ook VOOR JOU In de Krantentuin deWteuqdL EEN JAAR IN VIJFDE KLAS MET PIET HEIN ONS KNUTSELHOEKJE The Shoes in Nederlandse Top-Twintig ZATERDAG 31 DECEMBER 1968 DE LEEDSE COURANT PAGINA J De kerstrapporten van de tweeling Piet en Hein waren nogal meegevallen. Het had beter gekund, inderdaad. Zoals fctjv. die 5% voor gedrag van Piet. Zelf Wist hij maar al te goed waaraan hij dat cijfer verdiend haci. Poppetjes tekenen was zijn grootste liefhebberij. En deed hQ dat nu maar in zijn teken- of' klad schrift, nee, op de bank, in taal of lees boek, zelfs op de blouse van de jongen, die vóór hem in de bank zat en dan. op zijn handen. Hoeveel straf had hij daarvoor al niet gehad! Hij beloofde be terschap, hield potloden en kleurpotlo den stevig in z'n étui, maar dan nog zat hij met een natte vinger op de bank te tekenen. Papa v. d. Helm hoopte maar, dat het met het ouder en wijzer worden wel over zou gaan. De rapporten waren besproken en ge tekend maar nu ook goed opgeborgen tot na de vakantie. Er werd niet meer over gesproken, dat zou de vakantie »oor allemaal maar bederven. t>iet en Hein moesten in de tweede nachtmis, om zes uur, dienen, zodat en moeder het beter vonden om Allemaal naar die mis te gaan, behalve dan Annemieke, die kon blijven slapen, met een babyphoontje op haar kamer tje, waarop de buren zouden letten. Moeder en Llesbeth gingen samen iets vroeger uit de kerk naar huis om de kaarsen en de boom aan te steken en thee te zetten. Toen vader met Piet-Hein thuis kwam was Annemieke juist aangekleed en kwam ze naar beneden. Samen kwapien ze de kamer binnen. „Oh! Ohl Oh!" klonk het uit de kin- dermondjes, toen ze de mooi versierde tafel, de verlichte boom en de kaarsen rondom zagen glinsteren. Met een stevi ge zoen wensten ze elkaar „Zalig Kerstmis". Het kerstontbijt was altijd iets bijzonders. Er werd begonnen met een beschuit met muisjes, er was im mers een kindje geboren en het heerlij ke krentebrood werd tot het laatst be waard. De kaarejes waren bijna opge brand, toen het ontbijt geëindigd was. Kleine zus mocht de stompjes uitbla zen. Het werd een fijne dag, waarvan het heerlijke diner, door moeder klaar ge maakt, het voornaamste deel uitmaakt- te. Annemieke stond een groot deel van de dag bfl het stalletje, steeds maar de schaapjes, de hond en de herders, een ander plaatsje gevend. *s Avonds mochten Piet-Hein wat langer opblijven, er was wat moois op de TV te zien. Ook de tweede kerstdag verliep heel goed en de derde kerstdag was het nog feest, dan was Annemieke jarig. Ze was zes Jaar geworden. Liesbeth ver zorgde een aardig kinderfeest met de vriendinnetjes van de kleuterschool en moeder had zowaar weer een heerlijke taart in haar oven getoverd, waarop de zes kaarsjes Btonden te vlammen. Nee, aan feesten ontbrak het niet bij de familie v. d. Helm. Het oude- en nieuwe jaar stond ook weer voor de deur. Moeder had beloofd olieboUen te bakken, tenminste. Op oudejaarsdag mochten de jongenB meehelpen aan het beslag voor de olie bollen. Ze mochten de appels schillen en in kleine stukjes snijden, de sukade snipperen, de poedersuiker zeven, enz. enz. Gelukkig dat de keuken groot was, anders zouden ze elkaar zeker in de weg gelopen zijn. Moeder had drie flessen slaolie in de grote pan leeggegoten en even op zij gezet. Straks, als vader met de kinde ren een spelletje aan de tafel speelde, zou moeder met het bakken beginnen. Daar opeens kregen Piet en Hein ru zie om het schoteltje sukade, dat Piet stiekum stond leeg te snoepen. Ze vlo gen elkaar in de haren, stompten met armen en benen en toen. gebeurde het Een uitslaande arm kwam tegen de oliepan, de pan kantelde en voor iemand er op bedacht was, droop de olie van de aanrecht op de pas nieuwe kokosmat op de grond. Hoe de olieboUen gesmaakt hebben, horen julUe de volgende week wel. CORRESPONDENTIE Van Els de Vroom, Hoogmade, zou ik wel eens willen weten of ze dat versje zelf gemaakt had. Zo ja, dan koipt het natuurlijk in de krant want het is een heel leuk vereje. Inez v. d. Burg, Lelden: Je verhaaltje over Sint Nlcolaas kwam te laat in ons bezit. Jammer! Je hebt het aardig verteld, maar ja, we leven nu volop in de Kersttijd. Zal ik het bewaren tot het volgend jaar? DE KINDEBEN VERTELLEN OVER: KERSTMIS Els Buil: KERSTMIS Het is weer Kersttijd. We hebben de boom al in huis. Ik mocht van moeder ook meehelpen de boom te versieren. Ik heb gelukkig niets laten vallen. De kerststal staat er nog niet. We hebben hem weggedaan; hij was zo lelijk ge worden, maar we krijgen een nieuwe en dat vind ik erg fijn. Mijn vriendinne tjes mogen ook komen spelen. Op school hadden we een kunstkerst boom en ook een stalletje. Dat was erg leuk. Met Kerstmis krijgen we ook een rapport. Nu hoop ik maar dat het mooi is. De eerste Kerstdag ga ik bij mijn tante eten. dan kan ik fijn met mijn kleine neefje spelen. Als ik binnen kom, roept hij dadelijk mijn naam, maar die zegt hij niet helemaal goed. In de vakantie ga ik met mijn vrien dinnetjes spelen. Ik weet nog niet wat we gaan doen, fietsen of wat anders, dat zien we wel. Als ik nu 's morgens wakker word, ga ik er vlug uit en doe ik de lichtjes van de boom aan. Dat staat heel leuk. Na de vakantie gaan we weer school en doen we weer gewoon reke nen en taal. De kerststal en de boom zijn dan weg. Elsje v. d. Meel: Toen we de kerstboom en de stal opzetten. Mijn zusje en ik waren die morgen al vroeg op, want moeder had beloofd dat we mee mochten helpen met de kerst boom en de stal neer te zetten. We za ten te ontbijten toen de bel ging. Mijn vriendinnetje stond voor de deur. Moe der zei, dat we nog zaten te eten, maar toch liet ze haar binnen. We waren gauw klaar met eten en moeder ging de spullen van het zoldertje halen. M'n moeder doet al die beeldjes altijd in een grote doos, aUes netjes ingepakt. Het leek wel op een grabbelton. We merk ten helpen uitpakken. Toen dat klaar was, gingen we de boom optuigen met de kerstballen natuurlijk. We hadden ook een prachtige grote ster, maar die mocht er in de kerstnacht pas op. Het was nu tijd geworden voor de TV want Flipper zou komen. Toen dat afgelopen was, gingen we met de pop spelen. We kregen van mama een glas prik. De poppen stonden bfl de kerstboom. Het was nu tijd voor mfln vriendinnetje om naar huis te gaan. We gingen voor het eten nog een potje kaarten, toen nog even TV kijken en daarna naar bed. Ik dacht nog heel dikwijls aan Kerst mis. Anton Blokhuizen: HET IS KERSTMIS Maria en Jozef waren heel arm. Ze hadden alleen een ezel en ze woonden in Nazareth. Op zekere dag kwamen in het dorpje een paar mannen, ze bliezen op hun trompetten en riepen de mensen bij elkaar. Iedereen luisterde goed. Het was een boodschap van de keizer. De hoofdman had een rol papier in zijn hand en las: „De keizer wil weten hoeveel mensen hier in het dorp wonen en daarom moe ten jullie je laten inschrijven in de stad waar Je geboren bent". Maria en Jozef hadden het ook ge hoord. Maria ging naar binnen en ging bidden. Opeens keek ze verbaasd op. Ze hoor de een stem. Maria vroeg: „Wie is er?" „Ik ben de engel Gabriël. Ik kom vertellen dat u een kindje zult krijgen en die heet dan Jezus". „Maar dat kan toch niet", zei Maria. „Ja, toch is het waar", zei de engel. „Zie de dienstmaagd des Heren, mij geschiede naar uw woord", zei Maria En de engel ging weg. „We moeten naar Bethlehem", zei Jozef, „dat wil de keizer". Nu. vertrokken ze al de volgende dag. Maria mocht op de ezel zitten natuur lijk, want ze is een vrouw. Jozef ging maar lopen. Hij kon wel tegen het hete zand aan zijn voeten. Het werd avond. Maria zat te bibberen. „Heb je het koud?", vroeg Jozef. „Ach, het gaat wel". Ze bleven maar lopen tot ze bij een herberg kwamen, maar daar was geen plaats. Ze liepen nu verder tot ze een lege stal zagen en toen werd Jezus geboren. Aardnootjes zijn al van nature zo gevormd, dat ze met een weinig fan tasie makkelijk in leuke dieren ver anderd kunnen worden. Voor dit ge knutsel heb je behalve pijpreinigers van verschillende kleur nog lijm, verf en een fijne breinaald nodig. Als je de nootjes in elkaar gaat voegen, boor je eerst met de breinaald gaatjes door de plaatsen, waar de pijpreinigers er doorheen gestoken zul len worden. Wenselijk is ook nog een weinig lijm in de gaatjes strijken om 't goed samenhouden van nootjes en de draden te bevorderen. De ogen schil der je met verf op de kopjes. Voor de hond en 't beertje moet je vooral daarvoor geschikte nootjes uit kiezen. Als je de oren gaat aanzetten, schuif je een pijprager dwars door 't kopje en bevestig aan weerskanten het oortje aan de Dimt. Zo ook doe je met de benen. De aap maak je uit een enkele noot; hij kan aan zijn lange staart hangen. Voor de kop van de haan gebruik je een klein nootje^ Voor de hals neem je een rode pijprager; deze wordt door een groter nootje ge trokken en dan naar boven gebogen en vervolgens in bochtjes tot een kam gemaakt. Hoe de benen gebogen wor den zie je op'de figuur wel. Hoe de kleine vogel moet worden, wijst figuur vijf heel duidelijk aan. Maar denk niet dat we klaar zijn. Nee, we hebben maar enige dierfigu ren getekend van de vele andere, die er te maken zijn. Als je ooit met vriendjes en vriendinnetjes een leuke, interessante wedstrijd kunt houden, dan is 't wel met 't in elkaar zetten van deze apenootjes-dieren. Dus, allemaal een zak apenootjes gekocht van je spaarcentjes of van je nieuwjaarsextraatje en dan aan de gang voor een spannende wedstrijd. Laat eens zien, wie al een weinig scheppingsvermogen in zich heeft van 'n toekomstig kunstenaar. Maar niet zomaar in 't wilde erop los gewerkt; eerst nadenken en je verbeelding la ten werken. Je begint pas, als je geest iets voor zich ziet. Suooes en een zeer prettige vakantie hiermee! (Wie een erg geestige en goed gelijk heeft, moet die eens aan ons sturen, ja? O.T.) 'n KLEINE VERWISSELOPGAVE De 12 personen in fig. b hebben alle een voorwerp in de hand, dat eigenlijk niet bij hen hoort. Gaan juUie die dingen nu eens samenvoe gen, zoals 't behoort en noteer ze als volgt: 2 bij 6, 5 bij 11 enz., dus zes samenvoegingen. Wie 't goed doet, loot mee naar een prijs. Freddy van Duyn: KERSTFEEST De boom stond al in de kamer. Ik mocht hem optuigen, dat was leuk. Omdat de boom zo hoog was, moesten er ook veel ballen en slingers in. We hadden rode ballen met geel er bij, groene, die zo groen als gras waren. Ook kleine ballen. Ik had een leuk kaarsenhoudertje gemaakt met een gele kaars. Het scheen heel mooi door. We hadden ook een huisje dat rood doorscheen. We deden de lamp uit en dan scheen alles heel mooi door. Ik had ook nog een tekening gemaakt, twee sterren en een boeketje bloemen uitgeknipt en ook nog een klok. Het was aUemaal heel leuk. Ik hoop maar, dat ik nu ook wat krijg. Frans Bredeveld: KERSTVERHAAL Op een dag kwamen er Romeinse soldaten in volle galop aangerend. Ze tetterden op him trompetten. Alle men sen kwamen naar buiten en luisterden wat ze te vertellen hadden. Het begon zo: „Mensen uit Nazareth. Onze Keizer wil weten hoeveel men sen er hier wonen. Daarom moeten jullie naar je geboorteplaats komen en je laten inschrijven. Wie het niet doet, wordt z'n hoofd afgeslagen". ^.Rettete", ze gingen weer weg. „Heb je het gehoord?" zei Jozef tegen Maria, „als je niet naar je ge boorteplaats gaat, wordt je hoofd af- ,Nou dan gaan we maar. Ik zal mijn winkeltje wel sluiten. Maria pak alles in, dan ga ik in die tijd een ezel kopen". Na een poosje kwam Jozef al met de ezel aan. Maria had ook alles in gepakt Ze gingen nu met een hele troep mensen op weg, dan waren ze tenminste veilig onderweg. Het werd avond. „Maria blijf jij maar hier zitten, dan ga ik een kamer zoeken in een hotel, café of een herberg". Maar Jozef vond nergens een kamer. Hij ging terug naar Maria. „Jozef, heb je een kamer?" „Nee liefje, maar ik weet een stal, niet zo ver weg. Laten we daar maar heengaan". Zo gezegd, zo gedaan. 's Morgens was er het kindje Jezus geboren. Maria legde het Kindje in een kribbe en de herders uit de buurt kwamen kijken. Leny van Buuren: HET KERSTFEEST Jozef was een tinimerman. Maria en Jozef gingen op weg naar Bethle hem en dat was ver. „Ik ben zo moe", zei Maria. „Kom nog even doorlopen," zei Jo zef. „We gaan naar een boerenschuur". „Is het nog ver Jozef?" Ja, dat weet ik niet Maria". „Nu kan ik echt niet meer", zuchtte Maria. „Toe nog even. We zijn er zo". Nu kwamen ze bij een boerenschuur. „Eerst ga ik vragen of er nog plaats voor ons is." Jozef ging vragen, maar alles was vol. De man van het boerenschuurtje s een ander schuurtje aan. Ze gin gen er heen en gelukkig was daar niemand. Maria en Jozef gingen er binnen. Ze gingen slapen zo moe waren ze. Toen werd in die nacht het Kindje geboren. Het was een paar weken later. Toen kwamen de driekoningen het Kindje Jezus aanbidden. Frank Witte, Leiden HOE IK BOODSCHAPPEN DEED „Frank, ga eens naar de slager en de kruidenier", zei moeder op een dag tegen me, „en neem dan meteen deze brieven mee." Ik pakte een grote tas, trok mijn jas aan en ging naar buiten. Ik hoorde een brommend geluid, keek om en zag dat het 't karretje van de groenteboer was. Er liepen een paar mensen voor me uit. Eén beelde aan op no. 5 bij Dr. Kortman; ik liep voorbij de pas torie en kwam op de Zeemanlaan. Ik zag aan de overkant onze groenteboer rijden met zijn paard en wagen. Ik kwam ook Alfons mijn vriendje tegen. Hij had een pakje in zijn hand. Dat was voor zijn broertje, die jarig was. Ik liep verder en kwam bij de sla ger. Ik werd dadelijk geholpen en kreeg ook een stukje worst, dat at ik op. Door een poortje ging ik naar de kruidenier. Hier moest ik even wach ten, want er was een klant vóór mij. Ik deed de boodschappen weer in de tas en liep naar huis. „Heb je de brieven nog gepost?", vroeg mama. Wat schrok ik. „Helemaal vergeten". Onder in de tas lagen ze nog. Ik pakte ze en rende naar de brievenbus. Toen ik terugkwam gingen we eten. We wensen alle kinderen en hun ouders een Zalig Nieuwjaar en we bedanken alle kinderen die ons een een mooie kaart stuurden. We1 den ken nu speciaal aan de kaart met alle namen van de leerlingen van de derde klas van de Antonius en hun juffrouw. Dag allemaal. TANTE JO en OOM TOON BIJ VUURWERK, EEN DRANKJE EN EEN OLIEBOL 1966 IN VOGELVLUCHT MOCHT JE op deze Oudejaarsdag nog even tijd hebben; loop dan mét ons nog even het jaar 1966 door! Er is, zoals je zult lezen, op het gebied van amusement héél wat werk verzet. En - dat is ook al prettig - er is op velerlei terrein succes geboekt. Een reden, om aan te> nemen, dat ook het nieuwe jaar voor Leiden en om streken heel wat in petto kan hebben. De redactie van OOK VOOR JOU wenst allen, die zich op enigerlei wijze bezig houden met de presentatie van amusement voor jullie, jongeren, héél veel succes, en de lezers alle goeds, in 1967. beat-rhythm and blues - beat-rhythm and blues - beat- rhythm and blues - beat-rhythm and blues - beat-ihyth RJIanager Aad van Delft van de Zoeterwouds-Leidse beatgroep THE SHOES zal vanavond élle reden hebben, om met een tevreden gezicht terug te zien op de laatste twaalf maanden. Vlak voor het scheiden van de jaarmarkt immers drong „zijn" groep, mét de formi dabele zanger Theo van Es, door tot de Nederlandse top 20. Vorige week zaterdag heb je het voor de eerste maal kunnen beluisteren; „Standing and staring* gtaat dertiende van de maand december. Een primeur voor Leiden en omgeving! ENKELE VAN DE ACHTDUIZEND Volgens de Nederlandse Toonkun- stenaarsbond beschikt Nederland over minstens achtduizend beatbands - ja, er zijn er wellicht wel veertigduizend, zo werd onlangs geopperd. Dat laten we dan maar in het midden, maar ze ker is, dat Leiden en omgeving er al leen al in 1966 een kleine honderd telde. Een greep hieruit: The Flying Birds uit de Veenstreek, die mét orgelplaat makende Co van Berkel en mét zanger Tony Light („Christientje") begonnen met de op bouw van een groot repertoire; de door achttienjarige Henk Ver hoogt gecoachte beatgroep Nou die tijdens het Brasemconcours in Roelof- arendsveen als eerste uit de land Talenten Test het best doorston- de Hier, die inmiddels al weer All or Nothing als naam kregen en nu sedertdien gecoached worden door een broer van Zoeterwoudse Peter de Groot; The Gamblers, die nog immer teken den voor de begeleiding van zangeres Margie Ball, die op haar beurt weer succes boekte in Knokke en als resul taat hiervan weer het verzoek kreeg om te komen optreden op het liedjes festival van San Remo. i Leidse boetiek; UITSPRAAK De OOK VOOR JOU-redactie teken de in 1966 ook enkele veelzeggende uitspraken op van in Leiden en geving bekend staande personen op muziekgebied. Zes-en-twintig-jarige Karei Bleek veld, manager van The Namby Pam. by's: „Man, in Leiden kunnen ze toch niet concurreren tegen de groepen uit Den Haag. Noem ze maar op; The Golden Earrings, The Motions, Q 65, The Haigs, Hu and The Hill tops." Kapelaan P. J. M. Lansbergen de St. Willibrordparoohle in Oeg geest, naar aanleiding van de daar uitgevoerde jongerenmis „Jeugd ringt God lof": „De jeugd is bltf, wanneer zy het geloof op haar eigen mender kan uiten". Musicus John Boelee (58)1 „Onze mu ziek (piano en cacordeon) is blij vend" dit in tegenstelling tot beat en rhythm and blues. Manager J. J. Nederlof (58) van dé Leidse Key Stones: „Beat hoort by het atoomtijdperk". Fellows-coach A. Steenbergent „Jon ge managers? Fout Hans Blomsma, producer van een grammofoonplatenmaatschappij, over talentenjachten: „Hoe staat het met de muzikaliteit? Is het commercieel bezien verkoopbaar? Demonstreert men een eigen stijl en sound? Daar kijken we naar als jurylid!" The Fellows, die meer bekendheid genoten in Duitsland dan In Lelden- Noord en medewrking verleenden aan een filmpje, dat werd uitgebracht in .^Rusland; The Demons, die zich een plaatsje de Moenpiepers, die het over een in de platenwereld veroverden met andere boeg gooiden en in samenwer- „Big bamboo" en „Anymore"; king met de club „La Travure" onder Ronnie and hl» Colin, die winnaar meer modeshowtjes opluisterden werden van een door een talenten bureau Laretto georganiseerde beat- concours; The Resounds, die vaak repeteerden om zo spoedig mogelijk heel wat in de beatmelk te brokkelen; The Barbarossa Group, die naar Italië vertrokken; The Star Lights, die (kortgeknipt!) met de eerste prijs van het Elmior- concours gingen strijken; The Archers, die op hun beurt ook eens meededen aan een van de vele in ons lezersgebied gehouden talenten- THE STAR LIGHTS jachten en er, in Oegstgeest, de Hol- Elmior-winnaar ALLERHANDE - ALLERHANDE - ALLERHANDE - ALLERHANDE - ALLERHANDE - ALLERHANDE - GRABBELTON De in Leiden geboren en in Geleen café drijvende Zangeres zonder Naam bleek weer bij heel wat lieden aan te slaan met haar levensliedjes; „Jon gens van achttien jaar" kwam een aardig eindje in de Nederlandse top veertig. Voor de op 6 januari via t.v. uit te zenden regionale finale (Zuid-Hol land en Zeeland) van AVRO's Dans- test plaatste zich slechts één paar van de „Leidse" dansscholen, die inschre- Een heel ander chapiter: Ook de jeugd uit onze lezerskring liet zich de modewetten voorschrijven door Londens Carnaby Street en gevolg hiervan was weer een ren op de boe tieks, die ook hier als paddestoelen uit de grond kwamen. Van zich spreken deed óók weer de plaatselijke afdeling van AVRO's ra dio-jeugdomroep „Minjon", die goed vertegenwoordigd was op de jeugd- dag met Pasen en aan het eind van dit jaar werd uitgeroepen tot de vijf de van Nederland. WERELDKAMPIOEN Leidens vijf-en-twintig-jarige taxichauffeur HENNY LANGE VELD beleefde hét jaar van zijn leven: hij werd in Versailles we reldkampioen accordeon. Als ge volg hiervan kreeg hij verschei dene aanbiedingen en Leiden de vererende uitnodiging, om in '67 het wereldkampioenschap accor- deonspel („Is niet alleen voor bruiloften en partijen", zegt de huidige titelhouder) te organi- Voor de nationale kampioen DRIEKSKE DAAMS, ook al uit Leiden, uiteraard dé gelegenheid, om dan te tonen, wat hij in zijn (accordeon)mars heeft! BALLET Dansen kon men In 1966 wel in eigen dorp of stad. Beat- en r b-groepen van bekende klank bezochten onze streek en het gebeurde dan ook nog wel eens, dat beat-meisjes héél sexy, gekleed in broekpakken of in mini rokjes, het festijn opluisterden. The Impulse uit Noordwyk had in elk geval heel veel succes: in de hele streek en tijdens een t.v.-optreden. Alleen in Valkenburg schijnen de meisjes Van Dyk c.s. niet meer zo welkom te zijn. Heel hartelijk verwelkomd in Lei den werd wèl Marjolein Briërs jazz- ballet CONCOURSEN In Amsterdam won de familie KORTEKAAS uit Noordwtjk de Sound of Music-wedstrijd, ver diende daarbij een reisje naar Salzburg, een platencontract en diverse t.v.-optredens. In Leiden en in Roelofarends- veen trokken de Beverwijkse VENDELLY'S aan het langste einde van de talentenjachten, af deling vocale ensembles. HENNY JANSEN, een Leidse Cliff Richard-fan, plaatste zich in Leiden, óók op het Elmlor- concours, nummer een bij de so- THE BENTLEY SISTERS, de zusjes Oorthuyse, uit De Zilk, gaven het nakijken aan de mede dingers naar de hoofdprijs in 'n concours te Leidsehendam en brachten dit jaar ook nog in de bollenstreek als hit genoemde „Johnny, Johnny" op de plaat uit. Leidse zangeres DANTELLA pre senteerde een songfestival in clubhuis „De Zevensprong", maar bracht tegelijkertijd toch ook weer wat platen uit: de titel song uit de Nederlandse speel film „10.32" en „Mijn droom land". Ziedaar dus een overzichtje, in vo gelvlucht weergegeven, van 't afge lopen jaar. We willen alleen maar zeggen: het had veel slechter kun nen zijn!

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4