MGR. BEKKERS „man van het jaar" SCHMELZER EN LUNS DELEN POLITIEKE PUNTEN Drs. Schmelzer: Jammer dat ik de mensen erger IK JAN CREMER TWEEDE BOEK Cruyffie en Mies erg gezien, Koekoek irriteert „De politicus kan de mens niet rechtstreeks gelukkig maken" Mengeling van slim, glad en hard? Artikel Paris Match roept reacties op Wijzigingen sociale uitkeringen ZATERDAG 31 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 LEIDEN Monseigneur W. M. Bekkers, die op 9 mei van dit jaar is overleden en wiens graf in St.-Oedenrode sindsdien voor tiendui zenden tot een bedevaartplaats is'uitgegroeid, is door de lezers van ons blad en van zes Nederlandse dagbladen met welke onze krant in de „Stichting Pers Unie" redactioneel samenwerkt, als de „man van het jaar 1966" aangewezen. Bij 24 procent van de inzenders bleef de naam van de Bossche bisschop een dominerende plaats innemen. Nederland houdt zijn herinnering dus nog hoog in ere. Behalve de naam Bekkers kwamen nog vier namen uit de bus rollen op vragen die aan onze lezers werden voorgelegd. Als politicus van het jaar wezen onze lezers minister Luns aan, de man immers die ons land in tijd van nood zou moeten redden. Landelijk gezien werd de lange minister evenwel uitgeteld door judoka- KVP-fractieleider Schmelzer, die door onze eigen lezers in verband met zijn rol in de ka binetscrisis naar de tweede plaats werd ver wezen. Cals volgt hem, zowel wat ons blad be treft als landelijk, op de derde plaats. Frappant is in dit verband wel dat Schmelzer ook als irritant man geen gek figuur slaat: op de be treffende vraag neemt de kleine KVP'er een ruime tweede plaats in (premier Cals komt op deze lijst niet voor). Het meest hebben onze lezers zich geërgerd aan de heer Koekoek bewijzen ter inzage aan het bureau van dit blad ook al ontmoet de Boerenleider in ons land nog meer sympathie dan het NIPO veronderstelt: een vierde plaats voor Koekoek als politicus van het jaar. Sportman van het jaar is onbedreigd Cees Verkerk. Ook „Cruyffie" van Ajax verzamelde heel wat punten, al kostte een diskwalificatie hem de eerste plaats. De tv-figuur van het jaar heeft vrouwelijke vormen: Mies Bouw man heeft de meeste harten via de beeldbuis wat sneller doen kloppen. Toch is de rel om haar van enkele jaren terug nog niet vergeten. Zij prijkt ook op de lijst van mensen waaraan anderen zich ergeren: zo is het nu eenmaal. Hoezeer de televisie ons volk verdeelt, blijkt wel hieruit dat meer mensen in hun uitzendin gen deze dubbelrol spelen: Theo Eerdmans en Pierre Janssen, Frits v. d. Poel en Willem Duys. Hieronder geven wij meer gedetail leerd en met percentages de uitslagen van onze enquête. Eerst de landelijke uitslag, zoals deze dus tevens geldt voor de door ons blad aan de enquête verbond enprysvraag, daarna de lijs ten van namen zoals de lezers van dit blad ze hebben samengesteld. Vraag 1 Welke man of vrouw maakte in 1966 op u de meeste indruk Voorts onder meer aangewezen door de Leldse Courant-lezers: Cals, Schmelzer, Luns, Wilson, Danny Kaye, Gandhi, prinses Margriet, Casslus Clay, Jacqueline Kennedy, pater Jan de Vries en dr. L. de Jong. Vraag 2: Wie is voor u in Nederland de politicus van het jaar Voorts onder meer: Okker, Ruska, Graafland, mej. Kirstenstein, mej. Haagens, Karstens, Gert Bals. Vraag 4 Wie kiest u in Nederland als de tv-figuur van het jaar Landelijk: Leldse Cour.: pet. 1. Mies Bouw- 1. Mies oBuw Landelijk: Leldse Cour.: pet. Voorts onder bij de Leidse Voorts: Biesheuvel, Koekoek, De Gaulle, Smallenbroek, Toxopeus. Vraag 3 Wie is voor u de sportman of sportvrouw van het jaar Landelijk: 1. Cees Verkerk 24.7 2. Johan Cruylf 10.7 3. Ard Schenk s.K 4. Casslus Clay 4.: Leldse C 1. Cees kerk lezers: Willem Duys, Mona, Ageeth Scherphuis, Luns, Flipper, St.-Nico- laas, Koekoek, dokter Finley, Hetty Blok. Vraag 5 Wie heeft u in Nederland in 1966 het meest geërgerd Voorts bij de Leldse lezers: Schmel zer, „Zo is het", Theo Eerdmans, de Weerman van het NTS-journaal, Van Hall, Rob de Nijs, Joop van Tijn, „het kabinet'', „de omroepzullen", „beatgroepen", „dronken auto bestuurder", VARA-t.v., „pyromaan", Annie M. G. Schmidt. De in zending van de heer W. J. Vink, Zeestraat 28 te Noord wijk kwam over een met de Leidse uitslag. De lande lijke uitslag werd door geen van de Inzenders geheel goed geraden. De prijs van f §0 uitgeloofd voor de In zender. van wie de inzending over eenkomt met de uitslag van de natio nale enquête of dié het meest bena dert, gaat dus naar de heer Vink uit Noordwijk. Vermelding verdienen voorts de Inzen ders. waarvan vier namen overeen kwamen met de Leidse uitslag: M. J. Kompier te Hazerswoude. M. C. v. d. Ing-Dongelmans te Hoogmade en A. v. d. Pijl-v. Vliet te Langeraar. De overige inzenders hadden er veelal drie juist- t Damesbladenromantiek en brede humor Toen Karl May zijn autobiografie uitgaf, noemde hij die kort en krachtig „Ich", hetgeen duidelijk aangaf dat May nogal met zichzelf was ingenomen. Dat was hij dan ook. Karl May, zegt men, wordt nog altijd veel gelezen, ook door volwassenen. Misschien kan men daaruit afleiden, dat sommige volwassenen niet zo vol wassen zijn als ze er uitzien. In deb oeken van Karl May, die ons wat de schriftuur betreft nogal tegen vielen, toen we ze na onze jongenstijd nog eens in keken, komen zeer grote schurken voor, betrekkelijk weinig seksualiteit, en uiteraard deugdzame helden. Helden zijn in boeken vrijwel altijd deugdzaam. In het werkelijke leven zijn ze dat niet altijd. Er zijn natuur- Ontwapenende oprechtheid Daarna gaat hij natuurlijk met zijn uitverkorene naar bed, hetgeen uitvoerig beschreven wordt, met alle termen, zij het niet de meer wetenschappelijke. Niet deugdzaam zal men zeggen. Maar evenals Old Shatterhand toch een held en wat hij verdedigt In zijn knokpartij Is, al lijkt het dat misschien niet dadelijk, een edel doel, te weten de vrijheid van de menselijke persoon, de vrouw, die op dat ogenblik geen zin heeft in de man met handen als kolen schoppen. Men moet zich dus niet vergissen. Al schijnt er veel tegen te pleiten, het werk van Jan Cremer Hjkt veel op dat van Karl May, niet alleen heet Cremers bio grafie ook „Ik" etc., en is de auteur nogal zelfingenomen, maar als Cremer er wint, wint niet alleen het gelijk, maar zelfs de menselijke grootheid of de men selijke goedheid, zoals in het geval van Old Shatterhand. Het is lectuur voor geestelijk beperkt ontvankelijken, hetzij ze er zich aan ergeren, hetzij ze ervan genieten of beide, wat vaker voorkomt dan men misschien denkt. Voor iemand die wat minder beperkt ontvankelijk is, die dus voor zijn ver maak niet op pikanterie en heldendom la Karl May of Ian Fleming aange wezen is, blijkt een goed deel van dit tweede deel van Ik Jan Cremer opschep perig, te oppervlakkig en ongenuanceerd rancuneus, en vooral hoe vreemd het lijken moge ondanks de vele erotische avonturen met de bekende termen, te deugdzaam, te nobel. Maar wat daarover door verontwaar digde lezers van het eerste deel van Ik Jan Cremer ook gezegd mag zijn, Jan Cremer schrijft ongetwijfeld beter dan Karl May en beter dan Ian Fleming. Als hij niet probeert zichzelf in erotiek en rancune te overtreffen, kan hij uit stekend vertellen en beschikt hij soms een brede humor, die meer van zijn persoonlijkheid toont dan zijn arrogante blufferij. Als men hem en zijn vriend Barry in Tunis voor regengoden aanziet, omdat er overvloedige regen over het droge land daalt als zij in een nederzetting aanko men, beschrijft hij de opgetogenheid en de eerbied van de inwoners bijzonder goed. Hij doet natuurlijk een edele daad, daar is hij een held voor, maar hij laat het groteske van de Tunesische vergis sing goed uitkomen. Uiteraard is zijn humor soms te grof als in de geschiedenis van de mosselen, waar als zo vaak voordien de pa ters en de nonnen het weer eens ontgel den moeten, maar humor kan niet be staan zonder zelfspot, ook in de anderen spot men soms met zijn eigen persoon. Mensen kunnen helden zijn, maar ze zijn meestal het meest mens als ze in om standigheden verkeren, die tot heldhaf tigheid geen aanleiding geven. De band tussen de verschillende erva ringen of verhalen wordt in dit tweede deel van Ik Jan Cremer gevormd door de verhouding van Jan Cremer met Clau dia bij wie hij ook een dochtertje krijgt. Ze leven aanvankelijk ln armoede en ze doen dat opnieuw na zijn omzwervingen in het buitenland. Als de kleine gekomen lijk mensen die beweren dat er in het werkelijke leven geen helden voorkomen. Dit lijkt ons een niet bewezen bewering. De held in het zo juist verschenen tweede deel van de ervaringen of verzonnen ervaringen van Jan Cremer lijkt op het eerste gezicht niet deugdzaam. Cremer gaat in de eerste ervaring of de eerste vertel ling 1 Patat met 1 zure Bom direct naar een bistro in de buurt van Place Pigalle, zoekt daar direct een hete vrouw uit en gaat op de vuist met zijn medeminnaar, enkele andere bezoekers en de bistrobaas. Hoe onwaar schijnlijk het ook lijken mag Jan, de held, wint, precies zo als Old Shatterhand in Karl May's scheppingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In deze tijd, nu de meeste Nederlanders zeker een keer per dag over hem praten, verbaast de 45-jarige drs. W. K. N. Schmelzer zich nergens meer over. Niet over het feit dat hij als de politicus van het jaar beschouwd wordt. Ook niet dat hij in 1966 na boer H. Koekkoek nogal wat Nederlanders geërgerd heeft. „Je moet als politicus weten te incasseren. Ben je daartoe niet in staat, dan kun je er beter niet aan beginnen". Schmelzer de politicus van het jaar de bijna meest ergernisgevende man, die 1966 in opschudding gebracht heeft toch trouw blijft aan de politiek, on danks alle negatieve kritiek, ondanks alle aanvallen op zijn persoon en zijn partij? Omdat hij vanuit zijn visie op mens en maatschappij steeds weer blijft hopen iets voor mens en maatschappij te kunnen doen. Als het hem soms te veel wordt „on danks alles slaap ik redelijk goed") wandelt hij uren langs het Scheveningse of Wassenaarse strand, of speelt hij urenlang Bach, of Franse modernen op zijn piano. Soms ook weer eens wat jazz. overgeble-en uit zijn Tilburgse studententijd. Natuurlijk <loen negatieve kritiek en nare aanvallen op zijn persoon hem wel wat. „Maar als je achtergrond en doel van je werk voorop blijft stellen, dan houdt je dat erboven op. Politiek heeft met praktisch alle aspecten van het leven te maken. Politiek is in feite het leven zelf. Het is een soort ontdekkings reis met boeiende kanten. Het is ook een heel moeilijk leven". Maar dan valt ineens een brief van een muzieklerares op Zijn bureau die vraagt of ze zijn composities mag heb ben voor haar leerlingen. „Dat is het merkwaardige. Ze kennen je als poli- In zijn bureau dringt niets door van wat zich even verder in de vergaderzaal van de Tweede Kamer afspeelt. Wel golft er de stadsdrukte fortissimo bin nen, vanaf de Hofweg. De voorzitter van de K.V.P.-Tweede-Kamerfractie werkt in zijn bureau aan de rand van het drukke en gewone leven, dat iedere Nederlander leeft. Een van zijn opvattingen is: de poli ticus kan de mens niet rechtstreeks ge lukkig maken. Wel wil hij er iets toe bijdragen de samenleving een beetje beter te maken". Waarom deze 45-jarlge drs. W. K. N. Universitair Nieuws NIJMEGEN Aan de te Nijmegen zijn geslaagd J chtsgeleerdheld: J i. universiteit het kand. ex. Wijnbergen. Nijmegen; Th. J. klass. taal- en letterkunde: M. A. A. A. Loekefeer. Tilburg; doet. ex. klass. taal- en letterkunde: mej. A. M. Peters. Holtum en C. M. Theunlssen, Roosendaal: doet. ex. de algemene taalwetenschap: T. J. H. M. Jong. Roosendaal; semi-arts ex.: L. A. V. M. Beex. Dongen; F. H. J. Roef, Nijmegen; P. B. Th. Tushuizen, Heerlen; artsexamen: A.. ThieleD, Venlo. daartegenover nogal wat Nederlanders ergerde. Als musicus staan composities voor twee fluiten, piano, piano en viool en liederen op zijn naam. „Vraag niet, waar ik ze heb. Ze moeten ergens onder liggen. Ik zal ze maar weer eens op zoeken". Hij lijkt soms slim en glad, some niet hard genoeg, soms te hard. Een menge ling van karaktertrekken in deze poli ticus, die naar eigen, zeggen toch niet tot elke prijs politicus zou willen blij ven. „Als Ik de mensen erger, dan vind ik dat jammer. Ik wil ze alleen maat helpen. Zolang het me mogelijk is zal ik deze overtuiging in mijn werk willen houden. Ik zou echter niet graag uit hel publieke werk willen stappen. Dit boei' me het meest". Hij gelooft verder: „Politici ltyker hard, ze zijn het in werkelijkheid niet Wel proberen ze het politieke spel naar hun eigen overtuiging, hun eigen in zicht, hun eigen opvattingen te spelen". is, heeft hij zelfs geen onderdak voor moeder en kind en voor zichzelf. De held wordt dan een beetje zielig, maar juist als hij zielig wordt, wordt de mens soms het waarachtigst. Dat Hjkt ons ook hier het geval. Dat is het ook in de cursief gedrukte fragmenten waar Jan Cremer zijn vroegste jeugd vertelt, waarin hij min of meer tracht uit te leggen hoe hij geworden is wat htf ge worden is. Dat is meestal indrukwekkender dan wat het omslag vermeldt als „de onge nadige aanval op de samenleving", op maatschappij, religie, kunst en liefde. Die aanval is namelijk niet zo ongenadig als het lijkt, hij is nogal slap en niet sterk gefundeerd. Hoewel Jan Cremer in de aanvang vermeldt, dat situaties en per sonen in zijn boek uitsluitend uit zijn verdorven brein voortkomen, noemt hij hier wel degelijk personen, Simon Vin kenoog, Remco Campert, Hugo Claus en minister Luns, maar het blijft teveel bij schelden. Hij gelooft blikbaar niet dat het statistisch bewezen is dat Luns de populairste minister is in Nederland. Misschien kunnen zijn lezers wel over tuigd zijn daarvan, als ze bedenken dat Jan Cremer, blijkens de oplagen van zijn boeken, de populairste schrijver is. Het tweede deel van Ik Jan Cremer is, juist als het eerste, gedeeltelijk dames bladenromantiek en jongensromantiek, het is soms. maar slechts zelden, wezen lijke maatschappijkritiek, het komt nau welijks toe aan wezenlijke religiebestrjj- ding, maar het leidt in humoristische gedeelten en sommige getemperder ge deelten tot meer echtheid dan men over het algemeen schijnt te vinden. Het is dan ontwapenend oprecht. In zijn ero tische beschrijvingen legt Cremer er het te dik en te nadrukkelijk op om degenen die niet op verlustiging uit zijn te ver lustigen, maar hij zal er weer velen mee ergeren. In zijn erotiek klinkt naast ver tedering ook niet verachting mee. Hij is bepaald niet onbevangen erotisch. JOS PANHUIJSEN Kerk in Nederland Sjaloomgroep „een sekte" (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Zoals te verwachten was, heeft de Paris Match-reportage over de „nieuwe misviering" In Needrland bij Franse lezers reacties opgeroepen. De meest opvallende is die van kardinaal ticus maar komen"soms met Jheêl*anderëLefebre» aartsbisschop van Bourges. die zaken". U,"Jjjjjig Als staatssecretaris liet hij de zilver- vloot te water, die het bij de jeugd enorm goed deed. Als fractievoorzitter huidige katholicisme, werd hij de politicus van het jaar, die I Daarin betreurt hij het, dat bepaalde het mededelingenblad van zjjn bisdom nota heeft gepubliceerd die gewijd tegenstellingen binnen het publicaties ertoe bijdragen, de lezers in hun ongenuanceerde standpunten te stij ven. De kardinaal noemt geen namen, maar het is duidelijk dat hij doelt op de reportage in het kerstnummer van Paris Match. „Het betretf hier", zo zegt de kardinaal in zijn ook door Le Croix en Le Monde gepubliceerde nota, ..zonder enige twijfel volstrekt uitzonderlijke feiten en. voor wat de meest schokkende foto aangaat, geen echte katholieken, maar eerder een sekte_ die in een en dezelfde viering chris tenen van verschillende concessies ver enigt". De kardinaal doelt kennelijk op de foto. gemaakt tijdens een vrijdagavond- eucharistieviering in het £j aloomcentrum te Odijk, waar katholieken en niet- katholleken samen aanzitten. Het meest opvallende aan deze foto is, dat hij een normaal gedkte tafel laat zien. borden, vorken en messen, met mandjes brood en met voor ieder een eigen glas wijn. Het bijschrift van de foto vermeld, dat het brood door een priester wordt geconsa creerd". De kardinaal zegt in zijn nota. te vre zen, dat sommige lezers heftig zullen protesteren, anderen daarentegen de nei ging in zich zullen voelen opkomen om dezelfde weg op te gaan. ..Beide groepen, zo vervolgt hij. zuilen steeds weer ge stijfd worden in hun respectieve houdin gen en steeds minder geneigd zijn zich te houden aan de zeer precieze regels, die door de hiërarchie van hun land in overeenstemming met de H. Stoel zijn vastgesteld". SJaloom-woordvoerder Piet Reekman. daar naar door ons gevraagd, verzekert, dat het bij de vrijdagavondse vieringen om echte eucharistievieringen gaat. „Wij gaan daar aleen toe over, wanneer een bepaalde groep daarvoor rijp blijkt te zijn en er om vraagt. Wij menen een derge lijk verzoek, wanneer het spontaan en met aandrang uit de groep naar voren komt, niet to mogen afwijzen". Kiesinger: Brandt nog niet naar Moskou BONN, U.P.I.) Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger van West-Duitsland heeft berichten tegengesproken over een mogelijke reis van de minister van Bui tenlandse Zaken naar Moskou om de banden tussen de Sovjet-Unie en West- Duitsland te verstevigen. Postspaarbank verhoogt rente DEN HAAG, (A.N.P.) Met ingang van 1 januari a.s. wordt de rente voor gewone spaarrekeningen, jeugdspaar- rekeningen en premiespaarrekeningen bij de rijkspostspaarbank verhoogd. Bo vendien wordt het bedrag dat zonder voorafgaande aanvraag kan worden op genomen, verdubbeld. De rentevergoe ding Voor gewone spaarrekeningen, wordt verhoogd tot 3.48 pet., de rente vergoeding voor jeugdspaarrekeningen j en premiespaarrekeningen gaat 3.96 pet. bedragen. Het bedrag dat zonder voor- afgaande aanvraag op gewone spaar rekeningen kan worden opgenomen wordt gebracht op ƒ2.000. De rente vergoeding voor beleggingsrekeningen blijft ongewijzigd. Loena 13 heeft taak volbracht MOSKOU. (U.P.I.) De Loena 13. de laatste Russische maansonde, heeft haar werk beëindigd na vast te hebben gesteld dat de bovenlaag van het maan oppervlak ongeveer even hard is als die van de aarde. Dit is door het Russische persbureau Tass verklaard. t y.eryolg. van de voorpagina^) Zoals bekend, geldt de algemene kin derbijslag voor zelfstandigen en loon- trekkencen voor het 3e en 4e kind. De kinderbijslag loontrekkenden geldt voor het le en 2e kind van loontrekkers. Ei* Is ook nog een kinderbijslagregeling voor het le en 2e kind van kleine* zelfstan digen en huispersoneel, mits aan een be paalde Inkomensgrens wordt voldaan. Bij een inkomen van 5300 gulden per jaar of minder bestaat recht op kinderbijslag voor het le en 2e kind. terwijl wanneer het inkomen, verminderd met een jaar kinderbijslag voor het le kind. niet meer dan 5300 gulden bedraagt, alleen voor het 2e kind recht op kinderbijslag bestaat. Bejaarden Bejaarden met een beperkt inkomen genieten een reductie op de premie voor de ziekenfondsverzekering. Zij moeten betalen bij een inkomen niet hoger dan 5762— per jaar: 6 63 per week. niet hoger dan 5078.per Jaar: 4.42 per week. niet hoger dan 4086.— per Jaar: ƒ2.21.— per week. Per 1 januari gaat ook de accijns op benzine en gasolie omhoog. Het gaat hier om een als tijdelijk bedoelde verhoging, die alleen voor 1967 geldt. Het accijns tarief voor benzine zal worden gebracht van 30 op 23 gulden per hectoliter, ter wijl het tarief voor accijns van gasolie verdubbeld zal worden van 2.20 tot 4.40 per hectoliter. Een en ander komt neer op een verhoging van de benzine met 4 cent per liter en van gasolie met 2.2 cent per Uter. Voorts gaan de opcenten op de motor rijtuigenbelasting ten behoeve van het rijkswegenfond omhoog. Het aantal op centen wordt van 65 op 134 gebracht met aan maximum van 155 gulden aan ver hoging per Jaar Tenslotte zal met ingang van het nieuwe jaar een omzetbelasting op tex tiel van 3 procent worden geheven en op schoeisel van 2.5 procent. Per 1 Juli van het volgend jaar zal de omzetbe lasting dan nog eens met 20 opcenten (globaal 5 procent) over de gehele Unie worclen verhoogd. Laatstgenoemde ver hoging zal echter niet van toepassing zijn op goederen waarop thans reeds een om zetbelasting van 10 procent (dranken, bromfietsen), 18 procent (radiotoestellen) of 25 procent (t.v.-toestellen. auto's) wordt geheven. Op één na alle ziekenfondsen hebben met Ingang van 1967 de premie voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering ver hoogd. De gemiddelde premie, die aan het einde van 1966 per verzekerde van 16 laar en ouder 5.06 bedroeg, steeg daardoor tot 5 99 per week. dus met 18.2 procent. In januari 1966 varieerde de premie bij de onderscheidene fondsen van 3 60 tot 5.64 Met ingang van 1967 lopen de premies uiteen van 4.37 tot 6 62. Nieuwe voorzitter academische raad DEN HAAG, (A.N.P.) Aan ir. A. G. Maris te Den Haag 1 eervol ontslag verleend als voorzitter van de academi sche raad. met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten ln deze functie den lande bewezen. Met ingang van 1 januari 1967 is benoemd tot voor zitter van de academische raad, prof. dr. H. H. Janssen te Nijmegen. Prof. Janssen is sinds 1938 verbonden aan de r.-k. universiteit van Nijmegen als hoogleraar in de Latijnse taal- en letterkunde. Van Juni 1962 tot Juli 1963 was hij staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7