SteÊcicbeGoiiAatit Linkervleugel KVP dreigt uit te treden VERONTRUSTE WERKNEMERS VAN PLAN OM EIGEN POLITIEKE PARTIJ TE STICHTEN Afscheidsmars van Mao s volgelingen Chinese lastechnici na toestemming in ijltempo via Schiphol het land uit JAMIN PATER ADOLF WAS Bormann NIET Hedenavond definitieve beslissing Aanwezigheid hier niet meer nodig Jongejans voor oudjaar niet terug NIEUWJAARSBAL Op ondergekoeld Schiphol Met Toepolev naar Moskou Ik weet nog van niets PAPENGRACHT 32 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93p. maand ƒ3,97; p. kwart. 11,90; franco per post ƒ12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) VRIJDAG 30 DECEMBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond. OPKLARINGEN Vooral aanvankelijk flinke opklaringen, later van het zuiden uit mogelijk opkomende bewol king. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige wind uit westelijke richtingen. Koudere nacht met in het binnenland tempe raturen om het vriespunt. Dezelfde middagtem- peraturen als vandaag of ieta lagere. 58e jaargang, no. 17.025 (Van verslaggevers) DEN HAAG Vanavond wordt definitief beslist over oprichting van een I algemene werknemerspartij. Groepen uit (voornamelijk) NKV-gelederen, die sinds de nacht van Schmelzer zich verontrust tonen over het beleid van i de KVP met betrekking tot-de sociaal-economische politiek, hebben het initiatief genomen tot de vorming van een partij van werknemers. Deze groepen, die verspreid over het gehele land voorkomen, hebben contact I gezocht met de onlangs in Zeeland opgerichte (landelijk bedoelde) werk- nemerspartij. De „verontrusten" hebben deze maand in Baarn een geheime vergadering ge houden, waarin in principe werd besloten tot de vorming van een landelijke werk nemerspartij. die echter nog niet aan de komende verkiezingen zou deelnemen. Over de naam van de op te richten partij zijn ook nog geen besluiten genomen „Öf er een K. dan wel een C. voor komt te staan, is nog niet zeker", aldus een der initiatiefnemers. Men wilde de zaak goed voorbereiden «n daarom niet hals over kop meedoen aan het verkiezingsavontuur. Of men op deze voorlopige afspraak terugkomt., zal vanavond worden uitgemaakt, wanneer men met de Initiatiefnemers in Zeeland overleg pleegt. De kans is groot, zo liet men ons weten, dat er toch nog een lan delijke werknemerslijst wordt ingediend. Boals bekend sluit de kandidaatstelling 3 januari om 17 uur. Het registreren van nieuwe partijen is thans al niet meer mogelijk. In de geheime bijeenkomst te Baam hebben, naar men ons meedeelde, ook af gevaardigden van de noodraad getracht tot aansluiting te komen, evenals een groepering van onduidelijke figuren uit de hoofdstad. Hiermee willen de NKV'ers echter niet in zee gaan. Zij willen een partij vormen op zuivere werknemers- basis. Komt het tot. kandidaatstelling, dan verwachten de initiatiefnemers de zeer grote respons van de zijde der werk- Eowel van KVP-z(jde als van de PvdA verwacht men stemmen. De schat tingen van de initiatiefnemers lopen uit een van 4 tot 10 pet. van het totaal aan tal stemmen. Op 21 januari willen zij in Tilburg een bijeenkomst beleggen. Wan neer het niet tot deelname aan de ver. kieringen komt, wordt dat een besloten vergadering. Treedt men wel officieel naar voren, dan wordt de bijeenkomst te Tilburg een openlijke presentatie van de nieuwe partij, zoals men ons meedeelde. Commentaar van NKV-voorzitter I. Mertenst „IK wist nog niets van die plannen, maar u leent mijn standpunt» ik vtnd dit geen oplossing. Wie niet tevre den te moet actief deelnemen «an de politiek, maar niet weglopen en afzon- (ADVERTENTIE) derlijk beginnen. Dat levert alleen maar een nieuwe splintergroepering op en is ook niet verstandig, want men stoot op die manier sociaal meevoelen den. die echter geen werknemers zijn, af. De KVP reageert bij monde van haar woordvoerder als volgt: Het staat in ons land natuurlijk aan ledereen vrij een werknemerspartij op te richten. Men zal alleen niet in slagen om aldus de werknemersbelangen te dienen. Waarom niet? Het is ondenkbaar dat een kleine groepering, die niet een algemeen belang. een beperkt groepsbelang wil be hartigen, een wezenlijke bijdrage kan leveren aan de oplossing van de grote vraagstukken, die thans in ons land en daarbuiten, de aandacht vragen. Een der gelijke kleine groepering het verleden heeft daarvan ook In het katholieke kamp vele voorbeelden gekend is in de praktische politiek vrijwel machteloos Idee beloond Twee werknemers an de organisch chem. industrie OCI an Noury en van 'der Lande N.V. te Deventer hebben een der grootste idee- enbusbeloningen, die ooit in Neder land zijn uitgereikt, een loonbelas- tingvrij bedrag van 7.500 gulden, geïncasserd voor hun waardevol idee. •en belangrijke verbetering van het fabricageproces van een der produkten mogelijk maakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG—SCHIPHOL,- Het conflict is ten einde: de acht Chinese lastechnici, die vijf maan den lang het middelpunt vormden van een diplomatiek geschil tussen China en Nederland, hebben ons land met toestemming van de autoriteiten verlaten.- Vanmorgen om kwart voor elf verlieten zij met wagens hun schuilplaats, de legatie van de Chinese volksrepubliek aan de Adriaan Goekooplaan, vooraf gegaan door een wagen van de rijkspolitie, op weg naar Schiphol. •Daar stapten zij vanmiddag om tien voor één in een toestel van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot voor een rechtstreekse vlucht naar China. Aan de andere kant is intussen van de regering van de Chinese volksrepu bliek de verzekering verkregen, dat aan de gegijzelde Nederlandse zaakgelas tigde. de heer Jongejans. onmiddellijk een uitreisvisum zal worden verleend. Gezien de reismogelijkheden vanuit China staat nu echter al vast, dat de heer Jongejans de jaarwisseling morgen, avond niet in de huiselijke kring in Bilthoven zaf kunnen vieren. Het vertrek van de Chinezen volgde vrijwel onmiddellijk nadat de officier van justitie bij de Haagse arrondisse mentsrechtbank, mr, A. W. Rosingh, de bitterkoekjes 250 gram van 85 cent voor 69 cent niet duur wel heerlijk (ADVERTENTIE) Verkoop nieuwe auto's loopt terug Volgens de gegevens van de RAI zijn er dit jaar minder nieuwe auto's verkocht dan ln het voorgaande jaar. Dit houdt in, dat de automobilist gemidideld langer met zijn auto gaat doen. Dit is echter alleen maar mogelijk, indien deze auto zowel mechanisch als constructief in goede staat is. Wat dit laatste betreft, dit is mogelijk door Uw auto tegen roest te be schermen door hem te laten behandelen bij Zweeds ML-station Perquin. speciaal- bedrijf voor anti-roestbehandeling van automobielen. Tel. 21345. (ADVERTENTIE) RUP1VETERIXG m ZONDAG 1 JANUARI a s. groot in café „Rustoord" Aanvang 8 uur. Gezellige muziek van .NONESUCH- B Een verslaggever xcordt teruggewezen. minister van Justitie vanmorgen had j laten weten, dat de gisteren aan de j Chinese lastechnici gestelde vragen en de daarop verkregen antwoorden de aan. wezigheid van die lastechnici in ons land verder niet noodzakelijk maakte voor het onderzoek naar de dood van één hunner. Buitenlandse Zaken verwittigde hierop terstond de Chinese zaakgelas tigde en drong er daarbij op aan, dat de lastechnici het land ten spoedigste zou den verlaten. De eerste tekenen die erop wezen dat het vertrek aanstaande was, was het verwijderen door de Haagse politie van de dranghekken die op straat stonden voor het gebouw van de Chinese legatie. Even later werden de hekken van de legatie geopend en reden drie wagens voor, waarin de lastechnici stapten, na uitbundig afscheid te hebben genomen van het legatiepersoneel. De lastechnici. de bekende Chinese pet op het hoofd, hadden slechts weinig handbagage bij Onmiddellijk na het vertrek, dat werd gadegeslagen door vele tientallen bin nen. en buitenlandse journalisten er was slechts weinig publieke belangstel ling werd de extra-bewaking van de legatie opgeheven. De Haagse politie handhaaft voorlopig evenwel een dag en nachtbewaking door twee agenten. De Haagse politie toonde zich bijzon der verheugd dat de bewaking nu kan worden opgeheven. Daarvoor waren dagelijks vijftien man en twee adjudan ten nodig, hetgeen een extra-last op het korps legde. Met het oog hierop zo Haagse politie, indien hel conflict 2 januari niet was opgelost, versterking hebben gekregen van twaalf politie agenten uit Noord wijk. Mevr. Jongejans (Vun een onzer verslaggevers) SCHIPHOL -- Op eeu ondergekoeld Schiphol is vanmiddag het lang verbeide Haags ontzet der acht Chinese lastechnici met sterk gedempte vreugde gevierd. In een uitgekiende entourage van bliksem, en foto-flitslicht, martiale en boven alles en iedereen uittorende marechaussees en kleine watervlugge in stemmige Mao- pakken gestoken legatieemployés, arri veerden zü om kwart voor twaalf op de liehthaven. waar honderd nieuwsgierigen Een fotograaf wordt door oen politiefunctionaris tegengehouden* (Van een onzer vet slaggevers) BILTHOVEN. Mevr. G. J. Jonge jans uit Bilthoven, de echtgenote van de in Peking gegijzelde Nederlandse zaakgelastigde, weet nog niets van de vrijlating en terugkeer naar Nederland van haar man. „Ik weet nog helemaal niets'', vertelde zij ons, „noch van het ministerie van Buitenlandse Zaken, noch j van mijn man heb lk iets vernomen". j „Tien dagen geleden heb ik zijn laat- ste brief ontvangen, daarin zinspeelde hij zelfs niet op een vrijlating. Alles I wat ik weet, weet u ook. Ik haal alles uit de kranten en van de radio" Op 21 juli werd zaakgelastigde G. J. Jongejans persona non grata in com munistisch China, maar tegelijk werd het hem verboden zijn standplaats Pe- king t« verlaten. Dit kon pas gebeuren j als de acht Chinese lastechnici zouden j worden vrijgelaten. Een oude Vietnamese vrouw kijkt nog even naar haar dorp voor zij met andere dorpsbewoners in een helikopter staptHaar dorp ligt midden in het gevechtsgebied en de bewoners gaan naar veiliger oorden. al geruime tijd klaar stonden om acht te slaan op de legendarische schimmen Precies een uur tevoren waren zij Voor goed vertrokken uit de bakstenen burcht aan de Haagse Adriaan Goekooplaan. waar zij bijna zes maanden als gekooiden van de Nederlandse regering hebben ge leefd. De motorrijders van de rijkspolitie, die de kleine stoet escorteerden, hielden een tempo aan. dat de meerijdende fil mers en fotografen ruimschoots in staat stelde onderweg close-up van de zwijgende lastechnici te maken. In de vertrekhal buitenland werd het inboeken der reizigers bliksemsnel ge regeld. Een lorry met een tiental kof fers vol Chinese tekens - aan elke kof fer hingen twee kinderslotjes ging ongezien langs de douane. De tickets werden door een van de vijf begeleiders met een superbe glimlach overhandigd aan een hevig blozende grond-stewardess, i Twee minuten later bevonden de acht J zich aan de veilige zijde van de groene douanemuur. Daar werden ze onmiddei- i lijk de V.I.P.-wachtkamer voor zeer I i belangrijke passagiers binnengeduwd. 1 Opnieuw, nu voor de laatste maal, wa- I ren zij gevangenen op Nederlands grond- gebied. Het luilekkerland der belasting- j vrije winkels, voor hen onder handbereik, j bleef zodoende toch hermetisch gesloten, j De consumpties werden hen gratis aan- 1 gereikt in hun luxe-cel. Tulpen Om tien voor half één week de door j twee Schipholbewakers gebarricadeerde I deur even om twee legatieleden met unnen vol tulpen door te laten. Deze bloemrijke attentie hadden ze even te- voren op de luchthaven gekocht. Om precies tien voor één begonnen de acht i aan hun korte afscheidsmars over de 1 bodem van de Haarlemmermeer. Vooraf- I gegaan door adjudant L. Bosch van de koninklijke marechaussee - het gemis van adjudant Veldman kwam bij de wachtenden harder aan dan de klappen, die hij zelf ooit in zijn loopbaan heeft gegeven gingen ze in ganzenpas via uitgang 27 naar een speciale bus, die hen naar de Toepolev T.U. 104-A bracht. Als alles goed gaat en dat mag wel eens een keer na zes maanden zullen zij om zes uur in Moskou aankomen. Tegen die tijd zal ook Wim Kan zijn oudejaarsoonférence wel hebben bijge- RECIFE, Brazilië (UPI) De politie van Recife in Brazilië heeft bekendgemaakt dat ze een als priester geklede man heeft aange houden die een sprekende gelijke nis vertoont met do vermiste, in Neurenberg ter dood veroordeelde, naaste medewerker van Adolf Hit ler, Martin Bormann. De man heeft zich voorgesteld als „gewe zen SS-officier Detlev Somera- burg". Het was de derde valse naam die h(J opgaf sinds hij don derdag In een college van de pa ter salesianen in Recife werd ge arresteerd. De directeur van het college, pater Francisco Colares, deelde de politie mee dat zich bij het aan het college grenzende klooster een priester had vervoegd die de naam Adolf Rohl droeg. Dat was dins dag. De politie verklaarde van morgen dat de echte Adolf Rohl momenteel in Rhodesië verblijft. Aan de salecianen had „Rohl" ge vraagd om enige tijd onderdak. Hij was een „Boliviaanse missionaris, stervend aan kanker". Toen de man voortdurend braakte, ontbo den de paters een dokter. Die vond ln „Rohls" arm naaldeprikken en zei tot pater Colares dat sprake was van een verslaafde die zich zelf verscheidene soorten verdo vende middelen had toegediend. Omdat de man veel over het ge loof te vertellen wist en namen noemde van paters salesianen die hij kende, mocht h(j blijven. Maar toen hy geen aanstalte maakte om de dagelijkse mis op te dragen, en zijn eetlust op alles behalve op maagkanker wees, gingen de pa tera verdenkingen koesteren. Pa ter Colarea begon te vermoeden dat hy met Martin Bormann te doen had, en hij waarschuwde de politie. De man werd aangehou- Frai ppant het poli politiebureau werden de trekken van de man vergeleken met die van Bormann op een oude foto. De geiykenis werd frappant gevonden. Aan Interpol is om een dossier over Bormann gevraagd, zodat de Braziliaanse politie de zaak kan bestuderen. Op het poli tiebureau noemde de man zich „Rohl Sonnenburg". Hy zei geen Portugees te spreken, waardoor het gesprek werd belemmerd. „Sonnenburg" werd boos toen men hem wilde fotograferen. Het Duitse consulaat in Recife zei over archieven te beschikken waarin de naam Rohl Sonnenburg voorkwam. Het betrof Da echte Bormann, zoals de naaste medcwei'ker van Adolf Hitler cv op het toppunt van zijn macht uitzag. tien jaar geleden is overleden. Het consulaat bevestigde dat het do cument dat „Rohl Sonnenburg" bij zich had, was vervalst, en dat de foto was veranderd. Maar soldaat Tegenover journalisten verklaarde de man dat hij niet Bormann was, „maar slechts een soldaat". Ik heb geen werk in coneentratiekanipen verricht, zei hy. „maar gevochten als eerste luitenant bij de inval In Krankryk. Mijn enige vergrijp Is dat ik de ophanging heb gelast van twee Franse soldaten die twee kinderen hadden aangerand". De man zei 43 jaar en medicus te styn. Nadat liy uitvoerig was verhoord noemde h(J zich Detlev Sotnem- burg, een „ond-SS-offlclen, Als zyn geboorteplaats in Duits land noemde de man „Deutzs Kro ne". Hij was priester sowel als arts, zei hij. Twee Jaar geleden was hij naar Brazilië gegaan van uit Bolivia, waar hy had moeten vluchten omdat hy ln een tyd- schrift was afgebeeld ala de con- c entratiekamparts Josef Mengele. Na de tweede wereldoorlog zei de man in Brazilië plastische chirur gie op zijn gezicht te hebben laten verrichten. Hij had een artsen praktijk gehad in de staat Parana, maar deze opgegeven omdat hy verslaafd was geraakt aan verdo vende middelen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1