Griep? Chefarine „4" doet wonderen! vleesconserven VERZET TEGEN DE KINDERDOOP Nederland enfant terrible van het huidige christendom „Look eist 5 miljoen dollar bij verbod boek over Kennedy Bezwaarschrift Haagse ouderlingen Baby's hebben nog geen geloof PARIS MATCH IN KERSTNUMMER Wilson: geen gesprek meer met Rhodesië HI Omar Dhani verdedigde zichzelf Nieuw beleid toelagen voor studie Mevr. Kennedy wil weglating pr ivé-details Eis acht jaar voor schoten in de kerk i t WOENSDAG SI DECEMBER 1988 DE EEIDSE COURANT PAGINA T (ADVERTENTIE) redacteuren) (Van DEN BLAAG Enige t(Jd geleden hebben twee ouder lingen van de Nederlands Hervormde Kerk ln wjjk- gcmeente 32 in Den Haag zich tot de kerkeraad ge wend met een schrijven, waarin zij hun gewetens bezwaren uitten met betrekking tot de leer en de bediening van de doop in de Hervormde Kerk. De klassikale vergadering van Den Haag heelt bet be zwaarschrift doorgegeven aan de provinciale kerk vergadering In Xuid-Hollaud. De bezwaren hebben betrekking- op drie punten: 1. Bestreden wordt de mening, dat de bijbelse doop zou kunnen worden toegediend aan baby's en jonge kinderen. 2. De doop door besprenkeling met water wordt in strijd geacht met het woord des Heren, zoals dat staat uitgedrukt in de Heilige Schrift. 3. Het pastoraal advies van de Hervormde Synode inzake de heilige doop, dat die leden en ouderlingen diskwalificeert, die de bijbelse doop door onder dompeling voorstaan, wordt afgewezen. Met dit bezwaarschrift komt in Den Haag een discussiepunt aan de orde. dat in de reformatie al zeer lang leeft. Overal ter wereld staan voorstanders van de zuigelingendoop en die van de volwassendoop (zogenaamde „gelovigendoop") diametraal tegenover elkaar. „Beide partijen," aldus prof. H. Berkhof in De Waagschaal, „hebben hun arsenaal van sterke en zwakke argumenten. Ondanks het vele, dat erover geschreven is, zijn de wederzijdse argumenten vrij gemakkelijk te overzien. Er is er geen bij, dat in de loop der eeuwen naar een of andere kant de doorslag heeft kunnen geven." De Indieners van het bezwaarschrift stellen zich op het standpunt, dat de Schrift eerst geloof eist (inhoudende berouw over begane zonden en gees telijke ommekeer) en pas daarna een doop als bezegeling van het geloof. „Bekeer u en ieder van u late zich dopen ln de naam van Jezus Christus tot vergeving van uw zonden." (Hand. 2, 38). Een kinderdoop kunnen zij in dit kader niet plaatsen Bovendien menen zij dat alleen de doop door onder dompeling overeenkomt met de aanwijzingen van de Heilige Schrift. Paulus vergelijkt de onderdompeling ln het water met de dood van Christus en het op stijgen uit het water met de verrijzenis van Christus. Besprenkeling met water doet afbreuk aan het dooi de Schrift voorgeschreven symbool. Tegen het pastoraal advies Inzake de doop brengen da ondertekenaars in, dat dit aan een bijbels geluid het zwijgen wil opleggen, waar het zegt: „Van kerkeraadsleden, voorstanders van de herdoop, mag worden gevraagd zich van opzettelijke verbreiding van hun gevoelen in het ambtswerk te onthouden. Wel moet het, ook voor henzelf, duidelijk zijn, dat zij bij hun eerstvolgende periodieke aftreding eerlijkheidshalve zich niet opnieuw verkiesbaar kunnen stellen, zolang zij bij hun mening volharden." De indieners van het bezwaarschrift wijzen erop. dat zij als ouderlingen in een onmogelijke positie zijn komen te verkeren. „Men moet ouders spreken over de doop, terwijl men er innerlijk van overtuigd is, dat dit sacrament niet bestemd is voor onmondige kinderen." Bovendien voelen zij zich „uitgesloten van het deelhebben aan bijbelse doopdiensten, want ook de volwassenenbesprenkeling is geen bijbelse doop ln de volle zin". Zij zien het neerleggen van hun functie niet als een oplossing: „Spreken is hier onze verantwoordelijkheid." Het bezwaarschrift vraagt dat de mogelijkheid zal worden geopend voor het opdragen en zegenen van de kinderen in het midden van de gemeente. De bijbelse doop kan hun dan worden toegediend op een ogenblik, dat zij daartoe rijp zijn. Bovendien moet er voor volwassenen de mogelijkheid worden geopend van een doop door onderdompeling. Ten slotte dient het pastoraal advies inzake de heilige doop te worden ingetrokken. niet r egiir Ian Smith Nieuwe liturgie trekt aandacht (Van een onzer redacteuren Het Nederlands katholicisme is kerstnummer van Paris Match nog steeds voorpaginanieuws. Het kerstnummer van Paris Match heeft op zijn omslag een kleuren foto van een Nederlands joch met de hostie in zijn hand. „Dit kind geeft zichzelf de communie", staat er onder. En de lezer wordt ver wezen naar een grote reportage i midden in het blad. Daar vindt hij kleurenfoto's van een beatmis in de .Antoniusparochie te Nij megen, van de eucharistieviering zoals die plaats vind in de Nijmeegse Boskapel en als sensationeel sluitstuk - een foto van de eucharistische maaltijd, zo als die gevierd wordt in het Shalom- Centrum te Odijk. Aan een normaal ge dekte tafel (kopjes, vorken, lepels, mes sen, mandjes met brood, glazen met wijn) zitten twintig studenten, die samen de eucharistie vieren. „Deze christenen, aldus Paris Match, zijn de voorhoede van het oecumenisme. Iedere vrijdagavond nemen te Odijk, een dorp in de buurt van Utrecht, katholieken en protestanten deel aan een revolutionair experiment: zij zit ten samen aan bij een eucharistische maaltijd". Het blad meent dat dergelijke maaltijden op zeer veel plaatsen ter wereld worden gevierd. En het vervolgt „Aan hen, die zich ongerust maken, ant woorden deze enfants-terribles van hel christendom: wij doen hetzelfde als Christus gedaan heeft bij het laatste i avondmaal". Ook op de beatmis ln de Antoniuskerk te Nijmegen wordt wat dieper ingegaan. Ofschoon het een gewone zondag is, zin gen zestig jongeren een beatmis, begeleid door een orkestje van drie gitaren, een banjo, een bas, slagwerk en orgel. „Wij hebben van de mis een feest voor allen willen maken", zegt de pastoor tegen de verslaggever van Paris Match. En de jon geren voegen eraan toe: „De mis is voor ons een happening". Tijdens de mis wordt de communie uitgereikt. „Ook hier", aldus Paris Match, „staat Nederland in de voorhoede. De priester legt de geconsacreerde hostie niet op de tong maar in de hand van iedere gelovige, die zichzelf de communie geeft Deze scenes kan men volgens Paris Match „overal in Nederland" tegen komen. Ze zijn een teken dat men daar het aggiornamento van Paus Joannes DJAKARTA (UPI) De Indonesische gewezen vlce-luchtmaarschalk Omar Dhani, heeft gisteren, zichzelf verdedi gend tegen de beschuldiging van ver raad, ontkend dat hij iets afwist van een communistische poging om zich van de macht meester te maken. De ex-commandant van de Indonesi sche luchtmacht weigerde voorts presi dent Soekarno te betrekken in de mis lukte staatsgreep van eind vorig jaar. Het openbaar ministerie heeft tegen Dhani de doodstraf geëist. „Wat ik heb gedaan", verklaarde Dhani, „heb ik gedaan uit een gevoel van verantwoordelijkheid jegens hel land en de grote leider van de revolutie die wij allen liefhebben". Dhani zei dat hij Soekarno had aan gehaald, toen hij tot de militaire recht bank had gezegd, dat de gebeurtenissen van 1 oktober „niet veel meer dan een ln elke revolutie voorkomende zaak", waren geweest, en „dat de revolutie moet doorgaan". „De enige manier waarop de Indone sische leiders met de communisten kon den wedijveren", zei Dhani, „was de filosofieën van Soekarno te verbreiden". Cu t »l:u«.ui HNbtU. lui «nrilrs ;j»mvrN sin i.uiu.iiuUt t* -M seriefus neemt. Dit is overigens ook het geval op theologisch terrein (debatten de erfzonde, de werkelijke tegen woordigheid van Christus in de eucha ristie, de maagdelijke geboorte van Christus), op het terrein van de toedie ning der sacramenten (biecht celebra ties, onontbindbaarheid van het huwe lijk) en op andere gebieden (geboorte regeling en priestercelibaat). Tenslotte wordt wordt melding ge maakt van het pastoraal concilie. „Het is ongehoord, aldus Paris Match, dat voor de eerste maal een heel volk, niet alleen de clerus, zich op weg begeeft naar de Kerk van de toekomst". (Naschrift) Tegen deie reportage, hoe interessant ze ook is, kunnen meer dere bezwaren worden ingebracht. Ten eerste dat ze generaliseert. Lezers, die de feiten niet uit eigen ervaring kennen, moeten wel de indruk krijgen, dat in zo goed als alle parochiekerken van Neder- and beatmissen gecelebreerd worden, de comumnie wordt uitgereikt op de hand, willekeurig wordt omgeprongen met ker kelijke gewaden. Wat als experiment is bedoeld, wordt alleen reeds door het weglaten van andere feiten als het normale afgeschilderd. Daarbij komt dan nog als tiveede bezwaar, dat Paris Match de experimenten isoleert van hun theo logische achtergrond. En die achtergrond is voor een goed begrip van de verschijn selen absoluut onmisbaar. Kori tage averechts zal werken. Het wordt hoog tijd, dat ile Nederlandse kerk provincie op gerichte wijze aan voorlich ting in het buitenland gaat doen. Wil zij tenminste niet bij herhaling liet risico lopen, dat zij er zo „gekleurd" op komt te staan, als in Paris Match het geval is. (redactie) Britse premier, Harold Wilson, gisteravond in het Lager huis vastgesteld. „Engeland", aldus Wilson, „heeft al zijn aanbiedingen om tot een overeen stemming te komen, ingetrokken en zal geen nieuwe onderhandelingen aangaan." Wilson noemde Ian Smith de „gevan gene van enkele zeer racistische, fas cistisch ingestelde mensen", die niet wil len, dat de Rhodesische leider de aan boord van de kruiser Tiger uitgewerkte ireenkomst aanvaardt. Engeland is dan ook niet bereid „het gemenebest op te offeren aan de belangen van een zeer kleine minderheid, een minderheid, die erin geslaagd is de heer Smith zelf aan haar gezag te onderwerpen Een „blauwboek", waarin verslag wordt gedaan van de besprekingen aan boord van de Tiger en de daaraan voor- afgegane uitwisseling van boodschappen n Londen en Salisbury, onthult te- dat Wilson aan het einde van de conferentie aan boord Smith er plechtig ir gewaarschuwd heeft, dat afwijzing i de door England gestelde voorwaar- i zou kunnen leiden tot een confronta- tussen beide landen, die jaren zal du- Britse jongens spoorden raket basis op KETTERING (Reuter) Een groep leerlingen van een gymnasium in Ket tering (Engeland) heeft een Russische lanceerbasis gelokaliseerd met een ra dioinstallatie. die zij van hun leraar hadden geleend. De jongens, die sedert 1959 naar de signalen van Russische satellieten luis terden, ontdekten dit jaar veranderin gen in de banen van de ruimtevoertui gen, waaruit bleek dat zij niet konden zijn gelanceerd vanaf de bekende ba sis in het zuiden van de republiek Ka zakstan. De jongelui voedden een com puter met hun gegevens, welke instal latie vaststelde dat de lanceerbasis zich ergens bij de poolcirkel in het gebied van Archangel moet bevinden. De „Daily Mirror" schrijft dat Ame rikaanse deskundigen, die op de ontdek king van de scholieren waren geatten deerd, geloven dat het een ontwikke lingscentrum voor Russische anti-bal listische raketten zou kunnen zijn. (ADVERTENTIE) Vier middelen In één tablet helpen elkaar en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. DEN HAAG Minister Diepenhorst (O. en W.) hoopt nog voor 1 februari aanstaande tc komen met een „bevre digende regeling" inzake het rijksstu- dieloclagenstelsel voor het studiejaar 1967/1968. Over deze regeling zal de mi nister voor die datum nog besprekingen voeren met de onderwijscommissie van de Tweede Kamer en met de studenten organisaties. Dat wordt smullen ...worstjes in de erwtensoep! Heerlijk, veel worstjes in uw erwtensoep. Uw gezin is er dol op, en terecht. Daarom staan die worstjes ook altijd in uw 'keukenwinkeltje'. Gemakkelijk bij de hand zo'n blikje. Met zorg bereid en hygiënisch verpakt en... de inhoud is altijd meer dan u denkt. Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes I Het nu de verkiezingen optredende kabinet zal uiteraard in deze regeling nog wijzigingen kunnen aanbrengen. Ook zal het nieuwe kabinet tot taak hebben een definitieve regeling inzake de rijks studietoelagen op te stellen. I Dit deelde minister Diepenhorst gis- i teravond mede bij de behandeling van zijn begroting voor de Tweede Kamer. De toekenning van een intiegrale stu- diekostenvergoeding of van een studie- loon Is volgens de minister uit finan ciële overwegingen thans niet mogelijk. Minister Diepenhorst heeft hier ook principiële bezwaren legen, omdat toe kenning van een studieloon een verhou ding van werkgever/werknemer in het universitaire leven zou introduceren. Staatssecretaris Grosheide blijft vast houden aan het voornemen om de wet op het voortgezet onderwijs (mammoet wet) per 1 augustus 1968 te laten in gaan en de daaraan voorafgaande over gangsregeling per 1 augustus 1967. Uit onderwijskringen worden geluiden ver nomen om de invoering maar uit te stellen. Ook de heren Schuring (CHU) en mevrouw Van Someren Downer (VVD) pleitten daar gisteren voor, om dat er geen geld genoeg voor zou zijn en omdat het lerarencorps en het ge bouwenbestand nog niet op invoering van de mammoetwet zouden zijn bere kend. Staatssecretaris Grosheid stelde echter, dat de Invoering van de mam moetwet per 1 augustus 1968 al sinds 1963 door alle kabinetten bovenaan de prioriteitenlijst van onderwijsgebied ge plaatst is. NKW-YORK tl l'Ii Een woordvoerder van het tijdschrift „Look" heelt verklaard dat zijn firma een eis tot schadevergoe ding tot 5 miljoen dollar zal indienen tegen de familie Kennedy als zij publlkatie van het boek „Dood van een president" van William Manchester of artikelen daar uit verbiedt. Mevrouw Jacqueline Kennedy heelt bij het hoge gerechtshof van de stad -York i t boek door de i>tge> ruber in behai t Look Volgens de woordvoerdt bij toekenning van. de eis het nummer voor 24 januari van het tijdschrift, dat het eerste deel van de serie bevat, niet kunnen verschijnen. De verliezen aan ad vertenties, verspreiding en andere kosten liggen volgens de woordvoerder tussen de 3 en 5 miljoen dollar en Look zal voor dit bedrag een eis tot schadevergoeding in dienen. Het juiste bedrag zal op 22 decem ber worden meegedeeld aan rechter Sual Bruidspaar bezoekl Schiedam iCHIEDAM (ANP) De a mr. Pieter van Vollen gistermiddag grote belangstelling ge toond voor liet bezoek dat zijn mede burger en diens aanstaande bruid prinses .Margriet aan Schiedam brachten. De Bezwaren korte rjjtoer van bet paar door de Sehie- damse binnenstad, die onmiddellijk volg de op de begroeting van de prinses en mr. Van Vollenhoven aan de stadsgrens door Schiedams burgemeester H. Roelfse- ma, was daar duidelük een bewijs van. Rijen dik stonden de Schiedammers. dat zij haar tro geschoven. De teruggegeven. zij de ring nog tijdei S. Streit, die dezelfde dag een uitspraak over liet verschijningsverbod moet doen. Senator Robert Kennedy van New-York heeft Manchester en zijn uitgevers ver weten liet boek zo snel mogelijk in py- blikatie te hebben gebracht en in strijd met de afspraken daarvoor niet mevrouw Kennedy's toestemming of die van haar familie te hebben geluid. In de aula van het stedelijk museum bood de burgemeester het bruidspaar de gemeentelijke geschenken aan: een zeven tiende eeuwse Hollandse eikenhouten lin nenkast en een 18e-eeuwse opticaprent lja van de Scliiedamse markt en het oude <je stadhuis. Namens de burgerij werden 24 met haar hand. zilveren lunchcouverts. een zilveren koek- iemand een regenjas trommel en een antieke brandewijnschaal de president had gespreid, li. aangeboden Senator Edward Kennedy van Massa chusetts heeft voor de televisie m Bolton verklaard dat hij hoopte dat een compro mis kon worden bereikt over uitgave van een aanvaardbare versie van het boek. De volgende passages van „Dood van een president" zouden moeten worden wegge werkt om aa:i mevrouw Kennedy s bezwa ren tegemoet te komen De beschrijving van haar gevoelens toen zij het hoofd van haar man vasthield tijdens de rit naar het ziekenhuis van Dallas en haar pogingen de toestand van president te verhullen door zijn i:i Griekenland, een maand voor de moord. Een zeer ontroerende beschrijving van het moment dat Caroline van een ver pleegster de moord op haar vader moest vernemen, omdat mevrouw Kennedy zelf niet in staat was dit te doen. De onthullling van het feit dat zij haar trouwring ln vaseline stopte om deze aan de ringvinger van haar dode man te schuiven. Inaccurate en niet flatterende interpre tatie van president Johnsons houding en daden in de uren en dagen na de moord. De onthulling dat de Kennedys presi dent Johnson van de onmiddellijke om geving van Kennedy s doodkist weghielden toen deze in Washington met éen vork heftruck uit het presidentieel vliegtuig werd geladen. Beschrijving van haar verschrikkelijke eenzaamheid ln de eerste nacht na de moord ln het Witte Huis, waarby zij met haar handen in het kussen zou hebben gegraaid. ARNHEM (A.N.P.). De offlder van justitie bij <le rechtbank In -Arnhem, mr. Boekraat, heeft acht jaar gevange nisstraf niet aftrek geëist tegen de 47-jarige Amsterdamse groothandelaar A. D. Deze Amsterdammer ls de man, die op 27 februari van dit jaar ln Nijmegen de nieuw-apostollsche kerk binnendrong en er een aantal pistoolschoten loste. Daarbij werd de 24-jarige mevrouw J. J. C, T.-D. door één van de kogels ln het onderlichaam getroffen. De vrouw ie van haar verwondingen hersteld. De officier ging er in zijn requisitoir vanuit, dat de kogels bestemd waren voor een zusje van het slachtoffer, de 22-jarige Leni D„ met wie verdachte een intieme verhouding heeft gehad. Het meisje bleef echter ongedeerd. De offi cier achtte poging tot moord en poging tot doodslag wettig en overtuigend be wezen. Aan de schietpartij in de kerk was een langdurige voorgeschiedenis vooraf, gegaan, die ertoe had geleid, dat de veistandhouding van D. met zijn eigen allengs slechter was geworden. zij hem los. emotionele brieven die zy en haar dochter Caroline na de moord schreven. De originele brieven zijn met Kennedy begraven. Gedeelten van het gesprek dat zy de nacht voor de moord in hün slaapkamer met dp president had. 1-Iaar reactie bij het vernemen van het feit dat „een idioot communistje" haar had gedood, zodat „hij zelfs niet de voldoening had voor de burgerrechten ge dood te zijn Een „strikt persoonlijke" brief die zij aan de president schreef tijdens een vakantie Bij zijn bezoek aan Schiedam werd het bruidspaar vergast op HBi rondedans door een vïfenueertigtal schoolkinderen. 1 (de soorten appels aan één boom AMSTERDAM (ANP) Volgens Unes co Nieuws zijn kwekers van een expert- I mentele tuin ln het Donetzgebled van de Oekraine er in geslaagd, een boom te kweken, die 227 verschillende appelsoor- ten draagt. In Juni 1b men met het oog- I sten begonnen. dekken. Pas nadat Echtscheiding scheen onvermijdelijk. In- HÉÉHÉtfeH tussen had Leni toch besloten niet te gaan met de zoveel oudere en boven dien getrouwde Amsterdamse groot handelaar. In dit stadium bewoog de Amsterdammer zijn vrouw, met wie in middels een zekere toenadering tot stand was gekomen, op 27 februari mee te gaan naar Nijmegen, want daar zou een verhelderend gesprek kunnen ge beuren. Omdat Leni niet meer bereid was waar dan ook met de Amsterdam mer te praten, koos deze de kerkdienst op die zondagmorgen uit. Hij wist waar Leni gewoonlijk in deze kerkdienst placht te zitten. Mevrouw D. volgde haar echtgenoot tot in het voorportaal van de kerk, waarschijnlijk ln de ver- onderetelling dat haar man rustig zou gaan zitten totdat de dienst was afge lopen. Toen haar man het pistool, ge kocht van een onbekende Italiaan in een Amsterdamse nachtclub, trok, maakte de vrouw waarschuwende geluiden Zij wist tot dat moment niet dat haar man gewapend was. Het eerste -schot miste ternauwernood een toespringend be stuurslid. De volgende schoten werden gelost in de richting van de plaats waar de man Leni kon veronderstellen. Eén van deze schoten trof dc zus van Leni in de onderbuik, terwijl zij probeerde Leni te beschermen. Van het zwaar lichamelijk letsel is zij thans hersteld, maar zij heeft veel pijn en vooral narig heid ondervonden. Uitspraak over 14 dagen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7