Geen vrede in Israël Frank Mitchell vraagt begrip voor zijn lot PREMIE SPAARPLAN DEKEN REDDEND VANGZEIL VOOR MAN, VROUW EN BABY Miele B^5wP»46 Kritiek op huurbelasting WW-woningen Stichting van de Arbeid Een eigen huis (met hypotheek) wordt goedkoper, want... elk jaar neemt het Rijk f 100,- van de aflossing voor zijn rekening. Uit brandende woning gesprongen Bejaarde man bewusteloos Ned. divisie nog niet definitief naar Duitsland Kard. Feltin neemt ontslag In ons land 10.000 tot 40.000 beatorkesten DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 V' - Waar Kerstmis geen vrede betekent is Israël. In het Heilige Land, waar de geboorte van Christus ook dit jaar weer met luister wordt gevierd, leggen Israëlische militairen prikkeldraadversperringen langs een van de spoorlijnen bij Jerusalem. Aanslagen op Israëlische treinen worden gevreesd. Van 9e jaar af niet volledig vrij meer (Van onze correspondent) LONDEN. De 37-jarige Londense gangster Frank Mitchell, bijgenaamd „De gek met de bijl", die elf dagen geleden is ontsnapt uit de gevangenis in Dartmoor, heeft brieven geschreven an de Times en de Daily Mirror. Daar in zet hij niteen dat hy uit Dartmoor weggevlucht is om de aandacht te ves tigen op zijn ongelukkige toestand. Hy werd enkele jaren geleden tot levens lange hechtenis veroordeeld. „Om eer- Hjk te zyn", schryft Mitchell, „vraag ik om een mogelijke datum van myn Invryheidsstelling. Al van myn negende Jaar ben ik niet meer volledig vrjj ge weest". Mitchell zegt dat hij geen moorde naar is en zich niet als een openbaar gevaar beschouwt. Hy meent reeds vol doende gestraft te zyn voor het kwaad dat hy gedaan heeft. De ontsnapte gevangene eindigt zijn brief: „Ik ben bereid my over te leveren als ik Iets kan hebben om naar uit te kyken. Ik ben niet van plan geweld te gebruiken als ik zou ontdekt worden". Op het goedkope beschreven vel pa pier, dat Mitchell naar de Times en de IN TWEEDE KAMER DEN HAAG Bij de behandeling van de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is gisteren In de Tweede Kamer van verschillende rijde kritiek uitgeoefend op het voorne van de regering een „huurbelas- te heffen van die bewoners van woningwetwoningen, die een inkomen van 12.500 gulden of hoger hebben. De heer Bommer (PvdA) noemde het een onmogelijk en in zijn huidige vorm niet te aanvaarden voorstel. „Wie van wege de dreigende huurbelasting zijn woningwetwoning wil verlaten kan dit niet, omdat er geen andere woningen voorhanden zijn". De heer Andriessen (KVP) liet door schemeren het voorstel „weinig aan trekkelijk" te vinden. Tegen het voor stel was ook de heer Lankhorst (PSP), terwijl de heer Van Dis (SGP) de mi nister verzocht, de tegen het voorstel Ingebrachte grieven nog eens te bezien. De heren Andriessen en Bommer be pleitten de uitschrijving van een natio nale woningbouwlening, bij voorkeur in kleine coupures. Een dergelijke le ning zou er toe kunnen bijdragen de financiering van de woningbouw veilig te stellen, waardoor de continuïteit in de bouw behouden blijft. Prof. Witteveen (VVD) pleitte voor meer woningen in de ongesubsidieerde sector( hij wilde 5.000 ongesubsidieerde woningen meer en 5.000 woningwetwo ningen minder laten bouwen. De heer Witteveen diende verder een amendement in om de uitgaven ten be hoeve van de rijksgebouwendienst met f0 miljoen gulden te verminderen. Zijns inziens bestaat er de neiging nieuwe rijksgebouwen royaal op tè zetten. Als voorbeelden noemde hij de nieuwbouw voor de ministeries van Sociale Zdken en Volksgezondheid in Leidschedam en Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk te Rijswijk. Daar beschikken ambtenaren over een werkruimte van resp. 14,6 en 11 m2. Een werkruimte van 7 tot 8 m2 per ambtenaar vond hij redelijk. Daily Mirror zond, plaatste hij een inkt-vingerafdruk. Deskundigen van Scotland Yard hebben vastgesteld, dat die vingerafdruk wel degelyk van Mit chell afkomstig Is. Naar aanleiding van dit schrijven aan de Times en de Daily Mirror maak te minister Jenkins bekend, dat de mo gelijkheid van het bepalen van een datum voor Mitchells vrijlating opnieuw in overweging zal genomen worden, als na zijn terugkeer naar de gevangenis wel degelijk blijkt, dat hij niet langer meer als een openbaar gevaar kan be stempeld worden. De vluchteling kreeg echter de raad zich onmiddellijk weer over te leveren. Als hij nog langer ondergedoken bleef, zou dat enkel zijn eigen belangen schaden. Het is echter waarschynlijk, dat Mit chell de kerstdagen wil doorbrengen by zijn vrienden, die hem hielpen ontsnap pen en die hem thans verbergen. (Vervolg van de voorpagina) Aangezien door de verklaring van de heer Bosma het toetsingswerk voo stichting van de baan was, werd de vraag opgeworpen of de stichting dan nog wel zou kunnen optreden als ad viesorgaan voor het college van rijks bemiddelaars bij het toetsingswerk. De heer Kloos van het NVV liet meteen weten, dat hij ook niet zou meedoen aan adviseren, omdat dit in feite op hetzelfde neerkomt als toetsen. Het CSWV wilde wel adviseren, maar toen sprongen het NKV en het CNV in de bocht door te stellen, dat het CSWV zeer inconsequent was: als toetsen het zelfde is als adviseren, kan men hef één niet afwijzen en het ander wel aan vaarden. Op grond van die inconse quentie, zoals NKV-voorzitter P. Mer- tens ons later verklaarde, weigerden de twee confessionele vakcentrales mede te werken aan het advieswerk. Hij wil de niet erkennen, dat dit toch ook in consequent van de confessionele vak centrales is. De behoefte om de drie vakcentrales weer hecht bijeen te bren gen, was waarschijnlijk sterker. Wat zal voor de werknemers de con sequentie zijn van het verplaatsen van het toetsingswerk van de stichting naar het college van rijksbemiddelaars? Ogenschijnlijk geen enkele. De rege ring heeft een duidelijke norm voor loonsverhogingen aangegeven en dan lijkt het onbelangrijk wie nagaat, of die norm overschreden wordt. Er was echter de indruk ontstaan, dat de twee confessionele vakcentrales wel bereid waren te toetsen, maar dat zij niet on genegen waren in bepaalde gevallen die norm iets te laten overschrijden. Be weerd wordt wel, dat deze te verwach ten tolerantie de diepere oorzaak is van het terugtreden van het CSWV. Het is te verwachten, dat het college van rijksbemiddelaars de door de rege ring aangegeven richtliunen strenger zal hanteren. Hoewel, zeker is men hiervan niet. Ook dit jaar werd de goedkeuringsbe voegdheid op een bepaald moment in handen van het college gelegd omdat de stichting te royaal bleek te zijn. Maar dat college was evenmin krente rig. Vandaar dat NW-voorzitter Kloos gisteravond ironisch zei: „Als het col lege gaat toetsen komt er meer uit..." Vijftien dagen wegens belediging president Johnson AMSTERDAM, (A.N.P.). De politie rechter in Amsterdam heeft de voorzitter van socialistische jeugd van Nederland, de 22-jarige Rob L. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien dagen waar van tien dagen voorwaardelijk met aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar wegens opzettelijke belediging van een bevriend staatshoofd. Maandagochtend werd de voorzitter, in opdracht van de Amsterdamse officier van justitie, van zijn bed gelicht, omdat hij de dag daarvoor met een spandoek met het opschrift „Johnson oorlogsmisdadiger' aan de maandelijkse Vietnam-protestde- monstratie had deelgenomen. (ADVERTENTIE) Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan dat u en uw vrouw honderden guldens kan besparen. Elk jaar kunt u op uw hypotheek-aflossingen een premie van ten hoogste f 100,krijgen. Dat is een daadwerkelijke stèun om tot eigen bezit te komen. Het Rijk gaat het bezit van een eigen huis aantrekkelijker maken. Hoeveel Over maximaal f 500,jaarlijks aan aflos sing ontvangen u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremle van 20%, dus maximaal f 100,z). Een voorbeeld Als u dit Jaar f 500,aflost krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100, U mag natuurlijk ook minder aflossen, de premie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 leder jaar de spaarpremie verdienen, zolang u blijft aflossen. Hoe? Bij uw aflossing laat u eenvoudig aantekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na vier Jaar ontvangt u de spaarpremie. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen alsi 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u tenminste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar Bij de Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Le- vensverzekeringmaatschappijen.Spaarbanken. Vraag de gratis brochurel BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT ROTTERDAM (ANP) Brandweer- lannen zijn er gisteravond met grote moeite in geslaagd een bejaarde Rotter dammer te bevrijden uit de brandende ikamer van een huis aan de Atjeh- it op Katendrecht in de Maasstad. Met persluchtmaskers op drong de Uit deze brandende bovenwoning in Rotterdam werden drie mensen, waaronder een baby van negen maanden gered, doordat buurtbewoners ze opvingen i» een deken, die als vangzeil werd gebruikt. De baby werd door de moeder in de deken gegooid. Een bejaarde man moest door de brandweer in bewusteloze toestand uit ds woning worden gehaald. brandweer via een ladder de woonka mer binnen en slaagde er na enig zoe ken in de man te vinden en hem te red den. Deze actie volgde onmiddellijk na dat de 25-jarige zoon en de 28-jarige dochter van de bejaarde man vanuit het woonkamerraam (vijf meter boven de straat) in een door buurtbewoners als vangzeil opgehouden deken waren ge sprongen. Een 9 maanden oude baby was al eerder door de dochter uit het raam in de deken gegooid. De door de brandweer geredde Rotter dammer, de 76-jarige A. P. J. van der Bussen, werd in bewusteloze toestand naar het Zuiderziekenhuis overgebracht. Ambulancewagens brachten later ook de zoon en de dochter naar het ziekenhuis. De zoon had bij de sprong uit het raam twee benen gebroken en een hersen schudding opgelopen, omdat de deken, die hem moest opvangen, scheurde, waardoor hij op de straat smakte. De verwondingen van de jonge vrouw zijn niet ernstig. De baby liep geen letsel op. De bijna fatale brand ontstond in een keuken op de eerste etage van het huis. vermoedelijk doordat de vlam in een op het vuur gezette pan met vet sloeg. De heer Van der Bussen, die met zijn zoon (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zyn nog geen bin dende afspraken gemaakt met Duits land over een eventuele stationering van een Nederlandse divisie in West-Duits- iand, indien een gedeelte van het Britse Rijnleger zou worden teruggetrokken. Dit deelde minister P. de Jong de Twee de Kamer gisteren mede by de behan deling van de begroting van defensie. Er is alleen informeel overleg over ge- Minister De Jong herinnerde eraan, dat hy zich al in 1964 voorstander heeft getoond van plaatsing van een Neder landse divisie in de Bondsrepubliek. By gedeeltelijke terugtrekking van de Brit ten zou dit in de dan vrijkomende ge bouwen op minder kostbare wyze kun nen geschieden, terwyl dan tevens het grote probleem van het gebrek aan oefenterrein in Nederland minder nijpend zou worden. De minister zei desgevraagd, thans geen mogelijkheden te zien om ook bij de marine en de luchtmacht tot diensttijdverkorting te komen. Zodra men die mogelijkheid wel zit zal deze terstond worden aangegrepen. Ten aanzien van de nieuwe wedde- regeling voor dienstplichtigen by de landmacht zei de minister, dat deze voor de overgrote meerderheid een be langrijke verbetering betekent. Anders ligt het bij ongehuwde kaderleden. De minister zegde echter toe deze cate gorie bij het afzwaaien zonodig het ontbrekende-bedrag te zullen laten uit- Minister De Jong blijft vasthouden aan zijn opvatting, dat het vliegkamp schip Karei Doorman nog onmisbaar is voor de onderzeebootbestrijding en daar om tot het begin van de jaren zeventig in de vaart moet biyven. Inmiddels wordt wel naarstig naar vervangende middelen gezocht en daarby blijft de minister aansturen op de bouw van een kernonderzeeër (kosten 180 miljoen) zonder polarisraketten. Amerika weigert momenteel nog uit veiligheidsoverwe gingen de nodige technische kennis en gegevens te verstrekken, maar de mi nister blijft hopen dat in die houding wijziging komt. en dochter en de baby op' de tweede eta ge woont, ontdekte het gevaar, toen de keuken al in lichterlaaie stond. Een op de eerste etage wonend echtpaar kon ge makkelijk via de trap naar buiten. Voor de vier op de tweede etage was deze vluchtpoging door de vlammen afgesne- PARIJS, (K.NJP.). Paus Paulus heeft de ontslag aanvrage van de 83-jarige kar dinaal-aartsbisschop Feltin van Parijs aanvaard en hem bedankt namens do gehele kerk voor zijn werkzaamheid- Opvolger van kardinaal Feltin is mgr. Veulllot, tot dusver coadjutor met recht van opvolging. Kardinaal Feltin had met zijn ontslagaanvrage gewacht op de reor ganisatie van het aartsbisdom en verde ling over verschillende bisdommen. Mgr. Veuillot deed reeds geruime tyd praktisch het werk van de kardinaal. (ADVERTENTIE) er is geen betere! Zoals dit strijkijzer. Vederlicht met grote zoolplaat, die snel en gelijkmatig warm wordt. De regelknop kunt u instellen voor elke soort textiel. Prijs: f 28,75 Nooit zovelcn bereid tot offers NTB werpt zich op tegen uitbuiters UTRECHT, (A.N.P.). Ons land telt minstens achtduizend beatorkesten van jongeren, die al dan niet tegen betaling muziek maken. Deze schatting Is afkomstig van de Nederlandse toon- kunstenaarsbond. maar er zyn ook schattingen. die tot veertigduizend beatorkesten gaan. Enige duizenden orkestjes treden periodiek tegen beta- ling op. Minstens vijfhonderd orkesten zyn full-prof. De Nederlandse toonkunstenaarsbond die enkele jaren geleden als lid van het N.V.V. werd geroyeerd en veel ter rein verloor by radio, televisie en sym fonie-orkesten, gaat zich wat meer be moeien met deze jongerenorkesten. De N.T.B. is thans de enige bond. die beat orkesten organiseert als zy tegen beta ling muclseren. „Het doet er niet toe of dat nou, een uur per maand of twintig uur per week is", aldus de heer M. Ferraris, secretaris van de N.T.B. Hij meent, dat de beatmusicerende jonge ren goede voorlichting en vooral ook bescherming nodig hebben, want er staan vaak grote belangen op het spel. De jonge muslei tekenen soms contrac ten, waarby zij hun hele ealaris over een lange periode afstaan aan instru mentenleveranciers. Nimmer zyn er zoveel jongeren ge weest, die bereid zyn offers te brengen voor het beoefenen van muziek. Instal laties van 10.00 tot 30.000 gulden zyn geen uitzondering. De heer Ferraris meent, dat het nog vaker voorkomt, dat de musici in han den vallen van niet-bonafide managers, die de instrumenten voor hen betalen of zich garant stellen voor het betalen daarvan. In dit verband noemde hij de naam van kapitein «o ex-zangstudent Ex-kapitein Westerling genoemd als grossier contracten. Raymond Westerling, die als manager optreedt voor onder meer Ambonese orkestjes en „woekerwinsten" zou ma ken. Om enigszins orde te scheppen in de chaotische situatie heeft de N.T.B. met enkele ondernemers afspraken gemaakt over het gebruik van contracten en de arbeidsvoorwaarden voor de jonge mu sici. Ook wil de N.T.B. de strijd aan binden tegen de grote onwetendheid onder de jonge profs en semi-profs. In verband hiermee is de bond gaan sa menwerken .net de N.V. Syba-Schakel In Enkhuizen, een uitgeverij annex reclamebureau. Uit deze samenwerking ls het nieuwe maandblad „Toi-Tol" ont staan (zie ook Punt-Uitpogina van zaterdag Jongstleden).

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5