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Naar zuidwest krim pende en tot krachtig, aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind. In het binnenland iets hogere mlddagtemperaturen dan vandaag. 58e jaargang, no. 17.035 TOKIO (AFP) De Chinese partij leider Mao Tse-Toeng heeft een vakantie In het zuiden van zijn land, waar hij al anderhalve maand vertoefde, afgebroken en la spoorslag» naar Peking teruggekeerd, »o meldt de correspondent in Peking van het Japanse blad „Jomioeri Sjïmboen" die zegt dit op aanplakbiljetten te hebben gelezen. Is dit waar dan vormt dit een belangrijke aanwijzing voor de ernst van de toestand in de hoofdstad. Het Joego-Slavische persbureau Tan- joeg meldt dat muurkranten van de rode garde, waarin een aanval werd ge daan op premier Tsjoe En-Lal die dins dag in Peking zijn verschenen, vandaag ertjn verdwenen en vervangen door leu zen waarin de aanvallen op de premier werden afgekeurd. De correspondent van Tanjoeg in Pe king meldde dat er ook veel muurkran ten zijn aangeplakt met redevoeringen Van Tsjoe en van Tsjang Tsjing, de vrouw van partijvoorzitter- Mao Tse- Toeng, die op 8 januari zijn gehouden. In hun toeèpraken tot de rode garde verklaarden zij „president Lioe Sjaó- Tsji, Ten Hsiao-Ping en Tao Tsjoe scherp te veroordelen omdat zij de be langrijkste voormannen zijn van de burgerlijk-reactionaire politiek", aldus Tanjoeg. ADVERTENTIE engelse snijcaramels van niet duur we! heerlijk ROTTERDAM (A.N.P.). Met dicht gebonden broekspijpen en gewapend met gummistokken hebben de afgelopen nacht twee agenten van de Rotterdamse politie een klopjacht gehouden op een grote bruine rat, die zich blijkens een aanvraag om assistentie ophield in de slaapkamer van een echtpaar. De speur tocht naar het beest leverde niets op. De twee agenten hadden zich in hun surveillancewagen naar het pand ge spoed, nadat de heer der huizes de bruine rat had ontdekt onder het bed, waarin zijn vrouw al lag te slapen. Een poging van de man om de rat weg te gillen mislukte. Het gevolg was alleen maar dat de vrouw wakker schrok, naar de keuken rende en daar op een aanrecht kroop. De man probeerde daarna het beest te vangen met een stofzuiger. Toen dit mislukte bleef nog maar één redmiddel: de politie. Het echtpaar heeft de nacht verder wakend in de woonkamer doorgebracht. ROTTERDAM (ANP) Burgemees ter Thomassen van Rotterdam heeft zich in de gemeenteraad een fel tegen stander getoond van eon eventuele ver andering in de politieverordening, die demonstraties zonder voorafgaande ver gunningen mogelijk zou maken. ,Dat soort demonstraties vindt niet plaats zolang deze burgemeester hoofd deze politie is," aldus de burge meester. „Er zijn in Rotterdam op dit punt ook geen problemen", zo zei hij. ,,U kunt rustig slapen en jonge mensen kunnen rustig demonstreren". De burgemeester zei dit tot de raads leden, die naar aanleiding van een in terpellatie van de KVP-fractieleider mr. Struik, de mogelijkheid bespraken van studie over een andere regeling van demonstraties zoals die zijn geregeld in de Rotterdamse politieverordening. „Laat men 't toch 'n beetje overlaten de mensen van 't vak, Ik ben 'n ou de rot in 't vak," aldus burgemeester Thomassen. Hij noemde demonstraties, zoals die i de afgelopen maanden in Rotterdam tegen de oorlog in Vietnam waren ge houden „modeverschijnselen, die zijn ko- overwaaien en die ons tienduizen den guldens kosten aan overuren van politiemensen. De burgemeester zegde wel toe, dat B. en W. de artikelen in de algemene politieverordening van Rotter dam aan 'n studie zullen onderwerpen. cal niet met spoed gaan zoals de VVD-woordvoerder vroeg, omdat het college van B. en W. 'n grondige studie il verrichten. De publiciteitsmedia hebben, zo zei de burgemeester voorts, op eenzijdige wij ze accent gegeven aan het optreden van demonstranten. De demonstratie van za terdag j.l. tegen de politie in verband met beweerde mishandelingen van de monstranten op oudejaarsavond noem de hij „een zielige en knulliga vertoning (van ongeveer 50 mensen), die toch 's avonds op de tv verscheen." Burgemeester Thomassen keerde zich ook tegen een ANP-bericht van enkele maanden geleden over een gesprek dat hij voerde met Rotterdamse provo's op de consumentenbeurs Femina. De bur gemeester zei, dat hij tijdens deze beurs met tal van mensen en over tal van on derwerpen in het openbaar had gespro ken, maar dat er maar een zaak (het gesprek met de provo) door het ANP was doorgegeven. De klachten van drie jonge mensen in Rotterdam over mishandëling na een Vietnam-demonstratie, betitelde hij als kletskouserij. Verder wilde hij hierover niets zeggen, omdat de zaak onder de rechter is. „Al deze publiciteit hangt mij ver de keel uit", aldus burgemees ter Thomassen. De burgemeester zei in zijn visie op de demonstratievrijheid onder meer nog dat hij een bijzonder goede verhouding heeft met provo's- en andere jeugdige demonstranten. „Als iemand 'n goede verhouding heeft met deze mensen", zo zei hij, „dan is het de burgemsseter van Rotterdam wel." Vélen hadden ev een paar uur wachten in de regen voor over om het jonge paar gisteravond voor de huwe lijksreis te zien vertrekken van het paleis Huis ten Bosch. DEN HAAG/ZÜRICH. Prins Bernhard persoonlijk heeft gisteravond aan de stuurknup- pel van een regerings-Fokker Friendship 't bruidspaar Mar griet en Pieter naar Zürich gevlogen. Daar begon, nadat het vliegtuig rond acht uur ge land was, in een auto het twee de deel van hun huwelijksreis met onbekende bestemming. Prins Bernhard vloog met het zelfde toestel terug. Hoewel de eerste étappe van de huwelijksreis niet geheim kon blijven, kan men slechts gissen naai' de uiteindelijke bestemming. Het zou een win tersportreis in de Zwitserse of Oostenrijkse Alpen kunnen worden. Dertig jaar geleden maakten koningin Juliana en prins Bernhard rond dezelfde tijd hun huwelijksreis even eens naar enige wintersport centra in het Alpengebiéd. Geruchten dat het jonge paar •via Gstaad naar de Karpaten zou doorreizen zijn vermoede lijk ontstaan, omdat minister Luns dezer dagen een officieel bezoek aan Roemenië en het Karpatisch gebied brengt. WASHINGTON (A.FJP.-Reuter). President Johnson heeft in zijn traditio nele boodschap over de „State of the Union" (de toestand van het land) ver klaard dat de V.S. de militaire operatie» In Vietnam zullen voortzetten tot de dag waarop de vijand zal hebben begrepen dafc de oorlog hem meer verlies dan winst brengt. Hij waarschuwde het Amerikaanse volk in zijn toespraak tot het verenigde congres dat de oorlog nog meer zal gaan kosten, meer verliezen zal brengen en nog meer smart ?al ver oorzaken. De Amerikanen moesten er ook op rekenen dat het einde nog niet In zicht ls. De president kondigde een verhoging van de inkomstenbelasting aan. Op de huidige aanslag zal een extra-heffing var zes procent worden gelegd, die twee jaai van kracht zal zijn of zolang als de bui tengewone uitgaven tengevolge van de oorlog in Vietnam voortduren. In het eerste jaar krijgt de schatkist door de heffing ongeveer 4% miljard dollar meer. Hij sprak zich opnieuw uit voor een politiek van „kanonnen en boter". Zijn program voor een „grote gemeenschap" in Amerika mocht niet in gevaar komen en zou onverminderd moeten worden uit gevoerd. De Amerikanen zouden hun in spanningen moeten vergroten om de arme een kans te geven deel te hebben aan de vooruitgang van het land. Hij vergeleek de oorlog tegen de armoede met het conflict in Vietnam. Belde zijn niet eenvoudig tot een goed einde te brengen. In beide gevallen is er niet één enkele gevechtslinie en de vijand is niet gemak kelijk te ontdekken, te isoleren of te vernietigen. De president vroeg het congres en de bevolking hun verplichtingen zowel ln het binnen- als ln het buitenland na te komen: verdere opbouw van een beter Amerika en trouw aan het vrijheids beginsel. Doorvechter Over de oorlog in Vietnam zei Johnson verder: „Ik kan u niet beloven dat het einde dit jaar zal komen of het vol gende. Onze tegenstander gelooft nog steeds dat hij langer kan doorvechten dan wij bereid zijn. „De V.S. en hun bondgenoten zijn echter bereid door te i. Maar", aldus de president, „wy zullen alle initiatieven van de V.N. of anderen steunen die kunnen leiden tot vredesonderhandelingen zonder vooraf gaande voorwaarden, onverschillig waar vanneer. Amerika zal ook zelf blij- zoeken naar de grondslagen voor werkeiyke vrede en zal gaarne zijn hulpbronnen ter beschikking stellen wan neer de vrede tot stand is gebracht". Bankoverval met chloroform BORDEAUX, A.P.) Een gewapende bankrover heeft gisteren een bank over vallen en zich uit de voeten gemaakt nadat hij de kassier chloroform had laten opsnuiven. Kassier Jean-Paul Dejean zat alleen achter het loket toen de rover binnen trad. De man zei: „Het geld, en gauw". Dejean gaf hem 20.000 franc. De rover haalde een fleje chloroform tevoorschtjn brak het op de balie kapot. Hij beval Dejean: „Stop je neus erin en haal diep adem". Toen de kassier aarzelde hield de onbekende hem zijn pistool voor. Toen Dejean weer by bewustzyn kwam was de rover al spoorloos verdwenen, By een ontploffing in Santos ln Brazilië 1» maandag een geweldige ravage ontstaan. In het centrum van de stad sprong een gashouder uit elkaar, waardoor meer dan 300 mensen werden gewond. Van de doden 1» nog geen melding gemaakt, maar brandweerlieden zoeken nog steeds ln de puinhopen naar mogeiyke slachtoffer». Lekenraad bij Heilige Stoel Werken in dienst lekenapostolaa t Alle Duitse taxi's moeten voorzien worden van een veillgheldssohermDit. Ingevolge een nieuwe wet die is Ingesteld in verband met het grote aantal aanslagen op taxichauffeurs. Betaling moet gebeuren door een schuifje. De eerste honderd van de S700 Berlijnse taxi's worden de komende week al van het kogelvrije glas voorzien. (Van een onzer redacteuren) VATICAANSTAD Zoals eerder aan gekondigd, heeft Paus Paulus bij de H. Stoel een raad van leken en een com- nissie voor gerechtigheid en vrede op gericht. Beide organen zijn voor de van 5 jaar in het leven geroepen bij wijze van experiment, dat wil zeg- lat in de loop van deze periode bun structuur en werkwijze kan wor den gewijzigd. Tussen beide organen beslaat een soort van personele unie: ze hebben een gemeenschappelijke voor zitter. kardinaal M. Roy, aartsbisschop van Quebec, en een gemeenschappelijke vice-voorzitter. mgr. Alberto Castclli. Twee bekende Nederlandse zijn door de Paus in deze nieuwe orga nen benoemd. Mej. dr Marga Klompé als lid van de commissie voor vrede en gerechtigheid en mej. Rie Vendrik als lid van de lekenraad. Tn totaal zijn vijf vrouwen bij de instelling van genoem de organen betrokken tegen negentien In een speciaal document omschrijft de Paus de taak van de lekenraad als volgt: werken in dienst van en ter be vordering van het lekenapostolaat, zor gen voor coördinatie in deze sector, con tacten leggen op nationaal en op inter nationaal niveau, het gesprek tussen hiërarchie en leken op gang brengen. Tevens zal de lekenraad moeten toezien op de handhaving van de kerkelijke tucht waar het gaat over wetten, die speciaal op de leken betrekking hebben. De commissie voor vrede en gerech tigheid heeft als taak de Kerk mobiel te maken op het punt van ontwikke lingshulp en sociale rechtvaardigheid, Ook dient zij ter coördinatie van alle activiteiten, die op belde terreinen ont plooid worden. Haar voornaamste taak is de studie van de ontwikkelingshulp ln al zijn aspecten en van de vraag stukken die betrekking hebben op de vrede in de wereld. Met de afkondiging van deze belde decreten heeft althans één vrouw, de Australische Rose Mary Goldie, de vas te assistentie van mgr. Glorieux, secre taris van de lekenraad, een plaats ge kregen in de Romeinse curie. De dames Klompé en Vendrik zullen hun werk zaamheden in Nederland gewoon kunnen voortzetten. DEN HAAG. (A.N-P.). Sinds 3 jan. heeft Frankrijk zijn grenzen gesloten voor tulpenbloemen uit andere E.E.G.-landen, een maatregel die speciaal tegen de in voer uit Nederland gericht ls. De invoer mocht volgens het E.E.G.-verdrag worden gestopt nadat de prijzen van een bepaald soort tulpen (Tullipes de Paris) op de Parijse markt gedurende drie achtereen volgende dagen beneden de door de Franse regering vastgestelde minimumprys waren gebleven. Op het ogenblik ls de minimum prijs 12,7 franken (ongeveer L 9,25) peï 20 stuks. Tulpen met bol mochten aanvankelijk nog wel worden ingevoerd, maar met In gang van gisteren worden ook hiervoor geen vergunningen mee* afgegeven.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1