BENZINESTRIJD LAAIT IN ALLE LELHEID OP JAMIN Geen sprake van recessie in bouw Merkpompen verlagen opnieuw benzi neprijs Strijd om bestaan van witte pompen Controle treinkaarten op stations komt te vervallen Voordeel van korte duur voor verbruiker Revulezers houden het op Oranje boven Onrust in Oldenzaal: 250 man op straat Chinezen nog in kanselari j GROOT KERSTBAL PAPENGRACHT 32 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. ƒ0,93; p. maand 3,97; p. kwart. 11,90; franco per post ƒ12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) De weersverwachting. meegeaeeia aoor nee KNMI. geldig tot morgenavondi BUIEN Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Krachtige aan de kust tijdelijk stormachtige wind. aan vankelijk westelijk, later noordwestelijk. Koude* VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 58e Jaargang, no. 17.020 'V- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Als een kerst gratificatie presenteert de olie maatschappij Esso de Nederlandse automobilisten vandaag een ben zineprijsverlaging die varieert van 0 tot 3,9 cent. Hiermee is het tweede offensief van dit jaar tegen de tweehonderd witte pompen in Nederland geopend. Mobil Oil, Caltex, Shell en Aral begeven zich eveneens in het strijdperk: zij volgen Esso, hoewel naar hun zeggen, ongaarne. De witte pomphouders, nog niet ge organiseerd, hebben vanmorgen groeps gewijs vergaderingen gehouden om zich tegen de maatregelen van de grote maat. schappijen teweer te stellen. Of alle houders Aan witte pompen hun prijzen nog verder omlaag kunnen brengen onzeker. De verwachting is dat vi scheidene van hen gedoemd zullen zijn te verdwijnen. Enige grotere organi saties hebben evenwel reeds besloten tot prijsverlagingen waardoor de marges met de merkenpompen gehandhaafd Do huidige prijsverlaging is een volg op die in mei van dit jaar. Ook toen begon Es60 de strijd door een prijs verlaging van 4 cent per liter, gevolgd door de andere maatschappijen Bij Esso kwamen toen nogal wat regionale verschillen voor die bij de nieuwe prijs verlaging worden rechtgetrokken. De grootste verlaging doet zich nu voor in de randstad, waar de goedkoopste prijs voor super 49.5 cent wordt. Elders in het land varieert de prijs tot maximaal 52,5 cent. Een woordvoerder van de Shell heeft verklaard dat met de nieuwe prijsver laging nauwelijks meer gesproken kan worden van een winstmarge. Shell was, Hogere boetes bij „vrij reizen* UTRECHT (ANP) De Ne derlandse Spoorwegen hebben besloten de in- en uitgangs- eontroles op de stations af te schaffen. De Ingangscon trole was nagenoeg reeds ver dwenen, maar In de loop van bet volgend jaar wordt met uitzondering van 30 a 40 grote stations ook de uit gangscontrole afgeschaft. Ge lijktijdig worden de boetes voor verstekelingen aanmer kelijk verhoogd en zijn maat regelen genomen voor een strenger toezicht In de trei- De minister van Verkeer en Waterstaat heeft inmiddels zijn fiat gegeven aan een wij ziging in het algemeen regle ment vervoer van de spoor wegen. waardoor de bedragen van de boetes fors kunnen worden verhoogd. De nieuwe maatregelen worden van kracht met ingang van 16 januari. De uitgangscon troles, met uitzondering dan van de 30 40 voornamelijk in het westen van het land gelegen stations, verdwijnen in de loop van het volgend Wie zonder vooraf de conduc teur te waarschuwen na 16 januari in de trein gaat zit ten zonder kaartje zal «voort aan een boete van 7.50 moe ten betalen of een gulden wanneer hij de conducteur wel tijdig inlicht. Deze be dragen zijn nu nog respectie velijk drie gulden en vijftig cent. Wie met een tweede klas kaartje eerste klas gaat zitten (of 6taan) en de con ducteur niet waarschuwt, zal ook drie gulden moeten be talen boven het normaal ver schuldigde bedrag. In het kader van de nieuwe maatregelen van de spoor wegen zal men voortaan wat minder soepel zijn met het terugbetalen van niet ge bruikte kaartjes. De kans van fraude in het nieuwe, vrijere systeem, wordt nu eenmaal groter, ondanks het feit dat de N.S. bij alle uit gangen bussen zullen laten plaatsen, waarin treinkaart jes kunnen worden gedepo neerd. Tot nu toe kon men een niet gebruikt kaartje tot de volgende ochtend tien uur „verzilveren". Na 16 ja nuari kan men alleen nog dezelfde dag daarvoor aan het stationsloket terecht. De administratiekosten, die bij het inwisselen van niet gebruikte retours tot nu toe 50 cent bedroegen, worden verhoogd tot een gulden. Deze administratiekosten zijn volgens de spoorwegen meer in overeenstemming met de gestegen personeelskosten. Het spoorwegpersoneel zal in de treinen nauwlettender toezicht gaan uitoefenen. Er komen zgn. vliegende groe pen. enkele tientallen con ducteurs. die van de ene op de andere trein zullen over stappen en steeds steekproe ven zullen nemen. Op de korte trajecten, waar de kaartjescontrole vaak het moeilijkst is. zullen de con ducteurs steeds volgens een ander werkpatroon de passa giers controleren, dat wil zeggen ze werken de trein niet volgens een vaste route af. Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse Spoorwegen op de stations waar alle controles worden opgeheven (er zijn ruim 300 stations in ons land) de doorstroming enigszins te vergemakke lijken. Nu zijn de hokjes van de controleurs en hekken vaak nog een sta-in-de-weg voor passagiers die snel een station willen verlaten. De spoorwegen hebben tot deze maatregel naar Zwitsers en Duits voorbeeld besloten in verband onder meer met de toenemende klachten over de veelheid aan controles de gunstige ervaringen met enkele proefnemingen. De N.S. behouden zich evenwel het recht voor bi) wijze van proef af en toe bij de uit gangen toch controles te houden. BiuuiiiaiiiwiiiHiiiiminiinoiffiiiiTiiHiiii (ADVERTENTIE I kerstcakes niet duur wel heerlijk (ADVERTENTIE) Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op het grave ren kunt U wachten en zonder kosten verhogi ng. ALTIJD VOORDELIG MAANDAG DE GEHELE DAG GESLOTEN Het Finse volk beschouwt de schoorsteenvegers uls yeluksbren- gers. Maar uanyezien de meeste van deze ambachtslieden verdwenen, tezamen met de tegelkachels, die plaatsmaken voor moderne centrale verwarming, verdwijnt ook het ge luk i»t Finland. (Zegt men althans). trouwens als Caltex en Mobil Oil, niet van plan geweest om zelf tot verlaging over te gaan. Maar door de stappen wan Esso wordt men wel ge dwongen te volgen. Tot nu toe, zo Is al becijferd, heeft de prijzenslag met de witte pompen de oliemaatschappijen dit jaar 190 miljoen gulden verlies ge bracht. De nieuwe prijsverlaging zou nog eens 130 miljoen gaan kosten. De prijsverlaging betekent voor de automobilist slechts een meevaller van korte duur. Per 1 januari zal de ben zineprijs Immers weer vier cent stijgen door de verhoging van de accijns. De verlaging van de benzineprijs staat met deze maatregel van het ministerie van Financiën evenwel niet in verband, zo heeft Esso laten weten. Witte pompen De grootste witte-pomphouder van 't land, de firma Autorama in Utrecht, heeft direct op de prijsverlaging ge reageerd. Gisteren al lagen de adver tentieborden met de nieuwe prijzen ge reed: alle benzinesoorten gaan er vier omlaag. Zo wordt de mengbenzine daar 56 cent. de super 43,9 en de ge- 40,9. Autorama heeft de actie van de grote maatschappijen de laatste po ging genoemd om de witte pompen te liquideren. Deze zijn immers niet geor ganiseerd. al zijn vanmorgen overal leringen geweest van bij de verkooporganisaties aangesloten pomp houders. erkooporganisatie De Zon in Dordrecht, die 43 pompen in het land voorziet, heeft in Den Haag overeen- ng bereikt over een prijsdaling. In Delft is het zelfs gekomen tot een gezamenlijke advertentie in de dag bladen. Overigens maakt men zich over de toestand wel bezorgd. De inkoop prijzen stijgen, terwijl de verkoopprijzen zakken. Gevreesd wordt zelfs, dat de grote maatschappijen een deel van de accijnsverhoging per 1 januari voor hun rekening gaan nemen. In Leiden heeft de witte pomp Kempeueers de prijs van super b zakken tot J)7 t) ',6,5 cent per liter. DEN HAAG (ANP) Het ligt In het .oornemen van de regering om dig mogelijk een ontwerp van wet i hangig te maken betreffende de vei ling van de 3fi miljoen gulden die ter 'htkking komen als gevolg van de derlands-Indonesische financiële o eenkomst van 7 september jongst Ie Minister Luns heeft dit in een nota de Tweede Kamer meegedeeld. Enquête, over monarchie UTRECHT (ANP) - Het Nederlandse volk zegt ja tegen de monarchie en nee tegen de republiek. Dat is gebleken uit de omvangrijke enquête die bet weekblad „Revue" in samenwerking met Attwood Statistics N V. heeft gehouden onder het motto „Politiek in Nederland". Voor de monarchie spraken zich 71 procent van de geënquêteerden uit, voor de republiek was 15 procent. Voor 12 procent maakt het niet veel uit en twee procent wist het niet. Opvallend is dat twee procent van de ARP-stemmers en drie procent van de CHU-stemmers een republiek wensen en dat de PSP in haar aanhang geen ab solute meerderheid voor de republiek heeft, want 28 procent sprak zich voor de monarchie uit en 44 procent voor de re publiek. Uit de enquête is voorts gebleken dat de mannen 18 procent voor de republiek) republikeinser zijn dan de vrouwen (11 procent), dat van de 17- tot 20-jarigen 58 procent voor de monarchie is en 23 procent voor de republiek, maai- dat met het kiimmen der jaren de s.vmpathie voor de monarchie toeneemt (65 jaar- en ouder 78 procent voor de monarchie en elf pro cent voor de republiek'. Van de Neder landers die veel televisie kijken is 66 pro cent voor de monarchie en 20 procent voor de republiek. Bij de nooit-televisie- kijkers bedragen de percentages 78 res pectievelijk negen procent In de drie grootste steden wonen de eeste aanhangers van de republiek (20 procent», op het platteland slechts 12 pro cent. Naai- kerkelijke gezindte blijkt dat van de gereformeerden slechts drie pro cent voor de republiek is. van de Neder lands hervormden acht procent, van de rooms-katholieken 16 procent, van de an dere kerkgenootschappen 12 procent, van de onkerkelijken met een godsdienstige opvoeding 18 procent en van de onker kelijken zonder godsdienstige opvoeding 26 procent. De jaarlijkse lintjesregen zou 37 procent van de Nederlanders willen afschaffen. 32 procent is voor handhaving, 30 procent kan het niet schelen en een procent weet het niet De confessionele kringen zijn in meerderheid voor handhaving van de lintjesregen. Invloed koningin Gebleken is voorts dat 59 procent van de Nederlanders vindt dat de koningin weinig invloed heeft op de wijze waarop ons land wordt bestuurd. 19 procent is van mening dat zij geen invloed heeft. 20 procent meenF dat van veel invloed sprake is en twee procent weet het niet. „Het moet zo blijven", vindt 68 procent van de Nederlandse bevolking en 25 pro cent. vindt zelfs dat de invloed groter moet worden en slechts vier procent i6 voor vermindeling van de invloed. Naarmate de welstandsklasse lager is. wordt de roep om meer invloed van de koningin luider. Dat is namelijk de wens van 22 procent van de hoogste welstands klasse, van 25 procent van de lagere wel standsklasse en van 34 procent van de te welstandsklasse. (Van onze correspondent) OLDENZAAL Bij het textielbedrijf H. Gelderman en zoon in Oldenzaal (1400 werknemers) zullen op korte termijn 250 werknemers onslagen worden, onder wie 40 staffunctionarissen. Het entslag ge schiedt op de zogenaamde vrijwillige ba sis. Ze moeten voor 1 februari het be drijf hebben verlaten. Wie kans ziet nog dit jaar een andere werkkring te vinden ontvangt een premie van 250 gulden. Oorzaak van het ontslag: liquiditeits moeilijkheden. Enige tijd geleden werd reeds werktijdverkorting ingevoerd voor 750 werknemers. Honderd andere per soneelsleden werden reeds ontslagen en opgenomen in de GSW-regeling. In Ol denzaal, waar een groot deel van de be volking (20.000 zielen) economisch af hankelijk is van het textielbedrijf, heerst In Oldenzaal heeft de yjmafabriek Zonneschijn per 1 januari ontslag aan gezegd aan 4 mannelijke en 23 vrou welijke personeelsleden. Reden: minder gunstige marktpositie. De textielfabriek Borghuis te Haaks bergen heeft de produktie moeten sta ken als gevolg van ernstige financiële moeilijkheden. Het 22 man tellende per soneel is ontslagen. Het bedrijf zou niet meer in staat zijn de lonen van deze week uit te betalen. Gunstiger nieuws uit Schaesberg. waar de machinefabriek Limburg (70 man) gaat uitbreiden, waardoor werkgelegen heid ontstaat voor in totaal 150 man. MINISTER LUNS: DEN HAAG. 'A NP' Minister Luns (Buitenlandse Zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat Inlichtingen erop wijzen dat de Chinese lastechnici zich inderdaad nog in de kanselarij van de vertegenwoordiging van de Chinese volks republiek in Den Haag bevinden. Van uit de Kamer was de minister gevraagd of de betrokken Chinezen nog steeds ver blijven in de kanselarij. ADVERTENTIE BAR - DANCING DE STAD ROME te WARMOND ZATERDAGAVOND THE MISTICY8 le en 2e KERSTDAG TOT S NACHTS 2 UUR GEOPEND emd soort kerstboom was er te zien in Tokio, tijdens een folkloristisch n rijst-, vis- en groentesjouwers. Drie mannen en enkele balen rijst nd kilo in totaal worden getorst door de man op de stromat, die bewees, dat de sjouwerslieden niet voor 'n vracht je uit de weg gaan Minister Witte ■h op S7 de- verbranden tenzij de stad Chandigarh wordt toegevoegd aan de Poenjaab, 't land van de Sikhs. Groei aantal bouwvakkers mede oorzaak werkloosheid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - „Er is op de bouwmarkt geen sprake van een recessie, maar van een verminderende spanning". Met deze woorden heelt minister Witte (Volkshuis vesting en Ruimtelijke OrdeningI gisteren in de Tweede Kamer hij de behandeling van zijn begroting een al te grote onge rustheid bij parlement en publiek over dc ontwikkelingen van de laatste maanden willen wegnemen. Minister Witte hield de Kamer voor dat er op 1 oktober J.l. aanzienlijk meer bouwvakkers werkzaam waren dan vorig jaar. terwijl ook sprake was van groei van de onderhanden zijnde werken en van de produktiviteit. Weliswaar is ln sommige delen van het land de bouw- rkt ..doorgezakt" en is er sprake van werkloosheid, maar in andere gebieden (met name ln het westen) is nog span ning op de bouwmarkt aanwezig Inzake d« werkloosheid ln de bouw moet ook bedacht worden, dat de groei van het aantal werknemers in de bouwvakken met 5.2 pet dit jaar aanzienlijk hoger is ge weest dan ln andere bedrijfstakken. Voor de landprovincies komt daar nog bij. dat 9000 Nederlandse bouwvakkers-pende laars uit West-Duitsland teruggekeerd zijn. Met name in de randprovlncies heeft men daardoor met werkloosheid te kam pen De kans bestaat dat in deze situatie de bestaande dienstplichtfaculteiten voor bepaalde cutegorleën bouwvakarbeiders ko men te vervallen. De minister voert daar momenteel overleg over met minister De Jong van Defensie Minister Witte ver wacht dat het beleid van het kabinet- Zij Istra zal bijdragen tot meer evenwicht op de kapitaalmarkt, daling van de rente stand en daardoor tot het garanderen van een constante produktiestroom in de bouwnijverheid. Het stuwmeer van aan gehouden vergunningen voot bouwprojec ten komt nu bijzonder goed van pas. Reu - llseerbare bouwplannen zullen stellig niet tegengehouden worden. De taak van de bouwnijverheid voor de komende jaren blijft „onafzienbaar groot". Wel is het volgens de minister van groot belang, dat het bouwapparaat in ongeveer gelijke mate groeit als de nationale economie. De vonlngbouwproduktie zal over 1966 3059 miljoen gulden bedragen en wordt voor 1967 op 3300 miljoen gulden geraamd. Voor de overige bouwwerken bedragen deze cijfers resp. 2941 en 3000 miljoen gulden, aldus de minister.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1