ook VOOR JOU EEN JAAR KLAS MET IN VIJFDE PIET HEIN ONS KNUTSELHOEKJE KERSTACTIVITEITEN in „De Zevensprong" ZATERDAG 24 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 itholif, Jr.) 't Is nu een week voor Kerstmis. De proefwerkweek is voorbij, de cijfers staan al achter de namen van de jon gens op de cijferlijst, 't Is niet alle- jpï?l maal even best. Ook de cijfers niet van Piet en Hein. In de gezellige, lichte, warme ka mer zit moeder te naaien aan een rood fluwelen jurkje voor Annamieke. Ze wordt tweede kerstdag 6 jaar en moet ze er echt „jarig" uitzien. Moeder plooit een kanten kraagje langs de hals. „Zeg papa, vind je het niet beel dig?" houdt moeder het jurkje in 145 de hoogte. Met gefronste wenkbrauwen kijkt uur 1\ vacler v- d- Helm even op, hij is bezig 15 tL met raPBorten en om precies te r" /a|: zijn met de rapporten van zijn z< uurPiet en Hein. Nog wat afwezig zegt I jg papa: „ja, heel lief', maar intussen staart hij weer op de cijfers. Moeder uur ziet de moeilijkheden en haast zich jg een lekkere kop koffie in te schenken. ,j v „Moeilijkheden met de jongens, pa- uur Pa-"» v1"33?* ze belangstellend, „Ach 't is ja en nee. 't Is eigenaar- dig zoals onze tweeling van elkaar uu verschillen. Neem nu Hein, altijd even een beste leerling, maar roef-roef les af, maar slordig en daardoor onoplettendheden". „Zou dat op den duur niet beter worden?" „Ik vrees van niet. Straks in de zesde klas veel meer huiswerk en zal het dan op de H.B.S., gaan?" „Is het rapport .onvoldoende?" wou •moeder nog weten. „Nee hoor, dat niet, maar 't kon allebei veel beter zijn". Vader ging weer verder, moeder naaide het jurkje af en Liesbet kwam naar beneden voor koffie met een dik stuk spekulaas. „O, mam wat schattig! Wat zal An namieke er lief uitzien! Mag ze het met Kerstmis al aan?" Moeder lachte maar wat. Toch ze trots op haar naaikunst, nu "het jurkje zo goed was uitgevallen. Toen de jongens de volgende dag uit school kwamen lag er een groot pakket in de tuin. 't Was de kerst boom, keurig ingepakt nog. „Moeder heeft oom Ton, weer die boom gestuurd?" Oom Ton had een boerderij in Limburg en ook een stuk I land, begroeid met dennebomen. Toen ze van de zomer op vakantie waren op de boerderij, hadden ze al een I mooie kerstboom uitgezocht. I „Vader zal hem straks uitpakken, •en paar plankjes tegen spijkeren, dan komt hij morgen in de kamer". „Hoi! hoi! hoi!" juichten de jon gens. „Fijn gauw Kerstmis". Voor moeder en Ger waren het drukke dagen, die dagen vlak voor t Kerstmis. Het huis fijn in orde, kren tenbrood bakken, taarten maken en konijn braden. Geen wonder dat ze - het optuigen van de boom aan vader en de kinderen overliet, iesbet zou voor de kamerversiering zorgen, 't Zou dit jaar heel iets anders worden dan vorige jaren. Bij het aanleggen van de centrale verwarming waren de kamers doorgeslagen, de kerstboom zou dus prachtig langs de muur in het midden kunnen staan. Annemie- ke mocht ook al meehelpen. „Zul je de ballen voorzichtig vast pakken meiske, ze zijn zó teer", en terwijl vader het zei, kneep ze een prachtig glanzende zilveren bal in stukjes. Natuurlijk tranen geen ge brek. „We hebben nog dozen vol," troostte Piet, „wat geeft die ene bol nau". Tegen etenstijd stond de boom kant en klaar. „Nu nog even de elektrische kaarsjes proberen", terwijl Liesbet de tafel dekt. Een paar kaarsjes vielen uit, maar de deskundige handen van vader maakten ook dat weer in orde. „O, o! wat mooi!" riepen ze. Ze waren er gewoon stil van. „Deze kaarsjes zijn heel wat veiliger hè jon gens!" zei vader. „Weten jullie nog hoe we het vorig jaar brand gehad hebben, omdat er 'n brandend kaarsje omviel." Ja, dat wisten de jongens nog heel goed. Ze hadden het brandje nog zelf KERSTPRIJSVRAAG Bas houdt erg veel van zwemmen. Als z'n huiswerk 't enigszins toelaat, gaat hij naar 't zwembad. Zoals ook vandaag. „Zeg Bas, zou je vandaag wel gaan zwemmen? De wind is zo guur," zegt moeder, als ze ziet dat Bas z'n zwem spullen bij elkaar pakt. „Geef ik niks om," zegt hij. „Dan maar niet te lang weg blij ven. Ik heb vandaag een verrassing. Ik ga straks pannekoeken bakken". „Hoi! hoi! pannekoeken!" roept Bas, terwijl hij z'n fiets uit 't schuurtje haalt. 't Water viel niet tegen, maar na een half uurtje kleedt hij zich aan en rent naar huis. „Hoi! pannekoeken!" zingt het door zijn hoofd. Thuisgekomen gooit hij zijn fiets tegen het tuinhek en begint al te snuffelen naar de baklucht van de pannekoeken. Jammer, hij ruikt nog niets. Maar nog groter is zijn teleur stelling als hij in de keuken moeder niet bezig ziet met bakken. Wat zou er gebeurd kunnen zijn? Dit verhaaltje moeten jullie nu eens in een paar zinnetjes afmaken. Zo kort mogelijk, 't Moet op een briefkaart (12 cent) kdnnen. Jullie behoeven bo venstaand verhaaltje niet over te schrijven, dus alleen maar de aanvul ling. We hebben een stapeltje boeken en plakboeken klaar liggen om te ver loten. Briefkaarten sturen aan: Tante Jo en Oom Toon, Krantentuin Leidse Courant, Papengracht, Leiden. De kinderen, die in de stad wonen, kunnen de oplossing op een kaartje schrijven en dan zelf in de bus doen van de Leidse Courant. Wie heeft er nog een Kerstverhaaltje? kunnen blussen, maar de angst v gebleven. CORRESPONDENTIE met Kerstmis lekker te smullen van allerlei fijne dingen. Jullie moe ders zijn nu al bezig met- de vraag: „Wat zullen we de Kerstdagen eten? Zal het kip, konijn, haas, kalkoen zijn? En dan die lekkere puddingen! Ja we leven wel in een tyd, waarin we voor ons geld van alles kunnen krijgen. Maar zo is het niet altijd geweest en dan denk ik aan de oorlogsjaren, waar van jullie gelukkig niets weten, maar jullie ouders wel. Nu kreeg ik dezer dagen een dag boek in handen waarin een moeder beschreef, hoe ze, met haar gezin Kerstmis vierde in 1944, het laatste jaar van de oorlog. Zal ik het jullie eens voorlezen? KERSTMIS 1944 't Is een week voor Kerstmis. Ons voorraadje aardappelen is zo klein, dat het met Kerstmis zeker op is. Het wordt moeilijk aan aardappelen te komen. De uitvoer uit Noordholland is verboden. Heel wat mensen hebben daar aardappelen gehaald op karretjes, waarmee ze soms vijf of zes dagen moesten lopen. Ik zit dit te schrij' bij een oliepitje. Ik wordt moe dat flikkerende licht, 't Is haast 9 i We gaan maar neer bed. Elke avond bidden de kinderen, voor het slapen gaan', om eten met Kerstmis. Twee dagen vóór Kerstmis, 't Blijft er treurig uitzien. We hebben nu echt geen aardappelen meer. De slager bracht vandaag 3Va ons vlees voor de drie zondagen en we zijn met zevenen. Papa ging er vanmorgen vroeg op uit en kwam om half drie thuis met een half mud aardappelen op z'n fiets. Hij had twee uur gelopen met een lekke band. Terwijl we nog een en al verbazing waren, bracht de post een brief uit Groningen met bonnen voor 13 kilo aardappelen. Gelijk werd er gebeld en een jongen bracht zo maar 5 kilo aardappelen. Ons jongste doch tertje zei spontaan: „Mam, daar heb ik vanmorgen ook voor gebeden". 't Was een geluksdag, want 's avonds kwam de buurman presenteren om fietslampje op een accu te monteren, zodat we van dat vreselijke pitje af waren. Daags vóór Kerstmis kwam Papa thuis met een worst van P/s pond, 1 kilo vlees en 5 liter melk. In een paar dagen tijd was alles van aanzien veranderd. We konden op een bescheiden manier Kerstmis vieren. Na de nachtmis een dun boterham metje met een warm stukje vlees. Ik had een broodje gebakken (op de kachel) met stukjes appel, sinaasappel schilletjes en één ei. Het smaakte ver rukkelijk. 's Middags aten we van de centrale keuken, maar 's avonds had den we wat lekkers, dank zij het vlees en de melk. De tweede dag waren we uitgenodigd om ergens te komen eten. Nu iets over de nachtsmis. We had- HANS EN DE DIEREN MET SCHUTKLEUR Hans en z'n vader wa ren eens op de terug weg van 'n lange bos wandeling. Plotseling sprong vlak voor hen een haas op. „Hé, ik had hem bijna niet gezien," zei Hans. „Nee, antwoordde va der, „dat komt omdat zijn bruinachtige kleur helemaal overeenstemt met de kleur van de akkers, waarop hy zich beweegt. Maar zijn neef aan de Pool, de z.g.n. sneeuwhaas heeft een zuiver witte pels en wordt zo in sneeuw en ys door deze kleur aan het gezicht onttrokken. Zo'n kleur, die je in 'n bepaalde omgeving moeilijk zichtbaar maakt, noemt men een schutkleur. Het is het beste wapen, soms het enige wapen, voor deze dieren. Bij vele dieren, vooral bij de vogels is 't mannetje mooier, leven diger gekleurd dan 't wijfje. Het vrouwtje, dat de eieren bebroedt of jongen ter wereld moet brengen, heeft daarom een minder opvallende kleur. In Afrika leeft een hagedis (de ka meleon), die haar kleuren telkéns naar die van haar omgeving kan verande ren." STERREN- SCHAAL VOOR SNOEPJES Deze wordt ge maakt van vier evengrote, vier kante vellen pa pier. Ze moeten niet kleiner zijn dan 20 cm lang en breed. Geschikt zijn glanspapier, papier voor kerst geschenken of glanzend kaftpa- pier voor school boeken. Leg 1 vel neer met de gekleurde zijde naar boven. Vouw het als in fig. 1. Sla dan alle vier de hoeken naart 't midden om. Dan kryg je fig. 2. Draai nu de andere zijde naar boven, sla weer alle 4 de hoeken naar het midden om (fig. 3). Keer nu het gevouwde weer om, en buig het papier langs de stippellijnen naar achteren. Maak de vouwen weer glad (fig. 4). Schuif voorzichtig 'n vinger in elk der vier ontstane tasjes, zodat een ster met vier vak jes ontstaat (fig 5). „Ja, dat is werkelijk beschutting", lachte Hans. „Weet je welke mens men ook wel eens 'n kameleon noemt, Hans?" „Is dat iemand, die telkens van kle ren verwisselt?" „Ja, dat zou kunnen, Hans. Maar gewoonlijk bedoelt men dan een mens, die telkens van stemming verandert of van mening". den geen elektrisch licht, maar in de kerk hadden we kaarsen verlichting. Rondom de pilaren waren houten armpjes aangebracht waarin kaarsen. Ook langs de muren en hier en daar tussen de banken brandden de kaarsen. Het effect was subliem. Dit zal ook nooit vergeten." Tot zo ver het dag boek van die moeder. DE KINDEREN VERTELLEN WEER Suzan Hols wilder: MIJN LEVENTJE Ik ben 16 november geboren, ik was een heel kleine baby. Ik woonde in een flat. Achter onze flat was een groot plein met een heel grote zand bak. Ik kon nauwelijks alleen lopfcn, toen ik eens, in mijn pyama, naar buiten was gerend, naar die zandbak. Op de kleuterschool zat ik bij juf frouw Van Bruggen en later bij juf frouw v. d. Fluit. Ik vond het fijn op de kleuterschool. We mochten veel buiten spelen met speelgoed en pop pen. In de eerste klas leerde ik Spaanse liedjes en dansjes zoals: prompom, prompompom. In de tweede klas leer de ik al rekenen tot 100 en lezen in een boekje „Tip-Top" ook een tover heks. Nu zit ik in de derde klas. Daar hebben we vogels. Een jongen mag voor de vogels zorgen en ook één voor de kast. Ook mogen we om de beurt het bord uitvegen. We krijgen ook wel eens huiswerk. Zaterdags en zon dags hebben we vrij, dan ga ik wel naar mijn oom en tante en gaan we rijden. Wim Niesthoven, Leiden: IN DE WINTER Hans en Elsje zijn vroeg wakker. Ze gaan vlug uit bed, kleden en was- zich en dan naar beneden. Ze gaan eerst eten en dan naar buiten, want het heeft gesneeuwd. Bulten is het koud. „Brrr", zegt Hans, wat is het gemeen koiid". Ze spelen zich warm in de sneeuw. Ze hebben veel pret. De dag gaat vlug voorbij. De avond valt. Binnen zijn Hans en Elsje aan het spelen. Opeens zegt vader: „Stil eens, ik hoor een paard". Vader ging kijken en jawel hoor, daar reed de Sint op een paard in de straat. Zwarte Piet liep achter hem aan. Ze kwamen naar het huis van Hans en Elsje. Ze belden aan en moe der liet ze binnen komen. Zwarte Piet maakte leuke grapjes en de Sint bracht cadeautjes. EEN KNUTSELWERKJE VOOR DE VAKANTIE Wat je van een schoenendoos kunt maken Vooreerst een winkeltje b.v. een kruidenierswinkel. Je haalt van de schoenendoos één lange zijwand af. Je maakt er van karton een toonbank Je hebt nu een hele verzameling lege lucifersdoosjes nodig, die je aan elkaar plakt, dat zijn de laden. Bij wijze van handvat zijn kralen op spel den gestoken, waarmee je de laadjes open kunt trekken. Lege, goed schoon gemaakte zalfpotjes, pleisterdoosjes en busjes, kunnen ook heel goed dienst doen. Het weegschaaltje hang je aan zijwand op en bestaat uit twee eikeldopjes en een lucifersstokje. Nog even dit: vóór je de lucifers doosjes aan elkaar plakt moet je ze eerst beplakken met een strookje kran tenpapier. Zo kun je ook een groenten- winkeltje maken. Een bloempot maak in een kurk waarin je twee ijzers draadjes steekt. Aan het einde daar- plak je een bloempje, geknipt gekleurd papier en dan een klein rond hartje van een andere kleur. Ook een poppenkamer De opengeslagen doos beplak je van buiten met steentjes-papier en van binnen met een aardig gekleurd be hangetje. In de achterwand wordt een raampje uitgesneden en beplakt met cellophaanpapier. De meubeltjes wor den gemaakt van beplakte en geverfde lege lucifersdoosjes. Op de grond lig gen kleedjes van uitgerafelde wollen jes. De poppetjes kun je ook zelf maken van wol en pijpenragers. Met deze knutselwerkjes maak je vast je kleine zusje blij. Een Zalig Kerstfeest voor jullie allemaal en een prettige vakantie. OOM TOON en TANTE JO. FIC Qj B 49-66 Druk nu 't vouw- sel bij x - x teza men en tegen de beide spitsen ij, dan krijg je fig. b, die dan een vier de deel uitmaakt van de schaal. Vouw nu nog drie de-1 eenstemmende tasje van 't buurster- zelfde figuren. Nu moeten de vier retje. Op de plaats van samenvoeging figuren (vouwsels) nog tot een ster bevestigt men de twee delen met samengevoegd worden. Men haakt lijm. Als dan de vier delen samen- daarvoor één der tasjes x in 't over-' gevoegd zijn (7e fig.), moet de ster- renschaal nog van een ophangdraad voorzien worden, dat precies in het midden van de 8 punten bevestigd moet worden. BULLER GAAT KERSTINKOPEN DOEN. KERSTMIS EN OOK VOOR JOU I Elders in dit blad -proef" je uit de diverse artikelen de sfeer van het naderende feest al. Ook Voor Jou beperkt zich wat het Kerstfeest betreft tot een gesprek met de heer P. Molenaar, directeur van het Leidse clubhuis „De Zevensprong" omtrent de activiteiten, die daar worden gehouden van dinsdag tot en met vrijdag aanstaande. Daartussendoor geeft de jeugdige directeur ook nog zijn mening over de houding van de jeugd, waarmee hij dagelijks wordt geconfronteerd. Daarnaast ont moet je vandaag dan ook nog een van Engelands populairste groepen: The Small Faces. TONY LIGHT vliegt naar de vogels Zanger van Leidse hit „Twistin Pa tricia", van „Heb je alles vergeten?", van „Christientje": Tony Light dus, gaat optreden met de Flying Birds uit de Veenstreek. Birds-manager Co de Bruyn vertelde het ons al een paar weken geleden: „Ze repeteren al, dat de stukken er van af vliegen en het ziet er naar uit, dat de jon gens het best met elkaar kunnen vin den". In „Ook voor Jou" van zaterdag 25 juni heb je al kunnen lezen, dat Leidse Tony zoekende was naar een ensemble, dat hem zou kunnen bege- leidèn in een goed in elkaar gezet showtje. Wellicht helpen The Flying Birds hem wel een hogere vlucht te De jeugd tussen zes en twaalf jaar kan in de Kerstvakantie ln clubhuls „De Zevensprong" haar zelfwerk zaamheid botvieren. „We willen nu eens wat Anders dan Anders", aldus de heer P. Molenaar, een vijfentwintigjarige Leidenaar die er deze maand de functie van directeur vervult. Samenwerking I'VE HEER („PIET") Molenaar is overigens jeugdleider bij „Het Anker", een van de zeven clubhui zen in onze stad, die met z'n allen weer samenwerken in het „Zeven- sprong"-project. Het clubhuis „De Zevensprong" in Leiden Noord werd voor zover je dat niet wist gebouwd dank zij een gift van hon derdduizend gulden van het Haagse miniatuurstadje Madurodam. Goed, om nu even die 7 stichtigen te noe men: dat zijn: „Het Anker", „De Sperwers", „Het Kraaiennest", „Het Honk en de Vrolijke Ark", „Jeugd- haven Mirt" en „Het Volkshuis". De jeugd tussen vier en twintig jaar kan hier haar hart ophalen: (volks)dansen, sport enz. Vrijheid Piet Molenaar, sedert vorig Jaar september een full-time job heb bend in het jeugdwerk, meent, dat er inzake het clubhuiswerk wel het een en ander ten goede is gekeerd. „Vroeger betekende club huiswerk iets voor a-socialen. Dat heb je nu niet meer. Ik geloof, dat dat het best tot uitdrukking komt wanneer de tieners hier komen dansen. Dat verschil bijvoorbeeld tussen scholier en werkende jeugd is toch vrijwel weggevaagd. Zeker, ik laat ze volledig vrij in hun klederdracht! Dansen De tieners komen beslist aan hun trekken in „De Zevensprong". „Op donderdagavond bijvoorbeeld draai en we plaatjes. Dan komen er altijd heel wat. Je moet even bedenken, dat sommigen zich hier in die mu ziek kunnen uitleven. Thuis krijgen ze wellicht moeilijkheden. Nou, das toch geweldig!" Op vrijdag- en zaterdagavond is het dansen, mét 'n band. Piet Molenaar heel enthousi ast: „De bandjes willen vaak wel onderscheid maken wat prijs maken betreft. Wij zijn uiteindelijk geen commerciële instelling!". Daardoor is het dus in Leiden Noord mogelijk om te gaan „platensozen" voor twee kwartjes en te gaan dansen voor een gulden vijfentwintig. it daging Plaktafel, naaimachines, kleipot- ten, enfin allerlei attributen zul je in „De Zevensprong" in de week na Kerst aantreffen. „De kinde ren tussen zes en twaalf mogen zich dan op allerlei manieren gaan bezig houden met handenar beid. We hopen ook nog te gaan experimenteren met een volks- dansgroepje en een studiootje waar een paar kinderen een hoor spelletje of wat dan ook in el kaar kunnen flansen. Kortom: het wordt niet alleen een uitdaging voor de kinderen, maar ook voor ons, jeugdleiders". De heer Molenaar vindt het te gek, om die vrycSag na kerst alles plotsklaps maar af te breken: „Een expositie van het beste handenarbeidresultaat, een optreden van een dansgroepje bijvoorbeeld zou een geweldige af sluiting betekenen!". Schooieren De financiële positie? „Ieder jaar schooieren. En: je hebt beslist nog te weinig ruimte. En dat ondanks de tachtig procent subsidie die de gemeente Leiden verstrekt inzake het clubhuiswerk!". Hij is de man, deze heer Molenar, die in zijn werk in niet weinigen mate wordt ge steund door zijn echtgenote, die ook al van het standpunt uitgaat: „De jeugd moet van de straat!". Improvisatie Of de tieners passief zijn? „Daar ga ik dwars tegen in! Man. ik zal je een voorbeeld geven! Met Sin terklaas zitten we hier in „De Ze vensprong" met een man of zeven tig. Pick up staat aan. Ik zet hem ineens af, zeg doen jullie nu eens wat. Nou, in een mum van tijd staat er hier een Sinterklaas, een Kerstman, een Zwarte Piet. En maar improviseren. Nee hoor, passiviteit wil ik niet van horen. Ik ben het er wel mee eens, dat je onze jeugd ergens in moet be trekken!". „Zivak" De j'ongens willen juist uit de verf komen op die avonden in het clubhuis, volgens de zelf nog jeugdige clubhuisdirecteur. Iemand in zijn „zwak" raken, dat is de kunst. En ons gesprek eindigend, vraagt Piet Mole naar: „Hoe verklaar je het dan, dat we hier een stelletje jon gens hadden, die enthousiast gingen fietsen naar Lei- muiden, om er te gaan kam peren?" Twee „Small Faces". Steve en „Plonk" tijdens een show ln de Haagse „Houtrusthal". ALLES VOOR THE SMALL FACES „All or nothing", dAt is de grote kraker waarmee Steve, James, Ronnie en Kenny in de populariteit belandden. De „Faces" begonnen niet optreden in Sheffield, breidden al gauw hun acti viteiten uit tot „The Twisted Weel" in Manchester en kregen tenslotte een contract om te spelen in een Londense club. In dié tijd werd Don Arden hun manager, die op zijn beurt weer zorg de voor een platencontract by Decca. Opnamen die ze voor dit label maak ten waren onder andere: „Grow your own", „Hey Girl", „Sha-la-la-la-lee" en „All or nothing" natuurlijk". Toen volgde de LP „Small Faces", waarop o.a. „Shake", „Come on children", „You better bi-lieve It", „Whafclia gonna do about it", „You need loving", „Shala-la-lalee" en vele andere. (Dec ca LK 4790). De jongens, die zich kleden naar de laatste mode, zoals die wordt voorge schreven in de Londense Carnaby Street, schrijven hun nummers meest zelf. héél vroeg in de morgen. Deze liedjes brengen ze op het podium met een enorme energie, begeleid door ste vig gitaarspel cn drumsticks. „Small Faces" zijn: STEVE MAR- RIOT, op 30-1-1947 ln Londen geboren, speelt gitaar en zingt. Hij ontmoette Ronnie LANE, hjjnaani .Plonk" (10- 4-1946), die zingt en de basgitaar han teert. KENNY JONES, de drummer van het stel, werd op 16-9-1918 gebo ren. IAN „MAC" MoLAGEl N (12-5- 1946), vroeger hjj „The Boz People", speelt gitaar en orgel en zingt daar ook nog bij! The Small Faces hebben in Den Haag een bloeiende fanclub. Belang stellenden en fans van de Small Faces kunnen schrijven naar de Laan van Meerdervoort 912.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5