S)e £aidóe(Eoti/fcci/nt Dohmen lokt breuk uit BESCHULDIGING VAN MERTENS Roeien met de riemen die je hebt... OP BONDSVERGADERING NKV I Congres van D 66 eindigt in chaos Overleg is nog gaande Brandt hoopt op reis naar Moskou Treinramp in Spanje: 27 mensen omgekomen Elf jaar voor ontvoerder Gouverneurs in opstand tegen Johnson Groslijststemming KYP KOLFSCHOTEN TWEE PLAATSEN OMHOOG Hermes nu op de wip Sleutel voor hereniging Duitsland Juridische stappen tegen KRO In Limburg 60 pet. van stemmen voor Sclimelzer Geen teken van leven op Griekse vrachtboot Meisje uit Amerika werd Ned. Miss Beat PAPENüRACHI 32 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. /0.93; p. maand S.97p. kwart. 11.90; franco per post 12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) MAANDAG 19 DECEMBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZACHT WEEK De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond» Zacht weer met veel bewolking cn af en toe regen of motregen. Tijdelijk krachtige tot harde zuidwestelijke tot westelijke wind. 58e jaargang, no. 17.016 (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Frans Dohmen. voorzit ter van de katholieke mijnwerkersbond. s vanmorgen door NKV-voorzitter P. T. J. Mertons ernstig gekapitteld. Hij werd ervan beschuldigd op een te veroor- lelen wijze de moeilijkheden rond zijn jlan tot het oprichten van een Limburg se vakbond in de publiciteit te hebben gebracht. Voorts vond de heer Mertens, dat de heer Dohmen als het ware een conflict met het NKV en andere vakbonden wil uitlokken. De verbondsraad van het NKV zal deze kwestie vandaag in beslo- vergadering bespreken en proberen e lossen. De heer Mertens kapittel de de heer Dohmen echter eerst in het openbaar tijdens de openingsrede. De heer Mertens zei. dat er lang over leg plaatsvond op suggestie van het erbond tussen vertegenwoordigers an de mijnwerkersbond, van het NKV i van enkele andere bonden, die in eer- e instantie het meest met de proble- len te maken hadden. Het ging over de gezamenlijke aanpak en de goede ;amenwerking om de Zuidlimburgse probelemen. ontstaan door sluiting van mijnen de opbouw van nieuwe werk gelegenheid het hoofd te bieden. Het verbond, St.-Eloy en St.-Willibrordus ;n vergaand bereid hun activiteit en samenwerking met de mijnwerkers bond zo sterk af te stemmen op de specifieke problematiek, De heer Mer tens vond het op zichzelf niet zo erg, dat men niet meteen tot volledige overeen stemming kwam. De heer Mertens noemde het echter 'n Izeer kwalijke zaak, die hem gegriefd heeft, dat de mijnwerkersbond hangen de de besprekingen en op eigen houtje ging publiceren, dat de besprekingen niets hadden opgeleverd en dat er een Limburgse regionale vakbond zoü moe ten komen. Daardoor werd volgens de NKV-voorzitter een onjuiste mentale "be ïnvloeding bedreven. Men moet wel een grote naieviteit bezitten om te kun nen beweren, of aan te nemen, dat dit effect niet was bedoeld of voorzien". (Zie verder pag. 8) Brandende olie over wagons TERUEL (UPIi Op de in dichte mist liggende lijn Zaragossa-Valencia is gisteren een passagierstrein frontaal in botsing gekomen met een goederentrein. Er kwamen 27 mensen oin het leven. Sommigen verbrandden levend in de uit twee rijtuigen bestaande dieseltrein. Van de 36 gewonden is de toestand van 19 ernstig. Verondersteld wordt dat het treinpersoneel de rode waarschuwingslichten door de mist niet heeft gezien. „Het was vreselijk", vertelde een overlevende. Mighei Gon zalez. „Ik klom uit een raam waarvan de ruit was vernield. Twee mannen achter me probeerden eerst hun brandende kleren af te rukken. Terwijl zij zich naar het raam toewerkten, werden zij door de vlammen ingesloten. Zij verdwenen in de rode gloed." De korte dieseltrein was op weg van Teruel naar Zaragossa toen om half negen de botsing kwam met de goedei entrein. Vonken uit de wrakstukken zetten de brandstof uit de vernielde dieseltanks in brand. Er waren ook verscheidene vrouwen en kinderen onder de slachtoffers, wier identificatie overigens vrijwel onmogelijk is geworden door het vuur. WASHINGTON (Reuter) President Johnson neemt stappen om een revolte de kop in te drukken van democratische gouverneurs, die hem voor een groot deel verantwoordelijk stellen voor de verliezen van hun partij bij de congres verkiezingen van de vorige maand. Kennelijk ernstig verontrust door de „rebellie" en de daarmee vergezeld gaande kritiek op zijn sociale program ma's heeft hij een bijeenkomst met een aantal van deze gouverneurs belegd voor na Kerstmis op zijn boerderij in Texas of op het Witte Huis. Zijn besluit werd bekendgemaakt op de jaarlijkse confe rentie van de democratische gouver neurs in White Sulphur Springs, waar vrijdag de climax van de aanvallen op Johnson werd bereikt, toen gouverneur Warren E. Hearrfes van Missouri ver klaarde, dat de democratische partij mogelijk beter af zou zijn met iemand anders dan Johnson als presidentieel kandidaat in 1968. (ADVERTENTIE) C.I.E.B.A. LEIDERDORP TEL. (01710)-30797*/21561 ADVERTENTIE Zoekt U een goed ANKERHORLOGE ▼oor ƒ30.— en 40.—. Of het allerbeste van ƒ200.— en ƒ400.— HORLOGER V. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft bet. Etema, Certma, Prisma. Junghans, Rwe, Anker, Roamer. ALTIJD VOORDELIG iiwtje liep bij Franca Viola, huur daarom ouicoevjl# rnot IIr gedachte, dat :e hém, naar Siciliaan.se zede, dan ook zou trouwen, doch hierin een misrekening maakte, moet nu elf jaar achter de tralies. TRAPANI (U.P!.). Een gerechts- of in Trapani heeft een nieuw hoofd stuk geopend in de Siciliaanse gesehie- lenis door een verstoten minnaar, die iet meisje dat hij beminde ontvoerde, laar de gevangenis Ie zenden. Het hof veroordeelde de 23-jarige Filipo Melodia tot elf jaar gevangenis straf wegens ontvoering, herhaalde ver krachting. pogingen tot geweldpleging en vernieling van andermans bezittin gen. Zeven van Melodia's vrienden kregen gevangenisstraffen van vier jaar en acht maanden en vijf andere vrienden werden vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Het slachtoffer en aanleiding van het proces de 17-jarige Franca Viola, was niet in het hof aanwezig. Zij werd een nationale heldin door te weigeren toe te geven aan de opvatting dat een vrouw, ontvoerd door haar minnaar, met deze moet trouwen. In Pannerden, een dorpje aan de Rijn in de buurt van Lobith, zijn tengevolge van dijkdoorbraken twee polders geheel onder water gelopen. Vijfentwintig woningen en boerderijen en twee steenfabrieken zijn geïsoleerd. Roeiboten, normaal in gebruik voor een vispurtijtje, dienen nu als dankbare vervoermiddelen om de kinderen naar school te brengen en boodschappen in huis te halen. parlementaire redactie) t ziet ernaar uit, dat de kandida ten van de KVP voor de Tweede Ka mer slechts één wijziging hebben ver oorzaakt en wel op de wenselijkse lijst. De lijsten voor noord-oosten. Brabant en Limburg zijn onveranderd. De uitslagen voor de westelijke lijst waren vanochtend nog niet allemaal be kend, maar op grond van de tot dusver bekende gegevens mag aangenomen wor den, dat de heer Kolfschoten, burgemees ter van Leidschendam, twee plaatsen omhoog is gekomen en wel van de vijf tiende naar de dertiende plaats. Op deze plaats stond de heef Meijer, die nu veertiende zou worden, terwijl de heer Hermes, die de veertiende r'aats innam, naar de vijftiende plaats is ge zakt. Als deze voorlopige uitslag de juis te zal blijken te zijn, betekent dit niet zonder meer, dat de heer Hermes slacht offer is geworden van de actie ten gun ste van de heer Kolfschoten. Op grond ..Moord op Zeedijk" van de vorige verkiezingsuitslagenkun- nen n.l. de eerste vijftien plaatsen van de westelijke kandidatenlijst als verkies baar worden aangemerkt. De heer Her mes zit dus op de wip. Deze wan kele situatie nam aanvankelijk de heer Kolfschoten in, reden waarom zijn (voor al agrarische) aanhang hem een grotere zekerheid hebben will,en geven, met suc ces haar het schijnt. Vrouw van 66 krijgt baby MOSKOU (UPI) Een 66-jarige huis vrouw in de Sovjetstaat Georgie heeft het leven geschonken aan een dochter, zo heeft het officiële Russische persbu reau Tass medegedeeld. Volgens Tass is de moeder de 66-jari- ge Zuleikha Beridze en de vader de 79- jarige Nuri Beritze. Zij wonen in een bergdorp en hebben nog zeven andere kinderen, van wie de oudste dertig jaar is en de jongste zes. MeiTouu' Jacqueline Kennedy, echt genote van de vermoorde Ameri kaanse president, heeft de rechtbank verzocht de publikatie tegen te houden van Manchesters boek „Death of a president". Jacqueline is met haar advocaat Simon Rifkind (rechts) en Richard Goodwin, een vroegere assistent van wijlen president Kennedy, op weg naar tijd- schriftvertegenwoordigers in Wall Street. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. Lijstaanvoerder drs. W K. N. Sclimelzer heeft gisteren op de K.V.P.-groslijststemming in Limburg 60 proeent van het aantal uitgebrachte stemmen gekregen. De lijst van de ver- kiezlngsraad blijft ongewijzigd. Er weiden in totaal 15.693 stemmen in Limburg uitgebracht, waarvan dra. Schmelzei er 9110 verwierf en de tweede kandidaat, de heer Maennen, 1970 stem men. Van de totaal aantal Limburgse K.V.P.-leden kwam 35 procent naar de groelijststemming. (Van onze correspondent) BONN De nieuwe Westdultse minis- van Buiteu.undse Zaken hoopt te zij- tljd «en bezoek aan Rualand te kun- brengen. Er zijn berichten dat hij desbetreffend verzoek met een bood schapper naar Moskou gezonden heeft. Willy Brandt heelt, ook als burgemees ter van West-Berlijn. er nimmer een ge heim van gemaakt, dat een bezoek van een Duitse minister van Buitenlandse Za ken aan Moskou een wenselijke zaak zou zijn, temeer omdat daar de sleutel ligt voor de Duitse hereniging. Het laatste bezoek is ruim tien jaar geleden geweest LMEAA. (U.P I.). Aan boord van de Griekse vraehtvaader. Sinergasia. die ter boogte van het Zweedse l'meaa in de Oostzee aan de grond is gelojien. zijn geen overlevenden gevonden toen het reddings vaartuig „Grangesberg" het wrak van morgen om acht uur bereikte. Het schip was in tweeën gebroken en had zware schade opgelopen in de hevige storm, die over de Oostzee woedt. Niet ver van de plaats waar het schip gisteren aan schotten van twee mannen, met reddings- de grond liep. werden de stoffelijke over- gordels om. gevonden Aangenomen wordt dat zij tot de bemanning van het ver ongelukte schip behoorden. i r responds n, :rdan AMSTERDAM. Dc caféhouder H. Buis. heeft zijn advocaat verzocht, te onderzoeken, of liq juridische stappen kan ondernemen tegen de KRO. Aanleiding Is het televisiespel „Moord op de Zeedijk" in de Trefferserie. In de uitzending speelde het etablisse ment van de heer Buis Aifè ..De Vlek aan de Zeedijk een grote en weinig fraaie rol. Het wordt er in voorgesteld ah een louche kroeg, met aan het hoofd een heler en moordenaar. Hoewel slechts de buitenkant van het pand enkple kert^ werd getoond, meent de heer toafc? dat dit gebruik van zijt/zaak sfln (toede naam aantast vandaar zijn pogiuz <^n stappen tegen de KRO te ondernemen toen Adenauer die behalve kanselier ook minister van Buitenlandse Zaken was, in Moskou confereerde met Kroetsjev en Boelganin. Hij bereikte toen een massa- Ie repatriëring an Duitse krijgsgevan genen. De beslissing of Willy Brandt ook binnen afzienbare tijd naar Moskou kan gaan, hangt eveneens af van de Russi sche regeringsleiders, die zich zullen moeten afvragen of een eventuele ont vangst van Brandt de Oostduitsers niet al te zeer voor het hoofd stoot. Feit is dat Brandt tijdens zijn burge meesterschap drukke contacten onder hield niet de Russische ambassadeur in Oost-Duitsland Abramissov en «veneens gesprekken heeft gehad met diens ambt genoot in Bonn Tsarapkin, (Van onze correspondent) AMSTERDAM De nieuwe partij, die onder de naam Democratie 66 wil meedoen aan de komende Kamerverkie zingen om als breekijzer te kunnen gaan fungeren, waarmee de partijpolitieke si tuatie in ons land kan worden gefor ceerd, heeft aan twee congresdagen ir. de Amsterdamse RAI (600 deelnemers. 55 procent onder de 35 jaar) niet vol doende gehad voor het vaststellen van een partijprogramma en het aanwijzen van kandidaten. De tijdnood leidde gisteravond tot een afgrijselijke chaos, waarin de meest te genstrijdige voorstellen met evgn groot enthousiasme werden aangenomen Voorzitter F. van Mierlo, die tevens op de nominatie staat voor lijsttrekker, red de de zaak door (men was inmiddels al de zaal uitgezet wegens overschrijding vah de huurtijd) de menigte zover te krijgen, dat zij dinsdag 27 december nogmaals naar Amsterdam komt om dan met vereende krachten de Gordiaan se knoop van moties, voorstellen en amendementen weer te ontwarren. De grootste moeilijkheden ontstonden, toen de meerderheid van de zaal eiste, dat de voorgedragen 30 kandidaten ook onder alle omstandigheden bereid zou den zijn zitting te nemen in de Tweede Kamer Negen kandidaten bleken hier toe niet bereid en werden van de lijst af gevoerd. Drs. Hans Gruyters, de beken de ex-VVD-er en initiatiefnemer van D- 66. trok na een incident met enkele con gressmen boos zijn kandidatuur in, maar bedacht zich later. Kortom, democratie is moeilijk, zoals voorzitter Van Mierlo zuchtend opmerkte. Zoals bekend heeft het bestuur van D-66 zeer progressieve ideeën over de staatsrechtelijke vormen in Nederland, de economie, de buitenlandse politiek en nog een aantal vitale zaken. Tijdens het congres bleek echter het behoudende ele ment zeer sterk aanwezig te zijn. Toch rekent 'men op zes zetels. IADVERTENTIE Van hei Centraal Station te Amsterdam vertrok dtt weekeinde de eerste trein, die een groot aantal Spaanse gastarbeiders naor hum vaderland zou brengen. Zij sullen de kerstdagen en de jaarwisseling thuis vteren. In totaal sullen óuieenden gastarbeiders per trein naar huis gaan. (Van spondent SOESTERBERG Een van de wei nige malen, dat het publiek het by een missverkiezing volkomen met de jury eens was, deed zich gistermid dag in de clrcusresldtfntie van Toni Boltinl voor bij de verkiezing van Miss Beat 1966. Langs de jurytafel, bezet door Mary Quant, Toni Boltini, Johnny Lion, met zijn onafscheidelijke Sophie van Kleef, Rob de Nijs, fotomodel Alberdine Verstoep en later ook Anton Geeeink. die door een verkeersopstopping te laat kwam. De heel eigen stijl, die de nauwelijks 1,50 meter lange Michelle Schero aan de dag legde, lokte bjj het publiek een enorm enthousiasme uit, dat in de ogen van de jury gerechtvaardigd werd door haar op de eerste plaats te doen eindigen. Voor de Nederland se meisjes een grote teleurstelling, want Michelle is een Amerikaanse, haar vader werkt op Schiphol als em ployé van een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij. Ze is 16 jaar, leer linge van de American International Highschool in Wassenaar en spreekt, zoals de meeste Amerikanen die in Nederland wonen, geen woord Neder- Op de tweede plaats eindigde Ellie van D\jk een 14-jarlge schone uit Os- sendrecht en als derde kwam Paula de Moor, een 16-jarige Amstelveense uit de bus. De winnares ontving een bedrag van 500 en een reisje naar Londen om bij Mary Quant een oom- plete outfit* uit te zoeken.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1