Ploeg die Liverpool naar debacle speelde overvleugeld door totale inzet van ADO SPELERS VAN WILDE AMERIKAANSE BOND RISKEREN STRAFVERVOLGING Gelijkmaker Feijenoord eerst kort voor tijd XERXES WERD SLACHTOFFER VAN EIGEN TACTIEK GROOTSTE PRESTATIES IN HAAGSE FORMATIE Bepalingen in Nederlandse contracten zijn waterdicht MAANDAG 12 DECEMBER 1966 SPORTBIJLAGE „DE LEIDSE COURANT" Hoe druk het. was en hoe hoog. Tot in de toppeti van de lichtmasten zaten de voetbalenthousiasten bij A.D.O.—Ajax. Ze hadden er een hele klim voor over om niet in de mensenmassadie de tribunes volkomen vulde, onder te gaan. ROTTERDAM. - Xerxes is tegen een teleursteUend Feijenoord in een wedstrijd waarin scheidsrechter Roomer beslist zijn beste dag niet had, slachtoffer geworden van zijn eigen taktiek. Vergeefs poogde de ploeg een na 28 minuten verkregen voorsprong te verdedigen. Lange tijd leek het erop dat Xerxes succes zou hebben. De acties van de Feijenoord aanval waren zo simpel van opzet, dat gevaarlijke mo menten vrijwel uitbleven. Daarbij kwam dal de Xerxaan Lazar Radovic, de negen- twintigjarige Joego-Slavische student, het de Feijenoorders uitermate moeilijk maak- Slechts in allereerste faze van de strijd, toen het doel van Treytel tweemaal ernstig werd bedreigd, zag het er somber voor Xerxes uit. Het tegendoelpunt, gescoord op een moment waarop de nederlaag voor Feijenoord onafwendbaar leek, was geen gevolg van een goede combinatie, maar van een onoverzichtelijke situatie voor het Xerxes-doel waarvan Harry Bild vijf minuten vooi tijd gebruik maakte om te scoren. Feijenoord miste Hans Kraay niet fit die door Fransen werd ver vangen. Xerxex—Feyenoord 11 (0—0). 28 Radovic (10). 84. Bild (1—1). Scheids rechter P. Roomer, aantal toeschouwers: 30.000 (uitverkocht). Twijfels Contractbreuk of niet Ko Prins: „Ik ga in ieder geval Van onze sportredactie AMSTERDAM. „Als Ko Prins eind januari naar Amerika vertrekt om te gaan spelen voor de Pittsburg 'Phantoms, maakt hij zich schuldig aan contractbreuk", aldus de voorzitter van Ajax, Jaap van Praag, die alle be weringen van Prins tegenover de pers en de televisie kwali ficeert als „onzin". Enige tijd geleden", aldus de .heer Van Praag, „kwam Prins (bij me met het verzoek of hij voor een Duitse club mocht gaan 'spelen. Daar had ik in principe geen bezwaar tegen. Verder heb 'k niets meer van hem gehoord. Als we terug zijn uit Liverpool is de tweede transferperiode ver streken. Dan zal meneer Prins zich netjes aan zijn verplichtin gen moeten houden tot 30 juni, de datum waarop zijn contract afloopt". Ko Prins, door ons van dit feit op de hoogte gesteld, antwoordt Ihierop: „Ik laat me niet van mijn voornemen afhouden. Ik ga in ieder geval naar Amerika. Als Ajax dit als contractbreuk be schouwt. dan betaal ik boete. ►Niets aan te doen. Ik kon in Duitsland niet terecht, omdat men daar midden in het seizoen geen (transferperiode kent". In kringen van de sectie betaald voetbal van de K.N.V.B. gaat men zich hedenavond beraden in boe verre er iets tegen soortgelijke praktijken als die van Prins kan ''worden ondernomen king met de clubs. Even voor de rust; leek de wedstrijd Fortuna '54GVAV een bekeken zaak. De Groningers leidden mei 2waren door tastender op het jniddenveld en sterk in de verdediging, waarin doelman Van Leeu wen uitblonk en o.a. twee gevaarlijke kogels van Fischer en Coenen uit zijn doel hield. GVAV dankte weliswaar zijn 2-0- voorsprong mede aan een gelukstreffer, toegestaan door de totaal verkeerd opge stelde doelman Van der Wal. maar de stand kon men toch niet onverdiend noe men. Totdat, precies in de laatste minuut van de eerste helft, enige twijfels rezen over een uiteindelijk Gronings succes. Toen namelijk verkleinde de Duitser Fischer met een kopbal voor Fortuna de achterstand tot 1—2. Het was een belangrijk doelpunt. Fortuna ging direct hierna naar de kleedkamer in de weten schap. dat de wedstrijd nog niet verlo ren was. Er restte immers toen nog drie kwartier en in die tweede helft heeft de thuisclub daarna de Groningers volko men overspeeld. Eerst scoorde Coenen na een voortreffelijke combinatie met Fischer de gelijkmaker en in de 80ste min. joeg de in de tweede helft als aanvals- spits fungerende verdediger Chiel Haenen een voorzet van Coenen hong in de tou wen 3—2 Een verdiende zego voor For- Fortuna '54— GVAV 3—2 (1—2). 8. Beu- vink 0—1. 37. Fritsen 0—2, 45. Fischer 1—2. 69 Coenen 2—2. 80 Laenen 3—2. Toeschouwers: 8000 Scheidsrecnter: J. M. Godding. Geen kwaliteit De toeschouwers in het Stadion Diek- man hebben weer een weinig opwekkende middag beleefd Het duel tussen de staart- clubs FC Twente en Willem II bracht, evenals de thuiswedstrijden van de Oos telijke formatie in de afgelopen weken tegen MVV en Siuardie vrijwel geen voetbal van kwaliteit en alleen de span ning hield het publiek aan zijn plaatsen gekluisterd. De geringe stootkracht van de voorhoede van FC Twente kwam op nieuw aan het lirht. Men beschikt in Pahlplatz en Jeuring over aanvallers van niveau en toen laatstgenoemde na 20 minuten al geblesseerd de strijd moest staken, betekende a:t voor de Enschedeërs een danige verzwakking. Gelukkig dat Jeuring daarvoor reeds voor een voor sprong had gezorgd, want zijn ploeggeno ten zagen geen kans om van de vele mo gelijkheden, dit nog volgd?n. er ook maar één te benutten Willem II speelde na de rust sneller en beter dan in de eerste helft en op grond daarvan verdienden de Tilburgers de door Timmermans gescoor de gelijkmaker dan ook zeer zeker, FC Twente—Willem II 1—1 (1—0). 11. Jeuring 1—0, 56. Timmermans 1—1 Scheidsrechter: Bijleveld, aantal toeschou wers 5500. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Johan Cruyff zat op de reservebank. De frêle voetballer, die het hart van Ajax is, werd een voetbaldag rust gegeven tussen twee Europa Cuptoppers. Op het moment, dat trainer Rinus Michels de beslissing nam zijn coryfee niet op te stellen, moet hij geweten hebben dat zyn ploeg, die zelden tot succesvolle presaties is gekomen op het ADO-terrein, het zwaar zou krijgen. Op het veld, waarvan de klei als een zuignap aan de schoenen kleefde, wekten de Amsterdammers één helft de indruk, dat zij zich koest hielden om na de rust met verdubbelde kracht te kunnen toeslaan. Ajax speelde, zoals na afloop ADO- voorzitter Clioufoer het karakteriseerde, „gereserveerd", voorzichtig veelal, be vreesd voor blessures. ADO daarentegen werkte met volledige inzet, zette van het begin af onmiddellijk „de voet tegen de bal" en verwierf alleen al dank zy die grotere inzet in flinke delen van de strijd een veldoverwicht Technisch waren de Hagenaars minder. De vernuftige wyze waarop Ajax een aanval opbouwde, stak af tegen de zwoegende manier waarop ADO dat deed- Maar in die Amsterdamse aanval boterde het niet. De schakel Cruyff, voor wie eerste-doelpuntmaker-tegen- Liverpool Cees de Wolf inviel, werd te zeer gemist. Alle individuele staaltjes van een ijverige Piet Keizer, alle pogingen van een naar steeds groter hoogte groeiende Nuninga, alle meestal in de kiem gesmoorde rushes van Sjaak Swart ten spijt, bleef ADO. dat zich nimmer ongedwongen op de defensie instelde, de gelijke wat veldkracht betreft om tegen het einde zerfs zo sterk in de aanval te gaan dat Ajax de rol van knecht kreeg opgelegd, die voor de baas diep moest buigen. De stilte als van een grafkelder in de kleedkamer van Ajax was de afspiegeling van de teleur stelling over de nederlaag van 20, ingeleid door Aarts in de laatste minuut voor de rust. vastgelegd door Heynen in de vierentwintigste minuut na de rust. duiken. Hij reageerde bliksemsnel toen De Wolf na een voorzet van Swart op het punt stond weer een doelpunt te maken zoals hij tegen Liverpool had gedaan. Dat deed hij allemaal in de eer ste helft, waarin ADO zich zo knap teweer stelde, dat de Ajacieden veel betekenende blikken wierpen naar de plaats waar zich hun trainer bevond. Maar in de Haagse aanval liep het ook nog niet zo gesmeerd. Aarts stuitte menigmaal op Suurendonk, invaller voor Suurbier en Heijnen kon evenmin tot zijn befaamde soli komen. Hij kwam één keer tegenover Bals te staan maar diens reactie was eveneens goed getimed. En Aarts glipte eens langs Suurendonk om zijn schot door Bals gekeerd te zien. De bomvolle tribunes hadden de oproep van de speaker ter harte genomen en de „helden van het Olympisch Stadion" met gejuich ontvangen. Daar stond de ploeg, die Liverpool naar een debS.de had ge speeld. Daar stond ook ADO, bereid om tot zo goed mogelijke tegenstand te komen. Want meer zou het niet worden, als Ajax in „Liverpoolvorm" zou steken. Maar dat stak de ploeg niet. Het elftal was geen schim van de gedenkwaardige woensdagavond. Het1 glanzende, het flit sende en het doortastende ontbrak. De aanval kon in bedwang worden j gehou den omdat die ene, alomtegenwoordige, bewegelijke en met zoveel talent ge zegende Johan Cruyff ontbrak. Cees de Wolf kon slechts zijn uiterste best doen het troetelkind van Amsterdam te imiteren maar hij was toch te veel vast genageld aan zijn plaats om het grote, verrassende element te zijn. Opvallend Men heeft ook vergeefs zitten wach ten op de kanonskogels, die van de schoenen van Keizer, Swart, Nuninga, Groot of Muller plegen te vertrekken. Henk Groot met een bepleisterde linker wenkbrauw, was niet de keizer van het middenveld. Ook hij kwam niet volledig ,los". Naarmate de wedstrijd vorderde. ;n speciaal na de rust toen ADO de voorsprong verdedigde met elan en kun de, kwamen de ADO'ers qua spelkwali- naast, zelfs boven de Ajacieden uit. Theo v. d. Burch werkte zich naar opvallende hoogte, Jochems bleef een struikelblok op het middenveld, Maasen deed voortreffelijk werk achter zijn voor hoede, Schoenmaker legde zijn intelligen tie in de schaal, Houwaart werd een motor die Ajax ontbeerde. Zij kwamen tot opvallende prestaties, die, gemeten het talentrijke Ajax, van hoog niveau waren. Veelbetekenend Ook Ton Thie kwam in het doel tot n feilloze verrichting. Hij bleef de kop bal meester, die Sjaak Swart in het prille begin gaf. Hij stuitte de rush van Keizer,, die de bal iets te ver voor zich uitspeelde en Thie ,,op maat" naar het leer zag Geheel vri} Er werd aantrekkelijk gevoetbald. Het tempo, gezien het zware veld, was zeker niet aan de lage kant. Maar de vonk van „het grote duel" ontbrak. Het vuur ont brandde pastoen een minuut voor de rust een doelpunt viel. ïïouwaart had met een zuivere pass Maassen bereikt, die helemaal aan de 'linkerkant stond. Zijn vlijmscherpe pass bracht Aarts, in het midden, opeens geheel vrij en zijn lage schot „omzeilde" de poging van Bals om alsnog in te grijpen, (10). De rol van zwoegers werd na de rust steeds meer door Ajax vervuld. Eén doel punt achter is niet zo veel maar men ging zich steeds meer afvragen wie de overrompelingsactie moest leiden die ADO, met een zich steeds knapper werende defensie, op de knieën moest brengen. ADO had zelfs bijna direct in de tweede helft doorgedrukt toen Maas sen dft,, op volle snelheid lopende Aarts bereikte maar Bals zijn voet nog voor het schot Hon steken. Nog1 léék het of Ajax de mening was toegedaan alle tijd te hebben. Maar in feite zat de hogere versnelling, het wer velende in de aanval, er niet in. Johan Cruiyf werd steeds meer gemist. Het lijkt of het ontbreken van hem alleen al een domper drukt op de ploeg. Ajax bleef weliswaar Ijverig pogen en Nuninga vooral bleef gevaarlijk, zodat Thie hem ten koste van een hoekschop moest stop pen. maar het was niet de ploeg die ADO zijn wil kon opleggen zoals met Liverpool was gebeurd. De beste kansen kwamen zelfs aan Haagse zijde. Als Heijnen niet te lang had gewacht, als Bals niet zijn grote specialiteit op tijd het doel uit had aangewend bij een doorbraak van Maassen zou Ajax sneller een grotere achterstand hebben opgebpen. Net doel punt kwam toch. In de vierentwintigste minuut wilde Bals ingrijpen op het moment dat Van Duivenbode de bal over zijn doelman heen wegkopte. Heijnen stond prins heerlijk voor een open doel maar trou- cheerde even, onopzettelijk, de bal al vorens hij nummer twee in de gapende leegte schoot. Scheidsrechter Van Dokter Rolink (links) op xoiens adines de als een Mona Li sa kijkende Johan Cruyff gisteren op het reservebankje werd gezet. ,Jfij kan de spanningen lichamelijk noch mentaal aan," luidde de diagnose van Ajax' clubarts. Rechts Wint Suurbier, wiens geblesseerde enkel hem belette verder 'dan de bank op het veld te komen. DEN HAAG De KNVB heeft openlijk de oorlog verklaard aan „The National Professional Soccer Leage", de niet bij de FIFA aangesloten Amerikaanse beroepsvoetbalbond, die momen teel in Europa bijzonder actief is met het aan werven van talentvolle voetballers. In de Sportkroniek, het ol'ficicieel orgaan van de KNVB, waarschuwt het sectiebestuur betaald voetbal de Nederlandse clubs en de in Neder land spelende voetballers niet in zee te gaan met de bond, die de spelers vorstelijke salarissen en handgelden biedt, maar niet bereid is trans ferbedragen te betalen. Zelfs indien de Ameri- j kanen dit wel zouden willen doen, mogen de clubs niet onderhandelen met'de NPSL, omdat dit een zogenaamde „wilde bond" is. Op grond van artikel 5 van het KNVB-spelerscontract kunnen spelers, die toch op een aanbieding uit de Nieuwe Wereld ingaan, gerechtelijk worden volgd. De inhoud van artikel 5 luidt: „De speler verbindt zich voor de duur van de overeenkomst zich te zullen onthouden van het spelen van wedstrijden van en voor en/of het deelnemen aan trainings; bijeenkomsten van, dan wel op enige andere wijze direct of indirect steun te verlenen aan een andere dan door de KNVB en/of de FIFA erkende voetbal vereniging en/of organisatie, die op straffe van een boete van 100.— voor iedere trainingsbijeenkomst, 1000 voor iedere wedstrijd en 1000.— voor ieder doen of nalaten, hetwelk directe of Indirecte steun aan bedoelde vere niging en/of voetbalorganisatie oplevert". Ook in de eerste twee jaar nadat zijn contract is beëindigd, mag een speler niet voor een „wilde bond'1 uitkomen, zoals blijkt uit de inhoud van artikel 6: „De speler verbindt zich gedurende twee jaar na het tijdstip van beëindiging dezer overeenkomst niet als sp-'T, trainer of anderszins, direct of indirect deel te nemen aan de training of aan wed strijden van een niet door dc KNVB toegelaten en/of door de FIFA erkende voetbalvereniging en/of voetbalorgani satie, op straffe van een dadelijk opvor- derbare boete van 30— voor iedere trainingsbijeenkomst en 100.— voor iedere wedstrijd, een en ander behoudens toestemming van de KNVB". Overtreedt een spele.r een van deze artikelen, dan maakt hij zich schuldig aari contractbreuk. Zelfs in de Verenigde Staten kan hij dan, in theorie, worden vervolgd. De KNVB is zonder meer van plan dit te laten doen. Ook wil de bond maatregelen nemen tegen „ronselaars", die zich bezig houden met liet aantrek ken van spelers voor de Ameilkaanse bond. Dit zijn voornamelijk de bekende Duitse spelershandelaars Raymond Schwab (uit Essen). Rudi Adams (Keu len) en Nlcolaus Berger (Frankfurt), maar waarschijnlijk ook enkele Neder landers. van wie de namen niet bekend zijn gemaakt. Wel bekend zijn de namen van enige voor Nederlandse clubs uitkomende voet ballers. die in onderhandeling zijn met de Amerikaanse bond. Het is vrijwel zeker dat de bekende ex-DOS-spelei George Liptak- 'in Amerika'zal gaan voet ballen. Voorts zijn onderhandelingen gaande met twee buitenlanders, die vorig seizoen nog speelden voor FC Twente, de Hongaar Jula Nomas (thans MVV) en de Joego Slaaf Ned Bulatovic (thans NEC). Royement Naar wij van de zijde van het sectie- bestuur vernamen, zal de KNVB niet aarzelen strenge maatregelen te nemen tegen spelers, die contractbreuk plegen Op het niet nakomen van de overeen komsten staat, behalve zware geldboete, royement door de FIFA. Contractbreuk verjaart pas na dertig jaar. Ook andere bij de FIFA aangesloten bonden hebben acties tegen .,The Not"lr,nal ofessional Soccer Leage" aangekondigd Aartsin de spits verzeild geraakt, had de bal op maat ontvangen van Lambert Maassen, die zich aan de linkerzijlijn bevond. Doelman Bals kwam ijlings zijn doel uit, maar het been van Aarts had de bal al richting Aja.vnet geschoven en de actie van Bals was ver geef s. Een n^inuut voor de rust leidde A.D.O. Ravens, die de eerste helft goed had geleid, verklaarde later niets te hebben waargenomen dat op hands leek. Het antwoord van Ajax was een strak schot van Swart dat Thie met vakman schap verwerkte. Ajax wilde zo graag een doelpunt. Het tot dan toe meestal „zielloos" aanvallen werd omgezet in gretigheid. Dat resulteerde in een vrije kans voor Swart, die echter geheld bui tenspel stond. En dat zag de heer Van Ravens ook niet. Thie stormde naar voren, kreeg de bal legen zich aan en v. d. Burch redde de situatie. Die fout van de scheidsrechter had wellicht nog grote gevolgen kunnen hebben want dan zou er nog tijd zijn geweest om even tueel nog eens te scoren. Die tijd kroop voorbij. De Wolf pro beerde het nog eens maar Thie stond weer op zijn post. Resoluut nam ADO hel heil in handen. Geen krampachtig verdedigen van de in die laatste faze vrij comfortabele voorsprong. Neen, ADO ging tot de aanval over Schoenmaker verwerkte een voorzet van Heijnen „ineens" maar richtte naast hel doel en Houwaart dwong Bals tot een safe met een schot, dat niet meer op leverde dan de laatste hoekschop. Er zal in Liverpool manager Bill Shankly een pak van het hart zijn ge vallen bij het horen van de uitslag. Ajax is dus te verslaan, door een heel hard werkende en zich geheel gevende ploeg. Als Ajax in deze vorm speelt, zit er beslist een reële kans in voor Liverpool. Maar woensdag speelt Johan Cruyff en als gebleken is. dat een ploeg afhanke lijk kan zijn van één speler dan was dat gisteren het geval. Bovendien: Ajax speelde gisteren in een op Liverpool af gestemde „warming up" cn woensdag hebben dc Amsterdammers gode zij dank. zullen zo zeggen niet het spook beeld van ADü cp de achtergrond. Dat hebben ze gehad. En hoe! Keiler schaatste weer zeer snel 1N/.ELL lit 21 jarige Duit.c student in de tandheelkunde F.rharci Keiler, be looft dit seizoen op de korte afstanden hoge ogen re zu-ien gnn'en Nadat hij reeds eerdei dit selznei lijn. ns officieuze wedt ij oen op de 500 meter n zijn woon- reed hij bij dit weekeinde op de kunst ijsbaan in inzeil gehouden Internationale wedstnjden. waaraan ook een aantal sterke Noorse rijders deelna n. tweemaal de 500 m in 40.4 se< welke tijd een Duits record betekeno' Zaterdag waren zijn naaste rivalen de Noren Magne Thomas sen cn Bioerr I veter, die be.den 41.4 op de klokken brachten, en gisteren werd Keiler het dichtst benaderd door zijn plaatsgenoot Heihpit Hocll. die 41.0 reed. Kellei vestigdf m<*t 1 24.0 sec bovendien een Duits record op de 1000 meter Het oude stond met 1 '20.8 op naam van Gerd Zimmermaim Op de 1500 meter werden goede tijden gemaakt. belangrijkste uitslagen waren: i^meter van de vierkamp: feller (°ld> Groen void (Noorw) 41.5, 5. Hoeft

Leidse Courant | 1966 | | pagina 9