Pupillen van Boris Stenin toon aan bij elite op de geven de schaats MW steeg liefst vier plaatsen op ranglijst COLUMBIAAN EERSTE WINNAAR IN 1967 I ONSTUITBARE COR VAN TOL S NAAR ZEGE IN KATERKOERS Verrassende ontknoping op Duinhorst Roelants blij met tweede plaats in Sylvesterloop MAANDAG 2 JANUARI 1967 SPORTBIJLAGE „DE LEIDSE COURANT* OSLO Boris Stenins eerste optreden als coach van het Russische schaatsteam is een doorslaand succes geworden. Op de eerste dag van de grote internationale schaatswedstrijden, waarmee in Oslo het nieuwe jaar werd Ingezet, nestelden pupillen van de oud-wereldkampioen zich op de eerste drie plaatsen van het klassement. Opval lend was daarbij, dat de naar voren komende jongere garde bij de Russische hardrijders werd overvleugeld door twee routiniers, de Europese VERKERK EN SCHENK NAASTE BELAGERS Al na de 500 meter namen de Russen een zodanig sterke positie in, dat het voor de stayers uiterst moeilijk zou zijn het verloren terrein terug te winnen. Kaplan won de afstand ln 41.2, Matuse- vitsch maakte 41.8 en werd zowaar voorafgegaan door Valeri Tsjagin (41.7), een van de meest serieuze kan didaten om de opengevallen plaatsen van Antsson en Kositsjkin in de na tionale Russische formatie in te nemen. Schenk en Verkerk waren uitgekomen op resp. 42.3 en 42.7. De Noorse stayer Fred Anton Maler had nog meer terrein moeten prijsgeven (43.8). Alleen Verkerk De meer dan tienduizend toeschouwers schreeuwden hun kelen schor om Fred Anton Maier in de tweede rit van de 5.000 meter naar een topprestatie te stuwen. Er was weinig wind en de tem peratuur was nauwelijks een graad onder nul. In regelmatige cadans trok de Noor zijn banen. De eerste 600 meter ging In 56.0, daarna drie ronden van 36 en vervolgens rondetijden van 37 en 38 tot besluit. Zijn tegenstander Matuse- vitch gaf goed partij en finishte nauwe lijks zeven seconden later (7.44.9 en 7.51.5). In het verdere verloop van de strijd bleek alleen Cees Verkerk in staat zich tussen dit tweetal te wringen. Verkerk startte laat op de middag in het der tiende paar, toen de weersomstandig heden duidelijk minder begonnen te worden. Toen benaderde de wereld kampioen in het begin de tussentijden van Maier. Halverwege werd het ver schil echter groter, maar de wijze waarop de Nederlander aan het eind terugkwam, was voor de Noorse kenners een duidelijke aanwijzing, dat Verkerks vorm stijgende is. Hetzelfde werd trou wens gezegd van Schenk, die in de ze vende rit na 3.000 meter zonder veel moeite wegliep van Svein Erik Stiansen (7.51.8 tegen 7.55.8). kampioen 1965 Eduard Matusevitch en de vroe gere sprinter Valeri Kaplan, derde bij de Euro pese kampioenschappen 1966 in Deventer. Kaplan stak zelfs in een supervorm. Hij won de 500 meter in 41.2 sec. een tijd waarmee hij bijna bovenaan zou zijn gekomen in het speciale sprintersklassement, waarvoor eveneens wed strijden werden gereden en werd later op de dag vierde op de 5000 meter in 7.51.6. Hij was op de 5 km zelfs sneller dan Ard Schenk, die op de langere afstanden toch een grotere repu tatie heeft opgebouwd dan de Rus. De Neder landse vertegenwoordiging, bestaande uit Ard Schenk en Cees Verkerk, moest aan de Russen terrein prijsgeven, maar toch niet zo veel als de Noren, die zo vroeg in het seizoen geen speci fieke klassementsrijders op het ijs konden brengen en genoegen moesten nemen met een zesde plaats in het algemeen klassement voor de typische sprinter Bjoern Tveter. Zo moet 't dan in vroegere tijden zijn geweest. Althans dat heeft Cees Verkerk in een one-manijsshoxo in het- Bislettstadion te Oslo de Noren willen doen geloven. Enfin, het was een aardig en zeer gewaardeerd intermezzo tijdens de achaatsraces op het nieuwe kunstijs van 't mooiste ijsstadion van Scandinavië. SPARTA BLEEF IN DE KOPGROEP DEN HAAG. Slechts twee wed strijden gingen door in de eredivisie, zodat de ranglijst in plaats van rechter nog schever werd getrokken. Sparta handhaafde zich in de kopgroep door de ondubbelzinnige zege op Telstar en MW klom niet minder dan vier plaatsen door de zuidelijke derby tegen Sittardia, zon. der Willy Dullens, in winst om te zetten. SpartaTelstar 40. 15. Bouman (10), 43. Bosveld (20 strafschop), 46. Bouman (30), 84. Franken (40). Sparta startte weinig overtuigend. Er werd slecht geplaatst en aanvankelijk was Telstar dan ook gevaarlijker. De vleugel Clement-Jonker, gesteund door Bond, bezorgde het verdedigingsblok van Timman in finale jeugdschaken GRONINGEN. In de loop van het weekeinde zijn na dikwijls spannende partijen de finaleplaatsen in het jeugd schaaktoernooi in Groningen bekend ge worden. De sterkste acht spelers zullen in een halve competitie uitmaken, wie dit toernooi gaat winnen. De overige spelers zullen in een gelijksoortige groep strijden om de plaatsen 9 tot en met 16. Van de deelnemende Nederlanders is alleen de 15-jarige Delftenaar Jan Tim man (Nederlands jeugdkampioen) ln de finale gekomen. De eindstanden na de voorronden Groep A1. Whiteley 5; 2. Westermaier 3%; 3. Gralka 2%; 4. Kiers 1. Groep B: 1. Steinberg 4%; 2. Timman 4; 3. Svensson 2; 4. Moles 1 Groep C: 1. Rooze 4; 2. Pedersen 3; 3. en 4. Zara Dan en Ligterink 2%. Groep D: 1. Vadasz 3%2. en 3. Rogh en Seslya 3; 4. Schaufelberger 2%. BOEDAPEST Sandor Kocsis, de voormalige aanvalsleider van het Hon gaarse wonderteam, die gevreesd was om »ljn kopballen, heeft in de omgeving van Barcelona een ernstig auto-ongeluk ge had. Kocsis en zijn echtgenote moesten met zware verwondingen in een zieken huis worden opgenomen. de Spartanen grote moeilijkheden. Na een kwartier begonnen de Rotterdam mers te draaien. Een uitworp van Stuy bracht de bal bij Bosma, die Bouman in staat stelde te scoren. Het ontging scheidsrechter Aalbrecht dat André kort voor de rust in 't beruchte gebied hands maakte. Het appèl van de grensrechter bracht Sparta toch een strafschop, die Bosveld inschoot. Toen direct na de 'hervatting Bouman de stand op 30 bracht, was de ontmoeting in feite al beslist. Scheidsrechter Aalbrecht; toeschou wers 5000. Dullens gemist MWSittardia 30. 17. Brokamp (10), 40 Brokamp (20), 48. Bon- frère (3 In een aardige wedstrijd op een zwaar maar redelijk bespeelbaar terrein, zege vierde MW volkomen verdiend met 30. Sittardia bleek niet in vorm en miste de steun van Willy Dullens duide lijk. Opmerkelijk was de geringe aan- valskracht van de ploeg uit Sittard. Pas na de rust werden de gasten enige malen gevaarlijk. De verdediging van de Maas. trichtenaars, waarin doelman Körvter een voortreffelijke wedstrijd speelde, bleef echter meester van het terrein. Bij MW blonken voorts vooral Hoenen en Nemes uit. Quaedackers moest in de eerste helft wegens een blessure het veld verlaten. Slaats verving hem goed. Scheidsrechter Doi-pmans; toeschou wers 8000. STEINMAUR De Belgische wereld kampioen cyclocross Eric de Vlaminok heeft gisteren een internationale wed strijd in het Zwitserse Steinmaur gewon nen. Hij liet o.m. zijn voornaamste riva len, de Italiaan Renato Longo en de Duitser Wolfshohl, achter zich. De uitslag was: 1. Eric de Vlaminck (België) 22% km in 1.07.04 uur; 2. Her mann Gretener (Zwifs.) op 14 seconden; Renato Longo (It.) op 33 seconden; 4. Rolf Wolfshohl (Duitsl.) op 1 min. 45 sec.; 5. Peter Frischknecht (Zwlts.) op 3 min. Resultaten (Rusl) 41,2, 2. BJo< 3. Valeri Tsjagin (Rusl) 4 der Kertsjenko (Rusl) 42,1. I (Ned) 42.7, 15. Alexander TsJekuIJaJev (Rusl) 42,8, 16. Ants Antsson (Rusl) 43,0, 19. Per Wllly Guttormsen (Noorw) 43,7, 23/24. Fred Anton Maler (Noorw) en Jonny Nllsson (Zweden) belden 43.8. 27. Stanislav Seljajln (Rusl) 44,6. De uitslag van de 5000 meter was: 1. Fred Anton Maier 7.44.9. 2. Cees Verkerk 7.48,2, 3. Eduard Matusevitsch 7.51,5, 4. Valeri Kaplan 7.51,6, 5. Ard Schenk 7.51,8, 6. Seljajln 7.52,6, Het klassement na de eerst daE luidt: 1. Valeri Kaplan (Rusl) 88.360, 2. Eduard Matu sevitch (Rusl) 88.950,, 3. Valeri Tsjagin (Rusl) 89.270, 4. Ard Schenk (Ned) 89.480, 5. Cees Ver kerk (Ned) 89.520. 6. Bjoern Tveter (Noorw.) 89.630, 7. Svein Erik Stiansen (Noorw) 89.880, 8. Alexander Kertsjcnko (Rusl) 90.170, 9. Mag- (Noorw) 90.2! w) 90.2S Lasse Efskin Masjkov (Rusl) 9 i (Noorw) .190, 15. Per Wllly Gut Basketballtriomf dames B-ploeg BREMERHAVEN De Neder landse dames B-ploeg is winnaar geworden van het internationale basketball toernooi voor dames, dat in de Radio City Halle in Bre merhaven werd gehouden. Voor bijna duizend toeschouwers zege vierde het team in een beslissingswed strijd met 5343 over de Duitse B- ploeg. Bij de rust leidde Nederland reeds met 2718. Voor de meeste treffers in het Nederlandse team, dat veel Bneller en trefzekerder wa6 dan het Duitse, zorgden Thea Hoek (11), Marijke An- driaanse (10) en Nine Nolting-Llst (8). Het heeft erom gehangen of Sparta op het eigen „kasteel" zaterdag middag had kunnen aantreden tegen Telstar. Het veld was nogal rijkelijk soppig. Drie kwartier voor het begin bekeek scheidsrechter Aalbrecht (rechts met zware rubberlaarzen) met twee Spartafunctionarissen de grasmat. Zijn conclusie was ten slotte: ,Jjaten we het maar doen." Sparta deed goed werk en won Dat komt van het ongeluksnummer! Voorburger APupping had nummer „13" gekregen en hij heeft dat geweten. Na het beruchte bruggetje op het parcours maakte hij meteen een lelijke smak. Wij denken zo, dat Pupping het volgende jaar als hij weer zal willen inschrijven voor deze nationale cyclocross op het landgoed Duinhorst, feestelijk voor het „ongeluksgetal" zal bedanken. WASSENAAR „Dit is de cross van mijn leven. Eindelijk heb ik ook eens een wedstrijd gewonnen." Breeduit lachend en met de hem zojuist door KNWIJ-voor zitter dr. P. van Dijk overhandigde overwinningsblocmen zwaaiend, vertelde de in het roodwit geblokte shirt gestoken Cor van Tol: „Het parcours op Duinhorst was gisteren bijzonder goed, maar als iemand me voor de wedstrijd zou hebben gezegd, dat ik de Kater koers 1967 zou gaan winnen, had ik hem uitgelachen. Het is on gelofelijk." De 24-Jarige Alphense renner kon het nog niet zo goed verwerken. 4aren lang heb ik op een crossoverwinning gejaagd. Steeds zat Ik in de kopgroep, maar ook steeds werd ik in de laatste meters geklopt. Verleden jaar werd lk ln de Kater- koers ook al tweede" De zestiende uitgave van de traditionele nieuwjaarscross van de Haagse wielervereniging „De Spartaan" op het Wassenaarse sportpark Duinhorst heeft een uitermate verrassende ontknoping gehad. Cor i i Tol snelde in de laatste drie voriet Cor Rutgers de weg naar de derde kilometers van de 24 kilometers tellende race voor het eerst in zijn carrière naar de zege. Hij bleef nog juist de Tilburger John Heesbeen heel lang koploper de baas. sneed tevens de Naardense fa- SAO PAULO Met een superioriteit, die zelfs Emil Zatopck ln 1953 niet kon opbrengen, heeft de Columbiaan Alvaro Mejia Flores de traditionele Sint-Sylves- terloop gewonnen, waarmee in Sao Paulo met veel geknal van rotjes, ratelslangen en ander vuurwerk het nieuwe jaar wordt Ingeluid. De door zjjn beide overwin ningen op de lange afstand bij de voor- Olympische Spelen ln Mexico City be kend geworden Zuidamcrkann deklassecr- de de gezamenlijke concurrentie, onder wie zich de olympische kampioen Gaston Turner (Engeland), Letzerich (Duits- Het startschot voor deze sfeen-ijke ge beurtenis. waarvan de afstand voor het eerst was verlengd tot 10.000 meter, werd zoals gewoonlijk even voor twaalven 's nachts gegeven. Meer dan 100.000 men sen waren de straat opgegaan om de 31 buitenlandse en 120 Braziliaanse lopers aan te moedigen. Direct na het start schot nam Roelants de leiding. Hij be hield deze tot op 8000 meter. Later zou de Belg verklaren: „De in vergelijking met vorig Jaar grotere afstand speelde me parten". Een feit was. dat hij op de laatste 2000 meter ln het geheel geen verweer had tegen de aanval van Mejia, die steeds in tweede positie had gelopen in gezelschap van de Europese atleten land), Persson (Zweden), Najde (Zwe den) en Vazlc (Joego-Slavië). Mejia's laatste twee kilometers gingen zo snel. dat hij aan de finish een voorsprong had van bijna een minuut op de vermoeide Roelants. die nog ernstig werd bedreigd door de sterk finishende Turner. De Nederlander Halco Scham kwam niet voor onder de eerste dertig die finishten. Hij had zijn rechterbeen ge blesseerd. Mejia zei bijzonder trots op zijn zege te zijn „omdat de Latijns-Amerikaanse atleten amateurs zijn, terwijl de Euro peanen ln werkelijkheid proffessionals zijn". Gaston Roelants weet zijn gedeeltelijk falen ook aan 'n sterk opgezwollen grote teen, waarvan de nagel bijna geheel was afgescheurd. Hij had de teen de maandag tevoren geblesseerd tijdens een cross in België. Halverwege de wedstrijd ln Sao Paulo was de nog niet geheel genezen teen opnieuw geblesseerd geraakt. Na de wedstrijd verklaarde hij: „Mijn rechter been was bijna verlamd en mijn linker been deed pijn. omdat lk daar alleen op liep. Driemaal tijdens de race stond lk stil en keek achterom om te zien wie er aankwam en begon weer te lopen. Ik heb geluk gehad dat ik als tweede over de finish ging. maar het is hard als Je helemaal uit België komt en niet in staat bent te lopen zoals je wilt." De uitslag was: 1. Alvaro Mejia Flores (Colunjbla) 29.57,7; 2. Gaston Roelants (België) 30.50.7; 3. Michael Turner (G.-B.) 30.53,4; 4. Manfred Letzerlch (W.-Dld.) 30.54.4; 5. Juan Martinez (Mex.) 31.24.3; 6. Bengt Najde (Zweden) 31.25.0; 7. Bengt Persson (Zweden) 31.28; 8. An tonio Azevedo (Brazilië) 31.32; 9. Do mingo Amaizon (Arg.) 31.41; 10. Oripes Alves (Brazilië) 31.47. triomf ln successie af (Rutgers won zo wel in 1965 als ln 1966) en maakte de Zoeterwoudse crossspeclallst Cok van der Hulst (dit seizoen reeds vijf overwinnin gen) duidelijk, dat er voor de plaatsen in de Nederlandse équipe voor de wereld kampioenschappen cycle -cross nog hard zal moeten warden gevochten. Recordaantal Voor de Katerkoers van 1967 was een recordaantal profs en amateurs aan de start verschenen: 68. Reeds direct na het startsignaal maakten zes renners zich uit het veld los: Ben Odijk, Cor van Tol (belden uit Alphen). Cok van der Hulst (Zoeterwoude). John Heesbeen (Tilburg). Cor Rutgers Naarden) en Bert Boom (Benthem). Van dit zestal vielen na tien kilometer de Zuidhollandse kampi oen Ben Odijk en Bert Boom af. De vier anderen vochten op de gladde, door de nachtelijke regenval ook modderige banen hun strijd uit. Fietsen, lopen en springen, bij de twee verraderlijke bruggetjes in het parcours zo weinig mogelijk afrem men en op de coursebaan van Duindlgt tegen de harde wind optornend, pro beerden zij de beslissende voorsprong te nemen. John Heesbeen, de kleine Til burger, leek hierin te slagen. Drie ron den voor het einde nam hij honderd meter voorsprong Het was tevergeefs Tegen de in de slotfaze onstuitbare Van Tol had hij geen verweer Te snel Voor Cok van der Hulst was het in middels allemaal wat te snel gegaan. In de laatste ronde kreeg hij een enorm*- nzinking en werd naar een wat bescha mende vijfde plaats gereden, juist achte: de verrassend goed voor de dag komende Bart Zoet, die tijdens de start te vee' achterstand had opgelopen om een ro' van betekenis te kunnen spelen. Bij de nieuwelingen, die voorafgaan'" aan de wedstrijd van de profs en ama teurs zestien kilometers reden, ging d<- zege naar de Hagenaar R. Koppers, dip de afgelopen weken reeds enige opmer kelljke overwinningen op zijn naam kreeg De uitslagen lulden: profs an amateurs: L Cor van Tol (Alphen) 24 km ln 67 min. 1 sec.; 2. John Heesbeen (Tilburg) op 10 seconden; 3. Cor Rutgers (Naar den) zelfde tijd; 4. Bart Zoet (Waarde) op 59 seconden; 5. Van der Hulst (Zoe terwoude) zelfde tijd: 6. M Brinkman (Rotterdam); 7. B. Odijk (Alphen)8. J. Zoetemelk; 9. J, van Dijk; 10. B. Boom. Nieuwelingent L R. Koppers, 16 km ln 40 min. 32 sec.; 2. H. van Zandbeek; 3. T. Post; 4. W. Looyschelder; fi» E, Wltteman; 6. K. van der Knaapt T, N. Vermeulen; 8. L. de Jong; 9. Jt. Wensink; 10. J. Smit. IJshockeyjeugd kreeg 86 doelpunten tegen AROSA Het internationale jeugd- ijshockeytoernooi in Arosa heeft een overwinning opgeleverd voor het team van Finland. De beslissende wedstrijd tussen Finland en Tsjecho-Slowakije werd gisteren door de Finnen met 4—3 gewonnen. Ook het Nederlandse jeugd- team heeft aan deze wedstrijden deel genomen, maar het moest met een be scheiden klassering genoegen nemen. De drie wedstrijden leverden alle een forse nederlaag op met de totale doel- cijfers van 386. De eindstand is: 1. Finland, 2 Tsje- :ho-Slowakije, 3. Zwitserland, 4. Neder land. Er tussenuit. Van Tol uit Alphen aan den Rijn laat het peleton het peleton en jaagt er op z'n eentje tussenuit. Een succesvolle ontsnap ping, want h\j werd tenslotte win naar van de Katerkoers. GLASGOW Celtic Glasgow en Novl Sad hebben overeenstemming bereikt over de data vap de wedstrijden tussen beide clubs voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen. Op 1 maart' wordt in Joego slavië gespeeld. Een week later ontmoe ten de teams elkaar in Glasgow

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7