PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 DECEMBER 1966 NIEUW POSTKANTOOR TE LEIDERDORP DOOR BURG. R. M. GALLAS GEOPEND Met het kopen van enige postzegels, d.m.v. een nieuw bankbiljet van vijf gul den, heeft de burgemeester van Leider dorp. mr. R. M. Gallas, gistermiddag het nieuwe Leiderdorpse postkantoor aan het Ockenrode, (het verlengde van de van der Valk Boumanweg) officieel in gebruik genomen. Alvorens hiertoe werd overgegaan spraken de burgemeester en de heren E. J. Bongers, directeur van de PTT afd. Leiden, en W. L. P. Bom, hoofdem ployé PTT, een woord ter „inwijding" van het nieuwe gebouw, dat het oude, veel te klein geworden postkantoor aan de Hoofdstraat gaat vervangen. Ook dit nieuwe gebouw is min of meer een noodgebouw, want voor het defini tieve postkantoor zijn er plannen ge maakt in het toekomstige winkelhof. J Plannen, waarover ongetwijfeld 10 20 jaar heen zal gaan, voordat zij uit gevoerd worden. Er is daar dan ook re kening mee gehouden. VIJF LOKETTEN Het nieuwe, ruime, met veel glaswerk Ingerichte postkantoor is een grote verbetering in vergelijking met het oude, wat, aldus burgemeester Gallas, „een dependance wordt van het ge nieentehuis". (In deze dependance zul len de afdelingen Sociale Zaken en Burgerlijke Stand worden onderge- Verhuizing van Aannemerscursus De Aannemerscursus Leiden, welke uitgaat van de Raad van Bestuur Bouw bedrijven, is in leerlingen-aantal zodanig gegroeid, dat een andere huisvesting moest worden gezocht. Gedurende 20 jaar is de cursus gege ven in de R.K. Ulo-school aan het Vrou wenkerkhof, waar steeds tot aller te vredenheid gastvrijheid werd verleend. De cursus is intussen echter van een twintigtal deelnemers uitgelopen tot rond 150. terwijl het aantal docenten gestegen is van 4 naar 12. Met dank voor de plaatsverlening in de Ulo-school gaat de cursus verhuizen naar de Chr. Techn. 'school aan de 5 Mei laan- hoek Wagenaarstraat, waar vanaf 3 januari de lessen zullen worden voort bracht.) Het halletje van het nieuwe gebouw zal dag en nacht geopend zijn om de mensen in staat te stellen van j de aldaar geplaatste telefooncel en postbussen (waarvan er reeds 40 van de 100 zijn verhuurd) gebruik te kun nen maken. Om eventuele vernielingen in het TTaï- letje voor te zijn, vroeg de heer Bom aan de aanwezige adjudant van de Rijkspo litie, de heer Van der Ster, het gebouw voorlopig goed in de surveillancedienst te willen opnemen. In het gebouwtje zijn vijf loketten, waarvan er voorlopig slechts twee door de hoofdemployé mej. M. v.d. Voort en haar twee medewerkers, zullen worden gebruikt. De'overige drie loketten zul len dienst gaan doen, wanneer de ge meente Leiderdorp qua inwonertal gro ter is geworden en er dan dus meer van het postkantoor gebruik zal worden ge maakt. Vanmorgen om half negen werd het nieuwe kantoor voor het eerst voor het publiek opengesteld. Grafiek-tentoonstelling in kantine van N.V. Nederlandse Durisol té Leiderdorp De 13-jarige Roy Ketting ui derdorp brak gistermiddag vijf voor één zijn rcchteronderlxvn, toen hij plotseling voor een fietser de weg over stak in de Javastraat. Door de EHD werd de jongeman naar een ziekenhuis vervoerd. Van een terrein aan de Spaarnestr. waar Openbare Werken van de gemeen te werk in uitvoering heeft, is de laatste dagen een en ander verdwenen: een krui wagen, een stel kisten, bedrading meter kasten en sleutels. De Culturele Raad in de Gemeente Leiderdorp heeft onlangs de directeuren van de N.V. Ned. Durisol, de heer ir. H. v. d. Velde, en de N.V. Vereenigde Touwfabrieken, de heer H. B. Haan appel, benaderd, teneinde de mogel(jk- deze bedrijven In contact te brengen hedendaagse kunst. ?er geschieden door an tentoonstellingen bedryven ten behoe- Aangezien ge- met uitingen Dit kan onder m het organiseren v in de kantines van noemde directeuren positie stonden genover dit voorstel heeft de Culturele Raad deze bedrijven in contact gebracht met de Nederlandse Kunststichting te Zeist, die dergelijke tentoonstellingen or ganiseert. Dit heeft tot resultaat gehad, dat van 24 december I960 tot 24 januari 1967 in de kantine van de N.V. Ned. Du risol, Achthovenerweg, alhier, een ten toonstelling zal worden gehouden van voornamelijk grafische kunst. Deze tentoonstelling is niet uitslui- DE LEIDSE IJSCLUB WIL MET HOGE M0RSWEG SAMEN WERKEN ADVERTENTIE Opspuiten van sintelbaan werd veel te duur De Leidse IJsclub en de buurtvereni ging Hoge Mors hebben met elkaar contact opgenomen met het doel tot een gezamenlijke exploitatie te komen van de landjjsbaan aan de Rijndijk te Voor schoten (voormalig Voorschotens ge bied). Als beide verenigingen tot een accoord kunnen komen, wat ook gesti muleerd en gehoopt wordt door de Leidse Sportstichting, zal de Leidse IJs club, die enige jaren geleden van het Schuttersveld werd „verdreven" weer kunnen gaan beschikken over een eigen baan en komen aan jarenlange moei- Volgende maand beperkt stopverbod op liet Noordeinde Automatisering verkeers lichten in februari Aan de houders van winkels en be drijven aan het Noordeinde hebben B. en W. van Leiden schriftelijk meege deeld, dat het beperkte stopverbod in deze straat op maandag 2 januari a.s. ingaat. Deze maatregel houdt verband met de automatisering van de verkeers lichten by de Güselaarsbank, waarvoor de raad eind vorig jaar reeds de nodige gelden beschikbaar stelde. Het ziet er thans naar uit, aldus B. en \V., dat deze automatische verkeerslichten in februari a.s. in gebruik kunnen worden genomen. Om in de loop van januari reeds de nodige ervaringen te kunnen opdoen met de bevoorrading van de verschillen de bedrijven buiten de tijden van het stopverbod zullen de winkeliers over ruim een week reeds te maken krijgen met het beperkte stopverbod. In over leg met de betrokkenen zijn de stopver boden bepaald op de volgende tijden: van 8.00 tot 9.30 uur. van 12.00 tot 15.00 uur en van 16.00 tot 18.00 uur. ïykheden een eind. De laatste jaren heeft de IJsclub zich kunnen behelpen met de sintelbaan in de Leidse Hout, maar omdat het op spuiten van de sintelbaan een bijzonder kostbaar karwei is met grote risico's bovendien vanwege het wisselvallige klimaat werd het hoogtijd, dat voor de Leidse IJsclub een oplossing gevon den werd. Komen IJsclub en Buurtver eniging tot een accoord dan kan men er bovendien al zo goed als zeker van zijn, dat de Leidse Sportstichting het zal bevorderen, dat het ijsclubterrein aan de Rijndijk uitgebreid zal worden tot een 400-meterbaan, waarop ook of ficiële langebaanwedstrijden gehouden kunnen worden. Dit nieuws vormde het hoofdpunt van de vergadering, welke de Leidse IJsclub dinsdagavond hield in de receptiekamer van Sanders Co NV. In verband met de sterk gestegen kosten besloot de Leidse IJsclub tot een contributieverhoging. Na 1 januari kost het lidmaatschap voor junioren f8, senioren zuilen f 12,gaan betalen. Dit nieuwe tarief betekent een verhoging van 100%. BESTUURSVERKIEZING In verband met drukke werkzaamhe den waren voorzitter P. A. de Jong en penningmeester mr. S. C. H. Coebergh genoodzaakt zich terug te trekken uit het bestuur. Het bestuur ziet er nu als volgt uit: N. J. A. M. de Jong (voor zitter), G. S. Baljet (secetaris), L. de Roos .(penningmeesterH. J .de Koster (commissaris) en J. Visser (commis saris 350.- ontvreemd uit Leiderdorpse slagerswinkel Vannacht is er ingebroken in een sla gerwinkel aan de Leiderdorpse Hoofd straat. De inbrekers, die door een val raam de winkel konden binnenkomen, lieten de worst met rust. maar gingen er met de kassa-inhoud, ca. f 350,— van door. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Gemeente Leiden Ontsmettingsdienst te KERSTBOOMVERBRANDING 1. De kerstboomverbranding heeft plaats op MAANDAG 2 JANUARI 1967 op het Schuttersveld te 19.45 uur. 2. De inlevering van kerstbomen kan geschieden op maandag 2 januari 1967 a. Tussen 9 en 12 uur aan alle speeltuinen. b. Tussen 9 en 19 uur op het Schuttersveld. HUISVUILDIENST In verband met de komende feestdagen is de huisvuildlenst als volgt ge regeld: maandag 26 december wordt DINSDAG 27 DECEMBER: dinsdag 27 december wordt WOENSDAG 28 DECEMBER. Reeds eerder werd bekendgemaakt dat op dinsdag 27 en donderdag 29 december verpakkingsmateriaal naast de enimer kon worden geplaatst. Dit moet zijn: DINSDAG 27 EN WOENSDAG 28 DECEMBER. De bijzondere regeling voor het op woensdag ophalen van vuil tegen het tarief van 0,50 vindt niet plaats op 28 december. Door een Raadsbesluit is deze „woensdag-regeling" afgeschaft met ingang van 1 januari 1967. tend voor werknemers van de U.V. Ned. Durisol, maar ook gratis toegankelijk voor andere belangstellenden. Voor Lei derdorpse ingezetenen is de tentoon stelling in genoemde periode op de vol gende dagen geopend: dinsdags van 19.00-21.30 uur, donderdags van 19.00- 21.30 uur, zaterdags van 10.00-12.00 en van 19.00-21.00, zondags van 14.00-17.00 upr, tweede Kerstdag van 14.00-17.00 uur (alleen eerste Kerstdag en Nieuw jaarsdag gesloten). PRIJSVRAAG De directeur van de N.V. Ned Duri sol heeft aan deze tentoonstelling een prijsvraag verbonden, waardoor het mo gelijk is, dat dft bezoekers in het bezit kunnen komen van een van de tentoon gestelde werken, waarvan er een ver loot zal worden. Voorwaarde hiervoor is, dat de bezoekers een enquete-formu- lier invullen, waarin gevraagd wordt hun visie te geven op deze tentoonstel ling. De collectie bestaat uit aquarellen van Theodoor Heines, linosneden van Ruth Fischer, houtsneden van Hans Sam- meshaus, etsen van Rob Otte en litho's van Metten Koornstra. Er bestaat te vens de mogelijkheid om de geëxposeer de werken na afloop van de tentoonstel ling te kopen. Op alle werk wordt door het rijk een reductie van 25 gegeven. Dit is de eerste maal, dat in deze ge meente een kunsttentoonstelling in sa menwerking met het bedrijfsleven tot stand komt. De tentoonstelling geeft een aardig beeld van de grafische technieken. Het is dan ook te hopen, dat vele Leiderdor pers de weg naar deze tentoonstelling weten te. vinden. Op maandag 9 januari 1967, des avonds 8 uur, concerteert in de Ned. Herv. kerk het Utrechts Barokensem- ble. Gezien het succes van een vorige muzikale avond en de samenstelling van het ensemble, waarvan de leden allen beroepsmusici zijn, mag verwacht wor den dat ook deze avond weer succes zal oogsten. De leden van dit ensemble hebben zich in een lange reeks van ja ren op de gezamenlijke uitvoering van Barokmuziek toegelegd in een zeer uit eenlopende bezetting. Zij traden ver schillende malen op voor de radio en spelen regelmatig te Utrecht in de Zo- merkamermuziekserie van de z.g. Mi- chaëlskapel en verzorgden ook meer uitgebreide paedagogische concerten in meerdere grote steden van ons land. In het kader van de na-oorlogse cul tuur verzorgt het ensemble regelmatig concerten in opdracht van de Prov. Sta ten in Utrecht. De claveceniste Leni van der Lee is hoofdlerares voor het clavecimbel aan het Utrechts Conservatorium en tevens lerares aan het Kon. Conservatorium. Sander Hesseling is leraar viool aan het Utrechts conservatorium en lid van het Utrechts Symphonieorkest. De overige bezetting van het ensemble bestaat uit Titia Miskotte, eveneens viool, Cas Burger, altviool, Dok Vermeyden, viool cello en Charles Havelaar, fluit. Uitge voerd worden werken van Vivaldi, Blo- wet, Fasch, Boismortier, Leigh en John Chr. Bach. HERHALING ALADDIN EN DE WONDERLAMP" Voor de kinderen geeft Bert Brug man met zijn marionettentheater dins dagmiddag 27 december des middags 2 uur in het Dorpshuis een herhaling van het bekende sprookje Aladdin en de Wonderlamp". Vorige keer moesten ve le kinderen teleurgesteld worden, omdat er geen ruimte meer was. Lei fis katholiek Vrouwengilde ZAG DOOR KERSTBOOM EN KALKOEN DE KRIBBE Velen hadden j waren: matei hlaggevend zijn Heijden gekomen een traditie is gi •Ktevangelie niet OOK JONGEREN Een gelukkig verschijnsel was. dat ook jongere vrouwen zich „wagen" in de kring van het Vrouwengilde, al zal het moeilijk zijn activiteiten te ont plooien, die de interesse van zozeer uit eenlopende generaties kunnen hebben. Mocht een en ander in het begin van de avond de jongeren eventueel niet heb ben aangesproken; de boeiende film over het Heilig Land, origineel en met veel enthousiasme van commentaar voor zien door mej. M. Staats viel bij ieder een in goede smaak. KERSTCADEAUTJES De muzikale omlijsting van deze avond Werd verzorgd door de dames G. Blom-Harteveld, W. Claprotli-Helling en W. Hendrik9en-Meinderman. Wellicht verdient het aanbeveling de belangstel- kalkoen en kaarsen gelaten voor wal medebepalend, maar beslist niet door lis en waren naar restaurant Van der het Vrouwengilde, die gelukkig ling voor declamatie en musiceren bin nen de vereniging te stimuleren. Een van de bestuursleden was op het idee gekomen om, zoals de herders naar het Kerstkind kwamen met hun goede gaven, de dames van het Gilde naar de Kerstavond zouden komen, met iets extra's voor 'n gezin of voor iemand die met Kerstmis om welke reden dan ook wel een beetje verwend mag wor den. Dat idee vond grif weerklank en resulteerde in twee tafels, overladen met leuk ingepakte kadootjes. Het bestuur hield zich aanbevolen voor gedagdigden, die er ruimschoots bleken te zijn. Ook in deze geste kwam tot uiting, dat degenen, die de moed op hadden kunnen brengen hun huis een avondje te verlaten en dat valt soms echt niet mee de ware „geest" van het Kerstmis te pakken hadden gekre gen: gezelligheid, inkeer en denken aan da ander.... Lichtjes in een Leids hof De bewoners van het Cornells Sprongh van Hoogmade-hofje aan de Doezastraat leven in een geheel eigen wereldje, dat ze met Kerstmis een feestelijk tintje geven door gezamen lijk de binnenplaats te versieren met een verlichte kerst boom. Alle woninkjes zijn met hun ramen naar binnen gekeerd en 's avonds, als de lichtjes in de boom zijn ont stoken, blijven de gordijnen wat langer open dan gewoonlijk en branden de bejaarden echtparen kaarsen met kerstster ren in huis. Het licht verdrijft de duisternis van december. Met Kerstmis zal de verschijning van Het Licht de duis ternis, waarin het door oorlog en vijandschap geschonden mensdom verkeert, met grote glans verdrijven. Oegstgeests Parochieel Dameskoor trad voor het eerst naar buiten op Grote bewondering Het is de laatste jaren by het Katho liek Vrouwengilde te Oegstgeest niet meer voorgekomen tijdens de Kerstvie ring dat de zaal van het Parochiehuis zó vol was als gisteravond Een ander re- record vormde het aantal heren dat eens poolshoogte kwam nemen van de aktivi- teiten van hét Gilde. Bij nadere „aan"-schouwing bleken velen van hen echter leden van de Scho- la Cantorum te zijn. Dit had zijn reden want de Kerstviering hield onder meer in een eeTste optreden naar buiten van het in het begin van dit jaar opgerichte Parochieel Dameskoor. Dit koor, dat bestaat uit plm. 25 dames, heeft maan denlang ijverig gestudeerd en gerepe teerd onder leiding van kapelaan P. de Bruyn. Het was met bijzonder veel ple zier dat de presidente van het Vrouwen gilde, mevr. J. Staal-van Santvliet dit optreden kon aankondigen. Er viel méér plezierigs te constate ren: het toneel van het parochiehuis heeft een verjonging ondergaan door de nieuwe gordijnen die dezer dagen zijn aangebracht. De kleur rood geeft thans het geheel een, beduidend prettiger aan zien. De zaal was, als vanouds, stem mig versierd terwijl terzijde van het to neel een prachtige kerstgroep was ge plaatst. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op pastoor N. A. Commandeur, mevr. van Tongeren, voorzitster van de Chr. Vrouwenver. afd. Oegstgeest, ver gezeld door de dames Heyboer en Er in ga eveneens bestuursleden dezer ver. Na het openingswoord van de presi- Kerstevangelie in beeld gebracht door jongens en meisjes van de Barbaraschool De afdeling Leiden van de Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft gisteravond in het Geref. Jeugdhuis het afdelingsjaar 1966 afgesloten met een goedbezochte bij eenkomst, die geheel in het teken stond van het komende kerstfeest. Onder de instructieve leiding van mevr. J. M. Sollewijn Gelpke-Manders werd na melijk een onderlinge wedstrijd in het maken van kerststukjes gehouden, waaraan zowel de afdelingsleden als zeer vele geïntroduceerde niet-leden deelnamen. Er werd met de nodige ijver en accuratesse „gestreden" twee groepen, t.w. een groep van deel nemers (sters), die werkten met eigen meegebracht materiaal en een groep, die beschikbaar gesteld materihal ver werkte. In de loop van de avond groeide on der deskundig toezicht van mevr. Sol lewijn Gelpke het aantal afgewerkte stukjes gestadig en bleek, dat enkele deelnemers zich met succes hadden ge waagd aan het -vervaardigen van fraaie decoratieve stukken in hangende vorm. Gezien de over het geheel genomen geleverde prestaties, die alle min of meer blijk gaven van goede smaak en decoratieve handigheid, had de jury, gevormd door mevr. K. Begeer-Baale- i rup en de heren J. v. Alphen en B. Scheeren geen gemakkelijke taak bij j de beoordeling en de toekenning van de in elke groep beschikbaar gestelde prijzen. Aanwijzingen Na bekendmaking van de uitslagen geven de juryleden beurtelings com mentaar op de verrichte prestaties en I het gebruikte materiaal, waardoor zo- i wel de deelnemers!sters) als de toe kijkers zonder-meer vele waardevolle aanwijzingen kregen. Alvorens mevr. Sollewijn Gelpke met een toepasselijk woord de prijzen (diverse fraaie planten)- aan de ge lukkige winnaar(essenuitreikte, kon de waarnemend voorzitter, de heer A Wetselaar( voorzitter H. Sonderman was door ziekte verhinderd) tot zijn I genoegen nog mededelen, dat de af deling zeer succesvol was vertegen woordigd op de landelijke bloemsbhik- en bindwedstrijden, die op 12 novem ber jl. in Utrecht werden gehouden en wel om het kampioenschap van Ne derland. Uit de ruim 150 deelneem sters kwamen namelijk zowel mevr. Sollewijn Gelpke als mevr. A. Delfos- Klink met een zeer eervolle vermel ding te voorschijn. De prijswinnende stukje werden gisteravond vervaar digd door: groep I: 1 A. P. Donselaar, 2 mevr. A. Delfos-Klink, 3 mevr. J. M. v.d. Pias-As; groep 2: 1 mevr. J. Kalma-Noordhof, 2 mevr. M. H. S. Broekhof, 3 mej. G. de Haan. Volleybaltoernooi Leidse scholen Verdeeld over een groot aantal Leidse gymzalen zal dinsdag 27 december het jaarlijkse schoolvolleybaltoernooi wor den gehouden. Aan dit toernooi zullen vrijwel alle Leidse scholen en voortgezet middelbaar of voorbereidend hoger on- derwys deelnemen. De teams van de scholen zijn inge deeld in vier categoriën, t.w. de jon- gens-geoefenden, de jongens-ongeoe- fenden, de meisjes-geoefenden en de meisjes-ongeoef enden. De finalisten van de ongeoefenden zullen op 30 december 's avonds in de Militaire Sportzaal aan de Morssingel de finales spelen. De finale van de jon- gens-ongeoefenden zal 27 december des middags gespeeld worden in de zaal aan de Du Rieustraat; de meisjes-ongeoef en den strijden dinsdagmiddag om het Leids sehoolkampioenschap in de zaal aan de Van Vollenhovekade. 1 Lefd.se Burgerlijke Stuud j Geboren: Arnoldus Cornells Maris zn l van A. C. J. Kooloos en J. C. van Steen- I bergen. Inge Tessa dr van N. Overwater en M. C. Frensch. Cornelia Maria dr van I C. Guijt en C. M. van der Meij. Mattheus Wilhelmus zn van M. H. J. Compeer en M. C. Heemskerk. Hélène Jolanda So phie dr van F. F. M. van Egmond en C. M. van Leeuwen. Alexa Karen dr van J. W. Neuteboom en P. J. Wigmore. Jo landa dr van A. Neuteboom en S. Vol kers. Johanes zn van J. van Laar en A M. van Zeist. Gehuwd: <L'J. C. Bots en M. W. E Damen. B, J. Erades en M. E.-de Water Overleden: J. Keijzer 83 jr. man. G de Wijn, 75 jr. wed. van C. P. J. Boon. W. Slootweg 83 jaar. man. LEIDSE AGENDA DONDERDAG 22 DECEMBER Kath. Nat. Bond voor EHBO. afd. Lei den. Vervolgcursus. Gebouw G.G. en G.D., 20 uur. K en O Kerstpromenade-concert m.m.v. Rotterdams Philh. Orkest, Rot terdams Conservatorium-koor en Ca roline Kaart. Stadsgehoorzaal, 20.00 u dente nam het lang verbeide optreden het dameskoor een aanvang. Zij zongen een groot aantal kerstliederen betrekking hebbende op de tyd vóór tijdens de geboorte van Jezus. Het pro gramma werd besloten met liederen die onze gevoelens by de geboorte vertolk- De uitvoering werd onderbroken door het voorlezen van het Kerstevangelie. Kap. De Bruin vroeg bij de aanvang het optreden i.v.m. de korte bestaans- periode van het koor. Wat ons betreft had hij dit gerust achterwege kunnen laten, want er rest ons slechts grote be wondering voor hetgeen hij heeft weten te bereiken. Onder zyn soepele directie werd er met overgave gezongen. Reeds het eerste lied „Een maged jong en ne", bewerkt -door J. Verhuist en a. cepac ia gezongen, maakte een uitstekende i druk. Dit koor herbergt goede stem- i menmateriaal waarmede kap. De Bruit die de muzikaliteit „in de vingers" heeft, nog veel kan bereiken. We hoorden voorts een geslaagde vertolking van het Ave Maria van Mozart. In „La messe de Minult" konden wij ons niet geheel aan de indruk onttrek ken dat sommige dames nog niet geheel vast waren op de (Franse) tekst. Tij dens de uitvoering van „Hodie Christus natus est" (Clérembault) trad mevr. v. Dam op als soliste evenals in het Wie gelied van Max Reger. Mevr. Van Dam heeft een talentvolle stem. Zij genoot geruime tyd zangles te Den Haag en trad reeds eerder ir residentie als soliste op. Aan het slot brachten de aanwezigen, staande eer langdurige ovatie. Terecht: verdiend. Het dameskoor zal op Eerste Kerst dag 's ochtends om zes uur de liturgie van de tweede Nachtmis in de Willi- brordkerk luister bijzetten. Na de pauze trad de toneelgroep van het Vrouwengilde voor het voetlicht met een opvoering van het spel „Dokter Ida Scudder", inhoudende de levensgeschie denis van de pionierster der vrouwelijke zendingsartsen in nldia. Het spel vangt aan te 1950 in de plaats Vellorè (India) waar dokter Ida Scudder (een „statige" rol van mevr. A. Homan) op haar 80e jaar haar gouden jubileum viert als zendingsarts. Zij vertelt haar levensloop aan een drietal Indiaase studenten het geen in een viertal scènes, zgn. „flash back" op het toneel tot leven wordt ge roepen. Niet minder dan 24 medespe lenden komen hier aan te pas. De regie berusttte bij mevr. A. Pieck-Fernandes die ook de hoofdrol,vervulde. De Indiase kostuums waren door het Zendingsbu reau van de Ned. Herv. Kerk te Oegst geest voor de uitvoering welwillend ter beschikking gesteld. De overgang tussen de verschillende scènes werden door mevr. M. Wand- van Stralen gevuld met stemmige pianomuziek. De grime berustte bij de heer W. A. Hoppezak uit Leiden. De uitvoering was tót in de puntjes verzórgd. De aanwezigen waren tuige hoe Ida Scudder. als jong meisje op een kostschool in Amerika, terug keert naar haar ouderlijk huis in In dia waar haar vader zendingsarts is. Zij voelt persoonlijk niet voor de zen ding, maar een wonderlijke nacht waarin haar hulp gevraagd wordt (die ze als gewoon meisje niet kan bie den) doet haar van gedachten veran deren. In 1905 is zij dan in India als arts werkzaam. „Zij is geroepen", dens het houden van polikliniek op een wegkruising vat zij het plan een opleiding te organiseren voor In diase (vrouwelijke) zendingsartsen. Het zou ons te ver voeren namen te noemen. Men heeft in ieder gevai het gegeven op aanvaardbare wijze vorm gegeven. Daar is het Gilde voor treffelijk in geslaagd. Bij het „flash back" spelen, waarbij korte schetsjes uit een levensloop naar voren gebracht worden, schuilt één gevaar: er wordt in zo'n flits in een kort tijdsbestek vaak teveel zo maar even tot stand gebracht. Wij kregen de indruk dat de tekstschrijver het hier en daar een beetje „té mooi" heeft voorgesteld. Het spel van 't gilde is overigens bij zonder op prijs gesteld, getuige het enthousiaste applaus. Een aardige bij zonderheid: er traden voor het eerst sinds lange tijd ook enige heren voor 't voetlicht. Alles bijeen een prachtige avond, waar het bestuur van het Kath. Vrouwengilde alle eer mee inlegt.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4