AJAXYLOOT GESCHOKT JUDOGRIEP ROEIBAD DE LAATSTE Al hebben ze de Zilvervot niet gewonnen, de supportersvloot die Ajax vergezelde op zijn reizen naar Istanboel en Liverpool bft zijn favorieten in ieder geval op alle mogelijke manieren bijstand verleend. Toeters, bellen, ratels, viigen en hoeden van typisch Amsterdamse makelij waren enkele van de attributen waarmee Ajax op z#n weg naar de kwartfinalean de strijd om de Europa Cup werd aangemoedigd. En niet ten onrechte De sportwereld werd in november opgeschrikt door het plotselinge overlijden van Lo Brunt, de sympa thieke secretaris-penningmeester van de K.N.V.B. Hoe monter en actief toonde hij zich nog kort voor zijn dood, toen hij met de Oostdultse scheidsrechter Rudi Glöckner de vele perscommentaren doornam In verband het veld zenden van Johan Cruyff in de interland tegen Tsjecho-Slowakije. een ander, dieptepunt In deze novembermaand. DAAR is dan weer zo'n jaar voorbij- geflitst. Bij het wat aarzelend over stappen naar een splinternieuwe januari 1967 rijst onwillekeurig de vraag 1 of er aan het fysieke prestatievermogen van de mens dan nooit een grens is. Elk Jaar opnieuw denkt men: het kan niet meer hoger, niet meer sneller, niet meer verder. En telkens komt de atJeet weer met verrassingen, met nieuwe schier voor onmogelijk gehouden records op het platform van de wereld- sport Terug bijvoorbeeld naar 23 Januari 1966 toen In Deventer Ard Schenk Europees kampioen en Cees Verkerk tweede werd op de schaats. Een maand later verpulverde dit duo de internationale 6chaatselite bij het wereldtoernooi in Gotenburg, Verkerk nu eerste en Schenk tweede man. Zullen we in de nu op de kalender komende januari een reprise beleven? WIJ geloven het niet zo direct. Nog nimmer is een schaatskampioen een „double" gelukt. Maar Nederland zal wel weer hoog komen aan het schaats- frontj dat staat wel vast. Het heeft geen zin om de reeks topprestaties In zo'n enkel jaar nog eens te herhalen, het zou trouwens onbegonnen werk zijn, want bij de grote verscheidenheid aan sporten ja, de „onderontwikkelde" sportgebieden zijn grotendeels dank zij de financiële steun van de conjunc tuur tot volle ontplooiing gekomen liggen de prestaties dermate wijd uit een, dat een nauwkeurige schifting van wat wel en wat niet onder de prestatie valt alleen nog mogelijk zou kunnen zijn met behulp van een computer. Het ie in feite niet nodig. De sport al: heel heeft het voorbije jaar weer ge toond tot een intens machtige en mee slepende factor in structuur te zij moment is er iets geweest, dat de aan- dapht van de mensen heeft wéggetrok ken van de rumoerige punten, in het grote politieke wereldvlak. Men heeft zich druk gemaakt over' voetbal (AjaxLiverpool v.v.), over volleybal (herenteam Westeuropees kampioen), over de honderdste derby der lage landen (Oranje won met 31), over wielrennen (Felice Gimondi wint ParijsRoubaix en ParijsBrussel), over de ze9de zege van Real Madrid In de finale Europa Cup, over de triomf van Jan Janssen in de monsterrace BordeauxParijs, over het wereld kampioenschap schaken dat bij de Rus Tigran Petrosjan bleef door met 121/2111/2 te winnen van Boris Spasski, over Wimbledon ditmaal domein voor de Spaanse tennisster Manuel Santana, over de wonderlijke zege van de Fransman Aimar In de Tour de France met Jan Janssen als tweede, over de tennissuccessen van Tom Okker, over het nationale weg- kampioenschap wielrennen voor Ger- ben Karstens, winnaar ook van het criterium der Azen in Parijs, over de Europese zwemstrijd In Utrecht, het wereldkampioenschap op de weg voor Eef Dolman, de mislukte attaques op de bokssuperioriteit van Casslus Clay, de stunt van accu-Industrieel Kurt Vyth, een geslaagde wielerzesdaagse, de nederlaag van hét nationale voet balteam tegen Tsjecho-Slowakije, waar- by voor de eerste maal in de historie een drager van het oranjeshirt, de jonge talentvolle Johan Cruyff, uit het veld werd gestuurd. Er was nog veel en veel meer; ook gebeurtenissen zoals het droevige overlijden van de maohtige seoretaris-pennlngmeester van de K.N.V.B., de heer Lo Brunt, op 13 november. Met weemoed hebben wij afscheid genomen van de prachtige Willem Ruska 25 Jaar, 1.90 meter lang en 110 kilo hoopt nog eens de opvolger te worden van Anton Geesink. Begin mei maakte hij alvast een aardig fcgin door de Europese judotitel zwaargewicht te grijpen. De studenten zijn weer velen, de vreugde is weer groot. De varsity Is gewonnen door Nereus uit Amsterdam en vanzelfsprekend moet die overwinning op traditionele studentikoze wijze worden gevierd. Daartoe klede men zich ijlings uit een enkele - onverbeterlijke roeidwaas houdt het pak zelfs aan en men neme een ferme duik In de Amstel. Na over de winnaars de lof der natheid te hebben uitgegoten, druipé men vervolgens weer af naar de 6ooe want met zo'n overwinning kan men natuurlijk niet op een droogje blijven staan. .komt de tijd, maar Jouw Daar ga je dan. Quicksilver Daar ga Je dan. ouwe trouwe merrie. Daar ga je dan. bezig aan ;e laatste race. bezig aan je allerlaatste ronde. Je hebt een schitterende staat van dienst achter je welgevormde draversrug. je vierde Jouw afscheid op 30 oktober met een laatste grandioze overwinning op Duindigt In de Revanche der Gróte-Prijswinnaars. Ja, Quicksilver S, naam zal tot in lengte van vele jaren in gulden letters blijven opgetekend In de analen van de Nederlandse paardesport draver Quicksilver S na een schitte rende staat van dienst, In cnze handen hebben wij geklapt voor de eerste zege van het nationale hockeyteam op India. Wij zouden kunnen doorgaan, de sport Is In de voorbije naoorlogse kwarteeuw zo gevarieerd geworden, zo veelzijdig en Intens beoefend, dat een serieuze opsomming van feiten, resul taten en records het aspect zou krijgen van een droge reeks boekhoudstaten. Dat heeft noch zin noch nut bij een afscheid dat verre van weemoedig Is. Immers het afgelopen 6portjaar heeft weer eens ondubbelzinnig de nadruk gelegd op het belang, de grootheid en de aantrekkelijkheid van het sport gebeuren. „Brood en Spelen" was de aloude losse Romeinse kreet. Er zijn er die dat etiket ook willen geven aan de moderne sport en dat is gedeeltelijk ook 20. Maar er blijft een enorm ver schil; wat bij de Romeinen alleen als een aangenaam vermaak gold (jeder z'n smaak!) van de massa, is voor de moderne mens noodzaak geworden in deze Jachtende zenuWaanvretende wereld. Bij alle fenomenale prestaties door topatleten (de gangmakers dus voor een sport), bij alle dure wereld records, is het goed daarvan doordron gen te zijrU „Wij worden In 1966 wereldkampioen**. Alf Ramsey had het zijn spelers reeds twee Jaar geleden ingehamerd. De Engelse coach kreeg gelijkt aanvoerder Bobby Moore ging 28 juli met de beker de hoogte in.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 17