NOTEER Sportleraar Jan Hajer wil voorsprong handhaven op tennisachtervolgers <1 Pierre Kerkhoffs: BIJ DE RADIO Dhj LtiUfSti COUKANT Eén van ir. Ottens zesendertig sportzonen (Van ome sportredactie Het staat niet forse letters op de gevel: „Sport - Sauna - Mas sage". De rode sportwagen voor de deur en de 24-jarige Jan Hajer in de deuropening van zijn door ir. Otten op 1 oktober 1966 officieel geopende insti tuut. Een voor ons land apart instituut, want alleen in Rotter dam bestaat een soortgelijke instelling. Sauna en massage gaan wel meer samen, inaar juist die sport erbij geeft iets aparts aan het instituut van Jan Hajer, na Tom Okker onze beste tennisser. Hajer was als 18-jarige reeds tweemaal jeugd kampioen; in 1961 met Evert Schneider kampioen in 't heren- dubbel; in 1963 Nederlands kampioen in het enkelspel (na een overwinning op Schneider). Hometrainers zijn belangrijke instrumenten voorde conditietraining. Door de voorbereiding voor zijn insti tuut is van veel spelen en regelma tig trainen in het afgelopen seizoen niet veel gekomen. Nu Jan Hajer, die op het CIOS de diploma's sportleraar en sportmasseur behaalde, zich ge schraagd weet door een vaste achter grond, hoopt hij in het voorjaar zijn training weer serieus op te nemen. Het is zakelijk gezien voor hem van belang een naam op sportgebied te behouden. Hij wil graag een goéde nummer twee blijven, op wie de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond een beroep zal kunnen, blijven doen voor een landemvedstrijd of eeti Davls-Cupmatch. Liever eigen baas Met de gedachte voor ogen dat vele Amerikaanse ideeën na lange tijd naar Nederland overwaaien, bestu deerde Jan Hajer de in Amerika ge bruikelijke vorm van zijn toekomsti ge instituut. Vooral de vestiging in 'n kosmopolitische stad als Eindhoven daarheen getrokken door de Eind- hovense Lawn Tennis Vereniging leek hem geschikt. Gezien zijn karak ter: liever eigen baas in eigen huis en daar eigen ideeën verwezenlijken, dan sportleraar met vaste baan in een tredmolen (hij houdt niet van aange stelde superieuren), was het nog slechts zaak een geschikt pand te vinden. Daarin slaagde hij na enig zoeken wonderwel. ..Het zat me al jaren dwars geen vas te werkkring te hebben; daaronder leed mijn spelconcenlratie", verklaart de In Rotterdam geboren Hajer. ..Het is fantastisch in kampioenschappen te kunnen spelen, maar op den duur vraag je je toch af wat daaruit in de toekomst moet groeien. Het is niet zo erg als je twee of drie weken wordt uitgezonden, maar als dat zes of ze ven maanden worden, ligt de zaak anders. Je vaste kosten gaan door. Ik vind het niet leuk zo'n onzeker bestaan te leiden. Als jeugdig profes sional kun je wel veel geld verdie nen, maar naar mate je ouder wordt loopt dat terug. Ik zie het liever an dersom: als je jong bent een zaak op bouwen voor later!". Ondanks zijn geringe training speelde Hajer afge lopen seizoen beter en geconcentreer der dan voorheen door de wetenschap zijn instituut te kunnen openen. Geen afspraak Jan Hajer, die met sportverenigingen contacten legde om de jeugd naar zijn instituut te trekken, heeft vooral ook die volwassenen als cliënt (za kenlieden, doktoren, hulsvrouwen, en zovoort), die zo'n druk bestaan heb ben, dat zij zich geen vóst sportuur per week kunnen permitteren. Zijn in stituut is tot diep in de avond ge opend en niemand behoeft van te vo ren een afspraak te maken. Iedereen kan terecht op het moment, dat hem of haar past. Sportlieden uit velerlei takken van sport houden of brengen hun conditie op peil. Tijdens sportieve prestaties of de lessen in zijn instituut ontdekt Jan Hmer welke de tekorten zijn. Door de ie snelle groei zai dat bij voorbeeld een tekort aan kracht, aan snelheid of uithoudingsvermogen kun nen zijn. Door oefeningen met de op weerstand in te stellen apparaten kan bijv. het tekort aan kracht wor den genivelleerd. Amerikaanse ideeën in Eindhovens instituut Sportleraar Hajer stelt aan de hand van de voor iedere bezoeker benodig de oefeningen een programma op. Hij geeft aan groepjes huisvrouwen, jongens of meisjes conditietraining. Uitbreidingsmogelijkheden ziet hij ook: hoogtezon, heilgymnastiek, pedi- Saunasneeuwbal „Als de Nederlanders eenmaal weten wat sauna is, zal de belangstelling ervoor hard groeien", verklaart hij optimistisch. „Vele mensen denken, dat de afwisseling van koud en warm bad en stoombad slecht voor hun ge zondheid is. Ik ben dan ook blij met 't schrijven van één van mijn cliënten een geneesheer-directeur van een Eindhovens ziekenhuis, die in Fin land een speciale saunastudie maak te, waarin hij verklaart dat er geen enkel bezwaar is tegen een saunabad behalve voor zware hartpatiënten. Maar die komen bij mij toch nooit!" Wie in het buitenland de sauna heeft leren kennen, begint er ook in Ne derland vaak aan. De sauna-minnen de Eindhovenaars heeft Hajer on dervonden zetten kennissen tot de saunagewoonte aan. Zo rolt de sauna sneeuwbal steeds verder. Sportzonen Dat juist ingenieur Otten, oud-presi- dent-directeur van Philips, het insti tuut opende, is een gevolg van het feit, dat Jan Hajer één van zijn zes endertig sportzonen is. De zeer in sport geïnteresseerde ir. Otten vraagt aan jongelui na het leveren van sportieve prestaties of zij zijn „sportzoon" willen worden. Dat be tekende voor Jan Hajer o.a. dat ir. Otten voor hem via de tennisbond een langdurige uitzending voor deel neming aan kampioenschappen in Australië mogelijk maakte. Zijn er moeilijkheden op maatschappelijk of ander gebied, dan kan de sportzoon bij ir. Otten aankloppen. Onderling contact tussen de sportzonen is er o.a. tijdens jaarlijkse bijeenkomsten. Hoe is Jan Hajer tot de keuze van tennis gekomen? „Ik hield op de mulo al van tennis sen". verklaarde de sterke atleet, die tussen vele tournees door zijn middenstandsdiploma en het diploma detailhandel sportartikelen behaalde. „Als het op prestaties aankomt, houd ik van individueel spel, al doe ik ook graag aan voetbal en basketball. Als je eerzuchtig bent dat was ik vooral vroeger heel erg trekt bij de individuele sport het volledig ge nieten van de overwinning je aan! Daartegenover staat wel de wrange smaak van het verlies, dat je dan alléén moet dragen. Bovendien vind ik het prettig dat je als tennisser je zelf kunt trainen." Plaats vrij Over trainen gesproken: Hajer heeft met de Tennisbond afgesproken dat hij niet meer onder leiding van de bondscoach zal trainen. Daardoor maakt hij een plaats vrij voor een an dere speler en heeft hij ook het gevoel vrijer tegenover de beslissing te staan of hij wel dan niet op een uitnodiging om aan een wedstrijd deel te nemen zal ingaan. Veel zal daarbij van zijn instituut afhangen! Voorlopig hoopt hij het verschil tussen hem (als tweede na Okker) en de derde plaats behooi-- lijk groot te houden. „IK WIL WEL TERUG MAAR JE MOET IN NEDERLAND ZO VEEL BELASTING BETALEN" (Van sportredactie) UTRECHT Pierre Kerkhoffs (30), profvoet baller in Zwitserland, heeft met zijn echtgenote de jaarwisseling in Nederland gevierd. Er gin gen geruchten dat Kerkhoffs' rol in de Zwitserse eerste-divisieploeg Lausanne min of meer was uitgespeeld en dat hij in het tweede team was opgesteld. De spaarzaam tot een lach komende Kerkhoffs reageerde fel op die geruchten; „Hoe komen ze erbij? Ik heb in mijn hele voetbal carrière slechts een keer in een tweede elftal gespeeld en dat was bij PSV. Door een blessure was ik toen vijf weken uitgeschakeld en werd ik eerst bij de reserves geprobeerd". ..In Lausanne gaat 't vooral de laatste weken bijzonder goed. Ik heb al weer tien doelpunten gescoord en ga weer meedoen met de topscorers. Overigens is de start van het seizoen voor Lausanne een lelijke tegenvaller geworden. Ik was de enige speler in de voorhoede die niet geblesseerd werd. Wij speelden op een gegeven moment met acht invallers. Wat wil je? Ik heb altijd ten minste drie vreemde spelers naast me. En daar moet je dan mee combineren. De laatste weken zijn de oude spelers weer terug in de ploeg en vanaf dat mo ment hebben we alles gewonnen." Denkt hij nog niet aan terugkeer naar Nederland* Kerkhoffs, bedachtzaam: „Voetballen bekijk ik de laat ste jaren alleen nog zuiver zakelijk. Mijn capaciteiten liggen op een voetbalterrein en daarom wil ik die ook zo volledig mogelijk benutten. Ik zie me precies zoal» een boekhouder op de bank, ik zie het gewoon als werk. De boekhouder kan lange tijd blijven werken, voor mij zijn de jaren afgemeten Daarom volg ik ook met be langstelling de ontwikkeling In Amerika, waar ze een voetbalorganisatie opgericht hebben. Er zijn al con tacten geweest. Ik weet niet hoe zich alles zal ont wikkelen. Nederland? Het is hier veel aantrekkelijker geworden om te spelen, ik geloof dat je nu in Neder land net zo veel. zo niet meer. kunt verdienen. Waarom zou ik dan niet terugkeren Het vorig jaar was Ik vrijwel „rond" met G.V.A.V. De transfer stuitte af op de som, die Lausanne vroeg. Ook waren er toen onderhandelingen met Fortuna '65. Wat het dit jaar zal worden? Ik weet het niet. Tot praten ben ik altijd bereidIk heb niets aan snelheid ingeboet. Ik kwam de laatste wedstrijden zuiver door pure snelheid nog vijf keer alleen voor de keeper. Ik voel me kerngezond, dus ze weten wat ze aan me hebben. Bovendien geloof ik, dat mjjn techniek en routine door de jaren beter zijngeworden." Pierre Kerkhoffs werkt in Zwitserland halve dagen in een sportzaak. Niet zozeer voor de bijverdiensten, maar in hoofdzaak voor de verblijfsvergunning. „Weet je wat hier een groot nadeel is? De belasting. Toen Sparta laatst in Zwitserland tegen Servette speelde, heb ik nog daarover met de jongens van Sparta gepraat. Je betaalt hier zowat eenderde aan de belasting, in Zwitserland is dat ongeveer tien procent. Nogal een verschil." Kerkhoffs heeft enorm meegeleefd met Ajax in de wedstrijd in Liverpool. „Mijn vrouw en ik zaten aan de radio. Normaal heb ik in Nederland als favoriete clubs P.S.V. en Fortuna. Maar als je daar In de vreemde zit, dan word je automatisch supporter van welke Nederlandse club ook. En ik heb grote be wondering voor Ajax. „In Zwitserland vragen ze me allemaal: „Wat is dat eigenlijk voor een club, Ajax?" Ze kennen daar namelijk alleen Fejjenoord goed. Ik zeg dan: je moet Ajax vergelijken met Anderlecht in zijn beste jaren, maar dan nog veel gevaarlijker." Batig saldo Niet waar GERUCHTEN willen dat Gento een aanbod heeft gekregen van een club uit Zuid-Amerika en dat hij er ernstig over heeft nagedacht. Gento zelf de menteerde het gerucht door te verkla ren: ,,A1 zou ik bergen goud krijgen, dan nog blijf ik bij Real Madrid. Dat is de enige club waar ik mijn wil beëindigen." Er zijn nog wensen AAN het begin van elk jaar wordt min of meer belangrijke personen als bij traditie gevraagd wat zij het liefst zouden willen. Dat is ook gebeurd met de voorzitters van diverse sport bonden. En dan blijkt dat er nogal wat te wensen is. Hier volgen hun grootste F. Jutte (atletiek): een lndoorbaan en accommodatie die voldoet aan interna- J. Verwilligen (kano)een eigen trai ningsaccommodatie in eigen water met schappen voetbal een batig saldo van ruim een miljoen pond sterling (ruim tien miljoen gulden) opgeleverd. Van dit bedrag gaat vijfentwintig procent naar de Engelse voetbalbbnd en tien procent naar de FIFA. De resterende vijfenzestig procent worden verdeeld over de zestien landen, die aan het toernooi hebben deelgenomen. De En gelse voetbalbond, die dank zij het behalen van de wereldtitel door het Engelse elftal ongeveer vier miljoen gulden zal toucheren, investeerde reeds een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden in de stadions waarin de wed strijden werden gespeeld. Het resteren de bedrag zal onder meer worden be steed aan achterstallige belastingen van de Engelse clubs, die financieel ach terop zijn geraakt door het modernise ren van hun stadions. Tot 1969 IIANS Tilkowski, de doelman van 't Duitse elftal, is sinds de wereld kampioenschappen een vrijwel verge ten man. Sedert het begin van 't hui dige seizoen heeft Tilkowski niet meer bij Borussia Dortm id onder -Te lat plaats is overgerxajrier doelman Vessel, "dié lan- ?',e tijd vanaf het bankje heeft moeten oekijken. Tilkowski is ook zijn plaats in het nationale elftal kwijtgeraakt. Daar werd hij verdrongen door Sepp Meier, de doelman van Bayern Mlinchen. Speciale oorzaken van Tilkowski's te ruggang zijn er eigenlijk niet, in zover re dan dat hij in de finale van het wereldkampioenschap tegen Engeland een paar harde tikke: kreeg en men 't bij Borussia beter achtte hem een poosje rust te geven. Ook Sigi Held en Lothar Emmerich hadden in Enge land te veel van hun krachten gevergd. Daarom begon Borussia de competitie met reservedoelman Wessel. Aanvan kelijk ging het niet zo best. Lange tijd bengelde Borussia onderaan maar in middels zijn de Dortmunders alweer aan een rush naar de kopgroep begon- De matige start van Borussia was ove rigens niet de schuld van doelman Wessel. Integendeel. Deze ontpopte zich als een uitstekend vakman n het bestuur van Borussia piekert er dan ook niet over he onder de lat weg te halen. „Tilkowski moet wachten -tot Wessel uit vorm raakt", zegt men bij Borussia. Financieel lijdt Tilkowski in ieder geval geen schade. Hij deelt ge woon mee in alle premies en geniet zijn normale salaris. Tot 1969 nog wel, want tot zolang loopt zijn contract met Borussia Dortmund....! isÉÉ^& Niet geheel serieus MEN zegt dat de verkiezing van de sportman van 't jaar door de Engel se krant Weekend Telegraph niet ge heel serieus moet worden genomen. Wij geloven, dat „men" gelijk heeft. Tot grootste sportman werd gekozen Mao Tse Tung „omdat hij met bijna ongelofelijke snelheid veertien kilome ter heeft gezwommen in de Jang Tse Kiang en intussen nog kans zag een meisje de rugslag te leren." Toch de hoogte WIE bevreesd is om volgend jaar in Mexico City watér te drinken, kan wijn nemen. De Mexicaanse wijnin dustrie maakt er reclame voor. „Drinkt meer wijn". Wie geen last krijgt van het hoogteverschil, kan zich in elk ge val een zweverig gevoel en de hoogte bezorgen. Mexico-bier DE waard van „Dominikaner", een bekend café bij de Keulse Dom, wil graag naar de Olympische Spelen in Mexico. Hij schenkt zijn cliënten daar om Mexicobier. Hij komt er rond voor uit, dat het enige verschil met het bier, dat hij altijd schenkt, is dat het glas kleiner is. Hij rekent echter wel dezelf de prijs. Van hetgeen hij extra ver dient, gaat hij in 1968 naar Mexico. Ge zien de vele klanten zal hij tegen die tijd beslist genoeg gespaard hebben. J. Hofman (boksen) onze boksers zich onder leiding van de binnenkort aan te trekken nationale trainer kunnen voorbereiden; M. Rijkenberg (handbal): dat het be drijfsleven meer zal mogen en kunnen doen voor de Nederlandse sport; H. J. Wesselo (schaatsen): toch nog een wintertje zodat we gelegenheid krij gen om de gehele Hollandse familie op het natuurijs te zien; J. de Vries (zwembpnd): betere trai ningsmogelijkheden. doorbraak van het recreatieve zwemmen en daarom meer instructiebaden voor de jeugd, meer zwembaden voor de recreatie; Dr. P. v. Dijk (wielrennen)een sport paleis en als dat onmogelijk is een overdekte wielerbaan; W. Meuleman (voetbal): goed, sportief v oetbal en weinig strafzaken. Goed voorbeeld Beroepswielrenner ciemens Groszimlinghaus reed in de zes daagse van MUnster. Op dezelfde baan had zijn vader veertig jaar geleden ge debuteerd en de „ouwe baas" overi gens pas 59 werd nog eens op de fiets gezet. Tot verbazing van renners en publiek perste hij er een enorme sprint uit en in een minimum van tijd lag het hele veld op een ronde. „Zie zo, nou jij", zei pa tot Clemens, die zo waar op de derde plaats eindigde. Wat was te gek r\E jongens van Greenfeld United sJ hadden er op zeker moment dik ge noeg van. Zij hadden op weg naar het veld van Barbican Rovers een ongeluk gehad en arriveerden met slechts ze ven spelers. Er werd toch gevoetbald. Dat Barbican Rovers met de rust met 70 voorstond, vonden de Greenfiel- ders nog tot daaraan toe. Maar dat de tegenstanders elkaar na elk doelpunt omhelsden en uitgebreid kusten, vonden de Greenfielders, terecht, misselijk. Zij kwamen voor de tweede helft dan ook niet meer op het veld, ondanks het dringende verzoek van de scheidsrech- Benefiet pELE en Eusebio zullen hoogstwaar- schijnlijk in hetzelfde elftal worden opgesteld, dat op 22 januari in Lissa bon een benefietwedstrijd spe lt voor de Portugese halfspeler Vicente Lucas. Vicente Lucas verloor net licht uit een oog toen hij verleden jaar op weg naar zijn club Befenenses betrokken raakte bij een auto-ongeluk. De 31-jarige Vi cente werd in 1935 in Lorezo Marques op Mozambique geboren. Hij speelde twintig maal in het Portugese elftal TOTOWEDSTRIJDEN Nog nooit AAN een ren in Duits- land nam een Rus sisch paard deel. Omdat het paard 't jaar ervoor had gewonnen, werd het gewicht verzwaard. Iemand van de Russische ambassade protesteerde bij de koersleiding. die repliceerde: „Dat gebeurt altijd als een paard heeft gewonnen". Waarop de Rus zei: „Onze Russische hoogspringer Valeri Brumel wint al jaren maar er Is nog niemand geweest, die hem met staven lood heeft willen SittardiaPSV MWDOS DWSGo Ahead FC TwenteFeijenoord NAC—Ajax Elinkwijk—GVAV EindhovenHeracles VitesseSC Canibuur SC Drente—DHC'66 RBCDFC RCH—Alkmaar SVV—Holland Sport FC ZaanstreekNEC EREDIVISIE SpartaWillem n XerxesFortuna '54 ADO - Telstar EERSTE DIVISIE VolendamDe Graafschap Blauw WitVelox FC Den BoschVolewijckers TWEEDE DIVISIE AGOVVHermes DYS XOADZwolse Boys PECWageningen Hclmondia '55—Roda JC SC GooilandLimburgia HeerenveenWilhelmina EDOHaarlem TubantiaExcelsior De BaronieHilversum Veen damZFC HVC—VVV

Leidse Courant | 1967 | | pagina 10