STEM VAN HET WATER JEANNE BRUIN: „December is één groot excuus om door te eten' Ideale kerst menu J Knap, meeslepend en stoer werk van Haanstra Discussie celibaat staat vrij Voogd toch met eigen lijst? „U zult zeggen al weer een film over water' Ontslag en verkorting van werktijd WOENSDAG 21 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 DfT zijn gewichtige dagen voor de lijfeigenen van de welvaart. Vetlaagje leggen, niemand zeggen. Proosten en toasten, kortademig uitbuiken op de sofa in de achterkamer. Er wordt tweestemmig gezongen, er wordt voor drie gegeten, want aan een boom zo volgeladen, mist men één, twee kransjes nietDit is de maand van het bovenste knoopje i los en de riem laten vieren tot het laatste gaatje. Desnoods prikken we er één bij, zodat ook het puddinkje op tweede kerstdag fier naar binnen kan glijden. „Jan, daar ga je", maar zorg wel, dat er ruimte overblijft, want er komt nog meer. December is immers de traditionele hordeloop over boterletters, kerststol en gebruinde ruggen van kip en kalkoen. Borreltje vooraf, pindaatje erbij, slaatje ertussen, slaapmutsje toe. Nu syt wellecome, „neen, ik echt niet meer". Nou vooruit, maar alleen, omdat je zo aandringt. Een halfje dan, Het is maar j één keer sinterklaas, het is maar één keer eerste kerstdag, het is maar één keer tweede kerstdag, het is maar één keer oudejaar, het is maar één keer nieuwjaarsdag. COPIEUZE MAALTIJDEN OP KERSTMIS: GEEN KWESTIE VAN GEZELLIGHEID, MAAR VAN MENSELIJK ONBEHAGEN. Het is een fijne maand. Vol nobele, christelijke gebruiken. De kranten zwe ten de goedheid overdadig uit, de domi nees en paters bewijzen voor radio en televisie, dat je ze om een kerstbood schap kunt sturen. Het zwerk is vol ge druis van engelen en gesmak van ster velingen. Mijter en piek liggen als ba kens in een zee vol calorieën. En aan het einde staat de weegschaal al klaar voor het loodzware demasqué. Dan stelt vader vol afgrijzen vast, d^t de broek van zijn goeie pak niet meer dicht gaat. Kan, het zijn, dat hij gekrom pen is? De broek dan. De rits van moe ders zwarte jurk haalt het trouwens ook niet meer. Ze heeft de adem ingehouden bij het passen. Met geen mogelijkheid. „Hou op", riep ze lacherig, ,,ik stik". Alles knelt, alles plakt. Wat zou het kosten om een pak uit te leggen? Of kan hij beter eerst vermageren? Er zijn wonderkoekjes in de handel, die je een half uur vóór elke maaltijd moet eten. En straks komt er weer radijs en voor-" jaarspeen. Dan smelt het vet als sneeuw in de zon. Milde motregen Over drie weken vonkt de conversa tie in tienduizenden Nederlandse gezin nen opnieuw tussen die twee polen: het weer aan en hoe gaat het er af. Ze hebben een feestje gebouwd ,,ja en wat zou dat?" ze hebben elkaar bemind in de milde motregen van het repeterend mysterie. Achteraf moeten ze toegeven, dat het een hele kluif is ge weest. En dc reden? Komaan mevrouw Bruin, voor de draad ermee. Als voor zitster van de Nederlandse vereniging van diëtisten bent u immers in het be zit van het deksel, dat op alle dampende decemberpotjes past. Op uw wekelijks spreekuur schuifelen ze voorbij: dikke vrouwen, dikke mannen, een stoet van uitgetelde zwaargewichten. In uw cur sussen ontmaskert u telkens weer de vij anden van het menselijk lichaam: vet, chlorestorol, gebrek aan beweging. On ophoudelijk werpt u banbliksems in de samenleving: de scholen verwaarlo- de kennis van de voeding, de Neder landse huisvrouw weet niets van calo- i, de vaderlandse hotellerie suddert op de walmende pit van het grote on vermogen. Groot excuus Maar waarom dijen de stoere nazaten van Willem van Oranje juist in de laat ste maand van het jaar uit als kroe poek in heet vet? Jeanne Bruin-Ruig- rok glimlacht en reikt ons een kapitale kalkoenepoot aan, die ze in aluminium- Nederlandse eetcultuur suddert op lage pit van onvermogen folie heeft gestoofd, Met klem raadt ze ook aan om haar sauzen te proberen. Ge raspte knolselderij en appel, roquefort- kaas in zure room en 'n fantasie mayo naise. Zelf slaat ze één beurt over. Een kwestie van lijfsbehoud. Ze zegt: „De maand december is in feite één groot excuus voor alle men sen, die willen dooreten. Dat noemen ze dan gemakshalve gezelligheid, huise lijkheid. Iedereen heeft de mond vol van gezelligheid, maar in de meeste gevallen is het onbehagen, eenzaamheid. Er wordt in deze maand voornamelijk ge geten om allerlei onlustgevoelens te ver dringen. De eenvoudigste manier om die te bevredigen is een stuk kerstbrood, een copieuze maaltijd, een boterletter. Het is een soort alcoholisme, waarin de ontevredenheid verdronken wordt. Hoeveel mensen gaan de kerstdagen niet in met een opgeschroefd verlangen? Ze verwachten het onmogelijke van hun medemensen, teren op vertekende herin neringen, die ze idealiseren. De teleur stelling, die zodoende onherroepelijk ont staat, wordt gecompenseerd' met eten en drinken. Onderzoekingen hebben on dubbelzinnig aangetoond, dat er een di rect verband bestaat tussen onbehagen Daar komt nog bij, d de eetcultuur in ons land op een bedroevend laag peil staat. De meeste vrouwen gaan met een absoluut minimum aan kook- kennis het huwelijk in -en klungelen maar raak. Als ze kool eten, moet ie uren pruttelen, zodat tenslotte de hele buurt van de stank vergeven is. Het ge- vólg is, dat ze nooit meer kool eet, want haar brouwsel is inderdaad onge nietbaar. Maar ze haalt wel voor een gulden loempia, die voor driekwart ge vuld is met dezelfde kool. Het verschil is alleen, dat de CJiinees wel weet, wat je met kool kunt doen. Geef een Indo nesische vrouw een stuk ordinaire pens en ze maakt er een godenmaaltijd van. Een Nederlandse vrouw staat op haar gemak. Ze is thuis opgevoed met de deugd van het sober zijn het kost haar geen enkele moeite elke dag een fantasieloze maaltijd op tafel te toveren. Ze koopt de rooie kool in een plasticzakje en doet er verder niets aan. Lekker eten is er dan automatisch niet meer bij, want rooie kool maak je met je tien geboden, daar gaat de hele familie in, voordat je hem smakelijk hebt. Beeldbiiisvoer Verantwoord eten is overigens niets anders dan goed eten. Als de mensen horen, dat ik diëtiste ben, krijgen ze ge lijk helse visioenen van afschuwelijke rauwkostschoteltjes en uitgemergelde lappen vlees. Ze denken meteen aan maagpatiënten en mensen met een hart afwijking, maar dat is kolder. De eer ste eis voor een goed dieet is namelijk, dat het lekker en smakelijk is. De maaltijd is een feest, een hoogtepunt in elke dag en als je dat gegeven ver waarloost, zit je op dood spoor, rian kun je wel aan 't juiste aantal calorieën ko men, maar gelijk ontneem je een mens zijn kans op vreugde. t is ook beslist niet waar, dat al leen zieken een dieet moeten hebben. De ellende is alleen, dat iemand, die nd is, ongrijpbaar blijft en alleen zijn eigen verstand als controle heeft. Het gevolg is, dat er in tienduizenden Nederlandse gezinnen gewoon slecht ge geten wordt. Dat begint bij de kinderen, s morgens zonder goed ontbijt de deur uitgaan. Ze staan te laat op, eten tig een boterham en worden de straat opgejaagd. Om elf uur is hun op nemingsvermogen uitgeput en verflauwt hun aandacht voor de les. En 's avonds wordt er naar de televisie gekeken en deelt moeder het beeldbuisvoer uit. De chips en de hips en de dips. Zelf neemt ze een reepje, want per slot van reke ning werkt ze ervoor en heeft er recht Fritescnltuur Een onderzoek zuster Benedikt bij 950 huisvroi heeft uitgewezen, dat de frites- en quettencultuur in het weekend hand over hand toeneemt. Zaterdags wil de huisvrouw de handen vrij hebben en daarom wordt het diner uit de auto maat gehaald. En iedereen heeft vrede met het vette, ordinaire straatvoer. De overige dagen van de week wordt er recht toe recht aan gekookt. Inclu sief de ouderwetse vette jus van groot moeder. Een lekker sausje met kruiden 1 en wat sherry is weliswaar minder scha delijk en veel smakelijker, maar kost tijd en daar voelt moeder niets Ik heb niets tegen een eerlijke stamppot van boerenkool en zuurkool, maar als je daarmee uitgepraat bent, lijd je in feite aan culturele bloedarmoede. Naar mijn smaak kun je geen verant woorde maaltijden op tafel brengen, als je er geen rol in hebt. Jc moet eigenlijk een epicurist zijn, een gastronoom om alle vet- en calorieënklippen met succes te omzeilen. Als je het eten in de cul tuursfeer trekt, als je er een feest van maakt en het verrassingselement er in brengt,' dan worden de hoeveelheden, die je moet koken, automatisch minder. Je moet van het driemaal daags bunkeren weer drie keer daags genieten du te maken." Jeanne Bruin-Ruigrok voegt de dam pende daad bij het woord en dient de shaslick op. Ze neemt er zelf ook één en heft het glas met de fonkelende rosé. Persoonlijk tobt ze zwaar met de lokkingen van de decembermaand. Verzaligd zegt ze: ,,De kunst is, dat je jezelf op tijd een halt toeroept. Vrij wel iedereen heeft de neiging om dik te worden en ik maak daar geen uitzonde ring op. Nu is het een kwestie van kracht om je gewicht op het juiste te houden. Ik geloof niet in vermage- middelen, in al die pilletjes en kock- waar je zulke verbluffende rcsulta- mce bereikt. Ik geloof wel in goed, speels dieet. Zelfs op Kerstmis. Al die dikke mensen dragen een ;n vol ellende met zich mee. Als ik op het spreekuur met ze praat, komt het hoge woord er altijd uit. Het zijn bijn altijd drama's, die hun gewicht hebben bepaald. Daarna is het een vicieuse kei geworden, die hen als een lasso ge- tgen houdt. Dat heeft niets met gezelligheid de Nederlandse te maken." Het ideale kerst menudut diëtisteW me Bruin uit Soestdijk spr- f voor u heeft samengesteld, heeft de AmerikaansediepvrU i kalkoen als pièce de résistan I Waarom f Omdat het vlees v I deze dieren bijzonder arm is a schadelijke vetten en calorieën toch bijzonder smakelijk is. I Amerikanen zijn ons domweg t atlengten voor op dit gebied. I Als je even de moeite neemt en liet vel van een achterbout los peutert, dan heb je prachtige I I lappen vlees, waar je van alles mee kunt doen. Je maakt er me evenveel succes een cocktail mei als een geweldige shaslick. Het i machtig mooi, mager vlees". 1 Dit is haar suggestie: grape-fruit I puur in een mayonaise van r sherry en cognac. Kopje oxtail- i clair. kalkoen ingewreven met 1 peper, zout en een snufje tijm 'rpakt in aluminiumfolie gedu- rende drieëneenhalf uur in een l matige warme oven (175 graden) I gestoofd. Daarna nog een half i. de pan voor het feestelijk I I kleurtje en de knapperige korst. I I Hierbij serveren geboorde j f thans, die bestreken zijn in boter. Een klein Frans vruchtje i. vlag, die deze zoete lading dekt. j Voor garnering kunnen verder l dienen geraspte knolselderij se seklerij, kropsla en aard- T appelen, die in de schil en in alu- iumolie gepoft zijn. Enkele Ischaaltjes met sausen (roquefort- I kaas met zure room, geraspte a I pppel en knolselderij en appel- T salade) voor de liefhebbers opj tafel zetten. Ter afronding van de maaltijd I adviseert zij een sterke mokka. ,„De pudding moet u in elk geval J V vergeten", waarschuwt ze, „ij. mag desnoods, maar dan moet i i de ontstane schade de volgende I ochtend bij het ontbijt wel her- i f stellen". MN«rui fillliiiillttiilll(Mill PIii^i'f'iiPliNir'iiii éaémémm IllI II I (HM^üïh^ 'iliiïllht1^», (ADVERTENTIE) Als andere middelen gefaald hebben, neem dan het middel waarop nog zelden vergeefs een beroep is gedaan ABDIJSIROOP 's werelds beste .hoestsiroop Kardinaal Leger MONTREAL (KNP) Kardinaal Le ger, aartsbisschip van Montreal in Ca nada. heeft de priesters van zijn bisdom schreven, dat zij gerust over het celi- van de priesters mogen discussië- i. Zij mogen zich ook gerust afvragen of deze instelling, zoals zij bestaat in de kerk van het Westen niet herzien kan worden, aldus de kardinaal. Maar het is ook de taak van de bisschoppen om de ze kwestie onder ogen te zien, aldus kardinaal Leger, en ik zal mij daaraan uittrekken. De laatste maanden is ook in de Ca nadese pers de discussie rond de celi baatsverplichting van de priesters op gang gekomen. In een dagblad van Montreal b.v. hebben vijf weken lang 25 Priesters en leken om beurten hun vi- egeven over dit onderwerp. De kar dinaal te moeten schrijven over de priesters te moeten schrijven over de kwestie van het priestercelibaat. Hij wijst in zijn schrijven (van 4 december jl) op de apostolische en pastorele voor delen van het kerkelijk celibaat, op de grote vrijheid en het beschikbaar zijn voor de dienst van God en de Kerk, wel ke door deze levensstaat gegarandeerd worden en op de trouw aan ondernemin gen die geheel in vrijheid worden aan gepakt. In zijn schrijven zegt de kardi naal van degenen, die uit het ambt zijn getreden, dat zij onze broeders blijven". Degenen, die uitgetreden zijn, zijn geens zins ongelovigen en de Kerk toont thans veel meer begrip en tracht bij verkeer de keuze corrigerend op te treden, aldus kardinaal Leger. Bert Haanstra heeft „De stem van het water" laten horen. Aanvankelijk wat aarzelend, zich met wat speelse grapjes excuserend opnieuw de verbondenheid van de Nederlander met het water in beeld te willen brengen, maar allengs stoerder en mannelijker, mee slepend in zijn montage der prachtig gefotografeerde beelden. Bert Haanstra heeft het gepresteerd een waar dig vervolg te creëren op zijn „Alleman", dat een vriendelijk portret van de Nederlander was. „De stem van het water" laat de Nederlander ook van zijn strijd bare zijde zien. Daardoor is laatstgenoemde film mis schien minder grappig dan „Alleman", maar als kunstwerk vaak fascinerender. Vele malen reeds hebben Nederlandse pineasten de eeuwige strijd tegen het water en de grote rol die dit element ook 'op ander gebied in het leven van de Ne derlander speelt, in beeld gebracht. Voor Haanstra bleef slechts weinig nieuws en hij laat zich dan ook in het begin van deze avondvullende documentaire u de tekst van Simon Carmiggelt excuseren met „U zult zeggen, alweer een film het water". Haanstra heeft echter in film alle facetten belicht en er nog geheel van weten te maken ook. Na enkele grapjes tussen beeld en dialoog zoals „niet weg te denken dijkwerkers" en „pekl ken, die alleen bij windkracht 8 in bewe ging komen" alsmede wat milde spot op zijn eigen regiedebuut „Spiegel van Hol land", begint Haanstra met de jeugd. De bange kleutertjes, die door 'n nare onder- wijzersstem worden gemaand him hoofd onder water te houden, leveren enkele kostelijke beelden op, nog geheel ln „Alle- man"-stijl. Met de welbespraakte paling- visser en diens filosofische kijk op zijn beroep neemt de film al een wat poëti scher wending niet in het minst door de zeer fraaie filmbeelden, die daarmee ge paard gaan. pe zeevisserij en de Delta werken tonen vervolgens Haanstra als een meeslepend filmer, waarna het watertoe- J als een licht intermezzo de over gang naar de Rotterdamse haven inluidt. Voor deze episode concentreerde Haanstra zich op een welbespraakte „roeier" trots op zijn vak en amusant in het verhalen zijn belevenissen aan boord van een schip uit India. NA UITTREDEN B.P. DEN HAAG (ANP) Hel is niet uit gesloten dat de heer P. Voogd, het voor malige lid van de Tweede Kamer voor de Boerenpartij maar thans daarin zit ting hebbend als onafhankelijk", bij de komende vervroegde verkiezingen met sn eigen lijst zal uitkomen. Of dat in alle achttien kieskringen het geval zal zijn is niet bekend. De heer Voogd onlangs bij zijn uittreden uit de kieskringen „van voldoende medewer king is verzekerd". Zoals gemeld, verkondigde de heer Voogd onlags bij zijn uittreden utt de B.P.-fractie, beslist niet van plan te aijn een eigen lijst uit te komen Het skutjesilen komt in „De stem van het water" naar voren als een uiterst mannelijke, enerverende sport eindigend i een uitbundig feest. Maar ook het water in de winter komt m bod. Beelden van ijsvermaak en ijs- ellende wisselen elkaar af om tenslotte te eindigen in een reeks beelden van „aan komende" Sinterklazen, waarbij Giet hoorn met een aan „Fanfare" herinne rend beeld niet wordt vergeten Haanstra wilde echter ook niet de drei ging. die het water soms voor de Neder lander vormt, vergeten en het werk dat de Nederlandse reddingsboten vaak onder gevaarvolle omstandigheden verrlch- Een knap gefilmde redding ln volle (en oeste) zee wordt weer afgewisseld met amusante beelden van familieleden, die de wereldomroep hun zeevarende vaders en zoons groeten. overstromingsramp van 1953 kon in deze film natuurlijk niet weggelaten wor- en Haanstra loste dit, probleem zeer kies op. door een brief uit die tijd te laten ■lezen van een vrouw, die vrijwel haar hele gezin verloren had. De camera blijft al die tijd gericht op een vrijwel rimpel loze zeespiegel om aan het eind naar de schrijfster-dertien-jaar-later te zwen ken. Door tenslotte nog het bange kleu tertje van het begin nog eens terug te laten zien als een echte waterrat rondt Haanstra zijn film op bekwame wijze af. „De stem van het water" ls een werk, dat iedere Nederlander moet gaan zien. Simon Carmlggelt's commentaar, ingeto gener dan voor ..Alleman" steunt de fraaie beelden van Anton van Munster voortref felijk, terwijl waar nodig Robert Heppe- oor onopvallende doch liet beeld goed steunende achtergrondmuziek zorgt. Maar deze „stem" zou zonder de vaste hand van de perfectionist Haanstra nooit zo overtuigend geklonken hebben als nu het ■fa Foto midden: watertoerisme, waarbij zelfs de eend er zijn gemak van neemt. Foto onder: maar de stoere zeeman ontbreekt ook niet in Haanstra's veelzijdige „Stem van het water". STADSKANAAL (ANP) De meubel fabriek Knico te Stadskanaal heelt een werktijdverkorting ingesteld tot 30 uur per week. Dit is gebeurd in overleg met de vakorganisaties. Het personeel krijgt een aanvulling van de W. en W.-wet. Er is momenteel nog geen sprake van ont slagen. De oorzaak van deze werktijd verkorting is de slechte orderpositie. Bij de fabriek zijn 50 man in dienst. De directie van de N.V. Nederlands thermochemisch fabrieken in Hilver sum heeft aan 23 werknemers ontslag aangezegd. Zeventien van de ontslagenen vallen in de destructor in Bergum en zes in het bedrijf in Nijverdal. De vakcen trales hebben zich na overleg met de fa- brieksdirectie akkoord verklaard met de ontslagen, die half januari ingaan. De reden voor het ontslag is gelegen in een regeringsmaatregel in het belang van de volksgezondheid, waardoor de invoer van beenderen uit West-Duitsland onmogelijk wordt gemaakt. Dertig van de honderd werknemers van de rotanindustrie N.V. Rohé in het Friese Noordwolde gaan korter werken. Het betreft hier personeel van de afde ling houtbewerking, dat voorlopig voor onbepaalde tijd slechts halve dagen aan het werk gaat en voor wie dit ook finan ciële consequenties met zich zal mee brengen. Het arbeidsbureau heeft ver gunning voor de regeling verleend. De aanleiding voor de maatregel is e»n ver minderde afzet van het produkt.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9