Lang voor Jacobstoren stond waren de klokken al te horen Programma op 9 en 10 januari Brandweer hoog in Haagse toren met vinger aan „blusknop ZATERDAG 7 JANUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 HUWELIJK MARGRIET EK PIETER Maandag 9 januari 11.30 uur ,31yde incomste" op de Laan van Nieuw Oost-Indië. hoek Schenkkade, ge organiseerd door het Algemeen Haags Comité. Begroeting van het bruids paar door de Haagse burgemeester, mr. H. A. M. T Kolfschoten en aanbieding van herinnering door de heer W. van Geleuken van de Brugge te Hunsel, voor zitter van het A.H.C. Aanwezig zijn onder meer ook het muziekkorps „Door Muziek Verbonden" en hon derden scholieren en leden van verenigingen. Via de Laan van Nieuw Oost-Indië en de Bezuiden- houtseweg gaat het paar naar het palels Huis ten 15.00 uur De bruiloftsgasten brengen een bezoek aan het Mauritshuis. 20.15 uur „Bruidsspiegel": feestprogramma in het Circustheater te Schevenlngen, dat ongeveer drie kwartier duurt, aangeboden door de gemeente Den Haag. De N.T.S. zorgt voor een rechtstreekse uit zending. 21.15 uur Einde programma en veirtrek naar kasteel Oud-Wassenaar voor een feestavond. Dinsdag 10 januari 09.00 uur Malieveld: eenentwintig ereschoten door 3aluutbatterij van de 11e afdeling Rijdende Artillerie. 09.00 uur Afsluiting voor autoverkeer (dus niet voor bromfietsen en rijwielen) van het stadsgedeelte dat begrensd wordt door de Laan Copes van Catten- burg. Burgemeester Patijnlaan, Carnegielaan. Laan van Meerdervoort. Waldeck Pyrmontkade, Bij de Westermolens. Lijnbaan, Prinsegracht, Grote Markt. Grote Marktstraat. Kalvermarkt. Fluwelen Burg wal. Herengracht. Prinsessegracht en Koninginne gracht Openbaar vervoer rijdt zo lang mogelijk door. De afsluiting zal opgeheven worden om ongeveer 13.20 uur. 09.00—09.30 uur Omgeleidingen van buslijnen 4 5. 15. 18. 22 en 26 en tramlijnen 3. 6. 8 en 9. Om ongeveer 15.00 uur zullen de diensten normaal war den hervat. 10.10 uur Vertrek bruidsstoet van het paleis Huis ten Bosch. Het bruidspaar zit in een tot glazen koets verbouwde galaberline. in 1836 vervaardigd voor prins (later koning) Willem II. De route naar de raadzaal is: Bezuldenhoutseweg, Herengracht, Korte Poten, Plein, Lange Houtstraat, Tournooiveld, Lange Voorhout (schelpenpad), Parkstraat, Alexanderstraat, Plein 1813, Alexanderstraat. Javastraat. 10.50 uur Aankomst raadzaal (Javastraat). 11.00 uur Voltrekking burgerlijk huwelijk door de Haagse burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. 11.40 uur Terwijl het eerste gedeelte van de bruids stoet al op weg is naar de Grote Kerk. vertrekt op dit tijdstip het bruidspaar pas. De route is: Java straat. Zeestraat, Noordelnde, Heulstraat, Kneuter dijk. Plaats. Vijverdam. Buitenhof. Gravenstraat. Groenmarkt. Grote Halstraat en Kerkplein. 11.55 uur Ontvangst bij Grote Kerk door opper kamerheer Jhr. D. G. de Graeff en de kamerheer i b.d. mr. dr. F. J. M. A. H. Houben. 12.00 uur Huwelijksinzegening door prof. dr. H. Berkhof. 13.00 uur Vertrek Grote Kerk naar pa leis Huis ten Bosch via de route: Kerk plein. Riviervismarkt, Groenmarkt. Graven straat. Buitenhof, Hofweg. Lange Poten. Plein. Korte Poten. Herengracht. Bezul denhoutseweg, Eerste Van den Boschstraat, Theresi astraat. De Eerenspleln Carel Relnierszkade en Be zuldenhoutseweg. 13.20 uur Aankomst paleis Huls ten Bosch. 5? (Van een onzer verslaggevers) Tijdens de kerkelijke bevesti ging van het huwelijk tussen prin ses Margriet en Pieter van Vollen hoven volgende week dinsdag in de Grote Kerk zal een Haagse brand; weerman ergens hoog in de toren zitten. Een vinger wijst in de rich ting van de knpp, waarmee de automatische blusinstallatie in werking wordt gezet. Het is niet te hopen en ook niet te verwachten dat hij de knop in zal moeten druk ken, maar de Haagse brandweer heeft geen enkel risico genomen en een zeer groot aantal preven tieve en „waterdichte" maatrege len genomen, Ook in de kerk zal een brandweerman niet wachten als er brand uitbreekt tot dat de blusinstallatie automatisch gaat werken, maar zal hij indien nodig de knop indrukken. Drie collega's zullen door de kerk patrouilleren. Een groot aantal blusmiddelen is by de hand. Ook in de raadszaal aan de Javastraat is blusmateriaal opgeslagen, zodat bij een eventuele brand direct met groot materiaal kan worden opgetreden. Met name zullen de officieren met hun men- Ben de talrijke kabels van verlichting, elektriciteit en televisie In de gaten hou den. Voorts houdt de brandweer vanaf maandagmiddag twee kleine kraanwa gens en de grootste kraan van Neder land achter de hand. Komt er een ver zoek binnen van de Haagse politie om een wagen weg te slepen, dan wordt met t Frans Dehue I van publiciteit geschrokken (Van een onzer verslaggevers) Frans Dehue, de Haagse musicus, die al meer dan acht jaar muzikale luister bijzet aan diverse galafeesten van het koninklijk huis vindt het een nare zaak. dat. nu hem door een hofmaarschalk ge adviseerd is geen interviews meer toe te staan aan de pers over de ervaringen tij dens de feesten, in een ochtendblad ge schreven wordt dat er sprake Is van een verbod op straffe van verbreking van het contract. „Het wordt allemaal te scherp gesteld, zei Frans Dehue. en dat wij ons baantje kwijt raken is niet waar". Men heeft mij gezegd, dat er de voorkeur aan gegeven werd niet te praten over de koninklijke feesten, vanwege "t sterke privé-karakter. Vroeger kwam men nooit te weten, wie er tijdens de galabals voor muziek zorgde, ik heb me er strikt aan gehouden, maar toen ik later merkte, dat-andere musici wel spraakzamer bleken tegenover de pers. verkeerde ik in de veronderstelling, dat ik geen kwaad zou aanrichten, als ik het ook deed. Ik heb ook niets verteld dat eventueel bedenkelijk zou zijn over het vorstenhuis of over de gasten, die op zo'n feest aanwezig zijn. Voornamelijk zal men er waarschijnlijk van geschrokken zijn hoe de diverse kran ten zo'n artikel over mij aankleedden. De een neemt als kop „Banketbakker nu hof musicus" terwijl een ander weer schrijft: „Frans Dehue gaat zo leuk met de lakeien om". Dat nu geschreven wordt over een verbod is beslist niet aangenaam voor mij. te meer daar wij binnenkort al op zo'n feest moeten spelen Men zal mij dan aankijken en ik weet beslist niet wat ik zou moeten antwoor den, ais men mij hierover vragen gaat stellen. Ik zou het niet prettig vinden, wanneer mijn relatie met het koninklijk- huis door dergelijke publikaties verbroken zal worden Tenslotte vinden mfln orkest leden en ik het nog steeds een eer om er te mogen spelen". Frans Dehue is danig geschrokken en hij heeft inmiddels een interview met Mies Bouwman in haar t.v.-programma ook moeten afwijzen. In de toekomst zal hij zich ervoor hoeden vóór een dergelijk feest te spreken met verslaggevers. Wel na een feest, dan is het niet zo erg. een van deze wagens uitgerukt. Schoonhouden Ook de gemeentelijke reinigingsdienst heeft zich duchtig op 10 januari voorbe reid. Een voor de hand liggende activi teit is het schoonvegen van de route. Bij het plaatsen van de hekken voor de af zetting zullen veegmachines de route schoonmaken, terwijl achttien vegers de in secties verdeelde route dinsdagmor gen om half acht nog eens onder handen zullen nemen. Moeilijker wordt het wanneer het sneeuwt of glad Is. In het eerste geval kan men zwaar geschut in stelling bren gen met laadschoppen, vrachtauto's, handbediening, „maaimachines" en sneeuwploegen. Voor een effectieve be strijding van de sneeuw heeft men de twintig kilometer lange route verdeeld in tien secties. Bjj gladheid is het strooien van zout voldoende. De geneeskundige dienst heeft onge veer dezelfde maatregelen getroffen als voor Prinsjesdag. Er staan EHBO-pos- ten in de Nutsspaarbank, in het postkan toor, in de kerk, in de raadszaal, in de Javastraat, op het Binnenhof, op het Buitenhof en achter de afzetting. Ambu lancewagens staan gereed bij de Grote Kerk, in de Javastraat, bij het militair hospitaal, op het Binnenhof en op enkele plaatsen achter de afzetting. Bij de nieuwbouw van het postkantoor Prinsestraat tegenover de Grote Kerk wordt met man en macht gewerkt om voor dinsdag zoveel mogelijk klaar te zijn. Op het gedeelte waar nog zand ligt zullen maandagavond vlaggen worden geplaatst. Voor de ingang van de Grote Kerk zijn arbeiders bezig met het plaat sen van een windvrije entree, die de hoge gasten moet beschermen tegen „tocht", die er op dit punt altijd is. Winkeliers Een moderne hoogteblikop de plaatsen foto's van Margriet en Pieter in hun etalages, terwijl technici de vele ka bels en leidingen wegmoffelen en be schermen. Een Nederlandse auto-Industrie heeft voor de drukte rond 10 januari drie auto's beschikbaar gesteld. Buitenlandse journalisten kunnen ln Den Haag hier van gebruik maken. Zjj kunnen hiervoor aankloppen by de Haagse VW, die in- formatrices beschikbaar heeft gesteld Mies" zou smullen van grote herbouw loterij voor het besturen van de wagens. Deense zilversmeden zullen een bfl- drage leveren aan het huweiykscadeau van het Nederlandse volk voor het bruidspaar. Zes zilveren deksels voor schalen en zes zilveren juskommen zijn door het paar uitgekozen op een tentoon stelling van Deens zilver in Den Haag. De Deense koninklijke familie zal bij het huwelijk vertegenwoordigd worden door kronprinses Margrethe, die morgen naar Nederland vliegt. De Grote Kerk bij het huwelijk van koningin Wühelmina, bijna 66 jaar geleden. ZWOLLE—DEN HAAG Lange-afstanders brengen oorkonde Twee Zwolse lange-afstandlopers zul len aanstaande maandag bij de „blijde incomste" het bruidspaar een oorkonde met de gelukwensen van het Zwolse ge meentebestuur overhandigen, die zij te voet naar de Residentie zullen brengen. Het tweetal, de heren H. Beekman en T. ter Steege, vertrekt morgenoch tend om half tien uit Zwolle. In tal van gemeenten, die zij onderweg aandoen, zal de gemeentestempel op de oorkon de worden geplaatst. Als dat wegens plaatsgebrek niet meer gaat kunnen er ook stempels worden geplaatst in hun „wandelboekjes". De heren Beekman en Ter Steege kunnen terugzien op een groot aantal kilometers, die zij te voet hebben afgelegd, respectievelijk 16500 en 8000. Ze zijn een keer samen van Amsterdam naar Leeuwarden gelopen en waren ook niet bang van de bijna DE rijke historie van de Sint-Jacob gaat terug tot de dertiende eeuw, rond de helft waarvan er op het kruispunt van de wegen naar het noorden vanuit Delft en 's-Gravenzande, de oude residentie, een kleine Dertig jaar later was dit onderkomen vrijwel klaar en werd de kapel tot kapel stond. Om die tijd begon ook de bouw van het grafelijk jachtslot, parochiekerk verheven. De groei van de bevolking van 's-Gravenhage leidde niet veel later al tot vervanging door een grotere en later door een stenen dorpskerk. Nachtgewaad voorkwam een ramp Bij de verdere vergrotingen en uitbrei dingen van de kerk was nog niet voor een toren gezorgd. De bouw daarvan werd in 1420 op eigen initiatief door de Hagenaars ter hand genomen. Lang voordat de toren was voltooid, waren de klokken echter al te horen, zo kan men lezen in een brochure van de hand van Jaques R. W. Sinninghe, die eind vorig jaar door de Haagse drukkerij Van Loon N.V. als relatiegeschenk werd verspreid. Uitluiden Aan de buurtbewoners was het recht voorbehouden een gestorvene letterlijk uit te luiden. Zij hingen dan urenlang aan de touwen in het open klokkenhuis dat terzijde van de kerk in de Drie Hoekjes was gevestigd. Enige jaren later kwamen er in de voltooide toren zeven klokken te hangen. In 1539 sloeg de bliksem in de toren. Kerk en toren brandden af. In 1550 was zij weer herbouwd, en wel grotendeels in de huidige vorm. In de toren hingen weer klokken en nog steeds konden bu ren de doden zelf uitluiden. Dat bleef een geliefde bezigheid. Hoe harder de klokken bulderden en hoe langer het luiden kon worden volgehouden, des te meer werd aan de doden eer bewezen Als de zweetdruppels de ogen Inliepen en armen, benen en rug stijf van In spanning waren, dan verlieten de klok- keluiders van de St.-Jacob hun hoge plaats om zich nieuwe kracht en ener gie In een van de omliggende herber gen in te drinken. De kerkmeesters sloeg bij iedere dode de schrik om het hart. In gedachten zagen ze de klepels al uit de klokken vliegen en hoorden ze al het barsten van de klokkewand. Het was niet zo vreemd dat er later dan maar betaald moest worden voor dit plezier. Het luiden van „die alder- grootste clock genaempt Salavator tsij alleen of met alla dandere clocken" kostte twee ponden. Het tarief voor lui den vanaf de kleinere Mariaklok be droeg vijfentwintig stuivers, vanaf de nog kleinere „Sinct Jacob" moesten vijfentwintig schellingen op tafel ko- DERDE MAAL Voor de derde maal In de twin tigste eeuw wordt de Haagse 8t Jacobs- of Grote Kerk plaats van handeling bij de Inzegening van een koninklijk huwelijk. Op dinsdag 10 Januari, de huwelljks- dag van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, is het dertig Jaar geleden en drie da gen geleden dat in dezelfde kerk 't huwelijk van koningin Juliana en prins Bernhard werd voltrok ken. Op 7 februari 1901 werd er het huwelijk van koningin Wil- helmina en prins Hendrik van Meckelenburg gesloten. Ver schillende Oranjes werden er voorts gedoopt: de stadhouders Willem n, Willem III, Willem V en koning Willem II. De laatste plechtigheid rond een Oranjetelg was de doop van prinses Beatrix op 12 maart 1938. Dergelijke luisterrijke plechtigheden maken indruk. De enige die er onberoerd bij blijft is de kerk zelf. Die heeft wel krachtiger winden over zich moeten laten waaien. Stil zwijgende waardering voor het meest centrale, wat vreemd gebouwde maar mooie Haagse kerkgebouw zou gezien kunnen worden in de opknapbeurten die aan de grote feesten voorafgin gen. En wellicht ook in het feit dat „de Jacob" andermaal goed genoeg is bevonden voor de hu welijksinzegening van een lid van het Koninklijk Huis. in aanmerking komende bezittingen ingezet, voor andere spullen werden openbare veilingen gehouden dat vijftien jaar later de rekeningen nog niet konden worden afgesloten. In de Sint-Jacobskerk van die tijd wa ren er ook al de bewaard gebleven •!- kehouten preekstoel met zijn prachtig snijwerk en onder meer de dertig wa penborden van de rlddere van het Gul den Vlies uit 1456. Van de rest ging veel verloren bij de beeldenstorm in 1866. Acht jaar later ging de kerk over ln handen van de her vormden. Van het orginele interieur bleef toen nog minder over. Op de preekstoel na werd alles wat aan het rooms-katholiclsma herinnerde gesloopt of vernield. De klokken van de toren verdwenen: vanaf 1575 maakten ze alleen nog herrie als kanonnen ln de oorlog met Spanje. Bliksem De achttiende eeuw begon voor de laat gotische Sint-Jacobskerk weinig veel belovend: op een avond in maart van het Jaar 1702 sloeg hoog ln da toren weer do bliksem ln. Het talrijke publiek zag het gevaar van uitbreiding van de brand die ont- ?tond, maar reageerde niet. De toren- Wachter blies alarm. Een ramp werd voorkomen doordat een burger ln nachtrok de toren Instormde, zijn enige (ledingsttik uittrok en daarmee de vlammen doofde. Zijn naam is niet in de overlevering gebleven: een straat naar zijn naam zou anders zeker het gevolg zijn geweest. Overigens zijn in de zeventiende en achttiende eeuw enkele monumentale praalgraven .gebeeldhouwd. De meest opvallende is die van admiraal Ja cob van Obdam, die ln 1665 met zijn schip „De Eendracht" tijdehs een zee slag de lucht in vloog en wiens stoffe- 'ijk overschot nimmer is gevonden. journalisten Belasting De bouw van de toren was overigens niet geruisloos verlopen. Van de ge meentelijke belastinggelden werd in de jaren 1421 tot 1423 ern vijfde deel voor de bouw van de toren bestemd. De zeshoekige toren kwam vrij van d< kerk te staan. Een beschrijving: „Rust vreemdeling, die my, Sint-Ja- cobstoren betreet; 'k ben zes-hoeks blnnen-muurs vier mael agt voeten breet, en agtm~el dertig hoog; hebt gy geteld uw stappen;"Ga voort; klim tot myn top: drie honderd vijftig trappen." Tien jaar later werd ook de kerk ge restaureerd. De Haagse bevolking moest ook hiervoor naar vermogen geld opbrengen, en wel wekelijks. Niet betalen geschiedde op straff van boetes. Zo ontstond de dwars-beukige koorkerk niet vele kapellen die aan- j sloot bij de toren. In die kerk zouden i 1528 door het land trekkende benden mogen zyn by de ontvangst die leden onder leiding va- Maarten van Ros- van Haagse ver-nlgingen onder auspl- sum huishouden. Bij de brand in 1539 clën van het Algemeen Haags Comité bleef alleen het koor grotendeels ge- prinses Margriet en Pieter van Vollen- j spaard De rest lag door een sterke hoven op 9 januari zullen bereiden, noordwestenwind spoedig ln de as. z„a|s bekend hadden rler leden Tan - het Haagse provotariaat 't AHC schrif- L«Oterij teiyk verzocht om reservering van enkele Bij de herbouw ging de bevolking weer plaatsen om de provo's hun sympathie betalen, en nu op een wijze die Mies met het huweiyk te laten bewyzen. De Bouwman zou doen likkebaarden. Twee door hen zo gewilde bydrage aan de jaar lang werd vanaf 1547 op en over- feestelijkheden zal echter niet doorgaan dekt platform bij de hoek van de Kneu- omdat het Algemeen Haags Comité zich terdijk en de Lange Vijverberg een alleen heeft gericht tot verenigingen, loterij gehouden. Soms vele etmalen De provo's vormen geen vereniging en achter elkaar, dag en nacht, werden k- nen dus niet ln aanmerking, aldus het daar de loten getrokken en de prijzen Algemeen Haags Comité. ZIJ wil ln het 'reikt. belang van de verenigingen niet van de opzet afwijken. De provo's stuurden hun er sloegen de loterijen aan be- brief op 12 december; dezer dagen krlj- halve geld werden alle andere mogelijk gen zij antwoord. Slaapmuts n 1861 kreeg de toren een ijzeren spits, die al gauw de bijnaam „IJzeren slaapmuts" werd toegemeten. Ruim twintig jaar later is de kerk wederom gerestaureerd. De laatste restauratie werd enkele jaren gr' den uitgevoerd. De toren werd daarbij in de oorspron kelijke staat van 1423 teruggebracht. De klokken zijn van 1686. „GEEN VERENIGING" Provo's niet bij ontvangst paar De Haagse provo's zullen iet aanwezig

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7