parfumerie Nikkel geld geeft geen eczeem 'ALSE WIMPERS Speler geëlektrokuteerd door onklaar raken van nieuw massageapparaat BAZAAR UITDRAGERIJ MARKTKRAAM spaanse ZWIER DINSDAG 6 DECEMBER 1966 DE BEiDSE CÜUKANT PAGINA T Muntmeester V. d. Brandhof (Van e r verslaggevers) UTRECHT „Bij nikkelen sluitingen en haakjes aan dameskleding kan even als bij nikkelen polshorloges door lang durige aanraking eczeem ontstaan bij mensen die nikkel-allergisch zijn. Maar bij nikkelen munten? Nee, ik kan het me niet voorstellen. En ik heb er ook nog nooit van gehoord al kennen we al sinds 1948 nikkelen kwartjes en dubbel tjes". Dit is het standpunt van de plaatsver vangend muntmeester van de Rijks munt, dr. ir. M. van den Brandhof, in de nog niet geheel verstilde discussie over nikkelen guldens en rijksdaalders, die nieuwe verwekkers zouden kunnen zijn van nikkeleczeem. Een wetsvoorstel om ook de grote munten uit nikkel te laten slaan, is gelijk met de miljoenen nota bij de Kamer ingediend. Het is niet geheel duidelijk, of het door de interim- regering nog in behandeling zal worden genomen. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering van de Ge neeskunst heeft eerder dit jaar in zijn orgaan Medisch Contact gewezen op de medische bezwaren van nikkelen gul dens en rijksdaalders, waarbij hij zich baseerde op buitenlandse onderzoekin gen betreffende nikkel-allergie. De Rijksmunt ziet het gesignaleerde niet, terwijl de medische deskundigen het er kennelijk niet over eens zijn. „Céssires die nikkel-allergisch zijn zullen straks als zij met de nieuwe mun ten te maken krijgen, misschien eerder narigheid ondervinden dan alleen met dubbeltjes en kwartjes", zegt dr. Van den Brandhof. „Maar dan nog lijkt me het gevaar erg hypothetisch"... Dr. L. Berrens, lector in de boichemie van de huid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en verbonden aan de dermato logische kliniek van het Academisch Ziekenhuis, komt op biochemische gron den tot dezelfde conclusie. Ook hij kan aan nikkelen guldens en rijksdaalders moeilijk het ziekteverschijnsel verbin den, dat ln de kliniek bekend staat als „jarretelle-eczeem' Nikkeleczeem schijnt bij 2 3 procent van de vrouwelijke bevolking voor te komen. In de dermatologische kliniek in Utrecht vormen zij ongeveer 1 procent van de patiënten. Dr. Berrens erkent dat de geneeskun de nog niet de preciese werking van al- lergenen als nikkel en chroom kent. Wel is het duidelijk, dat er aan enkele voor waarden moet worden voldaan, wil er eczeem kunnen optreden. Ten eerste moeten zich minuscule deeltjes van het metaal losmaken en dat is bij een half edel en dus stabiel metaal als nikkel al moeilijk denkbaar. Deze deeltjes moe ten in de huid doordringen. Dat gaat door de hoornlaag van de handpalm die met munten in aanraking komt, al heel moeilijk. Tenslotte moeten de metaal deeltjes een verbinding aangaan met be paalde eiwitbestanddelen in de huid. Ook dat gebeurt al niet zonder meer. Eerder is het nog denkbaar, dat zonder deze verbinding het organisme gealarmeerd wordt door het binnendringen van nik keldeeltjes. Deze alarmering doet zich voor als overgevoeligheid, maar dit hoeft nog niet direct tot eczeem een afweerreactie van dit organisme te Er zijn, meent dr. Berrens, voorlopig voldoende argumenten om niet te gelo ven in hinderlijke gevolgen van het ge bruik van nikkelen guldens en rijksdaal- maken van de vrouw geen „dame" HOE ziet onze vader landse parfumerie er uit? Als een ouderwetse bazaar, als een uitdragerij, voller dan een marktkraam. Het winkeltje dat alles biedt waar de hedendaagse schoonheid het van heb ben moet en dat bij elk artikel een illusie ver koopt, heeft zo'n proza ïsch en onaantrekkelijk gezicht dat het een wón der is hoe de vrouwen dit nemen. Moet de etalage nu beslist zo volgestouwd worden En niet alleen met stan daards vol flessen en pot ten, maar vooral ook met haarnetten en nagelvijlen? Daar is het vervoerende woord „parfumerie" véél te lieflijk voor. Het kan ook anders In Amsterdam heeft een ondernemend man met een parfumerie die hij boutique noemt (dat komt ervan als de parfumerieën hun eigen zoete naam bederven), een vleugje Parijs in de Kalver- straat gebracht. Zijn voor beeld verdient alom ln den lande navolging. Wat de smaakvolle etalage en de Wimpers met een rand steentjes versluieren de blik. DRAMA IN ZWEMBAD BENFICA Eusebio ontsnapte aan de dood LISSABON Een speler van de voetbal club Benflca ls gisteren geëlektrocuteerd en nog zeven, onder wie de beroemde Eusebio, ontsnapten nauwelijks aan de dood toen een nieuw elektrisch massage- apparaat onklaar raakte in het eigen zwembad van Benflca. De speler die het leven liet, is Luciano (Luciano Jorge Fer nanda) De spelers ondergingen onderwater- massage met een speciaal apparaat. Het i elektrische apparaat van Amerikaans fa brikaat werd voor de eerste maal gebruikt. Jaim Graca, die pas door Benfica is Aangekocht, was de eerste die het gevaar bemerkte. Hij is elektricien van beroep. Reagerend op de schok onder water, sprong hij uit het bad en schakelde bij de meter de stroom uit. Een andere pro minente halfspeler, Malta da Silva, liep ernstige brandwonden op en moest naar bet Rode Kruisziekenhuis worden ge bracht. Eusebio, Cavem, Jaim Graca, Santana, Camolas, Carmo Pais. Malta da Silva en Luciano waren in het zwembad. De meeste spelers waren 6lechts ten dele onder water of stonden er alleen maar in. Luciano was echter geheel onder water en hij kreeg dan ook de volle klap. De politie heeft het ongeluk in onder- Boek. Eusebio en de andere vijf spelers, die •Heen een lichte schok hebben gehad. hebben geen nadelige gevolgen ondervon- Luciano werd op 6 augustus 1940 ln het Zuidportugese Olhao geboren. In het sei zoen 1963-1964 ging hij van de plaatse lijke club Olhanense over naar Benfica. Op 17 november 1964 speelde hjj zijn eerste internationale wedstrijd. Hij stond toen opgesteld in het Portugese b-elftal dat tegen Spanje-b uitkwam. Het ongeluk achtervolgde hem. Als gevolg van een reeks blessures kreeg hij geen plaats ln Benfica's eerste elftal. Dit seizoen leek alles vlot voor hem te verlopen daar hij regelmatig in het eerste elftal speelde. Op 16 oktober raakte hij tijdens een compe titiewedstrijd tegen Atletlco opnieuw ge blesseerd. Milne niet tegen AJAX? LIVERPOOL Over het meespelen van Liverpools halfspeler Gordon Milne in de Europa Cupwedstrijd tegen Ajax, morgen in Amsterdam, heerst nog steeds onzekerheid. Milne heeft een blessure aan zijn dijbeen. Wereldstrijd judo 1967 in Amerika PARIJS De zesde wereldkampioen schappen judo zullen in 1967 in Salt Lake City (V.S.) op 10, 11 en 12 mei worden gehouden. Zij vallen hierdoor gedeeltelijk samen met de Europese kampioenschappen die op 11, 12 en 13 mei ln Italië (waarschijnlijk Milaan of Rome) plaatsvinden. Drukke courses in Hilversum (Van onze paardesportmedewerker) Voor de koersen ln Hilversum van donderdagavond is weer een groot aan tal paarden te verwachten: de acht nummers moesten worden uitgebreid tot negen en de aanvang is dan ook terug gebracht naar half zeven. Het gaat om afstanden van om en nabij de 2000 meter, afgezien van een koers, de Turkooispry», waarin de afstand 2400 meter is. Dit is wel wat voor Dox van Rood en Noot en misschien ook al wel voor Dyveke D, die binnenkort wel in haar 5rm van het voorjaar zal komen. Zinly Sister komt ook weer proberen haar winsom voor het scheiden van de markt op 1 januari mogen de Z- Merries niet meer starten nog wat op te voeren. Dat zal wel lukken en misschien haalt zij ook wel de hoogste prijs weg, al is het geen gemakkelijke Het programma, voorzien van onze favorieten, luidt: Dlamantprijs (2000 m., autostart, eerste afd.): Entry Volann Egena Doeschka. Outsider: Dlavera. Topaasprijs (2040 m., met trio): Cereal Spencer El Mac Eric Kinley. Outsider: Camingo Scotch. Dlamantprijs (tweede afd): Empereur H Epilog V Diabolus. Smaragdprijs (2040 m. voor ama teurs): Eemsboy M Eros Hollandia Bernadotte. Outsider: Edelvalk S. Turkooisprijs (2400 m.. autostart met trio): Dox van Rood en Noot Dyveke D Benjamin Olivier. Outsider: Dia mant Dear. Granaatprijs (2020 m.): Royal Hano ver Zus Hanover Star Performer. Outsider: Anna Scotch. Gitprijs (2020 m. eerste afd.): Char les H. Blanchefloor Dirk de V. Granietprijs (2020 m., met trio): Zingly Sister Amad Kinley Ze venklapper. Outsider: Chantiago. Gitprijs, tweede afd.: Zypani B Rol Kinlejr fillso Tinga. NEDERLANDSE maar liet kan «ok anders ruimte binnen betreft, kan zijn beschikking. Het gaat iedereen het zo inrichten. hier om het oude en be- Het aardige pand heeft na- kende geveltje, dat in de tuuriyk niet. iedereen tot Kalverstraat zijn eigen charme ten toon spreidt. Nu is er een smaakvol, net niet nadrukkelijk-impone- rend zaakje van gemaakt, dat Rosenoble heet. Je kunt er meer dan een voet verzetten, want er is maar één bescheiden toon bank, rekken en bakken met rommelige inhoud zijn er niet en de vitrines ma ken de indruk, dat zij open kunnen gemaakt worden zonder dat de hele zaak eruit moet vallen. We tellen er dus geen hon derdduizend potten en fles sen, maar er zijn kastjes, waar een voorraad van de betere tot de exclusieve schoonheidsmerken op ons liggen te wachten. Boven is een Frans inge richte salon, waar twee schoonheidsspecialistes be handelingen geven. Maar achter die salon ligt een aparte cabine, waar Aladin woont Hij heeft daar zijn wonder lamp neergezet en de geest die erin huist, brengt de geringste huidfeilen van u, mevrouw, aan het licht. De lamp van Wood (zo heet Aladin vandaag de dag) ziet eruit als een grote staande hoogtezon. Het ge laat, dat?- êi'di lende klencen verschillende goede of slechte gesteldheden ver raden. Bijvoorbeeld de ge ringste schilfering (door 't blote oog niet te zien) wordt fel wit; vette gedeelten van de huid: geel of roze al naar gelang hun aard. De huid (ook de hoofdhuid) voor en na de droge watergolfbehandeling üfescHe- verschil- Maar willen zij wèl door gaan voor het vrouwsper soon, waarop zij lijken met valse wimpers Waarschtjn- lijk wel, anders zou de Lon- dense firma, die in Amster dam Eylure aan de pers toonde, niet 500 kilo wim pers per week uitvoeren en handen te kort komen om aan de vraag te voldoen! Eylurewimpers, een samen trekking van eye en allure (op zijn Amerikaans uit gesproken als „ailoe), heeft al naar gelang de kleur, namen als sabel en mink. Als men zou denken haren van sabel- en nertsbont aan de ogen te kunnen plakken, dan is dat een misvacting. Het zijn maar namen anonimiteit als de donkere bril. De vrouw kan er zich achter verschuilen Maar vóór zij zich terug trekt achter die dekking, zorgt ze wel behoorlijk in de kijkerd te lopen met een oogmake-up die, naar de heren van eylure menen ge woon breed zwart omrand moet zijn langs boven- en onderooglid, plus wit en zwart daarboven tot de wenkbrauw. De Parijse esteticienne, madame Sylvie Roque van Gatineau, is het hiermee helemaal niet eens. „Geen omkoolde ogen meer", zegt zij. Je hoeft je man niet op te wachten alsof je met een pistool zijn geld of zijn leven eist. Je moet blQ zijn en lief kijken uit ogen, die omlijst zijn met pastelkleu ren. (l'Age d'or). Er zijn verschillende een voudige manleren om lange DOE HET - ZELF KAPSTERTJE .tan blauw lijken, bruin, grijs-violet en Aladins handlangsters lezen daaruit de ware stand van (huid-) zaken af en passen daarna natuurlijk de beste genees wijze toe. Druppels uit oceaan van schoonheid In deze en in elke andere parfumerie zult u valse oogwimpers kunnen kopen. Hoe hard de visagisten ook mogen roepen over een ge weldige oogmake-up, valse wimpers maken van de vrouw geen „dame". Veel Wel kan men de blik ver sluieren met eylure, die glinstert van een randje steentjes, wit als briljant. blauw als saffierDe firma zegt voor Texa3 zulke wimpers te maken met echte diamantjes of robijn tjes (1500 dollar p. p.). De wimpers zijn met een pincetje in drie oewegink- jes aan te zetten. Voorwaar de tot slagen is slechts, dat men een spiegel als 'n plat schoteltje op kinhoogte houdt om er in te kijken, en dat men met de bezige hand zichzelf niet het zicht op de operatie beneemt. „Valse wimpers", zegt de fabrikant, „geven eenzelfde gevoel van veiligheid en De wimpers worden met een speciale pincet aangezet. nagels te krygeni valse nagels opplakken, een gemakkelijk werkje), of 'n nagelversterker gebruiken, zodat de zorgvuldig ge kweekte punten niet bre ken of splijten. De valse levert onder an dere eylure, de versteviger onder andere Revlon met supernail. Dit is een nagel- versterkende vloeistof, die volledig in de nagelplaat dringt en afbrokkelen, scheuren en dergelijke voor komt. Tot op zekere hoogte dan altyd... Als u aardap pelen gaat rooien of een tuinbank in elkaar gaat timmeren, kon er toch wel lets van de fraaie nagel be schadigd worden Tot het einde ln de twintig is er byna geen meisje meer dat een kapper bezoekt. Het ligt aan de mode. Het ligt ook aan de kap persbehandelingen, die zulk een kortstondig effect heb ben (daar kan de kapper ook niets aan doen, hij heeft zich aan de mode te hou den) en aan de hoge kos ten, die er het gevolg van z(jn. Jonge meisjes worden de yverigste doe-het-zelvers op kappersgebled. Daar houdt de Industrie rekening mee. Wie van de steile blessen ln een kwartier tyda een volle haardos wil ma ken, kan een van de droge watergolfapparaten probe ren. Ze zyn ongevaariyk. want de klemmen of kokers die het ingerolde haar ver warmen worden elektrisch verhit en daarna op de rol ler gezet. Er zyn diverse merken, die qua uitvoering nogal uiteen t*see*see#*e*s«(SHH» leder najaar duikt de cape weer op. Geen enkele haute-couturier vindt zijn collectie volledig als niet minstens één mannequin met grote zwier de cape of pelerine voor de elegante vrouw-van-de- wereld kan tonen: geen warenhuis ls bij de tijd als in de rekken niet min stens één honderdvoudige serie herders capes op jeugdige koopsters hangt te wachten. Het is vast geen toeval dat bfl de Spaan se haute couture de mooiste versies van dit kledingstuk zijn te vinden; wij dro men over romantische hidalgos en raballeros. nonchalant manoeuvrerend met hun golvende capes; en dat we'en de modeontwerpers opperbest. Hier een geklede en sportieve opvatting uit de Spaanse collecties. Rechts: Vargas Ochagavia ontwierp van rode wollen ratiné een mantel met capemouwen die overgaan in een pun tige pelerine op de rug. Hij werd hier bij geïnspireerd door het 16e eeuwse Spaanse wambuis. Links: Petegaz gebruikte doubleface wollen melton, beige enerzyds. rood groen geruit anderzijds, voor een drie. dellg ensemble. De wijd golvende cape wordt met de beige kant naar bulten gedragen, evenals het jackachtige jas je. maar de rok ls geruit en correspon deert met de binnenkant van de cape.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7