ook VOOR JOU EEN JAAR KLAS MET IN VUFDE PIET HEIN ONS KNUTSELHOEKJE BARBAROSSA GROUP THE HIPPIEST CLUB IN TOWN PAGINA DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 JANUARI 1967 „Geen olie, dan ook geen oliebollen vanavond', was vaders besluit, toen na veel geharrewar iedereen met dwei len en doeken liep, om de olie-rom mel op te deppen. De prachtige nieuwe keukenmat hing, druipend van heet sodawater, over een stok in de tuin. De kleren van Piet en Hein zaten vol oliespatten. Zij moesten van moeder onmiddellijk andere spullen aantrek ken. De schoenen stonden te glimmen van de vette olie. Moeders gezicht stond boos. Liesbet liep met een rood hoofd de dweilen steeds maar uit te spoelen en Annamieke begon te hui len toen ze hoorde: „Geen oliebollen". Na een poos van hard werken, zag dé keuken er weer toonbaar uit en tussen al die bedrijven door stond de pan met het beslag voor de oliebollen maar te ryzen. „Wat moet daarmee?", vroeg Lies bet, wijzend op het beslag. „Dat kun nen we toch zeker niet weggooien?" Vader zag z'n twee ondeugende sna ken, als twee lammetjes naast elkaar op de bank zitten. De haren van Hein glommen nog van de vettigheid. Zó akelig stil waren de jongens nooit. Moeder kwam met Liesbet de kamer binnen; zij hadden de schortjes nog „Kom mama, we laten onze oude jaarsavond niet bederven door die pan olie. We vragen ook niet wie van de twee de schuldige is. Gebeurd is ge beurd. Zet maar gauw koffie en we gaan een spelletje spelen", zei vader opgewekt. Een zucht van verlichting steeg op uit de kelen van Piet en Hein. Eigen lijk hadden ze verwacht dadelijk naar bed gestuurd te worden en nu toch nog een beetje feest, al was het zon der oliebollen. Terwijl moeder de koffie stond te filteren, zette ze de koekepan op het gas en ze begon, met het laatste restje olie. van het beslag „drie in de pan" te bakken. „Toch nog wat", dacht ze, en na een half uur kwam ze met een schaal dam pende krentekoekjes, bestrooid met poedersuiker, binnen. Of ze gesmuld hebben! 't Leek wel of ze veel lekker der smaakten dan oliebollen. Piet en Hein glunderden; vooral ook omdat de dreiging van straf voorbij was ge trokken. Die avond werd er geen woord meer over het gebeurde gesproken; je kon immers niet blijven zeuren. IJS Wat iedereen, vooral de kinderen, gehoopt hadden, gebeurde. Vóór Kerst mis was het al zachtjes gaan vriezen. In de radio zei de weerman, dat het wel zou blijven vriezen voorlopig. Na tuurlijk vonden alle kinderen dat fijn, ook Piet en Hein, vooral nu ze nog een week vakantie hadden. Met de Kerstdagen was het ijslaagje nog te dun om er op te staan. De vorst zette door en na een paar dagen werden de ijsbanen geopend en op de slootjes langs de weilanden kon men al goed schaatsen. Vader had de schaatsen al goed na gekeken, uit het vet gehaald, eens goed aan de riemen getrokken en vernieuwd wat een beetje onsterk leek. Voorlopig reden ze nog op 't slootje achter het huis; natuurlijk eerst nog eens proberen of ze het schaatsen niet verleerd waren. Nee hoor, 't viel alles Annamieke met haar schaatsjes aan, achter de keukenstoel, deed ook dap per mee; ze voelde geen kou. Zo tegen de schemering moest ieder een weer binnen zijn, want dan werd het vinnig koud. Zo werd het 5 januari, toen moeder zei: „Jongens, morgen is het Driekoningen. Allemaal vanavond helpen aan de Driekoningenkoek." Ze waren bijtijds thuis, want het begon te sneeuwen. In de keuken was het lekker warm. Alles stond klaar; zelfs Annamieke mocht meehelpen om de twee witte en één bruine boon in het beslag te doen. Later mocht ze Liesbet helpen plakken aan de drie kronen voor de gelukkige vinders van de bonen, want die zouden immers koning zijn. CORRESPONDENTIE Marieke Witkamp: KERSTMIS Heel lang geleden is Jezus geboren in een stal. Het was er die nacht heel koud. Gelukkig stonden er in die stal een os en een ezel, die maakten het weer een beetje warm. Maria had haar kindje in doeken gewikkeld. Een engel kwam aan de herders op het land vertellen dat Jezus geboren was. De herders geloofden het niet, maar de engel zei het nog een keer en toen gingen ze kijken. Ook verscheen er aan de hemel een grote ster. De drie koningen zagen die ster. De ster wees hun toen de weg naar de stal. De koningen hadden geschenken bij zich: goud. wierook en myrhe. Koning Herodes, een heel slechte koning, regeerde over het land. De drie koningen gingen naar hem toe om te vragen waar Jezus geboren was. Hij wist het ook niet, maar zei: „Als jullie het Kindje gevonden heb ben, kom het mij dan gauw zeggen, dan ga ik het ook aanbidden". Een engel zei in een droom aan Jozef, dat hij naar Egypte moest gaan, omdat Herodes het Kindje wou doden. Treesje Wessendorp: KERSTMIS Mijn vader is tuinman, dus heeft hij kerstdingen meegebracht, 's Avonds hebben we de kerstboom neergezet en versierd. De volgende avond hebben we het kerststalletje gezet. Het is erg mooi. Als de radio zegt, dat het ijs goed is, mag ik op het ijs. Maar nu ligt er nog geen ijs. Als het gaat sneeuwen trek ik mijn handschoenen aan en dan ga ik een sneeuwman maken. In de klas is het heel erg leuk. Er is een stalletje, een kerstboom en op de banken heeft ieder kind een kaars. De laatste dag hebben we ze aange stoken. Vanmiddag krijgen we de rap porten mee en dat is erg fijn. 26 de cember komt Anneke een week loge ren. Ook komen Leo. Jeroen en Dirk- Jan, maar die kunnen niet bij ons slapen. Ze gaan naar Leo z'n moeder. Wim Niesthoven: KERSTMIS Op Kerstmis is het heel gezellig, want dan zijn de kaarsen aan. Onze kerstboom is mooi opgetuigd met lamp jes, kerstballen en noem maar op. De kerstman vind ik ook leuk, met die lange puntmuts op, 't lijkt wel een slaapmuts. Hij komt uit de Noordpool. Maar hij bestaat niet echt hoor! 't Is een man, de zich verkleed heeft als kerstman. In de winkels staat ook een kerstman van chocolade of van brood. Mijn moeder maakt krentebrood met spijs. Dat is lekker. We eten ook kip. Óp school hebben we ook kaarsjes en een stalletje met Maria en Jozef en de herders. Er hangt een ster voor het raam met een lichtje er in. We hebben een tekening gemaakt en gekleurd. DE KERSTBOOM Nu in vele huizen de kerstboom nog niet of pas verdwenen is, maar we in ieder geval nog in de kerstsfeer leven, mag ik nog wel even iets van de geschiedenis van de kerstboom vertellen. Eigenlijk heeft hij niets te maken met de geboor te van Christus. Maar men kende hem reeds in 't oude Egypte, doch in plaats van denheboom- pjes gebruikten de Egyp- tenaren 'n palmboompje. Dit moest 12 nieuwe spruiten hebben, die wer den opgesmukt met aller lei godsdienstige versier selen. Was dit geschied, dan werd hij voorop in 'n optocht naar de godin Isis gedragen en haar ge offerd. 't Geheel had al leen de bedoeling 't ein de van 't jaar en 't begin van een nieuw jaar te vieren. Pas in de vorige eeuw is bij 't kerstfeest de ver sierde kerstboom in ge bruik gekomen. Vooral in de noordelijke landen heeft de versierde palm plaats moeten maken voor de verlichte en opge smukte denneboom. Meestal worden ook de kerstgeschenken er aan opgehangen. Maar de kerstkribbe is vooral in katholieke gezinnen niet verdrongen door de kerst boom. Wel treft men ze met Kerstmis beide in vele gezinnen aan. Hans had in een netje, waarin men vaak de sinaasappelen koopt, een stuk talk (schaapsvet) voor zijn venster opge hangen. Nu zit hij dik wijls te kijken naar z'n vriendje, de koolmees, die haar buikje komt vul len met de heerlijke vette talk. „Het is een echt gezel lig vogeltje met zijn le vendien kleuren, die bij 't mannetje, dat ook aan merkelijk groter is, fel ler zijn dan van 't wijfje. De Duitsers noemen het koolmeesje wel eens de „Sagefiedler" (de zaag- violist), omdat zijn stem metje slechts twee scher pe tonen laat horen. Be halve wat Hans voor z'n venster hangt, ziet men in tuinen ook dikwijls snoeren met aardnootjes. 't Is amusant om te zien, hoe de mees onder acrobatische toeren, vooral als 't waait, de nootjes handig weet te schillen en te verorberen. Buiten onze tuinen leeft de mees van larven, wor men. vruchten en zaden; maar ook van insecten, die ze uit barsten en spelen van de boomschors oppikt, hoe goed die ook zijn verscholen v winterkoude. Maar omdat veel van dit voedsel in de winter schaars wordt, doen jullie er goed aan, het lieve dier tje vooral bij vorst zijn honger te hel pen stillen. In de lente en de zomer zal 't dan op zijn beurt allerlei scha delijke insecten helpen bestrijden. REACTIEPROEF Er zijn veel methoden (manieren) om de reactiesnelheid de vlugheid van handeling op één of andere daad te onderzoeken. Dat reactievermo gen is hoogst belangrijk bij vele be roepen, die 'n snelle beantwoording vragen met verstand of lichamelijk bij 't optreden van veranderingen. Tal van bedrijven onderzoeken dan ook 't reactievermogen van sommige sollici tanten alvorens hen aan te nemen. Een leuke proef, hoewel zeer een voudig, is de volgende: A houdt een stuk papier ter grootte van een briefkaart met duim en wijs vinger van boven vast. B slaat tegenover hem maar mag 't papiertje niet aam-aken. Hij houdt ech ter duim en wijsvinger gereed om het op te vangen, als A 't loslaat. Gebeurt dit, dan moet B trachten het tussen zijn duim en wijsvinger op te vangen. Er komt dan a.h.w. een bevel van B's hersenen aan zijn vin gers om het ding op te vangen. Maar die tijd is zeer kort en meestal komt het tè laat om op tijd toe te grijpen. Karin Blekkingh: EEN KERSTSPROOKJE Het kerstmannetje was druk in de weer. Hij had veel te doen. Hij had ook helpertjes, dat waren de kabou ters. Ze woonden in het grote kasteel van de kerstman. Ze moesten 't speel goed maken, en koekjes bakken. Ze moesten ook nog een poppekast maken. Iedereen was druk bezig. Op een dag vlak voor Kerstmis, gebeurde er iets naars. De grote zak met pakjes was gestolen en niemand wist, wie het gedaan had. De kerstman staarde droevig voor zich uit. „Als de pakjes vóór Kerstmis niet terugkomen krijgen de kinderen geen kadootjes. Jullie gaan allemaal zoeken en wie ze vindt krijgt een autootje". Toen fluisterde de kerstman: „Wie van jullie durft te kijken in het huis van de tovenaar Hoerimoeri?" „Ik durf wel," zei een klein kabou- „Nou ga dan maar. Maar wees voor zichtig". Gelukkig was de tovenaar niet thuis en ging het heel gemakkelijk. En wat dacht je, dat hij vond? Alle kadootjes. De kerstman was erg blij. Nu kregen alle kinderen hun kadootjes. Suzan Braggaar: HET KERSTFEEST Hebben jullie ook een kerststalletje? Wij wel hoor. En een kerstboom? Wij ook. Wat staat er bij jullie in het stalletje? Bij ons: een herder met schaapjes, drie koningen, Maria en Jozef die allebei bij het kindje Jezus neerknielen, een kameel met een op passer er bij, de os en de ezel. En ook de ster, die hun de weg heeft gewezen. En weet je, wat ik het allerleukste vind? Dat het vakantie is. En weet je hoe lang die duurt? Van 22 december tot 5 januari, dan moeten we weer naar school en dat is ook weer fijn. De eerste kerstdag komen mijn oma en opa de hele dag bij ons en de tweede kerstdag gaan wij 's morgens naar oma en opa en 's middags gaan we met z'n allen Chinees eten. Later krijgen mijn zusje en ik dan thuis nog een glas riedel. We gaan in de vakantie ook nog vier nachtjes bij mijn oma slapen. Mijn vader heeft vakantie, dus gaan we elke dag met de auto uit, als het goed weer is. Bij slecht weer spelen we binnen of we gaan wat lezen. Buiten spelen vind ik ook fijn, daar om is de vakantie zo leuk. Irene Grootes: HET KERSTVERHAAL Er waren eens een man en een vrouw. Ze heetten Jozef en Maria. Ze woonden in Nazareth. Op een dag kwam er een man een boodschap van de keizer brengen. Hij vertelde dat alle mensen naar hun geboorteplaats moesten gaan, om zich te laten in schrijven. Jozef en Maria pakten alles in, namen de ezel en gingen op weg. Ze kwamen bij een herberg en Jozef vroeg of ze daar konden slapen. Dat ging niet, alles was vol. Jozef had al een stal gezien. Daar gingen ze naar. toe, want Maria was zo moe. Ze gin gen slapen en toen werd het Kindje Jezus geboren. De herders gingen naar de stal om eten te brengen, maar onderweg kwam een engel hun ver tellen, dat het Kindje geboren was. In die stal stonden ook een ezel en een bok. Ze konden allebei praten. „Wat een leuk kindje!" zei de ezel. „Ja, dat vind ik ook", zei de bok. „Ach het heeft haast geen kleertjes aan en 't is hier zo koud. Wil jij het kindje met je adem warm houden?" „Goed", zei de bok en hoei! hoei! hoei! blies hij steeds maar door. Anja Visser: HET KERSTFEEST Weten jullie wel hoe het Kerstfeest begonnen is? Hoe! Ik zal het jullie vertellen. Heel lang geleden woonden er in Bethlehem Maria en Jozef. Jozef was timmerman. Op een dag zat Maria voor het raam te naaien. Ze schrok, want opeens stond een engel naast haar. De engel zei: „Wees ge groet Maria, gij zult de moeder van de Verlosser worden". Toen ging de engel weer weg. De engel was nog maar net weg of daar kwam een soldaat het stadje binnen met een boodschap van de keizer. Hij toeterde heel hard op zijn trompet, dat was een teken dat alle mensen moesten komen luisteren. Toen alle mensen bij elkaar waren begon de soldaat te spreken: „Beste mensen, jullie moeten allemaal gaan naar de stad, waar je geboren bent". Jozef zei tegen Maria: „Laten we dan maar gaan, want het is eèn heel eind." „Ik zoek meteen de spullen bij el kaar, want ik verwacht nog een kindje ook", zei Maria. Toen ze alles bij el kaar gezocht hadden, gingen ze op pad. Ze hadden al een hele dag gelopen en waren 's avonds doodmoe. Ze wilden wel wat rusten maar alle herbergen i waren vol. „Hier in de buurt zijn grotten, laten we daar dan maar heengaan", zei Jozef. „Hier blijven zitten, zo maar bij een boom gaat ook niet." Ze gingen nu op zoek naar een grot en toen vonden ze er een. Maria legde zich. doodmoe, neer in het stro en toen ze een tijdje geslapen hadden, hoor den- ze opeens een kindje lachen. Dat kindje heette Jezus. Deze gebeurtenis heet nu Kerstmis. I Dag kinderen, tot de volgende week. TANTE JO en OOM TOON. Misschien kun je met vriendjes wedstrijdje organiseren, wie var 10 keer b.v. de meeste keren 't papier tje weet te pakken. de BULLER HAD LIEVER EEN IJSBREKER GEHAD UIT ZOETERWOUDE Robert Will ams en The Crazy Boys Half oktober is de Barbarossa Group nieuwe samenstelling, zoals wij destijds schreven, naar Duitsland getrokken; om er met zanger Robert Williams uit Rotterdam te proberen het een en ander in de pop-melk te gaan brokkelen. Dat is hen daar, én in Italië, vrij aardig gelukt, zo schreef dezer dagen Barbarossa, alias Kriek, alias Rinus Pieterse, de drummer van The Crazy Boys, vanuit de Duitse plaats Landshut. moeilijk ELLA EN DUKE NAAR NEDERLAND Theaterbureau Paul Acket brengt op zaterdag 28 januari aanstaande twee grote jazz-fenomenen in ons land:: Ella Fitzegeraid en Duke Ellington. Die dag zullen ze twee keer optreden in „De Doelen" in Rotterdam: voor de eerste maal op genoemde datum om kwart over acht, voor de tweede keer tijdens een nachtconcert, dat om twaalf uur begint. Duke Ellington (68). in feite Edvard Kennedy Ellington geheten, komt met een uit zestien man bestaand orkest, waarvan de leden van de leider steeds weer alle gelegenheid krijgen hun ta lent te demonstreren. Miljoenen 'gram mofoonplaten hebben dé „Duke" en de zijnen in het verleden gemaakt: „Take the A-train", „In a sentimental mood" en „Sophisticated lady" zijn er slechts enkele van. Op visite 9 „No milk today"-hitmakers Her man's Hermits komen binnenkort weer naar Nederland. Op 21 januari in Sche- veningens Casino, met natuurlijk nieuwe hit „East west". 9 Dave Dee. Dozy, Beaky, Mick Tich zijn op 28 en 29 januari in eigen persoon in ons waterlandje. Allicht vertolken ze „Bend it". 9 Rock and roll out Ziet er niet naar uit! Bill Haley, een paar maandjes terug met zijn Cornets al in ons land, komt in elk geval begin april wéér naar het Casino in Scheveningen. Met dat héle repertoire, zoals „Rock around the clock" en „See you later alligator". JAZZ IN ROOMBURGKANTINE i BIJGAANDE FOTO is gemaakt in een van de duurste clubs van Tu rijn. De upper ten kwam daar" zo be gint Krieks brief. „De overgang haar beroeps was erg moeilijk. Dat accli matiseren vooral", aldus deze drieën twintigjarige uit Zoeterwoude, die dit schrijven aan de Ook Voor Jou-lezers richt uit Duitsland, waar hij en Ro bert Williams, Papino Leone, Frans Veenswijk uit Zoeterwoude en Sjaak Oliehoek uit Stompwijk in december werkzaam waren. basis IN JANUARI zitten we in Italië, in Bordighera, tien kilometer van San Remo. Overal \yaar we gespeeld hebben, willen ze ons weer graag terug zien. De basis is dus gelegd". Nog meer goed nieuws: „Er zyn vergevorderde onderhandelingen met Philips Duitsland over een plaat opname; dat gaat gebeuren in het begin van dit nieuwe jaar". naam WE WAREN genoodzaakt onze oude naam (Barbarossa Group) te veranderen in Robert Williams and The Crazy Boys. Dat slaat geweldig in in Italië!" Rinus Pieterse verzekert jullie, le zers van Ook Voor Jou, dat hij gauw weer iets van zich zal laten horen van de groep, waar hij deel van uitmaakt. Robert Williams and The Crazy Boys. Geheel rechts: sologitarist Frans Veenswijk (20) uit Zoeterwoude; In het midden (met baard en zonnebril): drummer Rinus Pieterse (23) uit Zoeterwoude; tweede van links (mei bril) .slaggitarist Sjaak Oliehoek (18) uit Stompwyk. Vanavond zet Leidens jazzsociëtelt „Folk Beat 14" de kantine van het Roomburgsportcomplex weer in lichter i Jazzlaaie. Theo Loevendie, kortelings via teevee als dirigent aan het werk j te zien bij Boy's Big Band, komt er spelen met zijn trio! CORRESPONDENTIE „Ik ben fan van „All or nothing", voorheen „De Hier". Ik lees graag uw stukjes in „Ook Voor Jou" en zie daaTin wel eens verzoekjes staan om trent gegevens en foto's van beat- bands. Nu doe ik zoiets over „All or nothing". Ik zou u erg dankbaar zijn. Als u het wilt doen, dan is een van myn nieuwjaarswensen al in vervul ling gegaan". Kitty Turk, Zoeterwoude. Uiteraard zijn wij er op uit om te voldoen aan de wensen van onze le zers, voor zover dat in ons vermogen ligt. Zoals Kitty binnenkort wel zal lezen, is het wat haar vraag betreft alles geworden. Red. Talentenkeus 1967 Theaterbureau Laretto, geleid door Leidenaars Theo van Dam (20) en Wil bert Devllee (19), or ganiseert op vrjjdag 27 en za terdag 28 januari in Leidens „Kleine Burcht" in samenwer king met „Teenbeat" een jacht op talenten. Opgeven bij ge noemd bureau aan de Lange Scheistraat 3. De „Stichting Wereldhandrei king", die zich ten doel stelt ont wikkelingslanden behulpzaam te zijn bij onderwijsproblemen, or ganiseert hier ter stede binnen kort eveneens een grote talen tenjacht. HOLLAND TALENTEN TEST Tet is nog niet bekend, of dit jaar, zoals vorig jaar bijvoorbeeld in Oegstgeest, een Holland Talenten Test zal worden gehouden. Slechts dón zal Organisatiebureau Holland uit Heem stede hiertoe overgaan, wanneer een of meer sponsors bereid worden ge vonden de risico's, die hieraan zijn ver bonden, mede te dragen. Rousers limited XTee, dit is geen naam van een of an- der bedrijf, maar de naam van een Leidse beat-dansgroep. Cisca en Sheila de Best en Evelien de Nijs fleuren het optreden van beatgroepen in de Sleutelstad op. Op Nieuwjaars dag waren ze te zien in het Oegst- geestse Patronaatsgebouw tijdens een optreden van „Nou Andere naam tijds, gaan nu door het leven als The Skunx. Alleen drummer en sologita rist zijn nog overgebleven van de oude groep. Slag- en basgitarist zitten in NAAR CANADA Canada bestaat dit jaar honderd jaar. Daarom organiseert de Canadese ambassade een opstelwedstrijd voor alle leerlingen van middelbare scho lieren boven de vyftien jaar in ons land. De deelnemers hebben de keus uit twee talen: Frans en Engels. De leerling die het beste opstel, getiteld: „Waarom ik in dit eeuwfeestjaar zo graag Canada zou willen bezoeken", schrijft, krygt een aantrekkelijke va kantie aangebodenEen tien dagen durend verblijf in Canada, waarbij on der andere een bezoek aan Expo '67 In Montreal. EN NAAR MEXICO Het sprookje is uit: The Blue Dia monds zijn uit elkaar. Vorige week is vijfentwintigjarige Ruud de Wolff uit Driebergen spoorslags naar Mexico gereisd, naar echtgenote Leda Morena en pas geboren dochtertje. Andere Blue Diamond, Riem de Wolff (23) bleef hier achter mét Jane Borg Chris- tensen, zijn vrouw. Acht jaar lang hebben The Blue Diamonds van zich doen spreken. Daarbij moet evenwel aangetekend worden, dat zij de laatste paar jaar nu niet meer zulke hit-makers waren als in de beginjaren. Ondanks het ver trek van Ruud houden we een paar (surrogaat) Diamonds over: Riem de Wolff en Chris van der Plaats. Of het vruchten zal afleveren in dit pop- tijdperk. Jeugdsociëteit „Club 66" uit Alphen aan den Rijn heeft geweldige plannen voor 1967! Eer- gistermiddag heeft secretaris Henk Langerak in hotel Marks een tipje van de sluier opge licht. Vast staat, dat Alphen als eerste stad in ons land in dit nieuwe jaar zogenaamde „BEAT-INS" gaat houden. Je leest er volgende week meer van!

Leidse Courant | 1967 | | pagina 8