Enkes N.Y. stelt bewaking fabriek in tot Yoorburgse pyromaan gepakt is Soekarno wist via radio van coup Directeur D. Stoop twijfelt niet aan oorzaak van brand bij Starlift N. V.brandstichting Kantoren voorlopig inForum Wateroverlast in Z.-Limburg Groslijst K VP-West Macao zwicht voor eisen Conflict met huisartsen van Chinezen FONDSEN BFIJVEN STREVEN NAAR ABONNEMENTSTARIEF „Groei NPD onderschat MAANDAG 12 DECEMBER 196b DE LETDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM. Dat de jongste brand het werk van een pyromaan is geweest, staat voor de heer L. Rehorst, directeur van Enkes N.V., vast. Hij heeft nog gezien, dat. de liftenfabriek op verschillende plaatsen tegelijk brandde. Na de brandweer en ook de eigen bedrijfsbrandweer te hebben gewaarschuwd, is de heer Rehorst nog meer tot de over tuiging gekomen, dat de brand niet van de hoofdingang van de fabriek kan zijn overgeslagen naar een ander deel, omdat geen brandbaar materiaal tussen de beide gedeel ten van het complex ligt opge slagen. De brand moet dus op tenminste twee plaatsen tegelijk zijn begonnen. Dit wordt beaamd door de heer D. Stoop, directeur van Starlift N.V. Hij meent, dat geen andere oorzaak dan brandstichting zal worden gevonden. Waarschijnlijk werd een glazen toe gangsdeur van de hoofdingang van de fabriek vernield. De fabriek bestaat overwegend uit staalconstructies, yiaar bij de hoofdingang bevond zich een mo numentale houten trap. De reeks brandstichtingen van de laat ste maanden was voor de heer Stoop geen aanleiding om bewaking bij de fa- friek in te stellen. Ook van de zijde van de politie of de brandweer was daartoe niet geadviseerd. Voorts meende hij, dat het verbazend moeilijk was om brand in de fabriek te stichten. Schade De schade is zo groot, verklaarde de heer Stoop, omdat de fabriek vol stond Hort derdduizenden guldens schade (Van onze correspondent VALKENBURG Zuid-Limburg heelt te kampen met ernstig wateroverlast als gevolg van de onrustbarende stijging van het water in de Maas en de Geul. Wegen kwamen blank te staan, kelders liepen onder water, hier en daar verdronk enig vee, afgelegen boerderijen werden geïso- Bijzonder zwaar getroffen werd het revalidatiecentrum St.-Franclscusoord te Houthem, waar voor enkele honderddui zenden guldens schade werd aangericht. Vijf brandweerkorpsen zijn in de wger geweest om het water uit de kelderruim ten van het centrum te verwijderen. Het centrum zal enige tijd gesloten moeten worden om de schade te herstellen. Bij gaande, foto werd genomen in Valken burg, waarh et water zich niet stoordp aan de verkeersborden. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT. De verkiezingsraatl van de K.V.P. heeft zaterdag de vier landelijke groslijsten samengesteld. De groslijst-west ziet er thans als volgt uit: 1. v. d. Ploeg, C. J. (Haarlem); 2. Luns, J. M. A. H. (Den Haag; 3. Aal- berse, P. J. M. (Den Haag); 4. Groen- smit-v. d. Kallen, A. M. C. V. (Bever wijk); 5. Brouwer, T. (Wassenaar); 6. Kleisterlee, C. F. (Rotterdam); 7. Boot, G. A. A. M.., (Den Haag); 8. Mommer- steeg, J. A. (Amsterdam); 9. Nelissen, R. J. (Voorburg); 10. Dusarduijn, W. R. V. (Goes); 11. Weijters, A. C. M. (Den Haag); 12. Aarden, J. M. (Voor burg); 13. Meijer, J. B. M. (Schoorl); 14. Hermes, A. J.. (Beverwijk); 15. Kolfschoten, E. J. M. Leidschendam 16. Gerrits, R. W. M. (Naarden); 17. Schuijt, W. J. plvLuns), (Den Haag): 18.v. d. Togt, niej. P. F. M. (plv. Groen- smit-v. d. Kallen), Den Haag); 19. Eisen, H. A. M. (plv. Boot), (Wasse naar); 20. Lockefeer, W. L. A. (plv. Dusarduijn, (Hulst); 21. Weeber, L. A., (Delft); 22. v. d. Gun, F. G. (Utrecht); 23. Everts, P. H. J., (Purmerend); 24. v. d. Leij, L. A. P., (Den Haag); 25. v. d. Sanden, P. J. A., (Rijswijk); 26. Van Ruiten, A. Q. C., (Gouda); 27. Elsenburg, Th. C. M. A., (Amsterdam); 28. Van Gent-De Ridder, J. J., (Vlaar- dingen); 29. Groffen, W. L. M„ (Vlis- singen); 30. Driessen, H. E. A., (Lei den). De vette namen zijn aangewezen zetels. In 1963 werden op deze lijst 15 kandidaten gekozen. De groslijststemming, waarbij K.V.P.- leden nog wijzigingen in deze lijst kun nen aanbrengen, wordt zondag 18 de cember gehouden. De machinehal i met produkten. Zowel het bedrijf als de inventaris was verzekerd. Hij vond de brand een grote ramp. Bij de brand is de volledige administratie, ook die van de biteuren en crediteuren, verloren gegaan. Starlift N.V. heeft in ons land nog twee neven fabrieken. De administratie van deze bedrijven was in verband met 't af sluiten van het jaar ook in Voorburg ondergebracht en is eveneens in de vlam men opgegaan. Van het 225 man tellende personeel werkt bijna de helft in de buitendienst. De produktie kan gedeeltelijk door de andere bedrijven worden overgenomen. Het hoofdkantoor en de kantoren zullen voorlopig in de voormalige bioscoop Fo rum te Voorburg worden ondergebracht. De niet geheel vernietigde machines zul len voorlopig worden opgeslagen. De heer Rehorst van de motoren- fabriek Enkes vertelde nog, dat hij in zijn woning tegenover de liftenfabriek de hitte enkele meters achter het raam van de woning had kunnen voelen. De bedrijfsbrandweer van Enkes heeft voor komen, dat door overslaande vonken door de grote hitte ook de motorenfa- briek in brand raakte. D^heer Rehorst heeft besloten met in gang van maandag een voortdurende be waking van de fabriek in te stellen tot de pyromaan is gegrepen. In deze moto- renfabriek wei-ken 270 mensen. Negende brand Bij Starlift N.V. werken ongeveer 225 personeelsleden, die voornamelijk liften, roltrappen en dergelijke installaties ma ken. Opmerkelijk is, dat de branden van de laatste maanden in Voorburg en om geving nagenoeg alle in weekeinden wer den gesticht. Bovendien werden de bran- Roomboter niet den steeds in een nogal klein gebied ge sticht: de terreinen langs de Vliet en in de omgeving van nagenoeg evenwijdig aan de Vliet en door Voorburg lopende hoofdweg naar Voorschoten. De brand bij Starlift N.V. is de ne gende in een reeks, die begon in oktober, toen in een kleedgebouw van de voetbal vereniging Tonegido door brandstichting een schade, van dertigduizend gulden werd aangericht. Daarna volgden bran den en brandjes in een keetwagen van de gemeente, in het Huygenslyceum, in de Pius X-school in het clubgebouw van de voetbalvereniging Wilhelmus, in het talenpracticum van het Daltonlyceum, een tennispark en bij een oliemaatschap pij. De totale schade bij deze branden is slechts een fractie van die thans is aan gericht. Vele van de voorgaande branden werden tamelijk snel ontdekt, zodat de schade kon worden beperkt tot binnen brandjes. Waakzaam In het betrokken gebied hebben de rhensen de laatste tijd bijzondere waak zaamheid aan de dag gelegd om de pyro maan te pakken te krijgen. Ook de Voor- burgse politie is bijzonder attent. Prinses Beatrix op ziekenbezoek DEVENTER (ANP) Prinses Beatrix heeft vrijdagmiddag een onverwacht be zoek gebracht aan de kinderen van de kapitein bij de landmacht A. M, Botte- manne. die op 8 oktober, staande bij een brug over de Zandwetering in Diepen veen. door een slippende auto werden aangereden. De twee jongens werden daarbij zo ernstig gewond dat ze nu nog in het ziekenhuis te Deventer^ moeten worden verpleegd. Hun driejarige broertje Leo kwam om het leven. De prinses bracht voor beide jongetjes ,?en legpuzzel mee. Een hunner kende het hem toegedachte exemplaar echter 'al-. Dë' prinses ham hos het geschenk Weth- mee en beloofde vanuit Soestdijk, een ander te sturen. Protest Spaanse priesters tegen referendum BARCELONA, (Reuter) Drieën tachtig priesters, onder wie jezuïeten, franciscanen en benedictijnen, hebben geprotesteerd tegen de propaganda campagne van de Spaanse regering om de stemgerechtigden over te halen ak koord te gaan met Franco's plannen voor de toekomst van Spanje. De pries ters zeggen in een verklaring, dat de Spaanse radio, televisie en pers geen gelegenheid geven tot een echte dialoog over de keus, die woensdag bij het refe rendum gedaan moet worden. Wachtmeester kolendamp ïgekor DEN HAAG (ANP) De sectie, uitge voerd op het steffelyk overschot van de zaterdag 3 december plotseling over leden wachtmeester B. G. Teunissen uit Wijnbergen, heeft uitgewezen dat hjj hoogstwaarschijnlijk aan koolmonoxyde- vergiftiging is overleden. Uit een onderzoek ls gebleken dat een en ander ls te wijten aan ontsnapte ver brandingsgassen ten gevolge van een defect aan de afvoer van de centrale ver warmingsketel, die boven de kamer liep waar de wachtmeester sliep. De 19-jarige wachtmeester Teunissen behoorde bij de 107 afd. veldartillerie en was gelegerd In 't Harde. Hier weid hij 's morgens vroeg door een collega, die hem kwam wekken, dood op bed aangetroffen. altijd best GRONINGEN (ANP) - In verschil lende gevallen is roomboter in klein ver pakking reeds veel te oud, wanneer de consument- het pakje in de winkel koopt. Bovendien wordt de roomboter in veel winkels bij een te hoge temperatuur be waard. Ook is het zogenaamde losvocht- cijfer van deze 'boter in meerdere geval len te hoog. Deze conclusie van de commissie boter- keuring van de Drents-Groninger Zuivel- bond. opgemaakt, bij routine-onderzoe kingen naar de kwaliteit van door de detailhandel verkochte boter, staan in het halfjaarlijks verslag van de bond, dat vandaag tijdens de algemene ledenver gadering is behandeld. MACAO (UPI) De voorzitter van de Chinese Kamer van Koophandel in de Portugese enclave Macao en de voor naamste contactman van Peking daar, heeft verklaard dat de Portugese auto riteiten hebben toegegeven aan sterke Chinese druk en een lijst van scherpe eisen hebben geaccepteerd die was in gediend door linkse elementen na bloe dige demonstraties tegen het Portugese De eisen waren zaterdag overhandigd aan gouverneur Nobre de Carvallo door een delegatie van 13 man die diverse groepen vertegenwoordigden. Er waren heel moeilijk te slikken punten bij en bij gevolg werd de beslissing aan Lissabon overgelaten. Een van de voor de Portugezen zwaar ste eisen wat dat zeven nationalistisch Chinese spionnen die sinds 1963 in Ma- cao in de gevangenis zitten, aan Peking zouden worden „overgedragen" Uit regeringsbronnen is vernomen dat de Carvolho vannacht telegrafisch volle dige volmacht van Lissabon ontving om te beslissen of alle eisen al dan niet aan vaard zouden worden. De linkse leiders lieten zich er niet over uit hoe en wan neer hun ls meegedeeld dat de eisen worden Ingewilligd, AMERSFOORT (ANP) Hoewel de mogelijkheid tot overeenstemming vóór 1 januari nog niet ls uitgesloten, ïng i rden ge houden dat met ingang van liet 1< jaar geen overeenkomst zal bestaan tus sen de ziekenfondsorganisaties en de lan delijke huisartsen vereniging. De door de huisartsen gestelde honorariumverlan- gens zijn niet alleen In strijd met de be langen van de verzekerden, maar missen ln hun opzet en uitwerking bovendien op vele plaatsen een onvoldoende basis van redelijkheid. Ons streven biytt gericht op een collectief contract niet de huls artsen op basis van een abonnements tarief. Dit zei zaterdagmorgen de voorzitter van de federatie van de door verzeker den en medewerkers bestuurde zieken fondsen (V.M.Z.), de heer A. J. J. M. Speleers Ln zijn openingswoord tijdens de algemene ledenvergadering te Amers foort. De enige hoop van de federatie blijft erop gevestigd, dat de landelijke hulaartsenvereniging een overeenkomst op basis van de ministeriële normen zal willen sluiten. De heer Speleers meende dat de eisen van de huisartsen boven dien ln strijd zijn met het algemeen be lang, gezien het verband niet de loon politiek. De heer Speleers verklaarde dat de federatie nog altijd bereid is mede te werken aan een goede oudedagsvoorzie ning voor de hulsartsen, hetgeen ook ge bleken ls uit de tegenvoorstellen van ziekenfondszijde. De vlce-voorzitter van de federatie V.M.Z., de hulsarts C. van der Harst uit Wormerveer, deed een felle aanval op de onderhandelingscommissie van de L.H.V., die zich zijns inziens van Goebbelsach- tige propagandamethoden bedient. De eisen van de hulsartsen achtte hij vol strekt Immoreel. De door de minister op grond van de ziekenfondswet Ingestelde commissie, die met de partijen afzonderlijk overlegt, zal omstreeks 20 december advies uit brengen, zo deelde de heer J. G. Leib- brandt, die namens de federatie de on derhandelingen met de LJ3.V. voert, mede. Het gevoel van onbehagen, dat by de huisartsen bestaat, schreef de heer Lelbbrandt toe aan de veranderende po sitie van de beoefenaars van de vrije be roepen in het huidige maatschappelijke bestel. Zorgen over een oudedagsvoor ziening, het overkoopbaar zijn van de praktijk, de heroriëntering aangaande de beroepsuitoefening en de plaats die de huisarts in het bestel van de gezond heidszorg in de naaste toekomst zal In nemen, spelen volgens de heer Leib- brandt daarbij een rol. DaarbR komt nog de onzekerheid omtrent de ontwikkeling van de wettelijke voorziening op het ge bied van de ziekenfondsverzekering. Inmiddels is wel overeenstemming be reikt met de specialisten over een ver hoging van 8 (apothekers eveneens 8%en hellgymnasten masseurs (8.34%). Nog geen overeenstemming is bereikt met de tandartsen. In afwijking van hun vergaande verlangens heeft het federatiebestuur zich op het standpunt gesteld, dat voor 1967 moest worden vol staan met een trendmatige aanpassing, eveneens in de orde van grootte van 8%. Het gebouw can de Leidschendamss liftenfabriek, dat gisterochtend in lichterlaaie stond. Anti-Vietnam fakkeloptocht AMSTERDAM, (A.N.PIn Amster dam hebben een paar honderd personen, hoofdzakelijk jongeren, zaterdagmiddag deelgenomen aan de protestfakUeloptocht tegen de oorlog ln Vietnam. De op tocht was georganiseerd door hét ..Comité voor de vrede 1961". ter gele genheid van het feit dat op 10 december 1948 de universele verklaring van de rech ten vaii de inens door de algemene verga dering van de Verenigde Naties werd aan vaard en geproclameerd. Ook elders In Europa werden dcrgeltyke proteatoptuehten georganiseerd. In de stoet ln Amsterdam werden bor den met anti-Amerikaanse leuzen meege dragen en de demonstranten hieven spreekkoren aan. die ln het Nederlands en Engels tegen president Johnson gerichte leuzen riepen Na afloop trok een kleine groep jongelui naar het Amerikaanse con sulaat-generaal, waar de mobiele eenheid van de politie reeds klaar stond en hen direct verspreidde toen zij arriveerden. Bij het Stedelijk Museum staken de jon gelui een rookbom af. Volkomen verrassing. DJAKARTA (Reuier) President Soekarno zou het vorig jaar, toen de In donesische communisten een poging tot een staatsgreep deden, via een transis torradio vernomen hebben dat de rege ring ontbonden was en een revolutionaire raad was gevormd. Soekarno maakte van deze gang van zaken melding in een schriftelijke getui genis, die zaterdag werd voorgelezen voor de militaire rechtbank in Djakarta, die moet oordelen over het aandeel in de mislukte s taats gTeep van oud-lucht machtcommandant Omar Dhani. Soekarno zegt in zijn verklaring te IN BELGIë EN LUXEMBURG Met groene kaart vervalt dekking voor schade (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Me ingang van 1 janu ari vervalt de controle op de groene kaart aan de binnengrenzen van de Be nelux. Dat betekent echter niet, dat men maf die datum als Nederlander ook zonder groene kaart verzekerd ls bij het rijden in België en Luxemburg. Integen deel om ook ln België en Luxemburg te gen aansprakelijkheid gedekt te zijn zal men er (vrijwillig) goed aan doen een zogenaamde Europa-dekking af te slui ten. Men ontvangt dan een groene kaart het bezit waarvan aan de buitengren- i van de Benelux wel controle wordt uitgeoefend, maar aan de binnengrenzen niet. Wie niet van plan is om zich met zijn voertuig buiten Nederland te begeven, kan volstaan met het bezit van een zo genaamde Nederland-dekking. Hiermee is men uitsluitend en alleen in Neder land tegen wettelijke aansprakelijkheid gedekt. Het prijsverschil tussen een Ne derland-dekking en een Europa-dekking bedraagt ongeveer 20 30 gulden. Het zal vanaf 1 januari ook niet meer mogelijk zijn om voor bijvoorbeeld 10 of 30 dagen een groene kaart aan te schaffen. De groene kaart, die bij de Europa-dekking verstrekt wordt bezit :en geldigheidsduur van een jaar. Thuiskomst na 107 dagen alleen op zee SYDNEY (UPI) Toegejuicht door duizenden ls een 65-jarige Engelsman, Francis Chichester, op zijn jacht de Gipsy Moth IV vandaag de haven van Sydney binnengezeild na een tocht van 107 dagen waarop 13ÜUÖ mijl is afge legd. de langste tocht die ooit door ne zeiler was gemaakt, zon der dat hij voet aan land had gezet. Zijn vrouw Sheila en zijn zoon Giles stapten samen met de douane op het jacht over en Giles nam vervolgens de helmstok over voor het laatste stuk van ijl naar de aanlegplaats van de jachtclub van Sydney. Mevrouw Chichester had eerder ver klaard dat haar grootste zorg was dat eis haar man tijdelijk wereldvreemd maken. Na vroegere lange reizen, vertelde zij, was haar man steeds een tijd neerslachtig geweest. Z.-Afrika wil 2e raffinaderij KAAPSTAD (CPI) De Zuldafrikaan- se regering zal ten zuiden van Johannes burg een tweede reusachtige olieraffina derij laten houwen met een produktie van 35.000 vaten ruwe olie per dag. zo meldt Die Burger. Volgens het blad heeft het project niets uitstaande met de Rhodeslsche cri sis en moet het worden gezien in het licht van 't streven van de Zuldafrlkaanse re- ring om meer Invloed op voor 's lands economie van vitaal belang zijnde olie- produktle te verkrijgen. De raffinaderij, die binnen twee tot drie jaar klaar zal moeten zijn en die naar schatting 49 miljoen dollar gaat kosten, moet nabij 'n staatsonderneming te Sasolburg ten zuiden van Johannes burg, die olie uit kolen wint, verrij; willen beklemtonen dat de staatsgreep een volkomen verrassing was. Dhani was op 29 september van het vorig jaar, twee dagen voor de coup, bij hem gekomen om te praten over onderhandelingen met China teneinde wapens te krijgen voor de campagne tegen Maleisië. Dhani had toen wel gesproken over ontevredenheid onder de leden van de strijdkrachten, maar nieta gezegd over het plan voor een staatsgreep. Later, aldus Soekarno, kwam generaal Soepardjo de man die achter de schermen de leiding van de linkse sa menzwering gehad zou hebben mij melden dat hij een staatsgreep van een raad van generaals had verijdeld en en kele generaals laten opsluiten. Het proces tegen Dhani zal donderdag worden voortgezet. Mr. E. Toxopeus lijsttrekker VVD ARNHEM, (A.N.P.) - Op de in Arnhem gehouden buitengewoon alge mene vergadering van de VVD is de definitieve kandidatenlijst vastgesteld, waarmee de VVD zal deelnemen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 15 februari. Met algemene stemmen werd besloten dat mr. E. H. Toxopeus in alle kieskringen als lijstaanvoerder zal optreden. Nederlander drinkt 5 kg koffie per jaar ENSCHEDE (ANPi De volwas sen Nederlander drinkt gemiddeld 4 a 5 kopjes koffie per dag en maakt zo per jaar 5 kilogram koffie op. De laatste tien jaar is het kof- fieverbruik in Nederland met 165 procent gestegen. Aldus wérd medegedeeld bij de ope ning van de tentoonstelling „Koffie en thee 'n eeuwenoud genot", ln het rijksmuseum Twente te Ensche de. In het drankenpatroon van de NederlaiWse consument maken thee en koffie samen meer dan 80 pro cent uit, zo werd gezegd Hoewel het theeverbrulk de laatste tien jaar in ons land enigszins daalde en van 800 op 680 gram per jaar per hoofd kwam, neemt ons land van het thee- verbruik in de Euromarkt niet min der dan 55 procent voor zijn reke ning. LONDEN (UPI) Dr Joachim Prinz, een rabbi en een van de leiders van de belangrykste Amerikaanse joodse organi saties, heeft gezegd dat dé groei van de extreem rechtse nationaal-democratische party (NPD) ln Duitsland ernstig wordt onderschat. Hij sprak op het vliegveld van Londen na een verblijf van tien dagen ln Duits land en waarschuwde dat Duitsland meer en meer nationalistische tendenzen ver toont. waarop de hereniging van de belde Duitslanden geen antwoord zal vormen. Hij zei dat hij naar Duitsland was ge gaan om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie ln Duitsland. Prinz vervolgde „De mensen met wie ik heb gesproken waren.zich weliswaar de NPD bewust, maar waren over het algemeen van mening dat de party een kleine ach terban heeft. Een miljoen kiezers is echter een groter aantal dan waal-mee Hitler be gon." Paus viert kerstnacht in dom van Florence VATICAANSTAD. (K.N.P.) Paus Paulua zal met Kerstmis de mldder- nachtmls dit Jaar opdragen ln het door de overstroming getroffen Florence. Op 24 december 's avonds vertrekt hij om 6 uur naar Florence, waar hij om midder nacht in de dom de H. Mis zal opdragen. Op de eerste kerstdag 's morgens om 5.30 uur keert hij weer naar Rome terug. Paus Paulus bbreekt hiermee met de traditie, dat de Paus op de kerstavond de H. Mis opdraagt voor het diplomatieke korps. Dit laatste wordt nu gedaan door de staatssecretaris kardinaal Clcognani,

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5