S)e £eidóe Sou^ont Cals: vernieuwing KYP noodzakelijk Ben Sies krijgt eindregie „Brandpunt-Europa' van Van Doorn „Stabat Mater" van Pergolesi PAGINA 2 VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 Verkiezingsraad der K.V.P. voor delicate taak MORGEN staat de verkiezingsraad der Katholieke Volksparty voor een deli cate opgave. Hij moet het resultaat van de vier regionale kandidateniysten beoor delen en daarmee de lijst voorlopig defini tief vaststellen. Partyleden kunnen dan bij de grosiyststemming nog wel bepaalde veranderingen forceren (zelfs de kiezers aan de stembus kunnen dat!) maar meest al is dit al een teken, dat er iets mis is. De verkiezingsraad moet zijn werk ove rigens gaan verrichten onder diverse voor tekenen dat het al in meer dan één op zicht mis is. Stappen we nu maar even af van de kwestie Cals-Bogaers zelf, dan blijft nog het feit dat het lang ophouden van de persoonlijke beslissing der belde oud-excellenties een sfeer van onzekerheid geschapen heeft, die toen hun afwijzende beslissing viel, bij de samenstelling der regionale lijsten niet goed opgevangen is. Want we willen er geen doekjes om win den: de samenstelling van de lijsten is niet best: onder de niet-verkiesbaar ge plaatsten of helemaal afgevoerden (mét of tegen hun zin) as meei kwaliteit dan bij de nieuwelingen gegarandeerd is. Zijn we dus tegen vernieuwing van de fractie? Geenszins, maar laten we een vergelijking met het velen zo dierbare voetbalspel maken. Men moet nooit te veel goede, geroutineerde krachten ineens uit het elftal laten verdwijnen en niet het risico nemen meer dan een redelijk aantal nieuwelingen in het „eerste" te zetten, van wie de kwaliteiten niet in lagere elf tallen onomstoteiyk zyn komen vast te staan. De K.V.P. mag dat risico nog min der nemen dan een voetbalcoach, want wanneer na nederlagen of slecht spel het publiek ,Abe", „Faas" of „Coentje" begint te roepen, kan een politieke partij geen veranderingen meer in haar opstelling aanbrengen. ONZE indruk is, dat de hoogste partij leiding te weinig gezag heeft laten gelden by de oriënterende besprekingen vóór de samenstelling der regionale lijsten óf dat haar gezag te weinlc indruk heeft gemaakt. Over het falen by de kwestie der ïyst- aanvoering hebben we al het nodige ge- sohreven: zowel by het afvoeren van zit tende Kamerleden als het verkiesbaar stel len van nieuwe figuren heeft men voor al landelijk gezien meer gelet op de onderdelen van het huis dan op het ge- Contra-argument is natuuriyk, dat de regionale commissies volgens democrati sche normen de zwaarste inbreng moeten hebben, maar ook dat is goeddeels een fictie omdat de beslissing der regionale commissies maar ten dele een afspiege ling is van de wens der afdelingen die op hun beurt vanwege de laksheid der partijleden nauwelijks representatief kunnen zijn voor het oordeel der leden. Nu kan de verkiezingsraad met twee derde meerderheid nog veranderingen in de ïysten aanbr igen. Ons benauwt nu het gevoel dat morgen die op zichzelf al kleine mogelijkheid eerder nog tot ver slechtering dan tot verbetering van de ïysten zal leiden. Dan zal bij de verkiezingscampagne de kandidaat weinig gewicht in de schaal leggen, de misère van het afgelopen half jaar misschien nog tegenwerking opleve ren en het program dus alles moeten doen. Maar een gezond denkende kiezer zal het program moeilijk van de kandidaat kunnen scheiden. Vandaar dat we het perspectief voor de Katholieke Volkspartij nog steeds niet zo plezierig kunnen vinden. OP een bepaald moment wordt de eigen lijke stryd natuurlijk wel zo belangrijk, dat menigeen beslissen zal de strijdbijl voor het uitvechten van meningsverschil len in het eigen kamp tydelijk maar te begraven. Ook wie in die zin gaat beslissen, zal er goed aan doen op dit moment één vast voornemen te maken: dat de K.V.P. in haar eigen belang, het belang van een moderne, goed werkende politieke pro grampartij, na de verkiezingen de bakens intern drastisch moet gaan verzetten. Om de opinie van de leden te kunnen vast stellen moet een andere methode gevon den worden dan die welke men thans ge bruikt. Nu ligt de beoordeling van bestuurs beleid, over de politiek der fracties, over het program en de kandidaten in handen van colleges die goeddeels bestaan uit verenigingsroutiniers. Men zal moeten kiezen tussen een systeem van party referendum over be- langryke zaken of meer macht aan de hoogste bestuursorganen, waarbinnen dan ruime gelegenheid moet zijn voor oppositie en die wel iets anders samengesteld zul len moeten worden dan thans geschiedt. En nu maar afwachten wat de verkie zingsraad ervan maakt! (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Oud-premier mr. J. Casl staat op het standpunt, dat de K.V.P. vernieuwd moet worden. Hy wil daaraan graag meewerken. Waarschynlyk zal hij dit voorlopig ook als zijn voornaamste taak zien en krygen. Mr. Cals denkt er in gëêit geval over uit de party te gaan. Oud-minister drs. P. Bogaers is het hier mee volledig eens. Ook hy wil alles doen om de K.V.P. tot vernieuwing te brengen en tot een andere koersbepaling te lei den: ,.De waardering van de christeiyke politiek moet by de K.V.P. beter uit de verf komen. Ook moet zy in haar pro gram duideiyker laten uitkomen, dat zy bereid ls offers te brengen, die gepaard gaan aan een vooruitstrevende politiek", aldus drs. Bogaers. Mr. J. Cals. drs. P. Bogaers. mr. P. Aalberse en drs. W. K. N. Schmelzer ver schenen gistermorgen eensgezind in de K.V.P.-fractiekamer op het Binnenhof, nadat zij de laatste weken eindeloos vele gesprekken binnenskamers gevoerd had den om alle tegenstellingen na de kabi netscrisis weg te praten. Een groot deel van de tegenstellingen is verdwenen. Niet allemaal echter. ..Er ls een funda menteel verschil overgebleven over de oorzaken van de kabinetscrisis. Belde partijen de oud-ministers en de frac tie staan nog steeds op het standpunt, dat zij met hun houding het gelijk aan hun kant hebben. ZIJ zijn het echter met elkaar eens. dat het nieuwe verkiezings program van de K.V.P. alle beloften voor een goede en nieuwe partij toekomst in zich heeft. Dit program onderschrijven mr Cals en drs. Bogaers volledig, zij hebben er trouwens zelf mede de eind redactie van. Het program sluit met verschillende punten aan bij de opvattingen van de P.v.d.A. Het geeft daardoor dus een basis om In de toekomst met de socialisten samen te werken. Toch is het volgens mr. Cals voor de K.VP. onmogelijk, nu reeds een keuze te doen. dit zou tegen over de kiezers trouwens ook onjuist zijn. Ten eerste weet men de uitslag van de verkiezingen niet en ten tweede weet men bovendien niet de leidraad, die de toekomstige formatie zal begeleiden. Een keuze nu zou een formatie uiterst moei lijk kunnen maken en bovendien de kiezers teleurstellingen kunnen veroor zaken. Oud-minister Bogaers denkt er echter iets anders over. Persoonlijk staat hij op het standpunt dat over de financiering van een vooruitstrevend regeringspro gramma gemakkei Uker overeenstemming te bereiken is met de P.v.d.A. dan met de V.V.D. ..Een gezonde financiering hangt namelijk af van de offerbereidheid van het gehele Nederlandse volk. Dit kan eerder met de P.v.d.A. dan met deV.VD.". aldus drs Bogaers. ..Het is echter voor mij geen onverbreekbare voorwaarde al leen met de P.v.d.A. in zee te gaan. Het gaat by de samenstelling van een rege ring om 'n totaal van programmapunten" Beide oud-ministers lieten vanmorgen op de persconferentie weten, dat zij in de toekomst zo dit gevraagd wordt graag weer als minister willen terugkeren Waarby echter wel nadrukkelijker geldt, dat de steun van de partij en de fractie groter en beter moet zijn dan tydens het kabinet-Cals „Ik denk er niet over in een kabinet te gaan zitten, als Ik me niet (ADVERTENTIE) Hulshoff Den Haag Spui/hoek Kalvermarkt Rijswijk 'In dt Bogaard* ADVERTENTIE Hulshoff ÉJSHSl Den Haag Spui/boek Kalvermarkt Rijswijk 'In de Bogaard* duideiyk gesteund zou weten allereerst door mijn eigen partij", stelde drs. Bo gaers vast Geen tegenstellingen meer Na de vele besprekingen binnens kamers is een duidelijk winstpunt ge boekt in de verscheidenheid van opvat tingen over verschillende politieke zaken: er zijn geen tegenstellingen meer tussen de groep-Cals en de partij over het program en de doelstellingen ervan. De gesprekken hierover blijven door gaan, ook ln de nabije toekomst. Ge sprekken, die moeten leiden tot een ver nieuwing, een gezondmaking van de K.V.P. Na de vele teleurstellingen weder zijds. „Het gaat per slot van zaken om het functioneren van de parlementaire democratie," aldus mr. Cals. Er moet nog wel het een en ander besproken worden, dat werd vanmorgen Den Haag eveneens duidelijk. Het verschil van mening over wat wel en niet een gezonde financieel-economische politiek is. biykt nog niet eensluidend te zijn. Bovendien is een frequenter contact noodzakelijk tussen de ministers, hun fractie en de partij, ook „al worden we het niet eens over de crisis van 14 ok tober", aldus partyvoorzitter mr. Aal berse. Wel echter acht drs. Bogaers het dringend nodig, dat alle gewekte twij fels over de doorvoering van een vooruit strevende politiek verdwynen. Dit geldt voor de uitwerking van verschillende punten in het verkiezingsprogramma. Minder twijfels Voor mr. Cals zijn er veel minder twijfels overgebleven, dan voor drs. Bo gaers, ook dit werd op de persconferen tie van gistermorgen duidelyk. Hy heeft niet met het program, wel met de uit voering ervan nog moeite. De oud-minis ter van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening voerde hierbij onder meer de financiering van de woningbouw aan. „Het realiseren van het woningbouw programma zal offers vragen. Daarom moeten wij, moet de K.V.P., positief stelling nemen tegen het supermateria- lisme van deze tijd. De uitvoering van dergelijke programma's kan alleen wan neer iedereen ervoor wil betalen. Aan algemeenheden alleen over de toekom stige leefbaarheid van het land hebben Wat het Kamerlidmaatschap van beide oud-bewindslieden betreft: zij menen dat dit thans moeiiyk is. Het gaat vol gens hen niet aan, dat de kabinets crisis, die ongetwyfeld een groot deel van de verkiezingscampagne bij alle partijen gaat uitmaken, in dezelfde partij enerzijds verdedigd en anderzijds ge hekeld wordt. Er moet enige tijd over heen gaan. „Bovendien ben ik moe," zei mr. Cals, „ik heb dertien jaar op onderwys ge zeten, wilde daarna vier jaar wachten, maar kwam snel terug door de val van het kabinet-Marijnen." Hij was er wel bijzonder dankbaar voor, dat hy en drs. Bogaers door zoveel afdelingen en kringen kandidaat gesteld waren. Vanavond tweede „Rue Brique Vanavond Ned. I 20.20 uuri Jan Theys presenteert vanavond weer „Rue Brique". het show-magazine van N£Q| de K.R.O. Deze tweede Theysavond ls gesitueerd op een' dak. Daarom ls de onder titel ook „Stad bij nacht". Er zullen wel geen heuse daken aan te pas komen, NTS want niet elke artiest is het gegeven zich te buiten te gaan aan sinterklaas- 19.00 i acrobatiek. Die artiesten zijn vanavond Jasperine Lureleister de Jong. de Amerikaan Vendryes en natuurlijk de vaste Rue-Briquers Jan Blaaser en Albert voor Intimi „Appie" Mol. Het is een wat merkwaardig feit dat Albert Mol voor het brede Nederlandse publiek pas goed bekend is geworden na zijn „Wat zien ik", 't boek over Blonde Greet, de Amsterdamse dame van lichte zeden Want Albert Mol steevast zo'n tien jaar of meer beneden zyn werkeiyke leeftijd geschat loopt ai heel wat iaren mee in de ..show-biz". Vreemd genoeg oogstte hy zijn successen voornameiyk 19-20 uur: in het buitenland, onder meer in Zürich en San Francisco. Ook in Frankrijk is Patricia zingt, zijn naam niet onbekend. 19.42 uur: Hier kent men hem slechts als de halfzachte dirigent uit Haanstra's „Fanfare" en uit zyn rol in „Manneke P.". Uitgezonderd dan de Amsterdammers, die in Appie een gewaardeerde en stuwende kracht vinden als er ergens een „feest- toestand" gebouwd moet worden. Albert Mol beschouwt zyn t.v.-werk als een prettig iets. waar je niet al te lang bij stil moet staan. ..Als we de lucht in zyn gegaan, is het voor mij afgelopen. Niemand hoeft er dan nog eens op terug te komen. Een nauw verholen verwijt aan het adres van de t.v.-critici. Appie léést de kritieken echter wel. (Misschien om zijn afkeer ervan op peil te houden?) Nieuws in het kort. TROS 19.05 uur: Kleur in zwart-wit. „Eens per maand een weekje Holland" Met onze man NRU 20.00—20.55 uur: Fragmenten uit musi- 22.40—23.00 uur. Volksmuziek uit België. 23.00—23.55 uur: Klassiek avondconcert. HILVERSUM II in Londen kun je alle kanten uit (Van onze omroep correspondent) HILVERSUM. „Mag ik u even voor. stellen aan „onze man in Londen", de heer Ben Sies, 34 jaar, uitstekend journalist, maar nog beter radio- en t.v.-medewerker van de K.R.O. Met hem kun je alle kanten uit, dat be wijst wel zijn nieuwe functie als eind- regisseur van „Brandpunt-Europa", waarvan de KRO-t.v. 15 december de eerste aflevering uitzendt". Zo werden wij voorgesteld aan de enige vaste buitenlandse correspondent van de KRO-televisie sinds 1 januari 1964. Daarvoor was de heer Sies negen jaar Londens correspondent van J)e Volks- krant'* en zijn eerste jaren in de dag- bladjournalistiek sleet hij in Den Haag. Voor Ben Sies Is het Werken aan de massamedia iets vanzelfsprekends, ook al heeft hij soms nog wel eens heimwee naar de krant. Maar voor de radio en t.v. van de K.R.O. heeft hij in één jaar meer Britse ministers geïnterviewd, dan in die negen jaar bij de krant. En nu komt hij maandelijks een week lang per auto via de bootverbinding Dover Oostende naar Nederland, om de eindredactie op zich te nemen van Richard Schoonhovens nieuwe rubriek .Brandpunt-Europa" „In deze maandelijkse aflevering op Nederland 2", aldus Ben Sies, „kiezen wij allereerst na langdurig vooroverleg een hoofdonderwerp, dat niet alleen belangwekkend voor ons land maar ook voor geheel Europa dient te zijn. Het zijn niet uitsluitend politieke, maar ook sociale, culturele en godsdienstige problemen, die we gaan aansnijden. In nauwe samenwerking met onze corres pondenten in Brussel. Bonn, Genève, Rome en mijzelf als de man in Londen, gaan wij commentaren en reacties ver. zamelen op het aangesneden onder werp. Na een gedetailleerde Instructie leveren de buitenlandse medewerkers, tien dagen voor de uitzending, hun filmmateriaal met de gevraagde inter- vieuws of anderszins in. Ik ben belast met de follow-up, de presentatie en de Geen microfoon stem „Helaas heb Ik niet wat je noemt een gepolijste microfoonstem en allerminst de pretentie een t.v.-personality te zijn. Daarom hoop ik zo min mogelijk zelf In beeld te komen en me alleen beroepsmatig bezig te houden met deze rubriek. Uiteraard word ik daarbij ge assisteerd door de ervaren Brandpunt mensen en de redactiesecretaresse Hanneke Meyer neemt speciaal bij de voorbereidingen erg veel werk uit mijn handen. Overigens bepalen wij ons in „Brandpunt-Europa" niet alleen tot de presentatie van een hoofdonderwerp. Er moet ook nog een goed actueel item in komen, dat wij pas de week vóór de uitzending kiezen en dat vaak zal bestaan uit korte, maar mannelijke interviews. Ons streven is in deze rubriek meer diepgang te geven aan de uitwerking van bepaalde interes sante objecten". Landhuis met boeken Eind volgende week gaat Ben Sies weer naar zijn gezin met vier kinde ren en zijn prachtige huis in Becken- ham. Hij heeft in al die Londense jaren zich vele vrienden zowel bij het Foreign Office (ministe rie van Buitenlandse Zaken) als bij de HILVERSUM i internationale pers en de grote nieuws- en t.v.-organisaties. 's Morgens leest hij van 8 tot 10 uur ook zondags de vele bladen en tijdschriften waarop hij geabonneerd is. Ben Sies is een echte bibliofiel. Zijn boekenschat, waarmee het gehele ria*te landhuis vol staat, omvat meer dan 7000 exem plaren. Bovendien is hij een liefhebber van klassieke muziek en goede jazz. Pop-art vervloekt hij en voor hem staat het als een paal boven water, VPRO dat de Britse regering binnenkort 18-3018.50 uur: korte metten gaat maken met de Jazz-rondo. etherpiraten rond Groot-Brittannië. In 20.3020.50 uur: de toekomst zal deze oud-Hagenaar Annette Roco zingt, met zijn Londens accent eenmaal per VARA maand een luchtje in Holland komen scheppen, niet voor vakantie, maar om rusteloos te werken aan een t.v.- rubriek waar hij met zijn gehele jour nalistieke kwaliteiten achter kan HILVERSUM III NCRV 10.30—12.00 uur: Matinee met de lichte aandacht wordt besteed aan veel te hardhandige humorloze politiemannen l*-30—15.00 en rechters die kleine ordevergry pen" met een fikse vryheidsstraf honoreren. Dat Iqkt van eer. rattenkoningsachtige moderniteit. Het kwam allemaal voor in ..Fanny's eerste toneelstuk" dat gisteren In een levendige opvoering door VARA- t.v. werd gebracht Ongeloofiyk dat het een modern stuk was van de jonge Shaw, de grote Ierse toneelschrijver die hon derdentien jaar geleden geboren werd. Door die ongedachte actualiteit werd de voorstelling al een flink stuk uitgeheven boven wat we de laatste weken op don derdagavond kregen voorgezet. Het gaf de kans om zich een relativerend te bezinnen over de problemen van „de Jeugd van tegenwoordig" die zo ongeveer de problemen van de jeugd van alle tyden zyn. Maar er was meer; Shaw namelyk. En dat betekende hier weer virtuoos theater mét 'n dialoog die zeer bewust koddig is neergeschreven om het spotzieke karakter »an de zedemeester die Shaw au fond was alle kansen te geven. KRO 2020 uur: Rue Brique. showmaga zine, gepresenteerd door Jan Theys. 21.00 uur: Bonanza. 21.50 uur: Brandpunt. 22.20 uur: Journaal. 2225 uur: Brandpunt. NEDERLAND II NTS 20.00 uur: Journaal. uitv. van Stabat Mater (Pergolesi) en 2e sym fonie (Schubert). KRO 7.32—7.55 uur: De zingende Kerk. 8.10—12.00 uur: Djinn. NRU 12.00—12.25 uur: Reportage ondertrouw Pieter en Margriet. 13.00—14.00 uur: Vliegendè schijven. 14.00—16.30 uur: PM. weekblad met veel platen. NEDERLAND I NTS 11.55—13.00 uur: Reportage ondertrouw prinses Margriet. VPRO 16.00 uur: Swining London, film van Roeland Kerbosch. 16.15 uur: l Ne- AVRO 20.01 uuri Vjoew. 20.25 uur: KVRO-danstest '67. 21.05 uur; Expo '67, weik i derlanders voor Mon treal. 21.20 uur: NTS 22.10 uur: Journaal. 22.15 uur: 22.30 uur: Kernfysica. HILVERSUM II VARA Nieuwsuitzendingen HILVERSUM I: 7.00, 7.30. 8.00, 8.30. 9.35, 12.30, 19.00, 22.30, 23.45 uur. HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00. 20.00, 22.30, 23.55 u. Sinterklaascadeaus op rolletjes, progr. voor ouders en kinderen. 16.25 uur: Tussen kunst en koren, film van Gied Jaspars. 16.55 uur: Kabouter Kandelaar 17.10 uur: Vallen en opstaan, judodemonstratie. In de „raamvertelling" het verhaal van Fanny dus gaat hy daarby wat te ver Dit stoelen met toneelcritici die hem niet mochten en die hy helemaal niet mocht, is meer een aangelegenheid van Shaw dan van zyn publiek anno 1966. Maar het spel-zelf, daar hebben we oprecht van genoten. Regisseur John v. d. Rest pakte zyn taal- voortreffelyk aan. De „opvoering" moest „geacteerd" zyn. kon dus een tikje overdrijving in de typeringen verdragen. Hy ging daarin (Vervolg van de voorpagina) De K.R.O.-voorzitter zei het uit een oogpunt van vryheid van menigsuiting een verdrietige en griezelige zaak te vinden, dat men hem vanwege de stellingname van de K.R.O. naar een onverkiesbare plaats heeft gedirigeerd en bezwaren ontwikkelt tegen zyn cu mulatie van functies. Persoonlijk voelt hy zich niet gegriefd, hoofdzaak voor hem is „dat men het blijkbaar erg vindt, dat 'n onafhankelijk publiciteitsmedium zich uitzendingen veroorlooft, die een aantal mensen onwelgevallig is". Mr. Van Doorn zal niet bedanken als lid van het K.V.P.-bestuur. Wel merkte hij op, dat er na de verkiezingen ook een ander partijbestuur gevormd zal worden. Mr. Van Doorn zei ook nog bereid te zijn de K.V.P. in de verkiezingsstryd te steunen: „Ik behoor tot de K.V.P." Over de Brandpuntprogramma's rond de kabinetscrisis zei mr. Van Doom nog. dat dit de K.R.O. 48 bedankjes had op geleverd. Er waren ook instemmende reacties ontvangen. Hij verzekerde, dat rubrieken als Brandpunt en Echo altijd hachelijke zaken zijn als men er iets betekenends van wil maken. Het K.R.O.- bestuur staat volgens mr. Van Doorn zeer positief tegenover het bezit van deze rubrieken. Jammer Zowel oud-premier mr. Cals als K.V.P.- voorzitter mr. Aalberse hebben gister avond in VARA's „Achter het Nieuws" gezegd te betreuren, dat mr. Van Doom niet in de Tweede Kamer zal terugkeren. Mr. Aalberse zei te geloven, dat de kri tische opstelling van de K.R.O.-rubriek Brandpunt mede aanleiding is geweest voor het feit dat mra Van Doom door de groepsadviescommissie van Utrecht geen verkiesbare plaats op de voorlopige lijst heeft gekregen. „Vele mensen begrijpen niet. dat een t.v.-rubriek een zelfstandige mening kan en mag hebben, terwijl de voorzitter van die omroep voor de K.V.P in de Kamer zit. Het partijbestuur heeft mr. Van Doom wel degelijk aanbevolen voor een plaats op de lyst. Het ls Jam mer. dat hij deze plaats niet heeft ge kregen". Mr. Cals zei: „Het ls bijzonder jam mer, dat mr. Van Doom niet terugkomt. Ik weet niet. of er nog wat aan te doen (ADVERTENTIE) i kwa tot e Aan de oud-premier werd nog gevraagd, of er door de uittocht van prominenten progressieve figuren uit de K.V.P. niet het gevaar ontstaat dat de party naar rechts afzwenkt. Hierop zei mr. Cals, dat. het programma van de K.V.P. daarop niet wijst, dat de partij volledig bereid ls om dit programm uit te voeren en dat hy veel vertrouwen heetf ln de nieuwe figu ren, die ln de party en fractie sullen gaan optreden. VOOR EXCLUSIEVE damesschoenen DONKERSTEEG 14 Oud-minister Algera overleden DEN HAAG (ANP) In Den Haag ls op 64-jarige leeftijd overleden mr. J- Algera, oud-minister van Verkeer en Waterstaat en lid van de Raad van State. De begrafenis zal plaats hebben maandag 12 december a.s., te half een op de begraafplaats Nieuw Eykenduy- nen in Den Haag. Van 1937 tot 1952 mae mr. Algera lid van de Tweede Kamer, waarin hij zitting had voor de A.R.-partij. In 1945 werd hij lid van de nationale advies commissie en van 1946 tot 1952 was hij lid van Gedeputeerde Staten van Fries land. In sept. 1952 werd hij benoemd tot minister van Verkeer en Waterstaat. In het in 1956 optredende nieuwe kabi net werd hem dezelde portefeuille toe vertrouwd, tot hij deze in oktober 1958 om gezondheidsredenen neerlegde. Op 1 november daarop vólgend deed de heer Algera zijn intreden als lid ln de Raad van State. Sinds 1959 was mr. Algera directeur, en sinds 1961 president directeur van de vrije universiteit in Amsterdam. In April vorig Jaar trok hij zich om gezondheidsredenen uit het directorium terug. Hij heeft zitting gehad in verschei dene staatscommissies. In 1935 ver scheen van zijn hand een populaire ge schiedenis van zijn toenmalige woon stad onder de titel „Leeuwarden door de eeuwen heen". (ADVERTENTIE) Hulshoff De bezetting was perfect. Elsje Scheren had als Dora de dankbaarste rol, maar zij buitte de haar geboden kansen voor treffelijk uit. Direct na haar: Erik v. d. Donk. die dialect moest, brabbelen altijd een wat hachelijke taak maar die in een flinke monoloog waarin hij alle Britse ondeugden als deugden moet vooistellen (helemaal Shaw!) het er voortreffelijk afbracht. De verdere „jonge" rollen waren (ln deze volgorde!) bij Siem Vroom. Ina v. d. Molen en Cor van de Brink in goede handen. De zéér bekwame krachten die voor 't „ouderen- kwartet" waren aangezocht deden het hunne met betrouwbaar vakmanschap. De mensen van het „randverhaal" ston den voor een heel wat ondankbaarder taak. We willen van hen speciaal Frans Vorstman noemen als de karikaturale Britse aristocraat, die zó Brits is dat hy eigeniyk in Engeland niet meer leven kan. De vertaling van Pieter Hommers „bekte" goed Els Salomons' decors mochten er zyn. Vg. Vanavond via Hilv. II (Vanavond Hilversum II, 21.00 u.) De Zwitserse Omroep heeft tijdens de deze zomer wochen een groot aantal opnamen ge maakt van de daar gehouden muzi kale manifestaties. In een uitgesteld relais concerteert vanavond het Weens Filharmonisch Orkest onder leiding van Lorin Maazel. Op het programma staan twee werken, die de laatste jaren nog slechts zelden worden uitgevoerd: het Stabat Mater van Pergolesi en de Symfonie nr. 2 in C opus 61 van Schumann. Pergolesi (1710—1736). hoewel één van de be langrijke vertegenwoordigers van de Napolitaanse muziek)-school, is min der bekend gebleven ale kerkmusicus dan als operacomponist. Zijn eerste opera, de komische „La Serva Padro- na" uit 1733 staat als oudst be kende opera en niet alleen daarom nog steeds op het repertoire. Ver meldenswaard is nog dat „La Serva Padrona" tot voorbeeld strekte van de Italiaanse opera-buffa en aanleiding werd tot het ontstaan van de Franse komische opera. Pergolesi ls wel zó belangrijk, dat eigentijdse componisten bij hem inspiratie opdoen. Igor Stra- winsky by voorbeeld, heefteen aantal thema's van Pergolesi verwerkt in zijn balletsuite Pulcinella en in zijn Suite voor oello en piano. HoogTVpunten 9 Zondag Nederland I: 15.30 Monitor; 17.00 Eur. kampioenschap biL jarten; 21.00 Caterina Va- lente Show. Nederland II: 20.05 Dr. Kil- dare; 21.15 Beweging, kunst programma 0 Maandag Nederland I: 19.35 Tel uit je winst, quiz; 20.20 Avond vullend programma over Tsjecho-Slowakije. Nederland EI: 20.25 De beel denstorm; 20.55 Jazz met Jacobs. Dinsdag Nederland I: 19.35 Christus voor Alleman; 20.20 Van avond in Nieuwspoort; 21.40 Bokken en schapen, cabaret- programma. Nederland II: 20.01 Don Qui- chotte; 20.30 De kunst om lief te hebben, film. Woensdag Nederland I: 19.30 Openbaar Kunstbezit; 20.25 Liverpool Ajax. Nederland II: 20.01 Werk plaats voor muziek; 21.15 Uit Bellevue, kunstprogramma. 9 Donderdag Nederland I: 20.20 Colombe, toneelspel van Anouilh; 20.35 De Wally Show; 21.15 Brand, punt Europa. Vrydag Nederland I: 20.45 Mogul; 21.35 Mies-en-ccène. Nederland II: 21.01 Overal en nergens. Zaterdag Nederland I: 19.15 Batman; 20.20 Het gulden schot; 21.20 Moord op de Zeedijk. Treffer, serie; 22.05 Brandpunt. Nederland II: 20.25 De man van Uncle; 21.15 Onzes in- Vragen in Kamer Omroep heeft tijdens de TVTHPC1 gehouden Luzerner Fest- OV0I* lN X O" 11*113 groot aantal opnamen ge- 1 naar Indonesië DEN HAAG (ANP) Het Eerste- Kamerüd Beerekamp (CHU) heeft de minister van Cultuur. Recreatie en Maatschapelyk Werk schrlfteiyke vra gen gesteld over de vergeefse N.T.S.- reis naar het proces-Soebandrio. 1. Is het waai', dat de N.T.S. onlangs een reportageploeg heeft gezonden naar Djakarta, teneirtde aldaar politieke pro cessen te verfilmen? 2. Indien de vorige vraag bevestigend wordt, beantwoord, welke zyn dan de geraamde en de werkeiyke kosten van deze uitzending geweest? 3. Hebben de resultaten van deze mis sie beantwoord aan de verwachtingen van de betrokken N.T.S.-autorlteiten (byvoorbeeld het hoofd van de N.T.S.- programmastaf otf de hoofdredacteur van het N.TB.-Journaal), en zo neen, wat was daarvan de oorzaak? Kijkmeter heeft 'n bijgeluidje Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM De „Intometer", een apparaatje waarmee momenteel 600 tv- toestelien in ons land zyn uitgerust, om de kykdichtheid te registreren wordt tydens de tv-ultzendlngen door code signalen in werking gesteld. Nu doet zich het verschynsel voor, dat deze feitelijk onhoorbare geluidsimpulsen plotseling in de huiskamers hoorbaar zyn geworden en afwisselend met hoge- en lage tonen storende by gelui den geven. De heer M. Hartsuiker, die by het Hllversumse bureau „Intomart" ls belast met de onderzoek-technlsche leiding, was van mening, dat het audioslgnaal. dat in overleg met de PTT-technlcl via de tv-zenders op een sterkte van 18dbm wordt uitgezonden, in feite niet waarneembaar mag zyn. Men ls thans druk doende om het niveau van het codesignaal er bestaan liefst 25000 van deze coderingen zó laag te hou den, dat binnen afzienbare tyd nie mand er meer last van heeft. Opvallend is het wel, dat de signalen vooral bij de oude typen tv-ontvangers hoorbaar blyken te zyn. terwijl de nieuwere toestellen vrywel niets (hoorbaars) registreren. De code-impulsen via de tv-zender wor den straks automatisch, zonodig zelfs om de tien seconden aan de „into- meters" in het land doorgegeven. On- middeliyk na zo'n signaal begint by de 600 tv-toestellen die met deze door „Electrologica" ontwikkelde meetrecor- der zyn uitgerust, de motor te starten die een registratiebandje ln werking stelt. Men vertrouwt erop. dat voor op 2 januari 1967 de reclame-tv start, de geluidsstoringen tot het verleden zullen behoren. Nieuwe opzet Nederlands Songfestival (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De opzet voor het Nederlandse Songfestival 1967 zal geheel afwyken van de procedure, die de laat ste jaren gevolgd is. Ook zal ten aan zien van de jurering een ander systeem worden gevoerd. Het Songfestival zal deze keer namelyk uit twee programma's bestaan, die op twee woensdagavonden ln februari 1967 op Nederland 1 worden uitgezonden. In de eerste uitzending zullen zes liedjes door één vocaliste ten gehore worden gebracht: Thérèse Steinmetz begeleid door het Festival Orkest onder leiding van Dolf van der Linden. De liedjes zullen niet, zoals vroeger het geval was. door een van tevoren aan- gewezen Jury worden beoordeeld, maar j door alle Nederlandse kykers. zy kun nen het liedje kiezen, dat naar hun oordeel het beste ls dat Nederland zal vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival, dat op 8 april 1967 ln Wenen wordt gehouden. Zy bphoeven daartoe slechts de titel van het liedie op een briefkaart te schrijven en deze te zenden naar de NTS. In de tweede uitzending, een week later, zal Thérèse Steinmetz de liedjes nog eens zingen, maar dan in de volg orde die is bepaald door het aantal stemmen, dat elk liedje van het kykers- publlek heeft verworven. De Inzending van de liedjes is open. Aangezien de NTS evenwel niet zeker is van het aantal inzendingen, heeft zij een aantal comDonlsten verzocht een liedje ln te zenden. Alle liedjes, ook die van de uitgenodig de componisten, moeten tezamen met de tekst onder motto worden ingezonden. Een commissie van tien onpartijdige en onafhankeiyke leden kiest dan uit alle inzendingen de zes liedjes die Thérése Steinmetz gaat zingen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2