Moet de baby in een of thuis ter wereld LIEVER THUIS ZEGGEN 175.000 MOEDERS KERSTNUMMER 1966 PAGINA S „En het geschiedde als zij daar waren, dat de dagen vervuld werden, dat Maria een kind moest baren" AN de ongeveer 250.000 baby's, die jaarlijks in Neder- i1, land ter wereld komen, worden er rond 175.000 thuis k\ geboren. Kraamklinieken en kraamafdelingen van de zie- *J'kenhuizen tellen jaarlijks dus zo'n 75.000 geboorten. In verhouding tot het buitenland is dit een zeer laag percentage. In Rusland worden alle baby's in verpleeginrichtingen geboren. In Amerika 97 procent, in Zweden 97 procent. Een aantal Neder landse medische specialisten geven aan de geboorte in kraam inrichtingen of ziekenhuizen verre de voorkeur boven thuis. Maar dan zouden er 4300 ziekenhuisbedden meer moeten komen, een investering van 400 miljoen gulden. Afgezien dan nog van de bij deze inrichtingen noodzakelijke specialisten en verplegend personeel. De meningen over geboorten thuis of in gespeciali seerde inrichtingen is in Nederland nog sterk verdeeld. Deskun digen als professor dr. G. J. Kloosterman te Amsterdam vinden dat de geboorte in gespecialiseerde inrichtingen de meest ideale oplossing is, dit op medische gronden. Vele anderen huis- artsen, vroedvrouwen en zeer vele Nederlandse vrouwen denken daarover totaal anders. Ondanks het standpunt van des kundigen als professor Kloosterman, die de geboorte thuis uniek in de wereld noemt, goed om bij de eigenaardige gewoonten van ons land onder te brengen. 175.000 moeders logenstraffen zijn opmerkingen echter jaarlijks. UFFROUW M. C. van Dijk is een van de 800 verloskundigen, die Nederland rijk is. Ze werkt in een middelgrote stad, die er met tientallen zijn. Oude woningen en moderne torenflats. Rustige rtraten en kinderrijke buurten. Wanneer juffrouw Van Dijk door de stad wandelt, kan :e stuk voor stuk de kinderen aanwijzen, die :e „gehaald" heeft. Het zijn er nogal wat. In sommige jaren waren het er wel 360, in totaal minstens 5000. Ze werkt dan ook al bijna 25 jaar als vroedvrouw. Haar leven is gevuld met angstige vrouwenogen, de eerste (reet van een klein mensenhoopje, de zenuwachtige uithalen van aanstaande vaders. Maar als het wurmpje schoon aan de haak hangt, draai ik me maar om. Dat geluk van een moeder en ader, daar moet ik vanaf blijven. Dat is uit sluitend voor die twee samen." Ze zegt het met een milde, doorzichtige glimlach. Zij en haar negen honderd collega's hebben meer angsten, meer tranen, ook meer vreugde op hun weg ontmoet, dan wae ook ter wereld. En dat maakt haar beroep tot een van de liefste, die deze vrouwen kennen. Zelfs wanneer moedertje van 16 jaar (4500 ongehuwde moeders per jaar) zich gillend in het hoofdkussen begraaft, ver- Krgen voor de schaamteloze en wrede ogen van de innanende wereld. Zelfs, wanneer zich het deksel van ja miniscuul klein kistje (.ruim 3000 doodgeborenen i't jaar), sluit boven een baby. die nooit zon en ~gen. spelende kinderen, bloemen zal zien. of een dolle hg aan zee of in de bossen zal beleven. „Het leven Hijft doorgaan, want even later danst ergens anders en verrukte vader met me de kamer rond." De kamer! De geluiden van de flat dringen on gegeneerd door de kraamkamer De jonge vrouw breekt onder het loodzware gewicht van haar barensnood Ergens speelt een piano, kinderen bonken op de vloer. de lift giert af en aan. Méfkr in deze kamer, opge hangen in het leven van zestig andere gezinnen, staat het nieuwe leven bijna klaar. Juffrouw Van Dijk sust en troost, spreekt de vrouw vóór haar op het bed moed in. De vader zit binnen handbereik. Af en toe luistert hij of de andere kinderen niet uit school komen Hij telt de minuten, de seconden, de tienden van seconden.. Totdat de baby verschijnt. En dan is het of de flat enkele ogenblikken wankelt. Het einde is er en het nieuwe begin het intiemste „De geboorte thuis is iets heerlijks"zegt de vroed vrouw. De wieg in de kraamkamer, de dolgelukkige vader, die bloemen, fruit en fles tegelijk grijpt De moeder, die midden in haar gezin ineens de wonder vreemde feestelinge is geworden. De andere kinderen, met vreemde ogen naast moeders bed en met verbaasde handen aan de rand van de wieg. „Dat is het, samen het intiemste beleven, wat een gezin te beleven heeft." Vader, die sjouwt om het feest compleet te maken, die de vroedvrouw alles uit handen wil nemen. Die on middellijk links en rechts telefoneert en die daar tussendoor van kraambed naar wieg sluipt en van wieg naar kraambed. Totdat de vroedvrouw hem onverbiddelijk opzij zet, omdat de jonge moeder nou eindelijk wel wat rust heeft verdiend. Het feest met de andere kinderen gaat even verder gewoon door. Er komen slingers, bloemen, beschuit met muisjes, taarten, fruit te voorschijn. „De sfeer, dat is het helemaal", zegt Juffrouw Van Dijk, die de meeste baby's thuis gehaald heeft. Graag zelfs thuis, als de ruimte er is, als moeder en gezin op hulp kunnen rekenen, als er. geen complicaties bij komen. „Dat is het toch eigenlijk, samen ervan genieten Niets dan goeds van een kraaminrichting, of een ziekenhuis. Maar men kan in die inrichtingen onmoge lijk voor de sfeer zorgen, die. een moeder echt een moeder en een vader helemaal een vader maken. Hij mag even bij haar en dan wordt hij weggestuurd. Hij alleen, zij alleen en even verder de baby in een rijtje van zoveel andere baby's. op slag weer beter Natuurlijk is het thuis wel eens passen en meten. „Ik maakte mee, dat een ander kind van zeven jaar ziek was in het flatje. Precies op het ogenblik dat de baby zich zeg maar binnen een minuut aandiende, moest het zieke kind naar de wc. Vader zette de radio op het kamertje van de zieke goed hard. Even later riep het kind zijn vader weer: „Ik hoor een baby huilen." Enfin de zevenjarige was op slag weer beter Ergens ariders. „Een vriendinnetje van een van de kinderen is op bezoek, terwijl moeder op de laatste seconde liep. Buurvrouw kwam maar niet terug en ik heb het kind gewoon de deur uit moeten zetten. Of van die vriend, die na jaren binnen komt stappen, terwijl de baby praktisch geboren wordt Dat maak je in een ziekenhuis natuurlijk nooit mee." En als er complicaties thuis komen? „Och. dan zeg ik tegen het vrouwtje: stap maar even in. En ik rijd haar zelf naar het ziekenhuis." De samenwerking tussen deze verloskundige en het ziekenhuis in de middelgrote stad is meer dan voor treffelijk. Ze kan er rustig haar eigen patiënten helpen. Met. Sinterklaas had ze voor het hoofd van de kraam- afdeling een surprise gemaakt: een melkkoetje met prachtige uiers, 's Avonds mocht ze zelf helpen uitpakken. Ook haar surpriseavond moest ze aan 't, kraambed door brengen. De babv let op dag noch uur. Hij komt wanneer hij dat wil. Zelfs omringd met sinterklaassurprises en kerstkaarsjes „Zo'n feest in een gezin met dan nog een baby is onvoorstelbaar." Dat gaat zo in grote steden, in middelgrote gemeenten, op dorpen. Overal zijn het de mensen, die zelf kiezen: thuis of in de kraamkliniek „Soms staat een vrouwtje voor me: wat er ook gebeurt, ik wil thuis blijven. Met alles om me heen. 'n Andere keer vraagt 'n doodzenuwachtige Jopge man, wat voor zijn vrouw het beste is. \Ik blijf erbij, als er genoeg ruimte en hulp is. waaromVdan niet thuis? Of misschien bij een eerste geboorte beter maar 'n ziekenhuis of kraaminrichting Een eerste geboorte is per slot van zaken een proefbaring." Honderden vroedvrouwen blijven het met deze juffrouw Van Dijk eens. „TTiuis. het samen vieren, het samen genieten, het leven rond dat herhaalde wonder1 „Van de eerste levende seconde af daarvoor al wordt de baby er omringd door alle liefde, die een gezin kan opbrengen Dat kan zo nergens anders." toch liever thuis De cijfers wijzen het uit bij dc meeste verloskundigen. Het grootste deel van de Nederlandse vrouwen blijft liever thuis als het zover is. „Van de meer dan 5.000 baby's, die ik gehaald heb, zijn er heel weinig in een ziekenhuis of kliniek geboren", aldus juffrouw Van Dijk. „Nog altijd blijven mijn meeste patiënten thuis. Of het ooit anders zal worden? Misschien als er meer klinieken en kraamafdelingen komen met hun staf van specialisten. Misschien. Maar toch geloof ik het niet. Zelfs veel Jonge vrouwtjes houden het op de kraamkamer thuis." Nederland is nog lang geen Amerika, waar men al op de meest nuchtere manier over geboortefabriek spreekt. En nog minder Rusland, waai" de Jonge moeder zelfs verplicht is naar een inrichting te gaan „Toch maar liever thuis" zegt hier het merendeel Zelfs die direct daarna door de tien anderen bestormd werd. die direct daarna door de tien anderen bstormd werd. Ook voor deze babv stond de kanten wieg thuis weer klaar. Maar. rust heeft deze kraamvrouw weinig gehad. TON V. d. HOUTEN .ACHTPORTIER G. van Bentem zit ook deze kerstnacht in de loge van het grote iekenhuis in een grote stad. Hü weet niet at hem te wachten staat, dat weet hü nooit. Geen dag of nacht in de 20 jaren at hü duizenden mensen heeft zien passe- oor hem dezelfde geweest. „Van een ingertje tot aan xle dood zelf heb ik ■apport Eei -el enkele kec •stal het geen 20 jaren I ïaar ondanks alles t eroep. En hij begro. geboorte even opgewekt al: iet. Gelukkig niet. och opgewekt gaat Langs de loge van portier Van Bentem en zijn vier ollega's, langs "de loges van alle portiers in alle verpleeginrichtingen, passeert het leven ieder uur an de dag en van de nacht, zoals het is. Dat van de jonge vrouw, die alle doodsangsten doorworstelt, nok al komt ze wandelend de inrichting binnen. Van Ie jonge man, die zijn vriendinnetje komt brengen, imdat ze een baby verwacht. Iets wat hij niet aan zijn eigen vrouw durft te vertellen zelfs niet ondei Ie grootste bedreigingen. Van het kleine kind nauwelijks nog een mens dat door zijn vader slagen is. Van de oude vrouw, die haar hondje binnenbrengt met een gebroken pootje en van de eenzame bejaarde randfiguur, die op een nacht na behandeling in een taxi gezet wordt. Voor het eerst van zijn leven in een auto: ..De man huil- ie van opwinding". Het logboek van zon portier leest men niet als intspanningslectuur. De gebeurtenissen rijen zich per maand aaneen: gemiddeld 2600 eerste-hulpge- - allen per maand. In het weekend meer dan dooi de week Zomers en in december veel meer dan in andere maanden Hij is de man voor alles: jonge jaartjes vertellen hem hun liefdesverdriet. Vrou ven huilen bij hom uit, omdat de baby maar niet vil komen en de mannen klagen hun nood over hun anderen, die ze niet meer begrijpen. Een veelkleurige bladzijde uit het logboek van de nachtportier: 23.30 uur: vrouw, 28 jaar, komt alleen en lopend binnen. Moet naar de kraamafdeling. Man niet meegekomen. Moet gewaarschuwd worden als het Man 's morgens om zes uur gebeld, dat het zover was. Had geen tijd om te verschijnen. Komt morgen wel. „En wat doe je dan als portier. Ach, je hebt het al zoveel keer meegemaakt, dat Je de goede woor den vanzelf weet te vinden. Je vertelt over Je eigen opwinding en zenuwen, toen de kinderen moesten komen, hoe ze nu zijn, wat ze doen. En dat hij straks' de gelukkigste vent van de wereld*is. Hij wil je 'n sigaret geven, maar kan het pakje niet vast houden. Natuurlijk geef je er dan een van jezelf, desnoods met ook wat koffie erbij, als die er toeval lig is". uur: taxi komt onder veel lawaai binnen. Remt onder de poort af. Chauffeur roept in paniek dat het al gebeurt. Direct alle hulp opgeroepen en even later baby in taxi geboren. Moeder en kind per brancard naar afdeling gebracht. Man gewaar schuwd. LIG uur: binnengekomen kraamvrouw in overspan nen toestand. Vraagt om een spuit om dood te gaan. Haar gezegd, dat ze straks blij is nog te leven v?n dan nog een kindje te hebben. „Ik wil het kind niet"zegt ze.... 5 uur: geestelijke gebeld voor pasgeboren baby in doodsgevaar. Pater komt zeer snel. Kindje een uur later gestorven. Vader precies op tijd aangekomen. ..Da» kun jc beter voorlopig maar niets zeggen cn de man laten gaan. Hij zou je anders misschien ik- wcet-niet-wat kunnen doen, alsof het jouw schuld dag uitgereikt. „Kan ik niet komen". zegt hij- „Dan moet ik naar de voetbalwedstrijd" Gevraagd of ze iedstrijd en la, teek. Zoiets m 5.45 l kraai voor mijn zoon?" Vrouw bracht tweeling ter wereld (Na zoiets kun je weer wat beter tegen een dwars- bomer, die er altijd wel te vinden is). DEEL VAN ZIJN LEVEN Portier Van Bentem streelt het rapportenboek. Het is een groot deel geworden van zijn leven, ook van het leven van duizenden mensen, die de poort in- en uitgaan. „Ik heb zo langzamerhand de hele stad wel eens op bezoek gehad", zegt hü- „Sommigen iw per auto door man binnen gebracht. Heel rustig, uiterlijk niets aan te zien. ook niet in omvang. Man blijft op verzoek van kraamafdeling. Een uur later komt man brullend van plezier binnen. „Ik heb eén dochter." Natuurlijk gefeliciteerd. Hij zegt: „Krijg ik geen gelukwensen denk Daar heb je dan zo'n man. Komt-ie op bezoek vooi ene mevrouw kan ik nergens vinden, niet in de boeken, niet in de standaard, nergens. Hij blijft vol houden.dat hij haar al bezocht heeft op zaal ik bel naar de zaal, maar die mevrouw is onbekend. Enfin, we spraken af dat hij door mocht lopen. Blijkt later, dat hij haar meisjesnaam noemde, in plaats van zijn eigen naam. Het is hier toch wel een bende, zegt hij later en verdwijnt kwaad naar buiten. Natuurlijk nebben wij het allemaal gedaan en dat nemen we dan maar op de koop toe. De mensen bedoelen het niet altijd zo kwaad." Het kan portier Van Bentem 's nachts soms wol eens bijna uit dc hand lopen. „Andere nachten is het stil en komen ook de baby's niet. Maar dan ineens, uur na uur komen de vrouwtjes binnen: alleen, wandelend tussen hele families, in pijlsnelle auto's. Dat /.ijn de moedertjes, die tot het allerlaatste mo ment thuis gewacht hebben Voor die vrouwtjes Is het haast geblazen, anders kan ik de staf wel naar m'n loge roepen." ,En als het volle maan isberg je dan maar, want dan komen ze bijna aan de lopende band bin- Intussen he moeder kal hij aderlijk toegesproken. Ze verdwijnt naar de afdeling en portier Van Ben tem zit zoals op dit ogenblik alle portiers in kraaminrichtingen cn ziekenhuizen klaar om on middellijk de telefoon te grijpen cn de aanstaande vader te waarschuwen In die beslissende minuten heet' hij nergens anders meer tijd voor Telkens begroet hij het nieuwe leven van weer 'n geboorte even opgewekt nis de meeste moeders en vaders om hem hoen dit doen „Toch zou ik die baby's later nog wel eens terug willen zien. en die vrouwtjes en vooral die kraam heren. Wat zouden we dan kunnen lachen." Grijs en bleek, maar ondanks alles gaat hij zo op gewekt mogelijk door zijn niet eenvoudig beroep Het verdriet van vele mensen heeft zich bij deze portier gekristalliseerd tot een milde wijsheid, die alleen maar rust en kalmte kan brengen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 13