België biedt de Nederlandse ondernemers grote voordelen Noodweer brengt crisis in Italië slijter weet welke! •Wl Apartheidspolitiek verwoest Z.-Afrika Verschil loopt Vijf jarenplan of herbouw? in miljoenen UW Zeven nieuwe P.v.d.A.-leden in Kamer Roberts bekent moord op 2 rechercheurs Rennies^l DINSDAG 6 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent Jan Dijkgraaf) ROME. Het is opnieuw en maar Defst ronder onderbreking, sinds drie volle dagen noodweer in geheel Italië. De overstromingen nemen toe en de ge teisterde gebieden breiden zich onop houdelijk uit in omvang. En de schade, die toch al niet meer te berekenen viel na de ramp van 4 november, neemt nu afmetingen aan die de hele financiële en economische toekomst van Italië zullen beïnvloeden. Door deze toenemende noodtoestand wordt ook het politieke leven nu sterk beïnvloed. Na de hereniging van de beide grote socialistische partijen, eind oktober, was er al meteen een zekere spanning ontstaan binnen de huidige regerlngscoalititie, omdat de nieuwe socialistische partij meteen openlijk aan spraak maakte op het recht van opvol ging in de eigenlijke leiding van de po litiek. De socialisten- kondigden 't einde aan van de hegemonie der christen democraten, die zij bij de verkiezingen van 1968 zouden wegvagen. Hierdoor werden de verhoudingen tus sen de regeringspartners er al niet beter op. Maar nu is de toestand tengevolge van da natuurrampen van de laatste EVA-landen voor Britse toetreding tot E.E.G. LONDEN (Reuter) De partners van Engeland in de Europese Vrijhan dels Associatie (EVA) hebben het Britse plan voor toetreding tot de Europese ge meenschappelijke markt toegejuicht. Premier Wilson heeft het doel van zijn voorgenomen bezoek aan de hoofsteden van de EEG-landen uiteengezet: hij zal de komende maanden de vooruitzichten polsen voor de Britse toetreding tot de EEG. De overige ministers juichten de maatregel toe als een belangrijke stap op weg naar het vaststellen van de voor uitzichten voor een oplossing van de kwestie van de Europese economische eenwording, waarin alle betrokken lan den op passende wijze zouden kunnen deelnemen, aldus een communiqué. Verhoging prijs dieselbrandstof in Zwitserland BERN (UPI) De Zwitserse "regering heeft een drastische prijsverhoging voor dieselbrandstof uitgevaardigd. Ten gevolge van een verhoging van de invoerrechten, zal de verkoopprjjs van dieselolie van 51 tot 59 centimes per liter stjjgen. De opbrengst, die op 30.000.000 Zwitserse francs wordt geschat, zal geheel aan de wegenbouw, in het bijzonder aan het 1000 km lange netwerk van moderne snelwegen in aanbouw, ten goede komen. De maat regel vormt een onderdeel van een com plex van maatregelen, die erop gericht zfln de verslechterde financiële positie van het land te verbeteren. weken en naar aanleiding van de abso luut noodzakelijke regeringsmaatrege len opeens toegespitst tot een voor iedereen zichtbaar conflict. De nieuwe socialistische partijraad vergaderde tij dens de tweede helft van de vorige week en daarbij kwam aan het licht, dat men in meerderheid maar liefst on middellijk een kabinetscrisis zou wil len met de onvermijdelijke Kameront binding en vervroegde verkiezingen. Dit liep zo hoog, dat de algemeen erkende leider van de nieuwe socialistische par tij, Nenni, tevens vice-minister-presi dent, zaterdag naar Zwitserland ver trok om zich daar in een ziekenhuis te laten opnemen, zogenaamd voor een al gehele controle. Welnu, zonder Nenni geen kabinetscrisis. Temidden van dit alles is de gehele constitutie van de regering op de hel ling gekomen. Jui3t in november zou het kabinet Moro-Nennl zijn eindeloos besproken vijfjarenplan van vele dui zenden miljarden door het parlement hebben laten aannemen. Toen kwamen echter de rampen met zijn schadege- volgen van minstens evenveel duizenden miljarden. En de vraag is nu, wat gaat er voor: het kolossale regeringsplan of de onmiddeliyk geboden noodzaak om een langjarig programma uit te stippe len inzake de bouw van djjken, het regelen van de rivierlopen, het herbe- bossen van enorme streken enzovoort? Voor de rechtse oppositie gaat het laatste voor. De communisten en de andere linkse extremisten 'doen alles om de verdeeldheid aan te wakkeren. Binnen de kringen der christen-demo craten groeit het verzet tegen het vijf jarenplan, omdat het land in deze wan hopige omstandigheden opeens totaal andere en levensnoodzakelijke behoef ten heeft gekregen. Maar de socialisten de onmisbare bondgenoten binnen het kabinet blijven bij hun eisen in zake dit regeringsschema. UTRECHT (ANP) Mr. P. C. Meyer Viol heeft in het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. ..Ruim zicht", kritiek geleverd op het ondernemersklimaat in Nederland. Mr. Meyer Viol is directeur van de Konii klijke Nederlandse Papierfabriek NV In Maastricht, die in het Belgische La- naken voor rond honderd miljoen gulden een nieuwe vestiging bouwt waarin 500 Belgen werk zullen vinden. Volgens hem is bij het maken van de plannen ter stimulering van de indus triële ontwikkeling in Limburg de pro blematiek te eenzijdig benaderd. Het ge volg hiervan is. dat vele Nederlandse bedrijven naar België vertrekken omdat de faciliteiten daar voor nieuwe indus triële vestigingen veel aantrekkelijker zijn dan in Nederland: van de 22 buiten landse ondernemingen die zich sinds 1964 in Belgisch Limburg hebben geves tigd, kwamen er 14 uit Nederland. Mr. Meyer Viol heeft in ,,Ruim zicht" een opsomming gegeven van de facili teiten die de Belgische regering verleent en die vergeleken bij wat „Den Haag" te bieden heeft. Volgens hem loopt het verschil vaak in de miljoenen. Volgens hem is er ook sprake van ver schil in mentaliteit: De Belgische over heid is er ten dienste van de onderne mer, terwijl de ondernemer in ons land sterk 't gevoel krijgt dat hij in dienst is van de overheid en wordt gezoen als een bron van inkomsten voor die overheid". Mr. Meyer Viol prees ook de grote ma te van samenwerking tussen de verschil lende instanties in België en het tempo waarmee men er van overheidswege principiële beslissingen neemt. De kosten voor vergunningen en aktes zijn laag. In Maastricht bedragen de le ges voor een bouwvergunning voor een project zoals de papierfabriek nu in Bel gië bouwt, ruim 100.000 gulden, in La- naken slechts twee gulden. Het verschil in de grondprijzen is eveneens groot. Nederlands en Belgisch Limburg ver keren in grote moeilijkheden. Het ver schil tussen beide landen is evenwel, al dus mr. Meyer Viol, dat men hier tal rijke plannen maakt, veel vergadert en praat, maar dat het maanden duurt voor er beslissingen vallen. Mr. Meyer Viol meent, dat de Bene- luxgedachte moet worden omgezet in één politiek ten aanzien van het aantrek ken van industrieën. Beslaglegging op melkprijstoeslag DEN HAAG (A.N.P.). Het Pro duktschap voor Zuivel gaat In zijn ver gadering van morgen proberen, een op lossing te vinden voor de moeilijkheden, die gerezen zyn by de beslaglegging op melktoeslaggelden door het Landbouw- Weigert een veehouder zijn heffing aan het Landbouwschap te betalen, dan mag dit Schap bij het Produktschap voor Zuivel beslag leggen op de melk prijstoeslag, die aan deze veehouder toe komt. Het Produktschap is wettelijk verplicht aan dit beslag gevolg te geven. Om te kunnen weten hoeveel geld het moet inhouden, heeft het de medewerking van de zuivelfabrieken nodig. Normaal deelt de fabriek alleen maar aan het Produktschap mee, hoe veel melk de aangesloten boeren geza menlijk hebben afgeleverd. Het Produktschap stuurt dan het to tale toeslagbedrag naar de fabriek, die zelf voor verdeling onder de boeren zorgt. Bij een beslaglegging echter moet het Produktschap weten, hoeveel melk de betrokken boer heeft afgeleverd om te kunnen bepalen hoeveel toeslaggeld er moet worden ingehouden. De laatste tijd hebben enkele fabrieken geweigerd deze gegevens aan het Produktschap te verstrekken. De dagelijkse besturen van Land bouwschap en Produktschap voor Zuivel hebben de kwestie al besproken. Hun conclusie is dat in zo'n geval bij de fabriek beslag zal moeten worden ge legd op het totale bedrag, dat het Land bouwschap van de betrokken veehouder heeft te vorderen, ook als dat meer is dan het bedrag van de vierwekelijkse toeslagbetaling. Het ingehouden bedrag kan pas aan het Landbouwschap wor den overgedragen als is komen vast te staan dat de schuld van het Produkt schap wegens melkprijstoeslag in de loop van een aantal vierweekse perio des is opgelopen tot het bedrag, waar voor het landbouwschap beslag heeft gelegd. Morgen over een weekop IJ/ december, wordt in Spanje een referendum gehouden over de nieuwe grondwet zoals Franco die heeft voorgesteld. Een enorm ver kiezingsaffiche in Madrid roept de hoofdstedelingen op „ja" te zeggen tegen Franco. De oproep tot „nee" klinkt heel wat minder luidruchtig. (ADVERTENTIE) (hij adviseert u vakkundig) Weigeren zetel aan neger tegen grondwet VS WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse hooggerechtshof heeft bepaald dat het tweemaal weigeren van een ze tel aan de neger Julian Bond door de wetgevende macht van Georgia tegen de grondwet is. Bond is nadien voor de derde maal in zijn district gekozen. Het hof stelde vast dat door de diskwalificatie de federale rechtbank in Atlanta, de hoofdstad van Georgia, het recht van Bond op vrije meningsuiting heeft geschonden. Bond is functionaris van een strijdgroep voor de burgerrechten. Volgens zijn advoca ten heeft hij geen rassendiscriminatie ondervonden. Bond had zich openlijk te gen de oorlog in Vietnam verklaard. f ft ft f i ■fhtim-M Parkeer uw auto aan de rand van de stad. Bestijg daar uw „radcomuter" of mini-scooter, zonder versnellingen, alleen met rem en gas. Start door middel van een trekkoord en laat U met een snelheid van 35 km per uur door uw vier- taktertje (75 co inhoud; verbruik 1 :45) naar uw werk rijden. En vergeet niet uio bolhoed en paraplu. Want dit alles is „English Style", Uitgeivezen Ned. priester Ook christelijke oppositie niet meer mogelijk SCHIPHOL (ANP) Na een verblijf van 9 jaren in Zuid-Afrika is op de avond van Sint-Nicolaas de door de Zuldnfrikaansc regering uitgewezen Ne derlandse priester Pierre Joseph Dil uit Pretoria via Engeland per BEA-lijntoe- stel in zijn vaderland teruggekeerd. De 29-jarige priester, die met zijn 28-jarige blanke Zuidafrlkaanse vrouw Wendy en twee zoontjes van 7 en 3 jaar arriveerde, zal een maand bij zijn ouders in Haar lem-noord logeren, alvorens naar Enge land te reizen, waar hij een van de vele hem inmiddels gedane aanbiedingen voor een priesterfunctie zal aanvaarden. Volgens priester Dil is de uitwijzing geschied omdat hij drie jaar lang in zijn maandelijks verschijnende kerkblad met felle pen tegen de apartheidspolitiek ver- ,,We zijn in Zuid-Afrika zo langzamer hand in het stadium gekomen, dat de re gering geen enkele oppositie meer ac cepteert," aldus onze landgenoot, die nog steeds de Nederlandse nationaliteit bezit. „Zelfs christelijke oppositie wil de regering niet meer tolereren". Desgevraagd formuleerde hij zijn be zwaren tegen de apartheidspolitiek als volgt heel in het kort: „Zij verwoest het land langzaam maar zeker. Het ver groot de scheiding tussen blank en zwart steeds meer. Deze apartheidspoli tiek wekt haat op. Dat manifesteert zich omdat steeds meer kleurlingen uit de kerk wegblijven. Dat heb ik zelf on dervonden." Rijkdom-arnioede De anglicaanse priester is het niet eens met hen, die de apartheidspolitiek „pogen te vergoelijken door erop te wij zen, dat de Zuidafrikaanse kleurlin gen toch maar veel beter gehuisvest zijn, dan hun broeders in de andere Afri kaanse staten." „Het is verkeerd om de situatie waarin je verkeert alleen te vergelijken met de slechts denkbare situaties", aldus de priester. „Als er vergeleken moet wor den, dan moet men de situatie van de ze Zuidafrikaanse inwoners vergelijken Verpakte melk bij levensmiddelen DEN HAAG (A.N.P.). De minis ter van Economische Zaken, drs. Bak ker, wil voor eind januari volgend Jaar weten of het Produktschap voor Zuivel ide voorzieningen zal treffen te voorkomen, dat melkstandaardisatie- bedrijven de levering van verpakte con- sumptiemelk aan levensmiddelenbedrij- ven weigeren. Reeds geruime tijd, zo schrijft de minister aan het Produktschap, kr(jgen zjjn ambtgenoot van Landbouw en Vis serij en hijzelf klachten over dergelijke weigeringen. In verschillende gevallen ondernomen pogingen om bemiddelend op te treden hebben soms veel tijd ge kost, maar in de regel geen succes op geleverd. Bij de standaardisatiebedry- ven blijkt de vrees voor verlies aan afzet een belangrijke rol te spelen. Zy verwachten namelijk dat, als zij #an levensmiddelenbedrijven gaan leveren, hun siyters/afnemers naar een andere leverancier zullen gaan. De minister, die zijn verzoek aan het Produktschap mede namens zyn ambt genoot van Landbouw doet, vindt, dat de consument benadeeld wordt als die levensmiddelenbedrijven, die daartoe volgens het voor hen geldende vestl- gingsbesluit wel gerechtigd zijn. goen verpakte melk kunnen verkopen. Brandkastdief reed tegen boom ROTTERDAM (ANP) De 21-jarlge matroos L. V. uit Rotterdam heeft bij een automobielbedryf in de Gaesbeekstraat in Rotterdam een auto en een brandkast gestolen en is daarmee in Zeist tegen een boom gereden. De politie, die op het on geluk afkwam, zag de zware brandkast en arresteerde de man. De inhoud van de nog niet gekraakte brandkast bestond uit: negen sponsen. met die van de andere bevolkingsgroep, de blanke. Die baadt in weelde en de zwarte is daarbij vergeleken arm. En wat die woningen aangaat, daarover schijnt in Europa ook een flink misver stand te bestaan. Het zijn helemaal geen mooie huizen. Ze hebben niet eens een behoorlijke vloer, maar alleen klei op de grond, de muren zijn van ruw bak steen zonder kalk of witsel. Er zijn geen plafonds, want het zijn allemaal puntda- Het staat volgens hem als een paal boven water, dat vele blanken zich aan deze politiek ergeren. Maar vele blanken, die in hun hart wel beter we ten, maken openlijk geen bezwaar. Dat vinden ze niet verstandig. Dat kan hen immers in hun maatschappelijke positie schaden". Goppel premier van Beieren MüNCHEN (DPA) Alfons Goppel van de Christeiyk-Sociale Unie (CSU) is herkozen als minister-president van Beie ren. De CSU-afgevaardigden stemden voor, de sociaal-democraten tegen en de natlonaal-democraten onthielden zich van stemming. De sociaal-democraten stemden voor hun party genoot Waldemar von Knoerin- gen. Zoals bekend heeft de CSU by de jongste verkiezingen voor h2t parlement van de Duitse deelstaat de absolute meer derheid behaald. De uiterst rechtse Natlo- naal-Democratische Partij NDP boekte van alle partijen het meeste succes door vijftien zetels te veroveren. Ton voor Stradivarius LONDEN (UPI) By Sotheby in Londen is gisteren een 242 jaar oude Stradivariusviool geveild voor 10.000 pond sterling (100.000 guden). De koper van het in 1722 gebouwde instrument is mr. Jacklin. Een Guarneri uit 1731 werd gekocht door Lord Shaftesbury. VERJONGING (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de na de verkiezin gen optredende nieuwe Tweede-Kamer fractie voor de Partij van de Arbeid zul len uitgaande van het huidige aantal van 43 zetels zeven nieuwe leden plaats nemen. Het zijn drs. Ed van Thijn, fractieleider van de P.v.d.A. In de Amsterdamse gemeenteraad, drs. Hans van den Doel, een der belangrijkste ver tegenwoordigers van dc „Tien over rood"-groep, het lid van het partijbe stuur H. Wierenga te Doorn, de secre taris buitenland van de partij P. Dan- kert uit Amsterdam, mr. J. VV. Masman uit Utrecht, secretaris van dc protestant- christelijke werkgemeenschap in de P.v.d.A.., drs A. Lems, gemeenteraads lid te Rotterdam, en mevrouw drs. H. d'Ancona-de-Boer uit Amsterdam. De opname van deze zeven nieuwelin gen geschiedt op voorstel van een com missie onder voorzitterschap van mr. Burger, die een speciale studie van de vernieuwing van de Kamerfractie ge maakt heeft. De partijraad van de P.v. d.A. heeft aan deze vernieuwing haar goedkeuring gehecht. NieJ verkiesbaar zijn gesteld de thans zittende Kamerleden prof. dr. Patijn uit Den Haag (buitenlandspecialist), W. J. Schuitemaker, drs. J. G. Leibbrandt, A. VAN Urk, J. C. Wilmans en C. Brands- ma. Deze zes Kamerleden zijn op 'n zgn. opvolgersplaats gezet. ZIJ kunnen daar- door toch weer in de Kamer komen, in dien van de nu gestelde kandidaten er enkelen zouden afvallen, b.v. wegens bedanken of anderszins. Het is voorts de bedoeling dat de af getreden socialistische ministers en staatssecretarissen in de Kamer terug keren. uitgezonderd prof. Samkalden (Justitie), die de voorkeur geeft aan een zetel in de Eerste Kamer. Uit de Tweede-Kamerfractie van de P.v.d.A. verdwijnen voorts definitief de heren I. Baart (burgemeester van Zaan dam geworden), mr. Engelsman, dr. B. van den Tempel en mej. mr. A. P. Schilthuis. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd verdwijnen voorts uit de fractie de heren J. Bommer, jhr mr. M. VAN DER Goes van Naters, A. Klei M. van der Goes van Naters, A. Klei- wegt H. Scheps en dr. W. H. Vermooten, (ADVERTENTIE) Aanklager: alle drie zijn gelijk verantwoordelij k LONDEN (UPI) In Engeland zijn twee grote misdaadprocesscn begonnen. Voor dc rechtbank van Old Bailey in Londen diende de zaak tegen de drie mannen wegens 't doodschieten van drie ongewapende rechercheurs in een Lon- dense straat op 12 augustus van dit jaar en te Nottingham diende de zaak tegen een man die zich drie jaar na de grote treinroof van drie jaar geleden, die een buit van 2.6 miljoen pond sterling had opgeleverd, aan de politie had overge- De man in de zaak betreffende de trein roof, de ex-bokser Ronald (Buster) Ed wards, 36 jaar, ontkende te hebben ge holpen aan de plannen en de uitvoering van de grootste geldroof uit de geschie- In de aanklacht voor de moorden op de rechercheurs, worden Harry Roberts. 30 jaar, John Duddy, 37 jaar en John Witney 36 jaar, alle drie beschuldigd van de drie moorden van medeplichtigheid n, van onwettig bezit van vuurwa pens en van bezit daarvan met voorne men een misdaad te plegen. Roberts gaf met rustige stem toe schuldig te zijn geweest aan de moord op de rechercurs. Hij gaf voorts toe me deplichtig te zijn geweest aan de moord op de derde rechercheur, Geoffrey Fox, en bekende het onwettig bezit van vuur wapens. Hij betuigde zijn onschuld wat de andere punten van de aanklacht be trof. Duddy en Witney betuigden op alle punten hun onschuld, te beginnen met de beschuldiging van moord. De hoofdaanklager sir Dingle Foot, wees de betuigingen van onschuld af. Hij zei dat de kroon alle drie verantwoorde lijk hield voor moord, opzettelijk en in koelen bloede gepleegd. Allen waren ge wapend en van plan een misdaad te ple gen toen de rechercheurs hen aanhiel den. Volgens de aanklager schoot Ro berts twee van hen neer. schoot Duddy de derde neer en bestuurde Witney de au to waarin zij op de vlucht sloegen. (ADV ERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direkt!

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5