OUDERS DIE GEEN KINDEREN KRIJGEN HEBBEN HET OOK MAAR TE AANVAARDEN Agenda concilie in grote lijn gereed Dr. Alix Alkemade over teruglopen zusterroepi Traditionele vormen zijn uitgeleefd Max Lewin stuurt aan op uiterst rechtse (splinter)-combinatie Doodstraf weer invoeren Concilie geen breuk met verleden Hangijzers aangepakt GOED IDEE #Dampö Nog onzekerheid over de belastingvoorstellen VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 R'DAM - „Mijn dissertatie over de geschiedenis van 19 religieuze congrega ties heeft 'n louter historisch karakter. U moogt er gen propagandistische bedoelingen achter zoeken. Natuurlijk heb ik wel mijn vragen over het heden van ons religieuze leven en ik wil daar graag op ingaan. Maar men mag deze eis niet stellen aan mijn boek." Aldus zr. Alix Alkemade, fran ciscanes van Bennebroek, die vanmiddag aan de rijksuniversiteit te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift, dat de myste rieuze titel draagt: Vrouwen XIX. Zij bedoelt daarmee de negentien vrouwen, die in het begin van de vorige eeuw gestaan hebben aan de wieg van even zo veel nonnencongregaties. En die in sommige opzichten hebben geleken op de Heren XVII uit onze vaderlandse geschiedenis. Zuster Alix is een kordate vrouw 43 jaar, directrice van de kweekschool aan de Hennekijnstraat te Rotterdam. Ze is de tweede doctor uit haar congre gatie, een hele uitzondering dus. „En dan heb ik het nog aan mijn eigen Ausdauer te danken, dat het zover ge komen is. Mijn oversten vonden het goed maar ze hebben me zeker niet op het pad der promotie gedrongen". Hoewel haar proefschrift een histo risch karkter draagt, staat zij aller minst onverschillig tegenover 't huidige leven. Dit blijkt voldoende uit de stellin gen, die zij voor promotie heeft opgege ven. Op mijn vraag, welke zij het liefste had willen verdedigen, leest zij de vol gende voori „De romans en de films over het kloosterleven van vrouwen, die het klooster verlieten, hebben binnen de religieuze gemeenschappen bijgedra gen tot het inzicht, dat onder de naam ascese te veel verouderde levensvor men binnen de religieuze congregaties zijn overgeleverd". Ook de laatste, die het opneemt voor het goed recht van protestmarsen op de openbare rijweg, mag er zijn. Waarmee we maar willen zeggen, dat zr. Alix imet beide benen in onze huidige wereld staat. Ondertekeningen __Maar eerst iets., meer. over haar proefschrift zelf. Op mijn vraag, welke ontdekkingen zij bij haar onderzoek naar de oorsprong van 19 Nederlandse lustercongregaties heeft gedaan, begint tij enthousiast te vertellen. Over de be- Een jaar voor dodelijke schoten DEN BOSCH (A.N.P.). De 54- jarlge Eindhovense marktkoopman Th. van der H. ia door de rechtbank te Den Bosch, conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. Hij etond op 24 november terecht daar hij op 8 april zijn vrouw met revolverschoten heeft gedoocl tekenis van het konipklijk besluit van 2£ november 1840: deze is vrij gering ge weest, in ieder geval geringer dan ge- gewoonlijk wordt aangenomen. Over de sociale achtergronden van de meisjes, die in het begin van de vorige eeuw bij de nieuwe congregaties intraden: „Meestal waren het meisjes uit de ge goede burgerstand. Dat blijkt niet al leen uit de beroepen van hun vaders (handelaar, fabrikant, landbouwer) maar ook uit de grootte de bruidsschat, die door hen werd be taald. In de kasboeken vind je be dragen van meer dan 2000 den. En dat was wat in die tijd!". Over de invloed van Rome op de constituties, die moesten worden opgesteld: „ftome toonde een opvallend groot begrip moderne dingen als respect voor menselijke waardigheid en vrijheid. In die tijd was het een zegen, wanneer een regel door Rome werd voorgelegd." Over de reactie van niet-katholleken op het ontluikende religieuze leven: „In die kringen was men dikwijls bijzonder fel. De zusters werden er afgeschilderd als domme vrouwen, die door de Jezuieten werden misbruikt om in ons land een bruggehoofd van Rome te vormen". Het zijn maar een paar puntjes uit een boek van bijna 300 bladzijden. Zuster Alix zegt er altijd met plezier aan te hebben gewerkt. Wij vragen haar hoe ze zich op de universiteit van Utrecht heeft gevoeld als studente: was zij altijd als zuster gekleed? „Ja, ik heb nooit de behoefte gehad om burgerkleding aan te trek ken. De studenten reageerden heel nor maal op mijn verschijning. Als ik van daag moest gaan studeren, zou ik weer in zusterkleren gaan. In geen geval ik me vertonen in de negentiende- rse dienstbodekleding, die sommige :rs tegenwoordig aantrekken. Dat is toch geen gezicht, je loopt ermee gek. Burgerkleding Is goed, maar een mantelpak van een paar hon derd gulden. Niet van die tussentoestan- den". Geen ramp Ook op onze vraag, of het bestaan van de ruim honder zustercongrega ties ln Nederland haar zinvol voorkomt, heeft zuster Alix een kordaat antwoord. Neen, zinvol is dat zeker niet. Maar het is historisch nu eenmaal zo ge groeid en we zullen er weinig aan ver anderen. De geschiedenis zal de zaken wel recht trekken. Volgens mij zullen de meeste binnen een eeuw verdwijnen. En dat kan ik niet rampzalig vinden. Een volgende eeuw zal toch wel in staat om op geheel eigen manier aan het religieuze leven gestalte t« geven. Ik geloof niet, dat ze onze vormen nog nodig zal hebben. Bovendien kan veel werk, dat nu door zusters wordt ge daan, in lekenhanden overgaan". Natuurlijk moeten de zustercongre gaties proberen zich bij deze tijd aan te passen, vooral door die gebruiken te laten vallen, die afkomstig zijn uit de slotkloosters. Zuster Alix ziet wel iets in de oprichting van kleine gemeen schappen. „Hier in Rotterdam hebben de franciscanessen van Bennebroek vijf kloosters. Wij hadden al lang met experimentele groepen in Alexanderpol- der of Lombardije moeten zitten. Er liggen hier prachtige kansen". Met het uittreden van zusters schijnt ;t nogal mee te vallen: volgens zuster Alix is het in ieder geval minder dan bij de priesters. „Maar roepingen ko er veel te weinig. Sommigen zeg gen dat er over enkele jaren een om mekeer zal plaatsvinden, maar Ik ge loof dat niet. Het leefpatroon is zo ver anderd. dat ons bestaan daar niet meer in past. Je laat de stoomtram toch ook niet meer rijden. Tenzij dan een enkele keer, als curiositeit op de kermis". Kinderloos Wij vragen haar of zij deze gang van zaken niet betreurt. Zuster Alix vindt het natuurlijk wel jammer, maar ze is nuchter genoeg om de realiteit onder ogen te zien. „Kinderloze echtparen De jonge doctor, zuster Alix Alkemade, geboren in Delft, thans directrice van de Luciakweekschool in Rotterdam. Zij behoort tot' de congregatie van de franciscanessen van Bennebroek. moeten het ook maar aanvaarden, als ze geen kinderen krijgen. Het is een kruis, dat wij moeten dragen. Maar als ik in zo'n gemeenschap nu gelukkig ben geweest. Mijn geluk bestaat er echt niet in, dat anderen na mij komen. Ik vindt, dat onze besturen het teruglopen der roepingen gewoon hebben te aan vaarden. Ik kan me zelfs indenken, dat een hoofdbestuur op een gegeven ogen blik zegt: wij nemen geen mensen meer aan, wij mogen er geen mensen meer aan wagen". Zuster Alix weet de zaken kennelijk wel te relativeren. Daar heeft ze dan ook geschiedenis voor gestudeerd. „Je ziet hoe alles in de historie voorbijgaat. De grootste dingen en de grootste men sen. Waarom zou onze congregaties dit lot bespaard blijven?" ALFRED VAN DE WEYER Nieuw politiek geschrift „Tien tegen rood'" (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De zakenman Max Lewin (bekend als initiatiefnemer van Radio Veronica en als oprichter van de Nieuwe Democratische Party) heeft gis teren in Amsterdam bekendgemaakt, aan te sturen op de vereniging van een tien tal splintergroeperingen tot één grote, goed georganiseerde centrumparty De namen wilde hg niet noemen, maar de Boerenpartij is er in ieder geval niet by. Lewin: ..Als iemand in een successenroes verkeert heeft het geen zin met hem te gaan praten". Voor het einde van de volgende week zal het beslissende gesprek plaats hebben en bekend worden gemaakt, of de uiterst rechtse combinatie (Lewin: „Ik vind de VVD nog veel te links") met een geza menlijk program aan de verkiezingen zal deelnemen. Als het overleg mislukt, ge beurt er niets en zal de N D.P. zelf ook liet vei kiezingsloodje legger- Om duidelijk te maken wat hij wil. heeft Mux Lewin in het voetspoor van een poli tieke mode, die tot vreugde van de uitge vers steeds meer in zwang 'komt. het boekje „Tien tegen rood" het licht doen zien. De titel is duidelijk een antwoord op het onlangs verschenen „Tien over rood", dat een frisse bries door de linkse hoek wilde laten waaien Lewin gaf gis teren ruiterlijk toe. dit geschrift niet gele- Weer een nieuwe „politieke uitgave", ditmaal getiteld „Tien tegen rood", geschreven door N.D.P.-voorzitter Max Lewin, die plannen heeft een aantal splinterpartijtjes te bundelen tot een grote rechtse partij. De heer Lewin bood het boekje gisteren aan de pers aan. zen te hebben en er ook de noodzaak niet van in te zien. Wie zijn „Tien tegen rood" leest, meent hy, weet voldoende wat er in de Nederlandse politiek aan de hand is. Enkele programmapunten uit het pam flet, dat door zijn aanvallen op bepaalde personen aardige vooruitzichten biedt op processen wegens smaad zijn: „Verleen Suriname en de Nederlandse Antillen onmiddellijk onafhankelijkheid", „Stuur alle buitenlandse arbeiders weg. Hoe eerder zij het land uit gaan. hoe beter". „De doodstraf moet weer Ingevoerd wor den. niet als vergelding, maar als be scherming van de maatschappij tegen criminele elementen - psychiaters dienen uit onze rechtszalen te verdwijnen". „Bescherm de politie tegen aanvallen van gezagondermijnende elementen", „Stop de ontwikkelingshulp, dat be spaart zoveel, dat daarmee onze A.O.W. premievrij gefinancierd kan worden". „Hef de Eerste Kamer op. stel een ombudsman aan en laat de P.B.O. direct geliquideerd worden". In zijn boek gaat Lewin o m. in op zijn initiatief voor een politiek radiozendsta tion buiten de Nederlandse territoriale wateren. Door allerlei manipulaties slaag den concurrenten er volgens hem in, zich van die plannen meester te maken. Het resultaat daarvan werd Radio Veronica, waarvan Lewin de voormalige en huidige leiding dan ook in staat var beschuldiging stelt, krachtig pleit Lewin tenslotte voor grotere vrijheid voor het. bedrijfsleven, ruimere armslag voor het particulier initiatief en beperking van de staatsin vloed. Paus waarschuwt opnieuw VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paul us heeft in zijn gisteren gehouden preek op de eerste verjaardag van de sluiting van het tweede Vaticaanse con cilie een waarschuwing ten aanzien van genoemd concilie geuit. Ten eerste moet men er niet van uit gaan, zei hij, dat het tweede Vaticaanse concilie een breuk met de traditie be tekende „als ware het iets nieuws, te vergelijken met een revolutionaire ont dekking, een emancipatie waardoor men zich in staat zou achten een nieuwe en willekeurige interpretatie aan het ka tholieke dogma te gevenen aan het katholieke leven een volkomen nieuwe uitdrukking overeenkomstig aan de geest der wereld ontleende gevoelens". „De waarde van het concilie," aldus de paus, „bestaat juist in zijn bijdrage aan de voortzettting van het leven der Kerk. Het veroorzaakt geen breuk in het kerkelijke leven, misvormt of ont dekt het niet, maar versterkt het. ont wikkelt het, verbetert het en vult het Voorts zou het verkeerd zijn, aldus de paus, geen waardering te hebben voor „de geweldige rijkdom van de leringen van het concilie en de providentiële en overvloedige middelen voor vernieuwing die het ons biedt". Men moest het con cilie eerder zien als een begin dan als een voltooiing. Autohandelaar bekent diefstal anderhalve ton SNEER (ANP) De 30-jarige auto handelaar A. T. B. uit Sneek, die ervan werd verdacht bij een inbraak ln de cob. bedrag ran 150.000 golden te hebben ontvreemd, heeft voor de officier van justitie te Leeuwarden een volledige be kentenis afgelegd. Hij heeft ook toegegeven betrokken te zijn geweest bij drie andere Inbra ken. De autohandelaar werdi drie weken geleden samen met zijn vrouw gearres teerd, onder verdenking van een in braak in Bolsward, waarbij 100 gulden werd ontvreemd. Tijdens het verhoor kwamen echter steeds meer feiten aan het licht. Op grond daarvan arresteerde men nog twee andere verdachten. ADVERTENTIE 576ste STAATSLOTERIJ VIERDE KLASSE vrijdag 9 december 1966 Prijzen van: f. 20 zijn gevallen op nummers eindigende op: 0 f. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 41 f. 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 52 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 05 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 500 f. 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 301 f. 2000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 9643 Een prijs van f.5000 is gevallen op het nummer: 023128 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 006399 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 025324 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 007258 Een prijs van f. 5000 is gevallen op het nummer: 025335 De prijs van f. 10000 is gevallen op het nummer: 066113 De prijs van f. 20000 is gevallen op het nummer: 031302 De prijs van f. 25000 is gevallen op het nummer: 065259 De prijs van f. 50000 is gevallen op het nummer: 035535 De prijs van f.100000 is gevallen op het nummer: 031673 Let wel: Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. (Van een onzer redacteuren) DEN BOSCH Gisteren is onder lei ding van voorzitter prof. A. van Mclsen de concilieraad bijeengekomen samen met de dagelijkse concilieleiding en het algemeen conciliesecretariaat. Tijdens deze bijeenkomst werden enkele onder werpen voor de thans lopende concilie periode vastgesteld. De raad koos deze onderwerpen uit de lange reeks van voor stellen, die langs alle mogelijke kanalen zijn binnengekomen. Op de agenda zijn geplaatst de vol gende onderwerpen: 1. De veranderingen ln de Kerk, de zin van het geloofsleven in deze tijd, de zin van de spiritualiteit in deze tijd, het chris telijk gedrag in de samenleving, de nieu we liturgie, de nieuwe katechese. 2. Huwelijk en gezinsleven, geboorten- regeling, gemengd huwelijk, priester schap en celibaat, gezag en persoonlijke verantwoordelijkheid, vernieuwing van het kloosterleven. 3. De problematiek van het kerkelijke praktizeren, de jeugd, het werken aan de vrede. Voor de uitwerking van al deze onder werpen heeft de concilieraad commissies ingesteld; zij moeten hun visie op de be trokken onderwerpen geven, daarbij het hele kerkvolk inschakelend via bijv. de gespreksgroepen en opiniepeilingen; hun arbeid moet uitlopen op een pre-advies. dat in plenaire concilievergadering zal worden behandeld. De eerste van deze vergaderingen zal waarschijnlijk in maart 1967 gehouden worden. Alle commissies komen op 19 januari aanstaande voor de eerste maal bijeen in de Nieuwe Doelen te Rotterdam; daar (ADVERTENTIE) HIJ en ZIJ In de eohte „Hij en Zij" longdrink moet kersenbrandewijn De Kuyper worden ge bruikt. Wy raden U aan hierop goed te letten. In een normaal drinkglas een flinke scheut kersenbrandewijn De Kuyper Bijvullen met tonic. Voor een extra-koele „Hij en Zij" enige stukjes ijs toevoegen. zullen zij een gedetailleerde werkop dracht ontvangen. Het aantal conciliead viseurs zal worden uitgebreid; daarna wordt rekening gehouden met de t« be studeren onderwerpen en met een vol doende vertegenwoordiging van de men sen uit de praktijk (pastoors, kapelaans, journalisten, jongeren, bejaarden, reli gieuzen) van de groeperingen, die ln de kerkelijke discussie een gepronon ceerde plaats innemen (naar links of naar rechts) en van hen die via con ciliebussen een markante bijdrage heb ben geleverd. Binnenkort zal de concilieraad worden uitgebreid met een niet-katholiek| diens benoeming zal geschieden na overleg met de betrokken kerkleiding en uit de door haar aangewezen nlet-katholieke partners. Ook zullen voor de verschillen de commissies niet-katholieke leden wor den aangezocht. Tenslotte is besloten de buitenlandse kerkprovincies regelmatig te informeren en hen uit te nodigen, een waarnemer naar de plenaire bijeenkom sten te sturen. Brandt: Duitse hereniging soepel benaderen BONN (UPI) De nieuwe Westduit- sc minister van Buitenlandse Zaken Wil ly Brandt, heeft verklaard dat de tijd ia gekomen dat de regering het Duitse volk als volwassenen gaat behandelen en de waarheid vertellen omtrent de kans op hereniging met Oost-Duitsland. Brandt zei dat de toekomstige benade ring van de Duitse hereniging subtieler moest zijn. „We moeten vaststellen", zei hij, „wat vandaag, wat morgen en wat overmorgen te doen om het nationa le beginsel te behouden zonder het com munistische regime in Oost-Duitsland te erkennen. Wij kunnen en zullen Oost- Duitsland niet erkennen als een tweede Duitse staat. Maar naast ons bestaat die pseudostaat, een gebied, dat 17 miljoen Duitsers omvat die onder uitermate moei lijke omstandigheden in 21 Jaar veel be reikt hebben. Wij willen hen het leven niet zuurder maken. Wij willen hen het contact met de wereld niet doen verlie- In Duitsland is een plaat uitgebraoht met als titel „Konrad Ade nauers Lievelingsmelo dieën". Het eerste exemplaar is deter dagen aan de bejaarde ex-regeringschef over handigd. Op de plaat staan werken van Vi valdi, Bach en MoearU Een idee dat navolging verdient. Voor Charles de Oaulle: De ouver ture „Si j'etals Roi", voor Koekoek Richter und Bauer", voor KVP- voorzitter Aalberse „Alte Kameraden" en voor de heer Van Doorn 'n opname van de West-slde-song „There's no place for us" (ADVERTENTIE) VOOR VADER, MOEDER EN KIND Graftombes beroemde Italianen ontdekt FLORENCE AFPTengevolge van de overstroming zijn in Florence de graftombes ontdekt van de stichter van het huis Medici, Cosimo de Oude 1389— 1464) en van de grote beeldhouwer Donatello (13861466). Na het verwij deren van het water en de modder uit de kelders van San Lorenzo werd deze zowel uit artistiek als historisch oog punt belangrijke ontdekking gedaan. Opcenten benzine maximaal f 150.-? (Vun onze parlementaire reductie) DEN HAAG De voorlopige versla gen vun de vaste commissie voor finan ciën uit de Tweede Kamer over de nieu we belastingvoorstellen van de regering verschaffen nog geen inzicht, of deze voorstellen volgende week «Ie eindstreep zuilen halen. De gTote partijen, die zich tijdens de debatten over de regerings verklaring al duidelijk uitspraken, heb ben hun standpunten thans herhaald; de kleinere wier stemmen wellicht de doorslag moeten geven spreken zich ook nu nog niet definitief uit. In het verslag over het wetsontwerp bot vervroeging van de vos-hoging van de omzetbelasting wordt de opmerking ge maakt, dat „de wijze waarop de laatste tijd door de opeenvolgende kabinetten met de omzetbelasting is gegoocheld, een enigszins chaotische indruk maakt. Werden immers eind 1965 bij de verho ging van de omzetbelasting voor enige goederen de bezwaren tegen een alge mene verhoging van liet percentage breed uitgemeten, thans worden deze be zwaren met name t.a.v. «ie verstoring der concurrentieverhoudingen blijkbaar niet meer in die mate onderschreven". Met betrekking tot het uitstel van de verlaging der inkomsten- en loonbelas ting wordt o.m. de vraag gesteld, of (als de verlaging toch nog eerder dan 1 juli zou kunnen ingaan) met iedere maand nieuwe tabellen kunnen ingaan of dat dit op de eerste dag van een kwartaal moet. Van vele kanten ls Instemming be tuigd met het voorstel tot een belasting verlaging voor ongehuwden van 40 tot 65 jaar, al wordt ook opgemerkt, dat men er met dit voorstel dat sommi gen „mager" vinden nog niet is. De vraag wordt gesteld, waarom deze ver laging niet per 1 januari kan Ingaan in plaats van tegelijk met de verlaging van de Inkomstenbelasting op een later tijd stip. Beroepsgwderen vervoer Wat betreft de verhoging van de ac cijns op benzine en gasolie ging de zorg van de commissie in de eerste plaats uit naar de gevolgen voor het beroepsgoe- derenvervoer, temeer omdat ten behoeve van het rijkswegenfonds ook al zwaar dere lasten op de automobilisten worden gelegd. Hoe is het mogelijk, zo werd ge vraagd, dat op een departement, voor welks werkzaamheden planning en voor uitzien zo essentieel zijn, zo kort na de totstandkoming van de wet op het ryks- wegenfonds (1965) het fonds 45 pet. van de middelen te kort komt om hetgeen aan parlement en volk is voorgesteld, waar te maken? Vele leden hebben de minister ge vraagd bij de verdubbeling van de op centen te volstaan met een maximum van 150 gulden, Juist ten gerieve van het vrachtvervoer. EIS DRIE MAANDEN Ongeluk met vier doden veroorzaakt AMSTERDAM (ANP) Wegens het veroorzaken van een aanrijding, waar bij vier personen werden gedood, heeft de procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof tegen do 43-jarige fouragehandelaar J. J. D. uit Oude-Nie- dorp drie maanden gevangenisstraf plus een jaar ontzegging der rijbevoegdheid geëist. De rechtbank ln Alkmaar had hem tot twee maanden plus een jaar ontzeg ging veroordeeld. Op 24 februari was verdachte op de provinciale weg Alk- maai—Leeuwarden in da gemeente Ha renkarspel met zijn vrachtwagen fron taal in botsing gekomen met een uit da tegenovergestelde richting naderend busje met arbeiders. Drie hunner waren op slag gedood, één overleed twee dagen later in het ziekenhuis en drie werden gewond. Het hof doet op 21 december uit spraak.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5