PvdA verlangt meer duidelijkheid in politieke opvattingen van KVP DRIE KABINETTEN NA EEN VERKIEZING VVD voorstander van aanpassing van belastingen aan de geldontwaarding Sneeuwbalgevecht met pers eindigt in grote wanorde IN MEKONGDELTA AMFIBIE-AANVAL Socialisten boordevol vertrouwen in zichzelf Beter hulp voor Noord-Brabant dan Limburg Bij stijgende welvaart eigen risico sociale verzekering AUTO BIERMAN N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF J. FAAS Dubbel feest op Soestdijk Amerikanen in modder vast Sophia Loren in kliniek Personeel van Union Minière moet kiezen MAANDAG 9 JANUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van onze parlementaire redactie) HAARLEM De P.v.d.A. vindt, dat in 1970 twee procent van het nationale In komen uit de overheidskas moet worden besteed aan ontwikkelingshulp. Naar dat ?au moet in de komende jaren toege werkt worden. Het partijbestuur wilde maar tot één procent gaan, zeggen de dat Nederland voor eigen collectieve voorzieningen zoveel geld nodig heeft. Het verkiezingscongres van de PvdA, za terdag in het Haarlems concertgebouw gehouden ter vaststelling van het ver kiezingsprogramma, overstemde die op vatting echter duidelijk. Hoewel vrijwel iedere spreker (nood gedwongen bewonderenswaardig kort was, werd het aantal woordvoerders zo groot, dat voorzitter dr. Tans tenslotte verschrikkelijk moest gaan jagen om te voorkomen, dat de werkster ten be hoeve van een volgende bijeenkomst ook het hele congres de straat op zou vegen. Dit gaf tot wat verwarde, schreeuwige taferelen aanleiding, maar men schaar de zich daarna eensgezind rond de nieu we politieke leider en lijsttrekker drs. J. M. den Uyl. De heer Den Uyl zei onder meer, dat het op 15 februari om meer gaat dan om vraag of de ene partij een procent ïer en andere minder stemmen krijgt. Het gaat erom de kiezers het vertrouwen terug te geven. Want de kiezers menen, dat er te veel achter de schermen ge beurt en dat zy geen echte Invloed meer hebben. Heel begrijpelijk noemde drs. Den Uyl dit gevoel van machteloosheid, want op grond van een en dezelfde ver kiezingsuitslag werden drie verschillen de regeringscombinaties gevormd Zelfs voor de politieke ingewijden was er geen touw aan vast te knopen. Het gevolg is dan ook, dat er liefst 24 par tijen aan de verkiezingen zullen mee doen. ,J£venals dr. Tans, in zyn openings woord had gedaan, verweet de heer Den Uyl de KVP, dat zij nog niet wil kiezen tussen PvdA en VVD. „dat betekent, dat als de kiezers dit niet verhoeden, dat niet maar de KVP straks gaat uitmaken, er regeert". De heer Den Uyl zei. ••r een grote afstand ligt tussen de aard van de regeringen cn haar daden enerzijds en de wensen van de ldezers dienaangaande anderzjjds. Hy zei voorts, dat de KVP linies praat en rechts doet '•n dat ook alle andere partijen in de ver kiezingstijd een wedloop houden in pro gressiviteit, maar na de verkiezingen hun oude plunje weer aantrekken. „Al leen de progressieve glimlach biyft". De heer Den Uyl zei voorts, dat het In de komende tijd gaat om herziening van de man t""** o ppijstructuur. BERGEN OP ZOOM De aanzien lijke bedragen, die het rijk in de vorm van subsidies, premies en prijsreducties in Zuid-Limburg pompt, zouden beter aan Zuidwest-Nederland besteed zijn. Aldus zaterdagmiddag de directeur van gemeentewerken te Bergen op Zoom, de lieer F. A. B. van Vianen, tydens een bijeenkomst van het Brabants pers contact, een instelling van Noordbra bantse en Belgische (voornamelijk Ant werpse) journalisten. De heer Van Vianen zei, dat de zee havenactiviteit voor Nederland van zeer groot belang is, zodat stimulering van westelijk Brabant en Zeeland ur genter is dan van Zuid-Limburg. Vol gens hem moeten in het stimulerings- Toneelspel rond W inston Churchill LONDEN, A.F.P.). Het Nationale Theater van Londen overweegt een toneel stuk over het leven van Sir Winston ChurchiU op te voeren dat geschreven is door R- Hochhuth. de Duitse schrijver, die grote opschudding veroorzaakte met zijn kritische stuk over Paus Pius XII, „Der Stellvertreter" en zijn betrekkingen met Hitler-Duitsland. Lord Chandos. de voorzitter van het be stuur van het Nationale Theater, ver klaarde. dat het script van „De soldaten", waar Hochhuth drie jaar aan gewerkt heeft, binnen zeer korte tijd in Londen wordt verwacht. Het bestuur zal volgende week een beslissing nemen. De hoofdrol zal wellicht gespeeld worden door Richard Burton, de „stem" uit de Churchill- documentalre „The va'iant years". Hoch- huths stuk „Der Stellvertreter" („De Plaatsbekleder'), waarin betoogd werd dat Paus Pius XII in de tweede wereldoorlog niet genoeg voor de joden heeft gedaan, werd met veel succes door de Royal Shakespeare Company in hef Aldwych Theater opgevoerd (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM De regering moet wettelijk worden verplicht ieder jaar, eventueel om het jaar, het parlement nauwkeurig in te lichten over de invloed, die mogelyke geldontwaarding op de druk van verschillende belastingen heeft uitgeoefend. De regering dient daarbij te gelijkertijd voorstellen te doen over de aanpassingen, die zij als gevolg van die drukverzwaring nodig acht. Dit is een der punten uit het zaterdag jongstleden te Rotterdam goedgekeurde verkiezingsprogramma van de WD. Bij de discussie over dit punt werd uit voerig gesproken over een amendement, dat aanzienlijk verder wilde gaan. Het amendement verlangde een zodanig auto matisme. dat bij stijging van het natio- nale inkomen het progressie-effect in de loon- en inkomstenbelasting geneutrali seerd zou worden, zonder dat de rege ring daartoe met voorstellen behoeft te komen. Lijsttrekker mr. Toxopeus en de financiële specialist van de VVD, prof. Witteveen, raadden dit amendement af. „De regering kan op een gegeven mo ment deze belastingmiddelen hard nodig hebben en dan is een automatisme voor Aan de urgentiepunten in het verkie zingsprogramma werd zaterdag ook de oplossing van de kwestie-Vietnam toe gevoegd. Het programma bepleit een ac tief Nederlandse bijdrage daartoe door onder meer het instellen van een vredes missie. Het programma spreekt zich voorts uit voor een versterking van de rechts positie van de werknemers bij de liqui datie van een bedrijf of onderneming. Door wetswijzigingen moet bewerkt wor den, dat bij surséance van betaling en faillissement aan de betaling van ver schuldigde lonen en vakantiegelden een hogere prioriteit wordt gegeven dan tot nu toe bestaat. Op het punt van de sociale verzeke ringen achtte de WD de invoering van een zeker eigen risico door de stijgende welvaart mogelijk. In de ziekenfonds regelingen zou daartoe een eigen bij drage in de kosten van huisarts en apo theek moeten worden opgenomen. Ten slotte acht de WD beperking van 't kin derbijslagsysteem geboden. (ADVERTENTIE) Grote auto? Kleinere auto? (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1000? Rijprestatie, zitcom fort en vering van de ,dure' wagen, maar de wend baarheid en prijs en ruimtewinst bij het parkeren van het kleine type auto! Let op de felle acceleratie, op 't makkelijke sturen, op 't schakelgemak, op de verbluffende lage nieuwprijs, op de hoge inruil- waarde. Waarom niet een échte auto, een ruime 4-deurs(!) Simca 1000 voor een kleine prijs! Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 VANAF f 5395.- SIMCA WAsSf NEOERLANO N.V. Stationsweg 11-17, SIMCA LEIDEN - Telefoon 01710-40447 VOOR SASSENHEIM EN OMGEVING Werkplaats: OUDE HAVEN 7 SASSENHEIM TELEFOON: 02532 - 8 9 2 2 PrivéREIGERSTRAAT 16 L1SSE TELEFOON: 0 2530 - 4 6 9 3 Vrouw van Sinatra slechtst gekleed LOS ANGELES (Reuter) Een mode ontwerper „zonder vrees", die „de slechtst geklede vrouwen van het jaar' kiest, heeft de echtgenote van Frank Sinatra, Mia Ferrow, dit keer bovenaan op zijn lijst geplaatst. Op een persconferentie heeft de ontwerper. Robert Blackwell, zijn lijst toegelicht. Hij vond Mia F'arrow lijken op een padvindster. Elizabeth Tay lor, die ook op de lijst voorkomt, beschreef hij als een tube tandpasta, die in het midden uitgeknepen is. Simone Signoret noemde hij „de Eiffeltoren zonder Pa rijs". Blackwell. die vorig jaar prinses Mar garet op zijn lijst vermeldde, feliciteerde haar nu wegens de vooruitgang in haar kleding. De ontwerper, die zei eenvoudige, elegante kleding te prefereren, noemde Geraldine Chaplin, Audrey Hepburn en Merle Oberon als voorbeelden van goed geklede HILVERSUM (A.N.P.). Naast de familie Van Vollenhoven hebben een kleine 150 Nederlandse en buitenlandse gasten aangezeten aan het diner, dat de koninklijke familie zaterdag in hotel Gooiland in Hilversum heeft aangeboden ter gelegenheid van liet huwelijk en mede ter viering van het feit, dat het koninklijk paar dit jaar dertig jaar ge trouwd is. ongeveer 200 meter opeens driftig sneeuwballen gingen verzamelen. „Ja, nu", riep opeens Pieter van Vol lenhoven (hij liep met zijn bruid aan het hoofd van de stoet), toen de wande laars de fotografen tot op ongeveer vijf. tig meter waren genaderd. Een spervuur van sneeuwballen ging in de richting van de belaagde persvertegenwoordigers. Er waren enige voltreffers bij: ze spat ten uiteen op lenzen van fototoestellen en filmcamera's of troffen hoofden en schouders van journalisten. Koningin Juliana, die midden in de stoet liep, had vel een sneeuwbal in de hand, maar ze speelde er wat mee en lachte hartelijk om de wilde capriolen van voora] haai jonge gasten. Prinses Christine richtte ook enige projectielen, maar ze bereik ten geen doel. Het resultaat was ondanks alle zorgen van de RVD tenslotte een grote wan orde, waarbij koninklijke gasten en journalisten door elkaar heenliep©- jj De kou van gisteren deerde prins 1 Claus nietdie gewoon in colbert g deelnam aan de wandeling van de g koninklijke gasten (foto boven). g Pieter kon dit niet op zich laten g zitten en liet zijn jas ook thuis jj hangen, al sloeg hij wel een vlotte g sjaal om. Voorop in de stoet van 1 zeventig gasten kwam bij hem B het ondeugende idee op om bij het 1 einde van liet bos de wachtende 1 pers te trakteren op een salvo H sneeuwballen. Hij heeft het sein g al gegeven: Margriet kneedt al 1 een bal, terwijl diverse prinsen in jj de sneeuw graaien. Kort hierna p wierp Pieter de eerste bal en j g spatten op journalistenhoofden en fotografenlenzen de ballen stuk foto onder 1 N.S, hielp Ned. Dans Theater DEN HAAG (ANP) Het Nederlands Dans Theater was zaterdagavond door bereidwilligheid van de Nederlandse Spoorwegen toch in staat om met het Nederlands Balletorkest in Luxemburg een voorstelling te geven, nadat mist en sneeuw het oorspronkelijke plan om met een chartervliegtuig te gaan, had den verhinderd. De spoorwegen koppel den voor het 90 personen tellende gezel schap aan de Italia-Expres, die zater dagmorgen om 10.24 uur uit Amsterdam vertrok, twee wagens, aangezien in de treinen zelf niet voldoende plaats beide ensembles beschikbaar was. ze wagons werden in Luxemburg afgehaakt, zodat met dezelfde wagons zondagmiddag de terugreis kon worden gemaakt, wederom gekoppeld aan d< Italia-Expres. Voor de voorstelling bestond veel be langstelling. Niet aleen uit Luxemburg, maar ook uit aangrenzende delen van Frankrijk en België was veel publiek gekomen, zodat voor een totaal uitver kocht huis gespeeld werd. SAIGON (AP/Rtr) Een gecombi neerde strijdmacht van Amerikaanse en Vietnamese mariniers heeft niet helikop ters en schepen een eerste grote aanval uitgevoerd in de Mekongdelta. De 4000 man ontmoetten slechts tegenstand van enkele Vletkonksluipschutters. In de zeer dicht bevolkte delta van de Mekong, een gebied van rijstvelden dat doorsneden is door rivierarmen, zyn grote delen in handen van ongeveer 100.000 man van de Vietkong. De grote Amerikaanse amfibische landing werd vanaf een vliegdekschip gevolgd door generaal Westmoreland, die verklaarde dat de operatie van korte duur zou zyn. Waarschijnlijk zullen echter in de ko mende maanden enkele Amerikaanse eenheden permanent in het gebied wor den gelegerd. By de landing bleek niet de Vietkong, maar de delta zelf de grootste vyand. Binnen enkele minuten zaten acht van de tien amfibievoertuigen, die de moe rassen waren ingereden, in de modder vast. Ook jeeps en andere voertuigen liepen vast in de modder. Van Vietkongzijde werd vanmorgen de tweede aanval in drie dagen uitgevoerd! op het vliegveld Holloway bij Pleikoe in het centrale hoogland. Het is nog niet bekend of schade is toegebracht aan het vliegveld en de daarop gestationeerde helikopters. Zaterdag was bij een derge- F ractievoorzitter P.S.P. Rotterdam uit partij ROTTERDAM (ANP, De fractie voorzitter van de PSP in de gemeente raad van Rotterdam, de heer L. C. J. Slaager, heeft besloten te bedanken voor deze partij. Aanleiding voor deze stap is een controverse tussen de heer Slaager. die meer dan 4 jaar voor de PSP zitting had in de Maasstedelijke gemeenteraad, en zyn fractiegenoot d eheer J. H. Daim. die in een geschil de meeste leden mee kreeg. Stern: onverkort ,.Dood van een president" FRANKFORT (AP) Het week blad Der Stern heeft zondagavond be kendgemaakt. dat het niet is ingegaan op een t© elfder ure door de familie Kennedy gedaan verzoek om delen van de feuilleton „Dood van een president" weg te laten. Der Stern zal van dinsdag af een be gin maken met de publikatie van de on verkorte versie van het boek van de Amerikaanse schrijver William Man chester over de in 1963 gepleegde moord aanslag op president John F, Kennedy. In een communiqué van Der Stern wordt gezegd, dat senator Robert F. Kennedy had verzocht dezelfde delen uit het boek weg te laten als „Look". De mist, die het luchtverkeer in de war bracht, was er oorzaak van dat sommige vorstelijke gasten later in one land waren aangekomen dan het plan was. Het diner begon daardoor een half uur later. Alg laatsten arriveerden prin ses Christina van Zweden en kroon prinses Maigai etha van Denemarken en haar man. graaf Henri de Laborde de Montpezat. Na het diner volgde een j groot galabal op paleis Soestdijk. Bruidegom Pieter heeft zondagmid- dag in de besneeuwde bossen van paleis Soestdijk liet sein gegeven voor een j geconcentreerde aanval op de pers. Hij liep vooraan in een stoet van ongeveer zeventig koninklijke, adellijke en andere gasten op een wandeling naar een uit-1 spanning in Lage Vuursche, waar thee j werd gedronken, Op de grens van de zaterdagavond in een particuliere klini< paleistuin werden de sportief geklede, jhier opgenomen om een miskraam vrolijke wandelaars opgewacht door een voorkomen. Haar dokter besloot hierb ROME De actrice Sophia Loren groot gezelschap binnen- tenlandse fotograferende, schrijvende en filmende journalisten. Ze werden netjes in het gareel gehouden door RVD-func- tionarissen, marechaussees en rijks rechercheurs, waardoor ze een prachtig doelwit waren voor de vrolijke konink lijke wandelaars, die op een afstand van om zekerheid te hebben dat de actrice, die in mei een baby verwacht, volkomen rust houdt. Naar verluidt zou de 31 jaar oude actrice vroeger reeds twee mis kramen gehad hebben. In november toen vast stond dat zij in verwachting was, heeft zy alle filmwerkzaamheden ge staakt. lijke aanval schade aan de opslagplaat sen aangericht. Vanmorgen werden op de rivier de Saigon vier schepen door de Vietkong beschoten: een tanker, een bag germolen en twee mijnenvegers. Een van deze laatste werd zwaar beschadigd. De Amerikaanse troepensterkte is een nieuwe mijnpaal gepasseerd, er zijn nu meer Amerikanen dat er ooit in Korea zyn geweest tijdens de Koreaanse oorlog. Het totaie aantal Amerikanen in en rond Vietnam bedraagt thans 473.000, waar van 390.000 in Vietnam zelf. Premier Ky van Zuld-Vietnam heeft verklaard bereid te zijn president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam buiten Vietnam te ontmoeten om vredesonder handelingen te beginnen. Hij zei evenwel dat zyn regering nooit de zeven dagen bestand gedurende het Vietnamese nieuwjaar zal accepteren. Zes dagen ia het maximum dat Saigon aanbiedt, ën ook dat aantal is nog onzeker gezien het aantal bestandsschendingen door de Vietkong met Kerstmis en nieuwjaar. LOEMOEMBASJl (AP) - Volgens hier ontvangen berichten zal dc bestuursraad van de nieuwe algemene Kongolese mUn- bouwmaatschappij morgen zijn eerste vergadering in Kinsjasa houden. Op de agenda staan de bevoorrading van de regionale hoofdkwartieren en exploitatiecentra van de groep, die alle activa van de Union Mlniore in Kongo den enige tyd aan te blyven om dc Europe?" personeel van de nieuwe maat- sehappy. Alle 2.400 Europeanen werkzaam by de Union Miniére hebben zaterdag een brief van 'de maatschappy gekregen die hun tot 31 januari de keus laat tussen de Union Miniére en de nieuwe maatschappij Indien zij voor repatriëring kiezen, dan kan hun. aldus de brief, gevraagd wor- loemoenibasji wordt vernemen dat geen ni°uwe Kongo'ese mijnbouwmaatschnppij ceat te ?te"en hen te vervangen Van de zijde van de Union Miniére te (yiemoembasji wordt evmomen dat geen mp^sn'p tenivkrer van de Europese tech nici verwacht wordt Deze zegslieden ver wachten dat de repatriëring naar België geleidelyk zal verlopen. ROME EN REFORMATIE Suggestie voor gezamenlijk seminarium DRIEBERGEN (KNP) Het drie daags studiecongres in Kerk en Wereld over oecumenische evangelisatie heeft tot een reeks conclusies geleid, die aan e Katholieke. Hervormde en Ge reformeerde Kerk zullen worden voor gelegd. Zij hebben alle betrekking op een verregaande samenwerking In de verkondiging van het evangelie aan de wereld cn in de opleiding van dc nmbts- Wat de opleiding betreft kwam men onder andere tot de volgende sugges- ties: gezamenlijk lidmaatschap der j theologische studenten van één studen tenvereniging, kathederruil van profes soren in de theologie, oprichting van een gemeenschappelijke faculteit voor ka tholieke en reformatorische theologie Verder bepleitte het congres de op richting van een oecumenisch missiolo- gisch Instituut, een gemeenschappelij ke bijbelvertaling, een gemeenschappe lijke evangelisatie in nieuwe woonwij ken. ,,De Kerken moeten minder ge spitst zijn op eigen vormen van diako- naat maar zoveel mogelijk willen mee werken aan bewegingen en organen, die de leefbaarheid van het bestaan beo gen en bevorderen".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5