Sefieidóc SowYcwt Wereldpremière in Rotterdam Radio en t.v. op huwelijksdag Carl Schuricht Reportages en speciale programma's wv The rape of Lucretia PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JANUARI 1967 De duidelijkheid die mr. Toxopeus ook niet geeft URGENS heeft de tactiek die mr. *-J Toxopeus op dit moment voert, iets weg van Wim Kan: rake steken uit delen. maar niet zeggen hoe het dan feitelijk wel zou moeten. Enig verschil blijft dan natuurlijk, dat Wim Kan meestal leuk is en mr. Toxopeus maar Maar al is mr. Toxopeus dan geen humorist onder de politici, handig is hij wel; wat we op 14 oktober voorspeld hebben, gebeurt dan ook prompt: de liberalen doen hun best om de confessio nele partijen en de K.V.P. heel bijzonder vast te pennen op argumenten waarmee ze aan het verdwijnen van het kabinet- Cals hebben meegewerkt en/of het op treden van de irvterimregering van prof. Zijlstra mogelijk hebben gemaakt. Mr. Toxopeus zou zijn roeping ver loochenen, wanneer hij dit niet deed. De vraag blijft alleen of zijn handige aan vallen en kritiek wel stevige wortels hebben. In meer dan één opzicht heeft men het recht „neen" te constateren. Een duide lijk symptoom hiervan is. dat mr Toxopeus en zijn V.V.D. in verschillende opzichten echt niet zo duidelijk zijn als zij, zich voor de confessionele partijen model stellend, wel beweren. INDERDAAD heeft mr. Toxopeus her haald, dat de V.V.D. na 15 februari niet in een kabinet met socialisten zit ting zal nemen; de K.V.P. noch de A.R. hebben dit gedaan en zelfs de C.H.U. niet De komende jaren zit de V.V.D waarschijnlijk aan die belofte vast. Daarna zien we dan wel weer; de tijd heelt vele wonden en kan mr. Toxopeus argumenten geven om t.z.t. op oppor tunistische gronden wel te doen, wat hij nu op politiek-principiële gronden af wijst. Wanneer dus op die manier de V.V.D. indirect de confessionele groepen dwingt straks te kiezen tussen Toxopeus en Den Uyl, de liberale voortrekker is op an dere belangrijke punten heel wat minder duidelijk. Dat hij zwijgt over de mate waarin het regeringsbeleid van de tijd vóór het Kablnet-Cals verantwoordelijk geweest is voor de economische en budgettaire zor gen van nu, wordt natuurlijk in een ver kiezingscampagne begrijpelijk. Veron derstel dat het boter op de hoofden van de oud-excellenties Toxopeus en Witte- veen begint te vloeien. Maar een feil blijft, dat noch de tegenwoordige liberale lijstaanvoerder noch de toenmalige kan selier van de schatkist prof. Witteveen de kiezers ooit duidelijk hebben gemaakt, dat onder hun beleid gewerkt werd met zekeringen die het kabinet-Cals heeft weggenomen met het voor regering en volk beroerde gevolg van kortsluiting. Het enige wat wel vaststaat is, dat het kabinet-Marijnen financieel danig in moeilijkheden verkeerde toen geluk kig voor prof. Witteveen de kwestie van de omroepwet een afleidende oor zaak werd voor de crisis in het voorjaar van 1965. MAAR er is een ander punt, waarop de V.V.D. minder duidelijkheid aan de kiezers geeft, dan ze veinst: hoe willen de liberalen nu precies te werk gaan om tot een lager uitgavenpeil te komen? Ook aan het noodkabinet-Zijlstra wordt verweten, dat het de economische moei lijkheden in hoofdzaak probeert op te lossen door een straffer fiscaal beleid en slechts in geringe mate door bezuini gingen. Van de V.V.D. staat voornamelijk vast. dat ze de overheidsbijdragen voor de sociale woningbouw wil verminderen voor het overige luidt de kreet dat elke minister of staatssecretaris maar zien moet, hoe hij drie k vflf procent op zijn begroting weet te korten. Een kleine anderhalf jaar geleden hebben we het plan-Joekes gehad; dat klopte op vitale punten niet, maar had in elk geval de verdienste van concreet te zijn. In een verkiezingsperiode is ook mr. Toxopeus niet graag zo erg concreet. Nu heet het: bezuinigen, zonder meer. De motleven voor deze tactiek vallen niet moeilijk te achterhalen. In de eer ste plaats kan dan elke kiezer blijven denken dat de V.V.D. iets anders be doelt dan bezuinigen waar hij per soonlijk toch wel bezwaar tegen zou hebben. Ten tweede zijn eventuele V.V.D.-ministers en staatssecretarissen niet gebonden aan al te stringente belof ten aan het kiezerskorps. HET is niet de V.V.D. alleen, die ervoor past om op dergelijke punten hele maal concreet te zijn. Maar het valt in het geval van mr. Toxpopeus wel bij zonder op; hij die van anderen volledige duidelijkheid eist, houdt zelf ook de no dige slagen om de arm. Geen wonder dat mr. Toxopeus een beter politicus is, wanneer hij het ge vecht vanuit de oppositiebanken kan voeren dan wanneer hij zijn partij met regeringsverantwoordelijkheid belast ziet. Dat Is trouwens met liberale re geringen meermalen het geval geweest! Naar burgeroorlog in China IN China is de hel losgebroken. De anti-Maogioep, geleid door Lioe Sjao Tsji, Teng Hsjao Ping, Tao Tsjoe en Lioe Tsjlh Tsjien is, na lang in de ver drukking te hebben gezeten, tot de tegenaanval overgegaan. De grote ver- zetshaarden zijn de oude zetel van Tejang Kai Sjek, Nanking, en de haven, stad Sjanghai, beide gelegen aan de Jang Tse Klang. Aanleiding tot de openlijke strijd is waarschijnlijk de po ging van de Maogroep geweest om het Chinese vakverband. waarin Lioe Sjao Tsji veel invloed zou hebben, uit te schakelen. In beide genoemde steden, en waar schijnlijk ook nog andere steden, zoals Kanton, hebben de arbeiders het opge nomen tegen de stoottroepen van Mao en Lin Piao. de rode garde. Zij hebben dit naar alle waarschijnlijkheid met graagte gedaan, tot het uiterste getergd als zij waren door het optreden van de rode gardisten, die, gerekruteerd uit studenten en scholieren, zich -- in op dracht gedroegen als rode provo's. Afkeer van elkanders status speelt hier bepaald een rol. Tot dusverre leek het dat de groep- Mao het sterkste was. Weliswaar nog niet zo sterk dat overgegaan kon wor den tot de arrestatie of zelfs maar afzet ting van president Lioe, hoewel deze maatregelen in de lucht hingen. De vraag die zich thans voordoet is deze: ls het verzet zoals zich dat nu geopen baard heeft, een laatste wanhopige po ging van Lioe en de zijnen om zich te handhaven of heeft deze groep, zeker van zijn zaak, rustig zijn tijd afge wacht om meedogenloos toe te slaan? Het lijkt waarschijnlijk dat het leger in deze aangelegenheid het beslissende woord zal spreken, voor zover dit ten minste in staat is om onder deze om standigheden als een eenheid op te tre den. Het leger staat onder de super visie van Maopaladijn Lin Piao, maar regionale omstandigheden en onderlinge naijver van de commandanten kunnen een rol spelen. De geweldige worsteling om de macht In China nadert momen teel de omvang van een lijnrechte bur geroorlog. Badings' concert voor viool en altviool Sinds het scheppen van een concert voor twee violen, dat vooral dank zij Herman Krebbers en leo Olof een wereldsucces werd. is de belangstelling van Henk Badings (59) voor werken, waarin hy soloinstrumenten combineer de, levend gebleven. Want op dit dub- belvioolconcert, van 1954 daterend, volg de er een voor fagot en contrafagot, een voor twee piano's en het jongste, waarin hij een alt met een viool laat optreden. Door hem gecomponeerd in opdracht van het ministerie van O.K. en W. cn gistermiddag in De Doelen door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Franz-Paul Decker ten doop gehouden. Het waren twee leden uit dit ensem ble, die daarin solieerden. Belden van geboorte Hongaar: de violist Erzsébet Horvay en de altist Thomas Lorand. Voor beiden een moeilijke en tamelijk ondankbare taak. Want de muziek Heek ze geschreven, dat er van een verrassen de contrastwerking, tussen beide instru menten eigenlijk zelden of nooit sprake is: de klanken en kleuren leken te zeer op elkander. Daar kwam nog één ding bij: óf het duo stond in dit concert te zéér op zich zelf, óf, wanneer het or kest als totaliteit daarnaast optrad, ver dronk en verdween het in de massa. Vreemd was dit eigenlijk wel. want deze Badings betoonde zich, als perma nent zoeker naar en vinder van nieuwe klanken en nieuwe kleuren overigens uiterst gelukkig: het geheimzinnige be gin van het concert was daar alleen reeds het overtuigend bewijs van. Maar om welke reden dan ook, de klank (en kleur) van vioolsolo en altsolo werden niet integreerd. Toch, alle bezwaren ten spijt, von den we dit concert een aanwinst, een van de betere werken uit Henk Badings rijkeproduktle. Hier en daar klinkt deze muziek zelfs bijzonder Indrukwek kend. zo In het Adagio „verstild en door drongen van melancholie", zoals hij zelf schrijft, dab, door het daaruit spre kend elegisch karakter, echt zijn per- inlijk geestelijk eigendom blijkt te zijn. Doch, hoe treffend ook, men was dit alles eigenlijk toch zo'n beetje verge ten, toen daarna Beethovens Vierde Pia noconcert in G groot (op 56; 1808) door Rudolf Firkusny gespeeld, had geklon ken: de poëzie, daaruit opklinkend, veegde het andere weg. De solist wist met deze muziek om te gaan. bood haar met een schijn bare zorgeloosheid aan, zonder een spoor van gewicht. Waarin hij door Franz-Paul Decker, hoewel uiterst zorgvuldig assisterend, niet volledig werd gevolgd; diens opvatting was, ons inziens niet geheel terecht, wat En na de pauze klonk Tsjaikovski's Vijfde van het goede te veel zult u wellicht opmerken. Maar weet u, dat bij de premiere van genoemd Pianocon cert er daarnaast Beethovens Vijfde Zesde Symfonie, de aria ,,Ah! Perfi- do", enkele fragmenten uit zijn mis in C groot, bovendien nog de koorfantasie op het programma stonden? En als men dan nog, dank zij de enquête „De muze aan de Maas" weet, dat de Rotterdam mer op „veel" muziek gesteld is, dan verbleekt ons bezwaar wel enigermate! B. R. Tuinarchitect contra Ringo LONDEN (AP) De tuinarchitect Peter Gregory wil een geding aanspan nen tegen Ringo Starr, de drummer van de Beatles, van wie hij 5.500 pond eist. nij beweert dat Ringo hem dit nog schul dig is voor het aanleggen van een nieuwe tuin rond ..Sunny Heights", het huis van Ringo. dat 37.000 pond gekost heeft. Ringo heeft verklaard, dat de rekening veel te hoog is. „Ik had hem geroepen om mijn tuin te verbeteren en hij heeft het prima gedaan. Ik was ingenomen met zijn werk. maar niet met zijn rekening. Ringo zei dat hij bereid Ls tot een rede lijke schikking Gregory beweert als gevolg van de nog onbetaalde rekening bijna failliet te zijn. Ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. prinses Margriet met mr. Pieter van Vollenhoven, morgen, zijn radio en tv met speciale programma's in de lucht. De NTS zeudt op Nederland I 's ochtends in een nationaal programma de reportage van he( huwelijk uit, voor afgegaan door een biografie van prinses Margriet en 's avonds een programma, dat onder meer omvat een samenvat ting van de reportage, een toespraak door de minister-president, een geva rieerd programma waarvoor het bruids paar zelf suggesties gaf en een docu mentaire over de geschiedenis van de Nederlandse koopvaardij. De NTS-pro- gramma-nnderdclcn voor de ochtend uren worden als volgt uitgezonden: De bruid van vandaag Een film, waarin een terugblik wordt gegeven op het leven van prinses Mar griet. De biografie werd samengesteld en geregisseerd door Loek Dirkse. (9.25 tot 10.10 uur). Huwelijksreportage In deze rechtstreekse reportage brengt de NTS verslag uit van het huwelijk. Eenenveertig camera's zullen u getuige laten zijn van: Vertrek van de bruidsstoet van het ko ninklijk paleis Huis ten Bosch. (10.10 Sluiting van het burgerlijk huwelijk in de raadzaal van het oude stadhuis aan de Javastraat voor mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van 's-Gra- venhage. (11 uur) Bevestiging en inzegening van het hu welijk in de Grote of Sint-Jacobskerk door prof. dr. H. Berkhof. Medewerking wordt verleend door het Haags Litur gisch Kamerkoor onder leiding van Ro- cus van Yperen, een koperkwartet, be staande uit leden van de Koninklijke Militaire Kapel, Adriaan Engels (orgel) Victor Bouguenon (cello) en Piet Swin- kels (contrabas). (12 uur) Aankomst van het bruidspaar bij het koninklijk paleis Huis ten Bosch. (13.20 Samenvatting van de 's morgens uitge zonden reportages volgt 's avonds om 19 uur via Ned. I. Het programma van de Nederlandse Radio Unie ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Margriet met mr. p .van Vollenhoven begint om 10 uur. Van 10.25 tot 14.00 uur wordt in een Nationaal Programma rechtstreeks verslag gedaan van dc huwelijkssluiting cn de rijtoer. Tussen 17.40 en 18.00 uur volgt een samenvatting van deze reportages. Dertig jaar geleden Van 10.00 tot 10.25 uur wordt via Hilversum I en II onder de titel „Der tig jaar geleden" 'n samenvatting uit gezonden van de historiche radiorepor tage, die op 7 januari 1937 werd ge maakt van het huwelijk van (toen) prinses Juliana en prins Bernhard, dat ook plaatsvond in de Grote of St.-Ja- cobskerk in Den Haag. Verslaggevers in 1937 waren onder anderen. Paul de Waart, Tom Scheurs, Gi -tav Czopp, Henk Janszen, Majoor G. de Bas en A. J. G. Strengholt. Een van hen, Paul de Waart, thans beheerder van het Historich Archief van de NRU stelde deze historische uitzending samen. Re gie: Roos Mulder. Huwelijksreportage In een hierop volgend Nationaal Programma, dat tot 14.00 uur even eens via Hilversum I en II wordt uit gezonden, zal rechtsstreeks verslag worden gedaan van de huwelijksplech tigheden in het stadhuis en de Grote of St.-Jacobskerk, alsmede van de he le rijtoer. Hiervoor zijn 14 reportage- posten ingericht. De NRU verleent aan buitenlandse verslaggevers faciliteiten STER: in de Weeszaal, waar zich ook de cen trale radiopost bevindt. In totaal zijn 40 technici van NRU en Wereldom roep ingeschakeld. In aansluiting op deze reportages zal de Voorzitter van de Nederlandse Radio Unie, mr. A. B. Roosjen, een gelukwens uitpreken. NEDERLAND I NTS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort STER: 18.55 uur: Reclameuitzending CVK/IKOR/KRO/RKK 19.00 uur: Kenmerk, actualitei tenrubriek VARA: 19.30 uur: Tel uit je winst, quiz N ederlaiulCanada Het NRU-programma van 16.00 tot 17.40 uur via Hilversum II is gewijd aan de verhouding Nederland-Canada. Prinses Margriet werd op 19 januari 1943 op ex-territoriaal Nederlands ge bied in Canada geboren. Het program ma wordt geopend met 'n korte tpe- spraak door de Canadese Ambassadeur W. F. BuU. Tot 16.30 uur kan men ver volgens luisteren naar 'n keur van Ca nadese muziek. Dan volgt 'n klank beeld over de relatie tussen beide lan- y.. den sinds de geboorte van prinses Mar- «1ILV griet. In dit klankbeeld zijn authenthie-, NRU: ke opnamen te beluisteren, die Hans Zoet onlangs in Canada maakte. Het programma wordt besloten met mars muziek door de Royal Canadian Air Force Band en lichte muziek door het Dave Robbins Ensemble. 19.56 i Reclameultzending NTS: 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Bruidsspiegel, muzi kaal programma VARA: 21.30 uur: Achter het nieuws actualiteitenrubr. Portretten, program ma met Jasperina de Jong NTS: 22.30 uur: Tweede journaal 22.35 uur: Sluiting NEDERLAND II NTS: 20.00 uur: Nieuws in het kort STER: 20.01 uur: Reclameuitzending NCRV: 20.05 uur: Josh White, blues- en folkloreprogramma 20.20 uur: NIPO-these, politiek programma TROS: van de zee, tv-serie 21.46 uur: Laurel en Hardy, cartoon STER: 21.56 uur: Reclameuitzending NTS: 22.00 uur: Tweede journaal T.V. morgen NEDERLAND I NEDERLAND II NATIONAAL PRO GRAMMA: 9.25 uur: De bruid van vandaag, documentaire 10.00 uur: Huwelijksreportage H.K.H. prinses Mar griet en mr. Pieter v. Vollenhoven 13.30 uur: Sluiting Samenvatting In een NRU-programma van 17.40 tot 18.00 uur wordt via Hilversum II 'n samenvatting uitgezonden van de hu welijksreportages in Den Haag. 20.05—21.30 uur: Concert door Radio Philharmonisch Ork. 22.00—22.30 uur: Eurolight 1966, Noorse muziek HILVERSUM II 19.30—19.50 uur: Concert door NCRV- Vocaal Ensemble 20.30—21.15 uur: De grote broer, hoorspel 23.00—23.55 uur: 't Is nacht over één uur, amusementsprogr. Acteurs willen medewerking aan televisie staken DEN HAAG, (A N.P Leden van de Nederlandse Vereniging van Toneel kunstenaars (N.V.T.) hebben besloten met Ingang van 15 januari a.s. elke ver zoek om medewerking aan televisiepro gramma's te weigeren. Bestaande con tracten zullen echter worden nagekomen. Het besluit is genomen .tijdens een (be sloten) buitengewone ledenvergadering die de 440 leden tellende N.V.T. onge veer 95 procent van alle toneelkunste naars is lid gisteren in Amsterdam heeft gehouden. Aanleiding tot de ver gadering was het vastlopen van de on derhandelingen met de Nederlandse Televisie Stichting (NTS). De onderhandelingen betroffen diverse uiteenlopende onderwerpen. De belang rijkste waren de instelling van 'n sociaal voorzieningsfonds voor de free-lance acteurs, het verbinden van de honoraria aan de bewegingen van het loonpeil in Nederland en over de rechtspositie van free-lance regisseurs. Ook is gesproken over de honoraria i.v.m. met herhalingen van t v -spelen. De NTS kon tot dit mo ment nog geen commentaar leveren op het besluit van de N.V.T. De brief is eerste vanmorgen in Bussum ontvangen en wordt daar nu bestudeerd. Radioprogramma HEDENAVOND NWS., 18.15 Actual., 18.25 Ik verbind praatje. 18.30 Orgelmuz., 18.45 Eigen f ALTER V. D. KAMP bedoelde zijn gisteravond door de AVRO uitge zonden „001 en de man van Teheran" niet als t.v.-speL maar meer als een kolossale grap voor één speler (t-v.- regisseur Walter v. d. Kamp), bijgestaan door een aantal „figuranten met een hele lap tekst". Hij heeft al eens eerder een 001-verhaal gebracht en dat van gis teren leek ons. zoniet kolossaal, dan toch vaak grappig. Dat grappige zat soms in woordspelin gen. soms in persiflage-achtige situaties en heel vaak in vakkundig gerealiseerde beeldmogelijkheden die de auteur toe speelde aan de regisseur. Jammer dat het wéér wat te lang duurde: een ge slaagde persiflage van een half uur js beter dan een langgerekte van vijf kwar tier. Bij zo'n gevalletje ingaan op acteurs prestaties is nauwelijks mogelijk. Over het geheel deed men wat verlangd werd en men deed dat behoorlijk. Twee namen Camille de Vries, wier rol In het genre lag dat zö voorheen vaak bij de Haagse Comedie speelde. Zij komt nagenoeg nooit op het scherm en dat is jammer voor de kijkers. Rudi Falken- hagen komt er héél vaak op- Nu was hij in een mooi typetje heel anders dan geSpr. anders. Daarvoor ons compliment! plaat...rue nlstlsch De AVRO omzoomde de kolder met nru: 19. kunst. Pierre Janssen greep daar weer en mod muz., ïi.só De'macht vTh'.' geslaagd èn met een programma over de cijn. report., 22.00 Eurolight: orkest grote Italiaanse beeldhouwer Giacomo Noorse Radio-Omroep: lichte -nuz., Manzu. „Dichters dichterbij" bewees in keTln'gslanden lez 23 15 UchïTgramrr C. Buddinghs bijdrage dat moderne 23.55-24.00 nws. dichtkunst uit de plooi durft komen en hilversum ii (298 m.) dat schateren dan minstens zo goed mo- Populaire orgelmuz., gelijk is als bij Walter v. d. Kamp. Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 700, 8.00, 11.00. 13.00. 16.00, 18.00, 20.00, 22.30 23.55. HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30 19.00, 22.30, 23.55. HILVERSUM in: Elk heel nur vanaf 9.00. ïwelijk Ml_ ard op 7 jan. 1937, 10.25-14.00 Report, v. d. huw.vol- trekklng tussen H.K.H. prinses Margriet en mr. Pieter van Voilenhoven. AVRO: 14.00 >or..., Klass. gr.muz., 14.40 Nederl. kinderkoren (gr), reg - 15.00 V. d. vrouw, 15.40 Stereo: Balalaika en de piano: lichte muz., 16.00 Nws., 16.02 Sopraan uma- en piano (gr): Duits-romantische lied., 16.15 toespr. Voor de Jeugd, 17.15 New-York call., 17.20 .00 Nws., Lichte gr.muz. v. d. jeugd. >1.; klass. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nws.. morn- 710 Medltatle 715 Lichte gramm.muz. cn praatje. (7.30-7.32 Nws.), 7.55 Overweging, 8.01 NCRV: 18.00 lal programm: 10.00 Dertig Jaar geleden klankbeeld over het huw. v. prinses Julian: Partij v. Nederland. 18.30 Lichte pri gramm.muz. v. d. tieners, 18.55 Op de man ho^ af, pr„ 19.00 Nws. en weerpr., 19.10 Radio- prc mod. liederen, 19.50 Licht klass. en mermuz. (gr), 20.30 De grote broer 21.50 Stereo: lichte gr.muz., 21.30 Dienst: A. Kerkorgelconc.klass. B. Het geestelijk volksl., schrijvers. 23.00 'Lichte gr.muz., 23.55-24.08 Nws. BRUSSEL-NED. (324 m.) 18.03 Voor radioperiodiek Zaterdag lieten we om ..Sirs. Thursday" Stiefbeen schieten. We hadden er geen spijt van, waarmee we niets kwaads van Stiefbeen willen zeggen. Een beetje ver baasd constateerden we vervolgens dat muz.; ..Achter het Nieuws" zich kritisch opstel- de tegenover de PvdA-leiding n.a.v. 't ge- r on houden partijcongres. Brandpunt maakt Bij de NCRV zagen we een stukje „Het blijft Hollands" We hoorden Edd.v Christiani in nummers uit de tijd dat Engels taboe en Duits niet geliefd was. 7J*o~öch1ê"ndVymn^"T.2Ö"Llchte gr.muz, vpro: Heel simpele liedjes, maar wat waren ze 7 55 Deze dag" avro: 8.00 nws., 8.10 Actual., verschrikkelijk populair destijds! Nu nog 8.15 Lichte gr.muz„ (8.30-8.35 De groenteman), leken ze ons aardiger en vooral melo- M°^?,yIJcl' dieuzer dan wat tegenwoordig uit de versterkers dreunt. het passen en meten zoals zaterdag niet slaagt is het vrijwel onverteerbaar. mod. ka- land-Canada: geve hoorsp., tlng v. d. report Muz. en prinses Margriet HILVERSUM in (FM-kan. TROS: 9 00^^ 9 ®o^CtNal'' DINSDAG HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.1 •ndgymn., 7.20 2 Actual.. 14.05 Progr. v. twintiger 6.30 Progr. [•afelm ouder 9.00 Stereo: semi-klass. Nationaal programma: 10.00 luisteraars, n.iö jazzmuz., n.w ineuwc «iu*. "dat* zal een generatie-kwestie zijn. Oók in dit pro gramma: Marco Bakker; fijn dat iemand met zö'n stem beschikbaar is voor popu lair repertoire. Close-up vinden we géén geslaagd pro gramma. Ais het „voegwerk" van twee afzonderlijk uitgesproken monologen op één gesprek lijkt is het niet eerlijk; als Onverteerbaar vonden we ook Farce Majeur, programma waarin een heel team van ervaren moppentappers mislukt door een kwalijke formule die hun krachten te boven lijkt te gaan. Vg. had innige banden met Nederland (Van onze muziekredactie) Carl Schuricht: geboren te Danzig. Zoon van een Duitse orgelbouwer en een Poolse zangeres-pianiste. Toont als kind reeds uitzonderlijke muzikale gaven. Gaat daarom aan de Berliner Hochschule für Musik studeren met Engelbert Humperdinck (18541921), de schepper van de sprookjesopera „Hansel und Gretl", als voornaamste docent. Wint prijzen en beurzen van de Mendelssohn- en Kuczynskistichtingen. Studeert verder bij Max Reger. Na engagementen in de Duitse provincies hierop Musikdirektor te Wies- baden, in 1922 General-Musikdirektor. Optreden in het buitenland: Zwit serland, Italië, Frankrijk, Engeland, Amerika enNederland. Nu is hij van ons heengegaan, 86 jaar oud. FASCINERENDE OPERA VAN BENJAMIN BRITTEN ■n kan zich afvragen, of de Opera studio van de Nederlandse Operastich ting, die jonge krachten teil helpen bij het banen van een teeg naar het grote operatoneel, er verstandig aan gedaan heeft de kameropera „The Rape of Lucretiavan Britten op het program- ia te plaatsen. Deze opera wijkt name lijk vrij sterk af van het gangbare opera repertoire en is daarenboven ondanks de (geraffineerde) eenvoud in uitdrukkings middelen lang niet gemakkelijk. Maar het pleit des te meer voor de executanten, dat zij van dit fascinerende werk van Benjamin Britten gisteren in Diligentia een zeer verdienstelijke, in de laatste scene zelfs zeer boeiende voorstelling heb ben gegeven. De accommodatie in Diligentia Is uiterst primitief, de opstelling van het zeer merkwaardig samengestelde orkest allesbehalve bevorderlijk voor een klop pend samenspel. Maar anderzijds was er een intieme sfeer en men kon niet alleen vanuit de zaal maar ook vanaf de „Bühne" de dirigent goed zien. En dat laatste bleek nodig. Want ogenschijnlijk eenvoudig, stelt de muziek van Britten hoge eisen en verscheidene zangsolisten moesten zich aan Anton Kersjes vast klampen om de draad niet te verliezen. Begon de uitvoering wat slapjes, naar mate het verhaal vorderde, kwamen de spelers er beter in en steeg de spa/ming. De „vertellers" Simon van der Geest en Nelly Morpurgo hadden hierin een groot aandeel. Het talent van Marco Bakker als Romeinsé generaal Collatinus viel op evenals het lofwaardige zingen van Gerard van Loon, die echter met zijn figuur als Etruskische prins niet goed raad wist. Hij had het dan ook erg moei lijk! Meinard Kraak daarentegen als Junius Brutus acteerde goed en zong wel ex pressief, maar beschikte over een vrij klein volume. Emmy Greger als de ge teisterde Lucretia voldeed naar ons ge voel beter in de slotscène dan daarvoor. Alles bijeen genomen vonden wij deze uitvoering, de omstandigheden in aan merking genomen, een knappe interpre tatie die door Anton Kersjes goed in de hand werd gehouden. Het meest waren wij wel onder de Indruk van de trefzekere muziek van Benjamin Britten, die in dit naar de vroege barok teruggrijpende werk oude vormen en nieuwe uitdruk kingsmiddelen weet te combineren tot een kleurrijk, de moderne mens aan sprekend geheel. L. Laten we het bij deze biografische details. Bepalen ons liever tot Schuricht in Nederland. Hij had in 1921 al naar ons land willen komen doch een ongeval ver hinderde zulks helaas. Een jaar later maakt Schuricht echter zijn entree in de Scheveningse Kurzaal. Het werd een joyeuse entrêe. En dat bleven ze elke zomer opnieuw sinds 1930 joyeuses rentrées. Ja. want hoezeer Schuricht ook de nood zakelijke stipte discipline aan het Resi dentie-Orkest wist op te leggen, nimmer ging dit anders dan in een vreugdevolle sfeer die hij alleen wist te scheppen. Op dit weemoedsvolle ogenblik worden we daaraan wederom herinnerd. In de jaren 1930-1940 zijn wij talloze malen met hem geconfronteerd geweest- Dus in die periode van de Nederlandse reproduktleve toonkunst, waarin men tot dusverre in een Mahlennilieu leefde- Hij maakte het Nederlandse concertpubliek Poolse filmacteur omge komen Zbigniew Cyboelski, de bekende Pool se filmacteur, is zondag op even tragische en gewelddadige wijze om het leven ge komen als zijn optreden in vele film- scenes. Toen hij In Wroclaw probeerde te springen op de rijdende expressetrein naar Warschau, viel hij op de rails tus sen twee wagons. Zwaar verminkt werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij vrijwel onmiddellijk na aan komst overleed. De ster van o.a. „As en diamant", „Liefhebben". „Nachttrein" en andere internationaal bekende films is 41 jaar geworden. Lucretia: Emmy Gregér. vertrouwd met de immense schoonheden van Anton Bruckners symfonieën. Wat zomers gebeurde in een badplaats waar men dan bij voorkeur luchtig amusement wenste te zoeken Daar kregen we con certen die aan de Meester van Sankt Flo- rian alle recht deden wedervaren. Bij voorkeur gecombineerd met Schubert, vóór de pauze. Kon men zich iets heerlijkers denken dan de Onvoltooide, gevolgd door Bruckners monumentale Zevende? Te recht werd hem daarvoor op 7 juli 1948 in de Kurzaal de Brucknermedaillc uitge reikt. Dat was de gouden tijd in het Kurhaus waar Schuricht zijn taak met zijn collega Brnest Ansermet. nog steeds leider van het Grchestre Symphonique de la Suisse Romande. eerlijk en deskundig verdeelde: Ansermet legde het accent bij voorkeur op de Romaans. Schuricht op dp Ger maans georiënteerde muziek Na de tweede wereldoorlog is de mees ter nog meermalen met het Residentie- Orkest. waar hij zich talloze vrienden ge maakt had. opgPlreden en in hel Amster damse Concertgebouw bracht hij in het kader van een van de Holland Festivals een wondersrhone vertolking van Beetho vens Missa Solemnis. Wanl naast Bruckner was met Johan nes Brahms, Ludwlg van Beethoven zijn grote liefde We herinneren ons nog. de precieze datum zijn we tot onze spijt ver geten. een vertolking, h'érschepping zug- gen we liever, van Beethovens Zevende: de symfonie van de dans zoals Richard Wagner ze genoemd heeft Schuricht liet hier alle duivels los om ze daarna te temmen Hij „speelde" ermee, leefde sarcastisch, hij tergde ze in dezp vuurdans en het slot was een feest van dionvslsche razernij waarin hij ook zijn steeds meer actief luisterend auditorium wist te be trekken Met Nederland, met Schevendn- gen in het bijzonder zal de naam van deze eminente kunstenaar altijd verbonden blijven en daar mogen we echt wel een beetje trots op zijn. Tv-reportage van „Bruidsspiegel'' De NTS zendt vanavond rechtstreeks „Bruidsspiegel" uit, een feestelijk mu zikaal gebeuren, dat ter gelegenheid van hun huwelijk prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven in het „Cir custheater" in Scheveningen door het Gemeentebestuur van Den Haag wordt aangeboden. Tot de medewerkenden aan het pro gramma behoren Georgette Hagendoorn Kees Coolen, Jacco van Renesse. Dolf de Vries, (allen leden van de Haag se Comedie). Henny May, Rosy Paris. Marco Bakker, Piet Hendriks, Ab Hof stee, de „Die Haghe Sangers", onder leiding van Jos Vranken, het operette koor Thalia", het Haags Matrozenkoor onder leiding van Sipke de Jong. de Ko ninklijke Luchtmachtkapel onder lei ding van majoor H. van Diepenbeek, 't Nederlands t.v.-mucical-ballet en het Nederlands t.v.-mucical-orkest. De muzikale leiding van het program ma berust bij Harry de Groot. De cho reografie is van Kitty Knappert, de de cors werden ontworpen door Els Salo mons. Marga Langeweg gaf kostuumad- zen. De toneelregie is in handen van Jean Paul Franssens, de beeldregie heeft Kitty Knappert. Produktle en sa menstelling berusten bij Jaap Molenaar en Harry de Groot, die ook zorgdroegen voor teksten en muziek. Ned. I. 20.2# uur. A.R. aan de beurt in „NIPO-these" In de serie van vijf uitzendingen, ge titeld „NIPO-these" is vanavond de An ti Revolutionaire Partij aan de beurt. De presentator, de heer W. L. Brugsma zal zich verdiepen in de problematiek van de A.R De parlementaire redac teur. de heer mr Postma. volgt de uit spraken van de heer Poolvi"k op de voet. Vijf of zes Nederlanders, die wel iswaar hun stem geven aan de Anti-Re volutionairen of vroeger op deze partij gestemd hebben, maar die toch bepaal de wensen of kritiek op de A.R. willen formuleren, zullen deze zelf aan de fractieleider kunnen voorleggen. Ned. II 20 20 uur. ..De grote broer", hoorspel van i Wolfgang Graetz Vanavond zendt de NCRV het hoor spel „De grote broer" uit. onder re gie van Wim Paauw. Dit door Thérè- se Cornips vertaalde spel handelt over een jongeman, die door een ongeval zijn geheugen is kwijtgeraakt. Bij brokjes en beetjes wordt zijn verleden weer hersteld, waarin zijn grote broer een belangrijke rol speelt. Hilv. I 20.30 uur. )e heer J. Baljcu spreekt woensdag avond 11 januari in het Haagse Ge meentemuseum over „De stijl en de bouwkunst". Deze lezing is de laatste uit de serie van vijf over de aspecten van de moderne kunst rondom de stijl.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2