S)e CéidieGoti/ta/nt Oppositiegroep tegen leider Mao balt vuist in Nanking en Sjanghai CHINA AAN RAND VAN BURGEROORLOG Meer dan vijftig doden na woedende straatgevechten Vier kinderen en een vrouw komen in vlammen om JAMIN FOUTIEF MIDDEL TOEGEDIEND IN BELG. ZIEKENHUIS Koude handen, warm hart Officieren in Syrië ter dood veroordeeld Politieagenten en nachtwaker vermoord Couturier Jacq. Heim overleden Ook leger is verdeeld Twintig doden na vergissing? Carl Schuricht overleden PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franc» per post 15.40. ADVERTENTIES 22 ct p mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 18.00-19.00 MAANDAG 9 JANUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MORGEN INVALLENDE DOOI De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond: Vannacht matige en hier en daar strenge vorst met plaatselijk mist Morgen toenemende be wolking met later van het noordwesten uit enige neerslag. Tot matig en langs de kust tot krachtig toenemende wind uit westelijke rich tingen met stijging van temperatuur; in het oosten en zuidoosten van het land tot om het vriespunt en elders lichte dool. 58e jaargang, no. 17.033 DAMASCUS (AFP-Reuter) Een bijzondere rechtbank in Damascus heeft zeven Syrische legerofficieren ter dood veroordeeld voor hun aandeel in opstand van vorig jaar. Zes van deze officieren werden bij verstek veroordeeld. Twee officieren kregen levenslange dwangarbeid en verscheidene beklaagden hoorden lagere straffen over zich uitspreken. De oud- minister van verbindingen Ahmed Aboe Saleh werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en oud-minister van Defensie generaal Hamed Obeid kreeg een jaar gevangenisstraf. STOCKHOLM, (A.F.PIn de kelder van een supermarkt in Stockholm zijn vanochtend door een winkelbediende de lijken aangetroffen van twee politieagen ten en een nachtwaker. Ze bleken met revolverschoten om het leven te zijn ge bracht. Zondag was er al een inbraak ge constateerd en omdat vermoed werd dat de dieven zouden terugkeren had de nachtwaker versterking gekregen van de politie. In het hele land wordt, naar de moordenaars gespeurd. Lof in China voor lastechnici HONGKONG. (Reuter). De Chinese vice-premier en minister van Buitenland se Zaken. Tsjen Yi, heeft de acht CSiinese lassers die betrokken zijn geweest bij het diplomatieke incident in Den Haag. ge prezen „voor hun standvastige houding die zij hebben aangenomen in hun reso lute strijd tegen de ongegronde vervol ging door de Nederlandse regering". Hij deed dit zaterdag tijdens een „zeer harte lijk gesprek met de afgevaardigden van de Chinese lassersbond", aldus het pers bureau Nieuw China. BRANDWEER MACHTELOOS TOKIO (UPI-Reuter) Moorddadige gevechten tussen het bij Sjanghai gelegen eiland Tsjoe Tsjan; broeierige Tseng Toe, Lan Tsjau, Ho Fei en Tien Tsin wijzen erop, stadium gaat naderen. Duizenden arbeiders in Sjanghai liggen volkomen lam. Nanking schijnt na hevige gevech in handen te zijn van de anti-Maogroeperingen, tot de premier en propagandachef. De oppositie tegen Mao Tse en Tsjen Po Ta, maakt thans een vuist. De berichten bewegingen en van opmarcheren van honderdduizenden rode gardisten en arbeiders in Nanking, Sjanghai, op spanning in Peking, onrust in Kanton, Tsjoeng King, dat de strijd om de macht in China het beslissende hebben het werk neergelegd; de verbindingen in de stad ten, waarbij meer dan vijftig doden gevallen zouden zijn, strijd opgeroepen door anti-Maoman Tao Tsjoe, vice- Toeng, diens vrouw Tsjiang Tsjing, maarschalk Lin Piao zijn verward en tegenstrijdig. Er is sprake van troepen aanhangers dan wel tegenstanders van Mao Tse Toeng. Hollands, Hollandserhet Hollandst zouden we dit winterse tafereel kunnen noemen. Duizenden kinderen hebben in het weekend, al dan niet in gezelschap van hun koukleumende vaders, de eerste schreden op het harde water gezet. Menige buil zal vandaag niet zonder trots op school zijn getoond. Ik heb geschaatst snap je engelse snijcaramels van niet duur wel heerlijk De oppositie tegen Mao Tse Toeng wordt geleid door president Lioen Sjao TSji, van wie gezegd wordt dat hij grote invloed heeft op de lagere partijorganen en de vakverenigingen, voorts door de partijsecretaris Teng Hsiao Ping en de reeds genoemde propagandachef Tao Tsjoe. Hun gelederen zijn versterkt door het overlopen van generaal Lioe Tsjih Tsjien, die vice-voorzitter is van het comité van de culturele revolutie en een van de leiders van de politieke vorming voor het leger. De aanvallen op president Lioe waren de laatste weken schei-per geworden, zon der dat men nochtans kans zag hem ge vangen te nemen of af te zetten. Tegen h^j einde van de week deden Mao Tse Toeng, Lin Piao en Tsjen Po Ta recht streeks verwijten aan het adres van Lioe. Deze aanval, gecombineerd met. de po ging om het Chinese vakverbond buiten werking te stellen, zijn mogelijk de aan leiding geworden van de onlusten van thans. Op de TSjoe-Tsjaneilanden sloegen dui zenden boeren een betoging van revolu tionaire studenten uit elkaar. In Nanking bestormden woedende arbeiders de kan toren van de organisaties van de cultu rele revolutie. Er ontstonden grimmige straatgevechten, waarbij over en weer gevangenen werden gemaakt, die niet zelden met onvoorstelbare wreedheid ver minkt werden. Het aan Mao getrouwe Volksdagblad van Peking, doet dringende oproepen om hulp om pal te staan voor Mao Tse Toeng. die zich naar verluidt, in het gebied van Sjanghai zou ophouden. Het overlopen van generaal Lioe duidt op de mogelijkheid dat ook het leger ln twee kampen verdeeld is of dreigt te ra ken. Chefstaf Lo Djioe Tsjing is al weg gezuiverd, maar bevindt zich nog op vrije voeten. Vage berichten uit Nanking maken melding van huiszoekingen door het leger bij voorstanders van Mao. Vol gens andere berichten zouden in Nanking duizenden tegenstanders van Mao ge arresteerd zijn. De positie van Tsjoe En Lai is nog on duidelijk. Zaterdag werden aanvallen op hem gedaan door middel van de muur kranten. die in deze machtsstrijd pen grote rol spelen Naar het schijnt heeft hij pogingen gedaan om tussen de beide groeperingen te bemiddelen. Of hij nog ministerraad achter zich heeft valt betwijfelen: twaalf van zijn zeventien kabinetsleden zijn weggezuiverd. tin-1 ëiart (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL Als gevolg van verwis seling van geneesmiddelen en vermoe delijke ernstige nalatigheid zijn in een jaar tijd in het medisch chirurgisch in stituut Arthur Gailli te Charleroi ver moedelijk twintig, veelal oudere mensen overleden. In het afgelopen weekend is door het parket van Charleroi en de na tionale farmaceutische inspectie een diepgaand onderzoek begonnen naar de oorzaak en gevolgen van deze fatale ge beurtenis. Zolang dit onderzoek niet is afgesloten, weigeren het parket, het be trokken ziekenhuis en de inspectie elke mededeling. In maart 1956 bestelde het ziekenhuis bij een grote Brusselse farmaceutische firma een flesje met 50 gram oetstra- diobenzaat, een geneesmiddel dat ge bruikt wordt bij behandeling van pros- itkanker. Maar in plaats van het be stelde preparaat werd door de Brusselse firma naar zij zelf verklaard heeft door een vergissing van een nog onvol doende ingewerkte magazijnbediende 50 gram digitaline geleverd. Dit is piiniiiiiiiiitaii p. Met koude handen. PARIJS (AFP) De Franse mode koning Jacques Heim is gisteravond in zijn woning in Neuilly bij Parijs op 67-jarige leeftijd overleden. Jacques Heim heeft ongeveer zestig collecties uitgebracht Hij werkte dertien uur per dag en nam per jaar twee weken vakantie. Zijn eerste succes behaalde hij in 1931 op een koloniale tentoonstelling met het introduceren van veelkleurig katoen uit Tahiti voor de strandmode. Heim was goed bevriend met koningin Pabiola van België, voor wie hij veel speciale ontwerpen maakte. Tijdens de Spaanse burgeroorlog bood hij haar fa milie onderdak in zijn zomerresidentie in Bavonne, Zuidwest-Frankrijk, waar hij woensdag zal worden begraven. De fami lie van koningin Fabiola bewees de Heims dezelfde dienst tijdens de nazibezetting van Frankrijk in de tweede wereldoorlog toen de Heims als joden door de nazi's werden vervolgd. Heim laat een vrouw en twee kinderen achter. ïoals fcmecster H A. M. T. Kolfscho- len van Den Haag zei. heeft de residentie prinses Margriet en haar liruidegom mr Van Vollenhoven vanmorgen verwelkomd. Om half twaalf werd het bruids paar, dat was vergezeld van koningin Juliana en prins Bomhard door de burgemeester verwelkomd aan de Laan van Nieuw Oost Indië bij de Schenkkade. Schoolkinderen en muziekgezelschappen brachten het bruidspaar hulde Op een met ?roene kleden belegd podium vond de aanbieding plaats van een kris tallen bokaal door de voorzitter van de Haagse Kamer van Koophandel, de heer W. van Geletiken van de Brugge te Hunsel. terwijl het hoog tepunt van het korte maar krach tige onthaal de oplating was v i ?en groot aantal balonnen ln vader landse kleuren. een hormonenpreparaat, dat dient om de hartslag te versnellen. De vergissing had alsnog ontdekt kunnen worden als de dienstdoende vrouwelijke apotheker van het ziekenhuis in Charleroi zich ge houden had aan het wettelijke i schrift, dat alle medicijnen, die geen farmaceutische specialiteit zijn, op hun samenstelling gecontroleerd moeten wor den. Een dergelijke controle bleef om onbekende redenen uit. Zeker 20 patiën ten kregen in de periode maart 1965 tot april 1966 het verkeerde preparaat toegediend. Dit heeft daarom zo fataal gewerkt, omdat oetstradiolbenzaat drie maal daags in een hoeveelheid va milligram mag worden toegediend, van een aantal patiënten over tot 3 milligram worden gebruikt. Toen de argwaan van de dokters ge leidelijk toegenomen was door het onder abnormale omstandigheden overlijden van een aantal patiënten over het juiste aantal zijn, hangende het onder zoek, nog geen officiële mededelingen ge daan, maar officieus wordt over een 20- tal gesproken is het betreffende ge neesmiddel naar de dienst voor controle van geneesmiddelen gezonden. Daar is bij het onderzoek de fatale verwisseling vast komen te staan. Onmiddellijk is door controle in alle Belgische ziekenhui zen, waaraan de Brusselse firma gele verd had. nagegaan of ook bij uitvoe ring van andere bestelorders een ver wisseling had plaats gehad. Gebleken is- dat de firma in kwestie geen andere fou ten heeft gemaakt en dat slechts één fles met een verkeerd etiket was afge- Vrouw en acht kinderen in meer verdronken COLUMBUS (Reuter). - Duikers hebben zaterdag uit een met Ijs bedekt meer bij. de stad Columbus, in de Ame rikaanse staat Ohio, een auto opge takeld met de stoffelijke resten van een j vrouw en vyf kinderen, die al sinds dinsdag werden vermist. Er moeten nog drie kinderen in de' wagen hebben ge- een brug ge zeten. De auto 1 VEVEY I AP i l)c beroemde Duitse dirigent Carl Schurieht is zaterdagochtend vroeg in zijn huis te Seaux-sur-Vcvcy in het Zwitserse kanton Waadt op 86-jarige leeftijd overleden. XIIj werd in zijn slaap getroffen door een hartaanval. Zijn ge- gezondhcld was al enige tijd slecht. Schuricht. die In Danzig geboren werd. verliet Duitsland in het begin van de jaren-dertig en ging toen in Zwitserland wonen. Hij heeft de meeste grote orkes ten ter wereld gedirigeerd Speciale faam verwierf hij zich ook als vertolker van de werken van Beethoven naast die van Bruckner Veelvuldig trad hij op met het Residentie-Orkest. Pas na zijn 85ste ver jaardag legde hij de dirigeerstok neer. Schuricht was commandeur in de orde van Oranje-Nassau. (Zie ook pag. 2). Van onze correspondenten) RAAMSDONKVEER HOENS- BROEK Bij een bmnd in een woning te Raamsdonkveer zijn zondagmorgen rond 5 uur een 31- jarige vrouw en twee van haar dochtertjes, de 4-jarige Johanna en de 2-jarige Dymphna. om het leven gekomen. De vader en een derde dochtertje van 7 jaar wisten zich te redden. Een brand die in de nacht van zaterdag op zondag uit brak in een café te noensbroek heeft de 5-jarige Ellen Jonkhout en haar 3-jarige broertje Erwln het leven gekost. Het derde kind vun de familie, de 11-jarlge Gerard, wist zich door uit een raam van de eerste etage naar beneden te sprin gen te redden. De vermoedelijke oorzaak van de brand in Raamsdonkveer moet ge zocht worden ln oververhitting van de schoorsteen. Mervouw Vermeer was de eerste die rond 5 uur merk te dat er brand was. Haar man bracht zijn oudste dochtertje snel naar beneden. Hij wilde vervolgens terug om zijn vrouw en de twee andere kinderen op te halen, moar de pas werd hem door het snel om zich heen grijpende vuur-afgesne den. Radeloos moest hy toezien hoe het huis met zijn vrouw en twee dochtertjes in de vlammen op- De brand in het café te Hoensbmek werd zondagmorgen om half vier door een passerende automobilist ontdekt. Hij begaf zich onmiddellijk naar de tegenover het café liggen de portiersloge van de staatsmijn Emma en alarmeerde de brand weer. Vier minuten later was de brandweer met twee wagens ter plaatse Voor de 3-jarige Erwin Jonkhout en zijn 5-jarige zusje was w ai fp iaat. De 11-iarige Gerrard die zich m veiligheid wist cN,ner>. heeft eerst geprobeerd znn broer* ie en zusje ertoe te be wegen uit het. raam van de eerste etage naar beneden te springen, zy waren echter zo bang. dat zij de snrong niet durfden wagen. Hun nachtkleertjes hadden toen al vlameevat. VoorbUgangers. dlc een overias open hielden, vingen de n-iari<ra ionerpn np. zij konden de twee andere kinderen niet redden, want de vlammen waaiden uit alle ramen en deuren «nar bulten. Toen de brandweerlieden rrvn gevaar voor eigen lever, n»" Mnnpn wa ren gedrongen om d« k'virVren te rpHfJen. bleek he» re^s te lent, De hei "te lichaamp'es waren al ver- Oudste Siamese tweeling in VS overleden HOLYOKE (Al') De gezusters Gibb, die als 54-Jarigen vermoedelijk de oudste levende Siamese tweeling van Amerika waren, zijn zondag in Holyoke (Massachusetts) overleden. Margaret en Mary Gibb werden acht dagen geleden in het ziekenhuis van Holyoke opgenomen, omdat Margaret ziek was geworden. Sedert vrydagavond werd voor hun leven gevreesd. I Zy zaten aan de ruggegraat aan el- kaar vast en deelden één hart en j bloedsomloop .Volgens de artsen kon- I den zy niet van elkaar gescheiden wor- I den. Margaret was al tweemaal ge opereerd. In 1916 wes een galsteen ver- wyderd en in 1964 een tumor. Deze Siamese tweeling ls in de Jaren dertig in Europa en de Verenigde Sta ten in variétévoorstellingen en circussen opgetreden .In 1941 keerden zy naar hun geboorteplaats Holyoke terug, waar zy een souvenirwinkel t

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1