Nederlandse matadors groeiden tegen België, uit tot (Amersfoortse) keien VARKEVISSER HAALDE NA 6 UUR VOOR Z.-H0LLAND ..DAMREMISE" BINNEN Slap optreden scheidsrechter bedierf volleybalinterland Sterkste biljart land van Europa De Kleine stootte Marty omver V. Leeuwen tweede in titelstrijd cDort+camera Zus Hanover krijgt voorname oppositie Jour de Java reed Bruno in Hilversum „leeg AMATEURS !N FOTOFINISH MAANDAG 12 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van i sportredactie) AMERSFOORT Nederland is het sterkste biljartland van Europa. Jan Doggen, Henk Scholte, Hans Vultink, Lambert van Nijnatten (invaller voor de tijdens dit Europese kam pioenschap pentatlon voor landenteams ziek geworden Tini Wijnen) en Henk de Kleine droegen ieder hun steentje bij tot dit eclatante succes. Steentjes overigens, die zaterdagavond in de strijd tegen België-A meer de afmetingen hadden van de Amersfoortse kei. Henk de Kleine verbeterde het Nederlands record particulier gemiddelde bandstoten en bracht dit op 11.11. Scholte pakte de 400 caramboles bij het 47-2 in één beurt, Hans Vultink produceerde in het libre een serie van 482 in zijn nabeurt en Lambert van Nijnatten verbeterde al zijn per soonlijke records in het ankerkader 71-2. Een serie van 250 en een gemiddelde van 60.00 waren voor de laconieke Steenbergenaar wapenfeiten waarop hij in zijn stoutste dromen niet gerekend had. Dit alles gevoegd bij de overwinning op Jansen betekende een monsterzege op België-A van 91. Deze uitslag betekende tevens, dat de Nederlanders in de strijd tegen Frankrijk voldoende hadden aan een remise. Zo ver lieten zij het niet komen. Weliswaar ging Doggen ten onder tegen Laserre, maar de overige vier Nederlanders kenden geen pardon met hun tegenstanders. De Kleine, nog in de ban van zijn Nederlandse record, waarbij de magische grens van het gemiddelde van tien ca ramboles eindelijk werd doorbroken, haalde grootmeester Marty van zijn voetstuk, een prestatie die eigenlijk niemand voor mogelijk had gehouden. Tot de 130ste van de 200 caramboles ble ven de kemphanen in eikaars nabijheid. Toen brandde hypernerveuze Henk los. Series van 42 en 28 maakten van de Parijse ex-prof een figurant. Tot drie maal toe poedelde hij nadat De Kleine een niet onaantrekkelijke aanvangsstoot had laten liggen. De ballen wilden niet meer luisteren naar de bevelen van de grootmeester. Juichend stortte De Kleine zich in de armen van de arbiter, nadat deze de tweehonderdste carambole had geannonceerd. De 33-jarige Kampenaar bewees met dit resultaat opnieuw dat Marty is te verslaan. Vultink en Scholte deden wat van hen verwacht werd. Lachambre en Poupon gingen roemloos ten onder. Van Nijnatten had heel wat meer moeite met de „be jaarde" Fransman Galmiche, maar ook hij vergaarde tenslotte twee punten voor zijn ploeg. Spektakelstuk De schoonheidsprijs van dit gigantische toernooi, door district Eemland van de. KNBB goed georganiseerd, verdient het treffen tussen de A-ploegen van België en Nederland. Nadat Doggen in de mid daguren voor 'n flinke ruggesteun had ge zorgd door zijn partij tegen Jansen te winnen, begon 's avonds het grote spek takelstuk, waarbij op vier tafels tegelijk prestaties van wereldklasse werden ge leverd door de Nederlanders. De Belg Van den Branden kreeg misschien wel de grootste teleurstelling uit zijn biljart- carrière te verwerken, nadat hij in zijn tweede beurt met een serie van 494 de eindstreep had bereikt. Het scorebord wees op dat moment 18 caramboles aan voor Vultink. De blonde Aaltenaar zette zich schrap voor een huzarenstukje. Na tien stoten had Vultink de ballen naar een gunstige positie langs de band ge dirigeerd en kon het korte tik-takspel beginnen. Van den Branden zag bleek om de neus toen Vultink krijtte 'voor de laatste tien caramboles. Even scheen het mis te gaan toen de ballen wat al te ver uit elkaar liepen. Maar geen pro bleem was ditmaal voor Vultink te moei lijk. Alles lukte. Met 482 caramboles was" zijn taak volbracht. Voor de Belg Wet hij een troostprijs achter van een wed- strijdpunt. Als muziek Op twee andere tafels waren op dat moment Scholte en Van Nijnatten aan een mogelijk nog grotere prestatie bezig. Vea*vest, gestart met series van 2 en 94, zag lijdelijk toe hoe Scholte zich uit leefde op het groene laken. De door hem zo verfoeide compositieballen volgden nauwkeurig zijn aanwijzingen. Het tellen van de arbiter moet hem als muziek in de oren hebben geklonken. Toen de Eindhovenaar in zijn derde beurt na de twee voorgaande gepoedeld te hebben de 400 caramboles in één keer bijeen had geregen, klonk een daverend applaus. Misschien was het wel dat applaus, dat Lambert van Nijnatten afhield van een Nederlands en mogelijk Europees record. Geenszins geïmponeerd door een serie van 88, die de kleine Belg Schrauwen hem voorzette in diens tweede beurt, reeg de invaller voor Tini Wijnen de ene na de andere carambole aaneen. Het Ne derlands record van Scholte (276) en het Europese record van Marty (296) waren in zicht, toen het stormachtige applaus voor Scholte losbarstte. Van Nijnatten was juist bezig zich te con- (Van s dammedew erker DEN HAAG. Op het scherp van de snede hebben de damtientallen van Zuid en Noord-Holland zaterdag in „Op Gou den Wieken" in Den Haag hun jaarlijkse pres'igeslag uitgevochten. Zuid-Holland haalde vorig jaar in Heems'ede de winst met 11—9 binnen zate-dag moest d° ploeg fflét een gelp'«-ne' (10 10gennepen nemen na een '•enznme verd digin» met zenburg (op het nippertje) werd de stand 9—9 bereikt. Aan De Jong was het om Noord-Hol land de revanche te schenken. In tijdnood spreidden zowel de Haarlemmer als Var- kevisser als hun vindingrijkheid ten toon, hoewel achteraf gezien enige malen toch niet de allersterkste voortzetting werd ge kozen. Grove fouten bleven echter uit en na zes uur spelen forceerde Varkevisser de remise. tegen W d- Jong bij d? stam er was niet d° troost van een m bij dp ieugd Met 1?8 nomen hollandse ionecer r~w»nclie vo leden jaar gelede" redclnag 16—4 In beide wedstrijden keken de gasthe ren tegen een achterstand aan. Boom bij de jeugd en Ivens jr. bij de senioren ver loren hun partij vroegtijdig door een iam- merlijke. misgreen De junioren raakten zelfs m* R—o achter en konden, door in de laatste faze nog wai punten te verza melen. de nederlaag binnen redelijke gren zen houden Bij de senioren bleef de spanning heel wat langer gehandhaafd Na een remise van Van Leeuwen bracht Van de Wete- ringh via een doorbraak ten koste van een schijf de partijen op gelijke voet. Aan bord een nam Weerheijm een afwikkeling naar een gunstig eindspel, maar voor het eerst in vele maanden schoot de nieuwe Zuidhollandse kampioen een bok, waarvan Van der Sluis (aan bord een in plaats van de verhinderde Sijbrands) profiteerde om zijn ploeg weer een voorsprong te geven. Bronstring won echter fraai na een afgedwongen schijfwinst, maar door Vis ser (invaller voor stuurman) bleef Z.- Holland achter. De Nieuwlander Van Mourik, persoonlijk niet veel meer op de voorgrond tredend, bewees wederom zijn grote waarde voor dit soort wedstrijden. Hij bracht de stand op 7—7. Door remises van Fokke de Jong (royaal) en W. Roo- ïi-heljr Beslissing; In drie partijen om uit te maken wie definitief de t.weede plaats bezet in het toernooi om het persoonlijk dnmkam- ntoensohno van Zuid-Holland heeft de T.pidennar J. H van Leeuwen met 42 (door een zege in de eerste partij, gevolgd door twee remisesl gewonnen van zijn clubgenoot van LDV C. Varkevisser. Een fout in het eindspel van de -erste partij werd de Katwijker noodlottig. Van Leeu wen is nu zeker van deelneming aan het toernooi om het nationaal damkamnioen- schap. Varkevisser moet daarvoor nog een tweekamp spelen met O Drenth uit Emmen. Rijs wijk trofee Het toernooi om de Zilveren „Rijswijk"- trofee begint zaterdag om een uur in gebouw Irene, Herenstraat 44B te Rijs wijk. Ton Sijbrands ontmoet in de eerste ronde de RDG'er Fred Ivens. De nieuwe Zuidhollandse kampioen Weerheijm speelt tegen de houder van de wisselprijs, Gor dijn. Voorts de partijen Palmer-Van der Scheer, De Ruiter-Bronstring en Dolle- Varkevisser. centreren voor de 251ste carambole. Naar hij later meedeelde een moeilijke, maar niet onmogelijke. Opeens was de on zichtbare band tussen de ballen verbro ken. De speelbal werd iets te dik aan gezet en weg was de illusie van nieuwe records. Niettemin smaakte Van Nij natten het genoegen de Belg in vijf beurten te verslaan. De laatste uitslagen waren: Duitsland—België B 2—8, Nederland A— Frankrijk 8—2, België A—Duitsland 10—0, Nederland B—Frankrijk 0—4, Nederland B— België B 2—8, Nederland A—België A 9—1. Eindstand van het toernooi (resp. wed- strijdpunten matchpunten): 9 34—16, 2. België A 29—21, I 5 21-29, 4. België B 28-25 22—28, 6. Nederland B 2—18—32 mps (Belg B) 5 (Belg B) 6 5 0.7! Jansen (Belg A) 2 4 500 91.36; 5. Jai La Chambre (Fr) 1. Crin Belg B) Tledtke (Did) 4 228 24.02; 6. Poupon (Fr) E.C. BASKETBALL Kampioenen met weinig uitzicht (Van onze basketbalmedeiperker AMSTERDAM Het zit de zaal sporten dit jaar niet mee want na de uitschakeling van de zaalhand- balploeg van Swift zijn ook de bas ketbalteams in de strijd om de Europa-Cup zo goed ais uitgescha keld, Het wachten is nog op wat Blokkeer zal doen by het volleybal. De tegenstanders van de basketbal teams, zowel by de heren als by de dames, waren typisch Oosteuropese ploegen, die zich niet uitputten in bypjer modern spel maar wel over een enorme conditie en balvaardig heid beschikken. Het duidelijkst er voer dat zaterdagavond The Blue Stars in de Amsterdamse Apollo- hal tegen Spartak Praha uit Soko- Deze Tsjechische formatie was geen sublieme ploeg maar kreeg van „De Blauwe Sterren" niet de tegenstand, die verwacht werd. Spartak won met 7549. Van veel beter gehalte was de ontmoeting Herly tegen Olympia uit Ljubljana. Deze Joego slavische ploeg moest nagenoeg de gehele wedstrijd de meerdere in Herly erkennen maar kon tegen het eind de ruim tien punten achter stand terugbrengen tot slechts twee, zodat de 7472-overwinning voor het Amsterdamse Herly wel te klein zal zijn om zich in de volgende ron de voor de Europa-Cup te spelen. De heren van het HERvormd LYceum, die voor de eerste maal in hun zestienjarig bestaan kampioen van Nederland werden, konden met de voor het nationaal team geselec teerde spelers De Jongh, Pastor, Franke, De Block en Kamman een 04-stand omzetten in 7—5 en daarna tot 177 uitlopen. Toen ontwikkelde zich een grandioze strijd, op een niveau dat in jaren niet meer i gezien op de Neder landse velden. De 4834-ruststand was volkomen verdiend voor Herly maar had toch iets „ongeloofwaardigs". Mede door dat coach Rob de Wit bij 5438 geen risico nam en Wim Franke voor zijn vijfde P behoedde en het tempo wat zakte, begonnen de Joego-Slaven aan een moordend of fensief dat bijna de gehele speel - helft duurde. Met nog vijf minuten te spelen stond Herly op 7264, maar toen Franke en Hoeksema gediskwalificeerd werden, kwam Olympia tot 7472. De damesontmoeting leed aan het mankement, dat men veel tegen komt in de Nederlandse sport: te kleine verenigingen in plaats van gecentraliseerde grote. De „Blauwe Sterren" moesten in deze wedstrijd de vijftienjarige G. Schouten in zetten naast de bijna 43-jarige Army Kooper-van Es. Blue Stare nam met 129 de leiding. De ruststand was 2127 en de eindstand 4975 biedt geen enkel perspectief meer. ANTWERPEN Het Olympla-sport- complex in Antwerpen schudde op zijn grondvesten. Het Belgische publiek smeekte om de zege in die alles vergen de, uitermate boeiende en sensationele strijd tussen de herenvolleyballers van België en Nederland. De golven van emoties bereikten orkaankracht, toen Nederland in de vijfde en beslissende set 93-achterstand omzette in een 14 13-voorsprong, nadat eerder twee sets verlies waren ingelopen. De ene servi cewisseling na de andere volgde. Geen de ploegen week een duimbreed en het publiek beleefde het toppunt van de allerhoogst sportgenoegen; strijd van gelijkwaardigen, die slechts één doel voor ogen hadden: winnen. België aan service. Jan Mulder, wiens smashkracht opviel, sloeg de bal binnen de Belgische lijnen, waardoor de service Nederland ging. Nog één punt en de Oranjehemden waren zeker van de overwinning. De Belgische lijnrechter, genïtimideerd door de Belgische spelers Belgische coach, wees op het feit dat de bal buiten de witte band van het net gesmasht. Nederland protesteerde. Monsieur Bertrand weifelde, keek hulpe loos rond en kende het punt van België 1414. Enige minuten leek de sport zaal een compleet circus. De Belgen bin- en buiten de lijnen omhelsden el kaar. De Nederlanders sloegen de vuis ten in de handpalmen of grepen naar het hoofd. Het oponthoud deed het ritme verdwijnen. De zenuwen, toch al gespan- begaven' hét en twee forse smashes ren voldoende voor een zege van de Belgen. Een overwinning, die door de Belgen met vreugdegehuil werd begroet :n door de Nederlanders correct geac- :epteerd. Maar iedereen vond het jam- ner, dat de scheidsrechterlijke beslis sing het sportieve verloop van de ont moeting had benïvloed. Geen schim Nederland, zonder Frank Constandse, Jaques de Vink en Joop Tinkhof, die in verband met studie verstek moesten la ten gaan, was bovendien gehandicapt door ziekte van Hans Jansen. Daarom de Oranjeformatie geen schim meer de aanvallende ploeg, die sterkere tegenstanders dan de Belgen deed sneu velen. België, dat om disciplinaire rede- het trio Huybrechts-Maes-Van Hurk de kant had gezet, was eveneens verzwakt. Het waren twee ploegen, die weinig verband toonden, hetgeen resul teerde in keihard volleybal zonder franje en raffinement waarbij impro visatie het machtigste wapen was en Ne derland meer dóór 't blok dan langs de verdediging wilde slaan. Desondanks de spanning bijzonder groot, met spectaculaire reddingen en een grillig scoreverloop, dat de supporters van bei de ploegen naar de haren deed grijpen. Het begon goed voor Nederland. Hans Valkenburg, Richard Onnes en Jan Mul der smashten krachtig naar een 8-1- voorsprong. De Belgen zagen het gevaar, (ADVERTENTIE) \T -QxMPdStrijd beschikbaar blad van deze gvandiozew vooriedereen K king verlenen: Stichting ter Bevo lie. Nederlandse Sport Federatie. Nederlandse Vereniging ven Fotojoumaliiten GEHANDICAPT BELGIE VERSLOEG NEDERLAND MET INVALLERS hergroepeerden het blok, kwamen op 10 0 langszij en wonnen met 1513. Oran je, gedemoraliseerd, verloor kansloos de tweede set, omdat coach Henk Blok naar de sterkste basis zocht, met 158, maar in de derde set keerden de kansen. Ne derland was oppermachtig en kwam op 80, maar de Belgen liepen in tot 99, kwamen weer achter (149) en nog maals terug (14—14), Jurrian Kooien en Jan Mulder brachten 1614 op het score bord. De aangeslagen Belgen verloren met 158 de vierde set. Tot de beslissing van de Franse scheidsrechter was het een gelijkopgaan- de strijd in de vijfde set met vele ser vice-wisselingen en een scoreverloop van 3—3, 9—9, 13—9 voor België, 13—13, 14— 13 voor Nederland, 1414 en 1614 voor SUCCESVOLLE COLLECTE BLOKKEER DEN HAAG De door Blokkeer ten behoeve van de deelneming aan het Europa Cuptoernooi gehou den collecte is een groot succes ge worden. De bussen bevatten ruim 2200,—. Door dit resultaat wer den de financiële zorgen zeer ver kleind, maar zij werden onverwacht ook weer vergroot. De kampioen van Albanië won met groot ver schil van de Italiaanse titelhou ders. Het ziet er dus naar uit dat Blokkeer de lange en dure reis naar Albanië moet gaan maken, in plaats van naar Italië. BANGKOK. De bij de Aziatische Spelen gespeelde wedstrijd tussen Japan en Iran eindigde gisteren met een mas sale vechtpartij van toeschouwers en spelers. Een deel van het publiek viel de Iraanse spelers aan en schold ze uit. De politie moest de orde herstellen. Japan won overigens met 31. SYDNEY. Het Australische zwem- stertje Kathy Wrainwright heeft gis teren haar eigen wereldrecord op de 400 meter vrije slag verbeterd. Het' 18- jarige meisje legde de afstand af in 4 minuten en 41.7 seconde, 2.8 seconde sneller dan haar oude record. België. Vooral in die faze van de strijd kwam tot uiting dat aanvallers als Frank Constandse, Jacques de Vink en Hans Jansen straks ln de strijd om de Westeuropese beker node kunnen worden gemist. Dames wonnen De Nederlandse damesploeg is op het ogenblik met een aantal jongeren als Marijke van den Berg, Tini Verdussel- donk, Annie Epping, een team dat het spelpeil in de toekomst op veel hoger ni veau kan brengen. Deze ploeg, gebouwd rondom routiniers als Anneke van Bee- len en Hilda van Gulik won gemakkelijk met 31 van België, nadat Nederland de eerste set verrassend aan de Belgi sche dames had moeten laten. Uitblin kers waren Hilda van Gulik en de 20-ja- rige Truus Grunnekemeyers uit Neede, (Van onze paardesportmedewerker DEN HAAG Drie Amerikanen en wellicht ook de Fransman Ouragan AD zullen een zeer voorname oppositiegroep vormen wanneer morgenavond Zus Han over verder gaat met de rush naar geld ln de laatste maand van haar koers- carrlère. In Hilversum hebben deze paar den de zevende koers over 2000 meter met autostart. Van de Amerikanen ls misschien Star Performer het best geplaatst, maar het zou ons toch niet verwonderen wanneer Lively Rodney de koers won. Royal Hanover wenst nog wel eens niet te starten. Hij heeft hier echter geen mo ment te verliezen. Zus Hanover Is In leder geval heel trouw. Dit kan zeker wat prijzengeld opleveren, al zien wij haar niet winnen. Het programma ls weer uitgelopen tot tien koersen en daarom wordt al om half zeven begonnen. Onze voorspellingen: Adagioprijs (2040 m): Esta Klnley - Esprit Williams - Elegance Hollandla. Outsider: Ereprijs. Allegvettoprijs (2000 m, autostart met trio): Don Stuermarm W - Bento van Eiberhof - Boreas van Ernstheem. Allegroprijs (2040 m): Egyptian Prin cess - Eros Hollandla - Clara Williams. Outsider: Dolf. Agitatorprjjs (2000 m, eerste afd., met autostart): Boy Scotch - Cecilia Mago- wan - Brutus Stuermann. Legatoprys (2000 m, autostart, met trio): Lively Rodney - Star Performer - Zus Hanover. Outsider; Royal Hanover. Agitatorprys (2000 m. tweede afd., met autostart): Zelos van Vredenhof - Zelma Dear - Zilvertlp. Largoprijs (2020 m, eerste afd.): Ze venklapper - Zephyr Scotch Zamora. Andanteprys (2420 m, met trio): Dazy H - stal De Vries (Beachcomber en Checkmate) - Dea Alkestis van E. Largoprijs (2020 m, tweede afd.): Zing- ly Sister - Columbus - Amad Klnley. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM In dc Allround Stayersprys kwamen gisteren In Hilver sum elf paarden aan de start en zoals verwacht kwamen de eerste twee van dc I achterste starters. Jour de Java vocht een 1 magnifieke eindstrijd uit met Zus Hanover terwijl Bruno, na al zijn moed te hebben gegeven. leeg achterbleef en i derde werd. Jour de Java won en dat komt voor jPijy een groot deel op het conto van Vergay, Seri;: die weer durfde te wachten tot de laatste ronde op deze 3900 meter. Aan de kop •SrSf was Ysselsteln Belwin afgelost door jsslv Bruno en Zus Hanover. Jour de Java kwam echter, toen hij erop afging, zo hard opzetten dat Bruno voortijdig af knapte en Zus Hanover slechts een twee de plaats overbleef. De jeugdige W. van Dalen bewees weer wonderwel met Don Camlllo overweg te kunnen. Uit een veld van zestien paar. den kwam hij even voor de laatste bocht naar het front en nam toen meteen zo veel voorsprong dat Charles H hem ln zijn verwoede slotaanval niet meer kon grijpen. De koers voor amateurs was uiterst spannend: drie paarden gingen op één lijn over de eindstreep en pas na ont wikkeling van de foto bleek, dat Zephyr Scotch met C. Bergisch minimaal voor- Van der Lubbe wilde met Ellen Tlnga voor „stalgenoot" Van Dalen niet onder doen Hij won heel ruim. Compagnieprijs over 12 anclta (M. Vergay) 1.32,5; Allround Stayersprijs 18,5; 2. Dynamiet: 3. Don Camlllo Ellen Tlnga (R. (L. J. Heyman) 5,10, kopp. 37,80, c :opp. 3,50, cov. 16,20. Toto-omzet 327.027,50. plaats 1,90 3,20 1,90,

Leidse Courant | 1966 | | pagina 11