The Monkees: Overeenkomst tussen provo's en de New Leftbeweging USA Ook populair in Nederland? Restant van 500 sollicitanten Batman naar dinsdagavond I TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND RADIO EN T.V. MORGEN Documentaire van Milo Anstadt Geen kans op fusie tussen ICS en IUS Nobelprijzen uitgereikt in Stockholm é^i Erik Vos weer in Nederland »ilMA 2 MAANDAG 12 DECEMBER 1966 Belangrijkste programma van het afgelopen weekeinde: Voor en na Pearl Harbor, documentaire van de V.P.R.O., gemaakt door Leo Kool. Niet om de behandelde stof op de eerste plaats. Aan de nu 25 Jaar ge leden begonnen oorlog In de Pacific zijn al tal van programma's gewijd en heel wat van de nu getoonde beelden waren al eerder op het scherm. Maar het interessante was dat de samen steller zelf enkele zeer verhelderende Interviews Invoegde. Met name wat een aantal Japanners te vertellen had was opmerkelijk. De heren waren uitermate hoffelijk en welbespraakt. Van een paar nare de tails bleken ze destijds niets te hebben afgeweten, maar ln grote lijn waren ze nog steeds van mening dat die oor log vrijwel onvermijdelijk en dus ge rechtvaardigd was begonnen. Dat was beipaald onthullend en ln dat licht kregen ook de overige beelden extra diepgang. Eerder was Karei Priors vakkundige regiehand merkbaar in een vlot mu- zlekprogrammaatje rond hammondiste Cherry Walner, zoals hij daags te voren merkbaar was geweest bij het showtje rond TROS-Patricia. De tweede Aaaah-Dèle toonde in de ope ningsscène Adèle Bloemendaa] open en nogal bloot als een heel wat forsere persoonlijkheid dan wij vermoedden. Haar liedjes waren over het geheel nogal gek en wel aardig. De rest van deze revuette: nogal lawaaierig en Gisteren de laatste Caterina Valente Show, die géén nieuwe gezichtspunten bood dan de hoop dat de AVRO niet te veel heeft betaald voor dit oer- Dultee programma. Kunstgrepen was ditmaal subliem en AVRO's Televlzier leverde markante uitspraken van het congres van de „Groep 73". Op „II" zagen we nog het laatste deel van de Europese kampioenschappen Ballroomdancing. We kregen de indruk dat de organisatie in de Haagse Die rentuin perfect was op de prijsuitrei king na toen er voor uitreiker Anton Geeslnk geen microfoon beschikbaar bleek. Theo Ordemans cameraregie was zo goed als we maar konden Vg. T.v.-uitzending nachtmis uit Mont St.-Michel (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM Dit jaar za de NTS de kerstnachtmis uitzenden vanuit de uit de elfde eeuw stammende en wereldbe roemde abdijkerk op de Mont Saint Michel, het eilandje voor de Franse kust. De reportage begint om precies midder nacht en duurt tot 1.15 uur in de kerst ochtend De eucharistieviering wordt voorafgegaan door een fakkelprocessie uit de indrukwekkende abdijgebouwen, die al tientallen jaren door de benidic- tijnen ontruimd zijn. Evenals de abdij is ook het kerkgebouw niet meer in ge bruik, maar slechts een nog kortelings gerestaureerd historisch monument. Hoofdcelebrant Is mgr. J. Haas, presi dent van de UNDA de internationale vereniging van katholieke radio- en tv.- organlsaties. Twaalf priesters, afgevaar digd uit de landen, wier t.7.-organisaties deze nachtmisreportage overnemen, zul len met mgr. J. Haas de eucharistie concelebreren. De predikatie ln de Fran se taal wordt gehouden door pater P. Dagonet O.P.. terwijl de Nederlandse toelichting zal worden verzorgd door pater R. M. v. d. Bosch O. Praem. Gekke grappen op (Amerikaanse) kleurentelevisie (Van onze correspondent) HOLLYWOOD. Ruim een jaar geleden stond in de „Daily Va riety" een zeer merkwaardige advertentie. Voor een televisie serie werden „vier jonge idioten van het mannelijk geslacht ge vraagd met acteertalenten en folk- en rockmuziekervaring". Het ging erom geschikte lieden te vinden voor een programma, dat producers van de Amerikaan se N.B.C.-televisie onder de titel „The Monkees" in hun (dolle) hoofd hadden. Uit de ruim vijf honderd jongelui, die meenden „gek" genoeg te zijn om een kansje te wagen, werden ten slotte David Jones, Mike Nes- mith, Peter Tork en Micky Dolenz gekozen. Dit viertal geniet nu een enorme reputatie als „The Mon kees", een naam die na de succes volle start van de televisieserie uiteraard wel voor de hand lag: Iedere maandagavond van half acht tot acht uur kijken miljoe nen Amerikanen naar hun dol drieste avonturen (in kleur). De AVRO-televisie heeft dertien af leveringen uit de serie aangekocht, waarvan er reeds twee op het scherm kwamen Op oudejaarsavond wordt de derde uitgezonden. De resterende tien stuks worden in een grote frequentie in januari volgend jaar op het scherm ge bracht. De eerste grote top-hit van „The Monkees". „Last train to Clarksville" gooide ook hier ln Nederland hoge ogen. terwijl hun eerste lp behoorlijke verkoopcijfers haalt. Binnenkort komt Mike Nesmith l hun een nieuwe single en epee „The Monkees" zijn vier langharige zangers-muziekmakers, wier „sound" gebaseerd op het geluld, dat de „Beatles" tot vóór enkele maanden voortbrachten geweldig blijkt aan te slaan. Zij zijn wat wild en vreemd en houden van een goede grap. .Gerard Garner en Dee Caruso kregen van de NBC opdracht de serie te schrijven.. Robert Radelson an Bert Schneider zorgen dan voor een vakkundige reali satie. De heren hebben het met de selectie uit de advertentietoeloop goed gegokt, wellicht beter dan ze zelf ooit hadden durven hopen. Waarom die merkwaardige advertentie en niet ge woon een oproep voor een auditie naar de agenten van de „theatre work shops"? „Wij waren niet in het minst geïnteresseerd in jonge „would-be"- acteurs", zegt Schneider. „Dat zijn over het algemeen zeer eigenwijze klieren, die met teenager spelen hun brood ver dienen". David Jones, een der leden de „Monkees". was leerlingjockey voordat hij succes kreeg op de planken in Enge land en later in Amerika, waar hij te recht kwam via de trip van de succes volle musical .Olivier". Mike Nesmith. een wat droge rustige Texaan, werkte in een folkclub in Los Angeles, toen hij op de advertentie opmerkzaam werd gemaakt Hy ging er ook eens heen om te kijken waarvoor al die drukte werd gemaakt. Toen hij bij de studio aan. kwam droeg hij een -groene wollen muts, die hij nog steeds in de t.v.-serie draagt. Peter Stork heeft voor hij ,.Mon- kee" werd een moeilijke tijd gehad. Zijn vader is professor aan de universi teit van Connecticut en Peter droomde van een carrière leraar Engels. Het lukte niet met de studies en hij kwam zelfs veertien maanden lang in fabriek terecht. Dat zinde hem min en Peter trok er tussenuit om de muziek in te duiken. Eerst naar New- York en later in Hollywood. De laatste „Monkee"."Micky Dolenz. is ook in Europa geen onbekende tele visiester meer. Maar we kennen hem hier wel in een heel andere rol. name lijk als Micky Braddok ln de televisie serie. „Circus Boy". Papa Dolenz is filmacteur en speelde o m. de hoofdrol in „De graaf van Monte Ohristo". Micky laat het niet bij muziek en acteren. Hij studeert architectonisch tekenen. „Ik heb genoeg van dé show business gezien om te weten., dat je niet al je geld op één paard moet zetten". nog eens te pas. Maar voorlopig zit hy met zijn. drie vrienden nog heel goed als „Monkee". Shirley gaat naar Rusland AMSTERDAM (A.N.P.). Het Ne derlandse zangeresje Shirley zal vol gend jaai vermoedelijk in april-mei een tournee van drie weken door Rusland maken. Zij zal vijftien voor stellingen in Moskou en Leningrad geven en voorts optreden voor radio en televisie. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. In verband met de invoering van de reclame ln de televisie in 1967, heeft de K.R.O. besloten enkele wijzigingen in het televisieprogramma aan te brengen. Door het verschuiven van de Fllntstones van de dinsdag naar de zaterdag komt op de dinsdagavond een blok van 50 minuten vrij, waarin de serie Batman wordt ingepast. Het programma „Circus overal" ver schuift van de maandag- naar de za terdagavond. Bij deze verschuiving is met name rekening gehouden met de jeugdige kijkers. De epilogen waarvan tot nog toe één op Nederland 1 en twee op Nederland 2 werden uitgezonden zullen in verband met de langere zend tijd op Nederland 1 alle op deze zender worden uitgezonden en wel op zondag, maandag en dinsdag. De maandag uitzending op Nederland 2, die meestal een hoofdfilm bevat, wordt korter, zo dat het jazzprogramma moet worden ingekort en wellicht een enkele keer zal moeten vervallen, al naar gelang de lengte van de hoofdfilm. Radio Dolfijnprijs voor Haagse luisteraarster DEN HAAG. De eerste prijs in de luisterwedstrijd van Radio Dolfijn gaat naar mevrouw Van Elliswijk, Groene- zijde 185 in Den Haag. Zij ontvangt een bedrag van 1000 gulden. Mevrouw J. Wellinga uit Leeuwarden komt ln aanmerking voor de tweede prijs, een keuze uit een aantal ge bruiksgoederen. Het aantal inzendingen voor deze luis terwedstrijd van Radio Dolfijn bedroeg meer dan 10.000, De inzendingen kwa men uit alle delen van het land. NEDERLAND 1 mentalre. 20.55 uur: 20.25 uur: 19.00 uur: Nieuws in het kort. 19.05 uur: Luchtig op z'n Praags, Tsjechisch amusement. 21.10 uur: Groei naar vryheid. 20.55 uur: Jazz met Jacobs. 21.20 uur: HUM. VERBOND 19.10 uur: Herdenking prof. mr. dr. Leo Polak. vervolg documentaire. 21.35 uur: De levenden en de do den, Tsjeclioslowaaks. NIPO-these, program ma over politiek. 22.00 uur: The four sounds zingen VARA 19.35 uur: Tel uit je winst, t.v.- quiz. NTS 22.25 uur: Tweede Journaal. NTS 22.05 uur: Tweede journaal. NTS 20.00 uur: Journaal. NEDERLAND II 20.00 uur: Pauze. TELEAC 20.20 uur: Tsjecho-Slowakye 1966, Praag ontwaken, docu- Journaal. 20.01 uur: Lieberman en Lieber- 22.30 uur: Geprogrammeerde in structie. HILVERSUM 1 NCRV 19.50—20.05 uur: Openbaar kunstbezit. Nieuwsuitzendingen 18.30—18.55 uur: Tiener ama. Brabants orkest o.l.v. HIL\ ERSUM I. 7.00, 7.30 8.00, 8.30. 9.35. 12.30, 19.00 NCRV-Vocaal Ensemble vel, Debussy en Lado. Roeping is een te duur André Kuyten. HILVERSUM II NRÜ woord, documentaire van Gabri de Wagt. 18.00. 20.00. 22.30, 23.55 u —3.4523.55 uur Reportage Zesdaagse 9.00 elk heel uur. NEDERLAND 1 NTS/NOT 11.10 uur: Mens en maatschappij. 11.35 uur: Wonen. Moeders wil is wet. 11.00—12.00 uur: Zonnebloem, radiozie kenbezoek. HILVERSUM II HILVERSUM III VARA 10.02—12.00 uur Kwink, vroiyk dinsdag ochtendprogramma. HILVERSUM 1 KRO 10.10—12.00 uur: Arbeidsvitaminen. Opgeruimd, voor de Reportage Zesdaagse. 8.32—9.25 uur: Dietrich Fischer Dis kan zingt Zorro voor de twin- T sjecho-Slowakije in schijnwerpers van de VARA-t.v. Vanavond 20.20 uur Ned. I. Oost-Europa is by de mannen van Bussum „in". De KRO behandelde Roemenië, de VPRO bekeek de politie ke situaties in Zuld-SIavië en de VARA heeft zoals wij enige tijd geleden berichtten haar documentarlst Milo Anstadt naar Oost-Europa gezonden. Anstadt is teruggekomen met ettelijke filmrollen interessant materiaal. Enige tijd geleden Is een VARA-tv-avond be steed aan Hongarije, vanavond staat Tsjecho-Slowakye op het programma. Tsjecho-Slowaldje heeft bij het westen de naam het meest los te staan van het Russische regime. Zeer verklaar baar, als men zich herinnert dat dit land het laatste Europese land was dat een communistische regering kreeg. In 1948 grepen de roden naar de macht. Namen als Benesj en Masaryk voor de oudere kijkers niet onbekend zul len met deze machtsovername onver brekelijk blijven verbonden. Wat er zich in dit land ook heeft afgespeeld, het oefent nog steeds een bijzondere aantrekkingskracht uit op de toeristen uit het vrije westen. En het westen Drs. van Benthem tijdens congres: STOCKHOLM (UPI) Ten aanschou- we van ongeveer 140 miljoen televisie kijkers, heeft koning Gustaaf Adolf de zesde van Zweden zaterdag tijdens een anderhalf uur durende plechtigheid aan zes van 's werelds meest vooraanstaan de wetenschapsmensen en schrijvers de Nobelprijzen 1966 uitgereikt. De gelauwerden waren dit jaar: voor natuurkunde de Franse professor Alfred Kastler (64); voor scheikunde, profes sor S. Mulliken (70) van de Chicago uni versiteit; voor medicijnen; dr. Peyton Rous, (87) van het „Rockefeller Insti tuut", te New York en prof. Charles B. Huggins (65) van het „Ben May labora torium te Chicago; voor literatuur: Sa muel Josegh Agnon, (78), uit Israël en de Zweedse schrijfster van Duitse af komst Nelly Sachs, (75). In het Stedelijk Museum „Het Cathari- na-Gasthuls" te Gouda wordt van 16 december tot en met 5 februari een tentoonstelling gehouden onder de titel „Stad en land in de Nederlandse schilder- en prentkunst van de zeven tiend* eeuw"» Congres in hoofdgebouw DELFT Er Is een 'zekere overeen komst te bespeuren tussen de Neder landse provo's en de Amerikaanse New Leftbeweging, beide trachten door actief handelen de politiek te beïnvloeden. Dit was een van de opmerkelijkste conclusies van de lezing over de New Left die drs. G. van Benthem van den Bergh gisteren hield tydens de eerste dag van het in formatiecongres Buitenland van de NSR. dat in het voormalige hoofdgebouw van de t.h. wordt gehouden. Voor het congres was slechts een matige belangstelling. Drs. Van Benthem van den Bergh was van mening dat niet alleen de provobe weging, maar ook de groep „Tien over Rood" en de studentenvakbeweging iets gemeen hadden met de New Left door hun direct op de zaak gericht protest. Kenmerkend voor deze groeperingen is dat zy ln het algemeen niet tevreden zijn met de huidige democratie. De Nederlandse stromingen zijn echter meer lokaal gericht, waardoor hun protest aan kracht verliest aldus de spreker. Hij gaf vervolgens een uitvoerig overzicht van de opkomst en de betekenis van de New Left ln de United States. Hy vond het opmerkelijk dat deze organisaties ln Nederland over het algemeen zo weinig bekend zijn, terwyi vele recente politieke verbeteringen toch aan de New Left te danken zyn. De heer F. A. A. Duynstee, oud-presi dent van de Nederlandse Studentenraad sprak over de internationale en Inter continentale samenwerking tussen stu denten waarbij vooral de belde grote organisaties ISC (International Students Conference) en IUS (International Uni versity Society) de aandacht kregen. Hij merkte op dat belde organisaties nogal tegengesteld gericht waren, waardoor sa menwerking vooralsnog niet mogelijk is. De ESC werd in 1946 opgericht met als voornaamste doel de strijd tegen het fascisme, maar later werd het een on afhankelijke organisatie. Wel kwam de ISC vaak naar voren bij internationale politieke geschillen zoals bij de Algerijnse kwestie, de kwestie Korea en recentelijk de kwestie Vietnam. Bij de ISC is duide lijk een pacifistische tendens te be speuren. De IUS daarentegen ls duidelijk aan een bepaald machtsblok gebonden dat duidelijk communistisch georiënteerd is. Deze communistische ideologie had tot gevolg dat men zich in de beginjaren voornamelijk tegen de voormalige bond genoten van Rusland keerde. Het streven was steeds gericht op een zo breed moge- ïyke samenwerking tussen de Internatio nale studentenorganisaties. Toch kan de IUS niet representatief voor alle landen worden genoemd want door de communistische ideologie wor den bepaalde landen geweerd. Zo heeft de kloof tussen Peking en Moskou ervoor gezorgd dat China niet meer toegelaten werd en ook de toelating van Israël bracht nogal wat problemen met zich mee. De heer Duynstee was van mening dat de tegengestelde kleur van beide or ganisaties bepaald niet bevorderlijk was voor het tot. stand komen van een we reldomvattende studentenorganisatie. De enige mogelijkheid is dat een dergeiyke organisatie buiten belde instellingen om wordt gevormd, meende de heer Duyn- Tijdens de eerste byeenkomst van het congres werd voorts gesproken door de heer Julius Adeluyi secretaris van de ISC en drs. M. F. Bouman die over de actie voor Vietnam sprak. De Kon. Vlaamse Academie voor taai en letterkunde heeft drie nieuwe le den: Achilles Mussche, Maurlts Gljs- seling en Karei Jonckheere. Zij vol gen prof. Blanquart, Lode Bakelmans en Leo van Puyvelde op. Schakelen of automatisch? (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet een Simca 1000 automatisch? Dan kiest u even, onderweg! Dan zet u de selectiehan- del op „Stadsverkeer/Bergland" of op „Buitenweg" en u rijdt alleen met gas. Of u gebruikt die selectie- handel als gewone schakelpook. Ongelofelijk ver nuftig! Past weer helemaal bij Simca. Waarom niet een échte auto, een comfortabele 4-deurs Simca 1000 automatisch voor een kleine prijs en hoge inruilwaarde! Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA 1000 AUTOMATISCH VANAF f 6095.— SIMCA AUTO BIERMAN Stationsweg 11—17 N.V. Telefoon 01710-40447 Kunst en Kunstenaars De kersttentoonstelling in Museum Boy mans-Van Beuningen te Rotterdam, tekeningen van Jacob Jordaens wordt vrijdag 16 december officieel geopend door de consul-generaal van België te Rotterdam, de heer J. M. F. Naay- kens. Ze blijft tot 5 februari te be zichtigen. De stichting Danscontact organiseert op zondagmiddag 18 december in het Nieu we De la Marretheater te Amsterdam een openbare choreografievoorstelling, waarop Nederlandse choreografen nieuw werk zullen tonen. Na de pauze volgt het eerste optreden in ons land van de jonge Duitse danser en choreograaf Fred Taguth Toneelgroep Theater geeft op Nieuwjaars dag in Arnhem de première van „De herbergierster" van Goldonl onder regie van Theo Kling. Op 7 Januari gaat in Nijmegen de eerste voorstelling van ..Trommelen ln de nacht" van Bertold Brecht in de vertaling van Karei Mul ler en onder regie van Hans Croiset. Voorstelling voor Spaanse gastarbeiders EINDHOVEN (A.N.P.). Gister avond heeft de ambassadeur van Spanje in ons land, de heer M. Jose Manuel Anielquiroga y Redondo, in de Eind- hovense Stadsschouwburg een voor stelling bijgewoond, die voor Spaanse gastarbeiders door de Spaanse artis tieke ambassade onder auspiciën van de Spaanse televisie werd gegeven. Het typische Spaanse amusementsprogram ma, dat door 65 artiesten werd ver zorgd, betekende voor de vele Spaanse gastarbeiders een speciale boodschap ln deze kersttijd uit het vaderland, heeft een grote greef» op de Slowaken. Hoe is het anders verklaarbaar dat popmuziek, minirok en pop-art daar even „in" zijn als ln Engeland of Ne derland? Het programma dat de VARA voor vanavond samenstelde bestaat uit drie delen: documentaire „Praag ontwaken", fragmenten uit een Tsjecho-Slowaaks tv-programma en een luisterspel, „De levenden en de doden" van Smetanovó. Het tv-spel is in 1965 gekozen tot de beste tv-produktle van dat jaar. Het is dan volgens kt lers ook een van de Indringendste werken van de auteur Smetanovó. Het spel ls gesitueerd ln een Praags koffiehuis, waar een zeer uiteenlopend gezelschap bijeen is. Een verloofd paartje, een nerveuze jonge man, een hoogleraar die ln het koffie huis z(jn obligate potje schaak komt spe len met een Ingenieur, twee oude dames die zich te goed doen aan him fa voriete consumptie en twee contro leurs van het regime. Zij voeren allen hun eigen gesprekken. Het verband wordt erin gebracht door de opmerk- kingen van de serveerster, die niet al leen de consumpties rondbrengt, maar zich zo terloops ook in de gesprekken mengt. De radio staat aan. Er wordt echter uitsluitend marsmuziek ten gehore ge bracht, iets dat de aanwezigen vagelijk verontrust. Plots komen daar de be richten binnen van de landing van een aantal vliegende schotels. Bewoners van een andere planeet plegen een in- DEN HAAG, (A.NP De toneel regisseur Erik Vos zal na een verblijf van anderhalf jaar in Amerika naar ons land terugkeren. Hy heeft intussen een uitno diging aanvaard om volgend jaar septem ber by het Stanford Repertory Threatre in San Francisco te regisseren. Verder staat nog weinig vast, omdat nog onderhandelingen moeten worden gevoerd met het Holland Festival voor de opvoe ring van Prometheus in Carré of het Circustheater in de komende zomer en met de directie van de Kon. Vlaamse Schouwburg in Brussel over het regisse ren van de Trojaanse vrouwen van Euri pides. Erik Vos. die voordien artistiek-direc teur van Arena was, vertrok in de zomer van vorig jaar naar Amerika om er in San Francisco en in Pittsburgh Scapin. Prometheus, werken van Harold Pinter en van de Pool Slawomlr Mrozek te regis seren. Hy heeft intussen verschillende uitnodigingen ontvangen voor regieën ln New-York, in Los Angeles en in San Francisco. Erik Vos en zyn echtgenote, Inez van Dullemen, komen op 28 decern- mer 's morgens op Schiphol aan. Vijftiende tournee Ned. Studentenorkest AMSTERDAM (A.N.P.). Het Nederlands Studentenorkest is na het houden van audities thans samengesteld voor het maken van een vijftiende tour nee. Hiermee zal tevens het derde lustrum worden gevierd. Het pro gramma luidt als volgt: Schuyt: Hym- nus (geschreven in opdracht van het N.S.O., daartoe in staat gesteld door het Prins Bernhard Fonds); Mozart: Viool concert in A KV 219, soliste Emmy Verhey; Williams; Fantasy on a theme by Tallis; Haydn: Symfonie no. 104. Dirigent is dit jaar weer Jan Brussen. Na een veertiendaagse repetitie in Bergen (N.-H.), zal de volgende tournee worden gemaakt: Bergen, 16 januari; Utrecht 17 Ja nuari; Haarlem 18 januari; Groningen 19 januari; Arnhem 20 januari; buiten land (geheim) 21 en 22 januari; Heerlen 23 Januari; Eindhoven 24 januari; Rotterdam 25 januari; Den Haag 26 ja nuari en Amsterdam 27 januari. De Eduard van Belnumstichtlng organi seert van 1623 maart 1967 in Huize Queeckhoven te Breukelen een Inter nationale vloolwerk o.l.v. Herman Kreb- bera. vasie op de aarde. Wat is het gevolg? Oorlog of een vreedzaam naast elkaar voortleven? Tydens de verwarring die ontstaat, wordt bekend gemaakt dat de indringers radio-, tv-stations, elek tronische centrales en andere vitale punten hebben bezet. Het duurt niet lang of zy richten zich ln een bood schap tot de aardbewoners. De bood schap komt hierop neer: de aardse mens heeft zijn wetenschap en tech niek niet goed beheert en wordt nu voor de keus gesteld: ondergaan of het beheer overdragen aan de juist ge- K.R.O.-voorzitter Van Doorn i Ontwerp Omroepwet n goed stuk LAREN (A.N.P.). „Het ontwerp- Omroepwet, zoals dat momenteel ter tafel ligt, is een goed stuk, dat ook qua inhoud politiek haalbaar is. Uit gangspunten zijn openheid en samen werking. Naast optimale openheid is optimale vrijheid één van de positieve kanten van het wetsontwerp". Aldus KRO-voorzitter mr. Van Doorn op het congres „De omroep van morgen", dat zaterdag in Laren werd gehouden t.g.v. het eerste lustrum van de „Groep 78", de beroepsvereniging van creatieve televisiemedewerkers. Mr. Van Doom vond het zeer terecht dat voor het verkrijgen van een zend machtiging gekozen is voor het getals criterium. „Als meer zendgemachtig den zich kunnen doen horen, doet men afstand van de grootste gemene deler", zei hij. De heer Van Doom verklaarde zich echter geenszins in alles met het wetsontwerp eens. Ook hij zag daarin een „overheldsbetutteling" die hij te meer misplaatst achtte, omdat al „zo veel mensen van buiten" een woordje krijgen mee te spreken. In het belang van een goede cultuuroverdracht achtte hij een nog grotere coördinatie drin gend noodzakelijk. De heer Schaafsma noemde het ont- werp-Omroepwet een knellend keurs lijf, dat hij niet kon plaatsen in het kader van een cultuurbeleid. Hij achtte het auteursrecht voor programma- publikaties aan omroepverenigingen verwerpelijk. Het ontwerp-Omroepwet gaat volgens hem voorbij aan de sociaal-culturele taak van de media. Bovendien achtte hij de invloed van de staat bij de nieuwe opzet te groot. Volgend jaar CAO symfonie orkesten? UTRECHT, (A.N.P.). De voorzitter van de Algemeen* Bond van Kunstenaars, de heer S. Bonn, verwacht dat de eerste landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor alle Nederlandse symfonie-orkesten volgend jaar september van kracht kan worden. De heer Bonn heeft dit vanochtend ln Utrecht medegedeeld op het congres van zijn bond. die enkele jaren geleden door het NVV werd opgericht nadat de Neder landse Bond van Toonkunstenaars als NVV-üd was geroyeerd. Het rechtspositiereglement voor de leden van het Rotterdams Phllharmonisch Or kest noemde de heer Bonn goed. Als eerste orkest in Nederland kan het R.Ph.O. thans recht doen gelden op een vijfdaagse werk week. De heer Bonn gelooft dat met dit reglement het Nederlands Orkest Verbond kon worden beïnvloed ten aanzien van een C.A.O. voor alle symfonieorkesten, die waarschynlijk volgend jaar van kracht wordt. Het concept van deze C.A.O. circu leert thans en op 18 december zal het worden besproken lr een vergadering van afgevaardigden van de orkesten. In het Dordrecht» Museum wordt van 17 december tot 29 januari een tentoon stelling gehouden van Nederlandse zelf portretten van Vincent van Gogh tot heden.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2