DRUK OP PRES. SOEKARNO WORDT STEEDS ZWAARDER Eerste uren van 1967 vrij rustig verlopen Tankwagen in sloot; chauffeur dood tÉi mÈËÊ. if! AU. V Ifi' r Oudejaarsconcert in Parijs: nacht toeteren geblazen Jongens staken rotje af tijdens kerkdienst HUIS ARTSEN Spanningen in Solo Groningers wel rumoerig Partij van werknemers niet naar verkiezingen ,Ji f, Voorbeeld van goedheid in Fresnes-s-M, Chr. Herter overleden )en V.S. ambassadeur uit Parijs? Overgave na dertig jaar PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JANUARI 1967 DJAKARTA (Reuter-ANP) Gene- raaJ-majoor Alamsjah, plaatsvervangend opperbevelhebber van het Indonesische leger, heeft tegen een delegatie van stu- denten gezegd, dat de strijdkrachten tegen president Soekarno zullen optreden als hy de grondwet schendt of de beslui ten van het Volkscongres mocht negeren. De congresleiders hebben Inmiddels laten weten dat zij Soekarno schriftelijk hebben verzocht te reageren op het drin gende verzoek uitleg te geven van zijn politiek en optreden voor. tijdens en direct na de mislukte staatsgreep Uit Solo in Midden-Java is gemeld dat daar een gespannen toestand heerst na vechtpartijen tussen jeugdige aanhangers van Soekarno en mohammedaanse stu denten. die kritiek op de president heb ben. Van studentenzijde is meegedeeld dat er hierbij minstens een lid van een verboden jeugdorganisatie die het voor Soekarno zou hebben opgenomen om het leven is gekomen. Een aantal aanhangers Haagse politie kunn op de koffie (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De eerste uren van de eerste dag van het nieuwe Jaar zijn in vergelijking met voorgaande Jaren rus tig verlopen. Slechts uit hot noorden van ons land kwamen meldingen van ernstige baldadigheid. Opmerkelijk rus tig was het in de Haagse Schilders- buurt. waar de politie zelfs op koffie getrakteerd werd. Groningen heeft een rumoerige jaar wisseling beleefd met veel geknal, ette lijke straat- en kelderbranden en er gerlijke baldadigheden. De brandweer moest op een tiental plaatsen in de stad gevaarlijke straatbranden blussen. Af en toe moest politieassistentie ge vraagd worden, omdat het publiek te aggressief werd. Het blu9singswerk werd bemoeilijkt, doordat de brandweer lieden met vuurwerk bekogeld werden. De politie in Joure kwam in de vroe ge nieuwjaarsochtend cellen tekort om acht vandalen te kunnen insluiten, die ervan werden verdacht de ruiten van 't politiebureau te hebben ingegooid. Dit gebeürde nadat honderden jongelui, die zich traditiegetrouw tegen middernacht naar het politiebureau hadden begeven, door de politie waren verwijderd. De Haarlemse Jeugd trok kort na twaalf uur ln groten getale op naar de Grote Markt ln Haarlem. Zij wilden de op deze markt staande tien meter hoge kerstboom in brand steken. De politie en de brandweer waren hierop echter voorbereid en er onstond een strijd tus sen gezag en jeugd. De politie bleef de baas, maar moest toch nog enige uren in de buurt blijven. Twee jongens wer den gearresteerd. In Amsterdam moesten een aantal te lefooncellen en verkeersborden het ont gelden. En er werd een brievenbus in brand gestoken. De brandweer moest veertien maal uitrukken om een straat- brand te blussen, onder meer op de Elandsgracht waar vermoedelijk door de hitte een waterleiding en een gas buis waren gesprongen. Manchester uit ziekenhuis MIDDLETON (Reuter) William Manchester, de schrijver van het omstre den boek ..De dood van een president". Is zaterdag uit het ziekenhuis ontslagen. Zijn arts zei dat hij volledig hersteld ls van een longontsteking. Zoals bekend heeft Manchesters boek dat over de moord op prelsdent Kennedy gat, geleld tot een geschil tussen de uit gever» en de familie Kennedy. schuur tot de gi-ond toe afgebrand, door dat de twee zoontjes (10 en 15 jaar) van een landbouwer in de schuur rotjes af staken. Er ontstond brand in enkele ba len stro, waarna de schuur afbrandde. De schade wordt geschat op ruim een ton. De bewoners konden het op stal staande vee op tijd uit de vlammen red- De machines gingen verloren. van Soekarno zou door de politie z aangehouden. President Soekarno heeft zaterdag j drukkelijk verklaard dat hij zich niet door zijn politieke tegenstanders het zwij gen zou laten opleggen, maar dat hij politieke uitspraken zou doen, „telkens wanneer mijn geweten mij hiertoe dwingt". Generaal Soeharto heeft in een nieuw jaarstoespraak de Indonesiërs verzocht niet naar een zondebok te zoeken m hard te werken om het programma het kabinet tot stabilisatie en herstel van de economie te laten slagen. Het kabinet begrijpt de wensen van het volk. ook de eis van prijsbeheersing voor de voornaam ste levensmiddelen, zei de generaal. Hij repte met geen woord over Soekarno. (Van onze correspondent) ROOZENDAAL De nieuwe Neder landse Werknemerspartij zal niet (kun nen) deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Wel hoopt men volgende keer de verkiezingsstrijd voor zetels in de Staten in te gaan. Dan is het intussen 1970. Dit is zaterdag vast ko men te staan na twee dagen vergaderen in een Roozendaals café. Aan dit gesprek namen werknemers deel uit Zeeland. Brabant. Zuid-Limburg. Utrecht, Zuid- Holland, Gelderland en Friesland. Zoals eerder gemeld, besloten op 17 december in Baarn katholieke werkne mers uit Brabant, Limburg, Utrecht en Zuid-Holland, een nationale werkne merspartij op te richten. Deze groep maakte contact met de al sinds novem ber bestaande werknemersgroeperirig uit Zeeuws-Vlaanderen. Een deel van de in Roozendaal vergaderende werknemers besloot vrijdagavond in 6 districten uit te komen, omdat daarvoor de financiële middelen beschikbaar waren. Zaterdag kwam men op dit besluit terug, omdat de inmiddels gearriveerde Zuidholland se en Limburgse afgevaardigden be zwaren hadden. Oude man beroofd van tas met 18 mille aan salarisgelden MAASTRICHT (ANP) Een Sl-jari- ge Maastrichtenaar is vrijdagochtend het slachtoffer geworden van een brutale roofoverval. Hij was in opdracht van een expeditiebedrijf geld gaan halen bij de Algemene Bank Nederland in Maas tricht. Toen hij bijna bij het kantoor van het expeditiebedrijf terug was, voel de hij plotseling hoe de tas waarin zich 18.000 gulden aan salarisgelden bevond, onder zijn arm werd weggetrokken. Hij draaide zich om en zag een jongeman met de tas wegvluchten. Onmiddellijk riep hij om hulp. Twee monteurs, die in de buurt werkten, zetten de achtervol ging in. Daarbij werden ze geholpen door een melkleverancier. In de nauwe straatjes van de fabriekswijk wist de da der echter te ontsnappen. De salarissen konden toch nog dezelfde dag aan het personeel worden uitbetaald, omdat het expeditiebedrijf verzekerd was. «SM mJPji 4 TW'i Mp'- ">V SfiP wê m I -' (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. In de oudejaarsnacht worden alle Parijse automobilisten kleine kinderen. Normaal mag men in Parys niet op de claxon drukken. Wat maar heel goed is, want er rijden In de Franse hoofdstad ongeveer anderhalf miljoen automobielen. Maar zodra de wijzers van de klok ln de oudejaarsnacht naar middernacht beginnen te kruipen, staat iedere automobilist, die nog op op straat Is, bovenop de claxon. Dit jaar begon het oorverdovend con cert al ver voor middernacht op de Etoile. Rondom de pas schoongemaakte Are de Triomphe zat het verkeer van twaalf tot half een muurvast. De auto's stonden bumper aan bumper en er was geen doorkomen aan. Meegenomen kin deren bliezen op toeters en trompetten, anderen hadden de gewone claxons tij delijk vervangen door seinen, die het geloei nabootsten van sirenes, van am bulances, politieauto's en brandweer wagens, en er waren zelfs claxons die loeiden als koeien. Midden in de drukte en het lawaai stapten feestgangers met hoge hoeden, strohoeden en feestneuzen de wagens uit en drukten overal handen bij wijze van felicitatie. Vooral op de Champs Ely- sées was veel voetvolk op de been. Man nen in jacquet en vrouwen in avond kleding dansten tussen de auto's door met de champagnefles of het glas in de de hand. Er is gezoend dat het klapte, vaak door mensen die elkaar nog nooit van hun leven leven hadden gezien. De Parijse prefect had laten waar schuwen dat iedereen die nog na een uur claxoneerde zou worden beboet. Maar die waarschuwing was boter aan de galg gesmeerd, want wat valt er te verbaliseren tegen een meute van auto mobilisten, die uitgelaten is en niet van ophouden weet. Andere dagen van het jaar doen zij precies wat de agenten willen, maar in de oudejaarsnacht is alles geoorloofd. Bovendien regende het en alle agenten en hulpagenten hielden wijselijk hun boekjes met bonnetjes In hun zak. Bij de opera en op Montpar- nasse was 't precies eender. Bij moeder Cathérine op Montmartre was geen plaats meer onbezet. Het dorp Fresnes-sur-Marne was aan de vooravond van de feestdagen een voorbeeld van goedheid en solidariteit. Met Kerstmis 1965 stierf de vader liet zijn .jaar lang, m bolwerken e wanhoop te met acht kinderen acli- iw tobde en zwoegde een »ar kon het toen niet meer i sprong in een vlaag van De dorpelingen brachten duizend franc bij elkaar om de twee oudste meisjes van twaalf en veertien jaar in staat te stellen de hoofden van alle acht boven water te houden. De burgemees ter liet de dorpsomroeper met zijn toeter rondbazuinen, dat wie een van de acht kinderen wilde adopteren, zich bij het gemeentehuis moest melden. De om roeper was nog niet thuis of er hadden zich reeds dertig gezinshoofden aange meld. Tot hen behoorden een man en 'n vrouw uit de Parijse voorstad Saipt- Dénis, die, als het weer het toelaat, iedere zondag in het dorp komen vis sen. Zij wonen al acht jaar bij elkaar, maar zijn niet getrouwd. Toen zij hoor den dat alleen echtelieden een kind kun nen adopteren, besloten zij binnen de eerstvolgende veertien dagen in het huwelijk te treden. Hun verzoek om adoptie van een kind zal op het gemeen tehuis van Fresnes-sur-Marne zeer zwaar wegen. Intussen neemt het leven zijn onver biddelijke loop. Over bijna de gehele voorpagina van het zondagochtendblad Le Journal de Dimanche staat de zelf moord afgedrukt van Raoul Lévy, de man die Brigitte Bardot heeft gelan ceerd. Aanleiding: een teleurgestelde liefde. Roept Voortaan sterke mannen bij deur (Van onze correspondent LANGENDIJK Bepaald laf zo loemt kapelaan S. Besseling het voorval, dat gisterochtend tegen het einde van de mis van kwart voor elf in de St.-Joannes de Doperkerk te Langend ijk plaats vond, toen een rotje tot ontploffing werd ge bracht. De eivolle kerk er zaten onge- 1300 mensen in schrok zich lam. opstijgen", zo zei de kapelaan, die niet ver heelde dat deze daad toch getuigde van een minderwaardige instelling j,egens een ere dienst. „Vorig jaar is precies hetzelfde gebeurd, maar toen kwamen we aan de weet wie het gedaan had. Het is dus geen nieuwtje meer", zo voegde de kapelaan eraan toe. Hij wilde beslist niet de hele groep jonge lui beschuldigen, die meestal achterin de kerk staat en bij het uitreiken van de communie de kerk verlaat. „Met Kerstmis stond een stel dronken jongelui vor de kerk tijdens de nachtmis „Stille nacht, heilige nacht" te zingen. Het kunnen best jongelui geweest zijn van bul ten het dorp, maar ik vind het verschrik kelijk als mensen een dergelijke Instelling Traditiegetrouw namen Britse jon geren een duik in de' fonteinen van Trafalgar Square toen het oude jaar verdween en het nieuwe zijn intrede maukte. hebben en daardoor de sfeer bederven". Tijdens de mis van gisterochtend hoorden de kerkgangers, dat men bulten druk bezig was met het gooien van rotjes, zevenklap pers en gillende keukenmeiden. „Misschien zetten we volgend jaar wel een paar sterke mannen achter de kerk. dan is het wel voorbij met die eeuwige ellende" Violist L. Persingcr overleden NEW YORK (APP) De Amerikaanse vlolist Louis Perslnger ls zaterdag op 80- jarige leeftijd ln New York overleden. Per slnger was de leermeester van verscheide ne beroemd geworden violisten zoals Yehudl Menuhln. Isaac Stern, Rugglero RIcci en Camilla Wioks. (Van onze correspondent L. J. Kleijn PARIJS Men acht het in Parijs niet uitgesloten, dat de Amerikaanse ambas sadeur in Parijs, Bohlen, naar Wash ington zal worden ontboden voor consul tatie met zijn regering. Generaal De Gaulle is namelijk bijzonder fel geweest tegen Amerika ln zijn radiotoespraak tot het Franse volk op oudejaarsavond. De oorlog in Vietnam heeft liH volkomen eenzijdig voorgesteld en het aan de Fran sen doen voorkomen alsof Amerika niet minder dan een aanvalsoorlog voert De Gaulle heeft geen enkel vredes- of bemiddelingsvoorstel ingediend Ook geen beroep gedaan op communistisch China om naar de rede te luisteren, maar met de Franse communisten de eis pps'oid, dat Amerika al zijn troppen uit Vietnam mopt terugtrekken. En datzelfde heeft hij herhaald op nieuwjaarsdag toen hij de felicitaties ontving van alle buitenlandse ambassadeurs die bij de Franse regering zijn geaccrediteerd Een sneciale wens droeg hii ou aan de Pans vanwege d'ens vredesoofineen voor Vietnam. Aan am bassadeur Boh'en werd na afloop ge vraagd of hij on de woorden van eeneraal De Gaulle commentaar wilde leveren, maar dat werd geweigerd. De ochtend bladen van maandag onderstrepen dat De Gaulle zich teeenover Amerika nog vijandiger heeft getoond dan vroeger en de armen wüd heeft opengehouden voor Rusland en a"e andere landen achter het IJzeren Gordijn. Overigens moet men de rede van De Gaulle zien als een poging om zoveel communistische kiezers op zijn hand te krijgen als in maart aanstaande alge mene verkiezingen moeten worden ge houden voor de nieuwe volksvertegen woordiging. Een tankwagen, geladen met 18.000 liter ammoniumnitraat, ls oude jaarsnacht in Burgerveen van de weg geraakt en in een sloot gekan teld. De 33-jarlge chauffeur heeft geen kam gezien zich uit de kabi- ne, die onder water was verdwenen, te bevrijden en Is verdronken. WASHINGTON (UPI) Christian A. Herter, de vroegere minister van Buiten landse Zaken van de V.S. is vrijdag avond op 71-jarige leeftijd in zijn woning overleden. Hei-ter is minister van Buitenlandse Z^ken geweest in het laatste jaar van de ambtsperiode van president Dwight Eisenhower. Herter is tweemaal gou verneur van Massachusetts geweest. MALAGA (Reuter). Twee Spaanse broere uit een dorp nabij Malaga hebben zich bij de politie gemeld, nadat zij dertig jaar ondergedoken waren ge- De 62-jarige Juan Hidalgo en zijn 57-jarige broer Manuel verklaarden dat zij zich hadden verborgen, toen in het begin van de burgeroorlog (1936-1939) de nationalistische troepen van Franco Malaga veroverden op de republikeinen. Sedertdien hielden de twee broers, die al die tijd in huis bleven, zich bezig met het bakken van brood, dat hun vrouwen verkochten. Vrijdag meldden zij zich bij de politie, nadat de regering onlange een amnestie had afgekondigd voor alle politieke mis drijven uit 'de jaren van de burgeroorlog. Saoed krijgt geen pensioen CAIRO A.F.P.). Volgens het Egyptische radiostation „De stem van de Arabieren" heeft koning Feisal van .Saoedi-Arabië besloten het pensioen van zijn broer, ex-koning Saoed, en diens zoon die than» met zijn vader In Egypte verblijft, ln te trekken. Saoed maakte ruim twee jaar geleden plaats voor zijn broer Feisal. De nieuwe vorst heeft ook bepaald, dat de inkom sten uit de particuliere eigendommen van Saoed in Saoedi-Arabië, waarvan de waarde op 200 miljoen dollar wordt ge schat, niet naar het buitenland mogen \yorden overgemaakt. (Vervolg van de voorpagina Het garanderen van geneeskundige hulp aan acht miljoen leden is nog een onzekere zaak, zolang er geen ministe riële beschikking of algemene maatregel van bestuur is, die de hoogte van de restitutie bepaalt voor* door ziekenfonds leden gemaakte kosten bij huisartsen hulp. Een ministeriële beslissing hier over wordt door de heer Hendriks op korte termijn verwacht. Hij is er echter zo goedhals zeker van, dat 't restitutie bedrag niet even hoog zal zijn als het bedrag dat de huisartsen, de ziekenfonds leden gaan berekenen. Een mogelijkheid blijft, dat de minister een prijsbeschikking zal afkondigen, die een maximum stelt aan de huisartsentarieven. In dat geval hoopt hij op een maximum, dat gelijk is aan de hoogte van de restitutie. Een extre me mogelijkheid, waaraan hij nog maar liever niet wilde denken, noemde de heer Hendriks het schrappen van de huisart senhulp uit het ziekenfondspakket. Een kwalijke zaak noemde de heer Hendriks het feit, dat het centraal be stuur van de LHV het lot van zijn le den in eigen handen heëft genomen. Een gevaar voor de volksgezondheid achtte hij de methodiek die de artsen nu gaan volgen. „Dit kan en zal rem mend werken op de volksgezondheid", zo zei hij. „Het is toch een grof schan daal, dat in 1967 in Nederland, hét land van de sociale voorzieningen, iemand die 's nachts ziek wordt tot 's morgens acht uur wacht met het waarschuwen van zijn arts, omdat het dan betaalbaar is. Wat te denken van de situatie, dat iemand een doktersattest nodig heeft voor ziekenvervoer per taxi. De taxi kost misschien vijf gulden, maar om een attest te krijgen, kost de arts 8 of 12 gulden. Aangaande het rapport-Van der Ven stelde de heer Hendriks met nadruk, dat het G.O.Z. zich bepaald niet kan verenigen met de argumentatie, die leid de tot het 51-procents-voorstel. Ook de houding van de regering tegenover het rapport noemde hij onbegrijpelijk. „Als de ziekenfondsen", zo zei hij, „in het verleden om verhogingen vroegen van enkele of enkele tienden van procenten stuitte dat telkens af op bezwaren van regering of ziekenfondsraad. Voor de artsen kon 51 procent er nu ineens wel door. De ziekenfondsorganisaties heb ben zich tóch neèrgelegd bij het rapport dat wil zeggen, de uitkomsten van het rapport, omdat de regering dringend had verzocht in het belang van acht miljoen Nederlanders tot het uiterste te gaan, waar het een overeenkomst met de L.H.V. per 1 januari 1967 betrof. Overigens zullen de fondsen individue le artsen wel in de gelegenheid stellen individuele contraclen met' hen te sluiten. Dit zal dan geschieden op basis van de honoraria-1966. vermeerderd met een trentmatige verhoging van ongeveer aeht procent. Hierop is volgens de heer Hendriks door verscheidene artsen posi tief gereageerd. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mee. dat de maatregelen die de re geling kan nemen op grond van wettelijke bevoegdheden, betrekking hebben op het vaststellen van bindende richtlijnen voor het sluiten van overeenkomsten tussen ziekenfondsen en huisartsen: het bepalen van het bedrag waarop de verzekerden tegenover hun ziekenfonds aanspraak kunnen maken wegens kosten terzake van consult of visite (deze maatregel kan slechts voor een half jaar worden ge troffen!; het hanteren van een prijsrege ling. Overleden na 42 dagen vasten NEW DELHI (Reuter) De 56-jarige Hindoese „heilige man" Tsjand Pahoeja is zaterdag na 42 dagen gevast te hebben, overleden. Hij wilde met zijn vasten be reiken dat er geen „heilige koelen" meer ln India worden geslacht.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6