PEARL HARBOR WAS GEEN SLUIPACTIE Eigen risico van f 10.- gaat niet door Japanse aanval 25 jqgr geleden Luchtmacht en marine gecombineerd Applaus voor Josef Stalin in Moskou Abt legt functie neer treedt uit orde en Even uitblazen KLAVERBLAD KOFFIE, ZUID-VIETNAMEES POLITICUS IN SAIGON DOODGESCHOTEN Johnson vraagt 10 miljard meer Akkertjes PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 TOKIO (UPI) De Japanse aanval op Pearl Harbor, die 25 jaar geleden heeft plaatsgevon-j den en die bij velen nog vers in het geheugen ligt, was een „onsterfelijk succes in de mili-j taire wereldgeschiedenis" en tegelijkertijd „een grote poli tieke fout, omdat deze aanval! Japan naar volledige capitulatie, heeft geleid". Dit is de mening van de enige nog leven de Japanner die bij de organisatie van de aanval op de Amerikaanse vloot betrok ken is geweest, over de dag die de Ver enigde Staten mee zou slepen in de tweede wereldoorlog. Zijn naam luidt Minoru Genda. De die reeds in februari 1941 het plan voor de bombardering van Pearl Harbor lanceerde, is momenteel actief als lid van het Japanse parlement in het hogerhuis. Op zijn 37ste jaar was hij commandant bij de marine, speciaal belast met luchtmacht-aangelegen heden. ..Onze aanval op Pearl Harbor", zei Genda onlangs in een interview, „was in derdaad een bliksemactie, maar ik ben het niet eens met de mensen die zeggen dat het een „aanval in de rug" is geweest. De Verenigde Staten moeten geweten hebben dat wij een militaire actie zouden onderne men tegen hun vloot in de Stille Oceaan". Verder zei hij: „Het meest verrassende element-was, dat wij onze luchtmacht by de aanval een belangrijke rol toebedeeld hadden. Niemand in Japan, ook niet in andere landen had het ooit denkbaar ge acht dat de luchtmacht op een dergelijke grote schaal aan een marineactie zou kun nen deelnemen." Genda verklaarde verder dat men hem voor gek had verklaard toen hij erop aan drong vliegtuigen te gebruiken bij Japans eerste oorlogsdaad tegen de Verenigde Sta ten. maar admiraal Yamamoto accepteer de Genda's plan tenslotte, toen het hem in begin 1941 werd voorgelegd. Geen sluipactie Volgens Genda was admiraal Yamamoto „iemand die de „bushido" (wet voor de soldaat* trouw naleefde en geen sluipacties tegen de vyand wilde ondernemen Maar hij wist al bij de aanval op Pearl Harbor dat de Verenigde Staten geen partij waren voor Japan", aldus Genda „Htj had altijd geiegd dat als de oorlog langer dan een jaar zou duren. Japan ge doemd was te verliezen. Daarom verklaar de hu ln 1941 dat zyn vloot alies zou doen ora de Verenigde Staten zo lang mogelyki uit de Stille Oceaan weg te houden." „Yamamoto geloofde dat Pearl Harbor het voornaamste strategische punt van de Amerikaanse vloot ln de Stille Oceaan was en deelde ons mede. dat wij ora tijd te winnen een militair krijgsplan moesten opstellen in de lijn van het oude gezegde „hij die parels zoekt moet duiken" Genda zei voorts dat de Japanse aanval op de marinehaven niet zonder meer werd goedgekeurd. De eerste hindernis die geno men moest worden was goedkeuring krij gen van het hoofdkwartier van de marine in Tokio. „Daar was men er niet zo geluk kig mee zoveel vliegtuigen en schepen voor één actie in te zetten. Ook was men be vreesd dat de Verenigde Staten al van te voren zouden vernemen wat de Japanse plannen waren". Het hoofdkwartier stemde ten de nederlaag van Japan te bewerk stelligen". Genda verklaarde verder dat Yama moto Pearl Harbor niet eerder had wil len aanvallen dan na het tijdstip waarop de V.S. het Japanse ultimatum hadden ontvangen „Toen de admiraal hoorde dat de aan val 30 minuten voor het overhandigen van het ultimatum had plaatsgevonden was hij bijzonder teleurgesteld omdat dit op schending van de „bushido" neer kwam". Tot op heden gelooft Genda dat hoge ambtenaren en militairen in de Verenigde Staten door middel van het ontcijferen van Japanse codes geweten moet hebben wat er zou gaan gebeuren. MOSKOU. (Reuter-A.F.PWarm applaus ontlokte de naam Josef StalLn toen een vooraanstaande Russische com munist gisteren de loftrompet stak. tijdens een massabijeenkomst in het Kremlin, over het optreden van de gewezen dicta tor in de oorlog Spreker, de leider voor de afdeling Moskou van de communisti- sché party. Nikolai Jegoritsjev, sprak 6000 Moskovieten toe in een rede ter herden king van de 25ste verjaardag van de slag om Moskou, die Russische geschiedkundi gen „de dageraad van de overwinning" Sprekende over Stalln. betitelde Jego ritsjev hem als „de opperbevelhebber, die de algehele leiding had bij de slag om Moskou". Zijn lof voor de wijze waarop Stalin ln de oorlog optrad, is in overeen stemming met het huidige beleid van de Russische leiding, dat gericht is op voor zichtige rehabilitatie van de man die door de voormalige Russische leider. Nikita Kroetsjev. van zijn voetstuk werd goflto- Gisteravond is Stalin in films uit de oorlog op de Russische televisie versche nen. waarbij hij (in 1941) een „plechtig beroep" deed op het Russische volk en verkondigde, dat het Russische vaderland ln gevaar was PREMIE VAN 6,2 NAAR 6,6 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal waarschijnlijk vandaag al beslissen het eigen risico voor de ziekenhui pleging van 10 gulden per dag. De beide Kamercommissies van sociale zaken er van volksgezondheid hebben, zoals in een deel van onze editie al gemeld, gister middag minister Veldkamp tijdens eer besloten vergadering meegedeeld, dat zijn voorstel tot invoering van 10 gulden eigen risico ingetrokken moet worden en dat de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering verhoogd moet worden van 6,2 naar 6,6 procent met ingang van 1 januari a.s. Minister Veldkamp zou deze commissiebeslissing gisteravond nog het kabinet voorleggen, zodat de Tweede Kamer vandaag nog een definiti slissing zou kunnen nemen. Het standpunt van de twee commissies komt neer op de bijna unanieme gedach te in de Tweede Kamer van vorige week donderdag, dat het eigen risico in deze vorm tegen alle sociale verhoudinge gaat. Drs. Nederhorst van de Partij de Arbeid omschreef dit Kamerstandpunt in zijn motie toen het nauwkeurigst, maar deze motie werd 's avonds na een van de verwarrendste en ondoorzichtig ste politieke debatten van het parlement met 73 tegen 66 stemmen verworpen. De Kamercommissies wachten met een definitieve standpuntbepaling over een of andere vorm van eigen risico na dere adviezen af. Dit geldt ook voor de toekomstige premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering. Zowel de thans afgewezen maatregel van minister Veldkamp als de opvatting van de Kamer geldt van 1 januari tot 1 juli 1967. Op die datum treedt zeer waarschijnlijk de wet zware geneeskun dige risico's in werking, waarbij op- v een eigen risico en een premie wijziging in discussie zal komen. In de Hazelhorstschool, St.-Olofstraat 19 Delft, wordt van 10 tot 22 december een tentoonstelling gehouden van werk van twee Haagse kunstenaars: kera miek van Kees Hoogendam en etsen van Frik Pape. Beiden zijn docenten aan de Hazelhorstschool. uiteindelijk toe ln het midden van het jaar 1941 nadat Yamamoto, een van de meest briljante en gewaardeerde vlootdeskun- digen, had gedreigd ontslag.te nemen. „Nadat alle obstakels waren wegge werkt", aldus Genda. „verzamelden we meer dan 300 van onze beste piloten en hielden dag en nacht oefeningen tot aan de 7de december". Vernietigend De Japanse vloot die tenslotte de grootscheepse aanval ondernam zag er als volgt uit: ze» vliegdekschepen, twee zware kruisers, twee slagschepen, een lichte kruiser, elf torpedobootjagers en onderzeeërs waaronder tw TRAPPISTENABDIJ ZUNDERT Meer dienstbaar aan maatschappij (Van een or ZUNDERT enabdij „Maria Dom Schuurman toevlucht" heeft aai ken van zijn abdij meegedeeld, dat hij besloten heeft ontslag te nemen uit zijn functie. Hij is voornemens uit de orde te treden en als priester van het bis dom Breda een huis te gaan leiden, dat het besehouwend leven op een meer di recte manier dienstbaar maakt aan maatschappij en kerk. De aftredende abt blijft het bestaans recht van de cisterciënzer orde en van de abdij volledig erkennen. Dat heeft hij met grote nadruk 'onderlijnd, toen hij zijn besluit meedeelde aan de 65 monniken van de Zundertse communi teit. Over de opvolging van Dom Schuur- mans als abt dient het kapittel van de abdij zich nog te beraden. Mede op ver zoek van Dom Schuurmans heeft de bisschop van Breda. mgr. G. de Vet, gisteren de abdij van Zundert bezocht en de monnikken toegesproken. Hij heeft daarbij verklaard na rijp beraad geheel achter de pogingen van Dom Schuurmans te staan om het beschou wend leven meer onmiddellijk te doen functioneren in het gewone- leven van allerlei mensen, christenen pn niet-chris- tenen. Nadrukkelijk stelde hij echter, dat dit niet betekent, dat hij zich dis tantieerde van de abdij of van de visie van de monnikken op hun leven als mon nik en op de contemplatie. Wel wees mgr. De Vet erop. dat het gewenst is zich voortdurend te bezinnen op de vormgeving van het contemplatieve le ven. ,,U moet wel de vraag stellen, of het zo door moet gaan! Nog kortgeleden werd bekend, dat de monnikken van de Zundertse abdij hun onderscheid tussen priesters Jkoormon- nikken) en de lekenbroeders hadden la ten vallen. Tegenover een van onze ver slaggevers verklaarde Dom Schuur mans toen: „Wij willen hier op de eer ste plaats monnikken zijn, allemaal als we hier in dit klooster leven. Men komt hier niet meer in de eerste plaats naar toe voor het priesterschap, i om monnik te worden." Hij noemde die gang van zaken een herwaardering van de oorspronkelijke situatie, een te rugkeer naar de status van de orde stichter Benedictus, die zelf geen pries- an Dom Schuurmans de geruchten, dat niet in de abdij zich achter van de abt w Het vertrek geeft voedsel aai alle monnikken v de hervormfngei Peren en sla naar Noorwegen DEN HAAG De Noorse autoriteiten hebben bekendgemaakt, dat de invoer van sla in dit land met ingang van 8 december tot nader order onbeperkt mag plaatshebben. Of t land dai betekenis r een export r dit land zal zijn, valt nog moeilijk te zeggen. Op de Europese markt neemt de Nederlandse kassla op het ogenblik een zeer belangrijke plaats in. De export is tot nu toe in hoofdzaak gericht op West-Duitsland. Ook Enge land is een afnemer van betekenis. In mindere mate wordt er wekelijks Neder landse sla uitgevoerd naar Frankrijk, Zweden en Zwitserland. De hoeveelhe- deze landen liggen tussen 55 per week. De prijs van de goe de kwaliteit Nederlandse kassla lag dinsdag op de groenteveilingen tussen en 28 cent per krop. Noorwegen heeft lorts bekendgemaakt dat de invoer van peren in dit land onbeperkt zal worden toegestaan in de periode 9 januari tot en met 31 juli 1967. Of er dan ook peren uit de Nederlandse koelhuizen naar dit land verladen zullen worden is afhankelijk de concurrentiepositie die dit pro- dukt zal innenemen op de internationale perenmarkt. duikboten zeven olietankers en 381 vliegtuigen. Het was de luchtmacht die het meest vernietigende werk deed. De Japanse vliegtuigen brachten het slag schip „Arizona" tot zinken en bescha digden de slagschepen „Oklahoma", „Nevada", „California" en „West-Vir ginia" op ernstige wijze. Verder beschadigden zij drie Ameri kaanse torpedobootjagers. In lichterfe mate werden getroffen de slagschepen „Pennsylvania", „Maryland" en, „Ten nessee". een droogdok en een reparatie schip. Het totale Japanse verlies aan vliegtuigen bedroeg 29 stuks. Genda gelooft tot op heden dat het militair gezien verkeerd is geweest niet achter de vliegdekschepen „Enterprise" en „Lexington" aan te gaan die in de buurt van Hawaii voeren Hij verklaar de dat enige marineofficieren met hem erop aandrongen een grote aanval op Hawaii te houden maar dat zij werden omgepraat. „Ik geloof dat we de vijand zelfs 's nachts hadden kunnen vinden want we waren goed getraind. En als we ze (de beide slagschepen) niet direct had den kunnen vinden, dan zouden we en kele dagen in de wateren rond Hawaii gebleven zijn", aldus Genda. Gevraagd naar het waarom van de snelle terugtocht van de Japanners op Pearl Harbor zei Genda: „Er waren na tuurlijk vele problemen die overwogen moesten worden, één daarvan was de brandstofvoorziening. Het voornaamste punt voor de terugtocht was echter het Een enorme verwoesting heeft de Japanse aanval in de haven aan gericht. ónoverkomenlijke feit dat we onze sche pen op andere plaatsen moesten in- Genda meent dat als Japan de „En terprise" én de „Lexington" had aange vallen en de brandstofreserves van Pearl Harbor zou hebben vernietigd, de Japanse vloot in 1942 bij Midway geen nederlaag geleden zou hebben. Niet zoveel „Op de keeper beschouwd", zei hij, „hebben we niet zovéél schade toege bracht ale we oorspronkelijk dachten. De aanval op Pearl Harbor was boven dien nog de doorslaggevende factor voor de Amerikanen om met vereende krach- Verzet tegen vergeving van oorlogsmisdaad AMSTERDAM (ANP) Verenigd Ver- j zet 1940-'45 heeft een brief aan de leden van de Tweede éamer en de fractievoor zitters der Eerste Kamer gezonden, waar in om. staat, dat het Verenigd Verzet 1 verontwaardigd is over de uitlatingen van de huidige minister van Justitie betref fende het op jaren stellen van de te Breda gedetineerde oorlogsmisdadigers Kotalla, Aus der Fünten en Fischer. Zij noemt deze uitlatingen een belediging van het recthsgevoel van het overgrote dee! van ons volk en een hoon aan de slacht offers en hun nabestaanden, die levens- lang de wonden met zich moeten dragèn Tevens is deze z.g. menselijkheid een ver raad aan het verzet der antifascistische strijders in de jaren 1940-'45 en de ont- zaggeüjke offers, die door hen daarbij 1 werden gebracht. Verenigd Verzet 1940-'45 dringt er dan ook ten sterkste op aan. onder geen enkel voorwendsel strafonderbreking van de oorlogsmisdadigers mogelijk te maken. De brief was ondertekend door J. Brasser. L. Koning. S. Korper, C. Smit en M. Vlaskamp-Kwak. (ADVERTENTIE) DR. VELDKAMP MEVROUW De ongehuwde moeder op - met de hebt al in huis genomen? waard om speciaal te vragen! Zoon van ri jkste man ter wereld trouwt actrice LONDEN (UPI) Mej. Talitha Pol, de 26-jarige kleindochter van de schilder Augustus John, zal zondag a.s. in Rome in 't huwelijk treden met Paul Getty jr. zoon van de „rijkste man ter .wereld" zo meldden Britse bladen. Getty jr., die belast is met de leiding van de zaken van zijn vader, de olie magnaat, in Italië, is al eerder getrouwd geweest. Zijn verloofde heeft tegenover de Daily Mirror verklaard, dat zij Getty jr. 18 maanden geleden voor het eerst had ontmoet „zonder aan liefde te den ken". Maar dat veranderde spoedig. Wij zijn voor elkaar geboren", zei ze. Multi miljonair Paul Getty sr. zal de bruiloft „Hij heeft het veel te druk", i lid v zijn af. bloemd, op geen enkele mc mantel der liefde bedekt, maar kil en naakt, als elk statistisch gegeven, nu stijgeren we allemaal van schrik. 4511 onwettige geboorten in 1965, tegen slechts" 3991 in 1964, ,,waar moet dat naar toe?" Dit cijfer kun je opsplitsen naar groe pen van de bevolking of in de leeftijden van de ongehuwde moeders. Je kunt een verdeling maken naar kerkelijke ge zindten, of wijzen op de drijfveren, die zonder twijfel meespelen, maar het cij fer blijft ongewijzigd. Het cijfer verte genwoordigt een aanzienlijk aantal meis jes, die bewust of onbewust in een situatie geraakt zijn, waarvoor onze maatschappelijke legpuzzel geen passend vakje vrij heeft. In 19Q5 waren dat er dan 62'proéèni meer dan in 1955. ,,ls ,de yader b^end, fiqeft ie een baan?" We slaken een zucht van ver lichting. Gauw de zaak aan elkaar lij men. De barst, die het ongelukje" na liet, is nog wel te zien, maar na een poosje valt dat niet meer op. Goddank, het klopt allemaal toch nog en de hele familie draait gerustgesteld de stoel in de richting van de televisiequizz en de borrelhap. jp EN groot aantal onwettige geboor- *-* ten is het gevolg van een zeer kort stondige en oppervlakkige ontmoeting tussen een jongen en een meisje, zegt een rapport. Veel meisjes weten bij alle proble men rond haar zwangerschap een ding zeker, dat ze geen huwelijk wensen met de verwekker van het kind. Ze spreken vaak zonder haat van een fijne knul om mee uit te gaan, om mee te vrijen, maar trouwen nooit. .Vreemd hè, eerst dacht ik steeds dat het me niets kon schelen, wat de mensen zouden zeggen. Ik wil alleen maar een goeie moeder zijn voor mijn kind, dacht ik, dat is de hoofdzaak. Maar je kunt er niet mee alleen in een hutje op de hei gaan zitten he? Ze zul len je nawijzen. En het kind ook. Af stand doen dan. Ik was het echt van plan, voor mezelf, maar ook om het kind een normaler leven te geven. Maar wil je wel geloven dat ik daar nu ook niet aandurf. Wat een loeder, zal de buurt zeggen. Eerst de lol en dan nog niet voor haar kind opkomen". qOMS zeggen ze, ..Kom dan maar hier 3 wonen met je kind hoor". ,,Zoek een baantje als huishoudster bij een we duwnaar of zo," die je kind erbij neemt". ..Probeer een paar kamers te huren of een flatje en dan begin je een kindercrèche". ..Er zijn er meer zoals jij, die hun kind kwijt moeten als ze overdag werken". Die laatste, raad is tenminste mens waardig. Er zijn gemeenten die bij springen, zodat het ongehuwde meisje zelfstandig en zonder geldzorgen moe der voor haar kind kan zijn. Zomaar helemaal voor niks", verbazen wij ons. ..Hoeft ze niet te werken, dan kan ze de hele dag thuis zitten, haar kind knuffelen. Nou zeg, die heeft geboft. Want uiteindelijk heeft ze het toch aan zichzelf te danken". Ach ja. 't is moeilijk. En menselijk, dat vooral St.-Martinus gaf ook maar z'n halve mantel weg. i Eijsden. SAIGON (Reuter) Een belangrijk d van de grondwetgevende vergadering Zuid-Vietnam, de 58-jarige econoom n rijke rijsthandelaar Tran Van Van, i vanochtend in Saigon doodgeschoten, >en hij met zijn auto op weg was naar parlementsgebouw. Hij werd van hen werd later aangehouden. Tran Van Van speelde een belangrijke rol ten gunste van de in het zuiden ge boren Vietnamezen tegenover hen die uit het Midden- of Noord-Vietnam afkom stig zijn. In vele politieke kringen had hij vijanden. Volgens de politie werd de aanslag gepleegd door leden van de Vietkong. President Johnson heeft bekendge maakt dat hij het Congres om 9 tot 10 miljard dollar extra zal vragen ter be strijding van de stijgende kosten van de oorlog in Vietnam. Na afloop van een lang gesprek met de minister van Defensie Robert S. McNa- mara deelde de president verslaggevers mee dat het gehele extra-bedrag voor de oorlogvoering in Vietnam nodig is, en dat met het bedrag de post Defensie op de begroting tot 30 juni 1967 zal stijgen van 58.5 miljard tot 67 of 68 miljard dol lar. ln vier Amerikaanse schilderijen "t mes gezet WASHINGTON (UPï) Vier histori sche schilderijen, waaronder het grote doek „Ondertekening van de grondwet" zijn gisteren in de Amerikaanse hoofd stad met een mes stukgesneden. De politie heeft de dader gearresteerd op beschuldiging van het vernielen van staatseigendom. (ADVERTENTIE) Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijn en griep l Wilson naar Parijs in januari PARIJS (UPI) Premier Harold Wilson van Engeland zal op 24 en 25 ja nuari in Parijs besprekingen voeren over een Britse poging het EEG-lid- maatschap te verwerven. Dit is door de Britse ambassade in Parijs meegedeeld. Volgens een woordvoerder van de ambassade zal Wilson op zijn bezoek vergezeld worden van minister van Bui tenlandse Zaken George Brown. Ver wacht wordt, dat de besprekingen met president De Gaulle en diens voor naamste adviseurs zullen worden ge- Wilson en Brown zullen ook de hoofd steden van de andere vijf Euromarkt- landen bezoeken, voorafgaand aan een aanvraag van het EEG-lidmaatschap. Ook andere problemen zouden ter spra ke komen.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 6