Eerste verlies van titelhouder Piket VVS KNAPTE IN KRITIEKE FASE AF DOOR HET LAWAAI Domme pech houdt DIO van zege af tegen Alliance DE LEIDSE COURANT MAANDAG 12 DECEMBER 1966 LEIDSE UNIVERSITEIT Oratie prof. dr. E. H. van der Beugel ENKELE ASPECTEN VAN DE NEDERLANDSE BELEIDSVORMING Prof. dr. E. H. van der Beugel, be noemd tot bijzonder hoogleraar in de westelijke samenwerking na de Tweede Wereldoorlog vanwege het Leidsch Unl- versltelts-Fonds. heeft gisteren in het Groot Auditorium een oratie uitgespro ken by de officiële aanvaarding van zijn ambt, getiteld: Onderschatting katholiek element Vooroorlogse neutraliteit sloeg in de Nederlandse buitenlandse politiek na '47 om in engagement met de wereld om ons heen, maar de benadering van vraag stukken van buitenlandse politiek bleef ook na 1947 beïnvloed door onze geschie denis en traditie. Die benadering werd voor een deel bepaald door onze com- mercieel-maritieme traditie, welke een anti-continentale instelling met zich meebracht. Maar toch bestaan er ook sterke affiniteiten met het continentale Europa, vooral bij ons katholieke volks deel. Bij een analyse van onze politiek is dit katholieke element vaak onder- Onze godsdienstige traditie versterkte de afkeer van machtspolitiek en bracht een moraliserende tendens in onze be nadering van buitenlands-politieke vraagstukken. Deze tendens leidt tot een GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN GEVESTIGDE PERSONEN In de week van 21 tot en met 28 vember 1966. R. E. F. Moonen en fam., Wagner- plein 18, econoom. B. Schreuder fam., Plantijnstraat 24. A. Blonk en fam., Plantijnstraat 96. A. W. H. Meij en fam., Hooigracht 34a. J. L. J. Gaillard en fam., Anth. Duycklaan 12, arts. H. W. J. Lindeman en fam., Wagnerplein 34. W. A. Blauw en fam., Hogewoerd 62. W. G. F. C. Risink en fam., Plantijn straat 107. H. van Klaveren en fam., Doe- zastraat 32, techn. ambt. rijksluchtv.- dienst. W. D. F.v. Olphen, Piet Paal- tjenspad 1. W. F. van Everdingen, Oude Vest 53. G. W. Putto, Oude Vest 47, J. D. de Bruijne, Oude Vest 35. J. H. L. Wtjers. Lammenschansweg 127. M. E. Haverkorn van Rysewyk. Lage Morsweg 67. J. W. van Brussel, Hoge Morsweg 110. N. Platteel, Galgewater 10. JH. Gerritsen, Kaarsenmakers straat 7. J. M. L. van den Bent, Klok- steeg 17. G. C. M. Broekmans, Plant soen 29. A. K. Fredrikze, Houtlaan 55, apothekersassistente. B. Haagman, Plantsoen 67. I. Far jon, Da Costastr. 8. H. F. L. Mansvelt Beek, Weidehof 9. D. R. W. Meininger, Papengracht 28. P. E. M. de Haas, Merelstraat 38. P. M. Slotemaker, Witte Singel 47. E. E. Weyzer, Witte Singel 94. A. C. de Vries, Witte Singel 84. F. Andries, Hogewoerd 81. G. J. Houwart. Hogewoerd 81. J. W. A. Verlaan, Hogewoerd 87. J. de Breij, Witte Rozenstraat 56a. I. A. Valstar, Hoogl. Kerkgracht 30. P. R. F. Beetsma, Hooigracht 97a. E. Bonn, Formosa- straat 34a. E. H. Starink, Rapenburg 317a. A. van der Veen Vonk, Langebrug T7. R. H. H. Rutten, Papengracht 12a. J. E. J. von Glahn, Rijnsburgerweg 10, verpleegster. F. ten Have, Herengracht 43. M. Dittmann, Hogewoerd 43a. G. S. Popp, Bachstraat 160. J. S. Groene- veld, Hoge Rijndijk 316. J. H. B. Cou rant, Kolfmakersteeg 24. R. P. van Drift, Rapenburg 83. A. L. van ©ugten, Hogewoerd 97a. J. G. van Jagt, Hogewoerd 97a. R. H. Tadema Wielandt, Leliestraat 58. C. I. van Ros- wm, Korevaarstraat 6. M. M. A. Ver- •ohuur—Smits. Plantijnstraat 125. C. P. Van den Bergh, Rijnsburgerweg 10, verpleegster. AL H. Bot, Zoeterwoudse Singel 53. A. L. van Hanswijk, Zoeter woudse Singel 96. H. J. Duivenvoorden, Rijnsburgerweg 77b. S. C. Willemstein, Roodenburgerstraat 5. J. N. van Rooijen, Waardstraat 21. M. W. J. van Bors- •pum. Witte Singel 47.. N. G. Navarro, Schelpenkade 44. D. Zweedijk—van Hasselt, Wagnerplein 12, secretaresse. J. M. van GoudoverSalm, Plantijn straat 119. E. Engelfriet, Witte Rozen straat 57. M. A. Peterhans, Rijnsburger weg 95. M. J. B. Grootegoed, Zoeter- wousesingel 99. D. Pronk, Hoge Mors weg 84. A. J. van Weel, Hooigracht 76. F. Rammeloo, Rijnsburgerweg 5. W. J. van den Ende. Rijndijkstraat 6. J Nieuwenhuis, Witte Singel 9. M. van der Waart, Tesselschadestraat 23a. J. W, Hogendoorn, Morsstraat 6264, militair. H. E. C. Ritter, Burggraven- laan 5. S. Hofvan der Linden, Prin senstraat 41a. G. T. van Es, Plantsoen 11a. J, E. M. Boezeman. Herengracht 53. M. C. P. van Velzen, Lammenschans weg 62. P. T. C. van Dongen. Oude Vest 109b. Y. O. T. N. Han, Nieuwe Rfjn 12. J. N. A. Kwantes, Resedastraat 4. E. G. M. Stoffels, Rijnsburgerweg 56. G. P. van der Heide, Telderskade 4. A. G. M. Verbeij, Nieuwe Rijn 8. A. H. M. van Stempvoort, Witte Singel 37, dok tersassistente. D. M. Klaverweijdfr— Mens. Charl. de Bourbonhof 5. choco lade-bewerkster. L. C. Dac Donald, Witte Rozenstraat 16. boekhouder. G. C. de Vries, Wasstraat 17. V. E. van Riemsdijk Kreenen, Groenhovenstraat 1. M. R. Westenberg, Mezenstraat 5. G. J. H. Degens, Plantsoen 9b. J. H. L. Bergmeijer, Papengracht 19. P. A. M. 8chweers, Witte Singel 27, A. van Hou- welingen, Vrouwenkerksteeg 24. teken leraar. M. C. van Berkel—van Kuljk, Hoogstraat 5, verkoopster. G. van der Steen, Levendaal 103. S. P. Baaiman, Rich. Holstraat 11. D. Venema, Hoge Rijndijk 182a. S. van Meeteren, Haagweg 20a. A. M. A. Kriehaus, Herengracht 80. E. H. van Eist, Hoge Rijndijk 128. G. E. M. Willems, Papengracht 19. H. Maas Geesteranus. Plantijnstraat 109. G. van Dijk. Hogewoerd 140. A. G. Boehmer, Kaiserstraat 32. A. Brink, Noordelnde 2a, militair. C. J. Lange- rels, Haarlemmerstraat 234a. J. P. R0- mijn, Hooigracht 58, arb. Gem. Werk plaats. I. N. Lanzing, Gerecht 10. J. J. Smit, Boerhaavelaan 21. M. T. C. Ie Roy, Hogewoerd 87. M. H. Knljnenburg, Levendaal 169. F. J. Kuijers. Pieterskerk hof 4c. R. Hoog, Schelpenkade 44. A. J. M. van Enteren, Oude Vest 61. jeugd leidster. H. C. G. Zwaard—Schuijt, Wagnerplein 80. H. Steevensz, Boerhaa velaan 24, bioscoop-operateur. M. Mra- bet, Celebesstraat 12, automonteur. R. Engbertsvan Loenhout, Scholtenstr. 24, adjunkt-comm. N.S. A. L. J. van Duin, Plantsoen 9a. L. Tameris. Plant soen» 1. M. Mees. Piet Paaltjenspad EL Kooij, Witte Rozenstraat 57. M. Deelen, Stille Rijn 10. M. C. W. van Wijk, Witte Singel 98. M. Meijer. Witte Sin gel 92. R. Poot, Verdistraat 38. L. A. M. Hoornweg, Vrouwenkerkkoorstraat 9, onderwijzeres. J. J. T, Sillevis, Haag- weg 176. H. A. van Borselen, Mozart- straat 223 H. H. van der Vreede, Noordelnde 2a, militair. F. J Sol, Noord einde 2a, militair. C. J. A Konst, Haag- weg 36 W. L. Jansen, Lieven de Key- straat 9, kinderverzorgster. R. J. Phl- lippi—Ylst, Plantijnstraat 128. J. P. Schrijver—Bol, Plantijnstraat 87. J. Sjardin, Hoge Rijndijkstraat 135. O. A. van Voorst van Beest, Hogewoerd 87. M. Middendorp, Kolfmakerssteeg 5. J. Marskamp. Stationsweg 29a, hulp in de huishouding. E. Timan, Koornbrugsteeg 1. kantoorbediende. S. D. M. van Vliet, Aloëlaan 18. A. Hana, Wasstraat 31, automonteur. M. H. F. W. J. van Beu- sekom, Hooigracht 15, verpleegster. VERTROKKEN PERSONEN van 23 t/m 30 november A. G. M. v, Wieringen en fam., Zijl singel 68, naar Leidschendam, Gravin Jul. v. Stolberglaan 725; C. Gottmer en fam., Javastr. 7, n. Oegstgeest, "K v. Neslaan 205; J. A. J. de Klerk en fam., Hoge Ryndijk 215, n. Leiderdorp. Snipstr. 15; K. Wassenaar en fam., Mozartstr. 49, n. Oegstgeest, F. Verster- laan 13; C. Pet en fam., L. v. Deijssel- straat 17, n. Wilnis, Herenweg 146; N. Taverne en fam., Oude Singel 220, n. Giessenburg, Burg. v. d. Bruggelaan7; A.W. Buntsma en fam., Bruggestr. 2a, n. Harderwijk, Vondellaan 430; I. A. v. Haarlem en fam., Looierstr. 69, n. 's-Gravenhage, Rochussenstr. 16; J. Sinteur en fam., Ten Katestr. 2a. n. Amsterdam, Zuideinde 225; J. Stikke- lorum en fam., Schutterstr. 7, n. Oegst geest, Endegeesterstr.weg 22; C. M. v. Wel en fam., J. v. Houtkade 34a, n. Rjjnsburg, Colleglantenstr. 21; M. de Fouw en fam., Bachstr. 296, n. Mid- denschouwen, Moolweg 15; W.A.Hen driks en fam., Vivaldistr. 7, n. Heer, Pres. Rooseveltlaan 56; J. W. v. Ven- rooij en fam., Brahmslaan 101. n. Voor burg, Kon. Wilhelminalaan 304a; A. A. C. M. Walenkamp en fam., Prinsesse- kade 1, n, Voorschoten, J. v. Stolberg laan 44; C. L. v. d. Touw en fam., Burg- gravenlaan 45, n. Hellevoetsluit, Schrö- derstraat 1; F. Stouten en fam., De Wetstr. 13, n. Noordoostpolder, Noord- zeestr. 38; J. M. Pebesma en fam., Pie terskerkhof 4 b, n. Rünsburg, Colle- giantenstr. 13; W. J. Bekooij en fam., Korevaarstr. 4, n. Rijnsburg, Oegst- geesterweg 83; J. E. Wijnveldt-v. Ve netien, De Sitterlaan 113, n. Amster dam, Langswater 239; A. Niti-Paini, J. v. Campenlaan 45, n. Indonesië; A. J. v. Leeuwen. A. Paulownastr. 7, n. Den Helder, Buitenhaven 5; A. H. v. Dijk, H. de Grootstr. 19, n. Bloemen- daal. Rustenbergherweg 21; H. B. H. Bugaufala, Varkensmarkt 7. n. Ma rokko; K.F.J.J. v.d. Valk, Hoge Rijn dijk 350, n. Leiderdorp, Kastanjelaan 21; M. J. Humme, Hoge Rijndijk 91, n. Groot Brittannië; A. D. G. Vintges-Ka- merling, De Sitterlaan 5a, n. Lisse, 3e Poellaan 99; B. M. Hassan, Nw. Bees tenmarkt 8, n. Marokko; L. M. T. Amen- kur, Nw. Beestenmarkt 8, n. Marokko; B. B. T. Mouimi, Hogewoerd 121, n. Marokko; N. P. Kolderman, Kort Ra penburg 11, n. Wageningen, Eekmolen weg 30; A. Brinkman, Noordeinde 2a, n. Hellevoetsluis, Industriehaven 10; L. J. L. J. Smits, Noordeinde 2a, n. Te- gelen. Triangelstr. 10; A. Harrachi, Kraaierstr. 2, n. Frankrijk; G. Freriks- Geeris, Vollersgracht 39a, n. Duits land; M.C.J. Herfkens-Vogel, H. Rijn dijk 145, n. Leiderdorp. Ln v. Ouder zorg 63; H. L Terwijl-Nijkamp, Pas teurstraat 36a, n. Apeldoorn, Kromme Velderslaan 34; E. M. W. Schoenma- kers-Rijsbergen, Spieghelstr. 4a. n. Voorschoten. Paganinidreef 71; F. Stou ten. De Wetstr. 13, n. Noordoostpolder, Noordzeestr. 38: M. S. H. Galjaard- Kooistra, Atjehstr. 91, n. Oegstgeest, Warmonderweg 16; H. A. M. Klaar, Lammermarkt 39, n. Voorschoten, Pa ganinidreef 73; J. J. J. J. Schoenma kers, Breestr. 165, n. Voorschoten, Pa ganinidreef 71; J. Tinbergen, Sterren wacht 2, n. Oegstgeest, A. v. Neslaan 103; S. Stouten-Vermond, Herensingel 18, n. Noordoostpolder, Noordzeestr. 38; W. J. de Graaf, St. Buysingstr. 27, n. Hazerswoude, Staringstr. 19; J. D. Buis kool. Klikspaanweg 9, n. Oegstgeest, A. v. Neslaan 304; M. Hardt, Beetho- venlaan 2, n. 's-Gravenhage, Nieboer- weg 125; W. M. Brusche, Óbrechtstr. 75, n. Katwijk, Overrijn 7; B. D. Slot boom, Witte Singel 83, n. Scherpen- zeel, Burg. Royaardslaan 3; A. C. H. Claessens, Zocherstr. 5, n. V. S. v. N. Amerika; J. de Graaf-Zijlstra, Lage Morsweg 7, n. Hazerswoude, Staring straat 19; S. Mulder, Burggravenlaan 133, n. Rijswijk (Z.-H.), Geestbrugweg 45; G. Koolen-Plu, Haarlemmerweg 20. n. Alkmaar, Corn. Pronklaan 119; P. C. Onvlee, Maresingel 1, n. Sassenheim. W. de Zwijgerlaan 12; M. v.d. Berg- Hoogerdijk, Houtlaan 55, n. Velsen. Duinlustparkweg 62; I. R. A. Asjes. Nieuwe Rijn 40, n. Oegstgeest, Konin- ginnelaan 4; H. A. Happel, Witte Ro zenstraat 26, n. Hoorn, Kruitmolenstr. 8; T. Tol, Buys Ballotstr. 54, n. Noord- wijk, Dr. H. v. Neslaan 92; M. A. Over- water-Werdmuller, H. Rijndijk 26, n. Amstelveen. Camera Obscuralaan 58; N. H. W. de Ruijter, P. Paaltjenspad 3. n. Noordwijk, Gooweg 18; E. L. J. Mun ting, Houtlaan 55, n. Oegstgeest, Fred. Hendriklaan 14; L. Tenge, Mezenstr. 7, n. Amersfoort, Utrechtseweg 102; J. G. W. Bavelaar, Hoge Morsweg 132, n. Amsterdam, a.b. w.s. ligg. Hornweg: E. S. Ehrencron-Brohel, Roodenbur gerstraat 7, n. Maastricht. Tamboerijn straat 41a: M. V. Dekker-Hollants, He rengracht 13, n. Zwijndrecht, Zonne- bloemstr. 10; S. Serlie-Kokkedee. Ak kerhof 18, n. Wijchen, Ringlaan 81; A. M. Schrijvers-Verver, Boshof 10, n. Voorschoten, Leidseweg 344; D. Bron- ke-Kammeijer, Plantage 3, n. Oegan da; A. V. v. Stekelenburg, Plantsoen 67, n. Amsterdam, Amsteldijk 12; E. J. Holtrop, Buitenruststr. 13, n. Oegst geest, Dorpsstr. 32; J. Turksma-Seal- tiel, Rijnsburgerweg 5, n. Oegstgeest, Piet Heinlaan 56; L. W. Steensma, Kort Rapenburg 20, n. Oegstgeest, A. var Neslaan 209; E. H. M. Lisman, Noord einde 50, n. Utrecht, Racinelaan 32 S. Soetarto, De Sitterlaan 91, n. Wage ningen, Lewkkse Allee 48. sterk op de voorgrond stellen van het belang ener internationale rechtsorde en een sterk legalistische aanpak. Dit leidt onder meer tot de illusie, dat structuren, zoals het supra-natlonallsme geen plaats meer bieden voor machtspolitiek. Het leidt ook tot dooreenmenglng van strategie en taktiek, doel en middel, het onvoldoende onderscheiden tussen het wenselijke en het haalbare en een sterk gevoel, dat wij een nuance fatsoenlijker zijn dan de buren in het Internationaal verkeer. Autonoom In buitenlands beleid Hoewel de vraagstukken samenhan gend met de Westelijke Samenwerking in het algemeen niet controversieel zijn, kan toch worden vastgesteld, dat in Nederland de regering uitzonderlijk au tonoom is in het bepalen van het bui tenlands beleid. Pressiegroepen en Parlement hebben zeer geringe invloed op de wezen lijke beslissingen. Uitzondering daar op is de invloed van de Staten-Generaal op het totstandkomen en de uitvoering van de Verdragen, samenhangend met het Europese integratieproces. Dit is vooral een gevolg van de aktlviteiten van het Monnet-Comité ln de jaren 1952—1960. Omdat de regering zo autonoom is, is de organisatie van de besluitvorming bij de regering van zeer groot belang. Deze besluitvorming wordt in sterke mate beïnvloed door het lang bestaande en niet opgeloste conflict tussen Econo mische Zaken en Buitenlandse Zaken, welke beiden pretenderen het recht tot coördinatie te bezitten, de eerste op grond van het Statuut van 1946 inzake het Directoraat-Generaal van de Buiten lands-Economische Betrekkingen, de tweede op grond van het primaat van de buitenlandse politiek. Uitvoerig werd ingegaan op de geschiedenis van dit conflict, waarbij aandacht werd besteed aan de periode Hirschfeld en het ver schijnsel, dat de Staten-Generaal nooit bevredigend zijn geantwoord wanneer zij aandacht aan dit conflict wijden. Organisatie overheidsbeleid Dit probleem behoort te worden opge lost tijdens een kabinetsformatie, omdat gedurende de zittingsperiode van 'n ka binet een werkelijke oplossing niet mo gelijk ls. Er Is maar één wenseiyke op lossing en dat is het opgaan van het zich met deze vraagstukken bezighoudende Directoraat-Generaal van Economische Zaken In het Departement van Buiten landse Zaken. Dan alleen kan de een heid van 't beleid worden gewaarborgd; dan alleen kan naast de taktiek ook aan dacht aan de strategie worden geschon ken. De oplossing van een minister van Europese Zaken, los van Buitenlandse Zaken wordt afgewezen. Dit veronder stelt echter een verdere aanpassing van de mentaliteit van Buitenlandse Zaken in de nieuwe problematiek. Een goede organisatie van het over heidsbeleid op dit punt zal de betekenis «n de rol van Nederland in de Westelijke Samenwerking ten goede komen. Musea en T entoonstellingen De Ruif Janvossensteeg 59): „Affi ches". Dagelijks 10 uur v.m.8.30 uur n.m. (behalve zaterdag en zondag). Academiegebouw (Rapenburg 73). Tentoonstl Kees Vollemans. Dageljjka beh. zond. 105 uur. De Lakenhal (Oude Singel). Dag. 10-5 uur, zond. 1-5 uur. Tentoonstelling Frans grafiek (tot 12 december). Rijksmus. v. Volkenkunde (Steen straat 1). Dag. 10—17 uur (zondags 13—17 uur). Galerie Walenkamp, Nieuwsteeg 11. Tentoonstelling werk van Ad Dekkers. Open dag. beh. ma. en zo. 11-18 uur. (Tot 9 december). Vrijdag 9 december tot en met donder dag 15 december: geopend voor spoed eisende gevallen: Centraal Apotheek, Breestraat 74, tei. 20552. AGENDA MAANDAG 12 DECEMBER Democrater '66 oprichting plaatse lijke afdeling. Den Burcht 20.30 uur. DINSDAG 13 DECEMBER Rijksmuseum van oudheden arche ologische lezing, 20.00 uur. Kon. Ned. Natuurhist. Ver. afd. Lel den dia-avond. Rijksherbarium, Schel penkade 6, 20.00 uur. K. en O.-filmclub 16 ,,A midsum- mernights dream". Jacoba-zaal, Den Burcht, 20.00 uur. Holl. Kath. Werkgeversver. bijeen komst Rest. v. d. Heijden, 17.00 uur. Chr. Oratoriumver. „Con Amore" ultv. Weihnachtsoratorium. Stadsge hoorzaal, 20.00 uur. WOENSDAG 14 DECEMBER K. en O.-film van de maand „Sal- vatore Giuliano", Camera, 19.00 en 21.15 uur. Kath. Bond van Bejaarden avond, aangeboden door de Mater Amabills- school. Ant. Clubhuis, 19.30 uur. DONDERDAG 15 DECEMBER Adelbërtvereniging, afd. Leiden prof. dr. J. J. M. Stieger houdt inleiding over „Kerk, wereld en secularisatie". Rest. De Doelen, 20.15 uur. Ned. Kamerkoor en Ned. Madrigaal- koor concert t.g.v. ingebruikneming nieuwe orgel Stadsgehoorzaal, 20.00 u. Mij. voor Toonkunst orgelconcert voor de schooljeugd. Stadsgehoorzaal, 14.30 uur. „SANCTA LUCIA" TE ZOETERWOUDE VIERDE 20-JARIG BESTAAN Meer optimisme dan pessimisme met oog op de toekomst Het „Verheugt U" van de derde zon dag van de Advent had een byzondere, betekenis voor de r.k. gemengde zang vereniging „Sancta Lucia" die op deze dag haar 20-jarig bestaan herdacht. De Hoogmis van 9 uur in de Sint Jan werd door deken A. v.d. Boog opgedragen tot intentie van de vereniging. Samen met de leden van het parochi ële zangkoor zong "Sancta Lucia" met grote verdienste de Misa „Gratia Plena" o.l.v. de dirigent van beide koren de heer A. H. Wesselingh. Het orgel werd bespeeld door de heer J. Wesselingh. Aan het slot werd het „Exultate Justi" van L. Viadana uitgevoerd. Na de H. Eucharistieviering verza melde men zich rond de feestelijke ont bijttafel in het Graalhuis. Hierbij waren o.m. aanwezig deken A. v.d. Boog, gees telijk adviseur van de vereniging, bur gemeester J. A. Detmers, de heer F. Cappendijk die gedurende 18 jaar diri- LSB-kampioenschap De verreweg belangrijkste en ver rassendste uitslag van de zesde ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van de LSB, die afgelopen vrijdagavond in het Leider- dorpse Dorpshuis werd gehouden was de verliespartij die Joop Piket, de titelhouder, tegen de Noordwijkse kampioen Turk speelde. De Leidenaar bracht een inkorrekt stukoffer, dat Turk vakkundig weerlegde. Jacob Kort deed Willemsen, die het ook met een stukoffer probeerde, over tuigend sneuvelen, en Wouters ten slotte kwam eveneens op de eerste plaats via een overwinning op Hörch- ner. Kort en Wouters hebben nu de leiding met 5 uit 6. gevolgd door Turk, die in Noordwijk toch wel een klasse apart genoemd mag worden, met 4' punt. Joop Piket. Willemsen. Martojo en Jerry Beij vormen de ach tervolging met 4 punten. In de eerste klasse won Etmans vol gens de verwachting van Th. van den Berg. De Philidor-crack staat alleen aan kop met 3' punt en heeft nog alleen maar gevaar te duchten van zijn klubgenoot Kohlbeck. die op 3 punten kan komen. De onderlinge par tij gaat in deze groep beslissen. In de tweede klasse tenslotte lijkt j het ons een uitgemaakte zaak dat Erbrink gaat zegevieren. Zijn partij tegen Van der Leek werd nog wel af gebroken, maar Erbrink heeft onge veer een paard meer. De uitslagen van de zesde ronde luidden: Hoofdklasse: TurkPiket 1-0, KortWillemsen 1-0, WouterHörch- ner 1-0, De HaasMartojo 0-1, Berg Smit uitgesteld; DonkerBeij 0-1, SchueringKoet 10. Eerste klasse: EtmansVan den Berg 10; GeyzerBizot KohlbeckP. J. Piket uitgesteld, De JongKleiweg 1 iVerbiestBa- rendse 10. KardolDemmendal 0-1. Tweede Klasse: Van der Leek Erbrink afgebr.; Weber-Schuurman 01, HoefferWepster uitgest. Te- lengVan Tol 10, Van der Maat Van Oostveen 01 (regl.); Spieren burgVerkuijl afgebr\, BoeleeDe Leaf 1—0. gent was van "Sancta Lucia", de heer S. Blijleven als vertegenwoordiger van de Christelijke Zangvereniging .„Zingt den Heere" en de heer Jac. v.d. Salm als afgevaardigde van het parochiële zang koor. Latvr boden ook vicaris A. Hermus en pater G. Scheerder nog hun geluk wensen aan. Tijdens het koffieuur na het ontbijt werd door verschillende spre kers het woord gevoerd. Voorzitter P. de Vogel was pessimistisch gestemd ten opzichte van de toekomst van het koor, die hij somber inzag mede door de op- rlching van andere koren. Speciaal het geringe aantal mannenstemmen baart grote zorgen. Anderen die het woord voerden o.w. deken v.d. Boog en burge meester Detmers, deelden deze sombere gedachten niet. Oud-dirigent F. Cappen dijk getuigde dat in het verleden het voortbestaan van de vereniging wel eens meer was bedreigd. Desondanks kon men nu toch het vierde lustrum vieren. Ook de heer N. C. v. Velzen voorzitter van de Sint Jans fanfare, kon getuigen dat ook de fanfare moeilijke tijden heeft beleefd, zelfs in het vrij recente verleden, en nu toch weer tot grote bloei is ge komen. „Het zal moeilijk worden voor „Zingt den Heere" als „Sancta Lucia" zou verdwijnen", aldus de heer S. Blij leven, Alleen al om de prettige en uit gebreide samenwerking moet dit koor zei dat hij in ieder geval tot het laatst zou blijven en als iedereen er zo over dach was er niets aan de hand. In heel wat optimistischer bewoordingen dan hij de samenkomst had geopend kon voorzitter P. de Vogel dan ook de vie ring besluien. Koperen priesterfeest kapelaan Van Egmond door Petrusparochie gevierd Ter herdenking van het feit, dat 12'/j jaar geleden kapelaan W. v. Egmond tot priester werd gewijd, heeft de paro- clilegemeenschap van St. Petrus te Lel den gisteren feest gevierd. De Inzet van de feesteiykheden was een plechtige H. Mis en des middags kwamen zeer velen in het parochiehuis ter receptie, die de jubilaris door het kerkbestuur werd aangeboden. Om kwart over negen werd door ka pelaan v. Egmond de plechtige hoog mis opgedragen met assistentie van de w.e. heer J. Schrama, godsdienstleraar in Den Haag en studievriend van de fees teling. De heer Schrama hield ook een feestelijke toespraak onder de mis. Het parochiële zangkoor zong onder leiding van dirigent Wielakker en met assisten tie van het jongenskoor de meerstemmi ge mis "Regina Martyrum" van Refice. De organist was dr. Bots. Receptie Op de receptie, die kapelaan v, Eg mond des middags om twee uur in het parochiehuis werd aangeboden, kwamen zeer veel parochianen en andere belang stellenden hun opwachting maken. On der de gasten van fle feestende kape laan bevonden zich ook ztjn ouders. Als gastheer fungeerde de heer J. Bokern, die kapelaan v. Egmond en fa milie, het kerkbestuur en de vele aan wezigen namens het priestercomité van de parochie hartelijk welkom heette. Hij leidde pastoor W. E. Blok in als eerste spreker. De pastoor begon als voorzit ter van het kerkbestuur met woorden van gelukwens tot kapelaan v. Egmond, diens vader en moeder en overige fa milieleden. Elk priesterfeest, aldus de pastoor, moet benaderd worden vanuit de evangelietekst: "Niet gij hebt MIJ gekozen, maar Ik heb u gekozen." Dit bevestigd een geweldige opdracht, het vervullen van de apostolische taak "op tocht te gaan". Een zware taak, vooral in onze veranderende wereld. Wij zijn dankbaar voor de wijze, waarop u deze taak vervult in en voor de parochie, voor de jeugd op dë scholen, voor de jongeren. U weet zich een werktuig ln de hand van Christus en wij hopen, dat u dat werk tot ln lengte van jaren met vrucht zult kunnen blijven doen. "Koper is zilver waard en hopelijk goud", zo besloot pastoor Blok, die namens het kerkbestuur de jubilaris een geschenk onder couvert aanbood. Parochiegeschenk Namens de parochiegemeenschap bood de heer J. Bokern na het uitspreken van een korte gelukwens het geschenk van de parochie aan, nl. een prachtige mo derne stencilmachine en bovendien nog een "enveloppe". Daarna kwam een steeds aangroeiende rij, waaronder ook deken W. P. M. Haring, kapelaan Van Egmond en diens familie de hand druk ken, dikwijls onder het aanbieden van een geschenk. Die geschenken droegen veelal het kenmerk van persoonlijke waardering en genegenheid van de ge vers en geefsters, zowel klein als groot. We zagen kinderlijk getekende "wens- jes", grammofoonplaten met religieuze muziek zowel als zang van Mariene Die trich, een plakboek en huishoudelijke zaken tot een grote gereedschapskist PAUZE GRENSGEBIEDEN „Het valt niet te ontkennen, dat niet alleen vele oude vatsigheden van het conventionele christendom maar dat even beslist ook vele oude vastighe den van de conventionele natuurwe tenschap uit mijn jonge jaren zijn ondermijnd. Tengevolge van de relativiteitstheo rie van Einstein, de quantumtheorie van Planck en de vorderingen van de kernfysica, de biochemie en de radio- astronomie heeft de natuurwetenschap grensgebieden van de totale stoffelijke werkelijkheid bereikt, waar de dingen niet meer zo objectief en onomstote lijk vaststaan als vroeger werd ver ondersteld. Het wórdt steeds duidelij ker, hoe weinig wij, mensen, eigenlijk weten en begrijpen en hoe ver wij nog afstaan van een volledige en defini tieve ontsluiering van het ondoorgron delijk mysterie van de stoffelijke wer kelijkheid in haar diepste zin." „Het „Einde van het conventionele christendom", door prof. dr. W. H. van de Pol. PUNT Volleybal hoofdklasse De uitwedstryd tegen het Delftse Slgi Is voor hoofdklasser VVS in een S0 nederlaag geëindigd. Alleen in de Se set hebben onze stadgenoten een kans op setwinst gehad, maar juist toen zij een voorsprong hadden genomen, begon op het andere veld in de Delftse studenten sporthal een basketbalwedstrijd van Punch. Het oorverdovende lawaai van toeters, bellen e.d. bracht Kees Monster c.8. volkomen van hun stuk waardoor zy ook deze set verloren. Zonder Jan de Vries, die overigens bijzonder goed werd vervangen door Frans Sieval, heeft WS ln de le set de strijd lange tijd kunnen volhouden. Eerst in de slotfase wisten de Delftse studenten door te drukken naar de set winst: 15—13. Ondanks goed aanvalswerk van Kees Monster en Frans Sieval moesten de Letdenaars ook de 2e set afstaan, nu met de cijfers 1510. Tot 112 liep Sigi in de 3e Bet uit, voordat WS tot sluitende combinaties wist te komen. De Delftse studenten moesten nu keer op keer het antwoord schuldig blijven op de gevarieerde aan val van WS en dit bracht de stand op 1112. Zoals hierboven aangegeven be gon op dit moment onder oorverdovend lawaai een basketbalwedstrijd en was WS een geslagen ploeg: 1512 voor Sigi. - OVERGANGSKLASSE Het reserve damesteam van Argos kon het tegen een goed aanvallend Sloter- meer net niet bolwerken. Met 32 won de Amsterdamse ploeg deze wedstrijd. Argos 2 begon overigens uitstekend: 157 winst in de le set. Slotermeer gooide er in de 2e set een schepje boven op en wist met het kleinst mogelijke verschil, 1315, deze set op haar naam te schrijven. Toen was het weer de beurt aan Argos. Goed aanvalswerk van Joke Kleingeld, Coby de Wolf en Alice Rijs- bergen bracht Argos 2 op matchpoint 1413. maar het laatste punt werd niet gescoord door Argos 2 maat door de scheidsrechter. Wegens het herhaaldelijk maken van opmerkingen kreeg één van de speelsters van Slotermeer een offi ciële waarschuwing hetgeen automatisch Inhield een punt voor Argos 2: 1513. Burgemeester Smolders van Alkemade nieuwe voorzitter Merendistrict Hét Hollands Merendistrict van het gewest Zuid-Holland van de KNSB heeft weer een voorzitter. In „De Woelige Baren" in Roelofarendsveen werd de burgemeester van Alkemade, de heer P. M. F. Smolders, tot voor zitter gekozen. Hij volgt daarmee de tijdelijk voorzitter J. Th. Juffermans op. De benoeming van de "heer Smol ders geschiedde bij acclamatie. Oud-voorzitter Juffermans woonde de vergadering in Roelofarendsveen zaterdag zelf niet bij. Hij verblijft op het ogenblik in Nieuw Zeeland. De heer Juffermans door het gewest Zuid-Holland onlangs onderscheiden voor vele verdiensten voor het Meren district met het lidmaatschap van ver dienste van de KNSB had zijn functie tijdelijk reeds overgedragen aan de tweede voorzitter, de heer C. Bakker. De jaarvergadering van het Meren district leverde weinig moeilijkheden op. Een klein probleempje vormt ech ter de financiële toestand. Doordat de prijzenvoorraad tot een bedrag van f 7600.was aangevuld, was er op de kas van hel district een flinke aanval gedaan. Secretaris-penningmeester J. W. den Ren rekende er echter up. dat een nieuwe ïjsperiode weer voldoende geld in het laatje brengt. Slotermeer trok zich van deze tegen slag niets aan. In hoog tempo volgden de aanvallen van de Amsterdamse ploeg elkaar op en nu moest Argos 2 zich in de 4e set met 915 gewonnen geven. Lang bleef de strijd in de 5e set gelijk opgaan. Enkele kleine foutjes bij Argos 2 gaven toen slotermeer de kans een voorsprong te nemen, welke voorsprong de Amsterdamse dames tot het einde vasthielden: 1215 en 23 voor Sloter- D« strijd om de onderste plaats is voor de Noordwijkse ploeg DIO een grote teleurstelling geworden. De Noordwijkse dames gingen enigszins favoriet van start, aangezien het spel peil van de ploeg uit Noordwijk de laatste tijd goed stijgende was, maar domme pech weerhield DIO van de zege. Het is een hypernerveuze strijd geworden, met zo nu en dan zeer span nende rally's. Alliance '22 uit Haarlem nam in de eerste set een 1-4 voor sprong. Maar dank zij voortreffelijk spel van de steeds beter spelende Mia Verloop kreeg DIO een voorsprong van 11-9. Maar door ongelooflijk veel pech werd deze voorsprong ver loren en kwamen de Noordwijkse da mes met 13-14 achter te staan. Het heeft nog minuten geduurd, voordat de Haarlemse ploeg het laatste puntje wist te scoren. De tweede set was eveneens voor de Haarlemse ploeg. Weer veel spanning, wat wel uit de score blijkt; 14-16. In de laatste set namen de Noordwijkse dames 'n gro te voorsprong, maar door onnauwkeu rig spel ging ook deze voorsprong ver loren; 13-15 voor de gasten. De teleur stelling was duidelijk bij de ploeg uit Noordwijk te merken. KVC—DE KANGEROES De Kangeroes heeft onverwacht veel tegenstand ondervonden van het Kat- wijkse KVC. De Leidse dames moesten zelfs een set afstaan. Maar dank zij een betere techniek en een doorslag gevender aanval werd het een toch wel verdiende overwinning voor De Kangeroes. De eerste set was met 17- 15 voor de Katwijkse dames. In de tweede set was de Kangeroes-ploeg warmgedraaid en met goed volleybal werd de KVC-ploeg naar een 6-15 ne derlaag gespeeld. De derde set was een getrouwe afspiegeling van de twee de; een goed spelend De Kangeroes met een verwoed verdedigend KVC. Bij KVC viel vooral het betrouwbare spel op van A. Haasnoot en Greet van Duin. Deze twee speelsters wisten zich enigszins aan te passen aan het spel van De Kangeroes, wat echter niet van alle Katwijkse dames gezegd kon worden. Het werd een 4-15 setover winning voor de Leidse ploeg. De vier de en beslissende set was met 10-15 voor De Kangeroes. Hier staat: stuur de postduif on middellijk terug met opgave van Jullie KORRELTJE MARKTBERICHTEN ROTTERDAM 12 dec. Vee totaal 1952, slachtrunderen 1486, var kens 466. Prijzen: slachtrunderen (ct per kg.) extra kw„ le kw.- 2e kw. en 3e kw. 420-450, 380-415, 345-360, 310- 330, varkens (lev, gew. ct. p. kg.) 255-259, 250-255, 245-250, 237-245, stie ren 390-445, worstkoeien 290-300, slacht- zeugen 210-215, zware varkens 220-232, Aanvoer: slachtrunderen even kleiner, handel tamelijk, prijzen iets hoger. Var kens ruimer aanvoer, redlijke handel, goed prijshoudend. AMSTERDAM, 12 dec., Vee 302 runderen 3,20-4,55; 62 varkens 8,14-3,18, Handel kalm. Katwyk a.d. Rijn, december. Groente. Waspeen, per kist, A extra 6.- 6.70, Al 5.50 7.80. A2 3.40-7.40, B extra T.50- 7.60,. B2 4.40-7,50, B2 2,50-4.50; Breek- peen' per" kist 1.50-3.80; Andijvie 38-39, bloemkool I 87189; idem II 38-67; boe- j renkool 17-27; knolselderie 29-36; prei 31-40; uien per kist 5.70-7.00; selderie per bos 14-15. Aanvoer waspeen 130.000 kg- RIJNSBURG, 10 dec. Bloemen. Tulpen; Apeldoorn 5060. Lustige Wit- we 3440, Krelage 2532, Overdale 2532, Tommy 2530, Christmas Gold 2030, Levant 2030. Am. An jers: Carry Sim 2943, Rode Sim 29 41,, Rose Sim 2989, Crowly Sim 29 —39, Witte Sim £8—36, Arthur 25—38, Tangerine 2535. Geplozen chrysan ten Balcombe 45—56, Pink Welles 40 55. Gerbera 2546. Euphorbia 40 93. Rozen: Baccara 2584. Pink Sensa tioneel 2060, Seventeen 1131. Hya cinten: Delfsblauw 5060, l'Innicence 4045, Anne Marie 2545, alles per stuk. Narcissen: Early Glry 126155, Helios 100125. Troschrysanten: Tokio 200235, Indianpolls 200235, Lyona 180—210, Oranje Wonder 180-200, Or chid Beauty 175—185, Mylord 175—185, Gelary 170—180. Island 160—175, Pa ris 150175. Freesia's: White Swan 200250, Blauwe Wimpel 175225, Aurora 175225, Golden Yellow 85— 165, Stockholm 100150, alles per bos. C. M. v. d. Geer gehuldigd VEERTIG JAAR OFFICIAL KNVB Een groot aantal voetbalscheidsrech ters en oud-gedienden uit de scheids- rechterswereld met hun dames hebben vrydagavond hun oud-collega C. M. v. d. Geer hulde gebracht ter gelegenheid van diens 40-Jarig jubileum als bonds-offo- cial. Uit vrijwel het gehele land hadden vrienden vam de jubilaris aan de uitno diging van de jubileumcommissie ge hoor gegeven om naar de kantine van de speeltuinvereniging „Haagwegkwar- tier" te komen om hun oud-collega te eren. Het werd een uitermate gezellige avond, waarbij de heer v. d. Geer en diens echtgenote letterlijk en figuurlijk ln de bloemetjes werden gezet. De jubileumcommissie bood de jubi laris namens de vele vrienden een her inneringsgeschenk aan. Hagenaar overleden na aanrijding te Sassenheim Gisteravond omtsreeks 9 uur vond op Rijksweg 8, Ier hoogte van koffie- tent „De Uiver", een dodelijk ver keersongeval plaats. De 34-jarige C. J v. Urgert uit Den Haag parkeerde zijn volkswagenbusje in de berm van de weg en stak hierna de rijbaan over. Hierbij werd hij door een personen wagen gegrepen en kwam zwaar ge wond op het wegdek terecht. Dokter v. Raay. die de eerste hulp verleende, liet het slachtoffer naar het Acad. zie kenhuis te Leiden overbrengen, waar hij kort na aankomst overleed. Hij laat j vrouw en vier kinderen achter. Een medepassagier, die ook de rijbaan over stak, werd wel geraakt, maar liep geen verwonding op.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4