ON HERMANS vijftig maar voor heel veel dingen in dit vak voel ik me te jong" N ietig verklaring geëist van vonnis tegen M.v.d. Lubbe DE JONGE VIJF Maak van wegenbouw eizoenwerk Moy ers Bill neemt ontslag H. Hessels lijsttrekker noodraad Bio-satelliet gelanceerd J)ERDAG 15 DECEMBER DE LEIDSE COURANT een onzer verslaggevers) kwartier vóór de openingstune „Tien Toon". De stilte, die aan f de showstorm vooraf gaat. Het Rotter- I damse Luxor Theater is een rode zee, 1200 lege stoelen drijven. Op het wordt de geluidsinstallatie getest; 0eine man in een stofjas legt behoed- zijn onregelmatig gebit rondom de joon en begint te tellen: „Éénentwintig, jitwintig". Er is helaas geen gediplo- de onderwijzeres in de buurt, die hem Ruim kan geven voor zijn keurige dictie, de glimmend-nate Kruiskade glijdt een - Zaterdag geen oer-Hollands huiselijk feest: lewoon naar de zesdaagse en de schiettent lalportier is een melancholieke d, wiens muiskleurige, tot op de hangende jas schreeuwt om imlmuziek en een krakende fia- ijdbeens taxeert hij door zijn ij- bril de practical jokers, die hem kaartje voor de show willen En telkens herhaalt hij ge- erd dezelfde zin. „Meneer, u bent in de schouwburg. Als u Her- t zien, moet u toch echt twaalf voren netjes in de rij gaan de witte ingewanden onder het po- lampt de koffie in de dikke aar koppen. Aan een tafel vol vet- vertelt Hermans, dat hij maan- üij de opening van de Zesdaagse in "jrdam drie keer in de roos heeft „Ik had in geen twaalf jaar geweer in mijn handen gehad, in die schiettent was het gelijk Zesendertig punten. Dat had ik r ook op de kermis in Sittard. Ik in drie dagen een fiets bij elkaar ik kreeg hem nooit, omdat mijn jes betaalden. Zij hadden de cen- was de enige, die raak half acht. Hermans pelt angzaam uit zijn geruite overhemd igt zich over de wasbak. Op tafel- schminkdoos en poederdons. Te- spiegel leunt een briefje, waar oofdletters TENT op is geschre- Daamaast een kleurenfoto vtin theater heeft een snobistische ikregen", zegt hij, „iedereen wil mooie, diepe dingen zeggen. De aaan drijft in het zoutzuur van geestelijke armoede. En dan het in zwart licht. Van mij zeggen ze dat ik sentimenteel ben, dat ik folie romanticus uithang. Omdat ik ledje zing over mijn kinderen. Een limpel menselijk gegeven bij de kop Je mag tegenwoordig op straffe levenslange uitsluiting niet meer dingen praten. Je moet de stroop om de mond smeren en de de prietpraat preken. In feite luist die quasi moderne, diepzinni- idjes voorbeelden van vieze sentl- iliteit. Ik hoef me echt niet te scha- Amerikaanse wagen naar de ingang van het theater, een enorme dikbuikige walvis met verchroomde baleinen en een ovalen bek van glanzend metaal. Afgaande op de rijkdom, die de auto uitzweet, verwacht men dat Cornelis Verolme eruit zal stappen om zijn plaatsen voor vanavond af te halen. In feite maakt zich echter een blonde juffrouw uit het pluche los, die de besnorde chauffeur door het geopende portierraam 'n vliesdunne pakkerd geeft en daarna op brekelijke hakken naar de garderobe trippelt, waar ze straks ÜTRECHT (ANP; Maak van het genbouwbediijf een seizoen bedrijf met rkdagen van negen uur in de zomer i gedurende de wintermaan- n. Investeer niet te veel in dure ma. liquideer zwakke bedrijven, Iaat werknemersorganisaties meepraten in «tlchtlng „Weg", schenk serieuze bt aan de vakopleiding en ageer tegen versnipperende systeem van de 1200 tonome wegbeheerders in Nederland. Deze adviezen geeft de heer J. C. oost-er, bestuurder van de Algemene iderlandse Bond voor de Bouwnijver- ld, die twintig jaar in het wegenbouw- fedrljf werkte en bij deze NVV-bond i is belast met de belangen van de -wegenbouwers. De heer Trooster Set in veel opzichten eens met de iten van de Nederlandse Vereniging m Wegenbouwers over de uitvoering h wegenbouwplannen. Continuïteit is dig, planning op lange termijn, vier nog liever acht jaar, want te lang is a wegennet stiefmoederlijk behandeld. Maar in enkele opzichten staat de heer taster lijnrecht tegenover de z.i. roos- Burige visie van de wegenbouwers over eigen kunnen. Zo gelooft hij niet, t de wegenbouwers onmiddellijk aan eisen van de opdrachtgevers kunnen toen. „Er is een tekort aan machi- «n, er zijn te weinig straatmakers er endien is er te weinig geschoold uit rend personeel", is de mening var vakbondsbestuurder. Hij vindt, dat wegenbouwers in hun aandacht voor vakopleiding te kort schieten. HANDELSMERK NA HALVE EEUW: MUZEMAN, DIE CLOWN UITHANGT de dingen, die ik doe. Als ik Als hij daarna zijn jasje wil pakken, WASHINGTON (Reuter). Bill Moyers, president Johnsons woordvoer- der en één van diens belangrijkste politieke adviseurs, heeft bekend ge- "raakt dat hij per 31 januari a.s. ont slag heeft genomen en uitgever zal worden van Newsday, een op Long Island verspreid dagblad. Moyers zei, 'flat president Johnson heeft ingestemd mot zijn besluit. George Christian, oud perssecretaris van gouverneur Conally van Texas, zal Moyers opvolgen, Chris tian werkt reeds onder Moyers, voor half acht. De waaiervormige rimpels naast zijn ogen verdwijnen een lavastroom van oranje schmink. Drie minuten later straalt zijn gezicht een gezondheid uit, die anderen a een moeizame wintersportvakan tie bereiken. Zolang de poederdons zijn lippen niet heeft geannexeerd, praat hij .Volgend jaar komt er een boek van uit met invallen, bon mots, liedjes, die ik in mijn eigen show niet kan ge bruiken. Ik ga in mijn voorstellingen nooit verder dan het leesplankje. Met opzet. Als ik een liedje maak, v het sneeuwt, kan ik het meteen weggooien, want bij Hermans sneeuwt het nooit. Bij Hermans schijnt de Hermans speelt met ballonnen, die hangt de clown uit. Dat is in de loop der jaren een handelsmerk geworden. Daar heb je een publiek omheen gebouwd. Vrij wel iedereen in dit vak schrijft betere liedjes dan ik, maar ik heb de zeker heid dat ik 'n betere artiest ben dan de ten. Ik werk met een plezierthera- pie, de mensen, die naar mij komen kijken, weten, dat ze vakwerk krijgen, zien, dat erop gewerkt is, dat ik niet vastklamp aan een toevallige gimmick. Je hebt het gezien met de Beatles. Dat was toch een wereldgebeu- daar liepen stadions met 60.000 plaatsen spontaan voor vol. Toch hebben het niet kunnen houden. Ze zakken duidelijk weg. De gimmick heeft zijn betovering verloren". Twee minuten over half acht. In de luidspreker zwelt de branding van schui felende voeten en mummelende den aan. De eerste gasten hebben hun egelstelling in de zaal betrokken. Her mans trekt zwarte voren boven zijn oog wimpers. „Natuurlijk komt er voor mij ook dag, waarop de spanning breekt. Soms denk ik: Ik houd het nog twee jaar vol, misschien vijf. Het kan ook zijn, dat ik nog tien jaar doorga. Aan het einde van een seizoen zit je vol met negatieve ge dachten en denk je: „Ik houd dit geen week, geen maand meer vol". Maar dan ga je op vakantie en krijg je Ik ben ook geen plannenmaker, ik werk impulsief, ik weet nooit, wat ik morgen zal gaan doen. Ik maak het mezelf al leen maar moeilijk. Als ik straks het toneel opkom, weet ik, dat de menser gelijk willen lachen. Ik kan dus vol staan met wat gekke bekken, een liedje dat swingt, maar wat doe ik: ik breng een ernstige ouverture, waarbij niks lachten valt. Dit is een land om lief te hebben, zing ik, „Dit is een dag en een plek om lief te hebben". Een half uur later vertel ik dat verhaal over de zalm. Er zit geen zin in, die leuk is, die een woordspeling heelt. Ik haal boer Koe koek er niet bij en ik zeg ook niet, dat de minister van Landbouw van zijn Bies heuvel is gevallen. Ik zeg alleen, dat ik zo van zalm houd en er heel wat van Kwart vóór acht. Het televisietoestel in de verste hoek van de kleedkamer ontbloot voorlopig nog een groot oog, dat volgelopen is met grijze staar. Straks in de pauze, zal het de titanenslag fus ten Ajax en Liverpool minutieus door geven aan de medewerkers van ,,Tien Toon". Hermam: „Als de Engelsen Ajax werkelijk een pak op hun donder geven, kom ik in de tweede helft met een rouwband om mijn arm het toneel op". Hij stapt uit een koningsblauwe muil- lot en trekt tijn smokingbroek aan. „Deze jubileumshow verschilt volko- ïen van alle andere. Je moet ook geen moeite doen om hem te vergelijken. Dit n feestje, een verjaardagspartijtje, waarop je al je ouwe kennissen weer te rugziet. Ze hebben al mijn shows ge zien, ze hebben tien jaar met me mee gestoeid. Nu komen ze naar het theater ïog eens na te kaarten. Het verve lende is alleen, dat een Nederlander toch altijd iets nieuws wil zien en horen. Als ik in maart naar België ga, gooi ik gegarandeerd veel meer ouwe num- rs in. Dat willen ze in België. Ze zijn daar veel internationaler georiënteerd worden bijna dagelijks geconfron teerd met de grote vedettes, die ook niets anders doen dan het herhalen var de ouwe successen. Dat wil overigens niet zeggen, dat ik zelf ook niet wat nieuws verlang. Die volgende show komt heus wel en eerder, dan je denkt. Met „Tien Toon" zou ik rustig nog een jaar voor uitverkochte zalen kunnen spelen. Als ik het alleen voor het geld deed, peinsde ik er dus niet over orr anders te gaan doen. Dan ging ik ook niet naar Amerika, want daar verdien ik voorlopig geen stuiver en kan ik al leen maar een sof halen. Toch doe ik het. Je hebt het gehoord. Ik maak het me graag moeilijk". Tien voor acht. Manager Dick Binnen dijk komt de muzeman voor eerst fening oproepen. De golfslag van rabar- berkreten slaat nu met kracht uit de luidspreker. Hermans houdt voo spiegel een laatste inspectie. Zit mijn dasje recht, zit mijn jasje recht, vader gaat op stap. ADVERTENTIE „Ik ga nu eerst twaalf dagen niks doen. 'n Beetje rondhangen op de Zes daagse, 'n ouderwetse Kerstmis vieren met veel kaarsen en engelenspel. En dan de 27ste in Scheveningen. Daar verheug ik me enorm op, want het Circustheater is voor mijn show de ideale plaats. De beste voorstellingen heb ik daar gege ven. Er hangt een sfeer, die goddelijk is en die mij ongelooflijk inspireert. Ik Toon Hermans: „Van mij zeggen ze altijd, dat ik sentimenteel ben, dat ik de dolle romanticus uithang. Waarom zou ik geen liedje mogen zingen over mijn kinderen of een ander dóódsimpel menselijk gegeven bij de kop nemen f" ben trouwens een man voor grote zalen. In kleine theaters zou ik niet meer wil len spelen. Niet, omdat ik me er te groot voor voel, maar omdat die enge ruimte tegen me opspringt. Ik kan ook niet tegen een kleine hotelkamer. Dat moet bij mij allemaal groot zijn. Het n karaktertrek, die voor psycholo gen eten en drinken is. Ik ben een ver rekijker en dat is ook de reden, waar- ik dat huis in Zandvoort gekocht heb. Toen ik de huiskamer binnenkwam it raam zag met die zee erachter, had ik maar één minuut nodig om „ja" te zeggen". Acht uur. Nog 52 uur scheiden hem in zijn 50ste verjaardag. Zaterdag zal Hermans arm in arm met vader Abraham zijn halve eeuw op aarde volmaken. Het grijze waas aan zijn slapen loopt al geruime tijd op dat onvermijdelijke feit vooruit. Vindt hij het een depri merende gedachte? Een glimlach is het eerste onderpand, dat hij voor zijn optimisme in bruikleen geeft. Hij zegt: „Ik ben nu 49 jaar dagen. Maakt dat nu echt zoveel verschil?". Hij strekt zijn rug in de zwarte frak: hij is vast van plan om waardig over de drempel te gaan: ..Mensen, die in de showbusiness zit ten hebben eigenlijk geen leeftijd. Die zo oud, als ze zichzelf voelen. Een als Chevalier hij is tachtig, heeft voor volgend jaar het Olympia- theater in Parijs afgehuurd. Hij heeft plannen voor een Amerikaanse 5 in dit leven zo'n verschrikkelijk rezige kerel, dat je vergeet, hoe oud En Frank Sinatra. Die is ke avond zegt hij: „Ze zeggen, dat ik 51 ben, maar dat is een smerige munistische leugen. Mijn lijf is wel de gelijk 52 en voor de rest", en dan zingt hij: „I feel so young". Als een artiest volgens de klassieke normen werkt, dan houdt hij het het langst vol. Goed, ik ben straks vijftig, maar voorlopig voel je nog voor heel wat din^n in dit vak te jong. Ik heb nog steeds het ge voel, dat ik beter kan, dat de beste show nog moet komen. Die vijftig jaar inte resseren me geen bliksem, die zijn er gewoon, zoals de zon er is en de ballon- Smallenbroek bedankt voor de (A.R.-) eer (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Oud-minister Smalli broek zal geen plaats op de A.R.-kandi datenlijst voor de Tweede Kamer vaarden. Dit in verband met het feit, dat hij door de kiesverenigingen op niet direct verkiesbare (18e) plaats is Zoals bekend had het centraal comité van de A.R. de oud-minister aanvanke lijk helemaal niet op de advieslijst ge- Als eerste op de kandidatenlijst i plaatst minister Biesheuvel, die dus lan delijk lijsttrekker wordt bij de komende verkiezingen. Tweede staat de heer Rool- vink. Op verkiesbare plaatsen staan ver der de thans zittende A.R.-Kamerleden (met uitzondering van mej. Rutgers prof. Versteeg) en minister Diepenhorst. De definitieve lijst aal 23 december op een besloten vergadering van het A.R.- partijconvent worden samengesteld. met een mond vol spelden de jassen van de gasten aan de knaapjes zal hangen. Luxor verwerkt in deze minuten de dagelijkse tocht van ouvreuses en toiletjuffrouwen, die hun welstand via een overdonderende auto suggestie transparant maken. kenning verwerkt. (Hermans naar 't podium zei: „Dat openingslied je heeft iets van 'n bijbelse boodschap. Iemand zei tegen me: „Het lijkt wel 'r versie van 't beroemde evangelie var Paulus: wat ben ik als ik de liefde niet heb? 'n Rinkelend bekken." Op de dag dat „Tien Toon" in première g kerk. Je wilt 't niet geloven, cies op die dag werd dat evan gelie van Paulus voorgelezen". Kwart over acht. De garderobejuf frouw telt gapend haar verdiensten. De laatste gasten drijven als verregend wrakhout de hal binnen. In de zaal zit ook de Rotterdamse huisarts, die in de afgelopen drie weken zijn patiënten voor schreef om 'n avondje naar Toon Her gaan. „Hij heeft me zelf zo'n briefje laten zien. In plaats van kalme rende pillen stond er mijn naam". Straks volgen drie kwartier Ajax-Li- verpool. En nog later die verjaardag. Hij zal thuis de. motregen van felicita- afwachten. „Ik ga rustig naar de Zesdaagse kijken. En natuurlijk de schiettent. Kijken, of het maandag alleen maar gelukstreffers zijn geweest". ASSEN (ANP) Het is thans defini tief, dat de heer H. Hessels uit Utrecht lijsttrekker wordt van de van de Boeren partij afgescheiden Noodraad. Over de samenstelling van de rest van de kandida tenlijst voor de Tweede-Kamervcrkiezin- gen wordt momenteel nog druk overleg gepleegd. Een ballotagecommissie zal eerst een diepgaand onderzoek instellen naar het verleden van de aspirantkandidaten. „Wij willen niet dezelfde fout maken als Koekoek heeft gedaan. Iedereen, die voor onze partij op de lijst komt, is absoluut brandschoon", vertelde partijsecretaris Rooster. Over de affaire Schregardus zei de heer Rooster, dat er momenteel bepaald geen sprake is van interne moeilijkhe den in het bestuur van de Noodraad. Reeds twee maanden geleden heeft de heer Schregardus, omdat hij zich werkt voelde, te kennen gegeven uit de politiek te willen. Tijdens de verkiezing het partijbestuur kreeg hij bovendien geen enkele stem. Wel werden op de heer Hessel negen stemmen uitgebracht. „We zijn dus op volkomen democratische wij tot deze wijziging gekomen en de heer Schregardus zon zich hierbij slechts moeilijk neerleggen", aldus de heer Roos ter, die voorts meedeelde dat de partij voorzitter zal worden opgevolgd door de heer R. Hoekstra uit Breda. LEVERING OOK VIA UW GARAGE OF SERVICESTATION Eén minuut over acht. In een mui r orkestklanken springt Hermans in i donker xoak van het Luxor-theater. Hij knipt met zijn geschminkte vingers, be springt de microfoon als een jonglextr. Zingt: Dit is een dag om. lief te heb ben, een uur en een plek om lief te heb ben." De 1200 getekenden in de zaal hebben de eerste schok der blijde her- Weer meer werk in Deventer DEVENTER, (A.N.P.) De buigt meester van Deventer heeft gisteren o het industrieterrein van zijn gemeente een nieuwe vestiging van de chemische fabriek „Carbonia" officieel geopend. Daarmee is weer een stap gezet naai herstel van de werkgelegenheid Deventer. Na de sluiting van de bedrijven, sinds januari van dit jaar, hebben tien bedrijven tot vestiging of uitbreiding besloten en op het moment is daarmee werkgelegenheid geschapen voor 280 mensen waarbij binnenkort nog 175 ar beidsplaatsen zullen komen. In de nieuwe vestiging werken 30 mensen waarbbij 20 ontslagenen van Ankersmit, die in eigen bedrijf werden omgeschoold. GRONDIG ONDERZOEK NAGELATEN BERLIJN (UPI) Overeenkomstig 3 eis van de broer van Marinus van der Lubbe heeft de openbare aanklager het Wcstberlijnsc Kreisgericht bij het hoge gerechtshof de nietigverklaring het doodvinnis tegen Marinus van der Lubbe geëist. De toen 24-jarige Marinus van der Lubbe werd op 23 december 1933 door het voormalige hoge gerechtshof (Reichs- gericht) ter dood veroordeeld wegens brandstichting in de rijksdag te Berlijn. Deze uitspraak, die op een wet geba seerd was, die pas een dag na Van der Lubbes daad van kracht werd. behelsde tevens, dat de beklaagde alle burger rechten ontzegd zouden worden. Op 10 januari 1934 werd het doodvonnis aan Van der Lubbe voltrokken. In zijn pleidooi voert de openbare aan klager aan. dat de berechting van Van der Lubbe een politieke achtergrond had gehad; de uitspraak tegen de beklaagde in strijd is met het rechtsprincipe, dat een verdachte alleen krachtens die wet ten gestraft mag worden, die op het tijd- CAPE KENNEDY (Reuter). D< V.S. hebben vanaf de basis Cape Ken nedy een vliegend laboratorium met aar boord insecten, planten, bacteriën er zaden gelanceerd om de invloed var straling en gewichtloosheid op levende cellen na te gaan. De Bio-«atelliet, die de eerste is in een serie van zes, zal drie dagen om de aarde blijven cirkelen. en het artistiek beleid van het Concertgebouworkest de daad rechtsgeldig zijn. Voorts is het Kreisgericht (de hoogste provinciale rechtbank) van mening, dat liet Reichsgericht een grondig onderzoek de brandstichting in de rijksdag op 27 februari 1933 heeft nagelaten. „Het is blijkens dit onderzoek niet helemaal uitgesloten, dat ook de nazi's op de een ol? andere manier' bij de zaak betrokken waren. Zo zou het mogelijk geweest kun nen zijn, dat Van der Lubbe als een werktuig voor de opzet der nazi's ge diend heeft. (Van onze muziekredactie) In het begin van dit jaar schreven vijf jonge componisten Reinbert de Leeuw, Louis Andriessen, Jan van Vlymen, Misja Mengelberg, Peter Schat een brief aan het bestuur van het Concertgebouworkest, waarin zij zich beklaagden over het programma beleid. Hun bezwaren richtten zich voor al tegen het feit, dat huns inziens on voldoende aandacht aan nieuwe actuele muziek werd besteed. Voor de uitvoe ring daarvan zouden zij de bekende Brnno Maderna benoemd willen zien. Brief, die voor de redactie van maandblad De Gids aanleiding werd tot vorming van een comité, dat de kwestie in een openbaar debat aan de orde wilde stellen. Wat gisteravond in televisieuitzending uit Bellevue pro- duktie en regie: Henk de By en Nico Knapper geschied is Dit debat, dat gedeeltelijk „live" is uitgezonden hebben wij meegemaakt van acht tot bij half elf: toen was het nog niet geëindigd! Nieuwe gezichts punten, na alles wat hierover, ook in blad, geschreven is, openbaarden zich niet. En ieder is na afloop versterkt in zijn eigen overtuiging, huiswaarts ge togen: wat gemeenlijk bi] dit soort zaken het geval was. Piet Heuwekemeyer, directeur het Concertgebouworkest, begon met een verklaring, waarin hij zich ver tegen de opvatting van de „Jonge Vijf", als zou aan hun wensen onvoldoende aandacht geschonken zijn. Hij had hun echter aangeraden hun activiteiten niet tot zichzelve te bepalen, doch uit te breiden tot de federatie van compo nisten. Zijns inziens behoorden gedach tewisselingen over deze materie boven dien thuis in de raad van de kunst. Aan de hand van de uitgevoerde muziek stateerde hij overigens, dat meer dan een derde daarvan modern was. Wat is modern? Maar wat is modern? Deze kwalifi catie gaf aanleiding tot discussies, die weer tot de conclusie leidden, dat de mensen, die zich bezwaard voelden, vonden, dat er onvoldoende aandacht aan de „actuele" toonkunst, die zich nog dikwijls in een experimenteel stadium bevindt, werd geschonken. Aan die pro- duktie, waarmee men wel, althans in ruimere mate te Parijs, Warschau, Keu len en Darmstadt geconfronteerd wordt. Onder pressie gaat men te Amster- dam schoorvoetend over tot actualitei ten, „maar men mist bij dit soort daden de overtuiging". Een overtuiging, die de vaste dirigent, Bernard Haitink, naar hijzelf publiekelijk verklaarde, mist. Bernard Haitink, die volgens Peter Schat „in aanleg geen slechte dirigent is, maar het op de duur wel zou kun- Deze Bernard Haitink bleek in het verloop van de avond telkens weer een mikpunt: de Achilleshiel in het Con certgebouworkest. De man, die, zo bij hem het beleid blijft berusten, nooit van zins kan zijn een integratie van con temporaine muziek in het totale pro grammastructuur te bevorderen op de wijze, zoals dit de afgelopen weken met het Residentie-Orkest geschied is. En zoals dit in de komende maand januari te Rotterdam gaat geschieden (redac tie). Dit alles dank zij Maderna. Er was natuurlijk ook verzet tegen dit soort opvattingen van enkelen, doch ln deze bijeenkomst waren ze it minderheid, of ze bleven zwijgen, dis over wat er geboden wordt in het huis aan de Van Baerlestraat dik tevreden waren: jamriier slechts, dat de argu mentatie van deze lieden veelal bar ongelukkig was: de hulp hier geboden aan de artistieke leiding van het Con certgebouworkest leek ons inziens ge vaarlijker dan een aggressie Jan KassLes, één der prominenten var de raad van de kunst, meende aan hel einde van dit door Han Lammers ge leide debat, zulks naar aanleiding var de opmerking door Piet Heuwekemeyer ten aanzien van dit college gemaakt, te mogen opmerken, dat een zaak als hier aangesneden „wel degelijk op de straat thuis hoort". Als dit de Intentie was van de initia tiefnemers, dan is men hierin volledig geslaagd. Met alle consequenties (lien: zakelijke, door de rede bepaalde argumenten maakten veelal plaats het uiten van louter emotionaliteiten, die dan de gelegenheid boilen bepaalde instincten uit te leven. Wat ons aan zekere manifestaties tus sen 1930 en 1940 deed denken: met dit verschil echter, dat men toen nog niet over het geduchte wapen, dat televisie heet, beschikte. Op de eerste verdieping van de. Eif feit oren in Parijs heeft het Franse comité voor de xoereld- campagne tegen de honger de actie „disque de Noël" ofwel „kerstplaat" ingeluid. Bernard Munier, beter bekend als Coincoin de Saint Tropez, liep zo warm voor de actie, dat hij de tocht naar beneden aanvaardde op een éénioielig fietsje. Sleutel safe uit jas boekhouder gehaald Kraak in Tolbert - buit f 220.000,- - opgehelderd GRONINGEN (ANP) Door de ar restatie van de 36-jarige autohandelaar A. B. en de 35-jarige nulohandelaar R. R. beiden uit Sneek, is klaarheid gebracht in de inbraak in het kantoor van de zui velfabriek van de N.V. Lijempf ln Tol bert in de nacht van 30 september op 1 oktober, waarbij f 220.000 aan melk- geld werd gestolen. Van de bult kon nog ongeveer f 160.000 worden achterhaald. Uit het onderzoek is gebleken, dat B en R. een paar weken vóór de bewuste nacht een bezoek aan de melkfabriek heb ben gebracht om zich van de situatie ter plaatse op de hoogte te stellen. Bij die gelegenheid verkenden ze ook de woning van de boekhouder van wie ze wisten dat hij in het bezit was van de sleutel van de safe. In de nacht van 30 september gingen ze eerst naar de woning van de boek houder, verwijderden een raampje en klommen naar binnen om de sleutel van de safe uit de jaszak van de boekhouder te halen. Daarmee gewapend gingen ze naar de melkfabriek waar ze binnenkwa men via een openstaande deur van de kaasmakerij Via het loket hadden ze ge makkelijk toegang tot het kantoor. Het was toen kinderspel om met de sleutel de safe te openen. Ze namen het geld, sloten de safe weer af en brachten de sleutel terug in de jaszak van de boek houder.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5