Fidel Castro „schaakmat" H. W. Tilanus - prototype van de (Ail "er - vertelt levensverhaal zijn Belastingvoorstellen inzet van politieke machtsstrijd Aanval Hoessein op Arabische landen „Gemene zaak met Israël" Oe Thant voor vijf jaar benoemd Paus ontvangt Ned. militairen Recordbedrag voor twintig postzegels KOSYGIN VAART UIT TEGEN W.-DUITSLAND ZATERDAG 3 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT 'VÏÏ:':. "ti J MPWPM De man van „Moet dal nn zo?9 Oordeel over Schmelzer: „Hij moet maar aan Nolens denken" Want ik heb diep in mijn hart, hoe vreemd het misschien ook klinken moge, toch altijd meer bevrediging gevonden in het amb telijk werk dan in het eigenlijke Kamerwerk. Daarbij wist je zo doende wat meer in de Kamer, en dat was wel nodig ook ten aanzien van de zaken, want de behandeling der wetsontwerpen in de afdelin gen geschiedde vaak grenzeloos oppervlakkig...". Deze uitspraak is niet van een onbe kend „kortstondig" Kamerlid, maar van een man die een der recordhouders is op het gebied van parlementaire ervaring: Hendrik W. Tilanus, man die meer dan veertig jaar zitting heeft gehad in de Kamer, die als politiek leider (en tevens als prototype) der Christel ij k-Historische Unie de laatste tientallen jaren mede zijn stempel op de parlementaire demo cratie van Nederland heeft gezet. Wie Tilanus gekend heeft, zal zich moeilijk hebben kunnen voorstellen dat hij zich ooit aan het schrijven van me moires zou hebben gezet. Dat is ook niet gebeurd, maar wel heeft dr. Tilanus ge lukkig na zijn aftreden als fractievoor zitter der C.H.U. op twintig woensdag avonden zijn leven verteld aan drs. G. Puehinger, die naar aanleiding van deze gesprekrsavonden een bij J. H. Kok in Kampen uitgegeven boek „Tilanus ver telde mij zijn leven" schreef. Drs Puehin ger, merkwaardigerwijze een vaste me dewerker aan A.-.R.-periodieken, heeft op die manier een boek kunnen schrij ven dat het midden houdt tussen een autobiografie en een essay; gevolg hier van is natuurlijk een zekere tweeslach tigheid; de lezer moet bijvoorbeeld maar gissen of een aantal feitelijke fouten op vergissingen van dr. Tilanus of op ge brek aan kennis bij zijn biograaf berus ten. Maar ondanks fouten en tweeslach tigheid is het boek van drs. Puehinger een werk dat de geïnteresseerde in één ruk uitleest. Want men krijgt Tilanus ten voeten uit voor zich en bovendien een schat van persoonlijke emoties, me ningen en veronderstellingen van de man wiens „Moet dat nu zo?" een der AMMAN, (AFP-Reuter) Koning Hoessein van Jordanië heeft in een toe spraak via radio Amman bepaalde Ara bische landen ervan beschuldigd gemene zaak met Israël te maken. Zij streven met Israël hetzelfde doel na: de vernie tiging van Jordanië. „Ons volk", aldus de vorst, „staat op het ogenblik niet bloot aan de aggressie van onze vijand (Israël) maar aan de aanvallen van onze Ara bische broeders. jHij doelde hierbij klaarblijkelijk op Egypte en Syrië die na de Israëlische aanval op het Jordaanse grensdorp Sam- mou, op 13 november, felle kritiek op de koning hebben geleverd. Koning Hoessein riep de Arabieren op Jordanië materiële en morele steun te geven tegenover „het Israëlische gevaar". Israël treft voorbereidingen voor expan sie door het uitbuiten van de huidige po litieke verwarring in de Arabische we reld, zo meende hij. „De Egyptische strijdkrachten in Je men", vervolgde hij, „doden onze broe ders in plaats van te strijden tegen de vijand. De commandos die in Israël sa botagedaden plegen stellen zich ermee tevreden enige auto's en treinen op te blazen, in het geheim Jordanië binnen te komen en dan te vluchten, daarbij de gevolgen van hun aanslagen overlatend in de Jordaniërs". Hij verweet de Egyptenaren in het ver leden door klinkende toespraken eigen nederlagen ln nederlagen van de vijand te hebben veranderd. In het algemeen bekritiseerde hij het gebrek aan eenheid de Arabieren en de onvoldoende hulp die Jordanië is geboden. „Wij Arabieren verklaren", aldus Hoessein, „dat onze vliegtuigen het luchtruim beheersen maar ln het geheim geven wij toe dat onze luchtmacht zelfs niet voldoende is voor onze plaatselijke behoeften en dat men bijgevolg Jordanië niet te hulp kan ko- Ziekenhuis wordt duurder 2 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De ziekenhuizen zien zich vanwege diverse kostenstijgingen genoodzaakt met ingang van 1 januari de tarieven te verhogen. Omdat er nog geen beslissing gevallen is over de loonsverhogingen in het be drijfsleven voor 1967 valt nog niet pre cies aan tp geven hoeveel de ziekenhuis tarieven omhoog zullen gaan. Er moet echter rekening gehouden worden met een gemiddelde stijging van 6,5 7 gul den per dag. Voor verplegingen in de eerste en tweede klasse kan dat gemid delde iets hoger komen te liggen, voor verpleging in de derde klas mogelijk iets lager. Het centraal orgaan voor de zieken de ziekenhuisorganisaties stig conceptvoorstel tot verhoging de tarieven. Pilootloos vliegtuig neergehaald bij Hanoi HONGKONG (Reuter) Boven Hanoi s een Amerikaans pilootloos verkennings vliegtuig neergeschoten, zo meldt het Chinese persbureau. Deze toestellen ope- i doorgaans op grote hoogte. historische gezegden van de parlemen taire geschiedenis na 1945 is geworden. Uit Tilanus' jeugd frappeert vooral zijn belangstelling, hoewel zelf beroepsmili tair geworden, voor pacifistische ideeën, zijn hardnekkige, maar vergeefse pogin gen om via het staatsexamen zich meer toekomstperspectief te kunnen verzeke ren. Met grootouders die deels volgelin gen van Kuyper en deels van Hoedema- ker waren, werd Tilanus als het ware al door zijn geboorte gedisponeerd om woordvoerder van een partij te worden waar de synthese ruimte laat voor zeer grote mate van vrijheid voor persoonlijk inzicht. Dat Tilanus vóór zijn politieke loopbaan al een carrière als le raar aan de KMA achter de rug had, is algemeen bekend; dat hij zelf lang ge aarzeld heeft of zijn politiek nu Kuyper (A-R) dan wel Lohman (CHU) zou wor den, zal misschien menig lezer verras sen, evenals het feit dat de politieke be langstelling van de jonge Tilanus in Bra bant begonnen is. PERSONEN Tilanus heeft altijd bekend gestaan als een mild man; zijn boek geeft dan ook blijk van waardering voor de meest uiteenlopende politici; alleen Strebers, politici die zo graag minister willen den of die laten blijken dat ze hs goed weten, liggen hem niet. Daarom waardeert hij Ruys de Beerenbrouck op de keper beschouwd meer dan Colijn De Geer; Drees en De Quay meer dan Oud en Van Mook. Meer dan met enkele woorden rept dr. Tilanus over de adviezen die bij de vele kabinetsformaties, die hg mee maakte, door de C.H.U. aan de koningin zyn uitgebracht. Hij doet voor zyn doen boos op de katholieke politici, omdat als grootste fractie hun gewicht nog al vaak lieten merken en niet al te happy bleken om een protestant als premier te aanvaarden. Vaticaans gezantschap, vlootwet, cri sismaatregelen en het voorspel op de wereldbrand van 1939'45 leveren inte ressante pagina's. Van Tilanus' relaas over de jaren ln Buchenwald en Neder landse interneringskampen is de brief wisseling met de naar Nederland terug gekeerde De Geer het meest boeiend. Persoonlijk laat Tilanus blijken de vroegere stijl te prefereren boven de oorlogse politieke zeden; van ministers en Kamerleden die elkaar tutoyeren zegt hij: „I don't like that"; bindingen tussen kabinet en fracties liggen hem niet. Het boek eindigt abrupt, want de laat ste gesprekken heeft drs. Puehinger door de nog vrij plotselinge dood Tilanus niet kunnen houden. De laatste alinea is niettemin een beetje pikant; het oordeel van Tilanus over drs Schmel- „Hij is knap en charmant en tevens een fijn mens. Ik leerde hem vooral op buitenlandse congressen waarderen. Wel zou men hem in de Kamer stoerder wensen, vooral als leider zijn vaak zo verdeelde fractie. Hij moet maar veel aan Nolens denken, met zijn stalen kop." Ongetwijfeld denkt Schmelzer als hij dit leest: Wanneer de CHU een Tilanus gehad zou hebben die zelf aan Nolens als' voorbeeld dacht, wat waren de pop pen dan aan het dansen geraakt". Zeker binnen de CHU Maar wat zou Tilanus niet ge schreven hebben, wanneer hij de 14e oktober 1966 had mogen beleven Misschien weer: „Moet dat nu zo?" G.v.L. Aan 681)0 boren hebben 300 schaak meesters uit de gehele wereld een schaaktoernooi gespeeld tegen schaakliefhebbers uit Cuba. Een van hen was Fidel Castro, die het opnam tegen de Russische groot heid en wereldkampioen Tigran Petrosian. Op deze foto ziet men Castro in strijd met de ex-wereld kampioen, de Mexicaan Camanera, die hem een schaakbord had aange boden. Tegenstellingen in parlement zijn verscherpt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De belastingvoorstellen van het kabinet-Zijlslra gisteren offi cieel bij de Tweede Kamer Ingediend vormen de inzet van 'n politieke machts strijd. die zijn hoogtepunt in de verkie zingen van 15 februari zal vinden. Dit is de laatste dagen tijdens de debatten over de regeringsverklaring van het noodka- binet duidelijk geworden. Nog duidelijker is het. dat het in feite zal gaan tussen de confessionele en niet-confessionele groeperingen, waarbij men de* confessio nele partij graag als behoudend en de niet-confessionele groepen als vooruit strevend wil bestempelen. Minister-president Zijlstra heeft dezer dagen al voorzichtig afgetast op welke steun hij in de Tweede Kamer kan reke nen op 14 en 15 december wanneer zijn fiscale maatregelen in discussie komen Gebleken is. dat hij iedere stem hard no dig heeft bij het zoeken naar een meer derheid en dat hij zijn sterkste aanhan gers zal vinden in de confessionele groep van AR.. CHU. en K.V.P. Het gaat op 14 en 15 december om de volgende belastingvoorstellen: Het uitstel van de verlaging loon- en inkomstenbelasting van 1 januari '67 tot 1 juli 1967; <0 een verhoging van de omzetbelasting met 20 punten niet op 1 januari '68, maar op 1 juli 1967: 4 uitstel van de verlaging loon- en in komstenbelasting voor ongehuwden tussen 40 en 65 jaar van 1 januari 1967 tot 1 juli 1967. Deze maatregelen moeten het kabinet in 1967 510 miljoen gulden extra opleve ren. om de financleel-economische moei lijkheden voor dat jaar het hoofd te kun- De wijzigingsvoorstellen liggen thans bij de Tweede Kamer. Deze heeft 10 da gen de tijd om de voorstellen te beoor delen in het. licht van de zorgelijke eco- onmische situatie, zoals minister-presi dent Zijlstra deze bij herhaling geschil derd heeft. Het gaat er bij dit alles om, wie gelijk heeft, of wie denkt het recht aan zijn kant te hebben. Vele economen in Ne derland <en ook ln de E E G zijn het met premier Zijlstra eens. dat er maat regelen nodig zijn. wanneer Nederland althans niet ..ln het ravijn van de werk loosheid en de devaluatie wil schuifelen". Andere economen een minderheid echter betwijfelen dit ten sterkste. Ommezwaai In de binnenlandse politiek liggen de fiscale maatregelen niet zo gemakkelijk. De K.V.P. moest 180 graden bijsturen om haar steun aan het uitstel van de belas ting verlaging (waar zij zich een paar maanden geleden nog fel tegen verzette) kunnen rechtvaardigen. De PvdA zwenkte 180 graden de andere kant om. Een maand geleden nog voorstandster van het uitstel, verklaart zij zich er thans falikant tegen. „Om meer geld vrij te maken voor de bestedingen. Wanneer de bestedingen iets groter worden, stijgt de werkgelegenheid weer", aldus de socia listen. Een theorie, die de meeste des kundigen liever niet voor him verant woording willen nemen. Dat het de gewone burger langzamer hand gaat duizelen ligt voor de hand. Om de verwarring nog groter te maken, kwam dezer dagen het befaamde advies van de Sociaal Economische Raad bin nen. waarin gesteld werd. dat de verho ging van de omzetbelasting een gevaar lijke druk zou uitoefenen op de lonen en prijzen en dat het uitstel van de verla ging van loon- en inkomstenbelasting redelijk was. wanneer de regering het vrijkomend geld tenminste voor gerichte doeleinden zou besteden. Voor bijvoor beeld de diaecte werkgelegenheid in di verse streken van Nederland en voor dat deel van he* ziekenfondsgeld. dat anders met een eigen risico van de verzekerden beschikbaar moest komen. Geen wonder dus, dat politiek Den Haag over dit ad vies sprak als over een zeer duidelijk po litiek advies ..van de schaduw-Tweede Kamer, die S.E.R. heet" Pressiegroepen Feit is. dat het kabinet-Zijlstra het bij zonder zwaar zal krijgen in de paar NEW-YORK (Reuter) De Veilig heidsraad heelt de algemene vergade ring der V.N. aanbevolen de Birmaan Oe Thant weer voor vijf jaar tot secretaris generaal van de volkerenorganisatie te benoemen. Oe Thant heeft zich bereid verklaard een nieuwe ambtsperiode vijf jaar te aanvaarden. De resolutie, waarin de herbenoeming van Oe Thant werd voorgesteld, werd met 120 stemmen van de 121 aanvaard. Een stembiljet was ongeldig. Het we mandaat van de secretaris-generaal zal op 31 december 1971 eindigen. Eerder op de dag had de veiligheids raad een beroep op Oe Thant gedaan terug te komen van zijn besluit om geen tweede ambtstermijn te aanvaarden. De veiligheidsraad deed in een resolutie een beroep op „het grote plichtsgevoel var Oe Thant en diens toewijding aan d< volkerenorganisatie". De raad verzeker de Oe Thant te zullen streven naar ver sterking van de rol van de Ver. Naties als instrument voor de vrede. DEN HAAG (ANP) Gisteren zijn de werkzaamheden van de Nederlandse militairen, die belast waren met de wa terzuivering in Florence, gestaakt. Er zullen enige dagen nodig zijn om in de kazerne In Plstoia het materieel te ver zamelen en te reinigen en daarna, ver moedelijk op 7 en 8 december zullen de militairen een excursie maken naar Rome. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zullen zij door de Paus wor den ontvangen. Dertig man van het detachement keert op 9 december per „Troopship" van de koninklijke luchtmacht naar Nederland terug. Overwogen wordt nog een deel van het detachement per vliegtuig naar Nederland te vervoeren. In elk geval gaat het materieel en het daarbij beho rende personeel per trein naar Neder land terug. Wat de briefwisseling an de mili tairen met hun familieleden in Nederland betreft, deelt de Legervoorlichtingsdienst mede, dat het geen zin meer heeft na 4 december post naar Italië te zenden, daar de kans dan groot is, dat -de post niet of met grote vertraging de militai ren bereikt. Woensdag J.l. is reeds een deel van het detachement in Nederland teruggekeerd. maanden, dat het moet optreden. Zwaar ln Kamer, zwaar ook door de vele pres siegroepen, die Nederland rijk is. Waar bij zich dan de tragi-komische situatie voordoet, dat deze Kamer dit „extra-par- lementair-overgangs-uitgebreid romp kabinet-Zijlstra" niet naar huis kan stu- Ook al moet dezelfde Kamer in de komende weken een uitputtingsslag leve- tegen de bergen voorstellen en stuk- om op tijd gereed te zijn voordat zij ontbonden wordt en voordat de gewone burger op 15 februari 1967 kan kiezen wat hij precies wil. FRANKFORT (l'PI) Op een twee daagse veiling van oude Duitse postze gels in Frankfort is een wereldrecord- prijs van 620.000 Mark betaald voor een blok van twintig zegels. De postzegels, het enige bestaande vel „Sachsen-Dreier"-zegels, werden aan een Westduitser verkocht die namens een Amerikaanse verzamelaar bood. Volgens Schwenn. een beroemd man in filatelis tische kringen, is de prijs een record voor een blok van een enkele uitgave. De naam van de nieuwe eigenaar is niet bekend. „Niemand weet wie h(j is", zei Schwenn. maar wel kon hij zeggen dat de zegels naar New-York zouden gaan. De zegels zijn uitgegeven door de vrije staat Saksen in 1850, met een nominale waarde van 3 pfennig. Ze zijn bleekrood en sommige in het midden van het vel lijken wat verkleurd. Het cijfer 3. staat groot, wit en rood gespikkeld op ieder® Goud in huizen van Tasjkent MOSKOU (U.P.I.). Dat sommige nieuwe gebouwen in het In wederop bouw verkerende Tasjkent glinsteren, komt niet alleen doordat zij fonkel nieuw zijn. Volgens het Russische pers bureau Tass zit er goud in de muren. Functionarissen, belast met de her stelwerkzaamheden in de door zware aardbevingen getroffen stad In Cen- traal-Azië, ontdekten dat zand uit de omgeving, dat gebruikt werrt voor de aanmaak van beton, goud bevatte. Het zand wordt nu eerst aan een goudwin ningsproces blootgesteld alvorens in de betonmolens te verdwijnen. Dodelijk ongeval in O.N.-mijn HEERLEN (ANP) De 26-jarig® gehuwde houwer P. J. Bouwels uit Heer len is gisteren bij ondergrondse werk zaamheden in de „Oranje-Nassaumijn IV" in Heerlerheide door vallend ge steente zodanig aan het hoofd gewond, dat hjj in de loop van de dag in het i.St.-Josephziekenhuis" in Heerlen is overleden. Het slachtoffer laat vrouw en twee kinderen achter. Het Franse modehuis Pierre d'Alby heeft de collectie getoond voor de zomer van 1967. Het ontwerp is van Michel Rosier. Op de foto links „Obscure Clarté", een lange avondjapon van gestreeptevynil. Rechts ,JIonné Fortune" een japon van zilver- jersey, die tot op de enkels gedragen wordt. De Gaulle in verlegenheid Regels protocol overtreden PARIJS (UPI) Dc Russische pre mier Alexej Kosygin heeft zijn gastheer generaal Dc Gaulle in grote verlegenheid gebracht door een bezoek aan het stad huis van Parijs aan te grijpen voor een felle aanval op West-Duitsland en het aanbevelen van maatregelen tegen we- deropkomst van het fascisme. De uitval, die indruiste tegen alle regels van het diplomatieke protocol, volgde op Kosygins tweede gesprek met De Gaulle. Zegslieden beweren dat hij vergeefs getracht heeft het Franse staatshoofd te overtuigen van de nood zaak van een verdeeld Duitsland. De Gaulle zou erop hebben aangedrongen door vrije verkiezingen de hereniging van Duiteland te bewerkstelligen. Na z(jn gesprek met De Gaulle bracht Kosygin een bezoek aan de Partjse bur- Paul Fabre. Hij dankte de vroede vaderen voor het hem bereide welkom en ging vervolgens over op een twintig minuten durende tirade tegen West-Du ltsland. „De toestand in Europa is verre van ge ruststellend. Eisen tot herziening van de ln de oorlog getrokken grenzen, gesteund door verzoeken om kernwapens, vormen een risico voor het machtsevenwicht en de vrede in Europa", aldus de Russische regeringsleider. ..De uitslag van de on langs in West-Duitsland gehouden ver kiezingen in Beieren en Hessen vormt een waarschuwing die zelfs bij de minst betrokkene reden tot bezorgdheid moet geven". Kosygin verklaarde dat Dultslands buurlanden ook voor de tweede wereld oorlog sterk genoeg waren om een eind te maken aan het natlonaal-soclallsme. maar dit niet gedaan hadden. ..Deze situatie moet niet herhaald wor den", zo waarsohuwde Kosygin. Waarnemers houden er rekening mee dat Kosygin tot zijn verklaring heeft ar- gelegd als gevolg van De Gaulles weige ring het regiem van Oost-Duitaland t® erkennen

Leidse Courant | 1966 | | pagina 7