S)eCeUi4e6oii^omt Vrijwel zeker werk van pyromaan VIJF MILJOEN SCHADE BIJ BRAND STARLIFT N.V. IN LEIDSCHENDAM Dode lastechnicus was spion voor V.S. JAMIN Mr. Pieter toeterde niet mee Vrouw valt uit armen van redder GUNSTIGE PLAATS NKV-FIGUREN EN Mr. BOOT (ARKA) Politie: van alles kan de oorzaak zijn Politie en kantonrechter niet onder de indruk Ik ben de zoon van minister Bot Burgemeester van Peking wordtberecht in stadion Alleenwonende 65-jarige man vermoord Ajax vol goede moed naarLiverpool Blaisse en Bot gewipt PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE) 2.00.15 EN 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. /0,93; p. maand /S.97; p. kwart. 11,90; franco per post 12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) MAANDAG 12 DECEMBER 1?«G KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AF EN TOE REGEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen- Matige tot zwakke wind tussen zuidoost en zuidwest, maar in het Waddengebied aanvanke lijk nog krachtige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 58e jaargang, no. 17.010 (Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM. De Voor- burgse brandweer en recherche en de directeur van Starlift N.V., de heer D. Stoop, zijn ervan overtuigd dat de brand die gistermorgen vroeg de liftenfabriek in Leid- schendam verwoestte schade vijf miljoen gulden het werk is geweest van een pyromaan. Ook de Haagse brandweer, die bij de blussingswerkzaamheden was in gezet, heeft sterke aanwijzingen dat er van brandstichting sprake is. De conclusie van de Leidschen- damse brandweer was bij het ter perse gaan van deze editie nog niet bekend. De rijkspolitie te Leidschendam houdt wel rekening met de mogelijkheid dat de Voor- burgse pyromaan weer aan het werk is geweest (zoals bekend opereert deze al vanaf begin okto ber), doch volgens haar staat dit geenszins vast omdat zij de mening is toegedaan dat er tot nu toe geen duidelijke aanwijzingen zijn. „Behalve brandstichting zijn er nog vele andere mogelijkheden als bijvoor beeld kortsluiting waardoor in dit niet- bewaakte gebouw brand kon ontstaan en waarmee ook rekening moet worden gehouden", aldus adjudant T. W. Geense van de Leidschendamse rijkspolitie. Van daag zijn de Rijksinspectie van het Brandweerwezen, de rijkspolitie en de uij de blussing betrokken brandweer korpsen een uitgebreid onderzoek begon nen. De officier van justitie, mr. J. Lu- iofs, heeft gisteren het terrein waar de brand heeft gewoed bezocht. De zware brand, in de fabriek aan de Westvlietweg werd tegen vier uur ontdekt door een tweeëntachtigjarige omwonen de. De man, die in het kantoor een vuur gloed waarnam, waarschuwde onmiddellijk zijn schoonzoon, de heer L. Rehorst, direc teur van de naast Starlift N.V. gelegen fabriek Enkes N.V., die de brandweer van Voorburg alarmeerde. Dat deze onmiddel-, lijk naar deze Leidschendamse brand kon uitrukken is een gevolg van de nauwere samenwerking met de Leidschendamse brandweer. Later kwam ook de Haagse brandweer te hulp, zodat het vuur met vijfentwintig stralen kon worden bestré- Vuurgloed Intussen hadden de vlammen ook het op brede stalen spanten rustende dak aange tast, waarvan een gedeelte instortte. De vuurgloed was zo hevig, dat de 'dakbedek king van de fabriek Enkes N.V. wegsmolt. De eigen fabrieksbrandweer slaagde er echter ln erger te voorkomen. Om onge veer zes uur was men hel vuur zo ver 5? TOKIO Reuter-UPI) Een corres pondent van de Japanse nationale radio- omroep NHK heeft uit Peking gemeld dat de ln ongenade gevallen burgemeester van deze stad. Peng Sjen. vandaag voor Ti bijeenkomst van ongeveer 10.000 leden van de Rode Garde in een stadion is ge bracht, die hem willen berechten wegens samenzwering tegen Mao Tse Toeng. Den bijeenkomst werd' gehouden „Om de misdaden van Peng Sjen aan de kaak te stellen". Volgens de correspondent werden ook „andere slachtoffers van aanvallen van de Rode Garde" naar de bijeenkomst gebracht. Nadat hij in maart voor het laatst in het openbaar was op getreden was de verblijfplaats van Peng Sjen onbekend. MOSKOU De leden van de Rode Garde hebben voorts president Lioe Sjao Tsjl als de leider van de „tegenstanders van de communistische partijvoorzitter Mao Tse Toeng" gebrandmerkt en op de uitstoting van Lioe aangedrongen, zo heeft het officiële Russische persbureau Tass medegedeeld Tass haalt berichten uit Peking aan. waarin staat dat Lioe zich ontmaskerd heeft als „staatsmisdadlger no. een". Grafschending in Tegelen TEGELEN (ANP) In de afgelopen nacht, of mogelijk ln de nacht daarvoor, zijn op het kerkhof te Tegelen 15 graven geschonden. Men vermoedt dat de daders dezelfde personen zijn die ln de omtrek van Venlo en elders ln Limburg en in Brabant zich aan dit vandalisme schul dig maken. (Van een onzer verslaggevers DEN BR1EL. - - Een jonge man, met dezelfde naam als minister Bot, heeft zich zo wel voor de politie als voor de kantonrechter in Den Briel uitgegeven voor de zoon van de minister. De jongeman was met een geladen lucht buks aangetroffen. Tegen de wachtmeester, die hem be trapte en proces-verbaal op maakte, vertelde hij, dat tegen hem geen proces-ver- baal kon worden opgemaakt, omdat hij de zoon van de minister was. De wacht meester kwam daarvan niet onder de indrukmet als ge volg, dat de jongen vorige week voor de kantonrechter verscheen. Deze, nog steeds onkundig van de valse op gave, maakte de jongeman een standje, dat hij zich op de hoge functie van z'n vader had beroepen, „Wat dit be treft zijn alle mensen voor mij gelijk," zei de kantonrechter en veroordeelde de jongeman tot 25 gulden boete of vijf dagep hechtenis. „En zoals bij iedereen, wordt de buks ver beurd verklaard:' voegde hij i toe. Eerst na de zitting kwam uit, dat de jongeman geen zoon van minister Bot teas. Zowel de kantonrechter als de offi cier hebben na het bekend worden hiervan meegedeeld, het zeer te betreuren, dat „door deze samenloop van omstandigheden de naam van zijne excellentie minister Bot ongewild in opspraak is ge komen". Deze eerste foto van de gehele aardbol werd op 30.000 km hoogte boven de evenaar vervaardigd door een Amerikaanse satelliet met behulp van een Spin Sean Cloud- camera. Op het gefotografeerde gedeelte lcomt de Stille Zuidzee voor. ADVERTENTIE kerstkransjes van niet duur wel heerlijk meester, dat de Haagse brandweer kon Inrukken Anderhalf uur later vertrok ook die van Voorburg, waarna de Leid schendamse nog tot één uur bezig bleef met nablussen. De geheel uitgebrande fabriek biedt een troosteloze aanblik van vernielde machi nes tussen kromgetrokken muren onder zwaar verwrongen spanten. De burgemees ter van Leidschendam de heer E. J M. Kolfschoten en de commissaris van politie te Voorburg de heer H. II Sprayt hebben tot aan de dageraad het blussingswerk gadegeslagen De rijkspolitie te Leidschen dam heeft onder leiding van groepscom mandant adjudant Geense gedurende de eerste uren het verkeer omgeleid. Ook van de rijksweg 4a af hebben velen de brand gadegeslagen. Naai de oorzaak van de brand stelt men een onderzoek in. „In Leidschendam zijn de laatste weken wel twee kleinere bran den voorgekomen, waarvan er bij een eer der kan worden gesproken van baldadig heid dan van opzettelijke brandstichting In ieder geval heeft het geleid tot grotere waakzaamheid van de rijkspolitie", aldus adjudant Geense. die verzocht heeft even tuele getuigen, onder wie automobilisten, die rond vier uur over de rijksweg 12 van Den Haag naar Utrecht of in omge keerde richting reoen. zich bii de politie te melden. (Meer nieuws hierover vindt u op pag. 5) NIJMEGEN (ANP) De 65-jarige heer D. J. Peters, die een groentewin keltje beheert aan de Burghardt van den Berghstraat ln Nijmegen. Is gisteravond door een nog onbekende dader om het leven gebracht. De alleenwonende man had tot om streeks 8 uur 's avonds bezoek gehad van enkele familieleden. Toen zijn zoon om streeks 9 uur nog even bij hem terug keerde, trof hij zijn vader dood aan. Uit een door dr. Zeldenrust verrichte sectie bleek, dat de dood is veroorzaakt door enige steken met een nog onbekend voorwerp ln de borststreek. Er heerste slechts weinig wanorde in de kamer. Evenmin zijn sporen van verbreking aan getroffen. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of re lete ie ontvreemd (Van verslaggevers ROTTERDAM De toeter, die de rechtgeaarde zeehavenbewoners vertrouwd in de aren klinkt, speelde zaterdag een belangrijke rol tijdens de ontvangst, die Rotterdam het bruidspaar prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenhoven en de leden van de koninklijke familie in De Doelen aanbood. Enkele hoge gasten zaten aanvankelijk wat onwennig tegen het plastic feestartikel aan te kijken, maar conferencier Luc Lutz wist met z n enthousiasme spoedig alle schroom bij de zaal te overwinnen. Toen brak een kako fonie van geluiden los. Alleen mr. Pieter liet het bij het getoeter duidelijk afweten. Vooral prinses Beatrix had het erg naar haar zin gehad. ..Het was geweldig dat ik nu eens niet het middelpunt was, maar mijn zuster". De enige wanklank: toen de hoge gasten na afloop De Doelen ver lieten ontplofte ere en rookbom, gegooid door een 20-jarige Rotterdammer. Hij werd door het publiek in de kraag ge pakt en aan de politie overgegeven. „Schrijft u vooral, dat de jongeman die de rookbom gooide geen Rotterdammei' is", zei burgemeester Thomassen later tegen journalisten. Hij bleek helaas ver keerd geïnformeerd. Uit brandende ironing gesprongen (Van onze correspondent HAARLEM Bij een brand in een woning te Haarlem is zaterdag een moeder van zes kinderen ernstig gewond geraakt, toen zij uit 'n dakraam op de tweede verdieping van de brandende woning sprong. 'N man trachtte haar op te vangen, maar slaagde daar slechts gedeeltelijk in. In ernsitge toestand is zij in een ziekenhuis opgenomen. Ook naar het ziekenhuis moesten drie van haar kinderen, die door de brand weer via 'n brandladder uit de woning waren gehaald. Later bleek dat er zich nog 'n vierde kind in 'l huid bevond. Brandweer! -ïen vonden' het, weggedo ken in 'n bed. Het was niet gewond. De brand werd 's morgens om kwart voor elf ontdekt. De moeder en vier kin deren lagen toen nog in bed en werden door 't vuur verrast. De vader was naar zijn werk en twee kinderen naar school De brand was in een aangebouwde keuken ontstaan. Daar stond een olie kachel in verbinding met een melkbus met olie. Vermoed wordt dat door een lek in de leiding brand is ontstaan. De woning bradde grotendeels uit. Voorzitter Van Praag haalde zelf pillen (Van onze correspondent) SCHIPHOL. „Ik heb ditmaal maar zelf mijn pillen gehaald." zei Ajax- voorzitter Van Praag, toen hij als laatste in de platformbus op Schiphol stapte voor het vliegtuig naar Liverpool. Henk Groot droeg nog steeds de pleister rechts op zijn voorhoofd en het been van Suurbier was nog niet helemaal genezen. Rinus Michels verwachtte wel, dat Suurbier woensdagavond zal worden opgesteld. Duizend supporters zullen de ploeg later per vliegtuig achterna reizen. Een groep van zeventig vertrekt morgen al, maar de overige negenhonderd wagen het erop en vliegen pas woensdagochtend naar Liverpool. Zij verwachten, dat de weergoden niet voor de tweede maal met mist gaan strooien. Ajax wordt donderdagmiddag om half één op Schiphol terugverwacht. Man van 125 jaar wil scheiden HATTIESBURG (Reuter) Sylvester Magee uit Hattiesburg in de Amerikaan se staat Mississippi, die 125 jaar oud 7,ou zijn, heeft echtscheiding aange vraagd. Magee zegt, dat zijn vrouw Mary hem in 1953 verlaten heeft, maar dat hij nog steeds van haar houdt. Magee vierde op 29 mei zijn 125ste verjaardag. Zijn ge boortedatum is niet precies meer te ach terhalen. Plaatselijke historici menen echter dat hij in 1841 als negerslaaf in Noord-Carolina geboren is en later is verkocht aan een eigenaar van een plan tage in Mississippi. Magee zegt zelf, dat hij vrij werd toen hij dienst had geno men in het leger van de noordelijken ten tijde van de Amerikaanse burgeroorlog en tweemaal gewond was geraakt. Chinese minister Buitenlandse Zaken RIO DE JANEIRO (AFPl De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Ji. heeft ln een gesprek met de Braziliaanse jurist Daniio Guilherminos dos Santos onder meer de kwestie van de Chinese lasteehnici aangeroerd, die in de Chinese legatie in Den Haag een schuil plaats hebben gezocht, omdat zij zich niet door de Nederlandse justitie willen laten verhoren. Hij beschuldigde de Amerikaanse geheime dienst ervan dat deze een Chinese afgevaardigde op een internationaal congres (in Delft) had aangezet zijn volk te verraden. „Wij hebben het bewijs dat hij een verrader was. maar de Nederlandse rege ring gelooft nog in oude tijden en heeft ons een uitdagende nota gezonden, als ware China een klein land." Volgens de maarschalk is de dood van de Chinees Hsu Tszu Tsai, waaruit een crisis in de betrekkingen tussen beide landen voortkwam, het gevolg van diens sprong uit een raam Hij voegde hieraan toe. dat „de Nederlander, die in Peking wordt vastgehouden, daar zal blijven tot de Dp Chinese lastechnicus Hsu invrijheidstelling van de Chinezen in Nederland". Tszu Tsai. De afgebrande fabriek van Starlift N.V. biedt troosteloze aanblik. Van Doorn voor KVP terug in Kamer (Van o 8 parlementaire redactie) DEN HAAG. Mr. van Doorn, voor zitter van de K.R.O., komt weer in de Tweede Kamer. Dank zy een actie van een aantal Noordbrabantse politici is hjj zaterdag door de verkiezingsraad van de K.V.P. als nummer 7 op een aangewezen plaats van de Brabantse lyst terechtgekomen. Als gevolg daar van moest voor drs. P. J. Janssen, econoom van de katholieke bouwvak kers, die op de Brabantse lyst stond, een verkiesbare plaats op de kandida- teniyst van noord-oost Brabant Inge ruimd worden. De verkiezingsraad heeft mr. Van Doorn met 47 tegen 13 stem men op de Brabantse lijst geplaatst. De raad distantieert zich echter van de verklaringen van de K.R.O.-voorzitter als zou zijn onverkiesbare plaats op de noord-oostlyst van de groepsadwescom- missie een uitvloeisel zijn van de kri tiek, die de K.R.O.-radio en -televisie op de K.V.P. gehad heeft na de val van het kablnet-Cals. De verkiezingsraad heeft zaterdag nogal wat wijzigingen gebracht in de vier kandidatenlijsten, zoals deze dins dag door de groepsadvlescoqimissie op gesteld waren. Op de westelijke lijst is bijvoorbeeld mr. C. A. A. M. Boot, voor zitter van de A.R.K.A. als sociaal ver- zekeringsdeskundige op een aangewe zen plaats terechtgekomen, terwijl jon- gerenvoorzitter mr. R. Gerrlts op deze lijst steeg van plaats 27 naar plaats 16. Op de Limburgse advieslijst schoof mr. A. Baeten (die zich dis Kamerlid bezig houdt met onder meer culturele zaken) een plaats op, ten nadele van het Ka merlid de heer A. Duynstee, N.A.V.O.- en W.E.U.-deskundige van de K.V.P.- fractie. De heer Duynstee staat thans nummer 9, een wankele plaats. Mr. P. Blaisse keert tegen zijn zin niet terug in de nieuw te kiezen Tweede Kamer. Hjj trad in het verleden op in internationale aangelegenheden en had ook zitting ln het Europees parle ment. Noch door de groepsadviescom- mlssie, noch door de verkiezingsraad heeft hij een plaats op de kandidaten lijst gekregen. Er verdwijnen trouwens meer Kamerleden, deels om gezond heidsredenen, deels vanwege andere veeleisende werkzaamheden. Niet meer terug keren behalve mr. Blaisse, de Kamerleden W. J. Andrlcssen, S. van Dongen, Droesen, dr. Van Helvoirt, Horstmans, Th. Laan, Moorman, v. d. Noort. Van Ryckevorsel, Reestman, Verdijk, mej. De Vink, Zwanlkken. Nieuwe leden Bij een gelijk aantal zetels van 50 komen er veertien nieuwe Kamerleden: van de westelljkye lijst: mevr. Groen- smit-v. d. Kallen (Beverwijk), mr. C. A. A. M. Boot (Den Haag), drs. W. R. v. Dusarduyn (Goes als Zeeuws afge vaardigde), J. B. M. Meijer (Schoorl); jongerenafgevaardigde, A. J. Hermes, (wethouder van onderwijs te Beverwijk als onderwijsdeskundige). Van de noord brabantse lijst lr. P. A. M. CorneliS8en (Best, die waarschijnlijk ook verkeers- aangelegenheden krijgt). Van de Lim burgse lijst staatssecretaris dr. J. de Meijer, die de plaats innam van minis ter Bot en de heer A. J. Hutschemae- kers (agrariër) te Roermond; van de noord-oostlijst mr. F, H. J. J. Andries- sen. directeur van het katholiek insti tuut voor volkshuisvesting (Bilthoven), drs. P. J. Janssen, economisch advi seur van de katholieke bouwvakkers, (Utrecht), mr. Th. E. E. van Schalk te Maarssen, juridisch adviseur van het N.K.V., de heer A. J. W. Krosse, Deven ter, N.K.V. en mej. J. Th. W. M. Bal voort, Nijmegen, studenten decane van de katholieke universiteit. De nieuwe Tweede Kamerfractie van de K.V.P. krijgt enkele belangrijke N.K.V.-figuren, zoals drs. Janssen en mr. Van Schalk, terwijl bovendien en kele nieuwe Kamerleden, afkomstig uit de N.K.V.-praktljk, de fractie komen versterken. Andere uit N.K.V. afkomstige perso nen zijn echter lager op de kandidaten lijsten van zaterdag terechtgekomen, zoals de heer F. v. d. Gun, Utrecht, die thans 22 staat op de westelijke lflst en de heer L. A. Weeber, wethouder te Delft, die 21 geworden is. De groslijststemming wordt zondag 18 december gehouden. Koningin-moeder Elizabeth is geopereerd LONDEN, (Reuter) Koningin- moeder Elizabeth van Engeland (66) heeft zaterdag In het KoningEdward VII- zlekenhuls een buikoperatie ondergaan, aldus is in een bulletin meegedeeld. Haar toestand na de operatie is bevredigend.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1