BEGROTINGSMARATHON EINDIGDE MET VEEMARKT-DISCUSSIES eenSTERK STAALTJE 8.95 KNZB SCHORST ZWEM- EN POLOVER. „SLEUTELSTAD" H. A. („HENNY") BAL hakt zijn heelden nog direet in steen ASSISTENT WOENSDAG 21 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT £elijk> PRO EN CONTRA OP DE VALREEP [et gedachte slotvuurwerk (maar het vuur was er bijna uit) van de begrotingsbehandeling voor 1967 begon in de Leidse raad gis- ren tegen middernacht: de discussies over het al dan niet te vereen- ludigen veemarkt-sporthalproject, waarover vorige week wethouder irmsen enige ideeën ontwikkeld had. Als eerste sprak de heer Van r Vliet (Prot. Chr.), die stelde, dat er principieel geen tegenstelling stond tussen hem en de wethouder. Essentieel is evenwel, dat de js Wethouder de problematiek anders benadert. Spr. herinnerde aan het et"it, dat de Leidse schapenmarkt een bijzondere plaats inneemt in _CG-verband, „ook hierin moeten wij ons ten volle aan de spelregels Zat-kouden". Tegen de huidige exploitatieopzet had spr. ook veel bezwaar, st tarief zal aanzienlijk moeten worden verhoogd, hetgeen door de ethouder niet haalbaar wordt geacht. De verhoging zou volgens de >er v. d. Vliet desnoods trapsgewijs kunnen geschieden. Alle moge- [kheden in het gebruik van de hal zullen moeten worden uitgebuit, jr. was ook dankbaar voor het warme pleidooi, dat de heer Lamber- >nt over de veemarkt heeft gehouden. Spr. dacht aan realisering van project desnoods in fasen. De heer Van Aken P.v.d.A. vroeg zich stuur niet verwacht. Het college was welke intentie wethouder Harmsen laat met zijn gedachten ontwik- ig te komen. Spr. noemde dit zelfs beleidsfout. Hij vroeg het coUege de situatie voor Leiden zou zyn als de veehandelaren zouden moe- meed edelen dat de markt niet meer idhaaft kan worden". De huidige ,rkt beweegt zich niet in stijgende zullen alle zeilen moeten hysen de situatie te consolideren. ijzen|wat de heer v.d. Vliet zegt, is in de toekomst grijpen; voor het mo st biedt deze opzet geen soulaas. „We •n ons af, als de veemarkthal er 5 jaar staat, of het dan nog wel •antwoord is een dergelijk project te Kan er op de reeds gelagen ilen niet iets anders komen op sport- jbied aldus de heer Van Aken. VOORSTELLEN Geelkerken prot. chr. wenste veemarkt voor de stad te behouden. i met een voorstel, waarin zy indrong ten spoedigste het terrein oenoord gereed te maken voor de vee- i daarna deze markt daarheen e verplaatsen. Een tweede voorstel be- *n spoedig plan voor het schep- i accommodatie voor de binnen korten, met name een sporthal. MOGELIJKHEDEN GENOEG De heer Porthelne WD vond het renalS de heer Van Aken, dat de wet- ouder zijn persoonlijke mening had ver kondigd. Dit wordt van collegiaal be- 10.00 zich van de economische betekenis de markt wel bewust; de wethouder daarentegen voelt duidelijk niets meer voor het project. Spr. wees op het feit van de EEG-subsidie, die niet voor niets wordt gegeven. „Als men het veemarkt gedeelte van het hele project aantast, tast men het hele project aan". Met het bedrijfsleven is een gesfprek nooit op gang gekomen over een visie vooruit om tot verbetering vgn het exploitatie tekort te komen. Zo zouden de geplan de café's in de hal ook voor sportdoel- einden kunnén gebruiken. Mogelijkheden genoeg om niet bij de pakken neer te gaan zitten, vond de heer Portheine. Het schouwburgproject zou volgens het college onaantastbaar zyn. Elk te kort aan deze kant is aanvaardbaar. „Zo denkt myn fractie er niet over, mynheer de voorzitter". Het zetten van een vee markt zonder hal op Groenoord vond spr. weinig aantrekkelyk. Ook het twee de Prot. Chr.-voorstel achtte hy niet gelukkig. Concentreer voorlopig aUes op het ene project. BEZUINIGINGEN De heer Lambermont KVP-fractie- voorzitter, wees ook op de verschillende stemmingen in het college over de vee markthal. Als er persé bezuinigingen op ander geldverslindende projecten zoals b.v. de schouwburg, zei spr. Aangaande de twee prot. chr.-voorstellen zei hij, dat zijn fractie eerst beraad wilde af wachten. de voor zulk een functionaris nodige In richting, op het ryk te verhalen. De heer Pompe was geporteerd voor fusies tussen bepaalde instellingen op cultureel gebied. De subsidieverordening 1965, aldus de wethouder, geeft echter de gemeente gelegenheid te voorkomen dat zich doublures gaan voordoen. De contributie van de Openbare Bi bliotheek Reuvens kunnen niet verhoogd 6,50 per jaar is het maximumbedrag dat mag worden berekend, zonder dat Reuvens haar rijkssubsidie zou willen verspelen. Wat betreft de subsidie aan de Mu ziekschool zei wethouder Sannes, dat het z.i. volkomen aanvaardbaar is, dat de kosten van het muziekonderwijs, al thans voor een deel, ten laste van de overheid komen. Ook muziekonderwijs moet voor ieder kind bereikbaar zijn. De „meer moderne jongeren" zullen zelf met een initiatief voor hun ont spanning moeten komen. Een bepaalde voorziening moet men hun niet opdrin gen, aldus de heer Sannes. JEUGDWERK De plannen voor gebouwen voor het jeugdwerk in Leiden Zuid-West verke ren nog in een beginstadium. Voor wat betreft de speeltuin Zuid-West zijn in het overleg betrokken het clubhuis "In de Vrolijke Arke" en het "Ankerclub- huis"-werk. Er is reeds een plan ge maakt. Verwacht wordt, dat de am bachtsscholen bij de uitvoering betrok ken zullen worden. De stichting Clubhui zen de Jeugdhaven gaat op het terrein aan de Valeriusstraat een clubhuis bou wen. Het terrein aan de Churchilllaan- Vijf Meilaan biedt mogelijkheden voor een gezamenlijk project, mogelijk ge- combineert met wijkvoorzieningen. Binnen niet al te lange tijd zal de aanleg en speelgelegenheden op Oud- Hortuszlcht en achter het Stationsplein aan de orde worden gesteld. De wet houder had nog te weinig overzicht over de vestiging van jachthavens en water sporthotels bij Leiden om hier dieper op in te gaan. RECREATIE Het ziet er naar uit, dat het recreatie plan Ruigenhoek thans van de grond gaat komen. Leiden is vertegenwoordigd in een werkcommissie daarvoor. Aan het uitwerken van de indeling van het Vliet- park gaat men verder, waarbij het be palen van de plaats van het kampeer terrein voorrang zal hebben. Aan Gementewerken is opdracht ver leend voor het ontwerpen van een plan voor een instructiebad b\j de geprojec teerde sporthal in Zuid-West. Na de tot standkoming hiervan kan de Overdekte voor het schoolzwemmen echter niet worden gemist. De sportvelden aan de Voorschoterweg kunnen op z'n vroegst eind 1968 in gebruik worden genomen. Met de Sportstichting zal worden be sproken of een verminderd tarief kan worden toegepast by incidenteel gebruik van sportaccommodaties voor jeugd wedstrijden. Aan een plan voor verlich ting van het zwembad "De Vliet" wordt gewerkt. 1500 Lissenaren bij Volkskerstzang Dinsdagavond werd voor de tweede keer een Volkskerstzangavond gehou den voor alle gezindten in de St. Agathakerk, waaraan werd medege werkt door de plaatselijke zang- en muziekverenigingen te Lisse. Het mu zikale programma stond onder alge hele leiding van de heer S. P. Visser uit Hillegom. De protestantse en de R.K. koren en kinderkoren zongen voortreffelijk en de begeleiding van de samenzang is eveneens goed ge slaagd te noemen. De meditatie werd gehouden door drs. AE. van der Woude, gerefor meerd predikant te Lisse. Hij wees er op, dat alle entourage om het kerst feest vergankelijk is. daarom is het zo goed, dat wij een solider basis heb ben en het mogen zingen: „Op U, mijn Heiland, blijf ik hopen". Het verlan gen naar de Heiland gaat niet van onszelf uit. God zelf doet ons naar de vrede verlangen en God heeft Zijn verlangen naar ons tot uiting ge bracht door het zenden van Zijn Zoon in het Kind van Bethlehem, aldus drs. Van der Woude. Met het „Ere zij God" werd deze indrukwekkende volkszang avond besloten. WETHOUDER SANNES OVER LEIDSE ONDERWIJSZAKEN (vervolg) late«| BEROEPSONDERWIJS De Kamer van Koophandel en het col hebben een kleine commissie inge- t\d, die de samenhang tussen indus- s^atroon en onderwijspatroon onder- nagaat of er vormen inderwijs zijn, waarvan de tot- idkoming in Leiden moet en met kf kans op succes ook kan worden bevor- 1 derd. Er wordt enige vooruitgang ge maakt, maar het is wel zeker, dat het beroepsonderwijs, mede in verband met de invoering van de Wet op het voort gezet onderwijs, nog veel aandacht zal »ragen. Reeds thans worden b. b.v. geconfronteerd met de vraag of de 1 gi- bestaande scholen voor vglo al dan niet in scholen voor lager misch en administratief onderwijs kun- m gei L: de heer Lijten sprak, bracht de wethouder in ee[ herinnering, dat in het ETI-rapport van 196S het aanbod van lits-leerlingen in 1970 geschat, wordt, op 400. Zelf hebben ti. en w. onlangs het toekomstig aantal leerlingen in de meest gunstige situatie geschat op 600. Om de afstand tot 700 ïchlei leerlingen te overbruggen is gedacht aan i dt- (ADVERTENTIE) KERSTVERRASSING Wit damest tafellaken 130x160 cm compleet met 4 bijpassende servetten Normale prijs 11.50 Nu compleet Haarlemmerstraat 172—174—179 Herenstraat 9 de toevoeging van één of meer byzon- dere vakrichtingen zoals: physische tech niek en chemische techniek of proces techniek. Dit onderzoek is nog gaande. De kans een hts in Leiden te krijgen is inderdaad niet groot. Toch menen b. en w. voor de belangen van de gemeente te moeten blijven pleiten. De gemeente Leiden heeft weinig kans, de kosten voor een derde logopedist en de kosten van STICHTING ZWEMONDERWIJS OORZAAK MOEILIJKHEDEN De gehele zwem- en polovereniging „De Sleutelstad" is door de KNZB ge schorst in afwachting van een uitspraak van de Tuchtcommissie. Onlangs zijn er tussen de bnod en de Leidse vereniging grote moeilijk heden gerezen over een stichting, wel ke door „De Sleutelstad" in het leven geroepen werd. In deze stichting bracht de vereniging alle leszwemmers onder met het gevolg, dat de KNZB 'n groot aantal leden én contribuanten verloor. „De Sleutelstad" trachtte de bzewaren van de bond hierna te ondervangen Voor de Leidse kantonrechter „GROTE DOSIS MINACHTING VOOR DE WETSBEPALINGEN" „Het ivondert my, dat verdachte niet verstek liet gaan en de moed heeft kunnen opbrengen ter zitting te verschij nen", aldus zei onder meer de officier mr. T. Fransen, in zyn requisitoir tegen een 27-jarige bouwvakarbeider uit Leiden. De verwondering van de officier was bepaald niet ongegrond, daar uit het onderzoek in de tegen hem aanhangig gemaakte zaak naar voren kwam, dat de bouw vakker al een tamelyk lang strafblad be zat en by herhaling bewees, dat hy een grote dosis minachting voor de wetsbe palingen had. Ditmaal stond hij terecht, omdat hy in de late avond van de 21-ste juli jJ. op Rijksweg 4 nabij de Haagse Schouw do macht over het stuur van zijn auto had verloren met als gevolg, dat de auto en kele afbakeningstonnen ramde en om sloeg alvorens in do wegberm uiteindelijk tot stilstand te komen. Dat zowel verdachte als zyn drie vrien den c.q. mede-inzittenden er zonder noe menswaardige letsels vanaf kwamen, wekte bij de getuigen niet geringe ver wondering op. Niet zozeer deze stunt, dan wel het feit, dat verdachte ook nu weer en bij herhaling zijn auto „bestuurde" zonder daartoe enige bevoegdheid te be zitten, woog bij de magistraten bijzonder De officier onthulde in zijn requisitoir, dat verdachte al drie maal eerder (laat stelijk in oktober j.l.) was veroordeeld wegens het rijden zonder rijbewijs en e- venzovele ifialen een eveneens niet ge ringe geldboete had gekregen voor an dere overtredingen op de weg. „Ondanks de reeks van flinke boeten, die verdachte kreeg, ging hij, zoals nu weer blijkt, toch rustig door met zijn clandestiene auto ritten en legde dus een uitermate laak bare minachting voor de wet aan de dag. waarbij hij bovendien nog het verkeer herhaaldelijk in gevaar bracht, omdat hij ■oudig geen auto kan besturen" ij was dan ook tot de conclusie ge- niet geringe» mate. „Het komen, dat thans slechts een zeer gevoe lige correctie van een en ander op zijn plaats was. Derhalve eiste hij zowel geld boeten van f 150,subs. 30 dagen een voorwaardelijke hechtenisstraf van 2 we ken met een proeftijd van 2 jaar als de onvoorwaardelijke ontzegging tot het be sturen van een motorvoertuig voor de tijd één jaar. Zich tot de verdachte rich tend zei hij nog met nadruk: „Als U weer achter het stuur van Uw auto ge snapt wordt, heeft U zich dan opzettelijk misdrijf schuldig gemaakt en krijgt U onherroepelijk een vrijheidsstraf". De kantonrechter bepaalde hierna het vonnis op twee geldboeten van f100, subs. 20 dagen, de geëiste voorwaarde lijke hechtenisstraf en de onvoorwaarde lijke ontzegging tot het besturen van een motorvoertuig. Tot slot zei hij nog, dat verdachte er verstandig aan zou doen zijn auto nu op te ruimen. „Anders komt u mis schien in de verleiding er mee te gaan rijden en loopt het gezien het feit, dat U a misdrijf schuldig maakt, SCHADELIJKE BOTSING Een zaak van niet ernstige, doch wel onbegrijpelijke aard diende tegen een 44- jarige instructeur uit Amsterdam. De Amsterdammer verleende met zijn auto tydens het linksaf slaan naar de oprit van Rijksweg 4a geen voorrang aan een hem op de Hoge Rijndijk tegemoetrij- dende vrachtauto en veroorzaakte al- doende een nogal schadelijke botsing. „Ik weet niet hoe het kwam, maar ik zag hem niet aankomen voor ik bijna bovenop hem zat", kon verdachte slechts tot „zijn verdediging" aanvoeren. „Weer een van die onbegrijpelijke fou ten, waaruit vaak de meest nare gevol gen voortvloeien", merkte de officier in zijn requisitoir nog op alvorens, gezien de ernst van het feit, een boete van f 60,- subs. 12 dagen te eisen. Verdachte vond de eis wel wat aan de hoge kant. „Ik liep zelf ook enkele ver wondingen op en werd mijns inziens dus al eningszins gestraft", lichtte hij zijn verzoek om clementie nader toe. De kantonrechter maakte er f 50, subs. 10 dagen van en gaf verdachte te vens de goede raad voortaan bij elke richtingverandering eerst terdege uit te kijken teneinde botsingen te voorkomen. PRECAIRE ZAAK Die zelfde raad kreeg overigens ook een 37-jarige monteur uit Den Haag, die met zijn auto op de Haagweg tegen een voorgesorteerd staande uielrydster was opgereden. De monteur kon namelijk e- veiieens slechts aanvoeren: „Ik zag haar pas toen ik tegen haar opreed". Deze •rde de kantonrechter in Idaarlichteconstateerde, dat de div door te besluiten jaarlijks een bedrag door het stichtingsbestuur aan de KNZB te laten overmaken. Naar de mening van het KNZB-bestuur ging dit aanbod niet ver genoeg en bleef men zich verzetten tegen het onttrekken van een aantal leden aan 'de bond. „De Sleutelstad", dat inmiddels advocaat heeft ingeschakeld, voert daarentegen aan, dat zwemonderwijs en wedstrijdsport gescheiden zaken behoren te zijn. Bovendien, zo voert men aan, is het geven van zwemonder wijs niet een taak van een zwem- en polovereniging en in groter verband van de KNZB. De stichting zwemonderwijs van „De Sleutelstad" is een navolging van de stichting zwemonderwijs, welke enige jaren geleden door LZC en drs. J. v. d. Reyden werd opgericht. Ook tegen déze stichting heeft de KNZB grote bezwaren, maar men heeft er niets tegen kunnen nodernemen. omdat zij door een „misverstand" tóch door de grote bond werd goedgekeurd. Het bondsbureau liet namelijk de termijn om bezwaren te maken de desbe treffende stukken werden in de va- kantietijd naar het bondsbureau ge zonden ongebruikt. Toen de stichting van LZC, die ove rigens jaarlijks een bedrag overmaakt aan de KNZB, eenmaal een feit was, werden de reglementen van de KNZB gewijzigd met het doel nieuwe stich tingen naar het voorbeeld van LZC onmogelijk te maken. De stichting van LZC liet men voortbestaan, omdat die op formeel juiste wijze en met toe stemming van de bond tot stand was gekomen. Haagse rechtbank Kweker stal acht auto's bij elkaar Toen een 29-jarige bloemenkweker in het late avonduur door de Oranje Plantage te Delft wandelde, werd hij hoe kan het anders bekoord dooi de prachtige rozen die er stonden te bloeien. Nu had die bekoring een die pere achtergrond, evenals dit het ge val was met de auto's, waarvoor de bloemenkweker grote belangstelling bezat. De geschiedenis voor de Haagse rechtbank leerde niet, of alleen de Delftse rozen de bekoring van de bloe menkweker hadden opgewekt. Wel moest worden gecontsateerd, dat zijn belangstelling voor auto's een veel ruimer gebied omvatte. Weliswaar had de officier van Justitie behalve de rozen alleen maar diefstal van twee auto's te Den Haag tenlaste gelegd, doch ook in andere plaatsen o.a. in de omgeving van Alphen aan den Rijn, had verdachte auto's gestolen. Het zouden er in totaal acht zijn geweest, doch de officier van Justitie dag ra du» onbegrUpeHik, dot C die iel- korpsen zoveei popier rijdster niet zeg". merkte kij hoofd- hadden e]1 ,iVUa schuddend op. Zo maar iemand plompverloren onder ste boven te rijden vond de officier zeer laakbaar. In het onderhavige geval liep de wielrijdster een hersenschudding op en kwam er desondanks nog goed vanaf. „Het is voor wielrijders ter plaatse toch al een precaire zaak om over te steken en als er bovendien dan nog automobi listen zijn, die maar raak rijden, dan is de oversteek zelfs levensgevaarlijk", zo luidden een zinsnede uit het requisitoir, dat een eis van f 75.— subs. 15 dagen in hield. Verdachte bepleitte uiterste clementie en wel omdat h(j er financiëel niet best voorzat. De rechter nam dit voor waarheid aan en maakte er daarom by uitzondering f 50,subs. 10 dagen van. Ook de haag- se monteur kreeg gratis de goede raad voortaan beter uit te kijken. verdachte maken", dat uit al hetgeen verdachte zoal had uitge spookt met de auto's, moeilijk meer wijs was te worden. Hij verwisselde allerlei onderdelen, nummerplaten, kleuren etc., zodat het een heel werk is eigenaren te achterhalen. Het meest merkwaardige vond de officier nog, dat verdachte zelf niet zo erg overtuigd is van zijn verkeerde handelingen en daarom stelde de offi cier zich de vraag, of hier geen ter beschikking stelling van de regering moet worden toegepast. Daar wilde hij ditmaal nog mee wachten en vol staan met een eis van een jaar ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk en aftrek van voor- De verdediger betoogde, dat ver dachte nu ineens „schoonschip" heeft willen maken, omdat hij een beter leven wil gaan leiden. Uitspraak op 3 januari. ONTMOETINGEN Al Is j'em opbelttwee van de drie keren krijg je geen gehoor. Huize Bre- loftpark 20 in de bollenbad- plaats Noordwijk schijnt meer verlaten te zijn dan bewoond. Tenminste: dat is onze erva ring toen wij hem wilden ont moeten, maar misschien hal den we het ogenblik niet goed gekozen en troffen we het daarom slecht. Hoe het zij, toen wij met de beeldhouwer schilder-lasser H. A. (Henny) Bal een afspraak wilden ma ken via het gebruikelijke communicatiemedium de te lefoon lukte dat niet. Wellicht zat hij toen weer tussen de wielen van zijn „deusjevootje", want Henny Bal is voor zijn werk nogal eens op stap. Maar goed eindelijk lukte de afspraak tochhij belde namelijk zelf. Met dat alles willen wij maar zeggen- dat Bal een rusteloze natuur schijnt te bezitten. Edoch, zulks is maar schijn, hij is in en onder een gesprek de kalmte in persoon. VAN VEEL (KUNST)MARKTEN THUIS IJenny Bal, Rotterdammer van geboorte, goede vijftiger, klein van postuur. Boven een zware donkere bril een hoog in de reeds kalende schedel overgaand sterk gerimpeld voorhoofd. Kortgeknipte Volgde enkele jaren schilderles sen aan de Rotterdamse Academie, doch ontwikkelde zich hoofdzake lijk zelf. Later ging hij ook over tot het lassen en solderen van kleine, decoratieve metaalplastie ken, terwijl de beeldhouwkunst hem eveneens sterk aantrok. In deze kunstvorm is Bal volledig autodidact. Met onverborgen trots vertelt hij, dat hij tot de weinig beeldhouwers behoort, die nog di rect in de steen hakken. „Ik ben geen psycholoog en ook geen filosoof" IJoewel hij vrij veel heeft ge- reisd, deed hij dat toch nim mer uitsluitend omwille van zijn kunst. Hij bezocht Frankrijk, later ook Spanje voor z'n genoegen, hoe wel het bloed kruipt toch al tijd waar het niet gaan kan. Oorspronkelijk schilderde hij fi guratief, maar een jaar of tien, twaalf geleden kreeg de abstracte richting hem in haar ban en zwaai de hij om naar de kant van de hedendaagse kunstuitingen. Ook zijn laswerk en zijn verbeeldingen in steen zijn vrije impressies in speelse vormen. Wij herinneren ons „Feestende stad", een kleine sculp tuur in lastechniek, dat een aantal jaren geleden op een tentoonstel ling in de Lakenhal te Leiden is te zien geweest. Van zijn hand is ook het grote, friesmatige plastiek voor de Sint Franciscusschool in Leiden-Zuid- west. Hiervoor gebruikte hij stuk ken en brokken van gekleurde te gels, langs allerlei lijnen met de smalle kanten in de cement ge drukt. In de officiersmess van het vliegveld Valkenburg staat een bronzen beeld van zijn hand. Op het ogenblik is hy bezig met het hakken van een lange strip in een der wanden van het nieuwe raadhuis te Krimpen aan den IJs- sel. Zeer recent werk van hem is een groot relief, uitgevoerd in ge bakken klei, in een der hallen van het immense Stokvismagazyn te Alphen aan den Ryn. te zijn. „Psychologische of filo sofische tendensen moet men in mijn werk niet zoeken. De vor men groeien onder mijn gereed schap langs lijnen en in vormen die ik plezierig en prettig vind om te zien. Ik tracht er altijd een werkstuk van te maken, dat ook voor anderen aantrekkelijk is om te bekijken". Wie Bals verbeeldingen be schouwt, hoeft dan ook niet naar enige diepzinniee „bedoeling" te zoeken, meent hij. Maar dat al les neemt niet weg, dat Henny Bal als ieder rechtgeaard kun stenaar (als trouwens ieder mens) onderhevig is aan impul sen en stemmingen van het ogenblik. In zijn gezin werkt de kunst maar gedeeltelijk door. Mevrouw Bal „doet er niet aan", die is taailera res. De dochter volgt het voetspoor van de moeder en is derdejaars in Leiden, waar ze Japanse taal stu- Alleen de zoon, die heeft het doornige pad der kunst wèl betre den, zy het dan dat zijn weg in een heel andere richting voert dan die van vader Bal. De zoon is namelijk mime-speler. Hij treedt als zodanig op in het gezelschap van Frits Vo gels en ook meermalen met de in Leidse artistieke kringen niet on bekende Anne Marie Prins. Henny Bal heeft daar vrede mee. Hijzelf laat zich rustig gaan in zijn beeldende fantasie, in de vormen die hij kneedt in taaie klei, hakt in weerbarstige steen of neerlegt in tintelende kleuren. WPR. PIT'54 Het is tijdens clubkampioenschappen van PIT '54 en de Zoeterwoudse kam pioenschappen weer hard tegen hard gegaan. In deze sportieve strijd kon de jeugd van PIT '54 de opmars, ver leden jaar ingezet, niet doorzetten. Het was nl. P. v. d. Raadt, die hier op beheerste wijze een badje voor stak. Er waren echter heel wat tegenstan ders die het hem byzonder lastig maak ten. Opvallend was het volkomen fa len van favoriet H. v. Teylingen. Dit doet evenwel niets af aan P. v. d. Raad's prestatie, waarmee hij bewees dat takti?k en listigheid een essentieel bestanddeel vormen in de tafeltennis wereld. Bij de dames wist J. v. d. Helm haar titel te prolongeren. In de finale moest zij het opnemen tegen A. Boot-Kraan, die toonde nog niets van haar vecht lust verloren te hebben. Nu moest zy in J. v. d. Helm echter haar meerdere erkennen. M. v. d. Helm zorgde voor een an dere verrassing door de als no. 1 ge tipte A. Koek gedecideerd naar de negatieve kant van de score te spelen. Verhèugend was het evenwel te con stateren, dat beider spelpeil nog steeds stijgende lijn is. De finale van de niet-leden bracht B. Klos en Th. Heemskerk achter de tafel. Het verschil in techniek werd diudelijk in de laatste game. waarin Th. Heemskerk z'n tegenstander geen punt liet scoren. De finale heren om het clubkam pioenschap van PIT '54 ging tussen P. d. Raadt en G. v. Velzen, waarin laatstgenoemde een voorsprong van 20-16 in de 3e game liet ontglippen en de eer, niet dan na een fraaie, gave sannende partij, aan Pieter moest De laatste strijd om het kampioen schap van Zoeterwoude ging tussen B. d. Helm, titelverdediger, en P. v. d. aadt. Dat dit een zege voor B. v. d. Helm zou worden kon met aan zeker heid grenzende waarschijnlijk worden aangenomen. Het kwam ook zo uit, maar v. d. Raadt bood hardnekkig te genstand en zo verdiende deze laatste finale de schoonheidsprijs. TAFELTENNIS Cap Kreffer winnaar Docos B-kamp Afgelopen zondag hebben een achttal heren en een zestal dames elkaar de hoogste eer betAvLst ln de b-kamp dameskamp. In de b-kamp, waarin een geheel open stryd sprake was, heb ben zich enige verrassingen voorgedaan. Doordat de eerste klassers minder sterk speelden dan verwacht mocht worden, had de geplande finalepartij geen bete kenis. Voor een spannend slot zorgden evenwel Cap Kreffer en Nico v. Cassel. Bij winst van de laatste zouden narru lijk 4 spelers gelijk op de eerste plaats gekomen zijn. Cap Kreffer liet het ech ter niet op een verlenging aankomen en versloeg zyn teamgenoot in drie ga mes, zodat hij een jaar in het bezit kwant van de wisselbeker. Ook Piet v. d. Staak speelde een gedegen party en legde be slag op een niet minder fraaie tweede plaats. Het minimale verlies tegen Piet Bik (2123 ln de derde game) stond hem jamntergenoeg een nog hogere klas sering in de weg. Uitslag: 1 Cap Kreffer 6 p.. 2 Plet v. d. Staak 5 p., 3 Fred Bracké 5 p., 4 N. van Cassel 4 p., 5 W. Vreeburg 4 p., 6 F. Heuzen 2 p., 7 P. Bik 1 p., 8 H. Goldenberg 1 p. LIAN RODENBURG BESTE DAME Bij de dames was het Lian Roden burg, die al haar partijen in 2 games won. Alleen van An van Cassel kreeg zij geduchte tegenstand. Lian Roden burg kwam hierdoor voor de derde ach tereenvolgende keer in het bezit va beker, die z(j nu haar eigendom mag ïen. Ria Wansink plaatste zich op de derde plaats door verrassend Rie Ver hoogt te kloppen. Voor Cor Heuzen, die haar debuut maakte, was het gezelschap nog te sterk. Uitslag: 1 Lian Rodenburg 5 p., 2 An in Cassel 4 p.. 3 Ria Wansink 3 p., 4 Rie Verhoogt 2 p., 5 Loes Kok Kok 1 p., Cor Heuzen 0 p. EEN PIENTERE JONGEN van 16 tot 17 jaar kunnen wij gebruiken als op onze ADVERTENTIE-AFDELING. Hij moet uiterlijk half januari in dienst kunnen treden. Leuke afwisselende werkkring. Wij vragen: grote accuraatheid, goed handschrift, Mulo-opleiding. Sollicitaties aan de directeur van DAGBLAD DE LEIDSE COURANT PAPENGRJUCHT 32 LEIDEN ZWEMMEN Kringwedstrijd werd driekamp De gisteravond ln het Spaardersbad te Gouda door de kring Gouwe-Rijnstreek georganiseerde zwemwedstrijden zyn veranderd in een driekamp tussen de Leidse Golfbrekers, do Leidse Water- vrienden en de zwemvereniging Woer den. Dit is niet helemaal waar want er was ook nog 1 (één) deelnemer van BZC. Hieruit volgt dus, dat alle andere verenigingen om diverse redenen verstek lieten gaan. Van de Leidsche Zwemclub is de reden bekend: zy weigeren deel te nemen aan kringwedstryden na de te rugtrekking tijdens de laatste wedstry- den voor de zwemcompetltie. De Zyi bleek niet over voldoende vervoerscapa citeit te beschikken terw-yi de Sleutel stad door de KNZB geschorst is. In dit gezelschap waren de Golfbre kers uiteraard de sterksten. zy ver overden dan ook de beste plaatsen, met overigens in het geheel geen beste tij den. De bekende puntenverdeling (3 voor een le, 2 voor een 2e en 1 voor een 3e) gaf een zeer grote voorsprong te zien voor LGB: 40 punten, tegen de Water- vri^iden 17, Woerden 3 en BZC 1. De uitslagen waren als volgt: 50 m. rugslag meisjes 10—12 jaar: 1 A. Stolwijk, Woerden 45.7, 2 A. van der Meer, LGB 46.6, 3 R. Platje, LGB 47.8, 5 H. de Graaf, LGB 51.3, 6 T. Koppe- schaar, LGB 52.5, 8 A. van der Kraan LGB 58.6. 100 m. vrye slag meisjes 1315 jaart 1 M. Kortekaas, LGB 1.19.4, 2 J. Lam- boo, LWV 1.23.1, 3 A. Plouvier, LGB 1.26.9. 6 M. Hartwijk. LGB 1.35.0. Idem jongens: 1 B. de Zwijger. LWV 1.11.3, 2 P. Zandvliet. LGB 1.11.5, 3 C. Hoogendoorn. BZC 1.12.3, 4 C. Blom, LGB 1.13.0, 5 H. de Geus, LGB 1.16.0. 7 B. Tegelaar. LGB 1.26.2. 50 m. vrije slag jongens 1012 jaar: 1 G. Krol, LGB 38.0. 2 K. Jansen. LGB 45.0, 3 K. Wijnen. LGB 46.3. Idem meisjes; 1 H. Zwartjes, LGB 43.2, 2 N. v. d. Geijm, LGB 43.3, 3 L. Stolwijk, LWW 43.7, 5 J. Geljer. LGB 49.3, 7 A. Buters, LGB 50.5, 9 R. Platje. LGB 52.0, 10-11 T. Koppeschaar en A. van der Meer, LGB 53.0. z rugslag meisjes 1315 jaar: 1 M. Knijnenburg, LGB 40.3, 2 M. Geerts- LGB 40.6, 3 A. van Velzen. LWV 41.6, 5 C. Kitse-laar, LGB 43.3 vlinderslag jongens 1315 jrt 1 D Kootj, LWV 34.8, 2 P Zandvliet, LGB 40.0 3 C. Blom, LQB 42.1. rugslag heren: 1 W. Ruben, LGB 1.16.4, 2 H. Eijkelhof, LGB 1.30.0, der Bosch, LWV 1.46.5. vlinderslag dames: 1 A. Heems kerk, LGB 1.36.1. schoolslag heren: 1 R. Toet, LGB 1.23.4. 2 H. de Zwijger. LWV 1.27.5. B. de Zwijger, LWV 1.30.2, 4 B. de Hosson, LGB 1.33.1. vrye slag dames: 1 J. Aalders. LGB 1.18.6, 2 A. van Velzen, LWV il, 3 M. van Velzen, LWV 1.31.6.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5